Eis 18 jaar voor moord op advocaat Voor de laagste maandlasten BINNENLAND 2 Nooit meer gênante ruzies over dode walvissen Kans op witte kerst 6 procent ieweld treft helft van linbtenaren Amsterdam 3 Scheiding ouders leidt tot drama Gewonden bij brand in winkel (doe je de Postbank Hypotheektest) zaterdag l8 december 2004 iiit/anp - Een witte kerst in Ierland zit er dit jaar igstwaarschijnlijk niet in. gens het KNMI ligt de kans sneeuw volgend weekeinde 6procent. Sinds 1901 was [hts zeven keer sprake van idoor de KNMI erkende wit- erst: een sneeuwdek in De op beide kerstdagen, lerlanders die jonger zijn 125 jaar, hebben nog nooit iwitte kerst meegemaakt, laatste officiële witte kerst plaats in 1981, toen er tus- de 11 en 22 centimeter euwlag in De Bilt. In 1964, 0,1940,1938, 1906 en 1903 was ook sprake van een witte kerst. Volgens het KNMI kunnen er wel (natte) sneeuwbuien vallen tijdens de komende kerstdagen, waardoor het er buiten even wit kan uitzien. Lang zal dat even wel niet duren: ,,De kans dat met kerst een serieuze sneeuw- storing een flinke hoeveelheid sneeuw achterlaat, is maar heel klein", aldus het KNMI. Sneeuwverwachtingen zijn vol gens het KNMI heel lastig te maken, helemaal als ze betrek king hebben op een bepaalde plaats gedurende twee dagen in de toekomst. sterdam/ANP - Bijna de helft i de ambtenaren in Amster- n die contact hebben met iliek, kreeg dit jaar te maken verbaal geweld. Ongeveer 7 icent kreeg te maken met se- bedreigingen van onte- den burgers, zoals spugen, n, duwen en trekken, blijkt uit een gisteren gepu- eerd onderzoek van Bureau tssen naar agressie en ge- d tegen ambtenaren van de leente Amsterdam. Veel fcitenaren voelen zich ook eens onveilig op de werk- 42 procent. De gemeente dudeert dat de hoeveelheid fors is, hoewel niet ho- in vergelijking met andere ■psgroepen. Burgemeester Cohen vindt het aantal incidenten echter veel te hoog. Vooral personeel van de Dienst Stadstoezicht was vaak de dupe. Driekwart van de me dewerkers kreeg te maken met scheldpartijen, terwijl een kwart werd geconfronteerd met fysieke agressie. Bij de dienst werken onder meer parkeer wachters. Maandag tekent de gemeente samen met politie en justitie een convenant om agressie en geweld tegen ambtenaren aan te pakken. De afspraken behel zen een eenduidige registratie van delicten tegen ambtenaren en een verplichting van de poli tie om te zorgen voor een goede afhandeling van aangiftes. Maastricht - Bij een brand gisterochtend in een winkel in tweede hands kleding in Maastricht zijn acht mensen gewond geraakt. De gewonden zijn overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Maastricht. De meeste slachtoffers konden na behandeling naar huis. Maar de toestand van een van hen, een vrouw die bewusteloos uit de bovenste etage boven de winkel werd gehaald was kritiek. Ze had volgens de brandweer te veel koolmonoxide ingeademd, maar zou niet meer inlevensgevaar verkeren. Bewoners en andere aanwe zigen van boven en naast de winkel gelegen appartementen werden geëvacueerd. In totaal werden 27 mensen, meest studenten, onder gebracht in een hotel bij het station. De meesten konden gistermid dag weer naar huis. Volgens de politie is er vermoedelijk sprake van brandstichting. Foto ANP/Marcel van Hoorn ii/anp - Een speciaal pro- ilmoet in de toekomst ru- over aangespoelde walvis voorkomen. Aanleiding het opzetten van een wal- irotocol is een ruzie tussen el en Vlieland over een bult- die afgelopen zomer aan- elde. Initiatiefnemer Kees iphuysen van het Konink je lederlands Instituut voor 3! lerzoek der Zee (NIOZ) op 1 heeft dat gisteren gezegd, irotocol volgt uit een over eenkomst dat het NIOZ, Eco- mare, Zeehondencrèche Pieter- buren, Dolfinarium Harderwijk en Nationaal Natuurhistorisch Museum Naturalis in Leiden op Texel hebben gesloten. Dat voorziet in verregaande samen werking langs de gehele Neder landse kust tussen de verschil lende organisaties. Meldingen van aangespoelde dode walvis sen en walvisachtigen, maar ook van levende exemplaren voor de Nederlandse kust moe ten voortaan terechtkomen bij Naturalis in Leiden, dat ze als wetenschappelijk hulpmiddel vastlegt in een database. Via de toekomstige website www.wal- visstrandingen.nl worden de gegevens ook openbaar voor het publiek. Kuiper noemt het „heel goed" dat de partijen het eens zijn ge worden en de handen ineen slaan. In juni spoelde op Vlie land een buitrug aan. Het bij zondere zoogdier werd echter op verzoek van de burgemees - ter op het eiland begraven. „De burgemeester is toen fout geïn formeerd", aldus initiatiefne mer Camphuysen. EcoMare op Texel kreeg lucht van het ver haal en wilde de buitrug opgra ven en naar hun eiland ver schepen om het skelet op te zetten. Het lukte de Texelaars na veel moeite de buitrug mee te ne men. De Vlielanders wilden in eerste instantie niet zeggen waar het dier lag begraven. Toen de buitrug allang hoog en droog op Texel was gearri veerd, bleek de vondst zeer uniek. De Vlielanders eisten daarop de dode buitrug terug. De Texelaars hebben het dier tot op de dag van vandaag in bezit. Omdat kort na het conflict ook een dode potvis op Vlieland strandde, had uiteindelijk ie dereen een skelet. De ruzie was daarmee van de baan. „Het is tussen Texel en Vlieland net Ajax tegen Feyenoord. Dit ging ten koste van onderzoek, op slag van gegevens en fatsoenlij ke omgang met het dode dier", aldus Camphuysen. Volgens hem zijn de laatste ja ren steeds grotere problemen ontstaan bij de afhandeling rond een aangespoelde walvis. Hij pleit daarom mede voor het instellen van een telefoonnum mer voor aangespoelde walvis- zutphen/anp - Officier van justi tie J. Buttinger heeft gisteren voor de rechtbank in Zutphen achttien jaar gevangenisstraf ge- eist tegen de 18-jarige P. wegens de moord op de Doetinchemse advocaat Machiel Pul. P. stak de 34-jarige advocaat op 3 juni met zes messteken dood in diens kantoor. Hij heeft volledig be kend. Pul was de advocaat van de moeder van P. De ouders van P. waren verwikkeld in een scheidingsprocedure. P. was al geruime tijd van plan advocaat Pul iets aan te doen, omdat hij de indruk had dat de jurist zijn vader in het ongeluk stortte. Op de bewuste dag kocht de jongeman een mes, reisde naar Doetinchem en wist met een smoes advocaat Pul te spreken te krijgen. Eenmaal in diens werkkamer, sloeg hij vrijwel di rect toe. De advocaat, vader van twee zeer jonge kinderen, over leed ter plaatse. Na de moordaanslag wist P. uit het kantoor te vluchten. Twee dagen later kon de Duitse poli tie hem aan te houden in een bos nabij Anholt. Al bij zijn eer ste verhoor, in Duitsland, legde P. een bekentenis af. De man is niet eerder in aanraking ge weest met justitie. Alleen daarom al is de vraag, in de woorden van rechtbank voorzitter C. Heergrave, „hoe het zover heeft kunnen komen" levensgroot. P. heeft zowel de officier van justitie als de recht bank voor een enorm dilemma geplaatst door hardnekkig te weigeren mee te werken aan een gedragskundig onderzoek in het Pieter Baan Centrum. Hij verbleef daar tien dagen, waar na de onderzoekers aldaar het opgaven. P. vreest de lengte van een behandeling in een tbs-kli niek en wil daarom niet mee werken, ook niet na herhaald aandringen van de zijde van de rechtbank gisteren ter zitting. Aanklager Buttinger had der halve geen andere keus een, ze ker gezien P.'s leeftijd, zeer lan ge celstraf te eisen. „Het is een situatie met louter verliezers", aldus Buttinger. De ouders van P. waren offici eel niet getrouwd. P.'s moeder besloot haar man in 2002 te verlaten, omdat de man haar volledig zou hebben overheerst. P. bleef bij zijn vader wonen, zijn jongere tweelingzusjes gin gen met hun moeder mee. Uit het strafdossier blijkt dat de va der zijn zoon nogal heeft be trokken in de scheidingsperike len. Sommige getuigen spreken van een hersenspoeling. Op ze ker moment had P. echter het idee dat niet zozeer zijn moeder zijn vader het leven zuur maak te, maar haar advocaat. Na op nieuw een dreigende brief van de deurwaarder, besloot P. op gewelddadige wijze verhaal bij Pul te gaan halen. Hij zegt daar bij niet de bedoeling te hebben gehad de advocaat te doden. Voor advocaat P. Noppen was het ontbreken van het opzet om te doden een van de rede nen om te pleiten voor een la gere straf dan geëist. De raads man vindt ook dat de recht bank rekening moet houden met de jeugdige leeftijd van zijn cliënt. Volgens Noppen bestaat er geen gevaar voor herhaling. De situatie tussen P.'s ouders is aanzienlijk verbeterd. Noppen vond ook dat de officier zijn eis te veel heeft gebaseerd op P.'s weigering mee te werken aan een gedragskundig onderzoek. In zijn laatste woord toonde P. opnieuw berouw. „Ik zal hier nooit mee leren leven." De rechtbank doet uitspraak op 30 december. (advertentie) De Postbank Hypotheektest is gratis en doe je thuis samen met de Postbank hypotheekadviseur. Hij berekent wat voor jou de laagst mogelijke maandlasten zijn. Je kunt die test voor je bestaande hypotheek doen, maar ook als je een nieuwe hypotheek wilt afsluiten. Elke hypotheek wordt er beter van. Zeker nu we er in geslaagd zijn om weer nieuwe hypotheekvormen te ontwikkelen die voor de laagste maandlasten zorgen. Kijk daarom op postbartk.nl of bel 0900 1900 (5 cent per minuut) en maak een afspraak met onze hypotheekadviseur. Je kunt ook contact opnemen met je tussenpersoon. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van ingü>

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5