Endemol ontslaat 47 mensen MEDIA Eurosport mixt sport met dancemuziek Chazia Mourali, RTL's kameleon m: lernhard belde Party regelmatig Jarige Rudi Carrell wil nog lang niet met pensioen TROS moet duidelijker 'ja' zeggen tegen bestel Landelijke kabeldekking voor radiostation FunX ID&T Radio onderwerp van grondig onderzoek syke/anp - „Ik ga de hele dag nadenken wat ik doe als ik tachtig word", ant woordt tv-persoonlijkheid Rudi Carrell op de vraag wat hij morgen doet, op zijn zeventigste verjaardag. Vanavond gaat hij met negentig familieleden, vrienden en collega's lekker eten en drinken in het Duitse Hamburg. „In het restaurant staan ook microfoons, dus iedereen die een verhaal wil vertellen of een liedje wil zingen, kan dat doen." Carrell blikt terug op een eerder verjaar dagsfeest. „De politie is toen drie keer binnengevallen in het café waar ik mijn feest vierde." Volgens de presentator hadden ze geen muziek aan, alleen het gelach van hem en zijn vrienden zorgde voor overlast. „We hadden zo'n lol met elkaar. Maar boven het café was een vrouw aan het bevallen en zij had er last van. Later hoorde ik van de eigenaar dat het kind altijd aan het lachen is." Carrell, op 19 december 1934 geboren in Alkmaar, maakte in 1957 zijn debuut op de Nederlandse tv. Een paar jaar later, in 1964 stapte hij over naar Duitsland, waar hij scoorde met shows als Am Laufenden Band en Der Rudi Carrell Show. Carrell was vele jaren op de Duit se tv te zien en vermaakte een miljoe nenpubliek. „Met humor heb ik een brug geslagen tussen Nederland en Duitsland. Dat zie ik wel als een van de hoogtepunten in mijn loopbaan." In 1983 keerde Carrell kort terug op de Nederlandse televisie met de 1-2-3-Show. Eind 2002 zette hij een punt achter zijn carrière voor de buis. Zijn laatste optreden op tv was in de door hemzelf geproduceerde show 7 Tage, 7 Köpfe. Bij dat programma is hij als producent nog steeds actief. „Momenteel ben ik een film aan het schrijven en bezig met het format voor een nieuw tv-programma." Het werk is volgens Carrell verslavend, hij kan er niet mee stoppen. „Ik vind het veel te leuk. Maar dagen van minstens veertien uur maak ik tegenwoordig niet meer." De komende twee maanden heeft de tv- persoonlijkheid vakantie en gaat hij een film afmaken. „Het gaat over liefde, meer wil ik er nog niet over zeggen." Tijdens zijn carrière werd Carrell overla den met prijzen.. Hij won in 1964 een Zilveren Roos voor de Nederlandse Rudi Carrell Show. Daarna volgden nog onder meer een Gouden Roos, een Ere-Roos de Duitse Comedy-Prijs, een Nipkow- schijf en de benoeming door de Konin gin tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. De in het Duitse Syke woonachtige presentator is in 2001 in Australië getrouwd met Simone. De twee leerden elkaar kennen tijdens een partijtje golf. Simone is de derde vrouw van Carrell. Zijn tweede vrouw Anke stierf in 2000. im - De Humanistische gaat de film Cool van van Gogh uitzenden. De nt is op 9 januari te zien Ierland 2 (22.20-23.50 ;0ol toont vijf jonge cri- in die na een mislukte verval worden veroor- anderhalf jaar herop- ig in een speciale Glen ichool. Hier wordt ze niddel van groepsdruk dwat respect en samen- jetekent. Maar hun vroe- rienden proberen ze te- lokken in de misdaad, zo ze uit de instelling wor- jen. Onder anderen Mourigh, Katja Schuur- |ohnny de Mol, Gerrit Thijs Römer en Moha- ge uitjHarrasi spelen een rol. van Gogh's Cool op tv 4 vanavond '"leken van Plan SUM - M t de anderhalf - irende uitzending 'Wat an%an Plan?' vraagt RTL 4 jjf zj. ond aandacht voor het van Plan, het voormalige Parents Plan. Paul Lem, ecteur van de hulporgani- vertelt in de uitzending e programma's voor kin- in 45 landen. Presentator ut Oerlemans ontvangt ik va de gasten, onder wie de zanger en jazzpianist Ja- aut| lullum. Royalty-verslagge- tervan der Vorst en actri- >neel ,eja Schijf bezochten ont- ngslanden en doen daar de uitzending verslag )ok zitten er bekende Ne- ders zoals Jim (Idols), an de Ven, Hans Kazan een van Royen aan de te- 1 om nieuwe donateurs te [komen. door Patrick van den Hurk aalsmeer - Televisieproducent Endemol Nederland ontslaat bij een nieuwe reorganisatie 47 van de 405 medewerkers met een vast dienstverband. Daarnaast zal het bedrijf nog meer gaan werken als projectorganisatie, en mensen slechts inhuren voor de duur van een productie. Dat maakte Endemol gisteren be kend. De reorganisatie is het ge volg van 'het ongunstige klimaat in de mediabranche in het bij zonder en het economische kli maat in het algemeen'. Het personeel werd gisteren op de hoogte gebracht door alge meen directeur Paul Römer. Hij hield de medewerkers voor dat de reorganisatie, de tweede in ruim twee jaar tijd, vooral is veroorzaakt door factoren van buiten. Volgens Römer stagne ren de netto bestedingen van adverteerders al enkele jaren, waardoor de Nederlandse zen ders steeds minder geld hebben om programma's te bestellen. Bovendien moeten de reclame bestedingen over steeds meer stations worden verdeeld, zeker als John de Mols televisiesta tion er volgend jaar nog bij komt. Ook ontwikkelingen als digitale tv en de op stapel staande modernisering van de Publieke Omroep kunnen een bedreiging gaan vormen. Daar naast zijn er steeds heviger sei zoensschommelingen in het werkaanbod, waar Endemol met meer tijdelijke contracten flexibeler op wil kunnen inspe len. Daarnaast houdt grootafnemer RTL Nederland zich volgens Römer uit bezuinigingsoverwe gingen nu al niet meer volledig aan het afnamecontract met Endemol, en speculeert het be drijf zelfs openlijk op het niet langer naleven van die af spraak. RTL zou de daaruit voortvloeiende boete voor lief willen nemen, en de vrijkomen de zendtijd gaan vullen met goedkope buitenlandse pro ducties. RTL en SBS, de andere grote commerciële zendgemachtigde, kiezen er volgens Römer bo vendien voor steeds meer van het geld dat ze verdienen uit te keren aan de aandeelhouders, waardoor minder overblijft voor programma's. De com merciële stations worden daar naast meer en meer concurren ten van Endemol, omdat ze hun eigen productiebedrijven oprichten, aldus Römer. Verder zou strengere wetgeving rond inkomsten uit bel- en sms-spel- letjes Endemol veel inkomsten kunnen gaan schelen. De personeelsvermindering is ter advies voorgelegd aan de ondernemingsraad van Ende mol. Als die advies heeft uitge bracht, zal voor de 47 mede werkers collectief ontslag wor den aangevraagd. Volgens een woordvoerder ligt er geen kwa liteitscriterium ten grondslag aan hun ontslag. „Omdat we de laatste jaren al vrijwel alleen tij delijke contracten hebben aan geboden, gaat het om goede mensen die hier al jaren wer ken. Het spreekt voor zich dat het bedrijf dit uitermate pijnlijk vindt." Carrell. Foto: ANP pyvpro-site t nog een jaar v sum De VPRO heeft be- happyvpro.nl, de alter- e contact- en datingsite i omroep, nog tenminste ar in de lucht te houden, as eigenlijk de bedoeling a 1 januari mee op te hou- m m )e site, voortgekomen uit (j. rel levering van Het geluk ederland, is een door- teai 1 succes. Circa 4.000 le st01" ebben er sinds mei voor gd dat happyvpro.nl is roeid tot één van de succesvolle internet- unities van het moment. ie egint de site een eigen in- man magazine, happyzine ge- 202 1- Daarnaast is happyv- n actieve community, die lid bijeenkomsten houdt echt, Rotterdam, Amster- ki in Nijmegen. Verder is er movieclub opgericht, die en organiseert waarvoor es' korte films maken en 2, M 11 elkaar vertonen. Hilversum - Om ook de jongere kijkers beter te bedienen, stort sportzender Eurosport zich op de muziek. Elke maand mag een befaamde dj op de late za terdagavond een uur lang sport en muziek op een persoonlijke manier mixen. De mooiste sportmomenten naar eigen keuze worden gemonteerd op een stevige beat. „Het ideale programma vóór het uitgaan", aldus woordvoerder Jochem Haverman. „Tijdens het omkle den lekkere muziek en prachti ge sport: de ideale combinatie." De eerste in het rijtje platen- draaiende grootverdieners dat voor de zender een aflevering mocht volmaken, is Fransman Antoine Clamaran. De net bui ten Parijs wonende diskjockey en producer is, zoals dat een befaamd dj betaamt, zojuist te ruggekeerd uit het buitenland. „Hij brengt zijn leven door in het vliegtuig", aldus zijn vrien din en gedienstig tolk Nathalie door de telefoon. Want on danks zijn internationale loop baan spreekt Clamaran amper een woord over de grens. Desondanks vertrekt hij volgen de week alweer naar Los Ange les, daarna gaat hij door naar Colombia, het land waar hij een ware ster is. De dj, die al sinds 1982 draait, inmiddels ook zijn eigen label heeft opgericht en zojuist zijn nieuwste compilatie-d Mix Inc.3 heeft uitgebracht, laat we ten 'trés content' te zijn met zijn aflevering van Eurosport Clubbing. Zelf is Clamaran een gepassioneerd sporter. „Ik zit de hele dag in de studio, en in het weekeinde sta ik te draaien. Maar elke zondag sta ik op het voetbalveld, in het doel, en De Fransman Antoine Clamaran is een van de befaamde dj's die zich met Eurosport Clubbing mag bezighouden. Foto: GPD/Eurosport twee keer in de week train ik. Ik ben ook vice-voorzitter van mijn club. Ik kijk, als ik tijd over heb, naar sportprogramma's." Daarnaast bezoekt Clamaran, voor zover mogelijk, zo veel mogelijk wedstrijden van zijn voetbalhelden van de Franse club St. Etienne. „Dj's hebben meestal geen tijd voor sport, want in dit vak moetje meestal werken op tijden dat anderen sporten. Maar ik praat veel over sport met collega's. Ik vond het dus geweldig dat ik dit pro gramma mocht maken, waarin Uc mijn twee passies, sport en muziek, kon samenbrengen." Voor de aflevering die Clama ran samenstelde, koos hij dus voor veel voetbal. Verder zien we historische tenniswedstrij den op het ritme van een mee slepende beat en vechtsporten als boksen en taekwondo. Na Clamaran komen de Fran sen Claude Monnet, alias The Godfather, en Bob Sinclair aan bod, evenals de Brit Martin Sol- veig. Of de vader aller dj's, onze eigen Dj Tiësto eveneens een aflevering zal gaan maken, is nog niet bekend, aldus de zen der. „We zijn net begonnen. Er wordt nog hard aan gewerkt." Monique Brandt Eurosport Clubbing, vanavond, 23.30 uur zaterdag l8 december 2004 hilversum/mediaredactie - Staatssecretaris Medy van der Laan van Mediazaken wil luid en duidelijk van de TROS horen dat de omroep nog minstens drie jaar in het publieke bestel blijft. De brief waarmee de om roep gisteren een verlenging van de concessieperiode met drie jaar aanvroeg, is volgens Van der Laan niet eenduidig'. Ze wil voor dinsdag een extra toelichting. TROS-voorzitter en -directeur Karei van Doodewaerd begrijpt niet zo goed wat Van der Laan precies wil horen: „Moeten we soms eeuwige trouw beloven aan het publieke bestel terwijl de staatssecretaris zelf nog steeds geen duidelijkheid geeft over de toekomst van dat be stel? We vragen de nieuwe con cessie natuurlijk wel aan om hem te gebruiken." Van der Laan is daarvan nog niet overtuigd nadat ze deze week 'een ultra kort briefje' van de TROS kreeg, aldus haar woordvoerster. In dat briefje vraagt de TROS weliswaar een nieuwe concessie aan, maar meldt niet of het doorgaat met het eerder aangekondigde on derzoek naar een toekomst bui ten het bestel. Van der Laan wil nu weten wat de TROS doet: echt voor drie jaar bijtekenen of toch nog in de loop van vol gend jaar besluiten een com merciële omroep te worden. Van Doodewaerd wil nu niet zeggen wat de TROS doet met het onderzoek naar een com merciële toekomst. Wel zegt hij voor drie jaar te willen bijteke nen. Dat antwoord zal hij de staatssecretaris maandag ge ven. Daarmee zet de TROS, zoals eerder deze week al duidelijk werd, de commerciële plannen in de koelkast, om die er dit voorjaar wellicht weer uit te ha len als de staatssecretaris de toekomst van de publieke om roep na 2008 bekend maakt. Mocht daarin voor de TROS geen rol zijn weggelegd, dan worden de commerciële plan nen voor na 2008 opnieuw op gepakt. hilversum/anp - Publieke Om roep (PO) heeft voor een sym bolisch bedrag van 1 euro de kabelfrequenties van urbanzen- der Colorful Radio overgedra gen aan de lokale zender FunX. Vanaf gisteren is het radiopro gramma van urbanzender FunX op kabelfrequenties in diverse plaatsen te beluisteren, aldus directeur W. Stegeman van FunX. PO kocht de kabelfrequenties van Colorful Radio enige tijd geleden van ondernemer Erik de Vlieger. Welk bedrag daar mee was gemoeid, is niet be kendgemaakt. Daarmee is nu ook niet duidelijk hoeveel PO op de transactie verliest. PO moet het frequentiepakket van de hand doen, omdat de rechter bepaalde dat de uitzen dingen van Colorful Radio te veel concurreren met program ma's van commerciële radio stations die voor veel geld FM- frequenties hebben gekocht. Sindsdien zond er niemand uit op de frequenties en brokkelde het frequentiepakket steeds meer af, doordat kabelbedrij ven er andere uitzendingen op gingen doorgeven. Om die situ atie te stoppen draagt PO het pakket nu over aan FunX, dat ook een programmering gericht op stadsjongeren verzorgt. FunX is een zender die in de vier grote steden lokale radio maakt en daarom niet als een landelijke zender wordt be schouwd. Er worden geen juri dische problemen verwacht. hilversum/anp - Het Commis sariaat voor de Media (CvdM) onderzoekt of ID&T Radio zich houdt aan de Mediawet. In ja nuari rapporteert de toezicht houder aan het Agentschap Te lecom van het ministerie van Economische Zaken. Als die rapportage negatief uitvalt, kan ID&T een boete krijgen of zelifs de etherfrequentie verliezen. Dat zegt een woordvoerder van het commissariaat. Sinds twee weken draait ID&T hits van artiesten als Snoop Dogg, Anastacia, Eminem, Kylie Minogue, Christina Aguilera, Maroon 5 en Alicia Keys. Onge veer de helft van de draailijst bestaat uit hits van poparties ten in een iets aangepaste ver sie. Op grond van de bestaande voorschriften mag de zender slechts ongeveer één Top 40-hit per uur draaien. De rest van de programmering moet bestaan uit dance. ID&T kreeg bij de veiling van de etherfrequenties in mei 2003 voor een relatief klein bedrag een plekje in de ether met als vast profiel dance. Het gaat al lange tijd niet goed met de ra diozender. Het marktaandeel ligt volgens de laatste gevens van Intomart GfK Continu Luis teronderzoek op 0,4 procent. In de zomer van 2003 had ID&T Radio op de top van zijn kun nen een marktaandeel van 0,7 procent. Nu de programmering dras tisch is aangepast, is het onder scheidende dancekarakter van ID&T praktisch verdwenen en lijkt de zender voor de argeloze luisteraar nogal op Sky Radio, Radio 538, Yorin FM en Noord zee FM. Die zenders betaalden veel meer voor hun etherfre quenties met een vrij profiel en zullen niet blij zijn met de nieu we concurrent. ID&T stelt in een reactie dat het niets strafbaars doet. „Wij hou den ons aan de vergunning aldus directeur radio Michel de Winter. BIJ DE KAPPER p het fotootje boven zijn wekelijkse column kijkt Party's hoofdredacteur DE WIT zijn eventuele le- iomfantelijk aan. Party wat te melden deze week. can het hele roddelcircuit lint aan zuigen. DE WIT lit een groot geheim: hij wekelijks gebeld door BERNHARD. e zit. BERNHARD was an Party. Als hij niet in het tond, begon hij erover, t DE WIT. De PRINS ver- zoveel over zijn geheime er. En over zijn kinderen inkinderen. En het goede arty is dat ze daar verder mee deden. Want Party ook zo z'n principes. 'O, o i dat toch eens zouden ven', filosofeert DE WIT, ou heel Nederland aan ippen hangen.' irlijk staan de bladen deze stijf van de verhalen over ■deden PRINS. Ze pakken aal uit met fotoreportages e bijzetting. En het ene je komt met een nog ex- wer onthullinkje dan het e. 'Oranjes zijn ontroost- heeft Privé vastgesteld. "RIX moet alleen verder' is oclusie van Story. 'KO- 'IN BEATRIX is gebroken' Weekend alsof het geen maar een omgevallen beeldhouwwerk betreft. 'De an jer is verwelkt' denkt Party, er kennelijk van uitgaand dat de PRINS nooit verse blommen in het knoopschat schoof. Ach, wat gaan de bladen deze week af. Wat zijn ze genadeloos in hun toch al treurige hemden gezet door de beste roddeljour nalisten van ons land: JAN TROMP PIETER BROERTJES. Wat was hun timing mooi. De roddelbladen al gedrukt, de zelfingenomen Groene Amster dammers al aan de champagne en dan rustig aankomen met een Volkskrantbijlage vol prin selijke uitspraken waarmee ie dereen verder de mond wordt gesnoerd. In één in klap alle roddelbladen tot zielige pruts werkjes gereduceerd. Alleen Deze Week, die meende wat nonchalant te moeten om springen met de dood van ons aller handelsreiziger, komt nu nog het aardigst uit de verf. Zij tekenden een opmerkelijk ci taat op uit de mond van de voorganger die de rouwdienst leidde. Die had volgens Deze Week gezegd dat BERNHARD weliswaar als Duitser was gebo ren, maar toch wel een aantal dingen bijzonder goed had ge daan. Maar eerlijk is eerlijk, de bladen hebben het niet alleen over Bernhard. Er komen ook nog wat B-onderwerpen aan bod. Zo presenteert Story een GE RARD JOLING die des duivels is. Er is een 'valse nichten- streek' met hem uitgehaald, vat JOLING de ramp samen. Het bleek dat onder familie en vrienden van de hoge noten- zanger uit Schagen een e-mail was verspreid waarin te lezen viel dat na afloop van JOLINGs grote Ahoy concert hij zijn nieuwe liefde zou laten zien aan de mensheid. Maar JOLING heeft helemaal geen nieuwe vriend. Kennelijk een actie van afgewezen vriendje, schat Jo ling. Story zegt ook dat KONINGIN BEATRIX in het geheim aan het afslanken is in de kliniek van CONNIE BREUKHOVEN. Als een deugdelijk blad betaamt, poogt Story het feit te checken. Maar 'de glamourdiva lacht ge heimzinnig en vertelt dat ze daar echt niets over mag zeg gen.' Dan zou je toch als Story zijnde toch ook gewoon CON NIE BREUKHOVEN kunnen be naderen? De prijs voor de meest verras sende zinsconstructie gaat deze week naar Party. Die wijden een pagina aan het treurige be staan van zanger FORREST. En om aan iedereen met de wenk brauwen in de vraagtekenstand duidelijk te maken wie dat ei genlijk is, verklaart Party dat deze FORREST ook wel bekend staat als de ex-echtgenoot van televisiepresentatrice MANON THOMAS. Eigenlijk zouden ze die dan ook nog even moeten uitleggen. Maar artikel opent met de prachtige woorden: 'Het leven lacht de zanger FORREST de laatste jaren allesbehalve toe.' Van zo'n zin wordt toch ieder een gelukkig. Ton Ouwehand Hilversum - „Hé, wat ben jij eigenlijk: mens of encyclopedie", roept Chazia Mourali naar een kandidaat. „Allebei", zegt de wijs neus doodleuk. En Piet uit Groot-Brittannië hoeft niet lang na te denken over de vraag wat hij zou doen als hij de baas van Europa was. „Hiphop afschaffen. Dat is geen muziek, dat is zielig." De Europese Achmea Kennisquiz, vanavond en volgende week zondag te zien bij RTL 4, ademt dezelfde ongedwongen sfeer uit als de reguliere quiz. Met dit verschil dat de vragen over Europa gaan, het programma gesponsord is door het ministerie van bui tenlandse zaken en dat er Engels wordt gesproken. De deelnemers zijn afkomstig uit twaalf Europese landen. Veel van hen zijn gere- kmteerd via internationale scholen. „Sommige kinderen weten echt alles", vertelt Mourali. Zelf voelt ze zich door dit programma weer meer betrokken bij Eu ropa, en ze hoopt dat het de Idjker straks net zo vergaat. 2004 was een 'topjaar' voor Chazia Mourali (41). De presentatrice nam on der meer De Zwakste Schakel, de consumentenprogramma's In je recht en Kat in de zak plus het bovennatuurlijke Char voor haar re kening. Zo te zien vindt ze de Achmea Kennisquiz ontzettend leuk om te doen? „Dat is een zeer juist observatie", beantwoordt ze op de strenge Zwakste Schakel-toon op de voor de hand liggende vraag. „Het is een heerlijk programma. Die gesprekjes met de kin deren tillen het hoog uit boven 'gewoon een spelletje'. Ze zeggen vaak dingen die je domweg niet zou kunnen verzinnen." Ouders komen steeds vaker in beeld. Mourali: „Zij zijn vaak nog zenuwachtiger dan de kinderen. De finale van de gewone Kennis quiz werd gewonnen door een autistisch jongetje. Je zag zijn moe der ook in beeld. Je weet dat zij waarschijnlijk haar hele leven hard heeft gevochten om contact te krijgen met dat kind. En op een ge geven moment is hij zo opgebloeid dat hij daar staat te stralen en te juichen. Dat ontroert mij ook heel erg." En het vervult haar met trots. „Toen de commerciële televisie on langs vijftien jaar bestond, werd er geschreven dat de tv sinds die tijd alleen maar ranzigheid en grofheid kent. Maar hiermee heb ben we bewezen dat je zonder saai en politiek correct te zijn ook een lief, teer en oprecht programma kan maken." De vlotte gastvrouw, strenge meesteres of kekke meid: Mourali is de kameleon van RTL. De zender geeft haar vrij baan om zich in elk programma op een totaal andere manier uit te leven. „Ik mag van beeld, toon en taal veranderen. Net zo makkelijk als van kle ding, make-up en haar. In het begin vroegen ze zich bij RTL ook wel eens af: wat doét die vrouw? Maar toen Fons van Westerloo (baas van RTL Nederland, red.) laatst bij de quizfinale die bende Chazia Mourali leeft zich uit. Foto: GPD/Dijkstra dreadlocks op mijn hoofd zag, vond hij het geweldig. Nu snapt ie dereen dat ik, bijna als een actrice, mijn presentatie ondergeschikt maak aan het programma." Ze is niet bang dat het aanpakken van al die verschillende programma's haar carrière schaadt. „Ik heb niets met angst. Leven, daar heb ik wat mee." Op tweede kerstdag is de finale van de Europese Kennisquiz, een dag eerder is Mourali op Nederland 1 te zien. Ze gaat voor de EO 'op zoek naar God' in het gelijknamige programma. „Ik brand graag kaarsjes in oude kerken, ik hou van de mystiek van het rooms katholicisme. Maar de EO heeft er alles aan gedaan om me daar heel ver bij weg te houden." Mourali werd geconfronteerd met de 'Praise the Lord, halleluja- hoek'. Een bekering zat er niet in. „Ik zat meer als een documen tairemaker om me heen te kijken hoe het in vredesnaam mogelijk is dat iemand flauw valt tijdens een dienst. Dat past totaal niet bij mijn beleving. Blijkbaar heeft iedereen toch zijn eigen God. En mea maxima culpa, maar ik heb in het hele programma niet ge huild." Bernice Breure De Europese Achmea Kennisquiz, morgen, RTL 4,20.00 uur

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31