Hoe happy is de single? GESPREK VAN DE DAG rund als je met Je bent een harde vuurwerkspotjes stunt Heimelijk willen meeste blije alleenstaanden toch gewoon een relatie Vraag DAGELIJKS LEVEN ..£A/ OE- BLEEP MAAR 'NlScH EN/kbA^i)l5TLRAVc>N MENSELIJK De Nederlandse OPVANGCENTRA voor EXOTISCHE DIEREN krijgen steeds meer exoten als schildpadden, gifkikkers en zeldzame vogels binnen. Dat heeft de Dierenbescherming in een open brief aan de Tweede Kamer geschreven. De organisatie doet een dringend beroep op de Kamerleden de handel in exotische dieren via meer controle en opsporing moeilijker te maken. Hoewel de in- en verkoop ervan illegaal is, lappen handelaren het verbod massaal aan hun laars en vormt Nederland het 'kloppend hart' van deze dierenhandel. slachtoffer worden van gevaarlijk vuur werk. „Daar koppelen we de boodschap aan." Uit cijfers van Consument Veiligheid blijkt dat het aantal vuurwerkslachtoffers de afgelopen jaren consequent is gedaald. Bij de vorige jaarwisseling waren er 630 slachtoffers, de jaren ervoor lag het ge middelde op 1100. Het spotje waarmee Consument Veilig heid jongeren dit jaar voor de gevaren van vuurwerk wil waarschuwen is een video clip met tien rappers van de gelegen heidsformatie 'lOklapper Da Project'. De De eerder dit jaar overleden acteur MARLON BRANDO kruipt postuum weer in de huid van THE GOD- FATHER, zijn beroemdste filmrol. Volgens het Amerikaanse Hollywood Reporter komt er eind volgend jaar een nieuw videospel op de markt met The Godfather als thema en met Brando's digitaie beeltenis in de rol van Don Vito Corleone. Het spel is ontwikkeld door een onderneming die kort voordat Brando overleed toe stemming kreeg om hem in het spel te gebruiken. Foto: EPA Geld maakt niet gelukkig. Veel geld maakt zelfs miserabel. Dat beweert althans een Portugese textielwerker die de GROOTSTE JACKPOT (43 miljoen euro) uit de Europese ge schiedenis won. De 30-jarige Do- mingos Oliveira leeft als een opge jaagde crimineel sinds hij vorige maand zijn fortuin won. Zijn dochter kan niet meer naar school uit angst voor ontvoering, waardoor ze het schooljaar niet gaat halen. Zijn fa milie moet constant onderduiken vanwege inhalige familieleden en vrienden die uit zijn op zijn geld. ,,Het is altijd mijn droom geweest om zo rijk te worden, maar nu wil ik graag mijn oude leventje terug. Dit is echt de hel," vertelt hij. Probleem van veel DERTIGERS: ze kunnen niet kiezen. Dit blijkt ook weer uit een enquête onder vijfhon derd dertigers van Interview-NSS in opdracht van KRO's onlinemagazine Piazza. De helft van hen geeft aan moeite te hebben met KEUZES ma ken. De belangrijkste vraag waarvoor zij zich gesteld zagen is of ze het zelfde werk willen blijven doen of van baan willen veranderen. De der tigers van nu zijn wel tevreden, opti mistisch en zelfverzekerd. Het meest tevreden zijn ze over hun re latie. Met het gezinsleven en ge zondheid is dit de belangrijkste fac tor die hun geluk bepaalt. Het minst tevreden zijn dertigers over hun in komen. Ook de hoeveelheid vrije tijd en het seksleven scoren niet hoog, maar gelukkig zijn deze aspecten minder bepalend voor het welbevin den van de dertigers. Een 53-jarige man uit Sneek kreeg donderdagavond de schrik van zijn leven toen hij een INBREKER IN EEN KAST in zijn slaapkamer aan trof. De bewoner bekwam echter snel van de schrik en nam de inbre ker in de houdgreep. Samen met de buurman wist de bewoner de inbre ker vast te houden tot de politie arri veerde, zo meldde de politie giste ren. De 34-jarige inbreker was via de achterdeur van de woning bin nengekomen. Daarop doorzocht de man uit Leeuwarden het hele huis. Hij maakte een fotocamera, siera den en een mobiele telefoon buit. Door het adequate optreden van de bewoner en zijn buurman belandde de inbreker uiteindelijk vanuit de kast in de cel. VROUWEN hechten meer waarde aan NETTE KLEDING tijdens de kerst dan MANNEN. Een kwart van de vrouwen vertelt haar man ieder jaar dat hij toch echt beter gekleed moet gaan tijdens de feestdagen. In één op de tien gevallen levert het zelfs een heftige discussie op. Dat blijkt uit een onderzoek van het was- middelmerk Robijn, uitgevoerd door Blauw Research. Het onderzoek is op internet gehouden onder 550 perso nen. Van.de respondenten draagt 73 procent het liefst zwart. Dat is stijl vol, chique ejvhet kleedt goed af. Partners stemmen hun kleding over het algemeen op elkaar af. Ongeveer een vijfde van de vrouwen kiest de kleding van de partner. Voor de man nen hoeft het namelijk niet per se al lemaal zo netjes met de feestdagen. Inayat Khan Moraliteit is de bloem van de plant der persoonlijkheid De impresario Robert Sillerman koopt voor 100 miljoen dollar 85 procent van de NALATENSCHAP van de Amerikaanse rockster ELVIS PRESLEY. Hij verwerft onder meer de rechten op de naam, muziek en films van de zanger. Verder krijgt hij het management over het beroemde landgoed Graceland, waar Presley in 1977 stierf. Sillerman is de oprich ter van SFX Broadcasting en con certpromotor SFX Entertainment. De zakenman koopt het aandeel in Elvis Presley Enterprises van Pres- leys dochter Lisa Marie. Zij uitte de hoop dat door de overeenkomst de nalatenschap van haar vader behou den blijft. Foto.- AP Shockerende spotjes over het gevaar van vuurwerk hebben geen effect meer. Bij al leen bloederige beelden haken jongeren af. Dat blijkt uit onderzoek van de stich ting Consument Veiligheid. Volgens Shireen Eyer, coördinatrice van de vuurwerkcampagne 'Laat je niet ver rassen' van dit jaar, treedt er onder jonge ren gewenning op bij het zien van ver minkte vuurwerkslachtoffers. 'Dat kan ik niet zijn', denken veel jongeren dan, zegt Eyer. Volgens haar onderzoekt Consu ment Veiligheid elk jaar wat de meest voorkomende ongelukken zijn en wie er G De commercie stort zich graag op alleenstaanden. Een Japanse ondernemer denkt iets leuks te hebben bedacht voor jonge vrijgezelle mannen, die af en toe een schouder of iets missen. Dit 'schootkussen', in de vorm van een knielende vrouw, is sinds een paar dagen in Tokyo te koop voor ongeveer 70 euro. Het broekje is er in een rode en zwarte uitvoering. Foto: Reuters clip die volgens Eyer 'geen bloed en stom pen' bevat, zal dagelijks op de muziekzen ders TMF, MTV en The Box te zien zijn. De clip komt daarnaast op internet en er zullen ringtones van het nummer be schikbaar komen. Als je niet te veel met het vingertje wijst dan kan deze aanpak best slagen," denkt Bart van Kuyk, werkzaam bij jongeren- trendbureau YoungWorks uit Amsterdam. Van Kuyk wijst ter vergelijking op de Ne derlandse rapper Ali B die op dit moment razend populair is.Ali B heeft het over respect voor elkaar en dat slaat aan." Hij Singles zijn niet zielig. Zeggen ze zelf. Ze hebben gewoon even tij delijk geen partner of kiezen zelfs bewust voor een hip vrijgezellen bestaan. Maar zijn deze zogehe ten happy singles wel zo geluk kig? „Met z'n tweeën is het toch prettiger." Ze zit in de trein, op weg naar het vliegveld. Wendy van Balen werkt bij een chipfabrikant en vliegt voor haar werk de wereld over. Een snel leven. Ze is alweer bijna drie jaar vrijgezel. „Ik hoef met niemand rekening te houden", vertelt de 34-jarige uit Bussum. Maar toch, soms mist ze een schouder. „Gewoon het gevoel dat er altijd iemand voor je is." Wendy vergelijkt zichzelf 'een beetje' met Bridget Jones, de vrij gezelle dertiger, gespeeld door ac trice Reneé Zellweger, die zich in twee films door een leven vol ups en downs worstelt. Dankzij de Bridget Jones-films en de populai re serie 'Sex and the City' heet een zielige alleenstaande sinds enkele jaren een hippe single: iemand zonder relatie die geniet van een vlot leven. De commercie smult van singles. Relatiebureaus hebben het druk ker dan ooit. Voor singles'worden speciale vakanties en feesten ge organiseerd. En sinds kort is er een speciaal herkenningsteken op de markt: een ring met een S-vor- mig teken met aan weerszijden vlammen, die symbool staan voor een spannende ontmoeting. De drager straalt uit dat hij ongebon den is en openstaat voor een rela tie. In de Jaarbeurs in Utrecht wordt dit weekend een driedaagse beurs voor singles gehouden. Wellicht een geschikte gelegen heid om op zoek te gaan naar een leuke partner. Immers, echtparen en samenwonende stelletjes zijn gelukkiger dan singles, zegt hoog leraar sociologie en 'geluksspecia- list' Ruut Veenhoven. Hij heeft veel onderzoek naar singles ge daan. „Mensen zijn met z'n twee- en gelukkiger dan alleen. Uit me disch onderzoek blijkt dat singles eerder ziek worden en eerder doodgaan", aldus de hoogleraar, verbonden aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Daar zijn verklaringen voor. Als er iets aan je mankeert, krijg je min der snel een partner. Daarnaast passen mannen en vrouwen bin nen een relatie beter op zichzelf. Er wordt met name gezonder ge geten. „Het is bekend dat mannen hun tanden beter poetsen en minder drinken als er een vrouw in huis is", zegt Veenhoven. Ook houden stelletjes elkaar geestelijk op de rails. Een partner met wie je onder één dak woont, zal eerder iets van een slechte eigenschap zeggen dan vrienden die af en toe een avondje op visite komen. Hoeveel singles Nederland pre cies telt, is onduidelijk. De lobby van de alleenstaanden roept al ja ren dat het gaat om ruim 2,4 mil joen. Dat aantal is echter geba seerd op het aantal eenpersoons huishoudens, dat is berekend door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Een deel van deze groep heeft echter gewoon een re latie. Binnen de groep vallen ook bijna 900.000 alleenstaande zes tigplussers, die bijvoorbeeld hun man of vrouw hebben verloren. Vroeger heette je dan weduwnaar of weduwe, nu ben je plots single. Zoveel jonge, hippe singles zijn er dus helemaal niet. Heimelijk willen de meeste happy singles gewoon een relatie. Jaar lijks gaan er ruim 100.000 stelle tjes uit elkaar. Van de dik 200.000 nieuwe vrijgezellen woont een derde na een jaar alweer samen, na zes jaar deelt driekwart het huis weer met een ander. Dat is niet vreemd: onderzoek van de Vereniging Eigen Huis wijst uit dat singles moeite hebben om een huis te kopen. Ze hebben niet al leen te weinig geld, maar vinden het ook moeilijk om in hun eentje te beslissen over een aankoop. Singles voelen zich ook minder serieus genomen, blijkt uiti enquête van MV/Life, een ii netmagazine voor alleensta Ca Het zijn bekende problems singles: toeslagen op eenpei soonskamers en tafeltjes im e' taurants waar je minimaal 1 k tweeën moet zitten. Ook \vii 1 een deel van de ondervraag de zich op over het aanbod in s ik markten. De verpakkingen 2 groot voor iemand die alles boodschappen doet. Al met al, bestaat de happy Hoogleraar sociologie Ruut 3 hoven is stellig: natuurlijk ki beter alleen zijn dan een sla huwelijk hebben, maar hetl t( single-bestaan is ook niet alllu „Ik vergelijk het altijd met sl t Vrijheid, blijheid en heerlijk d doen. Maar het heeft zo zijn oe co's." dc Rudi Buis ke Single Event 2004, vandaag 1; morgen in Jaarbeurs Utrecht 'I Informatie: www.singleevent Een eik herken ik natuurlijk. Een spar, een berk en een wilde kastanje ook. Maar bij een beuk wordt het al moeilijker. En bij een es helemaal. Zoveel dingen die ik niet weet. En die ik eigenlijk had moeten we ten. Een kraai ken ik en een mus of een ekster. Voor uit, een merel ook. Spikkeltjes toch of vergis ik me? Maar een gaai, een sperwer, een buizerd? Vraagte kens. Lullig genoeg, je moet toch een beetje één zijn met de natuur. Ik dacht vroeger: dat komt later alle maal dik in orde. Maar nu is het later. En er is nog helemaal niets in orde. Vervelend. Het werk van Vestdijk zou ik ook nog ooit van begin tot einde doorspitten. Komt niets meer van natuurlijk. 'Oor log en Vrede' hebt u het al gelezen 'De gebroeders Karamazov'? 'Anna Karenina'? Die hele Russische litteratuur heb ik vroeger tot nader order uitgesteld. Dat zou ooit allemaal zijn beslag krijgen. Ik heb de hoop nog niet opgegeven maar ik moet toch voort gaan maken. Reizen: ook zoiets. Ik moet heel Midden- en Oost Europa nog verkennen: Wenen, Boedapest, Praag. Nooit bezocht. "Mooie stad pap, Praag", zei mijn jongste dochter die er al tivee keer geweest is. Zwijg ik over Moskou en nog verder weg Peking. "Druk daar pap", zei onze oudste net terug van haar reis naar China. Ik moet het allemaal nog gaan bekij ken maar intussen is Keulen (dagje met de bus) de meest oostelijke stad is die ik ooit bezocht heb. Ander onderwerp: techniek. Heb ik ook ooit, toen ik nog goed leren kon, uitgesteld. Volt, ampère, watten de werking van een accu: was een kwestie van tijd. Even geduld. Maar het komt er maar niet van. Het wordt tijd om eens wat knopen door te hakken. Om eens met mezelf af te spreken wat ik bij leven en welzijn nog ga aanpakken. Vestdijk kan ik met goed fatsoen afschrijven, men kan niet het onmogelijke eisen. De Russen? In de woorden van Hans Dorres- tijn: Moskou is ver, het leven is hard in de USSR. Maar die natuur, dat moet toch lukken? En iets van de wondere wereld der techniek toch ook? op denkt dat serieuze boodschappen rf- kunnen hebben op de jeugd.Als jel hz> maar niet te plat brengt en de vormjki hen aanpast." De strateeg van YoungWorks plaatst m kanttekeningen bij het uitzenden vai clip op alleen muziekzenders. „Veelj geren hebben de televisie aanstaan ze huiswerk doen of msn'en. Vaaks, de muziekzenders op de en wordt er niet naar de tekst Ze kijken wel serieus naar zenders. Hierdoor kan de eens ondersneeuwen, denkt hij. cpd i eë In de tussentijd even een probleem dat natuur met techniek verbindt. Loop ik met mijn hond door het Recreatiegebied van Halfweg. Mooi daar trouwens. Gooi ik stokken weg want dat vindt die hond leuk. Nu is er iets raars met die stokken. Gooi ik een twijgje weg dan kom het niet verder dan twee meter. Gooi ik een kleine boomstam: idem. Maar daar ergens tussen in zit pre cies de stQk van het goede gewicht. Hoe komt het nu dat sommige stokken te licht zijn en andere juist weer te zwaar? Is daar iets zinnigs over te zeggen, dames en heren natuurkundigen? Iets waardoor ik wetenschappelijk verantwoord een stok kan weggooien? Een stok die mij op het lijf ge schreven is? Oplossingen van dit minipro- bleem graag naar joostprinsen@zonnet.nl. Bij voorbaat dank. Bollebozen, gij allen die vroeger wel hebt opgelet: ontwaakt!

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2