Alibegovic en de bijzondere band met MSV SI Winnen en verliezen (1) «man iPa nd ko- et sd i def' i het deri SPORT ZATERDAG l8 DECEMBER 2004 or Peter van der Hulst jORDWUK - Burhan Alibegovic heeft een speciale, ;m het gerust hechte band met MSV. Niet zo- ir omdat de coach van het eerste mannenteam, afwezigheid van een jaar, bij de Noordwijkse ketbaldub bezig is aan zijn zevende seizoen als dverantwoordelijke. De verbintenis is dieper. In donkerste dagen - de gevluchte Bosniër en zijn !in werden met uitzetting bedreigd - was MSV, ils vele andere organisaties en personen, zeer Irukkelijk met het lot van de familie begaan. „Zij gden voor de laatste druppels, waardoor het haal de positieve kant opging." Alibegovic hoef- dan ook niet lang na te denken toen MSV hem laderde voor een nieuw samenwerkingsver- id. kort telefoongesprek met zijn vrouw Aïda be dde maandenlang de gedachten van Burhan jegovic. Op de nachtelijke trein- en busreis zijn vorige club Rotterdam naar zijn woon- tts Noordwijk drong het besef pas langzaam hem door: de juridische strijd was gewonnen. was vrijdagmiddag. Ik was net klaar met de liorentraining en wachtte in mijn kantoor op training van het eerste mannenteam. De tele- |n ging en mijn vrouw meldde dat we de ver- fsstatus hadden gekregen. Een enorme op- ïting, maar ik kon niet gelijk reageren. Ik jest wennen aan die gedachte. Het was een (ces van maanden. Elke avond dacht ik ander uur in het openbaar vervoer daarover na. De ste tijd ga ik pas ontspannen naar huis." [laatste zin, die de gemiddelde Nederlander iteloos uitspreekt, heeft voor Alibegovic een ie betekenis. Hij en zijn gezin verkeerden lang :ekerheid of hun thuis wel in Nederland lag. ie zorg is nu weg, maar mentaal is het niet kkelijk geweest", blikt de Noordwijker terug |de ingrijpende periode. Ondanks de jaren irtslepende juridische procedure probeerde gezin zo normaal mogelijk te leven. Alibego- die Servië in 1993 ontvluchtte omdat hij wei- Ie tegen zijn eigen Bosnische landgenoten te iten, volgde cursussen en ging vrij williger s- ikdoen om zich maar zo snel mogelijk aan de ltschappij te kunnen aanpassen.Je leert zo |1 contact met mensen te maken en dan kun je alsof er niets aan de hand is. Blijf je binnen, komen de muren op je af en lukt het niet. de laatste periode werd het wel steeds iilijker. Als je uit kunt gaan van je eigen kracht /aliteiten dan kun je het wel aan, maar in dit waren we afhankelijk van mensen en orga- ities. Was het niet gelukt om de verblijfsstatus ijgen, dan zouden we ergens anders weer op nieuw moeten beginnen en waren we weer af hankelijk van anderen geweest." Het pardon dat minister Verdonk van vreemde lingenzaken verleende, betekende dat Alibegovic eindelijk op zoek mocht naar een vaste baan. De speurtocht verloopt nog moeizaam. De Noord wijker moest eerst allerlei zaken regelen als in schrijvingen bij verschillende instanties en verze keringen en hij kreeg daarnaast te maken met de slappe arbeidsmarkt. Als werktuigbouwkundige was hij in het voormalige Joegoslavië verantwoor delijk voor de productie van water- en warmte meters. „Probleem is dat ik daar al tien jaar uit ben en daardoor een kennisachterstand heb op gelopen." Alibegovic hoopt op een interessante baan waarbij hij de kwaliteiten die hij als coach opdeed, kan gebruiken. „En als coach kun je ook goed als teamspeler functioneren." Basketbalclub Rotterdam kon daardoor geen be roep meer op hem doen. „Ik wil zelf zorgen voor mijn inkomsten en werk valt niet te combineren met fulltime trainer zijn." MSV, de club waarmee Alibegovic nog in nauw contact stond en die ook minder traint dan een eredivisionist, kreeg er lucht van en benaderde hem weer. Er was im mers weer een vacature omdat Roberto van den Broek vertrok. De Noordwijker droeg hem zelfbij zijn overstap naar Rotterdam voor om het stokje over te nemen. Hij voelde zich om die reden ook geroepen om de leeggevallen plek op te vullen. Daarnaast is hij niet vergeten dat MSV en ook de Witte School zich in moeilijke tijden nadrukkelijk inzetten voor het gezin. „Zij hebben toen een e- mailactie op touw gezet richting de Tweede Ka mer en de regering." Daarnaast doet zijn vrouw vrijwilligerswerk bij de club en speelt ze in het derde team en zijn ook de kinderen actief lid van MSV. „Ik had ook nog enkele andere aanbiedin gen, maar voor mij moet het bij een vereniging ook kloppen." De hernieuwde samenwerking vormde tevens het begin van een nieuw tijdperk. Niet alleen omdat Alibegovic eindelijk als gesetteld burger de sport zaal binnen kon stappen, maar ook omdat er bin nen een jaar tijd een sterk gewijzigde selectie stond. Ervaren spelers waren gestopt of naar el ders vertrokken, zodat de Noordwijker met een relatief jonge groep aan het seizoen begon. „Het is daardoor nog geen hecht, compact en stabiel team." Door de nieuwkomers bij de ploeg is MSV zijn Noordwijkse gezicht kwijtgeraakt. Onvermijdelijk volgens Alibegovic. Een talentvolle generatie met Bart Koek, Sander van der Holst en Zeeger van Leeuwen, dient zich sporadisch aan. Meestal mag een club blij zijn als per lichting een jongere doorbreekt. „Landelijk basketbal spelen, betekent drie keer per week trainen en verre uitwedstrij den afwerken in Zwolle, Meppel, Groningen, Nij megen en Leeuwarden. Dat eist veel van de men sen en we worden op dit moment niet gesteund Burhan Alibegovic: „Was het niet gelukt om de verblijfsstatus te krijgen, dan zouden we ergens anders weer opnieuw moeten beginnen en waren we weer afhankelijk van anderen geweest."Foto: Taco van der Eb door de opkomst van jonge spelers. MSV wil in de top blijven spelen en dan moeten er basket ballers van buitenaf komen." Het achterland - Voorhout, Leiden, Katwijk, Lisse - is inmiddels ook uitgeput geraakt, zodat er nu spelers uit Spij- kenisse, Barendrecht, Landsmeer en Den Haag komen. Alibegovic spreekt daarom van een leerjaar. Toch gaat MSV in de promotiedivisie - gedeeld, na de nederlaag tegen Omniworld 2 vorige week - aan de leiding. De coach heeft er wel een verklaring voor. „De competitie is beïnvloed doordat Aris naar de eredivisie is gegaan en Early Bird, de ja renlange kampioen, zich heeft teruggetrokken." Hij noemt MSV liever een team met potentie. „In het begin had ik een team zonder lange spelers. Die zijn uiteindelijk gekomen waardoor we nu sterker onder het bord zijn. Maar daardoor waren we nog geen titelkandidaat. Om dat te kunnen zeggen, moet er bijvoorbeeld balans zijn in leef tijden, ervaring en moet je goed inside en outside kunnen spelen. De spelers hebben individueel kwaliteiten, maar de vraag is hoe je die eruit haalt. Willen ze samenwerken en dingen voor el kaar doen?" Over fortuin heeft zijn team evenmin te klagen. „We hebben gewonnen van ploegen die lang op voorsprong stonden. Dan probeer je de punten te pakken door als coach je team ver trouwen te geven. Met doorzettingsvermogen en geluk lukt dat dan." In de eerste periode van zes jaar dat Alibegovic leiding gaf aan MSV, was een tweede plek in de promotiedivisie de beste prestatie. Ondanks te kortkomingen ziet ook de coach kansen op de ti tel en dat besef is ook tot de spelers doorgedron gen. „Je ziet eigenlijk twee opmerkelijke dingen. De jongens praten erover, maar het punt is ook dat de lat in het begin meteen hoog is gelegd. Al les is gericht op prestatie. Vaak is dat ook weer niet leuk. Als een wedstrijd niet gunstig verloopt, moeten ze ook dingen kunnen slikken. Sommi gen hebben daar moeite mee. Als coach kijk ik naar het geheel. In wat voor vorm steekt een spe ler? Wat voor positiespel speelt de tegenstander? Wat is het tactisch idee? Die criteria worden door spelers soms niet gezien. In een wedstrijd zoek je naar een vijftal dat voor het team de punten bin nen kan slepen. Hoe hoger het niveau is, hoe kleiner de verschillen zijn. Je zult dan veel harder moeten werken om kleine verbeteringen te boe ken. Een speler moet een trainer overtuigen dat hij op dat moment de beste keuze voor het team is. Een trainer moet het gevoel krijgen dat hij op jou kan rekenen." De ervaren selectie uit het verleden hoefde Alibe govic van tijd tot tijd slechts 'een opfriscursus' te geven, nu is zijn rol anders. Hij houdt er wel van om een nieuw team te smeden. Hij werkt aan een vaste kem van spelers die MSV de komende jaren smoel kan geven. „Ik vind het leuk om met jonge basketballers te werken. Zoiets is een proces van een paar jaar. Dan pas kun je zien of je goed hebt gescout, of je een goede selectie hebt gemaakt. MSV is nu een combinatie van ervaren en jonge spelers. Dat betekent dat je aandacht moet beste den aan de aanvallende en defensieve tactiek, maar ook dat je technische dingen door moet ne men. Ik vind het jammer dat sommige basistech nieken niet goed worden uitgevoerd. Ook op het mentale vlak ben je bezig. Je moet met veel ge duld luisteren, soms boos worden en soms straf fen, alles om de spelers beter te maken. Praat ik niet meer met een speler dan is het fout. Dan is het maximale bereikt. Op dit moment zit er nog geen stabiliteit in het team. Elke wedstrijd is voor ons een toets. Het is niet zo dat ik ontspannen langs de kant kan zitten en het team het werk laat doen. Wij moeten elk duel op zoek naar onszelf." VOOR MEKAAR 'WÊÊ n Sj lerik "icht - Ignx i ij dei 1. iei 19 m: Hans Schats. eftijd: 45 jaar. IS Leiden. landf1 i vl< sdra Pu j' n; 9 |,;ng ben je al lid? 1978. Naast zelf basketballen, sindsdien diverse teams training en gecoacht. Vooral jeugd. Dit [gj i coach ik heren 8 - dat is meer al- n balletje gooien - en samen met van Hooven dames 3. Toen Mar- ikstra hier trainer/coach van het werd, vroeg hij of ik wilde gaan n. Ik ben het blijven doen toen Ri- len Os het na vijf jaar overnam. Ik 't gebonden aan de trainer, maar club. Ik vind het leuk om te doen Elke club heeft er wel een. Iemand die al jaren de klusjes klaart. Als er wat gebeuren moet, is het altijd dezelfde die meteen de handen uit de mouwen steekt. Voor Mekaar is een serie over die mensen. Ze zien zichzelf nauwelijks als vrijwilliger. Ze doen gewoon wat er gedaan moet worden. men moeten maken." en wil bezig zijn binnen de vereniging. Bij elkaar kost het zo'n acht uur in de week. Dat valt best mee. Maar zelf spe len, blijft het leukst. Als mijn wedstrijd samen valt met heren 1, ga ik zelf bas ketballen en neemt iemand anders het Wat moet je kunnen als scout? „Je moet goed opletten. Het is grofweg bijhouden wie wat doet in het veld. Wie de punten maakt en wie de rebounds pakt. Je kan er veel uit terughalen en daar vervolgens extra op trainen. Maar de scouting zegt niet altijd alles. Het is een beetje verkapt. Als spelers veel vuil werk opknappen in de verdediging, zie je dat niet terug. Dan zou je video-opna- Zijn het altijd dezelfden die wat doen binnen de vereniging? „Vroeger was het steeds hetzelfde club je. Daar kon ik me wel eens aan ergeren. Langzaamaan gaan steeds meer mensen zich inzetten. Het is een kwestie van mensen erbij betrekken. Ook de jongens van heren 1. En voor mensen die iets doen, moet je iets terugdoen. Aan het eind van het jaar organiseer ik altijd een toernooitje voor de vrijwilligers. Zodat ze weten dat wat ze doen, gewaardeerd wordt." Kandidaten voor deze rubriek? Mail naar sportrcdactie.ld@hdc.nl Johan Neeskens (10) Even zag het er naar uit dat dlle trainers de kerst zouden ha len, totdat NEC zich opwierp als cultuurbewaker van een tradi tie. Daags hiervoor nog liet de nederlaag tegen De Graafschap, dat zijn eerste zege boekte, Jo han Neeskens koud: Moet ik als eindverantivoordelijke dan in paniek raken?" Dat nioet hij weten, zo lang hij maar niet overdrijft. Eindverantwoordelijk is namelijk de voorzitter en die schreef de trainer af, net voor de kerstborrei Die haalde Neeskens dus ook al niet. Margriet Matthijsse (9) Neerlands zeilkoningin vestigde een olympisch record 'protest aantekenen' en werd de risée van de Spelen. Matthijsse werd volgens Matthijsse het slachtof fer van een complot waaraan de hele zeilwereld deelnam - behal ve Matthijsse. O jahet lag ook nog aan de wind, of liever het gebrek hieraan. Gelukkig stond liet gezicht van Matthijsse in de Golf van Saronikos een week lang op storm, anders had er niet eens gezeild kunnen wor den. Rea Lenders (8) Haar coach maakte dit jaar naam als Mare de W. en haar collega Alan Villafuerte landde weer naast in plaats van op de trampoline, maar Rea Lenders bereikte wel de olympische fina le in Athene. Maar daarin ver loor ze, de tel. Onze trampoline- hoop in bange dagen staakte na acht sprongen monter haar voorstelling en schold nadien haar gelegenheidscoach de huid vol. Hij had moeten meetellen, vond zij. De jury oordeelde juist dat Lenders niet meetelde. De Sjiem (7) Een stokpaardje van Co: je hebt ruiters en je hebt paarden. Rui ter Jeroen Dubbeldam haalde Athene niet, omdat De Sjiem (zijn paard) dat niet deed. De combinatie, in Sydney nog goed voor goud, was aan de psychia ter toe, vooral het paard, naar het scheen. Als gevolg van een afpersingszaak was De Sjiem wekenlang uit de wei gehaald. Criminelen hadden gedreigd de hengst de hals af te snijden. „Een nachtmerrie", volgens Dubbeldam. Loes Linders (6) De 16-jarige turnster, met de bambi-ogen - bron: De Volks krant - voldeed op het EK aan de olympische norm op het on derdeel sprong. Dat zei de tv- commentator, dat dacht de turnbond en dat straalde Loes met haar, vooruit, onschuldige oogjes ook uit. De regels van NOC*NSF bleken echter voor tweeërlei uitleg vatbaar. Waar na Joop Alberda de statuten te hulp schoot, niet de sporter. Annemarie Kramer (5) „Het is jammer dat we altijd in de schadu w van de mannen staan", zei haar ploeggenote Jo an van den Akker aan de voor avond van de Spelen. Die scha duw, daar trad Van den Akker uit. Door het estafettestokje nooit af te staan. Momenteel staat winnen in hoog aanzien; ooit was méédoen het doel. An nemarie Kramer (en Pascal As sendelft) zorgden voor een uni cum: ze waren wel in Athene, maar deden nochtans niet mee. Louis van Gaal (4) Eerst was de cirkel rond toen snoerde Ajaakkes mijn mond. Van onderscheidend voetbal is niet langer sprake en niemand meer, die ddt kan bewaken! Want de voorzitter nam een heel dom besluit/en stuurde niet Ronald Koeman maar mij de Arena uit. Jochem Uytdehaage (3) Een 'rondje 29' rijden tijdens een 5 kilometer is geen nieuws, erna wél. Al 'uitrijdende' hield Jochem Uytdehaage in het Vi kingschip Carl Verheijen uit de wind om een Amerikaanse greep naar de macht te voorko men. Dat lukte niet. Wat wel lukte is dat Jochem de samen stellers van het schaatswoorden- boek verplichtte in hun volgen de editie een extra betekenis toe te kennen aan het begrip staye- ren. Gerrie Knetemann (2) Het ergste dat je verliezen kunt is het leven. Sterven is niet bij zonder, iedereen overkomt het wel eens. Maar was van Knete mann niet gedacht, dat hij zich onsterfelijk gemaakt had, op 27 augustus 1978, door Francesco Moser te verslaan en wereld kampioen te worden? In Dwars door België keek lÊj de dood al eens in de ogen - en bleek inder daad onoverwinnelijk, toen nog wel. Op 2 november niet meer. Toen bereikte 'de Kneet'zijn laatste Meet. Dick Advocaat (1) Veranderde de opstelling voor Nederland - Duitsland vóór Ne derland - Duitsland vijf keer, weet ik uit betrouwbare bron, maar ridiculiseerde zichzelf met de wissel tijdens Nederland - Tsjechië. Hij haalde de angel (Arjen Robben) uitzijn eigen spel en werd hiervoor gestenigd door wat later bleek een na- maakleeuw te zijn. Dick leed hieronder. Maar erger nog dan lijden is medelijden: Jan-Peter schreef een open brief. Dat had ik pas erg gevonden. Als ik Dick

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23