REGIO Carrièrevrouw moet keuzes maken 0 (jj1(schaffen vmbo is Z derwetse gedachte 'Ik sta voor wat ik vind en doe' 'Met vrouwen aan de top zou het bedrijfsleven floreren' Luxaflex 'Als vrouw moetje lef hebben' «5 ilan om het umbo weer op te splitsen in een theoretische 'en een beroepsgerichte vakwerkschool? 3de dat is een volstrekt achterhaald idee. Zo ouderwets. Heel po- na! isch ook van de WD want ik begrijp wel dat zo'n idee aan- iij een oudere generatie. Maar de werkelijkheid is anders. Het ive imago klopt niet. Kijk iaar de rapporten van de wijsinspectie of naar de in dagblad Trouw. Terug vaii Ie vakwerkschool vind ik <s fi' Dptie voor de leerlingen. Ik s anet bijna misdadig om kin van 12,13 jaar al een be- buze te laten maken voor tvan hun leven. En wat |vo betreft, dat is de theo- ie leerweg geworden. De- Bingen glijden bij ons niet Is de WD beweert. Zij zijn ;niet de mavo'ers van weleer. Als zij klaar zijn op het vmbo »n ze nagenoeg allemaal door naar het mbo. Er gaat bijna nd meer door naar de havo." NAVRAAG vindt het vmbo een fiasco. De neerwaartse spiraal van dit type waaraan teveel het imago van geweld, schoolverlaters en taalachter standen kleeft, moet worden door broken. De partij wil dit n door de mavo en de vakwerkschool weer in ere te herstellen. r°ö SNIK, directeur van het vmbo van het Leidse Da Vinei College, '9 5 het een ouderwetse gedachte. „Dit idee is volstrekt achter- ra! doorstromen naar de havo is tegenwoordig ook erg inge- U eet niet of dat de reden is. Ik vind het ook een ander type ig. In een voordracht van de Hogeschool werd de huidige ge- e de 'zappende leerling' genoemd. Ze kunnen met muziek lsms'end en bellend hun huiswerk maken. Ze krijgen voort el enorm veel prikkels, veel meer dan vroeger, en zijn daar ingesteld. Dat vereist ander onderwijs. En daar zijn veel in hard mee bezig." wet er dan anders in het vmbo? eren steken het meeste op door ervaring, door erover te dis- ren met anderen en door het uit te leggen aan anderen. Dat p{ je benutten. Je moet leerlingen meer verantwoordelijkheid Via praktische opdrachten zelf laten ontdekken wat voor ze nodig hebben. Op die manier willen ze graag leren. Jon- dllen weten waarvoor ze bepaalde kennis nodig hebben, t antwoord 'dat komt je later van pas', krijg je het echt niet oor elkaar." o+d ii JD-plan moet dus in de prullenbak? indeels wel ja. Wat ik wel goed vind aan het WD-plan is hun il om het vmbo-examen af te schaffen en een aansluitende net het mbo te maken. Dat is logisch want na het vmbo ben iwoordig niet meer klaar. Een vmbo-diploma is geen start- catie meer voor de arbeidsmarkt. De leerlingen moeten aar het mbo. Zo'n examen zit dus alleen maar in de weg. irtfolio waarin wordt bijgehouden wat de leerling heeft afge- n wat zijn mogelijkheden zijn werkt veel beter. Dat geeft de cholen ook een veel beter beeld van deze leerling." f3 Marijn Kramp f ER) UIT DE ARCHIEVEN 1979, dinsdag 18 december De hondenbrigade van de Leidse politie poseert. Als de die- het bureau verblijven, zitten ze in drie vooroorlogse cellen die uit 1927 toen het bureau werd gebouwd en het laatst zijn kt in de oorlog. De cellen zijn nu omgebouwd tot'een heus d d^ nverblijf. Foto: archief Leidsch Dagblad ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer tn.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNQ cLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 2 1954, Zaterdag 18 December TGEEST - De uitbreiding van Oegstgeest-Noord is een plan van a" iallure, aldus burgemeester H. L. du Boeuff in zijn toespraak igenheid van de officiële opening van de Hofdijck-school. Vol- it plan ontstaat er ruimte - naast openbare gebouwen - voor wo- 0| |voor nog 12.000 inwoners, zodat Oegstgeest mettertijd 0 zielen zal tellen. Het is dan ook met het oog op deze toekom- ntwikkeling, dat de Hofdijck-school werd gesticht op de plaats nu staat. ZATERDAG l8 DECEM8ER 2OO4 Een kinderwens gaat niet samen met een werkweek van zestig uur. In de harde bedrij- vensector zijn vrouwen in leidinggevende functies dan ook nauwelijks te vinden. Vrou wen die een carrière willen moeten keuzes maken en dus gaat het één ten koste van het ander. In dit verhaal worden vrouwen geportretteerd die voor hun carrière hebben geko zen en succesvol zijn in hun beroep. Drie vrouwelijke leidinggevenden en hun drijfveren. „Met meer vrouwen aan de top zou het bedrijfsleven floreren." tekst: Marieke den Boer en Paul de Tombe Rineke van Meeteren: „Leiding geven vind ik leuk, ik krijg een kick als ik zie dat mensen zich ont plooien." Foto: Dick Hogewoning Ze stuurt 94 leerkrachten aan en is verant woordelijk voor het lot van ruim 1200 leerlin gen van haar school. De vrouwelijke rector van het Rijnlands Lyceum, Rineke van Meete ren, weet hoe het is om hard te werken en lei ding te geven. Al ruim vier jaar runt ze de middelbare school in Sassenheim en de 48-ja- rige heeft naar eigen zeggen veel plezier in haar werk. Een portret van een ambitieuze vrouw, die niet over zich heen laat lopen en grenzen durft te stellen. „Noem me geen rectrix, want dat vind ik zo'n vreselijk woord. Echt een verkleinwoord is dat. Ik hou het altijd maar gewoon op rector, want dan weet iedereen wat voor functie ik heb en wat voor werk ik doe. Ja, ik zeg meest al wel waar het op staat. Ik sta namelijk voor wat ik vind en doe. Die eigenschap heb je ook nodig in zo'n leidinggevende functie als de mijne. Wat dat betreft zitten vrouwen anders in elkaar dan mannen. Mannen nemen meer risico's, bluffen meer. In de afgelopen vier jaar als rector heb ik dat echt aan moeten le ren. Dat is aardig gelukt. Ik denk dat mijn col lega's vinden dat ik sterk in m'n schoenen sta. Natuurlijk gebruik ik soms mijn vrouwelijke charmes op de werkvloer. Af en toe gooi ik er bijvoorbeeld een grapje tussendoor, als ik vind dat collega's te fel in discussie zijn. Ik probeer het wel gezellig te houden ja. Toch ga ik de minder leuke kanten van mijn werk, zo als slecht nieuws gesprekken, niet uit de weg. Ik ben me er zeker van bewust hoeveel in vloed ik heb. Veel eigenlijk. Leiding geven vind ik dan ook leuk, ik krijg een kick als ik zie dat mensen zich ontplooien onder mijn lei ding. Het is geweldig om collega's te zien groeien en om een kwalitatief goed team om je heen te hebben. Als vrouwelijke rector moet je gewoon veel durven, ervoor zorgen dat je er staat als het moet. Dan doe je je werk goed." ,01 COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg •mail: directie.hdcuz@hdc.nl 821 ofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl 98 intii Wtoor iraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden, igstijden van de receptie zijn: tot en met donderdag •16.30 uur -12.30 uur kop «071-5356415 e fax 071-5 356 325 ichten fax 023-5150 567 T1EVERK00P .m.b.t.: 6813661 goed: 023-5150 543 075-6813677 llhandel: 071-5 356 300 reaus kunnen contact opnemen 813636 ICE (gratis) 5196800 NTEN taling (acceptgiro) (alleen aut. ine) p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken matisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatle zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. In de maatschappelijke organisatie waarin zij werkt, is het leiderschap van vrouwen volkomen geaccep teerd. Het glazen plafond waar zove- len hun hoofd tegen stoten, ligt in elk geval bij de Rutgers Nisso groep aan diggelen. „Het komt natuurlijk ook omdat 40 van de 50 medewer kers vrouwen zijn, maar bij ons vind je betrekkelijk weinig mannen aan de top", zegt Ans Dubbeldam (48) uit Leiden. Zij is directeur van de in Utrecht gevestigde groep die aan on derzoek, produktontwikkeling en voorlichting doet op het gebied van seksualiteit. „Het zou goed zijn als dat ook elders het geval was. Met vrouwen aan de top zou het bedrijfs leven floreren. Dat meen ik, want de stijl van leiding geven van vrouwen is anders dan van mannen. Als directeur van een onderneming moet je natuurlijk al tijd op de prestatie letten, maar de manier van aansturen verschilt we zenlijk. Mannen kijken meer naar cijfers, vrouwen naar mensen. Zij richten zich meer op het persoonlij ke vlak en vaak werkt dat goed. Waarom er dan niet meer vrouwen in de raad van bestuur van grote on dernemingen zitten, weet ik niet precies. Misschien omdat mannen dat niet accepteren, maar het kan Ans Dubbeldam: „Mannen kijken meer naar cijfers, vrouwen naar mensen." Publiciteitsfoto ook zijn dat vrouwen het niet willen. Dat heeft veel te maken met de thuissituatie. Of je kinderen hebt, hoe je partner er tegenover staat, of je je wilt en kunt ontwikkelen en ontplooien. Vrouwen kiezen er vaak zelf voor om kinderen te krijgen en huisvrouw te worden. Ik heb er met mijn partner bewust van afgezien, mede omdat de kinderopvang nog niet goed geregeld is. Ik heb de kans gekregen en de kans gepakt. Op mijn zeventiende ben ik begonnen als se cretaresse en rond mijn 20ste ben ik marketing gaan studeren. Dat heeft me via de functie van directeur marktonderzoek bij Research voor Beleid in Leiden op deze post ge bracht. Waarom dat de een wel lukt en de ander niet, is niet alleen afhankelijk van de thuissituatie. Ook de aard van het bedrijf en van de functie spelen mee, evenals de voorzienin gen. Zo is bij de overheid wel geac cepteerd dat mensen op tijd naar huis gaan om hun kinderen op te halen, maar dat geldt lang niet over al. Vreemd is dat je wordt geacht meer dan 40 uur te werken, als je in de top werkt. Terwijl het juist een bewijs is van een goed organisatievermogen als je het in de normale werktijd redt. Vreemd is ook dat mannen en vrouwen-in dezelfde functies nog al tijd niet hetzelfde worden beloond. Dan is de keuze snel gemaakt als het er thuis om gaat wiens loopbaan voorrang krijgt. Zolang die ongelijk heid in stand blijft, zullen vrouwen aan de top in de minderheid blij ven." Verveeld kijken is ook een kwa liteit, zouden voetbaltrainers zeggen. De puber achter de babe van de doe-het-zelf-groothandel heeft het verheven tot kunst. Hij staat daar om klanten te hel pen, schijnt het. Er hangt geen bordje 'klantenservice' boven of onder het pukkelige gezicht dat de leegte in staart en dat is maar goed ook. Als iemand vraagt waar de luxaflex te vinden is, hijst de jonge bedien de een duffe arm op. „Die kant, zesde of zevende pad." Meer komt er niet uit zijn mond, zelfs geen 'graag gedaan' na het bedankje van de klant. De klant, een man van tegen de vijftig, maakt het kennelijk niet uit. Hij slentert die kant op, zijn lippen prevelen 'een, twee, drie, vier, vijf, zes', zijn vinger telt mee. Er is een hoop keus, tussen de luxaflex. Diverse kleuren, verschil lende materialen en tal van ver schillende maten. De klant wan delt erlangs met zijn hand. Hij be studeert de etiketten. Een hele tijd. Deze is blauw, een meter dertig breed, een meter tachtig hoog. De ze is metallic grijs, een meter vijf tig breed, een meter zestig hoog. En daar hangt een lijstje met prij zen. Om hem heen komen mensen die weten wat ze zoeken in sneltrein vaart langs. Een greep naar de juis te kwast, in het karretje, op naar de schroeven, hup, doosje in het karretje, verder naar de plinten. De luxaflexman staat nog steeds te kiezen. Het is niet bijster druk op dit tijd stip van een doordeweekse mid dag. De medewerkers van de doe- het-zelf-groothandel vullen wat schappen bij. Of ze zagen stukken hout. De luxaflexklant zoekt om zich heen naar iemand aan wie hij iets kan vragen. Niemand. Hij gaat weer etiketten bestuderen. Metal lic met gaatjes, een meter dertig breed. Aan de balie meldt zich een klant voor een kast. De verveeld kijken de puber tilt een arm op, die kant. „Nee, ik heb 'm al besteld, ik kom 'm alleen ophalen", zegt de kasten- klant en hij haalt een bon tevoor schijn. De puber zucht eens diep. Moet hij toch gaan bewegen. Het regent buiten, binnen hoor je de voetstappen een beetje galmen, het ruikt naar hout, plastic en verf. Hij stelt zijn verveelde blik nog een graadje naar beneden bij. Een hele prestatie. Anton Diedrich Shaslick maken, bestellingen rijden? Daar draait Laura van Albada haar hand niet voor om, want dat moet ook gebeuren. Maar liever doet ze het werk waar ze de afgelopen jaren zo van is gaan houden: het managen van een vleesverwerkingsbedrijf met zo'n 25 man per soneel. Van Albada is één van de drie directeu ren van bedrijf Post, een productiebedrijf van barbecue-spiesen in Alphen aan den Rijn. Als jonge vrouw van 27 heeft zij de afgelopen drie jaar met vallen en opstaan geleerd om haar bedrijf naar de top te leiden. „Van oudsher zijn slagers mannen. Vrouwen kom je weinig tegen in de vleesindustrie. Ik ben eigenlijk ook zomaar in deze functie gerold. Was vroeger wel winkelmeisje in een slagerij, maar ik heb daarna bij een bank gewerkt. Daar heb ik ge leerd om leiding te geven en dat vond ik super. Mannen reage ren trouwens heel positief op me. Ik denk dat ze behulpzamer zijn bij een da me dan bij een heer. Als vrouw krijg je een hoop voor elkaar, maar wel tot een bepaalde hoogte natuurlijk. Als ik binnen kom bij een be drijf en ik wil mijn product verkopen, is de eerste indruk erg belangrijk. Dat ik dan een vrouw ben, speelt een grote rol. Het is niet zo dat ik de Albert Heijn bin nenloop met een kort rokje aan hoor, dat zeker niet. Maar men sen zijn verrast als je als jonge vrouw binnen komt stappen. Ik heb het wel ontzettend druk als directeur van het bedrijf. Ik maak lange da gen. Een kinderwens heb ik dan ook niet, want dat valt gewoon niet te combineren met dit werk. De komende tien jaar ga ik knallen voor dit bedrijf en kinderen passen niet in dat toe komstbeeld. Die vormen een belemmering voor m'n carrière. Maar zeg nooit, nooit. Ik denk dat je als vrouw in een leidinggevende functie gewoon over een behoorlijke dosis lef moet beschikken. Dingen durven te doen en keihard blijven werken. Want anders kom je er niet." Laura van Albada: „Als vrouw moetje dingen durven en lef hebben, anders kom je er niet." Foto: Mark Lamers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17