Drie starters strijden om tweede finaleplaats LE LEIDEN REGIO Sandra Verbaan heeft een chirurg nodig p- LEF Keuke I 'Begonnen als studentikoos idee 'Het is door de mensen zelf uitgedac\ 'Het is kwalijk dat indicaties zo lang kunnen dure INBOUl rABN AMRO lubd @deCLERCCL Cel geëist voor steekpai i op Nieuwe Beestenmarl Servi 1 Kamsteeg AUTO LEASE LeidschiSt Dagblad Lcidcit zaterdag l8 DECEMBER 2< den haag - Op een zondagmid dag in juni stak een 25-jarige man een vermoedelijke drugs dealer neer op de Nieuwe Bees tenmarkt. Voor die daad eiste officier van justitie R. Knobbout gisteren een gevangenisstraf van twintg maanden en tien maanden voorwaardelijk. De verdachte verklaarde tegen over de rechter dat hij heeft ge handeld uit zelfverdediging. Zijn advocaat deed een beroep op 'noodweer' en vroeg om ontslag van rechtsvervolging. De verdachte had een dag voor de steekpartij al ruzie gehad met het slachtoffer en diens twee vrienden. Toen zou hij in elkaar zijn geslagen op de Wil lem de Zwijgerlaan. Volgens de verdachte, een 25-jarige man zonder vaste woon of verblijf plaats, gebeurde dat omdat hij weigerde nog langer cocaïne bij deze groep jongens te kopen. Daags na de vechtpartij kwa men de jongens elkaar tegen op de Nieuwe Beestenmarkt. Daar maakte de vermeende drugs dealer 'een dreigende bewe ging', die voor de 25-jarige re den was om een mes te trekken. strijd tussen Le drugsdealers, drugsdealers zouden i sieve wijze de 'Leids willen veroveren. De van justitie zette vraagt dat verhaal en hield er mee dat de verdachte in drugs handelde, zowel gok- als drugsi en gebruikt naast coc crack. De Haagse rechtbank 30 december uitspraak De officier van justitie achtte poging tot doodslag bewezen en sprak over een 'bloederig ta fereel' op de Nieuwe Beesten markt. ,,'t Is nogal wat zo'n steekpartij op een zondagmid dag in het centrum van Leiden. Je zal het maar zien als voorbij ganger, dat iemand zo met een mes op een ander insteekt." Advocaat H. Bos-Hagens stelde dat de ruzie had te maken met Tientallen jonge ondernemers beginnen elk jaar in de Leidse regio een nieuw bedrijf. De bed rijven wedstrijd LEF is een initiatief om de startende be drijven voor het voetlicht te brengen. Dinsdagavond 2i de cember heeft de tweede voor ronde van de starterswed- strijd voor de regio Rijnland plaats in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Leiden. De drie kandidaten die in de ze voorronde meedingen naar de startersprijs stellen zich op deze pagina voor. door Dafne Dubois luchtvaartopleiding gevolgd, mijn partner zit meer in de hu- man resource. Begonnen: De lijnen zijn in au gustus open gegaan, maar echt van start gingen we op 6 okto ber. Aantal werknemers: Inclusief mij en mijn partner zijn dit 33 mensen. De helft zit in de regio Leiden, de andere helft in Utrecht en Rotterdam. Hier naast hebben we ook nog men sen in opleiding of die stage lo pen. Voorbeeld: We hebben niet echt een voorbeeld, wij snijden zelf het mes aan twee kanten. Sterkste punt: Mijn zakenpart ner Richard de Haring zegt: ,,Hij ken door een dichte deur". Ik vind mezelf 'unstoppable'. Zwakste punt: Ik heb geen idee. Sterkste punt bedrijft De kracht van ons bedrijf is dat we èn direct zorg leveren èn zorgen voor reïntegratie van bijvoor beeld bijstandsmoeders. Zwakste punt bedrijf: Dat we last hebben van het Regionaal Indicatie Orgaan dat bepaalt of onze klanten zorg mogen krij gen. Wij helpen ze meteen, maar het RIO betaalt ons pas nadat zij over de noodzaak hebben geadviseerd. De Thuis zorg ziet ons als concurrent, met gevolg dat de indicatieor ganisatie soms onze klanten adviseert over te stappen. Dit vind ik een vorm van belangen verstrengeling, omdat veel me dewerkers van het orgaan een achtergrond in de Thuiszorg hebben. Moeilijkste: Dat we afhankelijk zijn van de snelheid waarmee het Regionaal Indicatie Orgaan het budget verstrekt. Zij geven officieel binnen zes weken ad vies, maar in de praktijk halen ze dit bijna nooit. Meevaller: We hebben geen meevallers gehad. Op dit mo ment komt een beetje van de grond dat we de cliënt kunnen machtigen. Dan komt het geld meteen naar ons toe, zodra de klant meteen recht op zorg heeft. Bureaucratie: Het is kwalijk dat die indicaties zo lang kunnen duren. Steun: Mijn zakenpartner Ri chard. Ook hebben we veel steun gekregen van de ABN AMRO bank die op korte ter mijn ondersteuning gaven door voorfinanciering. Spijt: Ik heb nooit ergeitDr van. 111 Valkuil: Je verwachtinge nen te hoog zijn. Ik had voorbeeld zelf nooit ven dat we zoveel tegenslag m krijgen bij zogenaamde trouwbare organisaties. Tip: Rustig blijven doorj niet opgeven. In deze br^oi moet je zeker de vinger Ce pols houden bij proce: Continu controleren, wiui stanties raken alles kwijt in Droom: Dat mensen zid de gen wat de Thuiszorg is. net zoiets is als J.C. Won n we landelijk gaan operei J bekender worden dan dps Thuiszorg. Werkweek: Ongeveer per week op kantoor. De 23-jarige Oriing uit Malawi moet in Nederland aan zijn gebroken scheenbeen worden geopereerd. Publiciteitsfoto en wil opereren? Het is bijna Kerstmis en die ingreep zou een mooi kerstgeschenk zijn." Malawi (2) Nog niet zo lang geleden was Sandra Verbaan naast ontwik kelingswerkster ook timmer- vrouw in Malawi. „Ik moest toen een grafkistje maken voor een meisje van drie maanden dat was overleden. Zij was niet de enige want er sterven in en rond Kandé met de regelmaat van de klok mensen. Tubercu lose, malaria, slangenbeten of hiv, noem maar op. Ik heb de laatste maanden in Malawi van alles gezien. Als deze mensen eerder toegang hadden gehad tot medische hulp waren zij nog in leven geweest. Vandaar dat ik mij zo inspan voor goe de medische zorg in Malawi." Sandra Verbaan is tot 27 de cember te bereiken op 06- 51309696, daarna vertrekt zij weer naai Malawi en kan 06- 54938692 worden gebeld. Zij heeft voor hulp aan Malawi de stichting Healthy Malawi op gericht. De stichting is geves tigd aan de Jan van Goyenkade IA, 2311AX Leiden, telefoon 071-5128650, fax 071-5128605. ING Leiden. 659114364. Meer informatie is te vinden op de website www.healthymalawi.nl Eric-Jan Berendsen Naam: Alfred van der Klis. Leeftijd: 23 jaar. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: Bon Sud, bekend als de Inktspecialist. Locatie: Winkel aan de Hoge- woerd 12m in Leiden. Website: www.inktspecialist.nl Activiteit: In- en verkoop van inkt. Wij vullen cartridges van alle merken, wel vooral van Inkjet, met dezelfde of betere inkt voor een lage prijs. Achtergrond: Rechtenstudent. Begonnen: Op 3 oktober dit jaar. Dat we op 3 oktober open gingen, was meer een publici teitsstunt voor onszelf. Het be drijf begon als studentikoos idee, maar is steeds professio neler geworden. Aantal werknemers: We zijn met z'n vieren eigenaar, verder willen we nog geen werknemers aannemen. Voorbeeld: Atilla Belstra, een soort inktspecialistwinkel in Den Haag, van hem hebben we heel veel geleerd. Sterkste punt: Op dit moment is het gewoon heel hard wer ken. Ik doe vooral de externe betrekkingen en ben goed in communiceren. Zwakste punt: Dat het onder nemerschap niet in mijn bloed zit, ik moet het nog leren. On dernemen is hard werken op een andere manier. Sterkste punt bedrijf: Dat je, als je binnenkomt, denkt dat het een atelier is of een labora torium. We hebben de winkel in jaren vijftig stijl gemaakt. We zijn namelijk sterk door onze uitstraling en service. Een klant is bij ons geen nummer, we kennen zijn naam. Ook spreken we vloeiend ABN en dragen we liever bootschoenen dan sport schoenen. In de maand decem ber geven we in het kader van een actie flesjes wijn weg aan klanten. Zwakste punt bedrijf: Onze on ervarenheid als jonge gasten. Moeilijkste: De overheid is to taal niet welwillend om subsi- dies te verstrekken aan jonge mensen. Gelukkig hebben we één ervaren iemand die de in vestering op een particuliere manier heeft geregeld. Meevaller: We hebben een goe de locatie voor ons bedrijf, op de Hogewoerd vlakbij meer ge specialiseerde winkels. En dat er al veel bedrijven langs zijn geweest. Ons bedrijf kan andere bedrijven helpen om duizen den euro's te besparen. Bureaucratie: Dat we op geen bronnen aanspraak konden maken, is een slechte zaak voor de vitaliteit van de economie. De overheid stimuleert dit niet. Steun: Van mijn partners. We kennen elkaar goed en waren al vrienden voordat we begonnen. Spijt: Ik heb nergens spijt van. Het gaat goed, we hebben na drie maanden al een tweede vestiging in Delft geopend. Valkuil: Dat ondernemers te snel op grote voet gaan leven, maar daar hebben wij gelukkig geen last van. Je moet ook niet te enthousiast worden als het goed gaat, bouw het rustig op. Tip: Zorg dat de basis goed is voordat je begint. Droom: We hopen een bedrijf te worden dat servicegericht is en meerdere vestigingen heeft. Ook hoop ik er een leuk zak centje aan te verdienen. Werkweek: Ik werk twee dagen per week, maar ben er wel da gelijks mee bezig, vooral met nadenken. Met Sandra Verbaan uit Leiden gaat het goed. En met haar projecten in het Afrikaanse land Malawi ook. Verbaan heeft daar een weeshuis en een dokterspost laten bouwen en een tuin laten aanleggen waar groente en fruit wordt ver bouwd voor en door de lokale bevolking. Ook heeft zij ervoor gezorgd dat er bij die tuin kip pen, varkens en koeien zijn, zodat de bevolking van dit straatarme land vlees, melk en eieren heeft. Dit alles doet Verbaan met be hulp van sponsors in het plaatsje Kandé. Zij wordt daar geholpen door de 23-jarige Or iing, een lokale bewoner, die haar met raad en daad terzijde staat. En juist voor Oriing zoekt Verbaan momenteel in Nederland medische hulp. „Het was op 1 augustus", her innert zij zich. „Oriing en ik re den in mijn auto naar Kandé. Vlak voor het dorpje, in een bocht, begaf het stuur van mijn auto het. En omdat er ook zand in die bocht lag, raakte ik in een slip en sloeg de auto vier keer over de kop. Oriing werd uit de auto geslingerd, brak zijn scheenbeen en scheurde twee pezen bij zijn enkel. Ik kwam, weliswaar bont en blauw, met de schrik vrij." Oriing en Verbaan moesten drie dagen in het ziekenhuis blijven. „De pezen van Oriing werden gehecht en van een kartonnen doos werd een soort spalk gemaakt, want in dat zie kenhuis was geen gips", aldus Verbaan. „Uiteindelijk is in een ander hospitaal, een privé-zie- kenhuis, zijn been wel in het gips gezet. Dat is echter zo slecht gebeurd, dat zijn been opnieuw moet worden gezet Daarna moeten er pennen en schroeven in om het been recht te houden. Het probleem is echter dat er in Malawi geen enkel ziekenhuis is waar die ingreep kan worden verricht. En als Oriing niet wordt gehol pen, loopt hij de rest van zijn leven mank." Dus is Verbaan in Leiden en omgeving op zoek naar een ziekenhuis waar de operatie wel kan worden uitgevoerd. „Maar ik word van het kastje naar de muur gestuurd en het is mij nog niet gelukt ergens een plekje te vinden. En dat terwijl ik de reis van Oriing van Malawi naar hier en terug uit eigen zak wil betalen en hij een paspoort heeft, dus Nederland in mag. Ik doe bewust geen be roep op mijn vader, want die heeft samen met andere spon sors de bouw van het weeshuis al gefinancierd. Er moet toch ergens een orthopedisch chi rurg rondlopen die Oriing kan Naam: Hugo Corsten. Leeftijd: 36 jaar. Woonplaats: Leiden. Bedrijf: J.C. Worx B.V., bekend als J.C. Worx Thuishulp. Locatie: Kantoor aan Middel stegracht 89w in Leiden. Website: www.gezinsondersteuning.nl Activiteit: Opleiden en begelei den tot thuiszorgmedewerkers en hulp en diensten leveren aan hulpbehoevende mensen. Achtergrond: Ik heb zelf een Zakenpartner Richard den Haring (links) over Hugo Corsten: „Hij ken door een dichte deur". Foto: Henk Bouwman (advertentie) De Leidse Sandra Verbaan doet aan ontwikkelingshulp in Malawi. Publiciteitsfoto Naam: Sjaak Lindenberg. Leeftijd: 41 jaar. Woonplaats: Noordwijk. Bedrijf: he-cc, afkorting van health enjoyment - challenge center. Locatie: Kantoor in Noordwij- kerhout, later 'botel' in Aruba. Website: www.he-cc.com Activiteit: We gaan in Aruba een 'botel' oprichten waar ge handicapte mensen kunnen duiken. Hier zijn alle aanpas singen aanwezig, er is warm zeewater en medische zorg. Een andere functie van de boot is ook herstelhotel, waar men sen na een ingreep kunnen re valideren. De boot moet eind 2005 klaar zijn. Achtergrond: Ik heb tot afgelo pen woensdag 24 jaar bij de marineluchtvaart gewerkt. Ik zat in Valkenburg, tot minister Kamp besloot het vliegkamp te sluiten. Ik was daarnaast al be zig met dit project en bij het 'fa mily diving center for handi capped people'. Begonnen: Vanaf bekend werd dat Valkenburg moest sluiten. Aantal werknemers: Ik heb een groep van twaalf vrijwilligers van verschillende achtergrond die zich inzetten voor dit pro ject. Als de boot gerealiseerd is, betalen we maar een minimum aantal mensen. We gaan vooral werken met vrijwilligers die bij voorbeeld een medische ach tergrond hebben. Voorbeeld: De Nationale Ver eniging de Zonnebloem. Zij werken net als wij met vooral vrijwilligers. Sterkste punt: Mijn achter grond, ik heb jarenlang ervaring met werken bij een non-profit organisatie: de marine. Zwakste punt: Ik ben te sociaal, maar door de heao opleiding Management, Economie en Recht die ik aan het afronden ben, leer ik meer afstand te ne men. Sterkste punt bedrijft Het is door de mensen zelf uitge dacht, bijna alle vrijwilligers hebben zelf, of te maken met een handicap. Mijn eigen doch ter heeft ook een handicap, dat is mijn drijfveer. Zwakste punt bedrijft We heb ben eigenlijk nog geen tegen slagen gehad, we krijgen juist heel veel steun van andere or ganisaties zoals Bureau Kans rijk of de Nederlandse Hart stichting. Moeilijkste: Bewijzen dat wij kosten besparen. Er zijn veel voorbeelden van mensen die sneller herstellen na het duiken of die zich stukken beter voe len. Als we dit kunnen bewij zen, is de financiering ook mak kelijker te regelen. Meevaller: De samenwerking met andere organisaties. Zo zijn onze vrijwilligers uitgenodigd door de Zonnebloem en krijgen we voorlichting door allerlei stichtingen. Bureaucratie: In Aruba is het politiek stramien lastig, maar de politici zijn enthousiast. Sjaak Lindenberg gaat gehandicapten laten duiken bij zijn to Jr( stige 'botel' in Aruba. Foto: Hielco Kuipers Steun: Mijn gezin. Spijt: Mijn doel was oud wor den bij de marine en dan op mijn 48ste in de VUT te gaan. En dan een duikschooltje hou den. Door minister Kamp kan dit niet meer en werd ik ge dwongen wat nieuws te zoeken. Valkuil: Pas op voor mensen die zeggen het wel voor je te re gelen, maar die ondertussen zelf beter van jou willen wor den. Gelukkig zijn door mijn studie MER mijn ogen open ge gaan. Tip: Ontwikkel jezelf op het moment dat je begint, /tan voor dat je alles kunt co t r ren wat je uitbesteed. H 1 v bijvoorbeeld een boekh ecl zorg er dan wel voor da hi balansen kan lezen. da Droom: Een tweede cei do over vier jaar op een an ;ei tropische locatie. ick Werkweek: Toen ik nog ij marine werkte, was het veertig uur en hiermee Va eens veertig uur. Sinds iel dag is het dus 200 proa tb dit project, tachtig uurj na dus. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Alfred van der klis vult in zijn 'labo' zelf inktcartridges bij. Foto: Dick Hogewoning (advertentie) Plaatsing en vervanc 2 keuken inbouw apps 8 Hoge korting. Gratis advies aan hui "f! Eigen reparatie diem M Leiden 071 5215151 S

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14