Leiden niet in de rij voor vreugdevuur Schimmige zaak rondom Leidse mensensmokkelaar 'Te veel geld voor ondeugdelijk werk' 0bl!k bomalarm jtation De Vink :ef haalt 3800 Dracop in Waag i (advertentie) Tot nu toe slechts twee aanvragen Kerstmutsen Ide stelling VERRASSEND, LIGIER IJsselmuiden neemt naam De Nie over lirurg zocht door idra Verbaan De vondst van een ver- koffer bij NS-station Lei- Vink heeft gisteroch- m storing veroorzaakt in ïverbinding tussen win iol en Den Haag. Om dri iur kwam bij de meldka- [taa( n de politie Hollands- y a een bericht binnen I n verdachte koffer bij NS zetten daarop met- 1 treinen stop. Uit onder in de politie en een bom- jleek dat de koffer niet spoor stond, maar bij de italling. Al snel bleek het m s alarm te gaan. In de at alleen kleding. Vanaf lur reden de treinen leu Unicef heeft in het hrojm sinterklaas' in Leiden _zlt! 100 euro opgehaald. Tij- ;t verblijf van de goed- an in de Leidse Waag bezoekers met donaties en van Unicef steunen, irengst gaat vooral naar «ieprojecten. Moet u te veel lieren invullen? 11 last van onduidelijke regels? d het de overheid! iastvandeoverheid.nl door Janet van Dijk leiden - Ook dit jaar lijkt de ac tie van de gemeente om op ou dejaarsavond vreugdevuren in de stad te organiseren niet erg aan te slaan. Tot nog toe zijn er twee aanvragen binnengeko men. De gemeente heeft negen vergunningen beschikbaar. Vorig jaar werden er drie afgegeven. Tot nu toe zijn bij de gemeente aanvragen binnengekomen voor vreugdevuren op de Bos- rode en de Sperwerhorst. Er wordt nog onderzocht of de aanvragen aan de voorwaarden voldoen. Die zijn opgesteld door de politie en de brand weer. Het verlenen van vergunningen voor vreugdevuren is een van de maatregelen die het ge meentebestuur vorig jaar nam om problemen rond oud en nieuw te voorkomen, nadat er twee jaar geleden veel inciden ten waren. Vooral in de Ste venshof liep het toen uit de hand. De laatste jaarwisseling was het rustiger, maar de scha depost was toch nog groot: er werd voor 215.000 euro ver nield. De ME moest weer in ac tie komen en er werden veertig mensen aangehouden. Tegen illegale vuren wordt ook dit jaar streng opgetreden. Overtreders krijgen een boete van 225 euro. Ook kan de ge meente de kosten van oprui men en eventuele schade ver halen op de daders. Buurtbe woners kunnen een vergunning voor een legaal vreugdevuur aanvragen, waarbij de gemeen te verantwoordelijk blijft voor eventuele schade. De vergunningen kunnen tot en met vrijdag 24 december worden aangevraagd. Voor ze ven locaties zijn nog vergun ningen beschikbaar: Park Zee heldenbuurt, Mamixstraat, Stenenveltpark, Drechtstraat, Da Costastraat, Stevenshofpark en Kweeklustpark. Vorig jaar waren er vreugdevuren in het Tasmanpark, op de hoek van de Lingenstraat en de Drechtstraat en op het kruispunt van de Ti tus Bransmalaan en de Joh. Poststraat. leiden - De dukdalven in het water aan de Leidse Prinsessekade dra gen een feestelijk hoofddeksel op hun ijzeren 'mutsen'. Sjaak Verin- ga, mede-eigenaar van restaurant De Waterlijn heeft de kerstmut sen, die eigenlijk hoezen voor stoeien zijn, op de palen geplaatst. „Het is weinig werk met veel effect", zegt de ondernemer. „Vorig jaar hadden we een kerstman maar die is gestolen, ik wilde nu wel iets goedkopers doen." De eerste mutsen heeft hij ongeveer vijf da gen geleden opgehangen, maar ondertussen zijn er al vijf wegge haald. „Ze halen echt rare capriolen uit om die dingen te pakken, die kerstman van vorig jaar hebben ze met een bootje weggehaald", al dus Veringa. Omdat de versiering maar 1,50 euro per stuk kost, gaat hij proberen de actie vol te houden tot de kerstdagen. Blijven ze han gen, dan haalt de ondernemer ze zelf weg na oud en nieuw. Foto: Johan Weststra den haag - De handel en wan del van een Turks/Koerdische mensensmokkelaar uit Leiden stond gisteren uitgebreid ter discussie in de Haagse recht bank. De man stelt dat hij in zijn huis in Leiden-Noord is ge gijzeld door twee Iraaks/Koerdische asielzoekers. De verdachten beweren dat ze door hem zijn opgelicht en ont kennen elke vorm van vrij heidsberoving van de man. Voor het openbaar ministerie staat vast dat de Irakezen, een 22- en een 23-jarige man, de Koerdische Turk op 9 septem ber enkele uren in zijn huis hebben opgesloten. Ook zou het tweetal de man gedwongen hebben zijn creditcard af te ge ven. Officier van justitie Kramer eiste 3,5 jaar cel voor beide strafbare feiten. De rechtbank doet op 30 december uitspraak. De man die aangifte heeft ge daan van 'gijzeling' zegt dat hij op 9 september uit zijn raam is gesprongen om te ontkomen aan de twee Irakezen. De man nen zouden hem bedreigd heb ben, omdat hij een van hen 20.000 euro schuldig was. Ze zouden de voordeur op slot hebben gedaan om te voorko men dat de bewoner weg ging. De Iraakse Koerden doen het verhaal van de Leidenaar af als 'leugens'. Tegenover de rechter verklaarden ze vrijdag dat ze de dupe zijn van 's mans louche praktijken. De Leidenaar zou niet alleen actief zijn in men sensmokkel, maar ook betrok ken bij diefstal van grote som men geld en drugshandel. ,,Ik heb 20.000 euro aan hem be taald om me naar Engeland te brenge", zei de 23-jarige man. Dat geld zou vervolgens gesto len zijn. „Hij heeft 't slim ge speeld.; ik ben nu al mijn geld uifta se straatmaker F. van der Velde trok enige tijd geleden de klokkenluiders- Hij stuurde alle leden van de gemeenteraad een brief waarin hij een oor wantoestanden bij de afdelingen bouwen en wonen en milieu en beheer gemeente Leiden aankaartte. Twee interne onderzoeken volgden, die Van stoë 'e gelijk lijken te geven. De gemeenteraad vroeg het college van burge- ur alr en wethouders in zestig vragen om opheldering. Met de antwoorden college daarop gaf, lijkt voor de meeste partijen de kous af. Maar CDA- Abraham Flippo heeft zich als een terriër in de kwestie vastgebeten en de onderste steen bovenkomt. kwijt en ik zit in de gevange nis." De politie heeft in september onderzoek verricht naar de handel en wandel van de Leide naar, maar hem na enige tijd weer heen gezonden. Het openbaar ministerie vervolgt hem niet. De advocaten van beide ver dachten pleitten voor vrij spraak. Een van hen, A. Balke nende, noemde de eis van de officier 'belachelijk'. „Het ver haal van de aangever is hoogst twijfelachtig. Hij is ook nog eens een keiharde mensen smokkelaar, maar het openbaar ministerie zet geen vervolging tegen hem in. Hij heeft letterlijk een noodsprong gemaakt om uit zijn benarde positie te ko men; hij moest weg omdat hij anderen geld schuldig was. De twee verdachten zijn door hem bij de neus genomen." (advertenties) Alleen met kerst naar de kerk gaan is hypocriet. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl viert kerst in Artis. Nog geen plannen voor le Kerstdag? Eten Drinken Dansen j/cMis Romantik Hotel Restaurant LIEFTINK VOUWWANDEN Vouwwanden van Lieftink zijn stijlvolle blikvangers en ideale buiten- gevel-wanden. Ze worden gemaakt van hoogwaardig aluminium of kunst stof. Perfect maatwerk uit eigen fabriek. Met KOMO-keur als ijzersterke kwaliteitsgarantie. Tot ziens in de showroom. AMENFA Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Nieuw vanaf 8.999.00. Zonder rijbewijs Huisman Autobedrijf B.V. Willem de Zwijgerlaan 417 2315 AW Leiden Tel: 071-5232300 internet: www.hMism9n-ieiden.nl LEIDEN 8t REGIO ent u nou het meest van ge en? ame het feit dat de kwaliteit straatwerk te laag is en de te hoog, zit me dwars. In 2002 1 Efficiencyonderzoek Wegen oud uitgevoerd. Daaruit bleek legrote kosten, zo'n drie mil- iro per jaar, al niet voldoende larom wordt er nu per jaar nog miljoen extra voor het onder- itgetrokken. Daar komt nog k ziti j dat dat hele project Binnen- !r in totaal zo'n 21 miljoen eu- kosten. Dat is dan weliswaar lantarenpalen, fraaie bank- lenbakken en mooie straat maar het blijft een hoop geld. ieling van dat project is om lenstad van Leiden weer een '-ien te geven. Dan vind ik storend als uitgerekend het er niet uitziet." 'ijt u het college? jege pakt deze serieuze zaak te De aantijgingen van Van der :rden aanvankelijk afgedaan Het college levert excuses aannemers waarom ze slecht ibben afgeleverd. Het ver- zich achter het feit dat ze niet ide is ingelicht door haar aren. Allemaal kulargumen- thouders zijn altijd verant- lijk voor wat er binnen hun gebeurt. Of ze er nu iets aan doen of niet. Het is niet zo »ppen wil zien rollen. Maar ik lat burgemeester en wethou- inwoners van deze stad seri- ïen." tl f K. 01 ■EN G loodst Leiden door econo- H ware tijden heen, heeft succes met de Rijn Gouwe Lijn en t Aalmarktplan door weten te LiECI Moet je haar dan aanrekenen VOQI l'et op de hoogte is van wat HEBprc rond straatwerkzaamhe- leentelijke bijdrage aan het dproject is nog altijd minder dan de totale kosten van het project Binnenste Beter. En het gaat hier om zaken die structureel mis zijn. Er wordt te veel geld uitgegeven aan on deugdelijk werk. Dat betekent dat het straatwerk sneller dan gepland is af geschreven en opnieuw kan worden gedaan. Op kosten van gemeen schapsgeld. Die cyclus moet door broken worden." Het CDA reageert feller op deze kwes tie dan de andere partijen. U heeft zelfs geroepen dat er een raadsenquête moet komen. Is dit niet een typisch staaltje oppositieretoriek? „Bepaald niet. We geven in deze stad heel veel geld uit aan wegenonder- houd en het project Binnenste Beter. Dat is geld van ons allen, door alle in woners van Leiden bijeengebracht. Dat geld groeit niet aan de boom. Als de ene wethouder dan zegt: hou jij het raam even open, dan kan ik het geld naar buiten scheppen, wordt de hele Leidse bevolking onrecht aange daan. Ik ben als raadslid door de kie zers neergezet om te controleren of dat geld verantwoord wordt uitgege ven. Dat is een zeer serieuze zaak. Vandaar dat ik fel reageer als er iets niet in de haak lijkt te zijn." Maar dat is nou net het probleem. Is er eigenlijk wel iets mis? „De Nota Inkoop- en Aanbestedings beleid, die in 2001 door de gemeente raad is vastgesteld, beschrijft hoe de gemeente moet handelen bij aanbe stedingen. Nu blijkt dat dat beleid nooit is uitgevoerd. Dan is er naar mijn mening zeker iets mis. Het be leid dat wij in 2001 hebben vastge steld volgt de Europese richtlijnen uit 1991 waar alle gemeenten zich aan moeten houden. Het is toch niet te veel gevraagd om te verlangen dat Leiden er na dertien jaar in slaagt om zich ook te houden aan de Europese regels?" Het college heeft aangegeven geen heil te zien in een prijs-kwaliteit onder- leiden - De naam, het telefoon nummer, het klantenbestand en de uitstaande opdrachten van De Nie Klimaat-Comfort zijn overgenomen door IJssel muiden Zonen. Het bedrijf uit Sassenheim bood het hoogste bedrag bij de curator van de failliete zaak, die 110 jaar lang een begrip was in Leiden. „Maar emotie heeft niet meegespeeld, voor ons is het een puur zakelijke transactie", aldus Piet IJssel muiden. „Wij zijn een allround installateur en werken van Den Haag tot aan het Noordzeeka naal. Daar past dit allemaal heel goed in." IJsselmuiden Zn BV is ont staan vanuit een smederij en bestaat 105 jaar. Het familiebe drijf heeft tegenwoordig tach tig man in dienst en lijfde in het verleden al CV Leiden in. „Dit is een leuke aanvulling op dat pakket", aldus IJsselmui den die nog geen personeelsle den van De Nie heeft overge nomen. „Maar als er nog over zijn, zullen we dat zeker bekij ken." Elf werknemers zijn al onderdak bij Leidse installa teurs, acht bij Energiq Installa tietechniek en drie bij Buite man. IJsselmuiden moet er ook nog over nadenken hoe hij de naam van De Nie gaat gebrui ken. „Misschien in het logo van het verwarmingsgedeelte van ons bedrijf." I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch JO: Dagblad zoek van het Leidse straatwerk door de Stichting Erkenning voor het Be- stratingsbedrijf. Wat vindt u daarvan? „Als er, zoals het college beweert, nou niet zoveel aan de hand is in Leiden, sta je toch alleen maar sterker als een onafhankelijk onderzoek dat beves tigt? Bovendien zou het goed zijn voor de gemeente om eens met de Stichting Erkenning voor het Bestra- tingsbedrijf, kortweg SEB geheten, om de tafel te gaan zitten." Waarom? „De SEB certificeert bedrijven op ba sis van het geleverde werk. Leiden zou het voorbeeld van Tilburg kun nen volgen. De gemeente Tilburg tekst: Timoteus Waarsenburg foto: Henk Bouwman Carrièrevrouw net altijd A uzes maken Artis de Partis gaat alleen nog maar met bedrijven in zee, die door de SEB gecertificeerd zijn. En één keer per jaar bekijkt de SEB op basis van het geleverde werk of de certificering van de verschillen de bedrijven verlengd wordt. Levert een aannemer prutswerk af, dan raakt hij zijn certificering kwijt en kan hij geen werk meer doen voor de ge meente. Sinds de gemeente Tilburg op die wijze samenwerkt met de SEB, is de kwaliteit van het straatwerk daar met sprongen vooruit gegaan." Noordwijk Telefoon 071 361 22 55 65 Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en on tvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch (€56.20) per acceptgiro (€56,70) Naam: DM V Adres: Postcode/Plaats: Telefoon: Geboor tedatu m (l.v.m. bezorgcontrole) Bank/gtrorekeningnummer* Handtekening. Uitsluitend bij automatische incasso. Stuur de bon ln een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E mail lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch A Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13