Nederlander minder 'liefdadig' 4 cadeau 'Maandsalaris kan netto enkele tientjes omhoog' In Nederland 1000 banen weg bij ABN Philips doet productie van monitoren de deur uit Nog 8 dagen om alle kerstjingles te downloaden Werkloosheid stijgt i vooral onder jongere Beleggingen en subsidies zorgen toch voor stijging met bijna 200 miljoen Shell-topman wil meer vertrouwen in concernleiding CSM vindt koper voor snoepdivisie Driemiljoenste Senseo Sluiting oven kan ENC] vijftien miljoen opleven Nokia 6230 KLM-vliegtickets Eneco stopt als voetbalsponsor Rotterdam - Eneco stopt met de sponsoring van het prof voetbal. Voor Roda JC heeft dit besluit grote gevolgen omdat het energiebedrijf shirtsponsor is van de club uit Kerkrade. Ook Feyenoord, Sparta, FC Utrecht, Heerenveen en Ajax zijn gedu peerd omdat ze veel reclame borden hebben van Eneco. Alle contracten lopen aan het eind van dit seizoen af. Eneco trekt zich terug omdat een naamsbe kendheid van 95 procent is be reikt en richt zich meer op soci ale en culturele sponsoring. Zeer trage groei vrouwen in de top Amstelveen - Het aantal vrou wen in topfuncties bij bedrijven en non-profit organisaties stijgt erg langzaam. Dat stellen Op portunity in Bedrijf en het Soci aal en Cultureel Planbureau vast na eigen onderzoek. „Ne derland loopt internationaal ge zien dan ook nog steeds ver achter", aldus de organisaties. Bij de 5000 grootste onderne mingen van Nederland is het aandeel vrouwen in de raden van bestuur en de raden van commissarissen gestegen van 3,1 procent in 2001 naar 3,8 in 2003. „Kijken we naar de 100 grootste ondernemingen dan was er sprake van een daling van 5.1 naar 4,8 procent. Jumbo is opnieuw beste supermarkt doetinchem - Jumbo is voor de zevende keer de beste super markt van Nederland. Jan Lin- ders werd tweede en de Friese keten Poiesz derde in het half jaarlijkse klantenonderzoek van onderzoeksbureau GfK. Voor de 17de keer beoordeelden eigen klanten de supermarkten op netheid, versheid, keuze, kwali teit, prijzen, aanbiedingen en vriendelijkheidl. C1000, die de vijfde plaats deelt met Hoog vliet, is de best scorende lande lijke keten. Edah eindigde op de laatste plaats. Jumbo-directeur Van Eerd en zijn vrouw kregen gisteren een zoon en vierde dat met 20.000 beschuiten met muisjes voor de klanten. Melkpoeder voor zuigelingen veilig den haag - De melkpoeder voor babyvoeding die de Voed sel en Waren Autoriteit (VWA) deze week heeft onderzocht, is veilig. De dienst onderzocht monsters van Pregestimil en Nutramigen nadat in Frankrijk enkele partijen uit de handel waren gehaald. Dat gebeurde nadat twee baby's stierven aan de zeldzame bacterie entero- bacter sakazakii. Infecties met die bacterie zijn zeldzaam en de oorzaak is meestal dat zij be smette babyvoeding hebben binnengekregen. De VWA heeft in de monsters geen besmetting met deze bacterie aangetroffen. Grote interesse voor ontslaglijn Rijswijk - Functioneringsge sprekken bij bedrijven veroor zaken drukte bij de Landelijke Ontslaglijn. Veel werknemers vrezen dat het jaarlijkse gesprek dit keer de opmaat is voor ont slag. „Ze willen weten wat ze wel en niet moeten zeggen", al dus Van Gelderen. Ook perso neel dat al een eindejaarsge- sprek heeft gehad, belt geregeld met de advieslijn. „Zij vragen rich vaak af wat de gevolgen zijn van een slechte beoorde ling." De Ontslaglijn heeft deze maand al 200 telefoontjes ge had. Dat is meer dan in voor gaande jaren. Rijden en roken in 2004 fors duurder Luxemburg - Olie en tabak zijn de belangrijkste drijfveren van de inflatie in de eurolanden. De prijzen hiervan zijn ongeveer 10 procent hoger dan een jaar ge leden. Goedkoper werden het bellen (3 procent) en groente (7 procent). Dat blijkt uit een overzicht van het Europees sta tistisch bureau Eurostat. Het bureau stelt dat de gemiddelde prijsstijging is uitgekomen op 2,2 procent, vergeleken met no vember 2003. In Nederland was de inflatie 1,5 procent. Alleen Finland, Denemarken en Zwe den hebben lagere percentages. vrijdag 17 december 200^ den haag/gpd - Het nettoloon van veel werknemers kan volgend jaar met enke le eurotientjes per maand omhoog. Dat wordt mogelijk door-de invoering, in 2006, van een nieuw WAO-stelsel. Werk geversvereniging AWVN stelt dat het binnenkort niet meer nodig is het zoge heten 'WAO-gat' bij te verzekeren. Veel werkgevers doen dat nu om te voorko men dat mensen te ver terugvallen in hun inkomen als ze arbeidsongeschikt raken. In totaal kost dat bijverzekeren 1 miljard euro. AWVN vindt dat dit geld moet terugvloeien naar de werknemers. De werkgeversclub wil de premie over 2004 terughalen bij de verzekeraars en adviseert zijn leden in 2005 de verzeke ring stop te zetten. Het Verbond voor Verzekeraars vindt de plannen van de AWVN voorbarig. „De Tweede Kamer moet zich nog buigen over het nieuwe stelsel. Als die besluit om het pas in 2007 in te laten gaan, hebben werknemers die in 2004 ziek zijn geworden straks een probleem. Dan is er geen premie be taald en is hun inkomensverlies niet ge dekt", zegt een woordvoerder. Ook de FNV zett vraagtekens bij de werkgeversplannen. „Voor veel werkne mers is de verzekering geregeld via de cao. Dan betalen de huidige werkenden premie om de WAO-gat-uitkering te be kostigen van degene die nu arbeidson geschikt zijn. Omdat die mensen nog ja renlang zo n uitkering moeten krijgen, kunnen premies niet zomaar worden stopgezet aldus de woordvoerder. De AWVN ziet het stopzetten van de ver zekering als een goede manier om de loonstrookjes volgend jaar 'op te vrolij ken'. „Het is immers de verwachting dat de bedragen tegenvallen door onder an dere de forse stijging van de ziektekos tenpremies", aldus een woordvoerder. amsterdam/gpd - De Neder landse burger had vorig jaar be duidend minder over voor liefda digheid een jaar eerder. Inkom sten uit nalatenschappen, mai lings, contributies en loterijen daalden. De opbrengsten uit col lecten waren in 2003 wel iets hoger dan in het jaar daarvoor. Stijgende beleggingsinkomsten en overheidssubsidies hielpen de goede doelen in 2003 toch aan een inkomstenstijging van bijna 200 miljoen euro. Hier mee kwamen de totale inkom sten van de sector op ruim 1,9 miljard euro. Dit maakte het den hjlag/anp - Shell-topman Van der Veer van Shell is zeer bezorgd over het gebrekkige vertrouwen van het personeel in de leiding van het concern. Dat zei hij gisteren op een bij eenkomst met 100 hoogge plaatste Shell-managers. In mei hield hij een toespraak in Houston, waarin hij pleitte voor een cultuuromslag onder het management. De bestuur ders moeten zich meer bezig houden met het bedrijf dan met hun carrière, aldus Van der Veer toen. Veel werknemers hebben sindsdien kritische e- mails gestuurd waarin ze het hebben over 'eindeloze veran deringen' van hun bazen, aldus Van der Veer. Uit een intern on derzoek onder het personeel kwam bovendien naar voren dat veel werknemers vinden dat Shell beter geleid kan worden, zei hij. diemen/anp - Voedingsconcern CSM verkoopt zijn snoepdivisie aan investeringsmaatschappij CVC Capital Partners voor 850 miljoen euro. De verkoop van merken als RedBand en Sportli- fe, past in het beleid van CSM zich om te vormen tot leveran cier van bakkerijproducten en voedingsingrediënten. De zoet- warendivisie heeft een jaarom zet van 750 miljoen euro en 4300 werknemers. Wereldwijd heeft CSM een jaar omzet van 2,8 miljard euro en heeft 9500 werknemers in dienst. De opbrengst wil CSM gebruiken 0111 zijn schuld terug te dringen. Ook denkt de on derneming eraan eigen aande len in te kopen. CVC Capital Partners is vermogensbeheer der gericht op management buy-outs. De Europese porte feuille omvat 55 ondernemin gen met een totale omzet van 30 miljard euro. Centraal Bureau Fondsenwer ving gisteren bekend. Plan Nederland (voorheen Fos ter Parents Plan) kreeg te ma ken met de grootste problemen en zag de inkomsten met ruim 20 miljoen euro dalen. Oorzaak van de teruggelopen inkomsten bij was de negatieve aandacht nadat bekend werd dat interim manager Rolph Pagano voor een driedaagse werkweek 18.000 euro per maand ontving. Dergelijke negatieve publiciteit is schadelijk voor de hele chari tatieve sector, denkt Femke Lagaai, bestuurslid van belan genorganisatie De Donateurs vereniging. „Terwijl de kritiek niet altijd even genuanceerd is," zegt ze. „Kijk naar het com mentaar op De Hartstichting, die directeur Cats te veel zou hebben betaald. De Hartstich ting wilde de beste directeur hebben en heeft daar diep voor in de buidel getast. Maar hij heeft wel de inkomsten sterk doen stijgen en de effectiviteit van de bestedingen verbeterd. Dat vergeet iedereen." De kleine organisaties - met jaarlijkse bestedingen onder de 100.000 euro - hadden het meest te lijden onder de nega tieve berichtgeving en het on gunstige economische tij. Zij zagen hun inkomsten met meer dan 20 procent dellen. Volgens Lagaai komt dat ook doordat donateurs meer zelf willen doen. „Ze willen hun behoeften bevredigen en dat lukt beter door met je voeten in de klei te staan dan door een bedrag over te maken op een bankreke ning," zegt ze. Ondanks bezui nigingen bij enkele grote goede doelen, stegen de gemiddelde kosten tot boven de 15 procent van de geworven gelden. Min der dan 85 procent van de in komsten van goede doelen komt dus op de plaats van be- Het hoofdkantoor van ABN Amro in Amsterdam. Inzet: Grafiek personeelsontwikkeling. Foto: ANP/Robin Utrecht den hjlag/gpd - Bij ABN Amro verdwijnen wereldwijd 2850 ar beidsplaatsen, waarvan ruim 1000 in Nederland. Het gaat vooral om functies op de ICT- afdeling, bij personeelszaken en bij het onderdeel zakenbankie ren. De bank verwacht de ko mende tijd nog meer banen te schrappen. De banenreductie is het gevolg van een eerder aangekondigde reorganisatie die ABN Amro vanaf 2007 een jaarlijkse kos tenbesparing van 770 miljoen euro moet opleveren. De bank handhaaft de verwachte netto winstgroei van 10 procent over 2004. In 2003 behaalde de bank een nettowinst van 3,1 miljard euro. De reorganisatie kost ABN Amro over het boekjaar 2004 790 miljoen euro. Bij de ICT-afdeling verdwijnen het komende 1,5 jaar 1200 ba nen, waarvan ongeveer de helft in Nederland. ABN Amro stu deert nog op een verdere re ductie. Dat zal niet gebeuren door ontslagen, maar door uit besteding van werk waarbij ABN Amro-personeel overgaat naar de uitvoerende partij. Ook de afdeling personeelszaken wordt hard getroffen. Van de 550 te schrappen banen ver dwijnt de helft in Nederland. Bij het onderdeel zakenbankieren worden 1100 arbeidsplaatsen geschrapt, waarvan ongeveer 225 in Nederland. FNV Bondgenoten is niet ver rast door de cijfers. „We wisten na eerdere aankondigingen wel ongeveer wat er ging gebeu ren", aldus een woordvoerster. „Daarom zetten wij in de lo pende CAO-onderhandleingen ook zwaar in op het sociaal plan. We hebben vertrouwen dat er niemand direct op straat wordt gezet." De bond heeft meer moeite met het verplaatsen van arbeid naar lagelonenlanden, zoals met het ICT-werk deels gebeurt. „De politiek moet regels stellen om arbeid in Nederland te garan deren. Als een bedrijf werk ver plaatst, zou daar verplicht een nieuwe baan in Nederland te genover moeten staan." Financieel topman De Swaan, benadrukte dat het plaatje nog niet compleet is. „Dit is een re flectie van werk dat nog onder handen is." Volgens hem is de ingreep nodig om de concur rentie bij te benen. „Als ABN Amro over tien jaar nog sterk en winstgevend wil zijn, zullen we de kostenbasis moeten terug brengen." De plannen kregen een goed onthaal bij analisten en beleg gers. „Als het allemaal gaat luk ken, is het natuurlijk een aardig verhaal", aldus analist Brand van FBS. Mulders van onder zoeksbureau IRIS onderschrijft dat maar ziet de komende jaren ook problemen. Niet alleen lo pen de hypotheekinkomsten in de VS terug, ook in Nederland zijn de vooruitzichten zwak door het economische klimaat. Op de beurs eindigde het aan deel 2,8 procent hoger. amsterdam/anp - Philips draagt de pro ductie van monitoren en platte beeld schermen over aan het Taiwanese TPV Technology. De omzet van de activitei ten heeft een waarde van 1,5 miljard eu ro. Het Nederlandse elektronicaconcern krijgt uiteindelijk een belang van 30 pro cent in TPV. De betaling heeft gedeelte lijk plaats in aandelen en in in aandelen omwisselbare obligaties. De waarde van de transactie wordt ge schat op 269 miljoen euro. Rond 1700 medewerkers van Philips zijn erbij be trokken. Zoals het er nu naar uitziet wordt Philips te zijner tijd de grootste aandeelhouder van TPV, dat een beursnotering heeft in zowel Hong Kong als Singapore. Nu is de grootste aandeelhouder BOE Tech nology, dat eveneens op de beurs is ge noteerd. Dat heeft een belang van ruim een kwart. Philips heeft ook met BOE af spraken gemaakt. TPV is een pure schermenfabrikant. Na de afronding van de transactie met Phi lips wordt het concern de grootste fabri kant van pc-monitoren in de wereld. Het op grote schaal produceren van schermen is uit kostenoogpunt aantrek kelijk voor de partners. Om die reden is er de laatste tijd een concentratie gaande in de bedrijfstak. Op dit moment beheersen volgens TPV- topman Hsuan de vijf grootste bedrijven driekwart van de markt. De stap van Philips en TPV past in die ontwikkelin gen. Na boekenonderzoek en goedkeu ring van overheden en toezichthouders denken de partners de transactie mid den 2005 te kunnen afronden. Bij de fabriek in het het Franse Dreux van LG.Philips Displays verdwijnen wel licht 470 van de ruim 1000 banen. De fa briek in Dreux maakt grote beeldbuizen, maar de vraag neemt flink af omdat comsumenten steeds meer kiezen voor platte tv's. LG.Philips moet daarmee re kening houden. Volgens marktonder zoeksbureau Standford Resources be slaan platte schermen in 2008 40 pro cent van de tv-markt. Vorig jaar was dat nog maar 4 procent. stemming terecht. Volgens Lagaai is het moeilijk te beoor delen of 15 procent kosten te hoog is. „Sommige organisaties fungeren als een soort door geefluik," zegt ze. „Die halen geld op in Nederland en geven dit direct door aan een interna tionale hulporganisatie. Voor dat soort organisaties is 15 pro cent veel. Instellingen die het werk zelf doen, bijvoorbeeld zelf scholen bouwen in ontwik kelingslanden, hebben daar voor bouwvakkers in dienst en moeten zelf hun materiaal aan schaffen. Dan is 15 procent kosten misschien niet veel." haarlem - De driemiljoenste Senseo werden gisteren in Haarlei verkocht. Daarmee is de vrijage tussen Philips en Douwe Egbert vier jaar erg succesvol gebleken. In bijna 40 procent van de hub dens staat de moderne machine met koffiepads in de keuken. J< Schouten, tweede van links, uit Heemstede was gisteren de gel vogel. Hoewel zij al een machine thuis heeft staan, kocht ze eri een voor haar medewerkers. De Senseo in de aluminium-uitvoe moest zij gewoon betalen, maar ze krijgt wel een halfjaar grati fie en dat is gezien de prijs van de pads ook niet verkeerd. Foto:, Verwachte opbrengst emissierechtei 2006 en 2007 verkopen, kaar goed voor zo'n 15 ml „Te schandelijk voor wooi reageert Kijzers van FNV genoten. „Dit is misbrui! ken van de Nederlandse geving. Zo financiert de tingbetaler de sanering."1 nisch directeur Pluijmer ENCI verzekert dat het te kunnen maken van de en rechten geen rol heeft ges bij het besluit om de 0? sluiten. FNV Bondgenoten verze heftig tegen de sluiting v oven, omdat het bedrijf 1 gevend is. Volgens het mo bedrijf van ENCI, het Heidelberg Cement, is er van overcapaciteit. Een v drie ovens in de Benelux dicht en de keuze is daarl vallen op die in Maastrichl dat die het oudst is. Die i gens Kijzers juist de n vriendelijkste. ,„Van al mentproducenten heeft laagste C02-uitstoot." den hjvag/gpd - De sluiting van de maaloven in Maastricht, eind volgend jaar, levert ce- mentproducent ENCI een mee valler van ongeveer 15 miljoen euro op. Het is de verwachte opbrengst van emissierechten waarvan de handel op 1 januari in de hele EU begint. Doel is de uitstoot van de broeikasgas C02 te verminderen. In Neder land doen 215 bedrijven mee. Voor de hoeveelheid C02 die zij uitstoten, hebben zij voor de periode 2005-2008 rechten ge kregen die zij mogen verhande len. De rechten - één recht is goed voor een ton C02-uitstoot - zijn gratis verstrekt, maar zijn volgens de meeste deskundigen zo'n 10 euro per stuk waard. ENCI Maastricht heeft voor de komende drie jaar 2,34 miljoen rechten gekregen voor de maal oven, waar mergel tot klinkers wordt gebrand. Die rechten zijn 20 tot 25 miljoen euro waard. Als het bedrijf de oven in 2005 sluit, kan het de rechten van den haag/gpd-anp - De werk loosheid in Nederland stijgt op dit ogenblik nog maar licht, maar die stijging komt vooral voor rekening van jongeren (15- 24 jaar). In de periode septem ber tot en met november waren er gemiddeld 470.000 werklo zen. Dit is ietsje lager dan in de drie maandelijkse periode daarvoor, maar het CBS corrigeert de aan tallen voor seizoensinvloeden (in de zomer zijn er meer tijde lijke banen). Dat betekent dat het gemiddelde uitkomt op 480.000 werklozen, ofwel 4.000 hoger dan in de periode augus- tus-oktober van dit jaar. Het afgelopen kwartaal kwa men er 58.000 werklozen bij (vergeleken met hetzelfde kwar taal in 2003), maar in de eerste drie maanden was deze stijging, nog 128.000. Ook vorige maand' meldde het CBS al de trend dat de stijging van de werkloosheid drastisch aan het afnemen is. Jongeren profiteren het minst van deze ontwikkeling Ruim de helft van de jaar-op-jaarstijging zit in de leeftijdsgroep 15 tot 24 jaar. Het afgelopen kwartaal waren er gemiddeld 118.000 jeugdwerklozen, 30.000 meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Het CWI, het voormalige Ar beidsbureau telde eind novem ber 685.800 niet-werkenden die op zoek zijn naar een baan. Ook dat is een lichte stijging 4100) ten opzichte van een maand eerder. Het totale aantal is bij het CWI hoger, omdat het iedere niet-werkende die op zoek is naar een baan, meetelt; ook mensen die maar enkele uren per week willen werken. Het CWI noemt de toename van het aantal 40-plussers dat Werkloosheid Werkloze beroepsbevolking. 15-64 jaar, driemaands- gemiddelden x 1000 op zoek is naar een baai vallend" Zij nemen helft van de totale stijginf hun rekening. Tot en mi vember heeft het CWI 60.000 ontslagverguni verleend. In de meeste ge kregen mensen ontslag 01 drijfseconomische redenei Werkzoekenden accep overigens makkelijker dal kele jaren geleden een baa der het niveau van een bal zij moeten verlaten. Het bt sterk toegenomen dat een je terug om later weer een je vooruit te kunnen zetti ter is dan vanuit een uil solliciteren. Dat blijkt u rondje langs het CWI i zendorganisatie Manpowl FNV Bondgenoten en CN drijvenbond kan men zich trend wel voorstellen, ma schikt men niet over exac gevens uit de achterban. (advertentie) KPN MobielPlus bellen in binnen- en buitenland, SMS'en, foto's versturen en e-mailen uit één bundeltegoed met MP3-speler M foto- videocamera i\ vanaf O,-* binnen Europa altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8