Bodem nog steeds grotendeels smerig BINNENLAND 2 Koraal op het strand van Schiermonnikoog sswr Vader heeft spijt van naam 'Jihad' Op de Noordpool was het ooit aangenaam warm Koevarken en kip zijn kasplantjes geworden Therapieën voor kinderen zijn meestal overbodig' SGP: Zwarte en witte scholen prima Een beetje vuil in de grond is niet ongezond s terdam laat busje rijden dam - De - voor de ge- i-peperdure opstapbus jachtengordel in Amster- ijft rijden. De gemeente an het busje af omdat er iemand gebruik van En dat is niet zo gek, nd de grachtengordel dicht netwerk van n buslijnen. Het dage- indje rijden van de Op- kost. zo heeft de ge- becijferd, 6500 euro per ële passagier. Maar de iteraad meende woens- id dat het busje het enige Ivan openbaar vervoer is ensen in de Jordaan en htengordel, en daarom as nog een jaar moet rijden. Kosten: 1,2 mil- mvliezen [weggegooid Hoornvliezen van enen worden te vaak af- tl en weggegooid. Dat iet bedrijf Bio Implant (BIS) deze week in het ift Medisch Contact, s het bedrijf keurt de liesbank in Amsterdam :er hoornvliezen voor antatie af dan die in Rot- Met goedgekeurde liezen verbeteren artsen het zicht van ruim dui- idënten. Onafhankelijke igen gaan zich over de in buigen. rland laks vrijdag 17 december 2004 richtlijn - Het Europese Hof heeft Nederland •ld omdat het de Eu- Irichtlijn voor veiligheid ichepen nog steeds ingevoerd. Daarom Ie Europese Commissie |thof. Dat heeft het be de commissie gegrond Als Nederland nog n gebreke blijft, kan de ssie een tweede proce- iginnen. Dan zijn een iom en een boete moge- Nederlandse regering it hof echter toegezegd nvoering spoedig vol- zijn. tame ouderen en kerstdiner |r Meer dan duizend ou- eenzaam de kerstda rten doorbrengen, krij- het Nationaal Fons Ou- Ip een kerstdiner aan- Ze gaan eten bij een alk-restaurant in de lat heeft het fonds - dat rrmeer toelegt op de l van armoede en leid onder ouderen - rmaakt Volgens het er in Nederland een [ouderen die zich af en zaam voelen. Eenvijfde aantal is extreem een- a krijgt weinig of geen Bovendien heeft een rotere groep ouderen het NFO moeite om de aan elkaar te knopen. ntse huizen :T| onveilig ;eni Cl tón L 'ers wijzen op iren vuurwerk - Tien bekende en rkende Nederlandse rrs gaan jongeren wij le gevaren van vuur- hebben een nummer leoclip opgenomen le titel 'Vingers in de 3e rappers werken sa- de gelegenheidsforma- ipei Da Project. Dat stichting Consument eid gisteren bekend- Het hiphopproject is 'el van de jaarlijkse "^campagne van Con- en Veiligheid. De stich- ':t met het nummer en 'clip jongeren beter te bereiken. Zestig pro- 1 de vuurwerkongeval- fkomt jongeren van tien itien jaar. Met een hogere natuurlijke weerstand kunnen koeien gemakkelijker in de wei worden gehouden. Archieffoto: Hielco Kuipers Vee heeft te weinig weerstand tegen gewone ziekten den haag/anp - De Nederland se koe, varken en kip kunnen steeds minder hebben als het om 'gewone' ziekten gaat. Met een hogere natuurlijke weer stand moet de veestapel vol gens het InnovatieNetwerk Groene Ruimte en Agrocluster beter opgewassen zijn tegen bacteriën en virussen. De die ren kunnen dan gemakkelijker in de wei gehouden worden zo als de maatschappij graag wil. Veel koeien, varkens en kippen zijn min of meer kasplantjes ge worden. Ze leven in een afge schermde kunstmatige omge ving om te voorkomen dat ze met infecties in aanraking ko men. Zo blijven bijvoorbeeld veel leghennen hun hele kip- penleventje binnen. Ze hebben dan geen contact met wilde vo gels waardoor de kans op be smetting met het vogelpestvirus aanzienlijk verkleind wordt. Dat een koe geen koudje meer mag oplopen, is volgens de on derzoekers niet goed voor het vee zelf en de sector. Door de str enge hygiëne en gebruik van antibiotica verzwakken de vee houders de weerstand van de dieren. Het netwerk waar schuwt zelfs dat het vee straks zo weinig natuurlijke weerstand zal hebben dat het niet meer opgewassen is tegen normale 'alledaagse' ziekten. In het rapport 'Naar een veesta pel met meer natuurlijke weer stand', dat gisteren aan minis ter Veerman van landbouw is overhandigd, pleit het innova tienetwerk daarom voor een „robuuster" veestapel die tegen een stootje kan. Met meer weerstand zullen ze minder ge voelig zijn voor ziekten. Ook kunnen de dieren dan beter ge-' houden worden onder natuur lijke omstandigheden „hetgeen de maatschappelijke acceptatie van de veehouderij ten goede komt". De veestapel kan in stappen be ter bewapend worden tegen re latief onschuldige virussen en bacteriën. Via genetische selec tie en minder kunstmatige leef omstandigheden moet het af weersysteem van de dieren krachtiger worden. De onder zoekers vinden dat daarbij vooral de natuur zijn werk moet doen. „Hygiëne moet dus niet altijd en overal. Ziek zijn moet mogen wanneer dit afweerver- sterkend werkt en niet gepaard gaat met onaanvaardbaar lij den." Minister Veerman vindt ook dat boeren niet al tt? krampachtig met hun dieren moeten om springen. De komende jaren wil hij onderzoeken hoe het vee „een klein beetje kan wennen" aan ziektekiemen zodat het ei gen afweersysteem een „eerste golf van belagers het hoofd kan bieden". Versterking van de veestapel zal naar verwachting gevolgen hebben voor de sec tor. „Het zal consequenties hebben voor de productiviteit, vermoed ik", aldus Veerman. Hygiëne van bijvoorbeeld vee wagens of bij contact tussen verschillende veehouderijen blijft voor de bewindsman es sentieel om besmetting te voor komen. de - In circa de helft van woningen in Twente zijn triciteitsvoorzieningen ikelaars, stopcontacten ngen beschadigd. Dat t een onderzoek van bedrijf Inhome Geas. De digde voorzieningen 1 leiden tot kortsluiting et ergste geval tot brand, gasvoorzieningen in de jen deugt niet altijd. In :ent van de huizen is de tussen fornuis en gas- vervanging toe. In 3 t is de slang zelfs lek. ensiadief gt Drents dorp Onbekenden heb- afgelopen week in min eertien tuinen in het e Witteveen hortensia's id. Vorige week deden en inwoners van Ruinen [eving al aangifte van lijke praktijken. Volgens ordvoerder van de poli- het vermoedelijk om eker die aan gratis stek- RA< komen. Noordzeekoraal, gevonden op het strand van Schiermonnikoog. Foto: CPD/Schelpenmuseum texel/gpd - Op het strand van Schiermonnikoog spoelde op 24 november een emmer aan met daarop twee stukjes koraal. En niet afkomstig uit tropische wateren: ook in onze koude wa teren groeit koraal. Het koraal van Schiermonnikoog was de caryophyllia smithii (devonshi- re cupcoral) die voorkomt ten zuidwesten van Groot-Brittan- nië. De bodem van de Noordzee en de Atlantische Oceaan is verre van doods. Koraalriffen komen niet alleen voor in tropische wateren. De laatste jaren ont dekken onderzoekers meer en meer riffen in het koude, soms erg diepe en 'grijze' water langs de westkust van Europa. Ook dichter bij Nederland is koraal te vinden. Zo'n 160 kilo meter ten noordwesten van Den Helder groeit op de Klaver- bank de zachte koraalsoort do- demansduim. Het bestaat uit een kolonie poliepjes en is wit, geel of oranje. Dodemansduim groeit op een diepte tot 100 me ter en komt ook voor in de Oos- terschelde. In de Noordzee zijn de gebieden met koraal relatief klein. Maar ten westen van Schotland groeit op zeker veer tig onderwaterheuvels van en kele kilometers lang en - breed de soort Lophelia pertusa, ver telt Furu Mienis, onderzoekster van het Koninklijk Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Ieder jaar gaat Mienis een maand naar de Rockall-trog toe om metingen te verrichten. „Eerst werd het onderzoek naar zee vooral vanaf land gedaan. Dan vind je geen koraal. Nu zijn onderzoekers meer op zee te vinden en treffen we meer rif fen aan." Ook voor de Noorse kust zijn de afgelopen jaren ko raalriffen gevonden. De koud- waterkoralen zijn vleeseters, zegt Mienis. Met hun tentakel- tjes grijpen ze minuscule beest jes uit het stromende water. Tropische koralen krijgen ener gie om te groeien van algen en die hebben daar zonlicht voor nodig. Koudwaterkoralen kun nen in volstrekte duisternis le ven. Als ze maar een harde on dergrond hebben om op te groeien. Stenen, rotsen, een harde kalkbodem of de poten van een boorplatform. De stuk jes koraal die op Schiermonnik oog zijn gevonden, zijn wellicht van het rif losgeraakt en meege komen met vissersschepen, gist Mienis. De grote trawlers die met sleepnetten diepzeevissen vangen, zijn funest voor het ko raal, weet de onderzoekster. Koraaldiertjes herstellen slecht. Zo groeit de Lophelia pertusa 6 millimeter per jaar. Hoewel koraalriffen minder dan 0,25 procent van de zee be slaan, is een kwart van alle vis soorten er direct of indirect af hankelijk van, stelt het Wereld- natumfonds. groningen/gpd - Ouders roe pen steeds vaker de hulp in bij de opvoeding van hun kinde ren. Het aantal kinderen met gedragsproblemen dat in de hulpverlening terecht komt, stijgt. Onterecht, vinden orthopeda goge Margriet Boer en psycho therapeut Arno in 't Veld uit Groningen. „Het voorbeeldge drag van de ouders is meestal het probleem." „Therapie bij kinderen met ge dragsproblemen is vaak over bodig. Hulp werkt alleen als er kritisch naar het gedrag van de opvoeders wordt gekeken, om dat een kind altijd na-aapt", zegt Margriet Boer. „Kinderen laten in hun gedrag de proble men van de ouders zien. Als ouders agressief gedrag verto nen, zal een kind dat overne men. Daarom moet je een kind niet in therapie doen zonder de omgeving van het kind centraal te stellen." Boer heeft om die reden Kin derwijs opgericht, samen met haar partner en psychothera peut Arno in 't Veld. Zij bezoe ken de ouders thuis om te hel pen bij de gedragsproblemen van hun kind. „Wij willen eerst zien hoe iedereen in huis met elkaar omgaat. We zetten de problemen op een rijtje en maken een plan." De therapeuten komen vervol gens nog vijf keer langs om de opvoeders te confronteren met hun eigen houding en gedrag. „Opvoedingsproblemen lijken heel ingewikkeld, maar meestal valt dat mee. Iemand die een kind opvoedt, moet zichzelf aanpakken. Opvoeden is voor doen: regels stellen is regels voorleven." Het duo is erg sceptisch over de werkwijze van veel collega hulpverleners: „Ze behandelen vier kinderen op een ochtend en het duurt vaak jaren. De bu reaucratie viert hoogtij. En als een therapie toevallig wel werkt komt dat niet door de fantastische technieken, maar omdat kind en opvoeders het gevoel hebben dat er geluisterd wordt. Die aandacht helpt ouders om boven de strijd te gaan staan en om alsnog het goede voorbeeld te geven." Info: www.kinderwijs.nl den haag/anp - De SGP heeft geen enkele moeite met segregatie van onderwijs. Daarom voelt de kleine christelijke partij niets voor maatregelen om de vorming van witte en zwarte scholen te gen te gaan. Dit stelt de Guido de Brès-Stichting, het studie centrum van de Staatkundige Gereformeerde Partij in een nota, die gisteren is aangeboden aan minister Van der Hoeven (onderwijs). Naar de opvatting van de SGP zijn 'zwarte' scholen on ontkoombaar als ouders gebruik maken van hun keuzerecht. De partij is voor scholen met een sterke levensbeschouwelijke identiteit. Die staan steviger in het proces van integratie, meent de SGP. Voor de SGP is artikel 23 van de Grondwet nog steeds uitgangspunt van beleid. Dat omstreden artikel regelt de vrijheid van onderwijs. De partij vindt het uit 1917 daterende artikel voldoende 'flexibel en vitaal' om hedendaagse problemen aan te pakken. Het ideaal van de SGP blijft dat al le kinderen bij de geopende Bijbel onderwijs krij gen. De partij meent dat ouders de eindverantwoor delijkheid voor de opvoeding van hun kinderen dragen. Ze hebben wegens cüe verantwoordelijk heid initiatieven genomen tot het oprichten van scholen waaraan ze hun kinderen toevertrou wen, en dienen daar hun consequenties uit te trekken. Ouders kunnen hun verantwoordelijkheid niet afwentelen op de school, de kerk of de overheid. De SGP noemt dat een leidend beginsel en ze er kent het grondwettelijk recht van 'verenigde' ou ders om te beslissen over de aard en de richting van het onderwijs dat op school wordt gegeven. M i° I o3 'H I ib3 _ü>3 oV *8 door Alex Bogers Vijfentwintig jaar na het vervui lingsschandaal in Lekkerkerk heeft Nederland nog steeds veel verontreinigde bodems. Zeker 60.000 tuinen en industrieter reinen zijn te vuil. Echt schoon wordt het nooit meer. Dat hoeft ook niet, want een beetje vuil in de grond is niet ongezond. „Vol gens medisch milieukundigen is er nog nooit iemand ziek gewor den van bodemvervuiling." den haag - Waar werd de ko lenkit tachtig jaar geleden gere geld geleegd? In de achtertuin. Waar bleef het bouwafval na ccn verbouwing van de keuken? Onder het gazon. Waar stond die oude koelkast eerst nog een half jaar te lekken voordat hij naar de sloop werd gebracht? Nederland heeft veel vervuilde grond. Landelijk wordt mo menteel in kaart gebracht welke grond verontreinigd is. Maar liefst 600.000 plekken zijn ver dacht. Ongeveer 60.000 van die locaties zijn naar verwachting zo vervuild dat ze van de over heid de komende 25 jaar moe ten worden schoongemaakt. Dat lijkt heel wat, maar al met al zal de soep niet zo heet wor den gegeten als ze wordt opge diend. Twintig jaar geleden was de regel dat alle vervuiling moest worden verwijderd, nu geldt dat de verontreinigde grond kan blijven liggen als de bodem geschikt is voor de functie die hij vervult. Met an dere woorden: onder een par keerplaats kan veel, in een moestuin of speeltuin een stuk minder. Veel vervuiling ver plaatst zich niet en kan al aan gepakt worden met een laag schone grond erboven. Taferelen als in Lekkerkerk, waar 25 jaar geleden een com plete wijk er als een slagveld uitzag, zullen in de sanerings ronde niet veel te zien zijn. „De afgelopen vijfentwintig jaar is veel geleerd", zegt bodemdes- kundige Jos Verheul. „We we ten beter hoe stoffen zich in de bodem gedragen en dus ook over de risico's. We weten meer over ecosystemen en sanerings technologie." Landelijk wordt in kaart gebracht welke grond verontreinigd is. Foto: GPD Een grote stap is volgens Ver heul gezet in het biologisch af breken van vervuiling. „Je kunt wel gaan pompen en graven, maar het is een stuk verstandi ger om gebruik te maken van de natuur. In de natuur breekt de ene stof de andere af en houd je uiteindelijk een schoon eindproduct over. Dankzij Lek kerkerk is Nederland ver met het gebruik van de natuur, ver der dan welk land ook." De rol van de eigenaren van de grond, bedrijven en huiseige naren, wordt bij de huidige sa neringen groter dan in het ver leden. De overheid heeft geen zin in discussies over het oprui men en komt met een wetswij ziging die duidelijk moet ma ken wie verantwoordelijk is voor de rommel. Waar nu geldt 'de vervuiler betaalt', is de eige naar van een terrein in de toe komst altijd verantwoordelijk voor het 'saneren'. Als tegemoetkoming is een subsidieregeling in de maak. Voor bedrijven geldt: hoe min der de eigenaar verantwoorde lijk is voor de vervuiling, hoe meer subsidie hij krijgt. Bij huiseigenaren ruimt de over heid de vervuiling op als zij kunnen aantonen dat zij de vervuiling niet hebben veroor zaakt. Meestal komt de sane ring op rekening van de over heid. Alleen als onder het huis q een oude olietank wordt gevon- r den, moet de eigenaar zelf zor gen voor de schoonmaak. Met de kennis over vuile grond en de oplossingen die worden bedacht, lijkt vervuiling tegen woordig vooral een imagopro bleem. „Mensen en de media T spreken al snel over een gifwijk terwijl er helemaal geen sprake is van gif', zegt Bas van de H Griendt, specialist op het ge bied van vastgoed en bodem- 1 vervuiling bij ingenieursbureau Royal Haskoning. Van de Griendt heeft veel on- derzoek gedaan naar het effect van vervuiling op de huizen- 3 markt. „Dat is een probleem n dat al lang bestaat, maar waar m eigenlijk nog nooit goed naar 0 was gekeken." Hij heeft ontdekt dat kopers banger zijn voor bo demvervuiling dan voor lpg- tanks, een chloortrein of een D snelweg. Hij heeft ook ontdekt dat vervuiling nauwelijks effect heeft op de prijs. Vaak wordt j gedacht dat de prijs daalt als er ongezonde vervuiling is gecon stateerd, zeker als de vervuiling in het nieuws komt. Zodra de grond gesaneerd is, kruipt de prijs weer omhoog. amsterdam/gpd - De vader van het pasgeboren Marokkaanse meisje 'Jihad' heeft spijt gekregen en wil de naam veranderen. Het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes wil eventueel de kosten van de juridische procedure vergoeden. Het is een sneu verhaal. De man wilde zijn op 27 no vember geboren dochter een andere naam ge ven, maar die stond niet op de lijst van officiële namen bij het Marokkaanse consulaat, en werd daarom geweigerd. 'Jihad' stond er wel op. en ge lovig moslim als hij is, besloot hij zijn kind zo te nomen. Jihad, ofwel de strijd voor de islam, heeft in Nederland vooral de betekenis van de gewa pende heilige oorlog tegen alles wat niet islami tisch is. Toen er commotie ontstond over naam van zijn dochter, raakte de vader van de kook en meldde hij zich deze week - met tolk - bij het stadsdeel. „De man is helemaal ontdaan. Hij wist niet dat de naam zo beladen is in Nederland en wil zijn dochter deze naam niet meer geven," al dus een woordvoerder van stadsdeel De Baarsjes gisteren. Nederlandse onderzoekers boeken doorbraak in klimaatonderzoek texel/gpd - Publicatie van je onder zoeksgegevens in een toonaangevend wetenschappelijk blad als Nature. Een mooier kerstcadeautje kun je een geleerde niet geven. Deze week publi ceert Nature een lijvig artikel over een doorbraak in het klimaatsonderzoele de oerthermometer, ontwikkeld bij het Ko ninklijk Instituut voor Onderzoek der Zee (Nioz) op Texel. De regisseurs van de nieuwe onder zoeksmethode zijn Jaap Sinninghe Damsté, Stefan Schouten en Astrid For- ster. Zij verfijnden een door Schouten ontwikkelde onderzoekswijze, die de overblijfselen van oerbacteriën gebruikt om temperatuurinformatie te geven die tot 140 miljoen jaar terug kan gaan. Het blijft priegelwerk onder de micro scopen. Ga maar na: de thermometer loopt op speciale vetten uit de celwan- den v^n oerbacteriën. De Nioz-weten- schappers hebben namelijk aangetoond dat deze bacteriën - die til tientallen mil joenen jaren geleden bestonden - hun celwand chemisch aanpasten aan de omgevingstemperatuur. Dat gebeurde gewoon aan de hand van onderzoeken die recent zijn uitgevoerd met dergelijke bacteriën uit de Wadden zee. Schouten publiceerde al eerder over zijn onderzoeken in het blad Geology en wekte daarmee de belangstelling van de Britse collega Hugh Jenkyns van de uni versiteit in Oxford. Jenkyns is al tiental len jaren bezig met onderzoeken om de watertemperaturen uit het verleden te bepalen om zo een indruk te krijgen van invloeden die klimaatveranderingen op het milieu hebben. De Britse geleerde vroeg Schouten en zijn baas Sinninghe Damsté onderzoek te doen naar een stukje modder dat door een Canadese expeditie in de jaren zestig omhoog was gehaald van bijna twee kilometer diepte in het Noordpool gebied. De bacteriën erin bleken goed geconserveerd. De gangbare onderzoeksmethoden, die uitgaan van verschillende vormen van zuurstof, konden niet gebruikt worden omdat de opgehoorde fossielen geen kalk van organismen bevatten. Er bleken echter wel oerbacteriën in te zitten. Dus kon Schouten, geassisteerd door Forster, zijn oerthermometer erop loslaten. In jèugdjournaaltaal: Forster droogde de prut, centrifugeerde de moleculen van de oerbacterie, crenarchaeol, eruit en filterde net zo lang door totdat ze, aan de hand van koolstofatomen, kon bepa len hoe dik het vetjasje van de bacterie was. Zo ontdekte ze dat de Noordpool zeven tig miljoen jaar geleden een watertem peratuur had van vijftien graden. Niks ijs dus in die tijd. Sterker: aan de hand van de gegevens konden de onderzoekers op Texel nog 23 miljoen jaar verder terug. Ze berekenden dat de zeewatertempera tuur rond de noordpool 93 miljoen jaar terug hoger dan twintig graden was. De waterspiegel toen stond 100 meter hoger dan nu, grote delen van Europa stonden onder water. De nieuwe onderzoeksmethode is TEX86 genoemd. „Een beetje gefor ceerd, maar het was toch onze bedoe ling om Texel in de afkorting te kunnen herkennen," zegt onderzoekster Forster. „Wil je echt weten waar de afkorting voor staat? Voor Tetra-Etherlipid index with 86 car bon atoms." Ze wil met liefde uitleggen waar dat op gebaseerd is. Maar dat is voor de fijnproevers. Het staat allemaal uitgelegd in Nature.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5