.C. Hooft-prijs naar F. Bastet ioed nieuws 0 Warme maaltijd voor alle daklozen in Katwijk gstgeestenaar heeft het genre van het essay verrijkt en getransformeerd rkije op weg naar EU Jumbo-transport van Schiphol naar Aviodrome Eén op acht zwart schaap Vadertje Cats doorboord Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad VRIJDAG 17 DECEMBER 2004 (g0 SPEURDERS Plaats nu uw speurder via www.speurders.nl of mail naar speurders@hdc.nl Tel.: 072 5196868 Fax: 072 5196869 GESPREK Greet Hofmans gevaarlijke hysterica REGIO Ons Doel doet niet mee aan 'vrije huurprijzen' Feest van de herkenning in De Lakenhal Martijn Lagendijk speler en trainer bij Ter Leede Zon en wolken 5/7 s/oegstgeest - De P.C. Hooft- jor Letterkunde gaat in 2005 naar eestenaar Frédéric Bastet (78). De se oeuvreprijs is deze keer gewijd t essay. De prijs wordt de laureaat mei uitgereikt in het Letterkundig n in Den Haag. y heeft zich afgevraagd of Bastet s wel in ontvangst zou willen ne- laat daarover echter geen bestaan. De Oegstgeestse auteur 1 een eerste reactie 'verbaasd te at de prijs hem is toegekend, maar dat hij ook 'trots en vooral blij is'. Bastet was van 1966 tot 1976 als hoogle raar Klassieke Archeologie verbonden aan de Universiteit van Leiden. Nadat hij de universiteit had verlaten werd hij actief als conservator van de klassieke afdeling van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden. Maar hij werd volgens de voor de P.C. Hooftprijs ver antwoordelijke stichting vooral bekend met zijn vijfdelige reeks 'Wandelingen door de antieke wereld' en zijn in 1987 verschenen biografie van Louis Coupe rus. Talloze artikelen schreef hij ook over 'de grootste schrijver van Neder land'. Voor zijn vele verdiensten voor het Couperus-onderzoek is Bastet in 2001 benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De uitreiking van deze onderscheiding vormde des tijds het hoogtepunt van een feestelijke plechtigheid, ter ere van Bastets 75ste verjaardag, in de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag. Daar werd toen ook het boek 'Al die verloren paradijzen' gepre senteerd, een bundeling van Bastets ar tikelen over Couperus. Bastet staat in de literaire wereld bekend als een causeur, die graag deftig formu leert en liever meer dan minder woor den gebruikt. Zijn essays zijn niet zozeer puntige verhalen als wel ietwat om slachtige opstellen. De jury vindt dat Frédéric Bastet 'het genre van het essay heeft verrijkt en getransformeerd'. „Door geruisloos terug te treden, is hij een meester van de evocatie (een beeld oproepen, red.). Hij is de auteur van een buitengewoon oeuvre zonder enig ef fectbejag, maar met een onweerstaan bare uitwerking: een prachtige weergave van het antieke Europa." Frédéric Bastet. De toekenning van de P.C. Hooftprijs, de belangrijk ste Nederlandse literaire prijs, maakt hem 'trots en vooral blij'. Foto: Taco van der Eb i/gpd - Turkije mag lid b van de Europese Unie, 1 bereid is een stap te zet- Tde richting van Cyprus, jsleiders van de Unie gisteravond laat het che besluit genomen Itoetredingsonderhande- I met Ankara op 3 oktober p openen. Maar een goe- jlop van de onderhande- I is niet gegarandeerd en Jprekken kunnen worden pt als Turkije niet mee- [of zich niet aan zijn af- ji houdt. estie-Cyprus moet vol- premier Balkenende van- rarden geregeld. Na toe- zal Turkije genoegen 1 nemen met een groot beperkende maatrege ls ook verder worden uit- EU-voorzitter Balke- zei vannacht dat hij 'blij is met het aanbod fel ligt. „Dit uitsteken- zal Turkije graag aanvaarden", aldus Commis sievoorzitter Barroso. Vandaag buigen de EU-chefs over pre cieze formulering van de af spraken en de reactie van de Turkse regering. Na afloop van de top volgde de afgelopen nacht intensief over leg tussen Balkenende en Erdo- gan over de kwestie-Cyprus. Balkenende wilde niet op de uitkomst vooruitlopen. „Dit is het niet het goede moment om te praten over de vraag of er een oplossing kan worden ge vonden", zei hij gisteravond. Cyprus eist van Turkije de be reidheid om met het eiland normale relaties aan te gaan voor het begin van de toetre dingsonderhandelingen. Maar Cyprus heeft gisteravond geen veto uitgesproken over de start van de onderhandelingen. Pagina Buitenland EU: Overleg toetreden Turkije in najaar 2005 (advertentie) ed nieuws voor wie de hele week geabonneerd is op het dsch Dagblad: uw abonnement wordt vanaf 1 januari niet irder. Reden genoeg dus om ook in het nieuwe jaar het dsch Dagblad te lezen en zo op de hoogte te blijven van wat jandelijk en regionaal gebeurt. Bent u nog geen abonnee? dan gratis 0800 - 1711 voor een (proef)abonnement! Leidsch® Dagblad Mijn wereld, mijn krant. COMMENTAAR AANBESTEDINGSBELEID gemeentebestuur goed aan tegemoet te ko- m de wens voor een onaf- ijk onderzoek naar het itedingsbeleid in de stad. iCDA hebben hierom ge- nadat uit interne onder is gebleken dat vriend- tiek niet is uitgesloten bij {erdelen van opdrachten 'li erbestrating. ee lijkt klokkenluider er Velde, die ïeente als eer- beschuldigde 8t voortrekken jen aantal be- i Bi het gelijk Hjn kant heb- Qjn beweringen krijgen van andere aannemers, in hen zei dat het werk op dagsfeestjes wordt ver- ju de Leidse collegepartij- dA, WD en Groenlinks 112 als zij het verzoek om een ;ch tokelijk onderzoek of een wquête steunen. De zaak "nstig om op voorhand al te worden als 'een Janet van Dijk schiphol - Een KLM Boeing 747 ligt klaar voor vertrek aan het Jaagpad aan het Nieuwe Meer bij Amsterdam. Het toestel wordt overgebracht van Schiphol naar het Aviodrome in Lelystad. Voor het behoud van de oude Boeing - van de eerste 747 generatie - is 450.000 euro nodig. Op dit moment is nog maar 80.000 euro beschik baar. Het uiteindelijke lot van het vliegtuig hangt dus aan een zijden draadje. Foto: ANP door Saskia Buitelaar katwijk - Dak- en thuislozen uit Katwijk, Rijnsburg en Val kenburg kunnen vanaf volgen de week voor een warme maal tijd terecht in inloophuis De Brug. Voor twee euro kunnen ze aanschuiven aan tafel om tussen de middag gezamenlijk te eten. De maaltijdvoorziening is er voorlopig alleen op werk dagen, voor een proefperiode van een jaar. Als de service suc cesvol blijkt is uitbreiding naar het weekeinde mogelijk, zegt voorzitter H. Moolenburgh van het Platform Kocon (voorheen Platform Verslavingszorg Kat wijk). „In Alphen aan den Rijn sloeg de maaltijdvoorziening zo goed aan dat er al snel vijftig tot zestig maaltijden werden geser veerd." Zo'n vaart zal het in het Kat- wijkse inloophuis aan de Ha ringkade niet lopen. Uit een in ventarisatie van het platform blijkt dat in de drie gemeenten circa dertig dak- en thuislozen zijn. Omdat deze mensen geen huisvesting hebben, ontbreekt vaak ook een warme maaltijd. Veel dak- en thuislozen zijn verslaafd en een grote groep behoort tot de zogenoemde veelplegers, die regelmatig in aanraking komen met politie en justitie. Maar dat geldt niet voor alle dak- en thuislozen, benadrukt Moolenburgh. Ook mensen die niet verslaafd of crimineel zijn worden in toenemende mate geconfronteerd met schulden en armoede, wat kan leiden tot dakloosheid. De maaltijdvoorziening begint bewust in de winter, legt Moolenburgh uit, omdat de verwachting is dat het project dan beter aanslaat. Wie wil mee-eten moet dat uiterlijk twee dagen van tevoren opge ven bij de Brug, zodat er vol doende eten kan worden be steld bij verpleegtehuis De Duinrand, waar de verse maal tijden worden bereid. Dankzij een donatie van 2500 euro van de Commissie Mannenzang Katwijk is de financiering voor de eerste periode gegaran deerd. Vrijwilligers van De Brug helpen met de organisatie. Drie jaar cel voor tillen van Subaru amsterdam/alphen - De recht bank in Amsterdam heeft giste ren een 36-jarige hoofdboek houder uit Alphen aan den Rijn veroordeeld tot drie jaar cel we gens het verduisteren van ruim 23 miljoen euro van zijn werk gever, auto-importeur Subaru Benelux BV in Aalsmeer. Hij wist het geld in vier jaar tijd door list en bedrog toe te eige nen, om het vervolgens geheel te vergokken in de Holland Ca sino's in Amsterdam en Sche- veningen. Er was vijf jaar ge vangenisstraf geëist. Nederland koopt C02-ruimte buenos aires - Nederland heeft in Brazilië, Argentinië en Ecua dor ruimte gekocht voor de uit stoot van kooldioxide (C02). Het gaat in totaal om 25 mil joen ton C02, die in de drie landen minder zal worden uit gestoten. Staatssecretaris Van Geel van Milieu sloot de sa- menwerkingovereenkomst met de drie landen tijdens de inter nationale klimaatconferentie in Buenos Aires. Huisdier mag in ziekenhuis brussel - Patiënten van een Brussels ziekenhuis mogen bin nenkort hun huisdieren mee nemen. De zieken knappen vaak op door hun kat of hond te knuffelen. Het idee komt van de Belgische prins Laurent. Bij een bezoek zag hij hoe een ster vende man opleefde door het bezoek van zijn hond. De Prins Laurent Stichting betaalde een knuffellokaal voor patiënten met huisdieren. Het zaaltje met gazon en bankje is nu in aan bouw. Het zal rond Pasen klaar zijn. Het ziekenhuis vreest geen hygiëneproblemen. Alleen ge zonde en gevaccineerde hon den en katten zijn welkom. Geld voor station in Sassenheim den haag/sassenheim - Voor de aanleg van een station in Sas senheim heeft minister Peijs van verkeer en waterstaat geld gereserveerd. Dat schrijft zij in een brief aan de Tweede Ka mer. In totaal gaat het om een bedrag van 8,5 miljoen euro, waarvan twee stations moeten worden gebouwd: Sassenheim en Schiedam, dat een nieuw station krijgt. Volgens de pro vincie is de belangrijkste hob bel op weg naar station Sassen heim genomen. Gedicht premier voor troepen Irak den hjlag - De Nederlandse deelnemers aan de vredesmis sie in Irak krijgen op eerste kerstdag een cadeautje van de Nederlandse Taalunie. Het gaat om een cd met het door pre mier Balkenende ingesproken kerstgedicht 'Nu zal het wel gauw gaan sneeuwen', van An ton van Duinkerken (1903- 1968). De opname is gemaakt in het Torentje. storm in een glas water', zoals de Leidse PvdA doet De partij lijkt daarmee de eigen wethou der op voorhand te willen be schermen, een kwestie van re- gentenpolitiek waar de PvdA nu juist van af wilde. Dat een raadsenquête een uit stekend middel is om de onder ste steen boven te krijgen, wordt nu bewezen in Leiderdorp, waar een raadscommissie de kwestie van een veel te dure verbouwing van een pand onderzoekt. Uit de hoorzittingen die onlangs zijn gehou den blijkt dat alles fout is gegaan wat fout kon gaan. Het Leidse college heeft inmid dels toegegeven dat er fouten zijn gemaakt bij de aanbeste dingsprocedures, maar meent dat van wantoestanden geen sprake is. Het zou verstandig zijn om die conclusie te laten trekken door een onafhankelij ke onderzoekscommissie. den haag/gpd - Eén op de acht Nederlanders is het zwarte schaap van zijn familie. Deze mensen voelen zich minder ge accepteerd. 'Zwarte schapen' zijn meestal laagopgeleide, al leenstaande, niet-religieuze mannen. Moeders die zonder man kinderen opvoeden voelen zich vaker niet geaccepteerd dan vaders die dat doen. Het aantal zwarte schapen is een van de opvallende uitkom sten van het grootste onderzoek naar de samenstelling en hechtheid van families dat ooit in Nederland is uitgevoerd. Voor het onderzoek zijn bijna tienduizend volwassenen en een deel van hun familieleden geïnterviewd. Door met meer dere leden van één familie te praten kunnen de onderzoekers ook uitspraken doen over de hechtheid van familiebanden. De studie is een samenwerking van het Nederlands Interdisci plinair Demografisch Instituut (NIDI) en de universiteiten van Amsterdam, Tilburg en Utrecht. De onderzoekers zijn zelf ver rast door de 'gewoonheid' van hun uitkomsten. De Neder landse familie verandert, maar niet zo dramatisch als vaak wordt aangenomen, conclude ren ze. Nederlanders hechten ondanks de individualisering grote waarde aan hun familie en krijgen veel steun van fami lieleden. De meeste mensen zijn deel van een traditioneel samenge steld gezin, krijgen kinderen met hun eerste en enige huwe lijkspartner en bezoeken trouw familiebijeenkomsten. „Neder land is een heel familie- en ge zinsgericht land," concludeert onderzoeksleidster Pearl Dyk- stra. Families zijn wel complexer ge worden. Er zijn steeds meer manieren waarop mensen met elkaar te maken kunnen heb ben. Door scheidingen, tweede huwelijken, Lat-relaties en het afnemend kindertal is vaak minder duidelijk hoe de band tussen mensen in elkaar steekt. den hjvag/gpd - Bouwvakkers hebben in de Eerste Kamer het dure zeventiende-eeuwse 'Portret van Jacob Cats' door boord. Dat heeft een woord voerster gisteren bevestigd. Het doek is van de hand van de Nederlandse schilder Lu- dolf de Jongh. Volgens Rom- bout Sark van veilinghuis Van Stockum in Den Haag is de verzekerde waarde ruwweg een kwart miljoen euro. Keurig hadden ze alles uitge rekend, de bouwvakkers die werkten aan de aanleg van een aircosysteem. Door vanuit de kelder recht omhoog te bo ren zouden ze uitkomen bij een muur waar een sleuf in gemaakt moest worden. Daar kwamen ze inderdaad terecht, zij het aan de verkeerde kant van de muur. Zowel de lijst als het doek werd aan de onder kant doorboord. Normaal hangt het schilderij in de Noenzaal, maar ook daar zijn bouwvakkers aan de slag. Vandaar dat het even in een achterafkamertje was gestald. „Domme pech", zo vat Koen Baart, hoofd van de griffie van de Eerste Kamer, het ongeluk samen. Ludolf de Jongh (1616-1679) was in de zeventiende eeuw een van de belangrijkste schil ders van Rotterdam. Behalve een zeer productief schilder was hij ook schout van Hille- gersberg. Het portret van de van oorsprong Zeeuwse dich ter en politicus Cats meet zo'n 80 bij 100 centimeter. De Eer ste Kamer heeft het sinds 1959 in bruikleen van het Haags Historisch Museum. Het museum heeft het schil derij laten ophalen en bekijkt nu hoe het gerestaureerd kan worden. De schade is aan zienlijk. „Maar", zegt een woordvoerster, „er is vaak heel veel mogelijk." De kosten daarvan zijn nu nog niet te ra men. Het is nog niet zeker wie de rekening gaat betalen. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f9,75 81 Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Postcode/Plaats: Telefoon: Geboortedatum Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr 127, 1800 VB Alkmaar Gratis tel. 0800 -1711 E-mail: lezersservice@hdc nl of surf naar www. leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch £01 Dagblad (i.v.m bezorgcontrole)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1