Reputatie Feyenoord krijgt knauw Él SPORT UEFA laat tv-beelden bij arbitrage wellicht toe 'Verheijen is favoriet en niet zo'n beetje ook' Aantijgingen komen Wenger duur te staan da Niemann op het ijs op zoek r beleggers ner De Boer bij Cambuur tolen plakken ian terecht ikjaer naar tico Madrid erreus langer lanchester C. Vernielzuchtige Rotterdamse supporters houden huis in Basel 1 Weer verlies FC Utrecht I - Veelvoudig wereld- jene schaatsen Gunda nn-Stimemann komt de ter niet op het ijs in actie, itse schaatsster onder- e veel hinder van een ssure. De 38-jarige Nie- laat zich begin januari ten in een speciale kli- Chiemsee om daar te re en. oven - PSV wil nog voor d seizoen een beleg- inds oprichten waarmee komst van nieuwe spe- Cciert. Het plan moet ovense club 15 tot 20 n euro opleveren. arden - Cambuur Leeu- i gaat na dit seizoen niet met trainer Dick de tanleiding vormen de prestaties van de eerste- Jub. Het Amerikaanse nuseum in Fort Lauder- eft vijftig olympische Ues terug, die een werk- had gestolen. Het gaat der meer de historische lies van kampioenen die irore maakten op het ek; Johnny Weismuller zan en Clarence Crabbe di Gordon. Ook een me an zwemlegende Mark at bij de vondst. De poli- im de gestolen collectie spoor via internetveiling emand had 17.000 dollar •nvoor de medailles, die het museum een waar- igenwoordigen van leuro. - Jesper Gronkjaer ver- januari van Birming- ty naar Atletico Madrid, else voetbalclub heeft estigd. „We hebben met leen akkoord bereikt, aer kan nu zelf gaan on- delen over zijn overgang anje in januari", aldus ardvoerder van Bir- m City. De Deense aan- laakte in juli de over- n Chelsea naar Birming- ij vond daar echter jn draai. Jster - Ronald Water- spakt het seizoen af bij Jester City. De oud-doel- #PSV en het Neder- jlftal kwam in het begin }e voetbaljaargang een ikomst voor een half de Engelse club over- verzoek van trainer Ke- Igan tekent hij bij. ag 17 DECEMBER 2OO4 door Henri van der Steen nyon - In stilte wordt binnen de UEFA een revolutie voorbereid; voor het eerst zijn internationa le voetbalbestuurders bereid te bekijken of scheidsrechters in topwedstrijden ondersteund kunnen worden door televisie beelden. De International Board, in fe bruari bijeen voor de jaarlijkse vergadering, krijgt van het da gelijks bestuur van de UEFA het verzoek eens te kijken naar en kele van de meest schrijnende fouten die ergernis opleveren bij voetbalwedstrijden, buiten spel voorop. Ook de altijd veel discussie en gerommel veroor zakende afstand bij een vrije trap (9.15 meter) kan door de scheidsrechter met hulp van elektronica exact worden be paald. Het voorstel van de UEFA is in zoverre pikant dat de Interna tional Board namens de we reldbond FIFA spelregelveran deringen bepaalt. De FIFA is een verklaard tegenstander van het gebruik van elektronische middelen om de arbitrage te ontlasten of eventueel te corri geren. Een ander agendapunt werd gisteren op de vergadering van het dagelijks bestuur van de UEFA aangehouden: beperking van het aantal buitenlanders per elftal en selectie. Er is grote verdeeldheid binnen de voet ballerij over de wenselijkheid en mogelijkheid clubs te dwin gen tot een minimum aantal zogenaamde 'home-grown' spelers. De mogelijkheden zijn ook beperkt, omdat de regelge ving binnen de Europese Unie spreekt over een vrij verkeer van werknemers. De Europese Commissie is in principe bereid voor de voet ballerij een beperkte uitleg van die regel te accepteren. Het idee is clubs te verplichten een selectie van maximaal 25 spe lers te onderhouden, waarin plaats is voor minimaal acht 'home-grown' spelers, spelers die in het land van de club zijn opgeleid. Jeu Sprengers, voorzitter van de KNVB en vice-voorzitter van de UEFA: „De exacte definities zijn nog niets vastgelegd, ook niet de aantallen trouwens. Dat ge beurt nu 2 en 3 februari. Dan wordt het voorstel vastgesteld waarover het UEFA-congres op 21 april in Tallinn zal beslissen. Maar het voorstel zal ongeveer inhouden dat vanaf het seizoen 2006-2007 het aantal 'home grown' spelers in een selectie schoksgewijs van minimaal vier op minimaal acht wordt ge bracht." Of bijvoorbeeld Steven Pienaar straks onder de 'home-grown' spelers valt, moet nog worden beslist. Pienaar is Zuid-Afrikaan maar kwam op jonge leeftijd naar Amsterdam, om er bij Ajax een voetbalopleiding te krijgen. Is een voetballer 'home-grown' als hij vanaf zijn zestiende in het voetballand woont, vanaf zijn zeventiende, achttiende? Sprengers: „Het gaat in elk fee- val niet om het aantal buiten landers per selectie, want dan zou je voor de Europese Com missie onacceptabele discrimi natoire bepalingen krijgen. Maar we moeten eerst intern, ook binnen de KNVB, bekijken wat wijsheid is in deze." De UEFA wil in elk geval bevor deren dat clubs meer aandacht gaan besteden en meer kansen gaan geven aan de eigen jeugd. „De topclubs kopen buiten landse toppers, maar de mid denmotors halen goedkope buitenlanders in plaats van zelf spelers op te leiden", aldus Lars-Christen Olsson van de UEFA onlangs. „En als je een li miet stelt aan het aantal buiten landers, stel je meteen ook een limiet aan de grootte van de se lecties. Waar zou je een selectie van 40 spelers voor nodig heb ben?" Op dit ogenblik vallen met na me de selecties van Arsenal, Chelsea, Ajax en de Schotse 'topclubs' Celtic en Rangers op met hun enorme aantal buiten landers. Ajax begon het seizoen met een selectie van 23 spelers, waarin zestien buitenlanders waren opgenomen. Koeman stuurde regelmatig een elftal het veld in met twee Nederlan ders. Als hij nu te maken zou krijgen met de regel die over een jaar of vijf jaar ingang vindt, kon hij niet eens een elftal for meren. Arie van Eijden vindt het trou- PRIJSVRAGEN (f3582, d.d. 16.12.2004 {4,26.30.36.43 46.49. 50 61.64.69.74.76.80 -^ehoud van typefouten VOETBAL Tweede Ronde 2wi) - Feyenoord (Ned) 1-0 (0-0). |no 1-0 Scheidsrechter: Megia Da- Toeschouwers: 26.000 Gele kaart: 3osschaart (Feyenoord). h) - Ferencvaros (Hon) 0-1 (0-1). tosa 0-1. door Wietse Dijkstra basel - De reputatie van Feyen oord kreeg gisteren in Zwitser land een flinke knauw. De El- keus van trainer Ruud Gullit werd ondanks de 1-0 nederlaag winnaar van poule A in de UEFA Cup, maar het gedrag van een groot aantal 'fans' die 's mid dags huis hielden in de binnen stad van Basel - waar onder meer ramen werden ingegooid en winkels werden geplunderd - wierp een schaduw over dat suc ces. De Zwitserse politie arres teerde voor de wedstrijd zo'n honderd aanhangers van de Sta dionclub. De 'Feyenoord hooligans' wa ren 's avonds op de televisie in Zwitserland, het land waar ook het hoofdkantoor van de UEFA is gevestigd, groot nieuws. In Basel waren officieel 1500 Rot terdamse fans aanwezig, maar officieus werd dat aantal op zo'n 2000 geschat. Met name die 'dagjesmensen' zijn moei lijk tegen te houden. Naar aan leiding van rellen in Leverkusen in 1999 verbood Feyenoord- voorzitter Jorien van den Herik het legioen om de club in Euro pa achterna te reizen. Daar kwam hij na een jaar op terug, omdat fans het verbod negeer den en zich bovendien goed ge droegen. „Het is jaren goed gegaan en nu gaat het weer mis", baalde sup porterscoördinator Ton Strooband. „Al moeten we ook niet overdrijven. Dit is niet te vergelijken met de rellen in Le verkusen. Het gaat volgens mij vooral om mensen die normaal nooit naar wedstrijden ko men." De meerderheid van het le gioen, dat zich tijdens de wed strijd prima gedroeg, kwam in het St. Jakob-stadion enigszins bedrogen uit. Gullit stuurde met het oog op de laatste com petitiewedstrijd tegen ADO Den Haag een B-ploeg het veld in. Behalve de al thuisgelaten Sai- di, Ono en Ghaly werden ook de licht geblesseerden Goor en Castelen gespaard. linksback Bruno Basto was door Gullit bovendien gepasseerd na zijn slechte wedstrijd tegen PSV. Door de omzettingen mocht Gerson Magrao bij Feyenoord zijn debuut maken in basis. De lichtvoetige Braziliaan met het sierlijke loopje had een paar aardige acties in huis, maar kon het Basel niet echt lastig ma ken. Hetzelfde gold voor Ebi Smolarek op de andere vleugel. Salomon Kalou hield zich op het slecht bespeelbare veld nog het beste staande. Vlak na rust was de Ivoriaan met een listig schot, dat door doelman Zuber- bühler naast getikt werd, zo waar dicht bij een voorsprong voor de Rotterdammers, die voor rust een paar keer door het oog van de naald waren ge kropen. De kampioen van Zwitserland zocht een snelle openingsgoal, maar nadat de eerste storm was gaan liggen kreeg Feyenoord steeds meer grip op de wed strijd, al ontbrak het de Rotter dammers voor de goal vaak aan scherpte. Na de gemiste kans van Kalou nam Basel het initiatief over. De uitstekende Patrick Lodewijks kon de Basel-spits Gimenez met een prima redding nog van scoren houden, maar de Feyen- oord-doelman was even later kansloos toen Cesar Andres Ca- rignano bij de tweede paal een voorzet van Rossi kon inkop pen: 1-0. Feyenoord leek nog verder in de problemen te komen toen Patrick Paauwe een overtreding op Chipperfield met een dij beenblessure moest bekopen. De Feyenoord-aanvoerder, die in Basel zijn vijftigste Europa Cup-duel speelde, hield het nog even vol, maar maakte twintig minuten voor tijd alsnog plaats voor Wouter Artz. fc basel: Zuberbühler; Degen, Quennoz, Zwyssig en Chipperfield: Sterjovski (79. Degen), Delgado (90. Barberis), Rossi en Huggel; Gimenez en Carignano. feyenoord: Lodewijks; Song, Paau we (70. Artz), Loovens en Mtiliga; Smolarek, Buffel, Bosschaart en Magrao: Kuijt en Kalou (64. Lazovic). Benjamin Huggel pakt Dirk Kuijt vast. Foto: Reuters/Ruben Sprich wens wel meevallen met dat buitenlandse contingent bij Ajax. De algemeen directeur re kent het voor: „We hebben een redelijk gezonde balans. Dat niet alle Nederlandse jongens in de basis staan, is een ander verhaal. Wij hebben heel veel buitenlanders, maar ook heel veel Nederlanders. Zondag hadden we vier 'home grown' spelers in de basis, vijf als je Obodai meetelt. En Vonk is Zuid-Afrikaan, maar die is in Nederland geboren. Als je geen blessures en schorsingen hebt, kunnen we zo zes of zeven ei gen spelers opstellen. Maar wij zijn er wel voor het plan van de UEFA om een minimum af te spreken als het gaat om 'home grown' spelers." utrecht/gpd - Zelfs de eer, in de vorm van de eerste zege of in elk geval het eerste puntje, was FC Utrecht niet gegund. Tegen Austria Wien kon Utrecht op nieuw geen potten breken: 1-2. Een Zweed, een Nigeriaan, drie Oostenrijkers, een Fransman, een Belg, twee Tsjechen, een Pool en een Noor bezorgden de Nederlandse bekerhouder een roemloos afscheid. FC Utrecht wilde de ruim tien duizend toeschouwers die gis teren de moeite hadden geno men de reeds uitgeschakelde Nederlandse bekerwinnaar te komen bekijken, wat bieden. Zover kwam het niet. FC Utrecht was in de eerste helft niet bij machte Austria Wien - nog volop in de race voor een vervolg in de tweede ronde - de duimschroeven aan te draaien. De bezoekers domineerden vanaf het begin en zagen dat na een kwartier beloond met een doelpunt van Libor Sionko. Het is dat de Violetten' daarna be gonnen te twijfelen tussen ja gen op de 0-2 of de kleine voor delige marge verdedigen, an ders was FC Utrecht al sneller kansloos geweest. Nu mochten de mannen van Booy nog hopen op een klein succesje. Zeker toen Douglas kort na de hervatting gelijk maakte. FC Utrecht ging vervol gens passioneel op zoek naar meer, maar een fout van Dave van den Bergh, die mee wilde verdedigen maar de bal ver keerd raakte, leidde de 1-2 van Sigurd Rushfeldt in. ITS LAGEN 4 2 4 2 4 10 3 7 6-3 7 5-3 7 5-4 4 3-5 .3 2- 6 TBel) - Athletic Bilbao (Spa) 1- Ezquerro 0-1, 9. Ezquerro 0- Hiyewu 1-2, 35. Yeste 1-3, 55. JJ-4, 58. Iraola 1-5 (strafschop) lorno 1-6, 71. Etxeberria 1-7. •eid: 25. Iralola mist straf- 31 Athletic Bilbao. ,e - Besiktas (Tur) 3-2 (2-1). 6. 17. Gilardino 1-1, 36. Cardo- Degano 3-1, 88. Tümer 3-2. [®eid: 25. Gilardino mist straf- Parma. 4 3 0 1 9 11- 4 4 2 0 2 6 4-3 4 2 0 2 6 5-6 4 1 1 2 4 7-7 4 1 1 2 4 4-11 (Ned) - Austria Wien (Oos) 1- Sionko 0-1, 54. Douglas 1- JljlJShfeldt 1-2. Scheidsrechter: jrfri). Toeschouwers: 13.500. "iVachousek (Austria Wien). (Bel) - Real Zaragoza (Spa) [40. Savio 0-1, 60. Ceh 1-1. 73. Spilar (Club Brugge/2x 7- 5 5- 3 4- 3 A 40040 2-7 3 0 19 2 117 4 2 117 4 12 15 United (Eng) - Sporting 1-1 5. Bellamy 1-0, 39. Custodio ffa) - Panionios (Gri) 1-0 (O-O) 1- 1 I- 4 9- 3 4 3 1 0 10 4 3 0 1 9 4 2 117 4 1 0 3 3 6- 4 0 0 4 O 2-13 Vitesse - De Graafschap 3-1 fjagno 0-1, 53. Schaars 1-1, fs 2-1, 78. Amoah 3-1. *"er; Vink. Toeschouwers: idfode kaart: 64. Zongo (De 2x geel). Gele kaart: Jans- js), Bus, Magno, Carrilho (De heerenveen/gpd - Carl Verheij en werd lange tijd gezien als een stayer, een man voor de lange afstanden. Maar hij kan meer. Vorig seizoen werd hij tweede op het NK-allround, eveneens tweede op het EK en derde op het WK. Pakt hij ko mend weekeinde op het Neder lands kampioenschap in Hee renveen zijn eerste allroundti- tel? Gerard Kemkers, al bijna zes jaar de coach van Verheijen: „Carl is één van de kandidaten. Hij heeft toevallig de 1500 me ter en de vijf kilometer gereden op de World Cups, daarom we ten we dat hij een goed klasse ment kan rijden. Maar dat ver wacht ik ook van Gianni Rom- me en Mark Tuitert en mogelijk ook nog van Jochem Uytde- haage. Carl heeft gaande het af gelopen seizoen de overtuiging gekregen dat hij een allround- toernooi kan winnen, dat scheelt. En het kan. Maar ik zie hem liever een titel pakken in 2005 dan in 2004. Dat levert na melijk een Europese of wereld titel op." Jac Orie, coach van de concur renten Mark Tuitert en Gianni Romme: „Voor mij is Carl toch wel de grote favoriet. Hij heeft meer afstanden gereden in de World Cups en dat was niet voor niets. Hij heeft zich ervoor geplaatst en dat zegt veel. Hij heeft laten zien dat hij drie af standen heel goed beheerst. Carl is dé man voor de titel, met Tuitert als zijn belangrijkste concurrent. Net als Gianni Romme heeft gedaan, bewijst Verheijen dat je ook vanuit de lange afstanden een goed klas sement kunt rijden. Ook Piet Kleine heeft dat een keer ge daan. Andere grote allrounders, zoals Eric Heiden, Ard Schenk en Rintje Ritsma, hadden toch meer de korte afstanden als uit valsbasis." Carl Verheijen zegt zelf over zijn kansen: „Ik voel me goed, de vorm is er. Ik denk niet dat ik dé favoriet ben, wel één van de favorieten. Met Romme, Tuitert en misschien Uytdehaage. Maar ik kan niet zeggen dat ik het even ga doen. Ik vind wel dat ik het podium moet halen." WIE WINT HET NK-ALLROUND? Het NK allroundschaatsen, zaterdag en zondag in Heerenveen, belooft bij de mannen ongemeen spannend te worden. Kan Carl Verheijen zijn favorietenrol waarmaken, keert Jochem Uytdehaage na zijn crash weer terug, is Gianni Romme het allrounden nog niet verleerd en kan junior Sven Kramer de toppers schrik aanjagen? Wat er ook gebeurt, Rintje Ritsma staat in het middelpunt van de belangstelling. Als hij niet voldoet aan de kwalificatie-eis voor het EK allround - een plaats bij de eerste vier - dan stopt hij met schaatsen. En als hij zich wel plaatst, dan snoert hij de mond van vele critici. Deze krant zet de kandidaten op een rij en geeft Carl Verheijen de beste kansen. Carl Verheijen (29) tvm Was in het voorseizoen de meest stabiele schaatser. Op de lange afstanden steeds kort achter Gianni Romme, op de 1500 meter steevast in de subtop. En dan moet zijn piek nog komen. Pakt in Heerenveen zijn eerste allroundtitel. Mark Tuitert (24) Postcode Loterij Deed het goed op de wereldbekerwedstrijden over 1500 meter, maar het is de vraag waartoe hij in staat is op de lange afstanden. Tuitert leek vorig jaar de allrounder voor de toekomst, maar of hij die status nog altijd heeft, is de vraag. Moet nu in elk geval de eer laten aan Verheijen. Gianni Romme (31 Postcode Loterij Heeft het allrounden vaarwel gezegd, maar het komt dit weekeinde tot een aangename hereniging. Romme voelt zich kiplekker en dan komt het ook met de korte afstanden wel goed. Gaat naar het Europees kampioenschap. Jochem Uytdehaage (28) tvm Heeft na een kniekwetsuur en een auto-ongeluk de weg omhoog weer gevonden. Kan nog geen absolute topprestaties leveren, maar moet wel in staat worden geacht om zich te plaatsen voor het Europees kampioenschap. Op het nippertje. Sven Kramer 18) jong oranje Klopt zeker als stayer al aan de deur van de nationale schaatstop. Gooit op de vijf en tien kilometer hoge ogen, maar moet zijn korte afstanden nog wat verbeteren. Volgend jaar neemt Kramer ongetwijfeld een hogere positie in. Tom Prinsen (22) tvm De revelatie van het vorige seizoen heeft zich nog niet verder ontwikkeld. Mogelijk ook omdat hij moet wennen bij zijn nieuwe ploeg TVM. Won eind november de Eindhoven Cup, maar blijft op dit NK in de schaduw. Bob de Jong (28) Telfort Helaas, helaas, een allroundtoernooi bestaat niet alleen uit de vijf en tien kilometer. De Jong gaat opnieuw te veel inleveren op de korte afstanden en wordt dus veroordeeld tot een bijrol. Gelukkig voor De Jong is er in maart weer een WK afstanden. Ralf van der Rijst (27) Teitort Is hij nou een topper of niet? Tweemaal aanwezig geweest op de 1500 meter van het WK-afstanden en hij had als allrounder uitschieters in het na- olympisch jaar. Toch komt hij tekort als de toppers in vorm zijn. Ook nu weer. SiCCO Janmaat (26) Postcode Loterij Was een groot talent, maar bivakkeert alweer enkele jaren in de schaduw. Blijft het proberen in de ploeg van Jac Orie, maar ook nu blijft de grote sprong naar voren uit. Rintje Ritsma (34) tvm Als eerbetoon wordt Ritsma opgenomen in de M toptien, want het is de vraag of de 34-jarige grootheid dat wel haalt. Stopt met schaatsen als hij zich niet plaatst voor het EK-allround en dit NK is dus zijn afscheidswedstrijd. Nog één keer de 'Beer uit Lemmer'. GPD/GVO/RS/FOTO'S PR Boete van 22.000 euro door Barry van der Hooft den haag/londen - Arsène Wenger moet flink boeten voor aantijgingen aan het adres van Ruud van Nistelrooij. De Arse- nal-manager beschuldigde de spits van Manchester United na het onderlinge duel van 24 ok tober van vals spel en kreeg daarvoor gisteren van de Engel se voetbalbond FA een boete van 22.000 euro. Wenger kreeg ook een officiële berisping en de Fransman werd gewaarschuwd dat dergelijk ge drag in de toekomst zwaardere gevolgen kan hebben. Wenger was zelf niet aanwezig op de hoorzitting in Londen, maar liet na de uitspraak wel weten niet in beroep te zullen gaan. „Het is nu tijd om verder te gaan", reageerde de mana ger. „Er komt weer een belang rijke wedstrijd aan en daarom richt ik me vanaf nu weer volle dig op het duel van aanstaande zondag in Portsmouth." Wenger deed zijn uitspraken na het verloren duel met Man chester United voor de camera van de BBC. „We weten hoe Van Nistelrooij zich gedraagt, hij kan mensen enkel bedrie gen. We kennen hem zeer goed", verklaarde Wenger des tijds. De Franse manager reageerde daarmee op de overtreding die Van Nistelrooij had begaan op Ashley Cole. De spits van Uni ted kwam met gestrekt been in op de knie van de linksback van Arsenal, maar dat ontging scheidsrechter Mike Riley. Na bestudering van de televisie beelden werd Van Nistelrooij vervolgens voor drie duels ge schorst. De FA beschouwde de uitspra ken van Wenger als onfatsoen lijk gedrag en stelde daarop een onderzoek in. Datzelfde ge beurde naar aanleiding van in cidenten meteen na afloop in de spelerstunnel. Een speler van Arsenal zou een kop soep en pizza over United-manager Sir Alex Ferguson hebben ge gooid. En Ferguson en Wenger zouden onderling ook ruzie hebben gehad. Dat laatste was niet zo opmer kelijk, omdat Wenger en Fergu son eikaars bloed al enkele ja ren wel kunnen drinken. De ru zie tussen het tweetal was het zoveelste incident dat een staartje kreeg na een ontmoe ting tussen Arsenal en Man chester United. Zo kreeg Martin Keown in februari van het vorig jaar een boete van 7500 euro opgelegd, omdat hij Van Nistel rooij in het gezicht had ge duwd. Het hoogtepunt van de animo siteit tussen de twee Engelse grootmachten volgde een half jaar later. Tijdens de topper op 21 september 2003 in Manches ter kreeg opnieuw Van Nistel rooij de hoon van de Arsenal- spelers over zich heen toen hij volgens de 'Gunners' hun aan voerder Patrick Vieira een rode kaart aansmeerde. Van Nistel rooij miste in de slotfase vervol gens een strafschop en werd daarop besprongen door Mar tin Keown, Bisan Lauren, Ash ley Cole en Ray Parlour. Cole werd later vrijgesproken door de FA, maar Lauren (vier duels schorsing en 64.000 euro boete), Keown (drie wedstrij den en 29.000 euro boete), Viei ra en Parlour (elk één duel en 14.500 euro boete) kwamen er minder goed vanaf. Tijdens de laatste ontmoeting op 24 okto ber leed Arsenal ook nog eens een extra pijnlijke nederlaag. United won met 2-0 en maakte daarmee een einde aan een reeks van 49 ongeslagen com petitiewedstrijden van Arsenal. Over anderhalve maand, om precies te zijn op 1 februari 2005, krijgt de ploeg van Wen ger op eigen veld tegen United kans op een revanche. De Fran se manager zal zich moeten ge dragen, maar binnen de lijnen zal de strijd weer op het scherp van de snede zijn. Wordt ver volgd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19