Werkgevers willen lagere ziektekosten ECONOMIE Europese beurzenstrijd leeft weer op Gevulde kerstkalkoenen inzet van ruzie Muziekindustrie ziet in internet reddende engel Exportheffing op Chinese textiel Geheim plan VNO-NCW halvering bijdrage Vaak zieken ruim 100 euro duurder uit AgroVak vandaag open GM en DaimlerChrysler ontwikkelen milieu-auto neywell koopt bedrijf Novar £NHet Amerikaanse con- Honeywell International Brkt zijn positie op het ge- van beveiligings- en con- iyiemen door de overna- an het Britse bedrijf Novar 1,7 miljard euro, inclusief ername van schulden. De ligt ruim boven een eind nber uitgebracht vijandig an de investeringsmaat- ipij Melrose. Novar heeft j posities in Groot-Brittan - i Duitsland. De omzet be long jaar 1,43 miljard Ongeveer 40 procent fan komt van de divisie In ent Building Systems, die igings- en controlesyste- evert voor gebouwen, sandere activiteiten, alu- nnproducten en cheques ;en, wil Honeyell afstoten. »ei deeltijdwerk ft voortduren iurg - Tussen 1995 en is het aandeel van deel- anen in de totale werkgele ed gestegen van 40 naar ocent. Niet alleen vrou- maar ook mannen zijn in deeltijd gaan werken, lijkt uit cijfers van het Cen- j Bureau voor de Statistiek, j in de periode van 2001 tot toen de groei van de i elegenheid stagneerde, iet aantal deeltijdbanen itemationaal gezien is land al jaren kampioen 1 dwerk. De zorg is nog al sector met de meeste ners. In 2003 was daar Ij Iriekwart een deeltijd- 14 In het bedrijfsleven ;t de horeca eruit, waar 72 ntvan de banen in deel- 24 irdt vervuld. De bouw k e minste deeltijdbanen. 21 ,11 dag honderd jwe bedrijven y urg - In 2003 zijn er 8SI nieuwe bedrijven opge ld Bijna driekwart was een ij inszaak, meldde het Cen- 6i ureau voor de Statistiek lag. In de nieuwe bedrij- wi is voor in totaal 55.000 56- ;n werk. In 2000 werden eer evenveel nieuwe be- 45i i opgericht. Die boden 123.000 mensen werk. Dit 72ii int dat het aantal werken- 3; er nieuw bedrijf is ge il van 1,7 naar 1,5 werkne- 5i Ie zakelijke dienstverle- ilt de meeste nieuwko- De handel en de repara- 6; motorvoertuigen de 7; In het eerste kwartaal 1 04 zijn 10.500 nieuwe be- 951 opgericht. Duizend lan in dezelfde periode 45 03. i kpoeder voor 3' elingen getest 16 s aag - De Voedsel en Wa- itoriteit (VWA) stelt een 4! zoek in naar Pregestimil, eikpoeder voor zuigelin- j: it in Nederland alleen via itheek verkrijgbaar is. De iten van het onderzoek iter deze week bekend. In rijk zijn enkele partijen stimil uit de handel ge- nadat twee baby's waren iden aan de zeldzame ie enterobacter sakazakii. aat nog niet vast of hun is veroorzaakt, doordat de loeder was besmet, of een verkeerde bereidings infecties met de bacterie ildzaam en komen voor zwakte of te vroeg gebo- iby's. iks hypotheek in buitenland ïi - Eurocommissaris Mc- y (interne markt) wil het ludiger maken om hypo- n af te sluiten in andere ten. Volgens de Ier is er eeds geen sprake van een nterne markt voor wo- iningen. Door tal van ad- tratieve bepalingen zijn ipers nog steeds te veel iden aan banken uit de ei- dstaat. De studiegroep, in ngesteld door Bolkestein, 48 aanbevelingen gedaan hypotheekmarkt open te n. McCreevy zal volgend increte voorstellen doen i situatie te verbeteren. De hypotheekmarkt in de EU agt 4000 miljard euro, of- I procent van het bruto trieel product van Europa. i 1 iger neemt 1 erfeld over vork - Het Amerikaanse ■imperium Tommy Hilfi- ïemt het merk Karl Lager- ver. Hoeveel geld met de ictie is gemoeid, is niet dgemaakt. De activiteiten agerfeld omvatten de kle- jn van de Duitse topont- !r en twee boutiques in en Monaco. De overeen- len tussen Lagerfeld en de ïn Chanel en Fendi vallen 1 de transactie. Hilfiger beend om zijn sportief le en informele kleding, t meer door concurrent lohn verloor het merk op urs in New York dit jaar al pcent van zijn waarde. den haag/gpd - Werkgeversor ganisatie VNO-NCW wil dat be drijven in de toekomst veel min der verplicht meebetalen aan de ziektekostenverzekering van hun personeel. De verplichte werkgeversbijdrage moet halve ren. Dat staat in een nog geheim plan van de werkgeversclub. Het plan schetst een alternatief voor het zorgverzekeringsstelsel dat naar alle waarschijnlijkheid in 2006 in werking treedt. Mi nister Hoogervorst wil dat de werkgevers, net als nu al het ge val is, verplicht de helft betalen van de totale premielasten. Dat moet dalen tot een kwart, vindt VNO-NCW. In het nieuwe zorgstelsel ver dwijnt straks het verschil tussen ziekenfonds en particulier ver zekerden. In plaats daarvan valt iedereen onder een basisverze kering. De dekking daarvan wordt ongeveer gelijk aan die van het huidige basiszieken fondspakket. Voor dat pakket moet per volwassene ongeveer 2100 euro per jaar aan premie worden opgebracht. Minister Hoogervorst wil dat werknemers daarvan de helft, dus 1050 euro zelf betalen. De andere helft moet door de werkgevers worden opgebracht. VNO-NCW vreest dat deze pre mies snel zullen stijgen, als de kosten van de gezondheidszorg verder toenemen. De werkge versvereniging stelt nu voor om zowel werkgevers als werkne mers te verplichten sowieso al tijd een kwart van de premie te betalen. „Over de andere helft van de premie moeten werkgevers en vakbonden vrij kunnen onder handelen in CAO's", staat in het plan. De uitkomst van de CAO-onderhandelingen zou dan bepalen hoeveel de werk gever bijdraagt. MKB Neder land (midden en kleinbedrijf) steunt dit plan niet. Het voorstel van de werkgevers zou overigens gunstig uitpak ken voor de laagste inkomens groepen. In het VNO-NCW- plan gaan werknemers een pre mie betalen die afhankelijk is van hun inkomen. In het plan van minister Hoogervorst beta len zij altijd 1050 euro. Voor huishoudens met een hoog in komen is het werkgeversplan duurder, zeker voor verzekeren zonder kinderen. VNO-NCW denkt met dit plan meer druk uit te kunnen oefe nen op verzekeraars om de pre mies zo laag mogelijk te hou den. Het wordt namelijk aan trekkelijker voor zowel werkne mers als werkgevers om goed kope collectieve contracten af te sluiten. In de voorstellen van Hoogervorst moeten werkne mers ieder afzonderlijk een ziektekostenverzekering afslui ten met grote zorgaanbieders en dus onderhandelen over premies. En individuen staan minder sterk. Verschillende bronnen bij vak beweging zien niks in het voor stel. De vakcentrales vinden dat ze te weinig tijd hebben om de inkomensgevolgen precies te berekenen. Morgen wordt de zorgverzekeringswet behandeld in de Tweede Kamer. den haag/gpd -Ziekenfondsverzekerden die veel gebruik maken van de gezondheidszorg betalen volgend jaar gemiddeld 117 euro meer aan pre mie dan dit jaar. Dat is een stijging van 17 pro cent. Gezonde verzekerden die zelden of nooit de dokter bezoeken gaan 20 procent minder betalen en gaan er gemiddeld 138 euro op vooruit. Dat blijkt uit onderzoek van Independer.nl, de inter netsite die verzekeraars met elkaar vergelijkt. Het grote verschil in premiehoogte wordt veroor zaakt door de invoering van de no-claim-korting. Ziekenfondsverzekerden betalen volgend jaar al lemaal een toeslag van 5,50 euro per maand en kunnen maximaal 255 euro terugkrijgen als ze niet of weinig gebruik maken van de gezond heidszorg. Bezoeken aan de huisarts tellen niet mee in dat rekensommetje. Door de no-claim- korting gaan vooral ouderen en chronisch zieken erop achteruit. Zij bezoeken vaker gezondheids instellingen en slikken meer medicijnen. De berekeningen zijn gebaseerd op 95 procent van de verzekeraars die hun premies bekend hebben gemaakt. Alleen ONVZ, Azivo, Delta Lloyd en Ohra ontbreken nog. De 1,7 miljoen zie kenfondsverzekerden van Achmea gaan volgend jaar ongeveer 108 euro meer betalen aan nomi nale premie. Bij Agis gaat het om 66 euro extra. De ziekenfondspremie is opgebouwd uit drie de len. De nominale (vaste) premie stijgt volgend jaar met gemiddeld 77 euro. De aanvullende ver zekeringen stijgen met 17 euro. Het loonafhanke lijke deel wordt 23 euro duurder. londen/gpd-anp - De effectenbeurs van Londen, de London Stock Exchange, heeft gisteren een overnamebod van Deutsche Börse afgewezen. De Britse beurs wees een overnamebod van bijna 2 miljard euro af dat 23 procent hoger was dan de slotkoers van vrijdag. Maandag steeg de koers van LSE meer dan 25 procent. Beleggers in Deutsche Börse waren minder tevreden. De koers van het beursbedrijf daalde bijna 4 procent. De Duitse en Britse beurs deden in 2000 ook al een fusiepoging, als antwoord op de samenvoeging van de Parijse, Brusselse en Amsterdamse beurs tot Euronext. Die po ging liep stuk omdat de Londense beurs te gelijkertijd de Zweedse beurs van zich af moest houden. Het was de bedoeling van de beursleiding om Duitse medewerkers naar Londen te sturen en Britten naar Frankfurt. Dat moest de integratie vergemakkelijken maar het plan liep stuk door tegenwerking van het personeel. Bij concurrent Euronext verliep het fusieproces succesvoller. Na het sa mengaan wist het, door een goed getimed en hoog overnamebod, de Londense optie- beurs Iiffe net voor de neus van de Britse effectenbeurs weg te kapen. Ook heeft Eu ronext de Portugese beurs aan zijn porte feuille toegevoegd. Deutsche Börse heeft ook niet stilgezeten en is een samenwerkingsverband aange gaan met de Zwitserse valutabeurs Eurex, de grootste financiële termij nm ar kt ter we reld. Ook bezit ze Clearstream Internatio nal, de op een na grootste afhandelaar van effectentransacties in Europa. Daarnaast hebben de Duitsers vorig jaar de aanval op Euronext geopend. Ze hebben opties op Nederlandse aandelen in de notering opge nomen. Beleggers kunnen nu dus kiezen waar ze hun opties op Nederlandse aande len willen kopen, in Duitsland of in Neder land. Het is de concurrenten echter niet ge lukt om een groot deel van de markt op Eu ronext te veroveren. Deutsche Börse is een stuk groter dan LSE. In het derde kwartaal haalde de beursex- ploitant een winst van 66,9 miljoen euro. LSE kwam over de eerste helft van zijn boekjaar uit op een winst van 34,8 miljoen pond (50 miljoen euro). Met de afwijzing van het Duitse bod is de overnamestrijd nog niet beëindigd. Als de fusie toch doorgaat, komen ook de Spaan se, Italiaanse en Scandinavische beurzen weer in beeld. Die opereren nu onafhanke lijk, maar zullen wat moeten als er twee sterke machtsblokken in Europa ontstaan. Een luchtopname van een deel van het zakencentrum van de Britse hoofdstad met in het centrum het gebouw van de Londense effecten beurs, de Londen Stock Exchange. Foto: EPA/Andrew Parsons eindhoven/nieuw-lloos- drecht/gpd - Terwijl steeds meer Nederlandse gezinnen het kerstfeest thuis rond de dis vieren met bijbehorende (gevulde) kalkoen, is het al les behalve pais en vree tus sen een tweetal kalkoenle veranciers. Poelier Piet van Veen uit Friesland is in een juridische strijd beland met Koos van der Weijde, eige naar van café-restaurant 't Schippertje in Nieuw-Loos- drecht. Beide promoten op internet, op vrijwel identie ke sites, hetzelfde product. Van Veen doet dat op www- .kalkoen.com, Van der Weij de op www.kalkoenwinkel- .com. De kalkoenen zijn even duur (9,50 euro per kilo) en worden bij de mensen thuis afgeleverd. „Dit is pure mislei dingvan de consument via in ternet," reageert Van Veen. Hij verkoopt sinds elf jaar via in ternet en door middel van zo geheten 'kalkoendrive-ins' zijn gevulde kalkoenen. Vorig jaar waren het er zo'n 15.000. Van der Weijde wilde, naar ei gen zeggen, 'een graantje meepikken' en zocht daarom contact met Van Veen. „We hadden een afspraak met Van Veen. Wij zouden de promotie en communicatie doen, maar de samenwerking lukt niet. We zijn gestopt met Van Veen, want het moet wel leuk blij ven." Volgens Van Veen is er echter iets anders aan de hand. Hij ging, zoals hij het zelf zegt, 'als Peter R. de Vries aan de slag' en verzon een list. „Ik had arg waan. Mensen moesten Van der Weijde van tevoren de kal koen betalen. Bij mij is dat na aflevering. Ik heb de proef op de som genomen. Zogenaamd namens een bejaardenhuis heb ik een bestelling gedaan voor tweehonderd kalkoenen en daarbij specificatie van de vulling gevraagd. Toen ik die kreeg, stonden daar andere in grediënten op dan ik gebruik. Van der Wijde verkocht dus helemaal niet mijn kalkoe nen." Van Veen wil het er niet bij la ten zitten en ook volgens Van der Weijde, die nu Franse kal koenen verkoopt en thuisbe zorgt, krijgt de zaak nog een ju ridisch staartje. „Maar als ik nu een kort geding wil, dient dat in januari en dat is te laat. Dan is alles al opgegeten en de klant de dupe," aldus Van Veen. „Een aantal mensen heb ik al een gratis kalkoen be loofd. Ik wil ze niet belazeren." Op de internetsite van Van der Weijde werd gistermiddag on danks protesten van de Friese poelier nog wel steeds vermeld dat de kalkoenen afomstig van Van Veen zijn. „Het is ons niet gelukt om de site zo snel te veranderen," reageert Van der Weijde. peking/brussel/anp - China stelt exportheffingen in op zijn textielproducten. Het ministe rie van handel maakte dat giste ren in Peking bekend. Volgens een akkoord van de Wereldhan delsorganisatie (WTO) komen invoerbeperkingen op textiel op 1 januari te vervallen. Veel lan den zijn bang dat China en in mindere mate India de markt met goedkoop textiel zullen overspoelen. Vooral de VS en de Europese Unie zijn bang marktaandeel te verliezen. Nu is China goed voor 17 procent van de interna tionale textielmarkt. De WTO verwacht dat het marktaandeel in drie jaar kan toenemen tot 50 procent. De VS overwegen in voertarieven in te stellen om hun eigen producenten te be schermen. Overigens heeft Chi na daarmee ingestemd toen het lid werd van de WTO. Vanaf 2008 zijn dit soort maatregelen niet meer toegestaan. Vorige week riep de nieuwe eu rocommissaris Mandelson (handel) China op de export van textiel en kleding niet al te hard te laten groeien. Zijn op roep was vooral ingegeven door bezorgdheid over ontwikke lingslanden die voor hun export op textiel zijn aangewezen. Het ministerie meldde niet op welke producten het besluit treft en wanneer de tarieven van kracht worden. China is ook van plan om investeringen in de sector niet al te hard te la ten stijgen. De invoerbeperkin gen die nu nog gelden, werden 30 jaar geleden ingesteld. Het systeem was erop gericht pro ducenten van broeken, hand doeken en truien in rijke landen te beschermen. Omdat China deze producten zeer goedkoop kan maken, zal dat land naar verwachting de textielbranche op zijn kop zetten. De EU besloot gisteren formeel de invoerquota voor textiel op te heffen. Enkele maanden ge leden werd nog een nieuwe re geling ingevoerd, waarbij ex portproducten die voor meer dan 12,5 procent afkomstig zijn uit één land, onder een vaste hoge invoerheffing van 9 pro cent vallen in plaats van de voordeliger tarieven voor ont wikkelingslanden van 3,5 pro cent. Ongeveer 30 procent van de Europese textielimport komt uit China. den bosch - De wielen van een tractor werden gisteren glimmend schoon gepoetst tijdens de opbouw van de AgroVak Holland 2004 in de Brabantshallen in Den Bosch. Het grote beursevenement voor agrarisch Nederland opent vandaag de deuren voor het publiek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden stuttgart/anp-dpa - De autofa brikanten General Motors (GM) en DaimlerChrysler hebben een principeakkoord bereikt om sa men te werken aan een milieu vriendelijke auto. Daarmee wil len ze zich verzekeren van een toppositie in de technologie voor hybride wagens. De samenwerking is ingegeven door de prijsstijging van brand stoffen en de Amerikaanse mi lieuwetgeving. De belangrijkste reden lijkt evenwel een puur commerciële. Toyota heeft met zijn Prius, die wordt aangedre ven door een hybride motor, veel succes in de VS. Analisten beschouwen de aangekondigde stap dan ook als een oorlogs verklaring aan de Japanners. Een hybride auto beschikt over zowel een elektromotor als een verbrandingsmotor. De wagen kan in de stad elektrisch rijden, terwijl op de buitenwegen de verbrandingsmotor de voort stuwing verzorgt. Daardoor is minder brandstof nodig. GM en DaimlerChrysler willen de hybridische motor technolo gisch verbeteren. Beide fabri kanten willen de nieuwe motor in 2007 in hun terreinwagens in bouwen. Dat moet een brand stofbesparing van zeker 25 pro cent opleveren. Het principeak koord moet begin 2005 leiden tot een definitief akkoord. Dat contract zou een productieduur van een automodel moeten krijgen, gebruikelijk zes tot ze ven jaar. Investeringsbedragen werden niet genoemd. De ontwikkeling van de motor zou in Michigan plaatsvinden. De grootste stad van die staat is Detroit, de autostad van de VS. door Alex Bogers den haag - Tim Griffier is een 'grootgebruiker' van illegaal via internet gedownloade muziek. Een maand geleden boekte hij een van zijn laatste grote succes sen. In één uur tijd haalde hij alle nummers binnen die in 1997 in de top-40 stonden. Nu heeft hij alle nummers die ooit, van janu ari 1965 tot medio 2004, in die hitparade hebben gestaan. En hij had al zo'n 1000 complete al bums van het internet afge haald. Alles bij elkaar heeft het hem, afgezien van een internetabon nement en een computer, niets gekost. De mogelijkheden van Tim Griffier zijn nu enorm. Ie dere kennis die op bezoek komt kan zeggen welke muziek hij wil horen en Griffier draait het. Doorverkopen doet hij in prin cipe niet. „Het is gewoon een kick om alles te hebben." Bazen van platenmaatschappij en trokken tot voor kort de ha ren uit hun hoofd bij het horen van dit soort verhalen. Door het illegaal downloaden van mu ziek lopen ze jaarlijks aanzien lijke inkomsten mis, en dat geldt niet alleen voor gloed nieuwe albums maar ook om oudere muziek. De verkoop van cd's en cd-singles loopt al vijf jaar vele procenten per jaar te rug, terwijl er meer muziek wordt geluisterd dan ooit. Wanhoopsdaden om het tij te keren, zoals een prijsdaling van cd's, hebben niet geholpen. Na de prijsdaling kelderde de cd- verkoop het jaar daarop met 4 miljoen stuks. De nieuwste red dende engel, de muziek-dvd. Het downloaden van mp3-bestam Foto: Hans van Weel heeft daarvan nog maar de helft terug gewonnen. Het tij lijkt ook moeilijk te keren. Wie een elektronicazaak binnenstapt, ziet talloze spelers voor digitale muziek: kleine mp3- spelers en I-pods, maar ook dvd-spelers en telefoons die geschikt zijn voor mp3-bestanden. Een twaalfjarige weet bij wijze van spreken al niet meer wat een cd-speler is. Sinds kort heeft de muziekin- n gebeurt nog vaak illegaal. dustrie daarom het downloa den maar omarmd. Free Record Shop bracht in augustus een downloadwebsite in de lucht en Sony begon gisteren in Neder land met www.connect.com. Daarnaast is nog een dertigtal kleinere aanbieders al lange of korte tijd actief. De nieuwe 'digitale platenza ken' werken simpel, zeker voor mensen die al gewend zijn mu ziek van het net te halen. Je kiest muziek, klikt erop, betaalt via bank of creditcard en klikt dan opnieuw voor het echte downloaden. Vervolgens kun je de muziek op een cd branden of opslaan op de harde schijf van de computer. De prijzen van deze 'down loads' zijn aanzienlijk lager dan de prijs van een schijfje in de winkel. Sony adverteert met een minimumprijs van 99 cent voor een nummer en 9,99 euro voor een hele cd. In de praktijk betaal je voor de meeste nieu were nummers 1,39 euro en voor hele cd's 12,99 euro, maar dat scheelt al gauw vijf euro ten opzichte van de winkelprijs van een schijfje. De platenhandel reageert op merkelijk laconiek op de legale initiatieven. „Het is een logi sche ontwikkeling," zegt direc teur Van Sloten van de bran chevereniging NVGD.Als je als platenmaatschappij tegen de consument zegt: 'je mag niet il legaal downloaden', moetje een alternatief bieden. Boven dien bieden onze leden via hun eigen websites ook legale mu ziek aan. Ik geloof niet dat er door dit initiatief winkels gaan verdwijnen." Free Record Shop denkt dat de detaillisten geen andere keus hebben. „Wij zien de digitale bestanden als dé drager van de toekomst, niet meer het schijf je," zegt een woordvoerder van de detaillist. „Samen met de muziek-dvd zal het legale mu ziekbestand zorgen voor groei van de muziekverkopen." Downloader Tim Griffier ge looft ook in het initiatief van de platenmaatschappijen. „Ik re ken mezelf er niet toe, maar er zullen veel verzamelaars zijn die liever legaal kopen. Je hebt minder kans op virussen en het is niet duur. Maar ik zie de Kazaa is vervuild De muziekliefhebber kan via internet op talloze manieren aan zijn favoriete liedjes ko men. Sony voegt zich bij een flinke rij legale muziekdien sten, waarvan iTunes, Yeah- ronimo, Download.nl en Free Record Shop de belang rijkste zijn. Veel mensen kie zen echter nog steeds voor gratis 'file sharing program ma's', waarbij zij in de col lecties van andere internet gebruikers kunnen neuzen. Bekende namen op dit ge bied zijn Kazaa, Soulseek, Azureus, Shareaza, DC++, TorrentStorm, ABC en Bitco- met Na het opdoeken van Napster, het eerste wereld wijd succesvolle file sharing programma, was Kazaa lang de grootste en populairste vergaarbak voor muziek, films en software. Die popu lariteit heeft zich echter te gen Kazaa gekeerd, want het netwerk is vervuild geraakt met virussen, spyware en spookbestanden. Die laatste worden er door de muziek industrie bewust tussen ge plaatst om het downloaden te frustreren. Populair zijn ook de 'ouderwetse' nieuws groepen, waar mensen links naar muziek posten of on derling afspraken maken over het delen van mp3'tjes. maatschappijen via internet geen hele cd's verkopen. Der tien euro is wel veel geld. Je moet het dan nog branden en krijgt niet eens een mooi kleu- renhoesje. Dan kun je beter naar de winkel gaan of illegaal downloaden."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9