Zapatero: Aznar loog en bedroog BUITENLAND Balkenende optimistisch over uitkomst top IÏÏÏSÏ? Silvio Berlusconi lacht wellicht te vroeg vs financieren joesjtsjenko Amerikanen luisteren telefoon van te 'soepele' El-Baradei af Oppositie winnaar Na aanslagen van 11 maart Millau-brug in de wolken Was NAVO-actie tegen Servië geoorloofd? inkrijk verbiedt tbollah-tv jj - De Franse Raad van 5 heeft bepaald dat de satel- Eutelsat bin- 48 uur de uitzendingen van inroep al-Manar moet pen. Al-Manar televisie is omroep van de Libanese •ósche beweging Hezbol- Die keerde zich vooral fel de inmiddels vrijwel be- ligde Israëlische bezetting een stuk Zuid-Libanon, rveelsji'ieten wonen. inslag op lid imas in Syrië iflscus - Bij een bomaanslag Hamas-lid in een druk- wijk van de Syrische fdstad Damascus is een rbijganger lichtgewond ge Het Hamas-lid wist heel- js te ontkomen. Volgens (vonenden zat de bom in [sportwagen met Syrische tekenplaten. Volgens Syrië zit Israël achter de itochet staat ider huisarrest iriACO - De voormalige Chi- jse president Augusto Pino- is gisteren aangeklaagd zijn verantwoordelijk r de vervolging van linkse in de zeventiger ja- Onderzoeksrechter Juan plaatste de 89-jarige jnnalige militaire leider bo- [dien onder huisarrest. Pino- }t zou volgens artsen in staat leen proces tegen hem te dinsdag 14 DECEMBER 2004 Kans dat Turkije met Europese Unie mag onderhandelen voor lidmaatschap behoorlijk groot parijs/berlijn/anp - EU-voorzitter pre mier Balkenende is optimistisch ge stemd over de EU-top donderdag en vrijdag, waarbij de vraag of de Europese Unie begint met toetredingsonderhan delingen met Turkije het belangrijkste agendapunt is. „De kans dat die vraag met 'ja' beantwoord wordt, is behoorlijk groot. Er is in Turkije op het gebied van democratie en mensenrechten de afge lopen jaren meer verbeterd dan in de af gelopen decennia", zei de premier giste ren in het vliegtuig van Parijs naar We nen. Balkenende sprak gisteren met de Duit se bondskanselier Schroder en de Fran se president Chirac, vandaag ontmoet hij de Oostenrijkse bondskanselier Schüssel. Bij Schroder en Chirac be speurde hij een „constructieve geest", maar hij sluit niet uit „dat de hoofdrol spelers de kaarten tegen de borst hou den". Na afloop van zijn bezoek aan Pa rijs zei Balkenende dat hij deze laatste dagen bezig is met „goed luisteren" en het „inventariseren van de gevoelighe den" bij de Europese regeringsleiders en staatshoofden. Op die manier kan hij de „witte plekken" in de ontwerpconclu- sies invullen die vanaf donderdagavond op de top in Brussel worden besproken. Frankrijk kwam daar ineens op de prop pen met de eis dat Turkije de genocide op de Armeniërs in het begin van de vo rige eeuw erkent, maar president Chirac bracht dat onderwerp niet op in zijn ruim anderhalf uur durende gesprek met Balkenende. Wel spraken de twee over de weerstand onder de bevolking van sommige Europese landen. Zo bleek gisteren uit een peiling in Le Fi garo dat 67 procent van de Fransen te gen toetreding van Turkije tot de EU is. Balkenende gaf aan dat het bepalen van een datum voor het begin van de onder handelingen niet het grootste probleem zal zijn. Veel moeilijker is het om het eens te worden over de formulering van het open einde van diezelfde onderhan delingen, die zullen gaan over volwaar dig lidmaatschap. Maar bij voorbaat zal niet zeker zijn dat de onderhandelingen ook met een positief resultaat worden afgerond. Bovendien zullen ze lang du ren, tien tot vijftien jaar, zei bondskan selier Schroder na zijn gesprek met Bal kenende. De twee benadrukten in Berlijn dat het doel van de onderhandelingen met Tur kije toetreding van het overwegend isla mitische land tot de unie is. „Daar wordt niets op afgedaan", zei Schroder. Hij verwees daarmee naar voorstellen van onder meer de christen-democratische oppositie in eigen land, van Oostenrijk en van de Franse politicus Sarkozy, die allemaal Turkije niet meer willen bieden dan een variant op het volledige lid maatschap. De Turkse premier Erdogan heeft vari anten al een 'speciale status' resoluut van de hand gewezen. In een gesprek met Balkenende vorige week in Brussel, legde hi jvier eisen op tafel: de onder handelingen moeten gaan over volledig lidmaatschap en nergens anders over; er moet een duidelijke onvoorwaardelijke datum komen voor het begin van de on derhandelingen; geen nieuwe voorwaar den bovenop de zogeheten politieke Ko penhagen-criteria voor mensenrechten, rechtsstaat en democratie; en geen over gangsmaatregelen voor het vrij verkeer van werknemers. .000 Doden Chinees verkeer nc - Het Chinese verkeer ft dit jaar aan bijna 100.000 isen het leven gekost. Het tal verkeersslachtoffers is 11,5 procent hoger dan in ondanks grootschalige rheidscampagnes voor ver- rsveiligheid. Volgens de jste gegevens beliep het tal geregistreerde gewonden n 435.000. De meeste ver- dongevallen waren het ge- ;van te hard rijden, slecht :rhoud van voertuigen en vermoeide chauffeurs. aarschuwing aakse Hitier' al - De Iraakse overgangs lident Ghazi al-Yawar vreest de aanhoudende instabili- in zijn land kan leiden tot 'Iraakse Hitier'. De dagelijk- anslagen en kidnappingen nen een sfeer creëren als in Duitsland van na de Eerste eldoorlog, aldus Al-Yawar. lico op beroerte migraine iden - Het risico op een be- rte is voor mensen met mi ne ongeveer twee keer zo ot als voor mensen die daar aan lijden. Volgens weten- ïppers houdt de grotere s op een beroerte voor men- met migraine verband met :it dat tijdens de migraine- vallen minder bloed naar de «nen stroomt. enten Genua rvolgd na G8 - Een Italiaans hof heeft aald dat 28 politiemensen rden vervolgd voor hun aan- in gewelddadige rellen tij- een wereldtop in Genua, jaar geleden. Bij dat geweld im een demonstrant om het n. Justitie wil de mannen, er wie hoge functionaris- aanklagen voor het toe- ïgen van lichamelijk ge- 1, het vervalsen van bewijs- teriaal en laster. irkije: Nieuwjaar strijd met islam - Feesten in de nieuw- Snacht zijn in strijd met de mitische en nationale waar van Turkije. Dit heeft het kse bureau voor religieuze gelegenheden in richtlijnen r imams gezegd. Oudejaar dit jaar op vrijdag, de isla- ische gebedsdag. De imams eten die dag in hun preken ilovigen waarschuwen te- eindejaarsfeesten. Vooral en die „met alcohol zijn goten", zijn in strijd met de ieuze en culturele waarden het land. an voorzitter mocraten? iHiNGTON - De gewezen gou- teur van Vermont Howard 0, overweegt een gooi te n naar het voorzitterschap de Democratische Partij, lost van nationale partij- bitter komt in februari vrij heer Terry McAuliffe ver- li als voorzitter van de De- atic National Comittee. jivverd ook bekend als kan- jat voor de nominatie van nocratische partij voor lerikaanse presidentsver- millau - President Chirac van Frankrijk opent van daag de 'hoogste hangbrug ter wereld' bij het Zuid-Franse Millau, de nieuwe 2,5 kilometer lange verbinding in de autosnelweg A75 „La Méridienne" tussen Clermont-Ferrand in het noorden, en Bé- ziers en Montpellier in het zuiden. Het wegdek ligt bijna 270 meter boven de vallei van de Tarn. De hoogste van de zeven betonnen pijlers meet maar liefst 343 meter: 19 meter hoger dan de Parijse Eif- feltoren. Komende vrijdag gaat de brug open voor verkeer, tussen beschermende glazen wanden te gen windstoten. Vijfhonderd arbeiders hebben ruim driejaar lang dag en nacht gewerkt aan het kunstwerk dat zeker 320 miljoen euro heeft ge kost. Een paar weken geleden is het laatste stuk wegdek op een rails met enorme kranen tussen twee pijlers op zijn plaats gebracht. Dat gebeurde met behulp van satellietgestuurde plaatsbepaling (GPS), want er moest zelfs rekening worden ge houden met de ronding van de aardbodem tot op een paar millimeter nauwkeurig. Foto: EPA - Metalen wegdek - 2.460m- Hoogte Eiffeltoren: 324m Si Architect: Norman Foster a Start bouw: oktober 2001 Oplevering: december 2004 :v Kosten: ca. 400 miljoen euro 9 Tol: 4,90 euro voor auto (van juli t/m augustus 6,50 euro) en 20 euro voor vrachtwagens at Bijzonderheden: hoogste brug ter wereld kiev/gpd - De verkiezingscam pagne van Viktor Joesjtsjenko wordt grotendeels door de Amerikaanse regering gefinan cierd. Een commissie van het Oekraïnse parlement moet daar een onderzoek naar doen. Vast gesteld dient te worden of deze gang van zaken strookt van be palingen in de Grondwet. Zo niet, dan moet een en ander ge volgen hebben voor de presi dentsverkiezing van 26 decem ber waarbij Joesjtsjenko uit komt tegen Viktor Janoekovitsj. Dit heeft Vasyl Horbal, parle mentslid in Oekraïne, bekend gemaakt. Hij wil het parlement volgende week over de instel ling van de onderzoekscommis sie laten beslissen. Horbal ba seert zich bij zijn aantijging op uitspraken van het Amerikaan se Congreslid Ron E. Paul (Re publikein). In een speech be tichtte Paul de Amerikaanse re gering van 'hypocrisie' als het om Oekraïne gaat. Men keert zich tegen buitenlandse invloed terwijl men zelf Amerikaanse belastinggeld naar Oekraïne stuurt om de uitslag van de pre sidentsverkiezing te beïnvloe den, aldus Paul. den haag/gpd - De regering van president Bush heeft tientallen telefoongesprekken van Mo hammed El-Baradei, de top man van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), afgeluisterd. Binnen de Amerikaanse regering vinden sommigen dat El-Baradei zich te soepel opstelt tegenover on der meer Iran. Zij zouden de topman willen vervangen. Het afluisteren van internatio nale diplomaten gebeurt vaker, maar in dit geval wijst het er volgens de Amerikaanse krant op dat de regering Bush af wil van El-Baradei. Die toonde zich eerder kritisch over de Ameri kaanse informatie over het be staan van massavernietigings wapens in Irak. In de afgelopen maanden pro beerde hij voor de internationa le onrust over Irans atoomwa penambities een diplomatieke oplossing te vinden. Sommige Amerikaanse bestuurders be schuldigden hem ervan belang rijke details over de Iraanse nu cleaire activiteiten achter te houden. De afgeluisterde tele foongesprekken hebben echter niets opgeleverd wat daarop wijst. De 62-jarige Egyptenaar El-Ba radei bestuurt het IAEA sinds 1997 en wordt gerespecteerd Madrid/ANP - De centrumrecht se regering van José Maria Aznar heeft de Spanjaarden vanaf de middag van de aanslagen van 11 maart op grote schaal bedrogen door de optie open te houden dat de Baskische terreurbewe ging ETA achter de acties zat. Dat heeft de huidige regerings leider, de socialist José Luis Ro driguez Zapatero, gezegd. Zapatero getuigt voor de Spaanse parlementaire com missie die de aanslagen in Ma drid onderzoekt. De premier wees erop dat op de middag van de aanslagen al duidelijk was dat bij de terreuracties, die 191 levens eisten, geen enkel spoor naar de ETA wees. Hij stelde dat toen al bekend was dat de terroristen niet het ex plosief tytadine gebruikten, het soort dynamiet dat de ETA al tijd gebruikt. Verder verwees Zapatero naar de vondst die dag van een be stelwagen die bij de aanslagen was gebruikt. In het voertuig trof de politie een bandje met koranteksten aan, waardoor het volgens Zapatero toen al duide lijk was dat radicale moslims achter de aanslagen zaten. Ook betichtte hij de regering-Aznar ervan dat ze computergegevens met informatie over de periode tussen 11 maart en de parle mentsverkiezingen van 14 maart heeft zoek gemaakt. Zapatero sprak gisteren uren lang voor de commissie. De premier zei dat de volledige waarheid over de terreuracties boven water moet komen en dat hij daarom graag voor de commissie wilde verschijnen. De Spaanse premier Zapatero. Foto: EPA Volgens Zapatero had zijn voor ganger de gevaren van het mos limterrorisme onderschat. De premier zei dat Spanje nu beter tegen terrorisme is be schermd dan tijdens de rege ring-Aznar. Hij loofde de daad kracht van de veiligheidsdien sten in de periode na de ter reuracties van Madrid. Zapate ro liet weten dat in verband met de aanslagen van 11 maart ze ventig personen zijn gearres teerd. Veertig mensen zijn op gepakt voor hun vermeende be trokkenheid bij andere vormen van het internationaal terroris me. Aznar zelf zei eerder voor de commissie dat niet alleen zijn regering, maar ook de opposi tiepartijen aanvankelijk dach ten dat de ETA achter de acties zat. binnen de Verenigde Naties. Veel van de landen in het be stuur van het IAEA hebben hem gevraagd zich volgende zomer opnieuw beschikbaar te stellen voor een derde ambtsperiode. Enkele maanden geleden zijn de Verenigde Staten begonnen met het zoeken van nieuwe kandidaten voor de functie, die voor het einde van dit jaar moe ten worden voorgesteld. Tot nu toe heeft dat geen serieuze kanshebbers opgeleverd. De V.S. zouden een derde van de 35 landen in het IAEA-bestuur moeten overtuigen om de kan didatuur van El-Baradei te blokkeren. door Carel Goseling den haag - Waren de NAVO- bombardementen begin 1999 op doelen in Servië een ge oorloofd geweldsmiddel of niet? Deze vraag zullen de rechters van het Internatio naal Gerechtshof morgen be antwoorden. De VN-juristen geven dan hun oordeel over een in 1999 door Servië en Montenegro (S&M) tegen een achttal NAVO-landen inge diende klacht. Tot de acht be hoort ook Nederland. De NAVO-acties waren inder tijd bedoeld om president Milosevic te dwingen de ac ties van zijn troepen tegen Al banezen in Kosovo te staken. In de ogen van S&M bestook te de NAVO echter bewust burgerdoelen, waarbij bur gers lichamelijk en geestelijk leed werd toegebracht. Er was eigenlijk sprake van gen ocide. En aangezien elk NAVO-land zelf oordeelt over deelname aan een actie, is elk NAVO-land ook zelf verant woordelijk, aldus S&M. Advocaten van de betrokken landen hebben, vreemd ge noeg, het gewelds- en genoci de-argument nooit bestre den. In plaats daarvan heb ben zij betoogd dat de rech ters helemaal niet over de zaak mogen oordelen, omdat S&M destijds geen lid van de VN was. Dat was Joegoslavië, maar die staat bestond nadat Slovenië en Kroatië zichzelf begin 1992 onafhankelijk ver klaarden, in 1999 feitelijk niet meer. Bovendien kent de NAVO een collectieve verant woordelijkheid en geen indi viduele. Hoe het oordeel ook uitvalt, de rechterlijke uitspraak is een nieuwe stap op de moei lijke weg van verwerking en verzoening op de Balkan. Van de andere kant komt er voor alsnog geen einde aan de ju ridische verwikkelingen rond de oorlogen die daar in de ja ren negentig plaatsvonden. boekarest/gpd - Oppositiekan didaat Traian Basescu heeft de presidentsverkiezingen in Roe menië gewonnen. Tegenkandi daat Adrian Nastase, de huidige premier, heeft zijn verlies er kend. Hij verklaarde met zijn sociaal-democratische PSD graag in de regering te willen blijven. Hij wil daarom samen werken met de middenpartij van Basescu, de Alliantie voor Gerechtigheid en Waarheid (DA). Met ongeveer 99 procent van de stemmen geteld, bleek Ba sescu (53) 51.23 procent van de stemmen te hebben behaald, tegen 48.77 procent voor Nasta se (54). Van de achttien miljoen stemgerechtigden, bracht 55 procent z'n stem uit. Met de verkiezing van Basescu komt een eind van het tijdperk van oud-communistenleider Ion Iliescu, die vijftien jaar lang de politiek in Roemenië heeft ge domineerd. De president in Roemenië ver vult hoofdzakelijk een ceremo niële functie, maar kan wel de gelijk invloed uitoefenen op de politiek, daar hij de premier be noemt. Basescu nodigde met een de kleine politieke partijen in zijn land uit om deel te ne men aan een coalitieregering, die Roemenië in 2007 de EU Proces tegen maffia-vriend schadelijk voor reputatie Traian Basescu, de nieuwe presi dent van Roemenië. Foto: Reuters moet binnenloodsen. „Ik wil een zo sterk mogelijke meerderheidsregering vormen, die ons in staat stelt met volle kracht te werken aan een inte gratie in de EU", aldus de nieu we president. Bij de parle mentsverkiezingen van twee weken geleden behaalde zijn middenpartij noch de PSD van Nastase een meerderheid. Sommige analysten menen dat Besescu er niet in zal slagen een nieuwe regering te vormen, zo dat nieuwe parlementsverkie zingen nodig zijn. In dat geval lopen de voor toetreding tot de EU noodzakelijke hervormin gen ongetwijfeld de nodige ver traging op. door onze correspondent Hans Geleijnse rome - Twee vonnissen eind vo rige week, in tijdsbestek van 24 uur: de rechtbank van Milaan laat Silvio Berlusconi vrijuit gaan in een corruptieproces over om koping van rechters. Een dag la ter veroordeelt de rechtbank van Palermo Berlusconi's Siciliaanse boezemvriend, parlementariër Marcello DeH'Utri tot negen jaar gevangenisstraf wegens samen werking met de maffia. De sa menhang tussen beide zaken voorspeelt dat er werk aan de winkel blijft voor de tachtig ad vocaten die Berlusconi zegt no dig te hebben om hem de 'rode rechters' van het lijf te houden. „De rechters spelen met vuur", was het dreigende commentaar van Italie's roemruchte premier op het vonnnis negen jaar ge vangenisstraf tegen zijn boe zemvriend en zakenpartner. De rechtbank van Palermo achtte bewezen dat Silvio's oude stu diemaatje en langjarige top functionaris in Berlusconi's fi nanciële holding Fininvest veel vuldig gemene zaak had ge maakt met de Siciliaanse maf fia. Dell'Utri (63) is niet de enige vertrouweling van Berlusconi die jaren cel in het vooruitzicht is gesteld. Ook zijn advocaat en ex-minister van defensie Cesare Previti wachten elf jaar in de bak wegens onder meer omko ping van rechters. Zowel Dell'Utri als Previti werk ten in het verleden voor Finin vest. Maar waar Previti op de voorgrond trad, bleef Dell'Utri in de schaduw. Vrij logisch, ge let op wat tijdens dit en een vo rig proces over hem te berde is gebracht. Dell'Utri gebruikte sinds midden jaren zeventig zijn contacten met de maffia ter bescherming van Berlusconi en zijn familie tegen mogelijke ontvoeringen. Hij zorgde ook voor een stroom misdaadgeld in de richting van Fininvest en Berlusconi's politieke partij Forza Italia. Berlusconi herinnerde zich zijn studievriend toen hij als bouw ondernemer in Milaan gecon fronteerd werd met de in deze sector uiterst actieve maffia. Hij haalde Dell'Utri naar Milaan. Die zorgde ervoor dat mafioso Vittorio Mangano een baantje als butler kreeg in de Milanese villa van de Berlusconi's. In werkelijkheid was Mangano, die een aantal jaren later werd ontslagen omdat hij in de ge vangenis belandde, lijfwacht voor de familie. De geschiedenis met Mangano raakt aan het mysterie van Ber lusconi's snelle opmars van kel ner en gelegenheidszanger tot top-ondernemer en media-kei zer. Dell'Utri, ook voormalig bankemployé op Sicilië, zou er voor hebben gezorgd dat de maffia financieel met Berlusco ni's zakenrijk ging samenwer ken. Maffiageld werd witgewas sen in de kassen van Fininvest en zou de basis zijn geweest voor het opzetten van zijn tv- imperium Mediaset. Toen in 1993 het corruptie schandaal Schone Handen een einde maakte aan het rijk van de traditionele politieke partij en, gaf Berlusconi Dell'Utri de opdracht om Forza Italia op te richten. De gewiekste Siciliaan zette via Berlusconi's tv-zen ders een geweldig media-offen sief in dat groot succes had. Forza Italia werd bij de verkie zingen in 1994 de grootste par tij van het land, Silvio Berlusco ni bereikte zijn doel: het pre mierschap. Vanaf die tijd al lopen tegen Dell'Utri beschuldigingen dat hij zijn maffia-vriendjes inzette om Forza Italia ook financieel te steunen. De tegenprestatie was een belofte: binnen tien jaar zou justitie milder gaan op treden tegen de misdaadorga nisatie. Dell'Utri ontkende tijdens het proces niet dat hij topmafiosi had ontmoet. Zijn zwakke ver dediging was dat hij niet wist dat deze 'zakenlieden' lid van de cosa nostra waren. In het proces, dat al sinds 1996 loopt, was Berlusconi aanvankelijk ook aangeklaagd. Maar dat werd later ongedaan gemaakt. De aanklagers riepen Berlusco ni op te getuigen, wat door de jaren heen steeds door hem is geweigerd. Dell'Utri, lid van Êt Italiaanse Senaat, maar daar zelden aan wezig, kan ongetwijfeld op hulp van Berlusconi rekenen. Het dagblad La Repubblica schreef gisteren dat Forza Italia een wetsontwerp wil indienen dat de in 1993 geschrapte juridi sche onschendbaarheid van parlementsleden weer invoert. Maar of dat Dell'Utri uiteinde lijk veel zal helpen? Zelfs poli tieke vrienden van Berlusconi geven toe dat de premier het aan zijn hoge functie in invloed te danken heeft dat hij nu al bij vijf processen de dans is ont sprongen wegens verjaring van het gepleegde strafbare feit. „De minder sterke figuur Del l'Utri tot zondebok maken was makkelijker", mokte strafrecht advocaat en parlementslid En- zo Trantino gisteren in het rechtse dagblad II Giomale.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7