Gemeenten tegen kiezen burgemeester BINNENLAND 2 Werkstraf geëist voor 'walgelijke' chatsessies met 9-jarig meisje 'Jeugdinrichtingen zijn geen gevangenissen' Bos opnieuw getuige in bouwfraudezaak Herdenkingsmunt Wageningen besluit na rouwperiode over défilé 5Archeologische vondsten van Tjerk Vermaning vals OM trekt hoger beroep brand Volendam in Nog drie pubers gepakt na brand in Udense school Den Haag: verkeer vlot trekken en 'vuile' vrachtwagens weren Energiek VNG hekelt plan kabinet Harderwijk stap dichter bij ontruiming recreatiehuizen Bos (PvdA) wil opheldering ministers over advies Spruyt ideren krijgen «us inbreken vard - De politie heeft ge ide de maand november olwassenen in Bolsward ehouden, van wie één aan anderen uitlegde hoe au- braken te plegen. Zowel de assenen als de drie kinde- jjn verhoord en daarna vrijgelaten. De politie ver- it nog meer kinderen in iand met de zaak te gaan oren. De volwassenen wor- rerdacht van heling en uit ing, de kinderen van auto- jcen en inbraken in een ns op terpen Bergse Maas bosch - De aanleg van ter- n de Overdiepse Polder een stapje dichterbij. Mi- rPeijs (verkeer en water- en de Brabantse gedepu- eVerheijen geven vandaag tartsein voor een provinci- ludie naar de haalbaarheid iet plan. De Overdiepse er, met een oppervlak van lectare, ligt langs de Bergse s in de gemeente Waalwijk. Ie polder wordt ingericht raterbergingsgebied is de I op ongewenste overstro- gen in tijden van hoogwater rivieren kleiner. nmercieel loortecentrum WEGEiN - Nieuwegein krijgt januari de beschikking een nieuw en landelijk urn voor zwangerschap en orte. Het nieuwe centrum Alant Natal en is een sa- werkingsverband tussen de schap gynaecologie van ntonius Ziekenhuis, een vegeinse verloskundigen- ijk en Alant Medical. De te is een commerciële on- eming die tot doel heeft op ilijke schaal medische cen- exploiteren in de sector en' de huisarts en het zie- gelukje met k in vuurtoren ermonnikoog - De VUUItO- >an Schiermonnikoog is [anderhalve week onbe- 1 na een ongeluk met kwik. of vier vuurtorenwachters ilootgesteld aan de scha- ;e stof. Een urine- en bloe- lyse van de vuurtoren- iters moet uitwijzen of het schade heeft aangericht, imp in de vuurtoren lag tot kort in een soort kwikbad. orgde ervoor dat de lamp el bleef, als de toren door heen en weer ging. Omdat schadelijk is voor de ge heid, werd het kwikbad ngen door een mecha- systeem. Bij de plaatsing iets mis. uwe naam ra College aag - Het Terra College in laag heeft een andere De school, waar in janu- erling Murat D. docent van Wieren doodschoot, nu Scholengroep Den Zuid-West. De naamswij- heeft te maken met het ieve beeld dat sinds de d aan de naam Terra Col- deeft. Ook wil de school, financiële problemen ert en moet reorganiseren, rschillende vestigingen een eigen gezicht geven. terasvogels verdrukking Moerasvogels gedijen t bij de wisselende water- len in natuurgebieden. De assingen van het waterpeil :n ervoor dat riet niet op ewone manier kan groei- •e vogels zijn hiervan de omdat ze bijvoorbeeld goed nest kunnen bou- In het rapport 'Neder- e wetlands - vogel- en na- lescherming 2001-2003' Vogelbescherming Neder- psteren gevraagd bij de af- ming van het toekomstig beheer meer rekening te en met de vogels. Neder- telt 79 zogenoemde wet- waterrijke natuurgebie- lie volgens de Vogelbe- ming van internationale enis zijn voor vogels. olders actief ftuderenpartij io - Hans Smolders, oud- ffeur van Pim Fortuyn en Tweede Kamerlid voor de stapt opnieuw in de poli- "fij is lid geworden van de tgse Ouderen Partij. De rige Smolders stopte in van dit jaar met zijn eigen omdat hij was bedreigd, ïi toen dat hij niet meer in >litiekzou gaan.Ik weet et misschien idioot is om te beginnen, maar mijn ten zegt dat ik ouderen n de steek mag laten. Die en door toedoen van Paars meer om een choco- ttter te kopen voor hun dnderen". dinsdag 14 december 2004 Internet volgens officier van justitie moderne schuilplaats voor 'kinderlokkers' haarlem/anp - Het openbaar ministerie (OM) heeft gisteren voor de rechtbank in Haarlem een werkstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijke celstraf geëist tegen een 29-jari- ge man uit Boxmeer. De man hield seksuele chatses sies met een 9-jarig meisje uit Heemskerk. De verdachte gaf toe dat hij te ver is gegaan. „Het is behoorlijk uit de hand gelo pen." De man kwam in januari via een chatbox in contact met het meisje. Volgens officier van jus titie C. de Groot heeft hij haar via een webcam zijn blote ge slachtsdeel laten zien en zich zelf daarbij seksueel bevredigd. Daarnaast zou hij het meisje hebben geleerd hoe ze zichzelf moest bevredigen. Hij deed zich tijdens het chat- ten voor als redactielid van het meisjesblad Tina. Hij riep jonge meisjes op mee te doen aan een spelletje 'durfalletje' waarbij de deelneemsters zoveel mogelijk kleren moesten uittrekken. Ook konden meisjes prijzen winnen als ze pikante foto's in badpak zouden mailen. De verdachte vertelde aan de rechtbank dat het hele Tina- verhaal als geintje is begonnen. Hij ontkende dat hij seksueel opgewonden raakt van heel jonge meisjes. De man zei dat hij ervan uitging dat het 9-jarig meisje haar computer had uit gezet of was weggegaan toen hij zich voor zijn webcam bevre digde. Hij gaf echter toe dat hij dat niet kon controleren. Vol gens de verdachte wordt er in chatboxen veel over seks ge praat, ook met jonge kinderen. Zijn seksuele adviezen aan het meisje moesten in dat licht worden gezien. „Het was ge woon een stukje voorlichting. Dat gebeurt dagelijks op inter net." De verdachte zei echter niet beseft te hebben dat zijn chatvriendin maar negen jaar utrecht - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van het Koninkrijkstatuut geven Nederland, Aruba en de Nederlandse Antillen een zil veren en een gouden herdenkingsmunt uit. Vice-premier De Graaf (r), minister-president Ys van de Nederlandse Antillen en diens ambtge noot Oduber van Aruba tonen de speciale munten. In het Koninkrijkstatuut werden vijftig jaar geleden de verhoudingen tussen Nederland, Suriname en de Antillen vastgelegd. Foto: GPD/Marc van der Kort amsterdam/anp - Het is gevaarlijk om jeugdinrichtingen als gevangenissen te be schouwen. Het is een miskenning van 99 jaar jeugdrecht. Dat schrijven de directeu ren van de vijftien jeugdinrichtingen in een open brief in de Volkskrant. Zij reageren op een kritisch rapport van de Nationale Om budsman van twee weken geleden. De directeuren reageren fel op de kritiek van de Nationale Ombudsman dat in de in richtingen nauwelijks sprake is van onder wijs. „Kom eens kijken! Menig kind heeft nog nooit zoveel in de schoolbanken geze ten als tijdens een verblijf in een opvangin richting." Volgens de briefschrijvers is in Nederland in honderd jaar een systeem opgebouwd waarin zorg op maat wordt geboden aan jongeren. Nederlandse kinderen worden niet opgesloten in jeugdgevangenissen. „Die hebben we in Nederland niet en daar zijn we trots op", aldus de directeuren. In de vijftien jeugdinrichtingen in Neder land die onder justitie vallen, verblijven on geveer 2500 jongeren. De helft van hen is veroordeeld voor een strafbaar feit, ande ren zijn uit huis geplaatst. De Tweede Ka mer vindt dat de justitiële inrichtingen al leen maar jongeren moeten opnemen die een delict hebben gepleegd. Dat stuit de in richtingen tegen de borst. Ze vrezen dat ge- draggestoorde jongeren die behandeling behoeven, daardoor buiten de boot vallen. wageningen/anp - De gemeen te Wageningen hervat pas na de rouwperiode voor de overleden prins Bernhard het overleg over de toekomst van het jaarlijkse défilé op 5 mei. Het gemeentebestuur vindt dis cussies en speculaties over de vorm waarin het herdenken van oorlogsslachtoffers en het eren van de veteranen moet plaats hebben, op dit moment niet opportuun. Dat heeft een woordvoerster van de gemeente laten weten. De koninklijke familie is tot Kerstmis in de rouw en ver schijnt in die tijd niet in het openbaar. De rouwperiode is op verzoek van prins Bernhard zelf kort gehouden, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Het jaarlijkse défilé in Wagenin gen was sterk verbonden met prins Bernhard. De prins kon digde voor zijn overlijden ech ter aan, dat hij in 2005 bij de zestigste herdenking van de be vrijding in 1945 voor de laatste maal op het bordes zou staan. Na zijn overlijden bleek, dat prins Bernhard aan premier Balkenende heeft voorgesteld het défilé te verplaatsen naar zijn verjaardag op 29 juni. Deze dag is vanaf 2006 Veteranen- dag. Een week voor het overlijden van de prins bereikte de ge meente overeenstemming met het ministerie van defensie over het voortzetten van de traditie in Wageningen. Het was de be doeling dat de herdenking van de capitulatie van de Duitse be zetters in 1945 in Wageningen zou blijven, omdat in deze plaats die capitulatie destijds ook is ondertekend in aanwe zigheid van prins Bernhard. Oud-verzetsstrijders en vetera nen uit de Tweede Wereldoor log zouden in Wageningen hun eigen défilé houden, terwijl oud-strijders van andere oorlo gen en vredesoperaties op de Veteranendag zouden defileren. De gemeente Wageningen res pecteert de wensen van de prins, aldus de woordvoerster. De gemeente wil echter ook op 5 mei aandacht blijven geven aan de oud-strijders. Hoe dat er in de toekomst nu precies uit moet gaan zien, wordt bespro ken met staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) en het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 Wageningen (NCHC). groningen/anp - De archeolo- gische vondsten waarmee de Drentse grasmachineslijper Tjerk Vermaning in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw landelijke bekendheid verwierf, zijn vals. Nieuw onderzoek, dat gepubli ceerd is in Drentse Volksalma nak 2004 toont aan dat de ar tefacten waarschijnlijk met een slijptol zijn bewerkt. De vondsten van Vermaning, die in 1987 overleed, zijn al der tig jaar omstreden in de arche ologische wereld. In 1975 werd de amateur-archeoloog op ver denking van oplichting voor de rechter gebracht. Drie jaar later sprak de rechter hem wegens gebrek aan bewijs vrij. De rechtbank deed daarbij geen uitspraak over de echtheid van Vermanings vondsten. Het recente onderzoek is ver richt door vier archeologen on der leiding van prof. W. Roe- broeks van Universiteit Leiden. De onderzoekers bekeken vuistbijlen en andere artefacten waarvan Vermaning beweerde ze op de locatie 'Eemster' te hebben aangetroffen. oud was. .Achteraf had ik pas in de gaten hoe fout ik bezig ben geweest." De officier van justitie vond de gesprekken tussen de verdachte en het meisje „te walgelijk voor woorden". Zij vond dat de man niet alleen de openbare eer baarheid heeft geschonden door zich bloot aan het meisje te vertonen, maar ook heeft ge probeerd haar tot ontuchtige handelingen aan te zetten en verder meisjes probeerde op te haarlem/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Haarlem heeft het hoger beroep dat het had aangetekend tegen de voorwaardelijke straf voor Jan Veerman, ingetrokken. Veer man was eigenaar van café De Hemel waar tijdens de nieuw jaarsnacht van 2001 kort na middernacht brand uitbrak. Veertien jongeren vonden de dood en bijna driehonderd raakten gewond. De rechtbank in Haarlem ver oordeelde Veerman in juli 2003 tot twaalf maanden voorwaar delijke celstraf, een werkstraf van 240 uur en een ontzetting uit zijn beroep van horecaon dernemer voor twee jaar. Het OM was niet tevreden met de straf en stelde in augustus 2003 hoger beroep in. Het OM trekt het beroep in, na de overeenkomst tussen Veer man, de slachtoffers van de brand en de gemeente Edam- Volendam. In het akkoord staat dat de slachtoffers onder meer schadevergoeding krijgen en dat Veerman hieraan meebe taalt. Volgens het OM is „anders dan destijds het beeld thans dat de slachtoffers er in belangrijke mate de voorkeur aan geven dat de zaak wordt beëindigd, zodat zij niet nogmaals met de hele kwestie in hoger beroep wor den geconfronteerd". Ook denkt het OM dat Veerman door de overeenkomst in het hoger beroep waarschijnlijk geen hogere straf krijgt. uden/anp - De politie heeft de afgelopen weken opnieuw drie jonge pubers opgepakt in ver band met de brandstichting in de islamistische Bedir-school in Uden en een poging tot brand stichting in een moskee. Twee van hen zijn na verhoor naar huis gestuurd, de derde heeft korte tijd in bewaring gezeten, maar is inmiddels ook weer vrij. De zes andere pubers die eer der zijn aangehouden in ver band met dezelfde misdrijven zitten nog vast. De drie later opgepakte pubers komen uit hetzelfde clubje als de andere zes, aldus een woordvoerster van het parket in Den Bosch. Het gaat volgens haar om jonge kinderen. De drie verdachten uit de eerste groep arrestanten die worden verdacht van het daadwerkelijk in brand steken van de school zijn veertien en vijftien jaar. De school brandde helemaal uit. De andere drie verdachten zou den alleen betrokken zijn bij de poging tot brandstichting in de moskee. lichten door prijzen uit te loven voor uitdagende foto's. De Groot stelde dat jonge kin deren beter beschermd moeten worden tegen 'kinderlokkers' op internet. Volgens haar wordt een op de vijf kinderen op in ternet wel eens seksueel bena derd. „Internet is een moderne schuilplaats geworden voor mensen die op zoek zijn naar contacten met jonge kinderen.'' Advocaat F. Huijbers wilde vrij spraak. Volgens hem is er geen den haag/gpd - Den Haag wil met nieuwe tunnels en viaducten het vastlopende verkeer vanaf de snelweg naar de stad weer vlot trekken. De gemeente onderzoekt de mogelijkheden voor nieuwe op- en afritten aan het Prins Bernhardviaduct - halverwege de Utrechtsebaan - en een tunnel of viaduct aan het einde van de A12. Op die plek loopt het verkeer nu dagelijks vast. Den Haag re kent erop dat dit kruispunt in 2006 en 2007 op de schop gaat. Ver der staan er drie tunnels in de Neherkade op de wensenlijst. Op deze weg rond het Haagse centrum staat het verkeer ook dagelijks vast. Dit blijkt uit nog vertrouwelijke gemeentelijke plannen. Ook wordt komend jaar bekeken of vervuilende vrachtauto's de toegang tot de stad kan worden ontzegd. Zo'n regeling zou in 2007 ingevoerd kunnen worden. sprake van openbare schennis, omdat het meisje mogelijk al leen een virtuele afbeelding van het blote geslachtsdeel heeft gezien. De raadsman bestreed ook dat zijn cliënt zijn medede ling over de Tina heeft gebruikt om het meisje tot ontucht te bewegen. Van oplichting kan volgens Huijbers evenmin spra ke zijn, omdat dat een econo misch delict is. De rechtbank doet 24 decem ber uitspraak. den haag/gpd - Invoering van de gekozen burgemeester zal lei den tot chaos in het gemeente bestuur, vrezen lokale bestuur ders. Het kabinet wil dat de bur gers vanaf 2006 hun burge meester rechtstreeks kunnen kiezen. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) pleit voor een paar jaar uitstel. VNG-voorzitter Wim Deetman, burgemeester van Den Haag, heeft geen goed woord over voor de voorstellen van minis ter De Graaf van bestuurlijke vernieuwing. „Het wetsvoorstel draagt niets bij aan een krachtig en slagvaardig lokaal bestuur. Integendeel, het gekozen model zal leiden tot spanningen tus sen de burgemeester en de ge meenteraad en met de wethou ders." En dat is het laatste waar de ge meenten nu op zitten te wach ten, aldus Deetman. „De span ningen in de maatschappij na de moord op Van Gogh vragen juist om een betrokken en aan wezig lokaal bestuur. De ge meente is bij uitstek aangewe zen om de rust in de samenle ving te bewaren. Daarom moet je nu niet het hele lokale be stuur gaan veranderen. Niet alleen de timing is slecht meent de VNG. Deetman vindt dat het kabinet juist bezig is de positie van de burgemeester uit te hollen, terwijl een gekozen burgemeester alleen kan func tioneren als hij gezag heeft en bevoegdheden. „De regering tast de autonomie van de ge meenten aan, bijvoorbeeld op het gebied van belastingheffing. Daarnaast zijn er ideeën om de gekozen burgemeester niet lan ger het hoofd van politie te la ten zijn. Orde en veiligheid ho ren bij de burgemeester thuis. Die bevoegdheden moet je niet weghalen." harderwijk/anp - De gemeente Harderwijk heeft de eerste dwangsombevelen gestuurd naar permanente bewoners van recreatiewoningen. De ge meente denkt de bewijslast rond te hebben dat deze perso nen nog altijd in een vakantie huis wonen, hoewel dat in Har derwijk niet is toegestaan. Harderwijk probeert al sinds 1997 aan de vaste bewoning van recreatiehuizen een einde te maken. Om bewijzen van permanente bewoning te verza melen voerde de gemeente controles uit op de drie recrea tieparken in de gemeente. Eind mei werd een van de contro leurs met een kapmes bedreigd. Hierna schortte de gemeente de controles op. In september zijn wederom vier controlerondes gehouden. De commotie rond om de permanente bewoning leidde in januari dit jaar al tot een schriftelijke bedreiging ge richt aan verantwoordelijk wet houder F. de Lange. Die werd toen beveiligd. Toch noemt de gemeente het beleid succesvol. De gemeente won tot nu toe meerdere rechtszaken die be woners hadden aangespannen. rotterdam/anp - Klokkenluider Ad Bos moet opnieuw als getui ge verschijnen in de zaak tegen vier grote bouwbedrijven en hun medewerkers die verdacht worden van bouwfraude. Eind februari zet de rechtbank de behandeling daarvan voort. Dat heeft de rechtbank in Rot terdam gisteren beslist. De ge tuigenis van Bos is voor de ver dedigers van cruciaal belang. Zij willen weten met welke ambtenaren de bouwbedrijven vooroverleg voerden. De bedrijven worden onder an dere beticht van oplichting van de aanbesteder, in dit geval overheidsdiensten die wegen bouwprojecten wilden realise ren. Als blijkt dat ambtenaren van die diensten hebben gewe ten van dat vooroverleg, is geen sprake meer van oplichting, zeggen de advocaten. Bos is al eerder als getuige op geroepen. Toen beriep hij zich op zijn verschoningsrecht en hield zijn mond. Als dat nu weer zou gebeuren, maakt hij volgens de verdediging geen kans dat de rechter-commissa ris dat honoreert. In een brief van 17 november aan de recht bank schreef Bos te beschikken over 168 namen van ambtena ren die volgens hem wisten van het bestaan van vooroverleg. Het ging om 39 van Rijkswater staat, 9 provinciale ambtenaren en 120 'medewerkers van ge meenten en van de Nederland se Spoorwegen. Half oktober, tijdens de eerste zittingen, ging de rechtbank er nog vanuit dat de zaak eind ja nuari kon doorgaan. Maar het horen van getuigen zoals Bos achter de gesloten deur vein de rechter-commissaris neemt meer tijd in beallg. De recht bank heeft daarom de aan vangsdatum op 28 februari vastgesteld. woerden - Automobilisten zijn nog niet verlost van het promotieteam van het energiedrankje Red Buil. De meiden kozen gisteren een tankstation in Woerden uit om te assisteren bij het tanken en de ruiten te wassen. Vorige week zorgde een soortgelijke actie voor een lange file bij op de Ai bij Muiden. Foto: GPD/Marc van der Kort den haag/anp - PvdA-leider Bos wil weten óf directeur Spruyt van de conservatieve Edmund Burke Stichting van de overheid het advies heeft gekre gen niet in het openbaar steun te betuigen aan het onafhanke lijke Tweede-Kamerlid Wilders. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die Bos heeft gesteld aan de mi nisters Donner (justitie) en Remkes (binnenlandse zaken). Spruyt zei zaterdag in NRC Handelsblad dat hem door een medewerker van de Nationaal Coördinator Bewaking en Be veiliging (NCBB) is ontraden zich ten gunste van Wilders uit te laten. Anders zou Spruyt evenveel gevaar lopen als de met de dood bedreigde Wilders zelf. Bos wil van Donner en Remkes weten of zij het wenselijk ach ten dat veiligheidsdiensten van de overheid burgers aanraden van politieke ambities af te

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5