Uitbreiding verwij sactie huisartsen BINNENLAND 1 Brinkhorst: Submission was onverstandig 'Moslims moeten leren lachen om hun geloof Naturalisatiedag voor nieuwe Nederlanders Grootschalige tbc-test in Zeist 'NSB-leider Mussert herbegraven in België' Tegen grotere praktijk Kerststal in opbouw Politie zoekt connecties Hofstadgroep in België vrije heroïne veelplegers 0 - Minister Donner niets voor experimen- de verstrekking van oïne uit te breiden om iers van straat te weren, een overleg met de Ka lde de bewindsman jren „moreel niet juist idien niet doeltreffend heroïne te geven om koper zou zijn dan een cel stoppen", jrde op een pleidooi /dA'er Straub om alle >rs van de straat de ha- ieer te doen aan nazorg criminelen. iw komt om rand in Vught Een brand gistermid- en seniorenflat in Vught ejaarde vrouw fataal ge- De rookontwikkeling brand was zodanig dat ntruimd moest worden, ontruiming raakte een j, reeds zieke bewoon- rel. Agenten wisten de e reanimeren, maar ze 1 later in een ziekenhuis losch. Haar identiteit is bekendgemaakt. gepakt met granaat i - De politie heeft zon- •t Zuid-Limburgse Bo rn 29-jarige inwoner uden omdat hij een riaat bij zich had. Agen- :en de granaat toen Idelden bij een familie hebben de handgra- rgedragen aan de Ex- Opruimingsdienst, van de verdachte had 5 gebeld omdat hij ru ien had gemaakt. De rilde bemiddelen, maar de handgranaat aan. (ilo cocaïne schept Je Kustwacht heeft [ten zuiden van Cura- ,/eer 400 kilo cocaïne ïept. Zeven personen, [Venezuela, zijn aange- De boot waarin zij m de drugs zijn inbe- jmen. De verdachten len de verdovende j aan land te brengen, t Kustwachtschip Pan- boot in de gaten kreeg, ze pakketten over- sprongen zelf in het e Kustwacht haalde de iden en vijftien tassen pïne uit het water. oemel met t irstanden j Twee meteropnemers giebedrijf Nuon heb- eveer 130 bewoners ra( Ih1661"56 Waterwijk ge- ei De bewoners ontvin- lal maand een veel te ho- kening over 2004, om- ccevee Nuon-medewer- j i meterstanden vorig jej| ust te laag hadden op- n. In enkele gevallen de bewoners tot 3000 )etalen. tiisch afval: eman onwel K - Een politieman van ieteam Moerdijk is gis- en onwel geworden inademde van delijk xtc-afval. De Vel jf het afval aan in een arlij agen die in Rotterdam :on olen. Na behandeling Jekenhuis in Roosen hij naar huis. De poli et glcreeg direct last van zijn f is gen toen hij de laadklep jaa rrachtwagen opende, indïst ook overgeven. De agen was geladen met verk afval, egel iro 20( dinsdag 14 DECEMBER 2004 :ap amsterdam/anp - Minister Brinkhorst van economische zaken noemt het maken van de film Submission door filmma ker Theo van Gogh en WD- Tweede-Kamerlid Hirsi Ali on verstandig. De D66-bewinds- man zegt dat in een interview met het weekblad Vrij Neder land, dat morgen verschijnt. „Toen ik die film zag, dacht ik: oei, oei, loopt dit wel goed af? Je weet wat er gebeurt als je in een munitiemagazijn een siga ret opsteekt. Zo'n film mag, maar ik vond het niet verstan dig. Ik vind het heel begrijpelijk dat daar onder moslims opwin ding over is ontstaan. Neem me niet kwalijk! Wie is hier nou naïef?" aldus Brinkhorst. Minister Verdonk (integratie) is het niet met Brinkhorst eens. Zij zei in een reactie altijd al ge zegd te hebben dat de film on der de vrijheid van meningsui ting valt. Maar Brinkhorst vindt dat dat 'niets te maken heeft met de vrijheid van meningsui ting'. Als ik voor het huis van mijn buurvrouw de hele dag 'rot hoer' roep, wordt ze boos. Daar moet ik dan niet verbaasd over zijn. De situatie is kwetsbaar met zoveel tegenstellingen. Als je dan voortdurend herhaalt dat je gelijk hebt en gelijk wilt krijgen, draag je bij tot een kli maat waarin oplossingen niet meer mogelijk zijn. Zo denk ik erover en voor die opvatting zal ik strijden", aldus Brinkhorst. Brinkhorst is er 'tegen om on geremd van alles te roepen'. „Je moet nadenken voordat je iemand voor rotte vis uitmaakt. Ik kan het woord kutmarok- kaan niet meer horen. En de term geitenneuker krijg ik niet over mijn lippen. In het dage lijks leven en op de televisie worden nu woorden gebruikt waarvan ik zeg: die zijn provo cerend. Die zijn vuig, die heb ben niets meer te maken met het benoemen van de proble matiek. Mensen worden tegen elkaar opgezet. Als ik mijn vrij heid van meningsuiting alleen kan veroveren door jou te ver nederen, dan ben ik onverant woord bezig. En dat moet ook maar eens hardop worden ge zegd. Ik vind helemaal niet dat alles moet kunnen." Brinkhorst zegt in het interview ook dat de tijd rijp is voor een nieuwe beweging. „Mijn ge dachten gaan uit naar een be weging die tegenwicht geeft aan het populisme. De aanhan gers kunnen uit verschillende groeperingen komen: PvdA, WD, CDA en ook uit D66. Het is tijd voor een nieuw ap pèl aan de samenleving, zoals D66 in de jaren zestig deed. Toen ging het om het ver molmde politieke bestel, nu zou het moeten gaan om de sa menhang in de maatschappij. Om het actief uitdragen van de Europese gedachte." weert - Olifanten, een giraffe, leeuwen, apen, ossen en tientallen andere levende en opgezette dieren hebben inmiddels een plek gekregen in de Grote Martinuskerk in Weert. Zij vormen straks de grootste levende kerststal van Europa. Vanaf 24 december is de stal voor het publiek te bezichtigen. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Onderzoek bij 12.000 bezoekers van supermarkt artsconsult internet jort Huisartsen kunnen ort via internet vragen patiënten beantwoor- e-consult wordt onder een bouwpakket voor van huisartsen. Deze van het Nederlands engenootschap en de ke Huisartsenvereni- 'dt nu door vijfhonderd en gebruikt. De corres- ie tussen arts en pa- loopt via een beveiligde Huisartsen zouden internetconsult tijd besparen omdat ze Jatiënten hoeven te ideologie indstichters 'e jongeren die een jin Helden in brand sta- 'obeerden brand in kee in Venray te stich- den niet gedreven door sche motieven. Dat zei ïester J. Schrijen van olgens Schrijen koeste- al jongeren in de dor- Noord-Limburg een egen Turken en Marok- Vlaar dit is nog lang ologie, aldus Schrijen. den haag/gpd - Er komt een jaarlijkse 'naturalisatiedag' waarop tot Nederlander gena turaliseerde immigranten alle maal tegelijk hun paspoort uit gereikt krijgen. Minister Ver donk (integratie) reageerde gis teravond tijdens een debat po sitief op dit plan van de Tweede Kamer. Kamerlid Visser (WD) vindt dat Nederland nu te nonchalant omspringt met de afgifte van het paspoort. Alsof je een par- keervergunning afhaalt, aldus zijn collega Sterk (CDA). Van daar dat zij pleitten voor een jaarlijkse 'burgerschapsceremo nie', waarbij bijvoorbeeld de burgemeester de paspoorten uitreikt. Dat zou moeten plaats vinden op Koninginnedag. Ver donk zoekt uit of dat juridisch haalbaar is en komt „voor Ko ninginnedag" met een voorstel. Inburgering en naturalisatie moeten volgens de bewinds vrouw „een groot, mooi feest" worden. De inburgeringsplicht moet al leen gelden voor Nederlanders die bij geboorte al de Neder landse nationaliteit hebben ge kregen. Daarmee wil de Tweede Kamer voorkomen dat Neder landers die in het buitenland zijn opgegroeid moeten inbur geren. In het plan van minister Ver donk valt iedereen die tijdens de leerplichtige leeftijd minder dan acht jaar in Nederland heeft gewoond en geen diplo ma's heeft, onder de plicht. CDA, PvdA, D66 en SGP vrezen dat dan ook Nederlanders die tijdens die levensfase in het buitenland hebben gewoond, inburgeringsexamen moeten doen, terwijl zij dat helemaal niet nodig hebben. Volgens Verdonk zullen ook 'oudkomers' voor wie geen boete dreigt, zich melden voor een inburgeringscursus. „Men sen hebben er zelf belang bij. Ze willen op de ouderavond horen hoe het met hun kind gaat, of in hun eentje naar de dokter kunnen." De minister gaf toe dat ze „een probleem" heeft als iedereen zich meteen meldt voor een cursus. In dat geval gaat Verdonk bij haar col lega Zalm (financiën) om meer geld vragen. Zeist/ANP - In Zeist vindt bin nenkort een grootschalige tbc- test plaats. Aanleiding is een ge val van open (besmettelijke) tbc bij een medewerker van een su permarkt. De GG&GD Midden Nederland gaat bij 10.000 tot 12.000 men sen de zogenaamde Mantoux- test doen. niet meer in de winkel geweest. Er is volgens de GG&GD dan ook geen enkel besmettingsge vaar voor klanten en medewer kers meer aanwezig geweest. Ook de voedselveiligheid is nooit in het geding geweest, al dus de gezondheidsdienst. Nadat duidelijk werd dat er ook onder familieleden en vrienden De open longtuberculose werd van de man personen besmet 18 november geconstateerd bij bleken te zijn, besloot de GG een medewerker van super markt Cl000 aan de Joh. van Oldenbarneveltlaan. De patiënt is opgenomen geweest in het ziekenhuis voor behandeling om verdere besmettingen te voorkomen. Na het ontdekken van de ziekte is de medewerker &GD tot een onderzoek onder de medewerkers van de super markt. Dat wees uit dat veertig van de 71 onderzochte perso nen besmet waren, overigens met de gesloten, niet besmette lijke vorm van tbc. Het grootschalige onderzoek utrecht/anp - Het aantal huis artsen dat patiënten direct gaat doorverwijzen naar een zieken huis of een fysiotherapeut breidt zich uit. Vanaf volgende week doen 1200 van de ongeveer 7500 huisartsen aan deze protestactie mee, aldus de Landelijke Huis artsvereniging (LHV). De huisartsen protesteren met hun actie, die bijna drie weken geleden begon in Twente, te gen het voorstel van Zorgverze keraars Nederland (ZN) om de huisartspraktijk te vergroten van ruim 2300 naar 3000 pa tiënten. Donderdag voegen de huisart sen in Amersfoort zich bij de actie, volgende week gevolgd door hun Drentse collega's. De huisartsen in Amsterdam en Friesland hebben al laten we ten patiënten niet door te ver wijzen als dat uit medisch oog punt onnodig is. Patiënten zijn bang dat de doorverwijzingen hen geld gaan kosten. Ziekenfondspati ënten moeten per 1 januari bij dragen aan een bezoek aan de specialist, omdat dat dan wordt afgetrokken van hun no-claim- korting. Voor een huisartsbe zoek geldt dat niet. De Neder landse Patiënten en Consu menten Federatie (NPCF) be kijkt nu of de financiële schade voor patiënten aanleiding is om naar de rechter stappen. De Haagse afdeling van de pa tiëntenvereniging heeft juist begrip voor de actie. Zij wijst erop dat een grotere praktijk een verslechtering van de huis artsenzorg betekent en neemt de overlast van de doorverwijs- actie voor lief. Overigens is zorgverzekeraar CZ ook niet enthousiast over het voorstel van de eigen koe pelorganisatie ZN. CZ vindt wel dat huisartsenpraktijken groter moeten worden, maar stelt dat dit geleidelijk moet gebeuren en niet in een keer op 1 januari 2005. De LHV houdt 20 januari een landelijke protestdag tegen de dreigende uitbreiding van de praktijk. Het was de bedoeling dat regionale huisartsenvereni gingen daarna met de doorver- wijsactie zouden beginnen, maar velen volgen nu al het Twentse voorbeeld. De LHV is zich ervan bewust dat patiën ten de dupe kunnen worden van de actie als die een deel van hun no-claimkorting moe ten inleveren, maar stelt dat ze met een grote huisartspraktijk nog slechter af zijn. Biograaf gelooft voorman VMO vindt op 31 januari, 1 en 2 fe bruari plaats in een sporthal. Eerder testen heeft volgens de GG&GD geen zin omdat een besmetting met tbc pas aan toonbaar is na een incubatietijd van zes weken. Dat betekent dat het minimaal zes weken na het laatst mogelijke contact met een besmettelijke patiënt duurt, voordat een besmetting vol doende betrouwbaar aange toond kan worden. Tuberculose is een infectieziek te die veroorzaakt wordt door de tuberculosebacterie. Een in fectie kan ernstige longontste kingen veroorzaken. De ziekte is volledig te genezen met me dicijnen. hilversum/anp - Een Vlaamse nationaal-socialistische groep heeft in de jaren negentig de stoffelijke resten van NSB-leider Anton Mussert op een onbe kende locatie in België herbe graven. Dat beweerde een van de betrokkenen, Bert Eriksson, gisteravond in het televisiepro gramma TweeVandaag. Eriksson was in de jaren zeven tig voorman van de Vlaamse Militanten Orde (VMO), een ex treemrechtse organisatie die verboden is in België. Hij wei gerde in het interview te zeggen waar de botten nu zijn. „Dat geheim nemen we mee in ons graf zei Eriksson, een Belg die in Nederland (Zeeuws-Vlaande- ren) woont. J. Meyers, biograaf van Mussert, zei in de uitzen ding geneigd te zijn te denken dat het verhaal van Eriksson 'authentiek' is. In 1956 verdwenen de resten van Mussert hoogstwaarschijn lijk van een anonieme begraaf plaats in Den Haag. Volgens Meyers staat dat vast. Waar de botten zijn gebleven, is niet be kend. Maar volgens Eriksson bleken ze jarenlang in de ach tertuin te liggen van een Neder lander die in de Tweede We reldoorlog voor de Duitsers vocht. Die 'Oostfronter' benaderde Er iksson op een gegeven moment en drong erop aan het stoffelijk overschot van Mussert opnieuw te begraven in Vlaanderen. On geveer tien jaar geleden willigde hij die wens in. „We zijn gaan spitten en na een uur hebben we hem gevonden. Het was een ijzeren of loden cilinder", ver telde Eriksson. Hij gaat ervan uit dat het de resten van Mus sert zijn.Aan de hand van ge tuigenissen, dus de brieven die in de cilinder zaten. Eriksson toonde in de uitzen ding foto's van de cilinder en de botten. Wat er in de brieven stond, zei hij niet. „Ik kan u die toesturen. Als m'n twee kame raden akkoord zijn." TweeVan daag heeft de documenten tot dusver niet ontvangen. Mussert en C. van Geelkerken richtten de Nationaal-Socialisti- sche Beweging op 14 december 1931 in Utrecht op. Het door Mussert geschreven Program was grotendeels een vertaling van dat van Hitlers NSDAP, maar de rassenleer en antise mitisme ontbraken erin. De eerste openbare bijeen komst van de NSB in 1933 trok zeshonderd aanhangers. Begin 1936 telde de partij 52.000 le den. In een brochure in 1937 aanvaardde Mussert het racisti sche antisemitisme. ten die vorige maand in het Haagse Laakkwartier vier poli tiemensen verwondden met handgranaten. Hij wordt ver dacht van het beramen van een moordaanslag op Geert Wilders en Ayaan Hirsi Ali. Een delegatie van de Neder landse politie reist vandaag naar Brussel om de buitenland se connecties van het Hofstad netwerk in kaart te brengen. Is mail A. komt daarbij steeds na drukkelijker naar voren als een sleutelfiguur in het Hofstadnet werk. Niet alleen heeft hij vol gens inlichtingendienst AIVD in Pakistan training gekregen in het gebruik van explosieven. Ook blijkt hij belangrijke con tacten te hebben in kringen van internationale terroristen. den haag/gpd - De Nederland se politie doet in België onder zoek naar nieuwe internationa le connecties van de Hofstad groep, het vermeende terreur netwerk rond de moordenaar van Theo van Gogh. Een van de verdachten die vorige maand is gearresteerd in het Haagse Laakkwartier, blijkt contact te hebben gehad met een Belgi sche Marokkaan die in Marok ko ter dood is veroordeeld we gens terrorisme. Deze man zit al sinds maart vast in België. Na zijn arrestatie heeft de politie bij een huiszoe king een adresboekje van hem gevonden met het telefoon nummer van Ismail A. (22). De ze Amsterdamse Marokkaan was een van de twee verdach- door Mayke Calis leiden „Moslims in Nederland mogen ook wel eens lachen om hun geloof. Nu is de discussie over de islam wel heel ern stig en nemen veel moslims de koran als het woord van God te letterlijk. In het Westen hebben we ook geleerd te lachen om het christendom; je beledigd voelen is een zwaktebod. Ze moeten het lachen maar leren." Cultuurfilosoof Gabriël van den Brink wil met zijn gisteren verschenen essay 'Tekst, terreur of traditie?' de discussie over een moderne visie op de islam aan wakkeren. Dat die discussie tot op he den vooral wordt gevoerd door niet- moslims is hem een doom in het oog. Hoe de moslims dan wel bij het debat te betrekken, is hem niet meteen duidelijk. Hoopvol vindt hij het dat na de moord op Van Gogh verschillende moslimorga nisaties afstand namen van radicale jon geren. Voorheen betoonden moslims zich te vaak een gesloten front wanneer kritiek op de islam of de gemeenschap werd geuit. Het probleem is niet zozeer de geloofs beleving van de moslims, maar de cultu rele vorm ervan, meent Van den Brink. „Mensen willen geen last van de islam hebben. Ze storen zich eraan wanneer een imam een vrouw geen hand wil ge ven en hebben daarin gelijk. Zulk gedrag Cultuurfilosoof Van den Brink: „Het weigeren door een imam om een vrouw een hand te geven past niet in een moderne samenleving." Foto: GPD/Cees Zorn past niet in een moderne samenleving." Moslims zouden hun geloofsbeleving meer moeten loskoppelen van de tradi ties van het land van herkomst, denkt Van den Brink. Hij realiseert zich hoe moeilijk dat is, omdat veel gedragingen met dat geloof verbonden zijn. Bijvoorbeeld: hoger op geleide wouwen die. wanneer ze ge trouwd zijn en kinderen krijgen, bin nenshuis blijven, in naam van de islam. „Mensen mogen moslims daar best op aanspreken", vindt Van den Brink. Nog beter was het wanneer verlichte geesten uit de eigen islamitische kring opston den, die de koran op moderne wijze konden interpreteren. Een oplossing is volgens hem een hoogwaardige Neder landse imamopleiding. „Moslims moeten oppassen dat ze zich niet te veel terugtrekken in de eigen om geving en zich afkeren van de westerse maatschappij. Daarom ben ik een te genstander van islamitische scholen. Dat zie ik als een zelfverkozen vorm van apartheid. Er is al te veel segregatie in Nederland: in wijken, huwelijken en op witte en zwarte scholen. Door je af te zonderen red je het niet in iteze wereld. Aan de andere kant moet de overheid er ook voor zorgen dat allochtonen niet marginaliseren, door uitsluiting op de arbeidsmarkt en discriminatie hard aan te pakken. Juist door ze in een hoek te drukken is de kans groot dat groepen ra dicaliseren." In de huidige discussie worden terroris me en orthodoxe vormen van de islam te veel op één lijn gesteld, vindt Van den Brink. „Het feit dat moslims troost en bezinning in de islam vinden, is prima. Veel mensen, ook autochtonen, ervaren een gemis in de Westerse materialisti sche consumptiemaatschappij. Alsof een nieuwe magnetron het hoogste doel op aarde is. De fundamentalisten van de verlichting, zoals Paul Cliteur, willen die behoefte niet onder ogen zien. Zij zien de ratio als hoogste goed, maar voor veel mensen is dat niet genoeg. Het feit dat Nederlanders, zoals Abdul Jabbar van de Ven, zich tot de islam bekeren, wijst op de tekortkomingen van onze maat schappij."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3