olitie niet Leidse Blues- en Jazzweek gaat toch door Lger je :ste vriend' sas pi Savanna's moeder wil van eigen proces niets missen ces: Meer tijd voor opsporing ,PF: Politie-uniform oet angst inboezemen Kalm weer bij berging lekkend vrachtschip BSE ontdekt in Bodegraven Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 14 DECEMBER 2OO4 Kijk voor meer informatie op www.teidschdaqblad.nl Superman groter dan Spiderman Minister De Graaf praat in Leiden over Grotestedenbeleid Tijdsbeeld in film '0605' van Theo van Gogh is alarmerend 'Ouick Boys-trainer Gert Aandewiel in beeld bij Sparta' Grijs en V droog fl 2/7° zw 2/3 Café The Duke neemt organisatie in eigen hand Ug/gpd - Voor problemen gjongeren, buurtverloe- |en inbraakpreventie kun- Jgers straks niet meer bij ie terecht. Minister Rem- binnenlandse zaken wil lolitie zich gaat richten loring, toezicht en nood- flening. Alle andere taken n door andere instanties I overgenomen. ilitie moet niet meer op Teinen je beste vriend IO0 zijn", zei Remkes giste- len debat in de Tweede Andere instanties kun- vaak efficiënter en be- aldus de minister, elden van taken die de tal moeten afstoten zijn preventie, het tegen- jan verloedering in buur- het aanpakken van ngeren. Remkes wilde het debat geen complete J en. De minister wil eerst ■I mderzoek doen. Remkes zullen vooral ïeenten meer zelf moe- in. „Gemeenten zijn nu pi jrimair verantwoordelijk en tveiligheidsbeleid." iede Kamer ziet wel wat nkes' plan, maar wil dat ster duidelijk maakt wie rk overneemt. LPF-ka- Joost Eerdmans is en- 'er»ei thousiast: „De politie moet al leen bij noodsituaties hulp ver lenen, nu worden ze vaak inge zet als verzekeringsagent bij on gelukken. De politie moet ook niet als een welzijnswerker door de buurt sjokken." De Kamer sprak tijdens het de bat ook over de prestatiecon tracten van de politie. Daarin is vastgelegd hoeveel boetes de politie uitschrijft en hoeveel za ken er voor de rechter gebracht moeten worden. Door die con tracten zien veel mensen de po litie als een bonnenmachine die voor elk overtredinkje een boe te geeft. Remkes vindt dat niet terecht: „Bij voorbeeld wild- plassen is geen flutzaak, het is asociaal gedrag in de publieke ruimte, en ook het vervolgen van te hard rijden is belangrijk voor de verkeersveiligheid. Wij hebben die regels niet voor niks gemaakt, dus moeten we ze ook naleven." Volgens minister Donner van justitie wordt in de Kamer ver schillend gedacht over de pres tatiecontracten. „Bij de com missie justitie wordt vaak ge zegd: 'Kunt u die snelheids overtredingen niet wat meer la ten lopen?', maar de verkeers- commissie wil juist strenger be boeten om het dodental in het verkeer te laten dalen." c|Ug/anp - De discussie ie het nieuwe politie- 11 er uit moet zien begint de Tweede Kamer te be- IVoor de LPF is het voor- grijk dat het uniform ef overkomt en zo nodig boezemt'. een debat over de poli cing zei minister Rem- binnenlandse zaken dat het debat nu alleen at om het koppel, het le- en 'de kleur van het ied'. De discussie over ip is inmiddels afgeslo- voordeel van de plat- iepet. LPF-woordvoerder ins wil graag dat de Ne- Ise agent net zoveel ge- raalt als hij heeft mee- in de straten van Los „Daar laat je het wel oofd om met rood licht COMMENTAAR POLITIEVERHOREN AN tie is wat aan het sputte- r voorzitter Van Delden Raad voor de Recht heeft zondag een nuttige ie gedaan. Het wordt tijd rhoren op Nederlandse :aus op de band wor- lomen. op de televisie naar ltse detective. Het ver- ordt op de band opgeno- aarbij het gesprek begint t noemen van de namen wezigen. Op die valt altijd ach- recies te contro- rat Jack Frost en $|ollega's hebben en wat de ver- al dan niet heeft iders is de situatie in Ne- Hier wordt in het kader |i rechtszaak gebruik ge- fan door de politie opge- processen-verbaal van t» waar als het een beetje ook nog de handteke- lder staat van de persoon verdachte of getuige is d. Vervolgens kan een te die voor de rechter rschijnen op de zitting aal ook nog eens kwijt. door Herman Joustra leiden - De Leidse Blues- en Jazzweek gaat toch door. De twee eigenaren van Jazzcafé The Duke, Jeroen Bos en Pepijn Hijdra, hebben naar eigen zeggen de or ganisatie van het evenement zo goed als rond. De Stadsgehoorzaal en De Waag hebben hun medewerking al toegezegd en ook de kroegentocht maakt weer deel uit van het festival, dat van 21 tot en met 31 ja nuari duurt. Het duo sloeg eind vorige week de han den ineen, nadat het bestuur van de stichting Leidse Blues- en Jazzweek had besloten het evenement te schrappen in verband met het overlijden van de grote inspirator Dick Wansink. „Wij zitten met The Duke natuurlijk zo dicht bij het vuur, met elke dag live muziek, dat het voor ons niet veel moeite is het evene ment voort te zetten", zegt Bos. „Toen we officieel hoorden dat de jazzweek was afgelast, zijn we dan ook als een speer aan de gang gegaan." Geluk bij een ongeluk was dat de organi satie van de 25ste Leidse Blues- en Jazzweek al een stuk gevorderd was. „Het programma, welke artiesten waar zouden spelen, stond al voor een groot deel vast. We hebben tegen de organisa tie gezegd: joh, bevries het, laat ons de boel overnemen. Ik denk dat zo n 75 procent van het programma al bij ons bekend was. We hebben snel contact ge zocht met de Stadsgehoorzaal en De Waag, omdat dat belangrijke pijlers zijn van het evenement, en met sponsors. Want zonder sponsors is er geen groot festival te organiseren. Ook hebben we van de stichting een lijst gekregen van de kroegen die vorig jaar deelnamen aan de kroegentocht." Hoewel nog niet alles rond is, denkt het duo het evenement binnenkort hele maal in kannen en kruiken te hebben. Alleen de naam is nog onduidelijk. De stichting Leidse Blues- en Jazzweek, die zijn goedkeuring heeft gehecht aan de nieuwe organisatie, bevestigt het niet prettig te vinden als de nieuwe organisa toren de oude naam van het evenement gebruiken. „Dat doen we dan ook niet", zegt Hijdra. „Hoe jammer dat ook is, want we willen wel dat duidelijk is dat dit precies hetzelfde evenement is als de oude Leidse Blues- en Jazzweek. Welke naam we wel gaan gebruiken, daar zijn we nog niet helemaal uit." Utrechter wint Nationaal Dictee den haag - De Utrechtse film recensent en bankmedewerker Frans Wollrabe heeft het Groot Dictee der Nederlandse Taal 2004 gewonnen. Hij had maar één fout, die bovendien pas na de opname werd geconsta teerd. De bekende Nederlan ders deden het met gemiddeld 38 fouten veel slechter, ook dan de Vlaamse prominenten (25 fouten) en de niet-prominenten uit Nederland (17 fouten) en Vlaanderen (12 fouten). Er was dit jaar ook een kinderdictee. Dat werd gewonnen door de Vlaamse Anneleen Denoo. Pagina Media de straat over te steken." Het plan om het leren jack van de politie om te wisselen voor een parka past volgens Eerdmans niet in dat beeld. Met de parka ziet de agent er uit als een 'wandelende slaapzak', vindt de LPF'er. Het Kamerlid Rouvoet (Christenunie) moet niets heb ben van de ideeën van Eerd mans. .Alsjeblieft geen agres sieve en angstaanjagende kle ding." Het CDA wil liever geen blauw ondergoed. Wit kleurt beter bij een blauw uniform, meent woordvoerder Algra. Hij noemde de nu al jaren durende discussie over de vervanging van het uit 1993 daterende uni form wel 'erg stroperig'. Minister Remkes worstelt nog steeds met de vraag hoe ver zijn verantwoordelijkheid in deze kwestie moet gaan. Betrokkenen bij het rechtsbe drijf maken met regelmaat mee dat mensen verklaren dat wat de politie heeft opgetikt, niet met de werkelijkheid strookt En als ze dan geconfronteerd worden met het feit dat hun handteke ning onder het stuk staat, klinkt het steevast dat dit onder druk is gebeurd. Dat is niet altijd even geloofwaardig, maar vervolgens ligt het gevaar op de loer dat geen enkele eerder bekennende verdachte wordt ge loofd. Het opnemen van ver horen op het politiebu reau is zinvol. Of het een videoband moet zijn, is de vraag. Een geluidsopname lijkt minder be werkelijk. Mocht er een dispuut zijn over wat tijdens een ver hoor is gezegd, dan kan de op name er bij worden gepakt. Het plan is geen Ei van Columbus om onterechte veroordelingen geheel te voorkomen, maar kan in een aantal gevallen meer ze kerheid geven. En dat is voor al le betrokkenen pure winst Arthur Maandag anchorage - Bij Alaska zijn vrijwilligers begonnen de olie op te rui men die sinds vrijdag uit een in stukken gebroken vrachtschip lekt. De stookolie vormt een bedreiging voor het dierenleven. Het kalme weer helpt de 150 mensen bij hun werk. Het Maleisische vrachtschip, dat vorige week woensdag aan de grond liep, brak vrijdag doormid den. De Selendang Ayu had ongeveer 2 miljoen liter olie aan boord, waarvan naar schatting 160.000 liter is weggestroomd. De olie be dreigt de stranden van het eiland Unalaska, vlak bij een wildreser vaat met zeeleeuwen, otters en zeevogels. Het vrachtschip was na een storm op drift geslagen en aan de grond gelopen. De beman ningsleden werden aanvankelijk gered door een helikopter van de kustwacht, die later in zee stortte. Zes mensen kwamen daarbij om het leven. Een regeringsfunctionaris noemde de lekkage ernstig. In 1989 verloor de olietanker ExxonValdez 29.000 ton ruwe olie bij Alaska en vervuilde de kust over een lengte van 1600 kilometer. Foto: EPA Milieuramp Alaska NOORDELIJKE IJSZEE r VS W ALASKA CAN anks Zelfdoding Kelly betwist londen - Twee hulpverleners betwisten de officiële versie over de dood van de Britse re geringsadviseur David Kelly. De wapenexpert werd vorig jaar ju li met een doorgesneden pols gevonden in het bos. Hij pleeg de zelfmoord, concludeerde een onderzoekscommissie. Kel ly had tegen de BBC gezegd dat de regering-Blair berichten over Iraakse massavernietigingswa pens had opgeklopt. Volgens de hulpverleners, die tot de eer sten behoorden die het lijk za gen, kan Kelly onmogelijk zijn doodgebloed. Een van de hulp verleners zei dat ze destijds bij het lijk nauwelijks bloed had gezien. Bloembollen voor vliegveiligheid schiphol - Luchthaven Schip hol zet bloembollen in om de vliegveiligheid te verhogen. In de velden rond de kop van de Polderbaan zijn bij wijze van proef narcissen en keizerskro nen gepoot. Deze bloemen ver spreiden een geur waar muizen en mollen niet van houden. Die muizen trekken weer roofvogels en reigers aan die een gevaar kunnen vormen voor startende en landende vliegtuigen.Vorig jaar waren er op de luchthaven drie vogelaanvaringen per 10.000 vluchten. Als de proef slaagt, komen er ook bloembol len bij andere banen. door Nancy Ubert den haag/gpd - Met felrood gestifte lippen, war rig, vervilt haar en een spichtig lijf dat is verstopt in een veel te grote zwarte jas verschijnt Sonja de J. maandagochtend in het Haagse paleis van jus titie. Officier van justitie Degeling gaat er van uit dat deze 32-jarige vrouw uit Alphen aan den Rijn haar dochtertje Savanna in september van dit jaar opzettelijk van het leven heeft beroofd. Haar echtgenoot Mario B. en haar neef en/of minnaar Reffles M. hadden volgens de officier ook een aandeel in het helse bestaan dat de driejarige peuter moet hebben gehad. Het duurt nog zeker drie maanden voordat de Haagse rechtbank de schokkende zaak inhoude lijk kan behandelen. De moeder en haar echtge noot worden binnenkort onafhankelijk van el kaar onderzocht in het Pieter Baan Centrum, de psychiatrische observatiekliniek van justitie in Utrecht. Op dit moment verblijven de twee nog in een 'gewone' cel. De man in Zoetermeer, de vrouw in Nieuwersluis. De derde verdachte loopt nog vrij rond. Volgens de advocaat van de vrouw, Jeroen van der Linden, is ten onrechte het beeld ontstaan dat de vrouw al heeft toegegeven dat zij haar dochtertje van het leven heeft beroofd. „Ze heeft niet bekend", zegt hij. Het openbaar ministerie stelt dat Savanna door verstikking de dood vond. Volgens aanklaagster Degeling was er een stuk stof in de keel van het kind gepropt. De moeder zou dat op haar geweten hebben. „Dat staat nog te bezien", aldus advocaat Van der Linden. Hij wacht het onderzoek naar de precieze doodsoor zaak van Savanna af. De resultaten daarvan wor den binnen een maand verwacht. Daarnaast wordt nog onderzoek verricht door Rob Bilo, de arts die in opdracht van justitie gere geld onderzoek doet naar kindermishandeling en seksueel misbruik. Zijn bevindingen zijn ook nog niet binnen. Welke rol de derde verdachte precies in het dra ma heeft gespeeld wordt pas duidelijk als de rechtbank de strafzaak inhoudelijk behandelt. Voormalige vrienden van Sonja de J. hebben ver klaard dat de vrouw met de 34-jarige man uit Nieuwkoop een intensieve relatie onderhoudt en dat hij naast een volle neef ook een 'volle liefde' is. Hoewel de gisteren niet aanwezige neef Reffles M. volgens derden een belangrijke rol in haar liefdesleven speelde of speelt is de Alphense vrouw de afgelopen zomer toch met een ander getrouwd: een 27-jarige keukenmonteur. Grotere tegenstellingen tussen twee echtelieden zijn nau welijks denkbaar. Hij is een schuchter type. Met gebogen hoofd en schouders schuifelt hij de rechtszaal binnen. Zij komt over als een felle tan te. Ze zet ferme afgemeten stappen die duidelijk hoorbaar zijn en doet haar mond snel en makke lijk open. Ook als haar niets wordt gevraagd. Vanwege de nog komende onderzoeken zal de inhoudelijke behandeling van de zaak mogelijk pas in april plaatsvinden. Wel is er op 10 januari opnieuw een 'pro forma-zitting' gepland. De wouw verblijft op dat moment waarschijnlijk in het Pieter Baan Centrum. Als ze liever in de kli niek blijft hoeft ze die dag niet per se voor de rechter te verschijnen, werd haar voorgehouden. „Nee! Ik ben erbij!", sprak de wouw zelfverze kerd. Ze wil duidelijk niets missen van het juridi sche spel waarin zij zelf de hoofdrol speelt. Pagina R3: 'Moeder van Savanna heeft niet bekend' bodegraven - Bij een koe op een bedrijf in Bodegraven is de gekke-koeienziekte BSE gecon stateerd. De besmetting werd ontdekt daags nadat de koe op 2 december voor de slacht was aangeboden. Uit voorzorg zijn gisteren 25 'risicodieren' ge dood. Bij de andere runderen op het bedrijf zijn geen sporen van de ziekte aangetroffen. Toch moest de getroffen melkvee houder uit Bodegraven gister ochtend bijna de helft van zijn 57 koeien laten afmaken. Zij zijn in dezelfde tijd als het be smette rund op hetzelfde be drijf geboren of hebben hetzelf de voer gegeten. Ook nakome lingen jonger dan twee jaar moesten worden 'geruimd'. Wat rest is een halflege stal. De boer zwijgt even als hem wordt gewaagd, wat er toen door hem heen ging. „Het kost tijd om het te verwerken zegt hij aange slagen. ,Aan de koe was hele maal niets te merken. Dit komt zomaar over je bedrijf heen." De Bodegraver hoopt zijn vee stapel weer snel te kunnen aan vullen. In elk geval is het bedrijf niet afgesloten. De besmetting is het 77ste geval in Nederland sinds 1997 en het zesde geval in 2004. Het minis terie van landbouw heeft een onderzoek ingesteld naar het veevoer. Dutch Harbor Umnak-r x --Unalaska anp - bron: krt kustwacht Alaska NEC ontslaat Johan Neeskens Nijmegen - Het bestuur van voetbalclub NEC heeft trainer Johan Neeskens gisteren met onmiddellijke ingang op non- actief gesteld. Neeskens was vanaf de zomer van 2000 werk zaam bij NEC. Aan het einde van het afgelopen seizoen ver lengde de oud-international zijn contract met één jaar. De resultaten waren dit seizoen te leurstellend. Bestuur en directie van de nummer veertien van de eredivisie stellen dat de huidige sportieve situatie geen perspec tief biedt voor een verdere sa- menwer king. NEC verloor zon dag met 3-2 bij De Graafschap. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor f 0,75 Bl Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen J 0,41 per dag! J Naam:DM V J Adres: 1 Postcode/Plaats: I Telefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) I I Geboortedatum: I e-mailadres: Leidsch Dagblad. Antwnr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 - 1711 E-mail lezersser\'ice@hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding Is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ODagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1