KUNST CULTUUR Van Gogh's '0605': een alarmerend tijdsbeeld Art Nouveau in wereld zonder woonboulevard Brad Pitt en Mat Damon: 'Heimwee naar Amsterdamse koffieshops; Zlatoust tot diep ontroei in de zit: Nominaties Golden Glo Jamie Foxx Tygo Gernandt. Publiciteitsfoto Tygo en Cas in toneelthriller Tape Amsterdam - Acteurs Tygo Ger nandt en Cas Jansen gaan vol gend jaar het theater in. Samen met actrice Alwien Tulner voe ren zij de psychologische thril ler 'Tape' van auteur Stephen Belber op. 'Tape' vertelt over drie oude vrienden die elkaar tien jaar na hun afstuderen weer zien: de nooit helemaal in het leven geslaagde Vince {Tygo Gernandt), de vleesgeworden fatsoensrakker Johnny (Cas Jansen) en de toekomstige offi cier van justitie Amy (Alwien Tulner). Het trio komt samen tijdens een door Vince geënsce neerde reünie om herinnerin gen op te halen aan een oud schoolfeest waarop Johnny Amy verkracht zou hebben. Nieuw beeldje op Visbrug leiden - Op de Visbrug staat opnieuw een beeldje. De sokkel die al enige tijd leeg was, omdat het oorspronkelijke beeldje van de marktkoopman door de ge meente wordt gerestaureerd, wordt nu bezet door een mo derne, 's nachts lichtgevende sculptuur. Die is daar in de nacht van zondag op maandag neergezet door het Kunst Uit schot Team en is getiteld 'What's on a marktkoopmans mind?' Het Kunst Uitschot Team, dat uit anonieme kun stenaars bestaat, deed al eerder een paar keer van zich spreken in Leiden en omgeving, door op openbare plekken beelden neer te zetten. Gvetadze wint pianoconcours den haag - De 23-jarige pianis te Nino Gvetadze uit Georgië heeft de eerste prijs gewonnen van het concours van de Young Pianists Foundation. Die prijs behelst behalve een studie beurs van tienduizend euro ook een aantal concerten met onder meer het Residentie Orkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Nino Gvetadze won ook de extra prijs voor de uitvoering van na 1940 gecomponeerd re pertoire en werd eerste in de hoogste van de drie leeftijd-ca tegorieën waarin het concours verdeeld is. dinsdag 14 DECEMBER 20| ;o' parijs - De film die wereldwijd is voorbestemd om de grote kerstkra ker te worden, Ocean's Twelve, be leefde gisteren in Parijs zijn Europe se première. Regisseur Steven Soder- bergh gaf er een persconferentie sa men met drie van zijn hoofdrolspe lers: Brad Pitt, Mat Damon en Don Cheadle. Zoals ze tijdens de opna men het afgelopen voorjaar Amster dam grondig hadden weten te ontre gelen en vervolgens nog Parijs en Rome, zo deden ze ook bij hun te rugkeer in Europa hun best vooral niet te serieus over te komen. Het enige waar men het achter de tafel over eens werd, was dat Amsterdam toch wel de favoriete filmlocatie was geweest. Brad Pitt: „Die koffieshops! Die koffie! Doodzonde dat we niets van die fantastische koffie mee naar huis konden nemen!" Zoals Ocean's Eleven, de megahit van drie jaar geleden, een uitzonder lijk vrolijke oplichtersfilm was ge weest die vooral zo aanstekelijk werkte omdat er een nieuwe 'rat- pack' leek opgestaan van superster ren die voor hun gezamenlijk genoe gen een film maakten, zo komt ook Ocean's Twelve over. En zo komt ook hun persconferentie over, als een gelegenheid om vragenstellers en meer nog elkaar in de maling te nemen. De regisseur blijkt uiteindelijk de enige die ook nog wel wat echt zake lijke informatie kwijt wil: „Als je een vervolg wil maken op een wereldsuc ces als Ocean's Eleven, moet je wel heel zeker weten dat je een script hebt dat voldoende variatie biedt op de vorige keer. De eerste film had - met die overval in dat casino in Las Vegas - de charme dat alles op rolle tjes liep. Daarom hadden we voor de tweede film bedacht dat alles nu juist moest tegenzitten en ook lang durig mis zou blijven lopen. We wil den er allemaal méér van maken dan een herhalingsoefening." „De meeste 'sequels' plegen al te be ginnen met de muzikale thema's van de eerdere succesfilm. Dat is het eer ste wat we besloten hebben om juist niet te doen. Ocean's Twelve zou volledig op zichzelf moeten kunnen staan. In deze business is het net zo belangrijk om je successen niet te herhalen als om je fouten niet te her halen. Het had me bij de eerste film nogal wat tijd gekost om mijn visuele stijl zo aangepast te krijgen dat hij paste bij dit onderwerp. Alleen daarom al wilde ik graag een 'sequel' doen, in de zekerheid dat ik dan met de camerastijl van begin af aan goed zat. Maar dat is dan een ze kerheid die net zo goed risico's in houdt. Ik houd er niet van om een film eerst helemaal in 'story boards' te ontwerpen. Ik zie liever eerst wat er zal gaan gebeuren om daarna pas te besluiten waar ik mijn camera hebben wil. Maar vooral als je ver plicht bent heel snel te werken, op locaties waarover je slechts een be perkte tijd kunt beschikken - zoals in Amsterdam - dan kan dat wel een zenuwentoestand worden. Maar het is eigenlijk de enige manier wa h" ik kan werken." p Of Ocean's Twelve beter is gev, 'e' dan Ocean's Eleven, daarover!oV( men wellicht van mening verst s£ len, volgens Soderbergh. „Maa n.el ker is dat hij in elk geval ander» 'i^1 En geloof me: Dat is niet simp 'at voor elkaar te krijgen. Want niese zal je aanmoedigen het een twi keer anders aan te pakken. Iedi ||f zal je juist aanmoedigen om p hetzelfde te doen. Maar daar d H ten wij met dit team toch ande over. Wij wilden het echt overi15 andere boeg gooien." film recensie Pieter van Lierop Film: '0605'. Regie: Theo van Gogh. Met: Thijs Römer, Tara Elders, Katja Schuurman, Jack Wouterse, Johnny de Mol, Georgina Verbaan, Tooske Breugem, Arian Schlüter. Komende vier dagen te downloaden via www.0605defilm.nl. Vanaf januari in de bioscopen. Niet de geringste reden om de dood van Theo van Gogh diep te betreuren is dat hij als ci neast - toch zijn stiel bij uitstek - in een ontwikkeling zat waar bij elke nieuwe film van hem interessanter uitpakte dan de vorige. Met zijn laatste tv-serie, 'Medea' nog in aantocht, mag voorlopig worden vastgesteld dat zijn laatste reguliere speel film tot het beste behoort wat hij heeft nagelaten. '0605', over de moord op Pim Fortuyn, is een politieke thriller van het ty pe waar Franse regisseurs als Yves Boisset sterk in waren zo'n 25 jaar geleden. Vooral in het begin wekt '0605' dubbele emoties op met bij voorbeeld de scènes in een Haags café waar iedereen ge kluisterd bij de televisie staat waar de eerste berichten en beelden binnensijpelen over de moord op de voorman van de LPF. Tegenover de sprakeloze mensen bij wie stille tranen over de wangen biggelen staan er ook branieschoppers die kennelijk aanleiding hebben om een fles champagne open te laten trekken. De meesten lij ken echter wel te beseffen dat er iets is gebeurd in Nederland dat de samenleving onherstel baar zwaar heeft beschadigd. Het zijn dezelfde tegenstrijdige reacties die ook een goede maand geleden vielen waar te nemen toen de maker van deze film zelf werd vermoord. Thijs Römer is, als fotograaf Jim de Booy, getuige van het optakelen van een auto door de politie in de Scheveningse haven. Publiciteitsfoto: GPD Toch ebt dat merkwaardige ex tra-effect snel weg om met vol doende nuchterheid te kunnen kijken naar wat Van Gogh ons postuum te presenteren weet op basis van de door Thomas Ross eerder in boekvorm ont vouwde complot-theorieën. Die komen er in grote lijnen op neer dat de BVD op de hoogte was van hetgeen Volkert van der G. van plan was. Men heeft hem bewust zijn gang laten gaan. Indien Fortuyn zou wor den vermoord, zou dit gegaran deerd een reusachtige verkie zingswinst opleveren voor de LPF, die dan Mat Herben zou krijgen als nieuwe roerganger. En Mat zou wel zorgen dat dan Nederland zou deelnemen in het Joint Strike Fighter-project en dat was dan het belang waarvoor Fortuyn zou zijn op geofferd. Zo min als het Ross met zijn boek was gelukt om deze theo rie echt overtuigend te laten klinken, zo is het ook Theo van Gogh niet gelukt met zijn film. Maar wel krijgt '0605' het voor elkaar om een sfeer te creëren van paranoia waarin je wel be reid bent te geloven dat er meer moet hebben gespeeld dan en kel een actie van een geflipte dierenliefhebber. Dat is dus ge noeg om twee uur met gespan nen aandacht te willen meerei zen met fotograaf Jim de Booy (uitstekende rol van Thijs Rö mer), een freelancer die op 6 mei 2006 omstreeks zes uur bij de bouw-uitgang van het Hil- versumse mediapark druk bezig was Birgit Maas (Georgina Ver baan) te fotograferen. Toen hij schoten hoorde, merkte hij tot zijn stomme verbazing dat vrij wel ogenblikkelijk de politie ter plaatse was en het terrein af sloot. Hoe kon dat zo snel? Thuis ging hij zijn kiekjes nog eens na, merkte verscheidende wachtende auto's te hebben meegefotografeerd en besloot nog maar eens wat nummers na te trekken. Binnen de kortste keren was hij iemand op het spoor die de volgende dag dood uit een te water geraakte auto tevoorschijn zou komen, als mede een Turks-Nederlands meisje (Tara Elders) met een strafblad. Maar met zijn na speuringen had hij op zijn beurt de aandacht op zich ge vestigd van vreemde snuiters die bij nader inzien blijken te ressorteren onder BVD-baas Jack Wouterse. En dan beseft Jim dat er ook op hem wordt n Het zou overdreven zijn om te beweren dat je bij het volgen van de verdere gebeurtenissen voortdurend op je nagels zit te kluiven van opwinding en zeker de finale verdient het woord apotheose niet. Maar je krijgt wel een onbehaaglijk stem mend Nederland voor ogen ge toverd, bevolkt door talloze jon ge cynische en zeer herkenbare mensen, voornamelijk derti gers, voor wie de rustige reali teit van lief tolerant Holland ei genlijk al lang verdwenen was. Van Gogh heeft een film afgele verd die een verontrustend gis tingsproces in beeld heeft ge bracht. Zijn eigen dood is een alarmerend uitroepteken achter die visie geworden. den haag/gpd - Actem Foxx is gisteren driemai 103 mineerd voor een Gold; ;er be Award, na de Oscar langrijkste prijs in de kaanse filmindustrie, dingt met zijn hoofdrol ijtsjt mee naar een prijs voo acteur in een filmmusi comedy. Andere genomineerdeni g| categorie zijn Jim Carrey vin Kline. Foxx staat ooi mc shortlist voor zijn bijrol 1 vei chauffeur naast huurmlsk; naar Tom Cruise in de 'Collateral' en een rol ij film 'Redemption'. 'Ray*, over het leven van overleden Genius of Scien Charles, is bovendien in ice in de categorie beste fili 5-j cal of -comedy. In de staan ook de animatieijer Incredibles' en de 'Phantom of the Open et Aviator' (over miljarda dl ward Hughes), 'Finding olli land' (over de geestelijk dp« van Peter Pan), 'Closer' nocidedrama 'Hotel en 'Kinsey' staan op de s voor beste filmdrama. De actrices Scarlet Joh Nicole Kidman, Uma UArd^ en Imelda Staunton zijn co mineerd voor beste vroupn; hoofdrol. In de race voor beste nu in ke hoofdrol zijn onde:in Johnny Depp, Liam Net th Leonardo DiCaprio. Scorsese, Clint Eastwülm; Mike Nichols bevinden a ier: der de kanshebbers op 0 inn be voor beste regie. 00 De Golden Globes, dieo er nuari worden uitgereidv meestal een goede graande voor de eind februari te ven Oscars. De Globes gin dit jaar werden uil waren wat betreft de naamste categorieën ee recte afspiegeling van demy Awards, die een later werden toegekend. Ji me |ei muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Moskous a cappellakoor Zlatoust o.l.v. Mikhail Borodyansky. Gezien: 12/12, Palace Hotel, Noördwijk. Wat gebeurt er met de ziel van een volk dat op een kleine bo venlaag na, eeuwen lang in lijf eigenschap heeft geleefd, en daarop in nieuwe knechtschap een driekwart eeuw zijn gods dienst niet mag belijden? Die ziel is gemangeld, uitgeperst. Maar het overgebleven levens elixer zit niettemin boordevol vaderlandsliefde en verborgen spiritualiteit. Dat vertaalt zich in het grote Rusland in kunst tegen de verdrukking in. Zo trad zondagmiddag een tiental zangers uit Rusland op luisterend naar de naam Zla toust (gouden stem), dat tot diep in de ziel ontroerde. Voor de pauze met liederen die door de jaren heen al of niet achter gesloten deuren ten Hemel zijn opgestegen. En na de pauze een wervelende show van gees tige, romantische, boertige volksliedjes overgoten met een saus van heimwee, nostalgie en verbondenheid. Aanvankelijk is het zoeken naar de goede stembalans. Als je zeer wel in staat bent solistisch op te treden, is het een kunst om 'met elkaar' fraai homogeen te zingen zonder al te veel (per soonlijke) vibratie. Alsof er één tenor of één sopraan staat te zingen in plaats van twee of drie. De a cappella koorklank heeft de neiging om kleurrijk te flikkeren in vele timbres, wat enerzijds lichtelijk stoort, an derzijds verrast om haar eigen heid. Maar zodra een solist uit het koor naar voren treedt, toomt 'Zlatoust' zich diei in, wordt het coloriet als! glanzend goud. Zo stijgt in een stralend 116 slaande klankenrijkdomi zang op 'In U verheug iki 0 wierook van het altaar, D belkorigheid functioneen treffelijk in de evocatieve p selzangen, in het elkaar 11 1 pen 'Prijs de Heer, o mijc Engelachtig licht en ijl vei digt de sopraan Irina Zot) de blijde boodschap in 1e| gel cried', gedragen door jjj.' donker fluwelige koorzan De Russische ziel, die zie! de pauze nog wat schuil! barst uit z'n voegen want vrouwen van Zlatoust na pauze in zwierige, bonte 1 dracht de bloemetjes bui zetten. Als de hartverovei bariton Andrej Semenov U soldatenlied zingt, waarii kistjes hoort marcheren front richting huiswaarts z'n liefje in het vooruitzk dan springt de vonk lines over naar het publiek. In lied over de wijdse Stepp 'g gen we ongewild een vod proefje op de zoete toegif le nacht, heilige nacht'. 0 over de steppe hangt iels J en heiligs als een bariton sioneerd zijn vaderlands! prijsgeeft, in nauw contai een beeldschoon pianissi zingend koor. De tenor Vladimir Albata zingt wonderbaarlijk inn )U teder, laat z'n stem als 'u wiegen op de wind in een "I sisch 'Jingle bells' weena zijdezachte vocalise op d( tergrond. In de laatste orr vg schijnlijk lang aangehowi toon betovert hij ons doo stem wel drie maal als eer meleon van kleur te laten j anderen. Zlatoust verovet hart tot slot nogmaals mfj warmbloedig en geraffinf ritmisch 'Kafinka'. j Ruim 400 objecten uit collectie Siegfried Bing in Van Gogh Museum door Francoise Ledeboer Amsterdam - Het gebeurt zel den dat een kunsthandelaar postuum een grote eigen expo sitie krijgt. Zo'n uitzondering was Theo van Gogh, in de eer ste plaats 'broer van', maar ook toonaangevend kunsthandelaar en verzamelaar. In het Van Gogh Museum valt deze eer nu te beurt aan Siegfried Bing, ei genaar van de in 1895 geopen de Parijse kunsthandel L'Art Nouveau, al snel de benaming voor de internationale kunst stroming die ook bekend werd als Jugendstil. In ons land werd de stroming officieel Nieuwe Kunst genoemd, maar de spot naam 'slaoliestijl' naar de affi ches van Jan Toorop voor de Delftsche Slaolie Fabrieken was populairder. Mooi aan de inrichting van de expositie zijn de opgeblazen fo to's van het prachtige pand aan de Rue de Provence waarin Bing van 1895 tot 1904 zijn Art Nouveau-handel dreef. De ruim vierhonderd prachtige objecten en kunstwerken die daar ooit werden verhandeld, maken nog steeds hebberig en dat alleen al is nu genoeg bewijs voor zijn voorbeeldige smaakten grote commerciële talent. Uitgevoerd in de voor Art Nou veau kenmerkende vloeiende lijnen, elegante asymmetrie en decoratieve natuurmotieven konden welgestelde Parijze- naars bij Bing kiezen uit glas werk van Tiffany en beelden van Rodin en Camille Claudel, maar ook uit schilderijen van kunstenaars als Frank Brang- wyn, Edouard Vuillard, Félix Vallotton, Paul Signac en Henri de Toulouse-Lautrec. Daar naast verkocht hij stoelen en te gels naar ontwerpen van Henry van de Velde, keramiek van Daum Frères, een inktpot van een 'promotor' te zijn", conclu deert Rüdiger Joppien in een van de uitstekende essays in de catalogus. Uit januari 1896 dateert het ci taat van wat Bing voor ogen stond: „L'Art Nouveau zal ten strijde trekken tegen het lelijke en de pretentieuze luxe van alle ons omringende zaken, om de ze dingen te vervullen met een perfecte smaak en de charme van een eenvoudige schoon heid, tot in de nietigste ge bruiksvoorwerpen." Om zijn gelijk te bewijzen presenteerde hij als klap op de vuurpijl op de Wereldtentoonstelling in Parijs in 1900 drie Art Nouvau-stijlka- mers met kamerschermen, bedden, sofa's, stoelen, porse lein, glas en textiel naar ontwer pen van Georges de Feure, Ed ward Colonna en Eugène Gail- lard. Er viel in visueel opzicht inderdaad niets op af te dingen: de stijl was zó flexibel dat de dagelijkse leefomgeving er tot in alle details mee kon worden vorm gegeven. Art Nouveau, veelal geprodu ceerd in de eigen werkplaatsen van Bing, bleek echter al gauw te duur voor een rendabele commerciële exploitatie in een wereld die de twintigste eeuw zou beëindigen met woonbou levards en kunstnijverheid- voor-een-prikkie. Siegfrieds zoon Marcel verkocht het grootste deel van zijn vaders Art Nouveau-voorraad in 1909 aan musea en particuliere verzame laars en zou zich tot zijn dood in 1920 concentreren op de handel in Aziatische kunst. 'L'Art Nouveau. La Maison Bing': t/m 27 februari, Van Gogh Museum (Paulus Pot terstraat 7, Amsterdam), dage lijks van 10.00 tot 18.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur. Gesloten op 1 januari. De catalogus kost 32,50 euro. Ruim vierhonderd prachtige objecten en kunstwerken op de tentoonstelling 'L'Art Nouveau. La Maison Bing', die ooit werden verhandeld, maken nog steeds hebberig. Publiciteitsfoto's: GPD Georges Morren en allerlei an dere nuttige of esthetische ge bruiksvoorwerpen. Bing (1838-1905), van Duitse oorsprong, was telg uit een fa milie die handelde in porselein en luxegoederen. Vanaf zijn vestiging in Frankrijk in 1856 verdiende hij eerst de kost met de productie van nieuw ont worpen elegant keramiek als serviezen. Al gauw specialiseer de hij zich echter ook in de Ja panse kunst die vanaf 1854, het jaar van de door de VS afge dwongen openstelling, de Eu ropese en Amerikaanse markt stormenderhand veroverde. Onder zijn klanten was Vincent van Gogh, die volgens de heer sende mode van die dagen ook diep onder de indruk van de 'zuiverheid' van de Japanse kunst was geraakt. Het Van Gogh Museum toont nu tegelijk een groot aantal bij Bing ge kochte houtsneden en een handvol 'Japanse' olieverven van Vincent. Met hun schitte rende kleuren horen ze bij de hoogtepunten van de expositie. De markt voor Japanse kunst raakte in de jaren tachtig en ne gentig geleidelijk overvoerd. Bing zocht en vond nieuwe cre atieve uitdagingen in onder meer de Verenigde Staten, een land dat hij bewonderde omdat alle kunsten (schilder- en beeldhouwkunst én decoratieve kunsten) er volgens zijn ideaal in kwalitatief opzicht op gelijke voet werden behandeld. Na zijn terugkeer nodigde hij kunstenaars als Pierre Bonnard, Maurice Denis en Edouard Vuillard uit ontwerpen voor glas-in-loodramen te maken die hij liet uitvoeren in de glas- manufactuur van Tiffany in New York. Aan leden van die zelfde groep Nabis-kunstenaars vroeg hij voor zijn nieuwe gale rie ontwerpen te maken voor meubilair, textiel, serviezen of boekbanden. „Dit is belangrijk, want met zulke opdrachten week Bing totaal af van wat toen als kunsthandelaar gebrui kelijk was en kreeg hij de naam

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16