REGIO 't Gaat net als bij schoenen kopen Dioxine is gewoon einde be mercieel verkrijgbaar Boom DINSDAG 14 DECEMBER 2004 NAVRAAG ense presidentskandidaat Viktor Joesjtsjenko (foto) is met dioxine, zo maakten zijn Oostenrijkse artsen afgelo- pen week- itbaarste gevolg van een dioxinevergiftiging, maar Joesjt- >et ook rekening houden met een verhoogd risico op kan- hart- en vaatziekten, weet de Leidse hoogleraar toxicolo- !D MULDER van het Leiden/Amsterdam Center for Drug ;lacdr). dioxine in het menselijk lichaam? >d voert dioxine direct af naar vet- )ioxine is een gechloreerde koolwa- ie slecht oplosbaar is in water, maar »t. Daar hoopt het zich in op. Het is dat dioxine slecht afbreekt. Joesjt- er dus nog jarenlang nadelige ge il ondervinden, zoals de chlooracne zo zichtbaar heeft. Wellicht trekt die ip van tijd wat weg, als de concentra- een bepaalde drempelwaarde daalt." jlsjenko sterven aan de dioxinever- direct dood kunnen zijn als de con- hoog genoeg was geweest. Nu is er «ct levensgevaar, maar hij heeft wel te et extra gezondheidsrisico's. Kanker ield. Normaal gesproken ruimt ons systeem gemuteerde cellen direct op. Dioxine vermin- eerstand waardoor zulke cellen een kans krijgen om uit 1 tot een tumor. Ratten en muizen die aan hoge dioxi- ïtraties worden blootgesteld, hebben een verhoogde r lart- en vaatziekten." en de vijanden van Joesjtsjenko aan dioxine zijn ge- ie is gewoon commercieel verkrijgbaar. Eens even kij- nhier heb ik al een leverancier, in de Verenigde Staten. Ik :hien wat formulieren moeten invullen, maar dan kon iroon krijgen, hoor. In de Oekraïne of in Rusland zijn er ;hemische bedrijven die de stof maken." a ijn artsen heeji Joesjtsjenko het gif langs orale weg n kregen. Hoe kan dat? ir ening is niet zo'n probleem. Je hebt er maar enkele milligrammen van nodig. Dioxine is oplosbaar in dus er is veel mogelijk. Het kan bijvoorbeeld in de dres- hi ien salade zitten. Of dioxine een smaak heeft, weet ik aangezien een kleine dosis al genoeg is, vermoed ik imakkelijk te verdoezelen is achter iets met een sterkere fred Simons foto: EPA/Herbert P. Oczeret UIT DE ARCHIEVEN j 54, Dinsdag 14 December Gezien de aandrang, waarmede de raadsleden het College W. aansporen spoed met de vele plannen te betrachten, College zich in deze begrotingsdagen „als een opgejaagd irdere raadsleden, aldus de voorzitter, hebben het gepres- c% een rede van een kwartier niet minder dan een twintigtal e[ het college te richten. Spoed, spoed en nog eens spoed, was r, welke aan deze vragen ten grondslag lag. Wij zijn bedol- de voorzitter, onder een lawine van vragen, ipoed, aldus spreker, zullen wij ons weinig aan kunnen trek- it wij doen wat wij kunnen. Het College werkt van vroeg tot daaraan zijn ook grenzen. De vacatures in het ambtenaren- zeer moeilijk te vervullen. Er zijn slechts weinig goede amb- te trekken en met tweedehands ambtenaren nemen wij ol egen. 79, vrijdag 14 december De manifestatie tegen de kernbewapening gisteren op het Aflein leverde een indrukwekkend schouwspel op. In het ma- lijnsel van honderden fakkels scandeerden zo'n 2000 beto- rthfee leuzen tegen atoomwapens. en ief Leidsch Dagblad do bo deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ^2,50 (afdruk van 13 bi] 18 in zwart wit) over te maken op gironummer y HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van 1st igblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan ran het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Lelden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad wctie: B M. Essenberg H:directie.hdcuz@hdcnl ur( edactie: Jan Geert Majoor, driaan Brandenburg uil: redactie.ld@hdc.nl del da I0R it 82, Leiden, tel 071-5 356 356 be tbus 54,2300 AB Leiden, den van de receptie zijn: 5; in met donderdag irië *>uur on I30-12.30 uur 71-5 356 415 gei *071-5356325 en fax 023-5150 567 VERKOOP ■b.t.: 13661 ed: 023-5150543 ■6813677 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 'i Z£. 3aaf636 atis) 16800 EN aling (acceptgiro) ïn aut. ine.) p/j €216,90 s een machtiging verstrekken sch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq de betreffende auteur. HOC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HOC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. Jaarlijks ritueel in veel families: een kerstboom uitzoeken. Hij mag niet te groot zijn, niet te kaal natuurlijk, en ook is de vraag: zit het kruis er stevig onder? Foto: Hielco Kuipers Voorpret bij het zoeken naar de juiste boom De aankoop van een kerstboom is een jaarlijks terugkerend uitje. Maar er komt tegenwoordig meer bij kijken dan prikgrage naalden, boomsoorten en de hoogte van de piek alleen. Bij de aanschaf van de spar die het huis in de donkerste weken van het jaar moet verlichten, is vooral de voorpret belangrijk. Waar kom je alvast in de kerststemming? Wat mag een fraaie boom dit jaar kosten? Een rondgang langs drie verkooppunten in de regio. Redelijke prijs in Leiderdorp Midden in een woonwijk ligt de win kel van Rob van Egmond. Verscho len tussen de grauwe flats doemen ineens de vrolijk knipperende licht jes van de bloemen- en plantenzaak op. Op het trottoir vormen ruim veertig blauwsparren van anderhal ve meter op pot (11,50 euro) een mi ni-sparrenbos. Enkele grote kluitloze Nordman-bomen van ruim twee meter (22,50 euro) leunen tegen de zijkant van de zaak. Kleine Nordma- nen staan er ook (10 euro). Door het vele dennengroen ziet de kiosk aan de Verhoflaan er zeer 'kerstig' uit. Binnen is de sfeer anders. Rob van Egmond geeft, in bijzijn van andere klanten, te verstaan geen vragen over zijn collectie bomen te willen beantwoorden. „Nee", snauwt hij, „ik beantwoord al helemaal geen vragen van een journalist." Hoewel de vrolijk knipperende lampjes stug doorknipperen, daalt de feestelijke kersttemperatuur in de winkel even onder het vriespunt. Gelukkig is Van Egmonds 16-jarige medewerker, Stefan Honders, toe schietelijker. Hij zaagt buiten boom stammen af maar wil met liefde het een en ander uitleggen, ook al is hij geen specialist. Het verschil tussen een Nordman en een blauwspar is simpel, zegt hij. „De naalden van de Nordman prikken niet, de andere wel." De bomen komen uit Dene marken en Noorwegen, vervolgt hij. Ondertussen komt Van Egmond naar buiten gesneld. „Wat ben je aan het doen!", roept hij geërgerd: „Ik zei je toch, ik heb hier geen be hoefte aan. Ik heb geen publiciteit nodig, ik ga toch wel los." Zodra Van Egmond weer boos naar zijn winkel terugkeert, haalt de jon gen zijn schouders op. Dit moet niet persoonlijk worden opgevat, geeft hij aan. Jammer voor Van Egmond, maar de zoektocht naar een boom mét bijbehorende kerstsfeer gaat verder. Vrolijke praatjes in Leiden Geen kleurige lampjes of dansende kerstmannen te bekennen. Op het Vijf Meiplein in Leiden staan slechts grote afzethekken. Daar tegenaan zijn honderden kerstbomen ge plaatst, vooral hele grote van twee tot drie meter. Qua aankleding ver- 'Kwaliteit Nordman is dit jaar uitzonderlijk' Dé kerstbomentrend is volgens Intratuin Voorschoten de Nord man, een 'naaldvaste' donker groene blauwspar, 'die langer mooi blijft'. De kwaliteit is dit jaar volgens het tuincentrum 'uitzon derlijk'. Een andere trend die het tuincentrum signaleert - of in gang zet - is de buitenverlichting. Er komen steeds meer soorten op de markt, niet alleen om bomen in de tuin aan te kleden, maai- ook om bijvoorbeeld de dakgoot te versieren. Nieuw is de 'pre-light kerstboom', een kunstkerstboom waarin de kerstverlichting al is aangebracht, en nog goed ver deeld ook. „Ideaal voor mensen die ieder jaar weer worstelen met strengen kerstverlichting", zo meldt Intratuin Voorschoten in een persbericht. liezen Leidenaar Jan de Wolf en zijn familie het van de Leiderdorpse con current. De sfeer is echter bedui dend beter. „Zo moet het ook", zegt de Wolf. „Gezelligheid hoort er ge woon bij." Hij, zijn vrouw, zoon en moeder ne men de tijd voor een kletspraatje met de klanten. Veel van hen zijn oude bekenden. Chris Driessen ook. „Ik kom hier al jaren. Mijn kinderen zijn allang niet klein meer, maar de oudste van 21 jaar vroeg net nog: Pap, ga je vandaag weer een kerst boom halen?" Het is traditie, grin nikt hij. Net als het afdingen bij 'oma', Tiny Slijkhuis. „Je zei vijftien euro, he? Nou, voor twaalfenhalf neem ik hem mee." Tiny gaat akkoord. Al vijfentwintig jaar verkoopt ze iedere winter haar bomen op dit vaste stekje in Leiden. „Zij zoekt altijd een mooi sparretje voor me uit", merkt Driessen op ter wijl hij een vuilniszak uit zijn tas haalt en die om de boom doet. „Zo, en nu op de fiets naar huis." In Leiden verkopen de blauwsparren slecht: „Die zijn uit. Behalve klein tjes op pot, die worden nog door be jaarden gekocht", verklaart De Wolf. Het gros van zijn klanten geeft de voorkeur aan de gewone dennen- spar (middelgroot 10 euro tot groot 20 euro) of een Nordman (middel groot 20 tot groot 30 euro), die min der naalduitval kent. Qua prijs ontlo pen de straatverkopers van kerstbo men elkaar overigens niet zo, verze kert de koopman. De Wolf moet het vooral hebben van zijn service. Zo wordt elke boom gra tis voorzien van kruisstandaard en kan de dennenboom eveneens kos teloos worden thuisgebracht. Voor de klant haalt De Wolf verder elke boom uit de netverpakking. Dit tot tevredenheid van een Leidse moeder die niet met naam in de krant wil. Ze heeft haar hele gezin ingeschakeld om een fraai exemplaar uit te zoe ken. „We waren net nog bij een tuin centrum in Voorschoten, maai- daar moest je de boom in een netje ko pen. Ik wil eigenlijk eerst zien hoe die er uitziet." Kennelijk voldoet een boom van De Wolf aan de eisen want even later dragen haar man en twee zoons op hun schouders een grote spar naar de auto. De 73-jarige Anton Jansen hangt ge bogen over het stuur van zijn fiets. Hij wil geen kerstboom.Ach nee, als mijn vrouw er vroeger mee aan kwam, kreeg ik gelijk de zenuwen." Het optuigen gaat meestal gepaard met onderlinge irritaties, meent hij. „Dat gedoe, dan moet die kerstbal weer daar hangen en dan past die weer niet bij die ander. Jakkes." Jan sen trekt een vies gezicht. Toch staat hij al ruim een uur bij de stand van De Wolf. Van het kerstsfeertje en een praatje kan hij namelijk wel genie ten. Volop kerst in Oegstgeest Wie zich alvast helemaal wil onder dompelen in het kerstgevoel brengt een bezoekje aan het tuincentrum van Van Nieuwland in Oegstgeest. De dwarrelende sneeuwvlokken uit de sneeuwmachine bij de ingang, de geur van kaneel en de veelheid aan kerstbomen, strelen de zinnen. Op zondag speelt er een jeugdsymfo- nieorkest en wordt er zelfs glühwein en warme chocolademelk geschon ken. Anna Kwappenberg en haar man kij ken kritisch rond. De bomen zijn naar hun smaak te groot of te kaal van boven. Het echtpaar is op zoek naar een middelgrote volle boom maar wordt het niet direct eens. „Kijk, die vind ik leuk", roept de vrouw plots uit. Haar man bestu deert de spar goed: „Dat is toch de eerste boom die we hier zagen?", zegt hij verbaasd, daama stellig: „Dat kan dus nooit de goede zijn." Zijn vrouw geeft niet op: „Tuurlijk wel joh, zo gaat dat met schoenen kopen toch ook altijd." Na die con statering lijkt de kogel door de kerk. De meeste klanten bij Van Nieuw land zijn kritisch, merkt medewerker Maurice Secréve op. „Ze kunnen ook wel kwaad uitvallen als iets hen niet zint, maar meestal doen ze weer vriendelijk als ze geholpen worden." Of ze bellen naderhand op. Dat de kruisstandaard onder de boom, waar apart 3 euro voor wordt gere kend, bijvoorbeeld niet goed rit. „Ja", zucht Secréve. „Dan komen we die middag nog even bij ze langs." Van Nieuwland verkoopt kerstbo men in diverse soorten en maten, met en zonder kluit. Het tuincen trum aan de Haarlemmerstraatweg verkoopt de gewone dennenboom (12,50 tot 20 euro), de blauwspar (6,90 tot 25 euro), de Nordman (12,95 tot 40 euro) en de nobelis. Al is de laatste exclusieve soort uit Ier land (vanaf 29,95 euro) net uitver kocht. „De duurste gaan hier het snelst weg." Eenmaal in de juiste stemming gebracht, zo lijkt het, kij ken regiogenoten niet meer op een tientje meer of minder. Floor Ligtvoet Tip bij aankoop: - Schud aan de boom of ga met uw hand langs een tak om te zien of de naalden loslaten. Bij uitval is de boom niet meer vers en is de kans groot dat hij oud en nieuw niet haalt. Tips voor behoud: - Plaats de kerstboom niet direct uit de kou in een warme woonka mer. Laat hem eerst een dagje ac climatiseren in de schuur of gara ge - De kerstboom kan beter niet te dicht op de verwarming staan, dan droogt hij uit en laten de naalden los. - Zorg voor voldoende luchtvoch tigheid in de kamer waar de boom staat, bijvoorbeeld met een bakje water aan de verwarming. - Zet een kerstboom nooit op de tocht. LEIDEN, 17.30 UUR Als de boodschappen eindelijk achter de rug zijn fungeert het café als toevluchts oord voor de vermoeide winkelaars. De ver deling was eerder die dag fiftyfifty, maar nu zijn de mannen duidelijk in de meerder heid. En ze hebben hun zaterdagse biertje verdiend. Zo is van menig mannelijk gezicht af te lezen. „Zo, weekend", zegt een van de mannen aan de bar. „Ja, weekend." De zucht van opluchting krijgen de andere cafébezoekers er gratis bij. Net als de kip penpootjes, die op dit tijdstip in deze kroeg een traditie zijn. „Jij één?", vraagt de één. „Ik dacht dat je het nooit zou vragen", ant woordt de ander. Stilte, gekluif, gesmak en een paar slokken. „En, hebben jullie er al een? Een boom." „Die hebben we altijd. We hebben een kunstboom. Ze is hem nu aan het optuigen. Dus ik zit lekker hier. En jij dan?" „Ja, vandaag gekocht. Een echte. Negentien euro vijftig voor een lullig boompie van zo hoog." Hij houdt zijn rechterhand op anderhalve meter hoogte. „Maar wat een gedoe, joh, om dat ding te kopen. Je komt aan bij het tuincentrum, word je meteen door een soort parkeer- wachtje de juiste kant opgestuurd. Stervens- druk. Wij naar de bomenafdeling. Zij weet precies wat we willen hebben dus ik laad dat ding op ons karretje. Komt er een ventje aan om te zeggen dat dat niet de bedoeling is." „Huh?" „Nee, hij pakt de boom en geeft ons een bon, die we bij de kassa moeten betalen. Dan krijgen we een andere bon. Moeten we met de auto een of ander parcours afleggen naar de achterkant van het tuincentrum. Bon afgeven en dan pakken ze de boom in en gooien hem achter in de auto." „Op zich wel handig hoor, je hoeft niks te doen, maar ik krijg er geen kerstgevoel van. Dat je met je boom over straat loopt en dat de naalden in je vingers staan. Want je hebt nooit je handschoenen bij je. Om de een of andere reden miste ik die naalden in mijn vingers. En de hars." Gerard Baas

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15