Nederland doet mee in de ruimte WETENSCHAP De wind moet met het zand kunnen spelen HOC 296 DINSDAG 14 DECEMBER 2^ door Servé Vaessen Satellieten voor ruimteonder zoek worden steeds complexer. Deelname aan internationale ruimtemissies lukt alleen nog met vereende krachten. Reden voor enkele Nederlandse ruimte vaartinstellingen om voortaan nauw samen te werken. Niet al leen de wetenschap profiteert daarvan, ook de industrie hoopt een graantje mee te pikken. Nederland doet het goed in de ruimte. Met satellieten als ANS en IRAS maakte ons land in de vorige eeuw naam op het. ter rein van het sterrenkundig ruimteonderzoek. Complete kunstmanen zijn voor ons land inmiddels een (financieel) maatje te groot geworden. Met de fabricage van satelliet onderdelen blazen we nog steeds een aardig partijtje mee. Dutch Space uit Leiden bijvoor beeld heeft wereldfaam verwor ven met de bouw van hoog ren dement-zonnepanelen. Zo kan de Europese kometensonde Ro- setta dankzij Nederlandse zon nepanelen ook op grote afstand van de zon over voldoende stroom beschikken. Inmiddels lopen er orders bin nen voor zonnepanelen op Amerikaanse ruimtemissies. Verder bouwt Dutch Space aan de robotarm ERA, die vanaf 2007 dienst gaat doen aan boord van het internationale ruimtestation ISS. Het nationaal instituut voor ruimteonderzoek SRON in Utrecht legt zich toe op de we tenschappelijke kant van de ruimtevaart. SRON-meetappa- ratuur aan boord van interna tionale satellieten bestudeert zowel exploderende sterren en zwarte gaten in de verre kos mos, als de luchtverontreini ging en het ozongehalte in de aardse dampkring. Nieuwe pro jecten staan alweer op stapel. Steeds complexere instrumen ten vliegen mee met satellieten. Het ontwikkelen en bouwen van nieuwe apparatuur gaat de mogelijkheden van één insti tuut al gauw te boven, zodat bundeling van krachten gebo den is. Op 15 november jongst leden gingen SRON, Dutch Space en TNO een samenwer kingsverband aan. Belangrijkste doel is het geza menlijk ontwikkelen van instru menten voor toekomstige ruim temissies. „Doordat de ver schillende instituten hun pro gramma's op hetzelfde doel af stemmen en gebruik maken van eikaars kennis en facilitei ten, verhoog je de kans op Ne derlandse deelname aan inter nationale satellieten", legt Jas per Wamsteker van SRON uit. „Vroeger was er ook al samen werking, maar de programma's van de instituten waren niet op elkaar afgestemd. Nu mikt ie dereen op dezelfde missie, zo dat je meer kans hebt op suc ces." De drie partners willen zich vooral toeleggen op de inter- ferometrie. Daarbij worden te lescopen op een slimme manier aan elkaar gekoppeld, waardoor ze samen veel scherper kunnen kijken dan de afzonderlijke in strumenten. De truc lukt alleen als de lichtbundels van de ver schillende telescopen precies dezelfde weglengte afleggen voordat ze worden samenge voegd. Zogeheten delay lines doen dat met een nauwkeurig heid van enkele miljoensten van een millimeter. Dutch Space en TNO ontwik kelden delay lines voor de Eu ropese zuidelijke sterrenwacht in Chili, die in hun soort tot de absolute wereldtop behoren. Met deze expertise op zak ho pen de Nederlandse ruimte vaartinstellingen op een grote rol in de Darwin-missie van het Europese ruimtevaartbureau ESA. Darwin bestaat uit een eskader van zes aan elkaar gekoppelde ruimtetelescopen die vanaf 2014 in formatie rond de zon gaan vliegen. De telescopen speuren de hemel af naar aard achtige planeten rond andere sterren. Is zo'n planeet eenmaal gevonden, dan zoekt Darwin naar de aanwezigheid van wa ter, zuurstof, methaan en ande re sporen van biologisch leven. Darwin staat of valt met het succesvol ontwikkelen van in- terferometrie in de ruimte, van daar de Nederlandse belang stelling voor de missie. Jasper Wamsteker: „Juist in langlopen de projecten als Darwin is het noodzakelijk dat de betrokken instituten hun activiteiten op elkaar afstemmen. Dat maakt de kans op succes alleen maar groter." Behalve Darwin richt het Ne derlandse samenwerkingsver band zich ook op opvolgers voor Omi en Sciamachy. Het Nederlands-Finse instrument Omi meet aan boord van een Amerikaanse satelliet ozon, stikstofoxiden en fijn stof in de aardse atmosfeer. Daardoor kan het KNMI dagelijks de luchtkwaliteit boven Nederland XTC als remedie nauwgezet in de gaten houden. Sciamachy, mede ontwikkeld door SRON, zorgde medio ok tober voor opschudding. Vanuit de Europese milieusatelliet En- visat detecteerde het apparaat boven het zuiden van Neder land een van de hoogste con centraties stikstofoxiden ter we reld. „Voordat er concrete pro jecten van de grond komen, zullen de drie partners eerst hun strategie op elkaar afstem men, het gebruik van eikaars fa ciliteiten regelen en personeel uitwisselen", aldus Wamsteker. „Dat staat nu op korte termijn te gebeuren." De overeenkomst tussen SRON, Dutch Space en TNO is het eer ste resultaat van het Actieplan Ruimtevaart, dat ook op 15 no vember gepresenteerd werd. Het Actieplan, tot stand geko men op initiatief van het minis terie van economische zaken,1 streeft naar krachtenbundeling tussen alle betrokkenen in de Nederlandse ruimtevaart. Be drijfsleven, kennisinstellingen en de overheid moeten nauwer samenwerken om de rol van Nederland in de internationale ruimtevaart verder te verster ken. Niet alleen de wetenschap doet daar zijn voordeel mee. Ruim tevaarttechnologie is vaak al leen binnen de eigen sector be kend, zodat er meer nadruk moet komen op kennisover dracht naar het bedrijfsleven. Dat is weer goed voor onze na tionale economie. door Margot Buteyn De laatste stuifzandgebieden die Neder land nog heeft, zijn een verdwijnend landschap. De grootste zandverstuiving is te vinden in de Loonse en Drunense Duinen. Hoe is dit landschap te redden? Duingids Peter van der Velden kan het niet laten. Onderweg van café De Rus tende Jager naar het stuifzand trekt hij langs het bospad wat jonge Ameri kaanse vogelkers uit de grond. „Die groeit hier zo massaal." Van der Velden (55) leidt al vijftien jaar met veel liefde en plezier groepen mensen door de Loonse en Drunense Duinen. Hij kan laten zien waar het stuifzand terrein verloren heeft. Een ontwikkeling die gestopt moet worden omdat dit unieke gebied anders verlo ren gaat. Langzaam gaat het pad omhoog, een zandheuvel op, waar de takken van een oude eikenboom bovenuit steken. De rest van de boom is in de loop van vele, vele jaren ondergestoven. Een fort, noem je zo'n ingestoven eik; wa ren het meer eiken op een rij dan ont stond een wal. Als je de heuvel afloopt, krijg je ee# weidser uitzicht over een zandvlakte, een kleine zandverstui ving. Van der Velden wijst naar een plek waar een paar jaar geleden bos gekapt is. Daar zou het zand weer moeten gaan stuiven. „Dat is niet gelukt. De berk, de pionier onder de bomen, komt alweer opzetten. De natuur neemt 't terug. De wind heeft nog niet genoeg vrij spel." Even verderop is ook te zien hoe het zand door begroeiing wordt ingeno men. „Het begint met een groene waas van algen, dan mossen, grasjes, heide en daarna is het in honderd jaar een bos." Op de grotere zandvlakten voel je de wind trekken. „Die sluchters zorgen ervoor dat de wind kan aantrekken, De laatste stuifzandgebieden die Nederland nog heeft zijn verdwijnende landschappen. Foto: GPD/Frank Trommelen maar het effect is niet groot genoeg om voor een nieuwe verstuiving te kunnen zorgen", legt Van der Velden uit. Een echt duinlandschap is Nationaal Park de Loonse en Drunense Duinen op sommige plaatsen. Hier en daar zie je een patroon van kleine golfjes. Zo heeft de wind het verse zand neerge vlijd. Op de top van een duin is te zien hoe in een enorme zandvlakte veel sporen van paardenhoeven staan. Rui ters helpen ook mee de stuifzandge bieden open te houden. Het is verleidelijk even de Capucijnen- berg op te lopen, ooit gevormd door een aantal enorme ingestoven eiken. De paters uit Biezenmortel kwamen daar vroeger bij elkaar. Waarom? „Een dagje uit", denkt Van der Velden. „En op de berg waren ze dichter bij de Heer." Tussen de boomtoppen door daalt hij af naar de kapel, zoals hij die laaggele gen plek in de berg noemt. „Hoor je het al stil worden? Dit is de stilste plek van Brabant." Als we aan de andere kant de berg afwandelen, is er gelijk weer veel minder wind en veel meer begroeiing. Van der Velden: „We moe ten de wind de kans geven. Kale plek ken maken. Het zal er hier heel anders gaan uitzien." Als de natuur er niet zo uit ziet als je zou willen, wat doe je dan om te berei ken dat die er wél zo uit gaat zien? Dan schakel je een landschapsecoloog in. Dat is wat Natuurmonumenten heeft gedaan nu blijkt dat het zand van de Loonse en Drunense Duinen steeds minder stuift. Projectleider Theo Bakker, van advies bureau Ten Haaf en Bakker, onder zoekt wat er moet gebeuren om de wind meer vrij spel te geven. Normaal 'I Impressie van Darwin, het project waarin Nederlandse ruimtevaartinstellingen een hoofdrol willen spelen. Foto: GPD/Alcatel Space Industries is Nederland een groen land. Stuif zandgebieden zijn de uitzondering op de regel. Het stuifzand en de wind zijn uiter aard de belangrijkste factoren voor de vorming van de duinen. „De mens ook. Het is te danken aan de vroegere agrarische cultuur. De boeren plagden de heide af, pleegden roofbouw op het landschap. Zo ontstond het stuifzand. Eigenlijk is dit een mishandeld land schap", zegt Bakker. De stuifzandgebieden zijn veel groter geweest, vertelt Bakker. Halverwege de negentiende eeuw was er 80.000 hec tare, een eeuw later was daar nog maar 6.000 hectare van over. Nu niet meer dan 1500 hectare waarvan onge veer 400 tot 500 hectare centraal in de Loonse en Drunense Duinen. De meeste stuifzanden zijn dichtgegroeid toen de kunstmest kwam. „Dat was de tijd dat alles nuttig moest zijn. De vegetatie kreeg de overhand." Het gebied is niet alleen een bak zand, legt Bakker uit. De vegetatie er om heen begint dun en heeft de neiging richting bos te gaan. De natuurbe schermers vinden het jammer dat het zand verdwijnt, omdat je iets zeld zaams verliest. In de zandgebieden komen planten en dieren voor die op de rode lijst staan, de bedreigde soorten. Voor maatrege len om het stuifzand te behouden is geld beschikbaar. Het voorstel is om maximaal 160 hectare bomen en strui ken plaats te laten maken voor stuif zand en heide. Bakker: „Het belangrijkste is dat de wind met het zand kan spelen. Ons voorstel is om een stuk of zeven stro ken naaldbos te kappen, stroken van 200 a 300 meter breed, en de onder groei, heide en struiken, te plaggen (af te steken). Zo kan de wind weer vat op het zand krijgen." „Het lijkt een vorm van vernielen. Je moet dat ook niet in een klap doen. Je moet dat heel goed uitleggen. Maar er zullen altijd mensen blijven die aan de rode lijst geen boodschap hebben." In een overvol café in Jeruzalem blaast een zelfmoordenaa op. Als bij wonder ontsnapt Shai aan de dood, maar het tn heeft hem ingrijpend veranderd. Tot hij op een feestje dei remedie ontdekt: XTC. Shai slikt XTC als een geneesmidde wordt het wereldwijd beschouwd als een illegale en levens lijke partydrug. XTC is goed voor vele krantenberichten Joe 0 lijken zich onder invloed van de drug letterlijk dood te dan Rond XTC is bovendien een wereldwijd crimineel circuit o !D met het zwaartepunt in Nederland en België. Hoe hip of ci tegenwoordig mag lijken, de drug heeft een geschiedenis meer dan een eeuw terug gaat. De chemische verbinding al in 1898 in het laboratorium van de Duitse geneesmidde kant E. Merck, die op zoek was naar een vermageringspil, d werd een patent verleend op de productiemethode uit safi )ic (uit de nootmuskaat), maar de verbinding werd nooit op g ie s schaal in productie genomen. Termieten en goud Een onderzoeker van de Mekelle Universiteit in Ethiopië h PJ buitengewoon simpele manier gevonden om gegevens tel over vaste gesteenten onder de regolietlaag aan de opperv woestijnachtige gebieden. Hij onderzocht de relatie tussei metalen in termietenheuvels en in het vaste gesteente in hj recte nabijheid. De termietenheuvels blijken een goede ir op te leveren van de concentratie van onder meer goud. I de opsporing van economisch winbare goudertsen a gemakkelijken. Kattestaart overleeft zonder seks Sommige planten die in het vijandige klimaat van de noi delen van de wereld groeien, verliezen het vermogen zich; voort te planten. Resultaten van een Canadees onderzoek kattestaartachtige wijzen erop dat de planten mutaties in! netisch materiaal krijgen die seks onmogelijk maken, ma overlevingskans verhogen. De Canadese onderzoekers v-< Queen's University in Kingston publiceerden hun werk i dings of the Royal Society of London: Biological Sciences, studeerden Decodon verticillatus, een heester die behoor familie van de kattestaarten (Lythraceae) en in wetlands het oosten van Noord-Amerika. Richting het noorden pl; struiken zich steeds vaker uitsluitend aseksueel voort. Aa noordelijke grens van het verspreidingsgebied van de soi hierdoor genetisch identieke klonen te vinden. Een mogel zaak is dat een toevallige mutatie zich heeft gehandhaafd; dat dit voordelig voor de plant was. Een andere mogelijkh e; het verlies van seks een verhoogde fitness van de soort opl r In dat laatste geval heeft natuurlijke selectie gezorgd voor ra andering in de voortplantingswijze. Gepantserde dieren Om zichzelf tegen vijanden te beschermen beschikten son dinosaurussen over een pantser dat is te vergelijken met h dendaagse kogelvrije vest. Hun maliënkolder bestond uiti den pantserplaten van been, zelfs hun oogleden werden d beschermd. Dat hebben onderzoekers van de universiteit Duitse Bonn bekendgemaakt. De structuur van de beschei blijkt veel complexer dan tot nu toe werd aangenomen. russen uit een later tijdperk bleken de kogelvrije vesten n< te hebben geperfectioneerd. De pantserplaten werden lid dunner maar behielden hun beschermende kracht. Volge; derzoekers behoorde de Ankylosauriër tot een van de best serde dieren. Mannenpil Een anticonceptiepil voor mannen. Veel mannen schrikte bij het idee alleen al. Ze zien het als chemische castratie i bang voor de neveneffecten van toegediende hormonen, daar geen borsten van? Die angst is bij de methode van bi M.G. Rand en collega's overbodig. De Amerikaanse ondei gebruiken namelijk geen hormonen, maar maken gebn immuunsysteem om de vruchtbaarheid te onderdrukte ten negen vruchtbare makaken-mannetjes in met het eii dat specifiek voorkomt in de teelballen. Eppine komt voi de oppervlakte van spermacellen. Het speelt een rol in del ring van sperma. Daarin gaat iets mis, denken de biologei waardoor het zaad onvruchtbaar wordt, terwijl de aanmi woon door gaat. Zeven van de negen proefdieren onl door de Eppine-injectie afweer tegen het eiwit. Ruim een testten de biologen de makaken op hun potentie. Ze wert kooi gestopt met een wijfje dat met eerdere jongen haar baarheid had bewezen. Zwangerschappen bleven uit. Ke waren de geïmmuniseerde mannetjes volledig steriel. Da de apen nog anderhalf jaar gevolgd om te zien of de vruc heid na stopzetting van de injecties terug zou keren. In di zijn vijf van de zeven makaken opnieuw vader geworden, van hen bleven de pogingen vruchteloos. Lasershield In een Califomische hangar werd op 10 november 2004 e< tige laser getest. Die moet in aangepaste Boeing's de VS bi men tegen vijandelijke raketten. Natuurkundigen van de Physical Society zien het echter als een hopeloze zaak. Ei van een seconde lang vuurde de megawatt-laser van Noi Grumman Space Technology en produceerde daarbij evei energie als tienduizend gloeilampen, allemaal gebundeld stukje doelwit. Het bedrijf ontwierp de laser voor het Airbi ser team van Boeing Integrated Defense Systems. De laser I genoeg vermogen om van een paar honderd kilometer romp van een vijandelijke raket te laten smelten. Is dat Een werkgroep van de American Physical Society APS ondf ding van David Barton denkt van niet, maar Northrop Grui president Wes Bush laat zich daardoor niet uit het veld sla? een geweldige prestatie, zei hij in Nature. Steeds later ouder Europeanen stellen het ouderschap steeds verder uit. Vroi j Ierland, Italië, Frankrijk, Nederland, Spanje, Zweden en Zi land krijgen hun eerste kind na hun 28ste, gemiddeld vier dan hun moeders. De vruchtbaarheidscijfers in West-Eur< nog steeds. Demograaf Torna- Sobotka concludeert in ziji; schrift dat het uitstellen van het eerste kind inderdaad de I rijkste reden is. Over ouderschap wordt anders gedacht d< ger. De vruchtbare generatie hecht minder belang aan oui en gezinsrelaties. Tegelijk vindt deze generatie het heel be i dat aan veel voorwaarden wordt voldaan voor er een gezii worden gesticht: een afgeronde opleiding, een betaalde b;1 stabiele relatie en voldoende inkomen. De hogere materie en de geringere duurzaamheid van partnerrelaties maken slissing voor ouderschap aanzienlijk moeilijker. Bovendiei veel mensen het moeilijk om hun huidige leefstijl op te ge\« met het ouderschap te combineren. Meervoudige persoonlijkheid De psychiatrische diagnose meervoudige persoonlijkheid: is nog controversieel, maar Simone Reinders laat zien dat i meervoudige persoonlijkheid op een hersenscan zichtbaa i ken is. Zo blijken twee persoonlijkheden van een patiënt v lende delen van de hersenen te activeren: wanneer een pa zijn traumatische verleden wordt geconfronteerd is een ar i van de hersenen actief dan wanneer hij niet-traumatische ringen ophaalt. De verschillen in geactiveerde hersendelei i te duiden op een verschil in zelfbewustzijn. Naast de hersf I laten ook andere metingen verschillen zien tussen de twef zijnstoestanden: zo zijn onder andere de bloeddruk en de afwijkend en geeft de patiënt andere antwoorden op dezel i gen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14