LEIDEN REGIO Hofjesbewoners weigeren hovenier Oneindig variëren met haarverf Wereldtitel voor waterbeest Valkenburg blijft strijden tegen extra zandwinning Treinreizig gedupeerd door bran* Ruzie over tuin Cathrijn Jacobsdochtershof Noordwijk kapt bom om homo's te verjagt 'zuid holland "Wie bestuurt de provincie?" Provinciale staten live op internet den haag - Het is deze week voor het eerst mogelijk om de vergadering van de provinciale staten live via internet te vol gen. De provincie Zuid-Holland doet dat vooralsnog bij wijze van experiment. Belangstellen den kunnen de vergadering woensdag volgen via de website www.zuid-holland.nl, vanaf 9.30 uur. De opname van de vergadering is vanaf 17 decem ber te bekijken. Veiling WSB goed voor 37.000 euro noordwijkerhout - De jaarlijk se veiling van de Noordwijker houtse voetbalclub WSB heeft zaterdagavond 37.000 euro op gebracht. Dat is drieduizend euro meer dan vorig jaar. Voor zeshonderd euro per stuk ver kocht de veilingmeester twee voetbalwedstrijden, gefloten door Pieter Vink, scheidsrechter betaald voetbal uit Noordwij- kerhout. Een dagje op stap met burgemeester Polman ging voor 1.400 euro over tafel. Tweehonderd mensen bezoch ten de veiling. valkenburg - Valkenburg pro beert alsnog de extra zandwin ning in het Valkenburgsemeer tegen te houden. Twee jaar te rug wilde de gemeente dat ook al, maar de provincie besliste toen anders. De kwestie van de zandwinning rond het Valkenburgsemeer is acuut geworden nu de Raad van State deze zomer de uit breiding van het Valkenburgse meer heeft afgekeurd. Volgens de Raad van State heeft de pro vincie onvoldoende overleg ge pleegd met de Wassenaarse veetelers die hun weilanden kwijt raken aan vergroting van het meer. Op dit moment wordt op het provinciehuis gekeken of de veetelers een alternatief kan worden geboden. Een nieuw stuk land voor het bedrijf of wellicht een hele andere plek. Pas als daar duidelijkheid over is, stapt de provincie naar de veetelers voor nieuw overleg. Doordat de uitbreiding van het meer aan de Wassenaarse kant op zijn minst is vertraagd, moet de provincie wel aan de Valken- burgse kant zand van de bodem zuigen en de zijkanten steiler afgraven. De provincie Zuid- Holland wil op die manier de zandwinning veilig stellen, een wettelijke verplichting. Dit tot ongenoegen van Valken burg. In 2002 sprak de Valken- burgse raad zich al uit tegen verdere zandwinning. Het dorp wil het meer graag gebruiken voor recreatie. Volgens wethou der Van der Nagel heeft de pro vincie de regels toen in eigen voordeel uitgelegd. ,,De rechter zal de provincie waarschijnlijk gelijk geven", denkt de be windsman. „Ik ben bang dat ons nieuwe bezwaar hooguit vertraging van de zandwinning tot gevolg heeft." dinsdag 14 DECEMBER 20 Noordwijkerhoutse kitesurfer beste in Brazilië door Bas de Rue noordwijkerhout - Hij joeg zijn oma de stuipen op het lijf toen hij op vakantie in Marokko met zijn surfkite twintig meter hoog boven de golven uit sprong. Dat was zelfs voor Ru ben Lenten (16), de kersverse wereldbekerwinnaar kitesurfen, even schrikken. Vorige week haalde de Noordwijkerhoutse kiter zijn spectaculaire zege in Brazilië. Een goede kitesurfer word je niet zo maar. In de sport gaat het er om de meest 'zieke' trucs uit te halen. Ziek staat dan voor hoog, snel en gevaarlijk. Kite- surfers scharen zich onder de extreme sporters; op een surf board met daaraan een vlieger bevestigd, buitelen de kiters met snelheden van maximaal 70 kilometer per uur door het water. De trucjes van de kite- surfers hebben namen die de leek doen duizelen: spocks, grubbies, kiteloops en back- wind jibes. Voor de jonge Lenten is dit alle maal gesneden koek. Hij won in een sterk veld op 28 november de prestigieuze wereldbeker in de Braziliaanse badplaats For- taleza en deed ook bij wedstrij den in Australië, Duitsland en Oostenrijk van zich spreken. Lenten verwierf zijn faam door zijn compromisloze surfstijl, die hem de titel 'roekeloos wa terbeest' opleverde. De Noord- wijkerhouter laat zich niet uit het veld slaan als hij met hoge snelheid op het water klapt. „Gewoon keihard crashen en doorgaan", zegt de jonge kite surfer. Het begon allemaal een jaar of drie geleden. Zijn ouders, vader Paul Lenten en moeder Luciën- ne Alkemade boden hem en zijn broer Sander aan iets leuks te kopen. „Iets dat een beetje meer mocht kosten", zegt vader Paul. „Sander wilde eigenlijk een disco beginnen, Ruben koos direct voor een kite." Va der Lenten heeft de voorliefde van zijn zoons voor snelheid, zand en water allesbehalve ont moedigd. Voordat Ruben aan zijn kitesurfcarrière begon, maakte zijn vader van een oude kruiwagen, wat verwarmings buizen en een vlieger al een buggy, waarmee Ruben langs de branding kon crossen. Ondanks het grote succes van Ruben maakt zijn familie zich wel eens ongerust. Kitesurfen staat bekend als gevaarlijke sport; in sommige gemeenten is het verboden. Moeder Alkema de: Als moeder knijp ik hem wel eens. Maar nu hij zo goed geworden is, ben ik ook wat ge ruster. Hij weet wat hij doet." „Gewoon keihard crashen en doorgaan", is het devies van wereldkampioen Ruben Lenten. Foto: Dick Hogewoning voorhout - Honderde reizigers die gistermo stoptrein tussen Haai Leiden wilden nemen, te maken met een forse ging. Ter hoogte van de wegovergang Voorhout] wijkerhout ontstond vuilstortbedrijf brand vuilcontainer die op ei stond. Dit zorgde ervoo NS de spanning van de leiding af moesten hale nen konden hierdoor den tussen acht en elf ui De directeur van het bedrijf, R. Hillenaar, vei dat zijn bedrijf niet veel heeft ondervonden, ben het vermoeden dat is ontstaan in een ber van onze bunker. Daart te de wagon vlam. Gelul de brandweer de brai blussen, dus de schat beperkt." door Rody van der Pols leiden/den haag - De bewoners van het Cathrijn Jacobsdochters hof in Leiden hebben ruzie met het bestuur van de Stichting Hofjes van de Diaconie van de Hervormde Gemeente over de tuin. De bewoners laten de door het bestuur ingehuurde hovenier niet toe, omdat ze de tuin zelf willen bewerken. Het bestuur eiste gisteren voor de rechtbank in Den Haag de zeggenschap over het stukje groen op. Volgens de veertien bewoners van de huisjes aan de Kaarsen makersstraat zijn er bij hen val se verwachtingen gewekt. Al ge ruime tijd geleden zijn er paal tjes geslagen die de tuin in af zonderlijke stukken verdelen. Volgens hen was de boodschap duidelijk: iedereen krijgt zijn ei gen stukje groen. Deze lezing van feiten lag voor de hand, aangezien de bewoners kort daarvoor hadden aangegeven zelf de grond te willen bewer ken. Volgens het bestuur is het ech ter bij een voornemen gebleven en zijn er nooit harde toezeg gingen gedaan. Bovendien was het recht om de tuin te bewer ken in 1982 al aan de oudste bewoner van het hofje ver leend. Toen de grond in 2000 een nieuwe beschoeiing kreeg, begonnen steeds meer huur ders de tuin te beplanten. Ver volgens werden de paaltjes ge slagen. Maar omdat de oudste bewoner het niet eens was met deze verdeling, gaf het bestuur de bewoners nooit officieel toe stemming voor het tuinieren. Toen vorig jaar september de 'tuinman', die inmiddels over leden is, afstand deed van zijn De bewoners van het Cathrijn Jacobsdochtershof willen de tuintjes niet laten onderhouden door de tuinman die het bestuur heeft ingehuurd. Ze willen er zelf aan de slag. Archieffoto: Hielco Kuipers recht, greep het bestuur zijn kans. Een hovenier moest de wildernis cultiveren. Alleen de fruitbomen mochten blijven staan. Sindsdien staan bewo ners en verhuurder lijnrecht te genover elkaar. De huurders weigeren de hovenier toe te la ten, waarop het bestuur naar de rechter is gestapt. Hoewel de rechter pas over een week uitspraak doet over de kwestie gaf hij wel te kennen dat het bestuur 'in de commu nicatie naar de bewoners on duidelijk is geweest'. „Eerst zegt u: we gaan iedereen een tuintje geven, vervolgens laat u niets meer van zich horen. Dat had u anders kunnen aanpakken." Ook wilde de rechter weten of de bewoners enige zeggen schap krijgen over het aanzien van de tuin. Bij hen leeft de Aan de fietsellende op (en rondom) het Stationsplein komt voorlopig geen eind. Hoewel de herinrichting een feit is, is de te volgen route ver re van duidelijk. Hoe moet dat nou, met al die wielrijders? Het CDA klaagde zaterdag in deze krant over een 'sluiprou te'. Veel fietsers die richting Steenstraat gaan, gebruiken het loopplein. Dat baart de chris ten-democraten ernstige zor gen. Ze doen de gemeente min of meer de suggestie om de verlaagde stoepen tussen bio scoop Luxor en café De Bruine Boon weg te halen. Dat zou de sluiproute een stuk minder aantrekkelijk maken. En dat vergroot de verkeersveiligheid. Fout gedacht, zegt Elsbeth Klink van de Fietsersbond, af deling Leiden. „Volgens mij is dat het paard achter de wagen spannen." Klink denkt dat wielrijders juist over het loop plein fietsen uit veiligheids overwegingen. Als je niet over het plein fietst, moetje een on overzichtelijke weg overste ken." Ze heeft het over de bocht bij Super de Boer, waar bussen af en aan rijden. „Een heel gevaarlijk punt. Over het plein heen is het niet alleen sneller, maar ook veiliger." Klink stelt dat de huidige situa- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmotcus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 tie hoogst onduidelijk is voor fietsers. Een klein stukje fiets pad verbindt het Schuttersveld met het Stationsplein, maar dan houdt het op. „Er staat geen verbodsbord voor fietsers. Als je uit de bewaakte stalling komt, is er geen route. Er zit wel een verlicht stippellijntje in de grond van het plein, om aan te geven waar je moet fietsen, maar dat zien velen niet." Eigenlijk is het stationsgebied behoorlijk 'fietsonvriendelijk', zegt Klink. „Ik heb van de ge meente begrepen dat ze het liefst zien dat fietsers langs het Schuttersveld gaan. Dat is be stempeld als voorkeursroute, al is dat fietsers nooit duidelijk gemaakt. De Steenstraat is geen hoofdfietsroute meer, omdat de Rijn Gouwe Lijn hier straks gaat rijden. Met het oog daarop voert de gemeente dus een soort ontmoedigingsbe leid. Maar goed, momenteel wordt de Steenstraat wel ge bruikt door duizenden fietsers per dag." Wat de gemeente moet doen om de verkeersveiligheid te vergroten, weet de Fietsers bond ook niet precies. „Wij zijn geen verkeersdeskundigen. Maar als ze die stoepverlagin- gen weghalen, zullen ze toch moeten nadenken over een an dere veilige route via het Sta tionsplein." Toverbal Wie alleen naar de kapper gaat om zijn haar te knippen is niet meer van deze tijd. Modebe wuste mannen en vrouwen gooien er elk seizoen een ande re haarverf tegenaan. Patrick Splinter en Richard Kooien, eigenaars van De Haarwinkel, houden ook wel van een tintje. Sinds zondag mogen ze zich specialisten op het gebied van haarkleuring noemen. Het tweetal heeft kap salons op het Katwijkse Hoor- nesplein en het Leidse Wagner- plein en won afgelopen week einde de 'Nederlandse Indola Designer Award'. Een onder scheiding die haar naam dankt aan de gelijknamige haarverf en werd uitgereikt in de Efte- ling. Uit 500 kandidaten koos een deskundige jury de win nende salon. „We moesten zelf kapsels ont werpen en daar een foto van maken", zegt Kooien. Tien kappers van De Haarwinkel de den hun best. Twee van hen kregen een 'eervolle vermel ding*. De 'duokleuring' van Willianne de Vries uit Katwijk viel in de smaak. De 'vijf kleur tjes' van Patrick Splinter scoor den ook goed. De 'award' ging naar de salon als geheel. Kooien: „Tachtig soorten haar verf heb je. Daar kun je onein dig mee variëren. Bij vijf ver schillende kleuren in één kap sel moet je niet denken dat het een soort toverbal wordt. Het gaat meer om streepjes en din getjes. Het moet draagbaar zijn, vinden wij." Erna Straatsma noordwijk - Noordwijk heeft bomen en struiken verwijderd langs de provinciale weg N206 om daarmee een eind te maken aan de daar bestaande cruise zone, een plek voor seksuele contacten tussen homo's. De cruisezone ligt precies ter hoog te van het toekomstig venterrein Klei-Oost, w gend jaar met de boui begonnen. Volgens woordelijk wethouder hoorn zorgt het uitdun het groen ook voor mee veiligheid op het terrein KORT EN ZAKELIJK De ziekenfondspremie van Zorg en Zekerheid stijgt naar 31,70 euro per maand. In 2004 bedroeg de premie 27,95 euro. De aanvullende verzekeringen gaan 4 tot 9 procent omhoog. Deze stijging is vooral het ge volg van de verkleining van het ziekenfondspakket. De Leeuw Makelaardij heeft sinds kort ook een vestiging in de Stevenshof in Leiden. In winkelcentrum Stevensbloem werd eind vorige maand het ze vende filiaal in de regio ge opend, met een slagzinactie waarbij twee fietsen te w waren. Het team dat het kantoor bemant staat oi ding van Corrie Boehleq een afwezigheid van eei jaar is teruggekeerd in laardij. De vestigingsma woont zelf in de Stevens wil van het kantoor een maken 'waar mensen ui wijk kunnen binnenlopi een kopje koffie en een advies'. En we kunnen 1 afspraken plannen met beeld adviseurs voor hy ken en verzekeringen." AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@ angst dat al hun tuinierswerk ongedaan wordt gemaakt. Vol gens een bestuurslid is het de bedoeling dat er in 'goede har monie' een plan voor de tuin wordt opgesteld. Hij benadruk te dat de 'oorspronkelijke sfeer' wordt hersteld. De Stichting Dienstverlening Leiden houdt ook deze week sportieve wandelingen voor 55-plussers. Woensdag 15 de cember begint de wandeling om 10.00 uur bij buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad in Leiden. Donderdag 16 december vertrekt de groep om 16.00 uur bij buurthuis Vogel vlucht aan de Boshuizerlaan in Leiden. Beide activiteiten duren een uur. Informatie op tel. 071- 5123744. Ouders, kinderen en andere belangstellenden kunnen woensdag 15 december een kijkje nemen bij de cursus We- relddans van stichting Feta. Deze openbare les duurt van 18.00 tot 19.00 uur en wordt ge houden in het Wachtgebouw bij de Morspoort aan de Mors- straat in Leiden. Kinderdagverblijven De Wa tergeuzen en De Batavieren houden woensdagavond 15 de cember een kerstmarkt bij De Batavieren aan de IJsselkade in Leiden. De markt is open van 17.00 tot 20.00 uur en met de opbrengst steunt de organisatie het Willem-Alexander Kinder fonds. Bingo spelen in kerstsfeer kan deze week op woensdagavond bij buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat in Leiden, van 20.00 tot 22.00 uur. Vijf rondes mee spelen kost 3,50 euro. Informa tie: tel. 071-5412515. De Leidse Welzijns Organisa tie houdt donderdag 16 decem ber van 13.30 tot 15.30 uur een les kerststuk maken. Deelne mers krijgen voor 13,50 euro materiaal en een drankje. Een mesje of tangetje en een schaal tje moeten deelnemers zelf meenemen. Opgeven en infor matie: tel. 071-5765656. Discussiëren over globalise ring kan donderdagavond 16 december vanaf 20.00 uur in eetcafé Las Vegas aan de Vrij plaats Koppenhinksteeg Leidse collectief Eurodu houdt deze publieksdist en heeft hier ook deskui voor uitgenodigd. Infon bij David Vervoort van I snie op tel. 071-5173019 Veertig-plussers kunni derdagmiddag 16 decen deelnemen aan bingo in huis 't Spoortje aan de B hardkade in Leiden. Ine lunch en drankjes kostl twaalf euro. De zaal gaai om 12.30 uur en de bin| begint om 13.30 uur. De Jasserie is donderd avond 16 december wee voor mantelzorgers en b stellenden uit Leiden en ving. De bijeenkomst be 19.00 uur in de Grote Za de Regenboogkerk aan termolen in Leiden. Alle klanten van de Lei dienst SOZA, Sociale Za) Arbeidsmarktbeleid, zijl nodigd om donderdag d eenkomst van de Cliëm bij te wonen. Er wordt g ken over de situatie van standsgerechtigden en a met een minimuminkoi Leiden, in het Vakbondf trum aan de Perzikwegi den, tel. 071-5728964. In het bezoekerscentn Reigersbos' in polderpai nesteyn is vanaf woensd december een nieuwe t< stelling te zien: 'Polderp Cronesteyn; oude en jo schiedenis en een bliki uit'. De expositie loopt 1 met eind april. De Leidse Ruilverenigij ningskerk houdt vrij das 17 december een ruilavi voor verzamelaars van p gels, markclips, telefoon ten, sigarenbanden en dj ke. Ruilen kan van 19.O0J 21.45 uur in buurthuis 'Ij tje aan de Bernhardkadfl den. (advertentie) Een van de winnende creaties van kapsalon De Haarwinkel. moet draagbaar zijn." Publiciteitsfoto •t begint bij www.zuid-hollant

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12