LEIDE Raad verdeeld over aanbestedingsbeleid ïen struisvogel mag wel, een kangoeroe niet Ons Doel sloopt alleen bij voldoende steun Oud-studente gedaagd voor 'fluitstalking' 'Geweld mag nooit een antwoord zijn' R1 REGIO D66 en CDA willen onafhankelijk onderzoek dinsdag 14 DECEMBER 2004 Voorpret bij et zoeken naar juiste boom tewijs kwijt ir te veel drank 61-jarige automo- Lit Leiden is zijn rijbewijs omdat hij met te op achter het stuur politie controleerde de tondagmiddag om 16.00 U de Waardstraat en con- dat de Leidenaar ruim Eer zoveel alcohol op had toegestaan. De politie stel- proces-verbad op en fijn rijbewijs in. |e branden in 1 - Het afgelopen week- hebben er drie branden :d in Leiden. Vermoede- at het om brandstichting, nacht van zaterdag op ig brandden twee auto's de Caeciliastraat. Ook op arkeerterrein aan de Was- rseweg vloog een auto in .Vrijdagmiddag ontstond half vijf brand in een kel- ix van een flat aan de To- reker ligehouden - De politie heeft zater- ind middernacht aan de asteeg een 53-jarige man iden aangehouden. Hij verdacht van een inbraak pand van Parnassia aan Driessenstraat, waar on eer mensen met psychi- iroblemen worden opge- n. De politie kwam de chte op het spoor na een n een getuige. In het pand en verschillende spullen meegenomen te wor- )e politie zoekt nog naar plichtigen. htpartij in uwensteeg - Drie mannen zijn in de van zaterdag op zondag houden na een vechtpar- nd twee uur sloegen en ten twee Leidse mannen I en 23 jaar oud een genoot in een bar aan de vensteeg in Leiden. Het offer is voor onderzoek toracht naar het LUMC. ve de twee verdachten is en 22-jarige Leidenaar ihouden omdat hij niet weggaan. moet wijken >r MRI-scanner - Het Diaconessenhuis den maakt zaterdag tijde- n deel van het dak open ren nieuwe MRI-scanner. ijskraan laat vervolgens 10 kilo zware magneet iet dak zakken. De par- laats bij de polikliniek daarvoor ontruimd. De scanner wordt eerst ont- eld en op een gereed- le vrachtwagen geladen, veede vrachtauto voert de re MRI-scanner aan. MRI ent Magnetic Resonance ng. Het apparaat maakt ehulp van een sterk mag- ih veld beelden van idoorsneden van het li- 1. De nieuwe scanner - sneller en heeft meer dia- sche mogelijkheden. leiden - Een studente Duits die drie jaar geleden cum laude af studeerde, moet op 19 januari voor de politierechter in Den Haag verschijnen na een aan klacht wegens laster van de Universiteit Leiden. De oud studente wordt bovendien ten laste gelegd dat ze professoren en docenten stalkt. Haar was al een 'huisverbod' opgelegd door de universiteit, die ze niet meer mag betreden zonder schrifte lijke toestemming. Aanleiding tot de zaak vormde het toneelstuk dat de opleiding Duits in juni 2000 wilde uitvoe ren. Dat stuk, Passage van Christophe Hein, stuitte op weerstand bij sommige studen ten, omdat ze vonden dat het 'antisemitische tendensen' be vatte. Tot een voorstelling kwam het niet, maar omdat de hoogleraar van de vakgroep 'weigerde een open discussie aan te gaan over het toneelstuk' begon de studente met het ver spreiden van pamfletten. Nadat ze was afgestudeerd wei gerde de faculteit - volgens de studente - medewerking te ver lenen bij het schrijven van een proefschrift over Hein. Sinds dien hing ze geregeld pamflet ten op, waarin ze de universiteit beschuldigde van 'antisemitis me, censuur en intimidatie' en de hoogleraar verweet een het ze tegen haar te voeren. De pro fessor zou haar 'een schizofre ne heks' hebben genoemd. De studente zou verder enige malen mee zijn gefietst met een docent van de opleiding Duits en in de nabijheid van het P.N. van Eyckhof, waar die opleiding wordt gegeven, protestkreten hebben geslaakt. Verder heeft ze daar en op het Rapenburg geregeld uit protest fluitge- speeld en heeft ze in de buurt van de opleidingsplek vorig jaar een alternatieve Cleveringarede gehouden vanuit een vuilnis bak. De gemoederen liepen bij vlagen hoog op tijdens het bezoek van minister De Graaf aan Leiden. „Alles wat met de islam te maken heeft is bij voorbaat verdacht." Foto: Dick Hogewoning Minister Thom de Graaf op bezoek in Leiden leiden - Minister van Bestuurlij ke Vernieuwing en Koninkrijksre laties Thom de Graaf ging gister middag in gesprek met een zaal vol bewoners van Leiden-Noord. In buurthuis 't Spoortje liepen de gemoederen daarbij af en toe hoog op. Zelf stelde de minister voornamelijk vragen. Hij leek vooral zijn oor te luister willen leggen in de stad waar hij zelf woont, maar zelden echt komt. „Want als minister ben je zo vaak in Den Haag datje nauwe lijks in je eigen buurt woont." Wanneer het gesprek begint, heeft De Graaf er al een hele middag in Leiden-Noord op zit ten. Hij heeft de moskee be zocht, met Marokkaanse meis jes gesproken en een biljartje gelegd in het buurthuis. Het werkbezoek van de minister is onderdeel van een rondgang langs alle steden die vallen on der zijn Grotestedenbeleid. Het gesprek met de buurtbewo ners staat in het teken van de integratie. Daarbij gaat het na tuurlijk ook over de moord op Theo van Gogh en de daarop volgende gebeurtenissen, al vindt minister De Graaf eigen lijk dat integratie en islamitisch radicalisme uit elkaar moeten worden gehouden: „De moord op Theo van Gogh heeft niet zozeer te maken met integratie en de omgang van mensen met elkaar in de stadswijken, maar met een internationale ontwik keling, namelijk het toenemen de radicalisme uit vooral isla mitische hoek. Dat zulke terro ristische incidenten op lokaal niveau doorwerken, toont al leen dat die zogenaamd goede omgang daarvoor ook al vooral berustte op onverschilligheid." Dat laatste beeld lijkt bevestigd te worden door de woorden van een meisje van Marokkaan se afkomst: „Mensen zien ons hier als buitenlanders, maar dat zijn wij in Marokko ook. Zo rol len wij als ballen op en neer tussen twee culturen, twee lan den. Zelf voel ik me misschien meer Nederlander dan Marok kaan, maar over de moord op Theo van Gogh kan ik met Ne derlanders niet praten. Ze ver wijten mij wat er is gebeurd, alsof ik er iets mee te maken heb. Ze zien geen onderscheid tussen islam en radicalisme." Een Marokkaan legt met rustige stem uit dat integratie van twee kanten moet komen en dat de Nederlandse gemeenschap zich meer open moet stellen voor religieuze uitingen. „Zo is het voor het moskeebestuur bijna onmogelijk om een ruimte te huren voor bijeenkomsten. Al les wat met de islam te maken heeft is bij voorbaat verdacht." Maar dat geldt niet alleen voor religieuze instellingen. Een jong Marokkaanse meisje staat op en vertelt dat haar eigen broer in de discotheek geweigerd wordt vanwege zijn Marokkaanse af komst. „Ze hebben het toch voor zichzelf verpest", bromt een wat oudere heer met een lange grijze baard. „Tja, dat is een kip-of-ei kwestie. Omdat er een paar klojo's tussen zit ten...", zegt wethouder De Boer sussend. Maar de heer roept meteen terug: „Een paar? Nee hoor, het zijn er niet een paar, er zijn een heleboel van die klo jo's. Ze hebben het gewoon voor zichzelf verknald". De Graaf wijst erop dat de moordenaar van Theo van Gogh juist volop deelnam aan de samenleving: „Hij gaf cur sussen in een buurthuis en schreef in de buurtkrant. Een toonbeeld van succesvolle inte gratie. Toch is hij in korte tijd geradicaliseerd. Is daar een ver klaring voor?" De een meent dat het gaat om een daad van een individuele gek, de ander vindt dat Van Gogh toch wel ver ging met zijn provocaties:Al mag geweld nooit een ant woord zijn." Hetzelfde Marok kaanse meisje dat eerder aan het woord kwam, vindt dat ook Tweede Kamerlid Ayaan Hirsi Ali te ver gaat. „Ze geeft ge woon de islam van alles de schuld. Dat levert haar mis schien meer zetels op, maar wij zijn er de dupe van." Hierop klinkt een luid applaus uit het publiek. En ook de minister lijkt haar bij te vallen, wanneer hij in zijn slotwoord zegt: „Vrijheid van meningsuiting brengt ook verantwoordelijkheid met zich mee. Woorden kunnen kwetsen en daar moeten we rekening mee houden. We moeten niet altijd het uiterste van onze rechten willen opeisen. Zeker niet wanneer je daar anderen mee kwetst." LEIDSE KWESTIES 1 kwesties die als een eeu- raagteken boven de stad en. Is de Leidse bevolking odom? Wie kiest de liedjes et carillon uit? Kun je het lenwater drinken? De ru- Leidse Kwesties biedt een >ord op vragen die elke Lei- irzich wel eens stelt. Afle- 148: Welke huisdieren mag eiden houden? s in de familiefilm Babe chattig roze varkentje cn als huisdier mag in Lei- "et. Tenminste, niet in de Ook voor geitenhokken en Leidenaars naar de kin- 'erderij. In het stedelijk ge- 'an de sleutelstad mogen leze dieren niet als huis gehouden worden. Dit In de artikelen van de je Algemeen Plaatselijke jdening (APV) die betrek- Pebben op het houden van dieren. Of die felgekleurde papegaai wel in Leidse huiskamers mag rondvliegen, is hier niet in te vinden. De APV voor dieren be perkt zich vooral tot richtlijnen voor bijvoorbeeld hondenbezit ters. Uitgebreide regels staan in de internationale overeenkomst CITES, waarin 143 landen heb ben afgesproken welke dieren beschermd zijn en dus niet als huisdier gehouden mogen wor den. Dit is een algemene bepa ling waarin staat dat veel soor ten die met uitsterven bedreigd zijn niet als huisdier gehouden mogen worden. Tijgers, veel soorten apen en schildpadden, neushoorns, walvissen, dolfij nen en olifanten zijn verboden, mocht hier al ruimte voor zijn in huiskamer of badkuip. Som mige exotische dieren, zoals be paalde papegaaiensoorten, mo gen wel gehouden worden als ze in Nederland gefokt zijn. Wil je graag een krokodil of slang als knuffeldier, dan kan dat met een speciale vergunning. Vorig jaar heeft de nationale Raad voor Dieraangelegenhe- den een adviesrapport ge maakt, met een 'negatief- en positieflijst' voor huisdieren. Hier staat bijvoorbeeld in dat Nederlanders geen kangoeroes mogen houden, maar wel struisvogels. Ook minder exoti sche diersoorten zoals konijnen of honden staan op de advies- lijst. Minister Veerman van landbouw, natuur en visserij heeft besloten de Gezondheids- en Welzijns Wet voor Dieren (GWWD) hier niet op aan te passen. Zelf bijenhoning maken kan ook niet zomaar in Leiden. Zonder toestemming van B en W is het verboden bijen te hou den. Het college beslist ook over eventuele ontheffingen om bijvoorbeeld toch in de stad een roze biggetje te houden. Dafne Dubois. door Timoteus Waarsenburg D66 wil een onafhankelijk, ex tern onderzoek naar het ge meentelijk aanbestedingsbeleid. Het CDA gaat zelfs een stapje verder: „Wat ons betreft komt er een raadsenquête. We hebben hier te maken met een zeer ern stige situatie", zegt CDA-raads- lid Abraham Flippo. „En ik vraag mij af of het college zich daar wel van bewust is." De twee partijen reageren daar mee op de antwoorden van het college van burgemeester en wethouders op zestig vragen die vanuit de gemeenteraad zijn gesteld over het gemeente lijk aanbestedingsbeleid. De Leidse aannemer F. van der Velde trok hierover vorige maand aan de bel. Fractievoorzitter Paul van Mee- nen van D66 zegt: „Het hele onderzoek blijft als dat van een slager die zijn eigen vlees keurt. De diensten hebben in hun ei gen onderzoek veel zaken blootgelegd die niet goed zijn gegaan en in de beantwoording wordt dat veelvuldig aange haald. Maar daarmee is het wat mij betreft nog niet helemaal klaar. Het zou toch goed zijn om een buitenstaander de bei de diensten nog eens te laten doorlichten. Ik sluit mij graag aan bij de suggesties van het CDA om de Stichting Erkenning Bestratingsbedrijven en de NMa onderzoek te laten doen." Flippo zegt 'niet vrolijk' te wor den van de antwoorden van het college. „Wat mij vooral opvalt, is het gemak waarmee het col lege de verantwoordelijkheid voor fouten bij de ambtenaren neerlegt. Dat hoort niet. Je kunt je als wethouder niet verschui len achter het feit dat je niet weet wat een bepaalde afdeling doet. Een wethouder is te allen tijde verantwoordelijk voor het doen en laten van 'zijn' dien- Van der Velde niet onder de indruk De Leidse aannemer F. van der Velde is niet onder de in druk van de antwoorden die het college heeft gegeven op de zestig vragen die vanuit de gemeenteraad zijn gesteld over de mogelijke wantoe standen in het gemeentelijk aanbestedingsbeleid. „Veel vragen blijven onbeant woord", zegt hij. „Bovendien springt het college zeer crea tief om met de cijfers die zij in de beantwoording geeft. Ik stel graag mijn hele boekhou ding ter beschikking voor een onafhankelijk onderzoek." Van der Velde doelt met name op het vergelijk dat burge meester en wethouders de ge meenteraad voorschotelen sten." Daarbij zegt Flippo zich te erge ren aan de ontwijkende ant woorden die het college op sommige vragen geeft. „Wat ons betreft moet in deze zaak de onderste steen boven ko men. Met een raadsenquête, waarbij alle ambtenaren onder ede worden gehoord. Er is wel iswaar geen fraude aan het licht gekomen, maar wel ernstige misstanden die een hoop ge meenschapsgeld hebben ge kost." Niet alle partijen reageren ech ter zo heftig. PvdA-fractievoor- zitter Connie Broeyer: „Er blijkt geen fraude in het spel te zijn. Uit alle antwoorden blijkt dat er wel het een en ander is misge gaan. Het college is zich daar van bewust en wil daar wat aan doen. Daar staan wij volledig achter. Alles bij elkaar lijkt de hele kwestie toch een storm in een glas water te zijn geweest." Ook Groenlinks zegt zich goed te kunnen vinden in de ant- over de prijzen die gerekend zijn door aannemers in ver schillende omstreden projec ten. Van der Velde: „Zo lees ik dat de vierkante meterprijs van mijn werk in de Nieuw- straat en omgeving na doorre kening van het meerwerk, bij na 62 euro zou zijn. Maar daar is voor het gemak zo'n 60.000 euro aan materiaal in meege rekend. Kortom, er worden daar appels met peren verge leken." Bovendien vindt Van der Vel de dat er erg makkelijk wordt geconcludeerd dat er welis waar fouten zijn gemaakt, maar dat er geen aanwijzin gen zouden zijn die een extem onderzoek rechtvaardigen. woorden van het college. „De vragen zijn zo goed als mogelijk beantwoord", zegt raadslid Sita Dewkali. „Er zijn wel fouten ge maakt door ambtenaren, maar geen zaken onder het tapijt ge veegd. Wat ons betreft worden er geen politieke consequenties getrokken. Wel moeten we een slag maken in de kwaliteit van het bestratingswerk. Die kwali teit moet wat ons betreft beoor deeld worden door een externe partij. „Voor de WD is met deze be antwoording de kwestie nog niet afgedaan, maar een onaf hankelijk onderzoek om nog maals te concluderen dat er wat mis is gegaan, lijkt ons niet no dig", reageert WD-voorman Leendert de Lange. „Wel is het van groot belang om te komen tot één gemeentebreed aanbe stedingsbeleid, waarbij de kwa liteitscontrole helder moet zijn. Want kwaliteit moet voorop staan als je gemeenschapsgeld uitgeeft." Gesprekken met alle betrokkenen wijk Zuidhoven Hoe schattig biggetjes ook kunnen zijn, in Leiden mogen z huisdier gehouden worden. Foto: Reuters Erna Straatsma leiden - Woningcorporatie Ons Doel gaat alleen over tot sloop in de Zuidhoven als meer dan tweederde van de bewoners daarmee instemt. „We willen van elk huishouden weten hoe ze tegenover de plannen staan", zegt directeur Martine Glaser. Voor het eerst in de 86-jarige geschiedenis van Ons Doel overweegt de woningcorporatie sloop van huizen. Het gaat om zo'n vijftig woningen in het Haagwegkwartier, die in 2009 vervangen worden door nieuw bouw. Ook Portaal wil iets meer dan vijftig huizen slopen. Glaser: „Het is onwezenlijk en schokkend om over sloop te praten. We hebben dat nooit eerder gedaan, maar er zijn re denen om dat nu wel te doen." De huizen in Zuidhoven verke ren niet in heel slechte staat, maar moeten ruimte maken voor modernere huizen. Vol gens Glaser zijn de blokken die moeten wijken 'vlees-noch-vis- woningen'. Het gaat om krappe seniorenwoningen. „Ze hebben nauwelijks voorzieningen voor ouderen. Ze zijn niet levens- loopbestendig." In een bewonersbrief schrijft Ons Doel dat de sloopplannen 'geen stiekeme truc' zijn om koopkrachtige bewoners de wijk in te halen. Glaser: „We hebben dan wel een minister die een groot voorstander is van sloop, maar dat is voor Ons Doel geen reden om ook aan die mode mee te doen. We wil len zo min mogelijk slopen." Dat er desondanks wat huizen moeten sneuvelen is volgens de woningcorporatie noodzakelijk om 'een beetje ruimte' te win nen. „We willen mensen graag een woning aanbieden waar je onbelemmerd oud kunt wor den. De vraag is alleen: waar? Grond om te bouwen hebben we niet." Met 'pijn in het hart' is Ons Doel daarom tot de conclusie gekomen dat beperkte sloop zinvol is. „Maar vooralsnog is er alleen een visie, die samen met Portaal is opgesteld. Het is nog niet definitief. We doen het al leen als er voldoende draagvlak voor is. Minimaal 70 procent moet voor zijn. Daarom willen we nu eerst van elk huishouden weten wat ze van de plannen vinden. Als mocht blijken dat de buurtbewoners hierdoor te veel ontwricht raken dan zullen we proberen onze plannen aan te passen. Ik snap best dat het voor sommige huurders vrese lijk is om hun huis uit te moe ten." Huurder Geert Vlasblom neemt het Ons Doel kwalijk dat ze met sloopplannen komt. Hij is be woner van een van de wonin gen die wellicht moeten wijken voor nieuwbouw en wil daarte gen actievoeren. „Portaal is in Leiden de grote sloper en Ons Doel laat zich daarin nu mee slepen", zegt Vlasblom. „Een groep van 110 bewoners wordt de wijk uitgegooid, terwijl onze huizen kwalitatief nog best goed zijn. Ik wil hier absoluut niet weg, ik heb het hier prima naar mijn zin." Samen met buurtbewoner Piet Weessies verdenkt Vlasblom beide cor poraties ervan 'zwakke groe pen' te willen weren uit het Haagwegkwartier. „We moeten gewoon oprotten." Vlasbloms open brieven in huis-aan-huisbladen hebben nog weinig medestanders opge leverd. „De animo om actie te voeren is niet zo groot, maar we gaan door. Ik wil zo veel moge lijk buurtbewoners achter me krijgen. Ons Doel wil wel een peiling onder de huurders hou den, maar dat doen ze vast vlak voor de sloop, als de sloopver gunning al is aangevraagd." Morgenavond vergaderen buurtbewoners en woningcor poraties in het Vijfhovenhuis over de sloop- en renovatie- plannen in de wijk Zuidhoven. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! 0Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontv^fe de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal automatisch (€56.20) per acceptgiro 56.70) M OV Adres: Postcode/Plaats: Geboortedatum Bank/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis te! 0800 1711 E mail, lezersservice@hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2Ó05. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11