E B een moordprovi y J- I: i$fc<W-'H&yji Wildwest tussen de heuvels door toeloop van Oost-Europese criminelen mmm s»L' 'WSi 'J r •I ft fe i 1 i - - -• w.A- ,Mf' .-dj/- 'V Een boer uit Nijswiller heeft een lijk in zijn maaiveld gevonden. Het lijk was gedeeltelijk gehuld in een plastic tas. Limburg wordt geteisterd door moord en doodslag en de politie kan het werk niet meer aan. Foto: ANP/Henri Haenen Zuid-Limburg, dat is een glooiend heuvellandschap, pittoreske vakwerkhuisjes en het goede, bourgondische leven. Dit deel van de provincie laat zich sinds de zomer van 2003 ook van een andere kant zien. Moord en doodslag volgen elkaar in hoog tempo op. „We gaan nog schrikken van de brutaliteit van de Oost-Europeanen." door jan Salden Een stevig slot en een dobermann. Het zijn onorthodoxe maatregelen die de eigena res van een atelier aan de Hoofdstraat in Landgraaf neemt om ongenode gasten buiten de deur te houden. Ze moet wel, zegt ze. Een jaar geleden stond opeens een stel Oost-Eu ropeanen in haar winkel 'om te zien of er iets halen viel'. Toen ze bij hun volgende bezoek op een gesloten deur stuitten, barstten de mannen in woede uit. „Het was ontzettend intimiderend", zegt de vrouw, die niet met haar naam in de krant wil. „Ze stonden hier op de deur te beuken, minu tenlang. Maakten me voor alles en nog wat uit. Ik heb aangifte gedaan bij de politie. Die kon niets voor me doen, zeiden ze." Voortaan heeft ze een slot op de deur. Dat gaat er pas af als de persoon aan de andere kant van haar deur betrouwbaar genoeg wordt bevonden. Haar klanten geven haar groot gelijk, zeker nadat eind juli Isabelle Pongs, eigenares van de optiek aan de overkant van de straat, werd vermoord. „Ik heb haar nog aangeraden om ook een slot aan te schaffen. Blijkbaar wilde ze dat niet." Schaesberg verkeert nog altijd in rouw om de dood van Pongs, een bekend en graag gezien ge zicht binnen de Landgraafse wijk. Over de moord, met veel raadsels omgeven, wordt volop gespeculeerd. Pongs zou relatieproblemen heb ben gehad; anderen hebben het over een uit de hand gelopen overval. Schaesberg is wel wat gewend als het om crimi- Het idyllische plaatje van Zuid-Limburg komt niet langer overeen met de werkelijkheid. Foto: GPD naliteit gaat, maar met de moord op Pongs lijkt het dieptepunt bereikt. Juist omdat de dader nog altijd vrij rond loopt, zit de angst er onder de lo kale ondernemers goed in. Mia Rijpkema, eige nares van een cadeauwinkel even verderop aan de Hoofdstraat, zegt vier maanden later de im pact van de moord nog steeds te voelen. Ze staat alleen in haar zaak en zeker nu het in de avonduren snel donker wordt, lopen de rillingen haar regelmatig over het lijf. „Ik kijk op bij ieder een die de winkel binnenkomt. Ik ben bang dat de moordenaar hier straks voor mijn neus staat. De gemeente zegt niets te kunnen doen. Hang twee camera's op, heb ik gezegd. Voor mijn part hoeven ze niet eens te draaien. Volgens de bur gemeester is dat te duur." Overlast Ook Rijpkema heeft leren leven met criminaliteit en overlast. In de twintig jaar dat ze haar winkel in Schaesberg heeft, maakte ze 21 inbraken mee. Onlangs na de laatste inbraak is ze, zoals ze zelf zegt, uit de verzekering gegooid. Bij een volgen de kraak wordt de schade niet meer vergoed. Rijpkema houdt haar hart vast. „Als het me nog twee keer overkomt, kan ik de tent wel sluiten." De eigenares van het atelier zegt geen angst te kennen. Ze vertrouwt op haar eigen beveiligings maatregelen. Volgens haar is Limburg een rampgebied voor ondernemers. „Voor criminelen is het hier ide aal. Binnen een kwartier zit je in het buitenland. Eén Europa, open grenzen: mooi hoor, maar van mij mogen ze die grenzen morgen weer gaan be waken." Criminaliteit en misdaad. Het is niet het eerste waar je aan denkt bij Limburg. Limburg is glooi end heuvellandschap, pittoreske dorpjes met vakwerkhuisjes en het goede, bourgondische le ven. De provincie heeft zich de afgelopen twee jaar ook van een andere kant laten kennen. Die van crimineel broeinest, waar moord en dood slag bijna wekelijkse kost zijn. De zomer van 2003 staat voor de politie Lim burg-Zuid zo'n beetje symbool als startpunt van een gewelddadige campagne. In die extreem warme zomermaanden is het moorden begon nen, met soms drie, vier zaken binnen een maand. Geruchtmakende zaken, zoals de moord op het Sittardse echtpaar Zwakhalen, die op drie Limburgse Hells Angels en het drama in Kerkra- de, toen oud-marinier Paul S. het complete ge zin Vromen uit de weg ruimde. Sinds die zomer is het niet meer rustig gewor den. Het recordaantal van 22 moorden in 2003 is •dit jaar al na elf maanden overschreden. Dat valt op, ook buiten Limburg, zegt korpschef Wim Ve- lings van de politie Limburg-Zuid. „Mijn collega's noemen me de moordcommis- saris." Bovendien wordt ook Velings vaker dan hem lief is in met die ene, onvermijdelijke vraag geconfronteerd: wat is er toch bij jullie in Lim burg aan de hand? „Eerlijk gezegd moet ik het antwoord daarop altijd schuldig blijven", zegt Velings. „Ik denk dat er gewoon sprake is van een algehele verharding." Hij kijkt uit naar de conclusies van de Tilburgse criminologen Fijnaut en Spapens, die bezig zijn met een onderzoek naar de misdaad in Limburg. Hij wil er niet op vooruitlopen. Volgens de korpschef werken zijn manschappen erg hard. „Het probleem met moorden is dat je ze niet kunt laten lopen. Je kunt niet zeggen: och, dat lijk laten we even liggen. Je móet gewoon." De werkdruk is gigantisch, zegt Velings. Sommi ge rechercheurs hebben ^jnds tijden geen va Agenten van de ME posten bij de afzetting bij het clubgebouw van de Nomads Hells Angels in het Lim burgse Oirsbeek, waar drie leden om het leven werden gebracht. Foto: ANP/Vincent Jannink kantie meer gevierd. Het verlofstuwmeer stroomt met een totaal van honderdduizend uur over. Het gaat zelfs zo ver dat het korps een aan tal keer assistentie heeft moeten vragen aan col lega's uit Noord-Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Velings: „Ik heb onlangs laten uitrekenen hoe veel agenten we bij de huidige hoeveelheid cri minaliteit eigenlijk nodig hebben. Het bleken er 200 meer dan de 1800 die we nu hebben. Zelfs met die 200 méér zouden we het razend druk hebben." De hausse aan kapitale delicten, zoals moord en doodslag in politiejargon worden genoemd, blijft niet zonder gevolgen. Zo moet er soms ge kort worden op de duur van onderzoeken. „De grenzen komen in zicht", zegt ook de Maas trichtse hoofdofficier van justitie Jacques van Eek. „Een nog forsere stijging kunnen we eigenlijk niet hebben. Je loopt het risico dat een onder zoek op een laag pitje komt, doordat zich weer nieuwe zaken aandienen. Misschien wel een te laag pitje. Of dat nu al het geval is? Nou, als het zo doorgaat moeten we harde afspraken gaan maken. Dat betekent dat zaken soms op de plank terecht zullen komen, en er pas weer af komen zodra er nieuwe aanwijzingen zijn." Volgens Van Eek heeft het grote aantal gevallen van moord en doodslag ook consequenties voor andere zaken.Aan de bovenkant knelt het niet, het is meer wat daar net onder zit. Een paar maanden geleden hebben we hier een bende Oost-Europeanen opgerold die 300 woningin braken op hun kerfstok hadden. Dat soort ge beurtenissen hakt er in bij mensen. Het zijn dit soort zaken waarmee je mogelijk in de gevaren zone komt. Die moet je dus laten lopen." Liefelijk Ook Van Eek meent dat het tijd is om af te reke nen met het niet altijd even reële imago van het lieflijke Limburg. Eerder al noemde hij de pro vincie een misdaadregio. Wat hij daarmee be doelde? „Dit gebied is roerig, het is vrij crimineel en het heeft een randstedelijk karakter. Ten on rechte wordt er vaak gedacht: Limburg, dat zijn aardige heuveltjes met een mooi varkwerkhuisje. Ik zeg er dan altijd bij: achter de gevel van dat vakwerkhuisje gaat wel een xtc-lab schuil. Lim burg is verraderlijk aardig." Volgens zowel Velings als Van Eek behoort Zuid- Limburg onderhand tot de absolute top binnen Nederland als het op criminaliteit en misdaad aankomt. „In Limburg vindt tien procent van de delicten plaats"m zegt korpschef Velings, „ter wijl hier echt geen tien procent van de Neder landers woont. Misschien dat Amsterdam en Rotterdam ons nog voor blijven, maar vlak daar na komen wij." Gevraagd naar verklaringen, fronst de hoofdoffi cier aanvankelijk de wenkbrauwen. „Dat is moeilijk. In Zuid-Limburg wonen 650.000 men sen. Als je buiten de stippellijntjes gaat en Aken en Luik erbij betrekt heb je het over 1,3 miljoen inwoners. Dat is een randstad. Onderzoek wijst uit dat in steden altijd meer misdaad voorkomt." Een tweede verklaring, denkt Van Eek, is de soci ale ontreddering na de mijnsluitingen in de oos telijke mijnstreek. „Je ziet in dat gebied een ho gere werldoosheid. Ook dat gaat vaak gepaard met criminaliteit." Geweldsspiraal Ook Arthur Vonken, rijzende ster binnen de Limburgse advocatuur, breekt zich het hoofd over de toenemende geweldsspiraal. Hij heeft het aantal geweldszaken in zijn praktijk in Maas tricht binnen een paar jaar tijd zien verdubbe len. Vonken staat verdachten bij in een aantal geruchtmakende zaken. Daaronder de koffer- bakmoord op de 51-jarige Ger Douven uit Schin- veld, de pantoffelmoord op de 77-jarige Arnold Vink in diens woning in Brunssum en de moord op drie leden van Hells Angelsclub de Nomads uit Oirsbeek. Volgens Vonken is er sprake van een ontwik ling, die zo'n vier jaar geleden al is begonne Een ontwikkeling waar Limburg volgens hei niet het alleenrecht op heeft. „Misschien da te maken heeft met een gebrek aan normbe Dat mensen niet meer weten wat de ge\ zijn als ze iemand een klap verkopen." „Vier jaar geleden had ik een zaak die voor i een soort van keerpunt betekent. Een zaaki Tilburg. Een groepje vrienden komt met aut ech vast te staan in een smalle straat. Gevolj ontstaat een file. De bestuurder van de auto ter hen biedt aan mee te helpen duwen. Eén die jongens verstaat iets heel anders, trekt z pistool en schiet de man van twee meter rei zijn hoofd." Vonken wil er maar mee zeggen: het gaat va om niets. Juist dat is zo beangstigend, vindt Voer voor een psycholoog. Volgens de Maas trichtse advocaat zijn de zaken met dodelijk loop maar het topje van de ijsberg. Daarom zit nog een bulk aan zaken, zonder dodelijk loop. Het zijn niet alleen geweldsdelicten die Lim op misdaadvlak op de kaart zetten. Zo heeft Zuid-Limburg als geen ander last van de na! heid van het buitenland. Volgens Van Eek la 25 procent van de verdachten uit het buitel Bovendien is het aantal internationale verzt om rechtshulp sinds 2000 verdubbeld naar 44.000 per jaar. Van Eek: „Er is bijna geen z< meer waar geen internationaal rechtshulpvi zoek nodig is." Afgelopen vrijdag opende het bovenregiona chercheteam Zuid-Nederland in Bom eenv vestiging. Het team moet de middelzware q naliteit gaan bestrijden, waar de regiokorps! niet aan toekomen. Volgens Kees van Doon tactisch leider van het team, is Limburg geli bij Oost-Europeanen. „Je bent hier zo de grens over. Ladingdiefst waarbij hele vrachtwagens met opleggers den gestolen, vinden hier bijvoorbeeld veel plaats." Rondtrekkende bendes duiken volj Van Doom vaak het eerst in Zuid-Limburg simpelweg omdat dat het zuidelijkste puntj Nederland is. „Laatst hebben we nog een bende Roemen opgerold die vanuit België opereerden en v antwoordelijk waren voor 1500 woninginbi Sindsdien is het aantal inbraken in Zuid-Lii burg met 40 procent gedaald." Woonhuis Zowel Velings als Van Eek maken zich zorg! om de verharding, die met de komst van 0( Europeanen in Limburg wordt geïmporteei „Ze zoeken de grenzen op", zegt Van Eek. I noemt homejacking, waarbij criminelen in ken in een woning om aan de autosleutel tl men, als voorbeeld. „De privéwoning was voor criminelen altijl gebied waar ze vanaf bleven. Ze pleegden e overval op een bank of een winkel, maar ni een woonhuis. Dat is voorbij. Mensen word nu overvallen, vastgebonden of zelfs misha deld." Velings denkt dat de kans groot is dat door komst van Oost-Europeanen sneller geweli wordt gebruikt bij inbraken en overvallen, vrees dat we van die brutaliteit nog gaan si ken." Van Doom kan zich die vrees voorste „Oost-Europeanen hebben een snoeiharde mentaliteit. Ze zijn extreem gewelddadig, d en er hun hand niet voor om om iemand et schedelbasi^fractuur te slaan."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4