Met dood pater familias Bernhard valt bindend element weg ZATERDAG 11 DECEMBER 2004 De koninklijke familie bij het afscheid van Prins Bernhard, afgelopen zondag op Soestdijk. Op de foto van links naar rechts: prins Friso, zijn echtgenote Mabel, prins Jaime, prinses Carolina, prinses Margarita, prins Carlos, prinses Irene, prins Constantijn, koningin Beatrix, gravin Eloise, prinses Laurentien, mr. Pieter van Vollenhoven, prins Pieter-Christiaan, prinses Margriet, prinses Amalia, prins Willem-Alexander, prinses Christina, prinses Maxima, Juliana (dochter van Christina), prins Bernhard jr. (nauwelijks zichtbaar) met in zijn armen doch- terje Isabella, prinses Annette met haar zoontje Samuel, prinses Marilène, prins Floris en prins Maurits. Foto: ANP/Rick Nederstigt Het zal na vandaag niet vaak meer gebeuren dat de koninklijke familie voltallig bijeen is. Nu koningin Juliana en prins Bernhard zijn overleden, is het bindende element verdwenen. Niet voor iedereen is er straks nog een dringende reden om naar Nederland te komen. Een familieportret bij het afscheid. door Hans Jacobs Bedroefd stond de koninklijke fa milie zondag op het bordes van paleis Soestdijk toen het lichaam van prins Bernhard werd overgebracht naar Den Haag. Ze waren er bijna alle maal. De dochters, schoonzoon, kleinkin deren met hun partners, en zelfs een aan tal achterkleinkinderen van de patriarch. Alleen de zoons van prinses Christina ontbraken. Ook zonder hen hadden zelfs trouwe af nemers van de Oranjekalender nog een hele puzzel aan het vinden van de juiste namen bij alle prinsen en prinsessen. Het was immers al zeventien jaar geleden dat de Oranjes zich daar verzamelden voor de gouden bruiloft van Juliana en Bern- hard. In de tussentijd zijn al hun kleinkin deren volwassen geworden, is een aantal getrouwd en zijn anderen hun eigen weg gegaan en uit beeld verdwenen. Dat geldt bijvoorbeeld voor Bernardo en Nicolas Guillermo, die er overigens in Delft wel bij zullen zijn. „Ze leiden hun eigen leven en kunnen niet steeds naar Nederland komen", verklaarde een woordvoerder eerder dit jaar hun absen tie bij het huwelijk van Friso en de doop van Amalia. Ook bij andere gelegenheden - de millen- niumreis naar India bijvoorbeeld, of het huwelijk van Willem-Alexander - was de familie niet compleet. Het ziet er naar uit dat dit na vandaag eerder regel dan uit zondering wordt. Misschien dat hooguit het zilveren regeringsjubileum van konin gin Beatrix in 2005 nog reden is voor een reünie. Koningin Juliana verzette zich tijdens haar regering met hand en tand tegen een tweedeling in haar familie, tussen A- en B-prinsen. Die strijd is inmiddels verlo ren, mede door de partnerkeuze van haar dochters Beatrix, Irene, Margriet en Christina. Binnen de koninklijke familie zijn rangen en standen, bestaat een wir war aan namen en titels en komen eigen lijk alleen de kinderen van Beatrix regel matig in de openbaarheid - het publici teitsoffensief van prinses Margarita en Edwin de Roy van Zuydewijn vorig jaar even buiten beschouwing latend. Kroon De aandacht verschuift nu al langzaam van Beatrix (66) naar haar oudste zoon Willem-Alexander (37), schoondochter Maxima en de net één jaar geworden kleindochter Amalia. De koningin heeft een paar jaar geleden duidelijk gemaakt de kroon nog niet aan de wilgen te willen hangen, mede om haar toekomstige op volger nog een aantal zorgeloze jaren te gunnen. Ook voor haar zelfwaren de ja ren met Claus en hun opgroeiende gezin op kasteel Drakensteyn de gelukkigste ja ren. Dat neemt niet weg dat Alexander zijn moeder vaker zal bijstaan, dat ze samen op reis zullen gaan, zodat Beatrix er na het wegvallen van haar man en haar ou ders niet alleen voorstaat. Haar tweede zoon Friso (36) kan sinds zijn huwelijk dit voorjaar, waarvoor het parlement geen toestemming gaf, bij openbare taken niet meer bijspringen. De prins heeft nog wel een rol bij het Prins Claus Fonds. Ook achter de scher men spreken Friso en Mabel wel degelijk mee. De baby die ze volgend jaar april verwachten, valt buiten het koninklijk huis. Die wordt graaf of gravin. Constantijn (35) en Laurentien wonen en werken in Brussel. Dat ze de voorbije ja ren vaker op de voorgrond zijn getreden dan voorheen, is geen opzet, zo verzekert een paleiswoordvoerder. De prins is van wege het Nederlandse EU-voorzitter schap, dat eind deze maand afloopt, aan getrokken als adviseur van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij moest dan ook bij een paar bijeenkomsten opdra ven, terwijl zijn vrouw veel werk maakte van de strijd tegen analfabetisme. En sa men zorgen ze voor de kinderen, Eloise en Clausimir. Irene Irene ,(65) wil geen prinses meer worden genoemd, maar deze dagen is de zus van de koningin in de officiële mededelingen van de Rijksvoorlichtingsdienst gewoon weer Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Irene. Irene kan haar veren niet geheel van zich af schudden. De pogingen daartoe leve ren niet alleen rond de uitvaart van haar vader problemen op. In september stond ze als Irene van Lip- pe-Biesterfeld (de fa milienaam van Bern hard) op de sprekers lijst van een bijeen komst die werd bij gewoond door ko ningin Beatrix. Irene begon haar toe spraak dan ook met Majesteit. Ze woont in Wijk bij Duurstede, geeft na haar scheiding in 1981 van prins Carlos Hugo van Bour- bon-Parma onder andere natuurcolleges en lezingen en schrijft boeken. Een deel van het jaar woont ze op haar boerderij in Zuid-Afrika. De banden van de koninklij ke familie met haar ex-man zijn overigens nooit verbroken. „Toen ik ging scheiden van Irene, brach ten de Oranjes de grootsheid op om dat niet te zien als een scheiding met de ko ninklijke familie. Onze wederzijdse affec tie bleef', aldus de volgend jaar 75 wor dende prins in een gesprek met het blad Vorsten. Drie van de vier kinderen van Irene heb ben gekozen voor een internationale loopbaan. Carlos jr (34) woont evenals zijn vader in Brussel en houdt zich als on dernemer onder andere bezig met het opzetten van milieuvriendelijke produc tieprocessen in heel Europa. Hij is ook voorzitter van het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut, dat aan de vooravond van het overlijden van Bern hard nog een bijeenkomst hield op Soest dijk. Jaime (32) is als diplomaat werkzaam in Afghanistan, waar hij als politiek adviseur en conflictbemiddelaar is gestationeerd bij de Nederlandse troepen. De tweeling broer van Margarita wil verder in de di plomatieke dienst. Hij hoopt na zijn tijd in Afghanistan op een mooie post elders. Bang is Jaime niet. Vorig jaar werkte hij ook enige tijd in Irak en daarvoor was hij op de Balkan en in Rwanda. Zijn jongste zus Carolina (30) volgde het afgelopen jaar in Oxford een postdoctora le studie over asiel-, migratie- en vluchte lingenvraagstukken, in aansluiting op haar eerdere werk voor de VN in de Gaza- strook en Eritrea. Vorige week nog sloot ze zich aan bij het gezin van tante Beatrix bij de uitreiking van de Prins Clausprijs, waarbij asiel en migratie het hoofdthema vormden. Prinses Margarita was zondag voor het eerst weer welkom in de familiekring. Ze probeert in afwachting van haar schei ding in Amsterdam een nieuw leven op te bouwen. Vorige maand was ze nog op be zoek geweest bij opa Bernhard, die ze er eerder van beschuldigde haar huwelijk kapot te willen maken. Margriet en Pieter zijn stugge, koppige volhouders en doordouwers. Zo heeft Margriet (61) sinds 1961 nog geen Prins jesdag overgesla gen. Ook als stand-in voor oudste zus Bea trix is de prinses al bijna 25 jaar geen moeite te veel. Zij blijft in elk geval overal in het land welzijnsinstellingen, zorgcentra en ziekenhuizen bezoeken, naast haar werk voor het Internationale Rode Kruis. Of ze het ook altijd even leuk vindt, is een pa leisgeheim. Voor Pieter van Vollenhoven (65) komt volgend jaar eindelijk zijn finest hour. Hij wordt dan na een leven lang vechten en lobbyen voorzitter van de nieuwe Onder zoeksraad voor veiligheid, zo heeft het ka binet vorige week vrijdag besloten. De raad moet onderzoek gaan doen bij ram pen, ernstige ongevallen en incidenten als daaruit lering kan worden getrokken. De vier Apeldoornse prinsen, die vrijwel alleen op Koninginnedag naar buiten tre den, blijven tot de troonswisseling lid van het koninklijk huis. Tenzij de nu nog ongehuwde Pieter- Christiaan (32) en Floris (29) geen toe stemming vragen of krijgen voor een hu welijk. Beiden hebben al jaren een vrien din, respectievelijk Anita van Eijk en Ai- mée Söhngen. Vorige week hebben die ook op Soestdijk afscheid genomen van de zieke Bernhard, met wie ze een paar keer in Italië vakantie hebben gevierd. In juni zaten Anita en Ai- mée ook in het familievak bij de doop van Amalia. Over trouwplannen - Pieter- Christiaan werkt bij de Koninklijke Mare- De pater familias van de Oranjes is niet meer. Foto: ANP chaussee, Floris bij de rechtbank in Am sterdam - is niets bekend. De twee lopen daarmee achter op hun oudere broers Maurits (36) en Bernhard jr. (34). Maurits was in 1998 de eerste van zijn generatie die in het huwelijk trad. De populaire en sportieve prins werkt bij Philips in Amersfoort, echtgenote Marilè ne zit op het hoofdkantoor van Albert Heijn in Zaandam. Ze verwachten volgend jaar juni hun der de kind, na Anna (3) en Lucas (2). In hun achternaam wordt die van hun over grootvader bewaard: van Lippe-Biester- feld van Vollenhoven. Bernhard jr, het kerstkind van de Oranjes (hij is op 25 december geboren) en vrouw Annette namen zondag hun twee kinde ren mee naar Soestdijk: de in mei gebo ren Samuel en de tweejarige Isabella. Er is nog geen gelegenheid geweest hun zoon te dopen. Bernhard is zelfstandig ICT-on- dernemer, Annette werkt in de gehandi captenzorg, als begeleidster op een kuristwerkplaats. In afwijking van het kroost van Maurits, heten de kinderen van Bernhard gewoon Van Vollenhoven. Christina Prinses Christina (57) stond dit voorjaar even in de schijnwerpers toen ze op de begrafenis van haar moeder een lied zong. In 1975 vroeg de zich tegenwoordig Van Lippe-Biesterfeld noemende prinses geen toestemming voor haar huwelijk met de in Amerika woonachtige Cubaan se banneling Jorge Guillermo. Daarmee onderstreepte ze haar wens om verder van koninklijke taken verschoond te blij ven. Christina woonde jaren in Amerika, ver huisde in 1984 naar Nederland om na haar echtscheiding in 1996 naar New York terug te keren. Haar zoons Bernardo (27) en Nicolas (25) gingen mee, dochter Juliana (23) vergezelde haar bij de ko ninklijke familie in ongenade gevallen streng-katholieke vader naar Londen. Daarmee verdwenen de kinderen uit beeld, ook omdat ze niet altijd voor fami liefeesten naar Nederland terugkomen. Volgens de laatste gegevens studeert Ber nardo in New York grafische vormgeving en Nicolas in Los Angeles industriële vormgeving. Juliana is het enige kleinkind van Juliana en Bernhard dat is geboren nó de troons afstand. Toch heeft ook zij voor zondag al een keer eerder op het beroemdste bordes van Nederland gestaan, in 1987 bij de gouden bruiloft van haar grootouders. Daarna dook Juliana pas weer op als bruidsmeisje bij het huwelijk van Willem- Alexander. Op de cd met Broadwayliedjes die haar moeder in 2002 uitbracht, zingt de aan de kunstacademie studerende Ju lie een liedje mee. Achtergrond Reportage 'Huil niet, ik kom terug', waren zijn laatste woorden Overwinteraars en jonge avonturiers aan Spaanse costa's Wildwest tussen de Limburgse heuvels

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1