Opnieuw vrijspraak voor Cor Boonstra ECONOMIE Een hereboer in het aards paradijs OPEC-besluit schiet z'n doel voorbij Grote meevallers door 'bouwoorlog' FIOD doet inval bij Poppejiers Airbus A350 wordt concurrent Boeing OM: Bewijs voorkennis moeilijk te leveren Arrestaties Air Holland-zaak in Luxemburg Shell levert tuinders C02 1 otje Nike valt rkeerd in China ng - Een tv-potje van de irikaanse sportartikelenfa- ant Nike is door de Chinese iriteiten van het scherm ge- rd. Het filmpje zou kwet- 1 zijn voor de culturele rden in China. In het spotje f reert de Amerikaanse bas- I aller LeBron James, die t Chinese draken, een kung eoefenaar en twee vrouwen I aditionele kledij verslaat. iese autoriteiten noemen K filmpje verwerpelijk en heb- besloten de regels voor tv- anie te verscherpen. Nike t inmiddels zijn veront- ildigingen aangeboden. nail in vliegtuig $t 2,50 dollar j telveen - Passagiers aan Ijrdvan tien Boeing's 777 van I kunnen vanaf februari 1 end jaar e-mail en sms-be- i en versturen vanuit hun jtuigstoel. KLM rekent 2,50 :U ir (1,89 euro) per ontvan- of verzonden bericht. Reizi- kunnen via het beeld- rm in de rugleuning voor berichten versturen en ont- - >en. De KLM voorziet ook |es nieuwe Airbus A330 toe- en, die in augustus in ge- k worden genomen, van e- ej en sms-mogelijkheden. telsms-je versturen vanuit het it [tuig is ruim tien maal -rder dan op de grond. KLM 3 /acht dat passagiers bereid je deze prijs te betalen. On- kocht wordt of passagiers I oinnen internetten tijdens ucht. 7f achinistenwissel jj grens vervalt sel - Treinen hoeven niet )5 er bij iedere landsgrens te 'ejelen van machinist. Minis- van verkeer van de EU-lan- u zijn het gisteren in Brussel 1 geworden over een Euro- ia rijbewijs voor machinis- £NÜe maatregel moet grens- schrijdende treinen, zoals SL en goederentreinen, ef- maken. Machinisten en nu in principe alleen in land rijden, wegens ver- ide diploma's. Het be- ipt vooruit op de libera- L jngvan het spoorvervoer njanuari 2007: meerdere be- 3 en mogen dan gebruik ma- e jvan de Europese rails. rEfizine en diesel Jer goedkoper haag - De ontwikkelingen olieproductenmarkt zijn en marküeider Shell opnieuw 5geiding om de adviesprijzen coj autobrandstoffen te veria- Zowel benzine als diesel IQ en gistereen 1 cent goed- |Q r. Voor euro ongelood le- jdit een literprijs op van euro, terwijl diesel komt 919 euro per liter. Het is de ir fachtereenvolgend keer in ikastijd dat de adviesprijzen (ai ag gaan. Jsen beleggen et buitenland iurg - Pensioenfondsen ikeraars hebben hun het afgelopen kwartaal imelijk in buitenlandse ities gestoken. Het bezit e leningpapieren nam met ljard euro toe tot 238 mil- De overige beleggingsposi- n de institutionele beleg- ™^ijn nauwelijks veranderd, yiarjeek gisteren uit cijfers van lentraal Bureau voor de itiek. De pensioenfondsen s p in de meeste interesse te en in de buitenlandse ities. Deze namen bij de joenbeheerders met 8 mil- |s oe tot 168 miljard euro. Bij rzekeraars nam het bijna 5 rd toe tot 70 miljard euro. zaterdag 11 DECEMBER 2004 ^gafusie in VS Jbiele telefonie parijs/anp - De Europese vlieg tuigbouwer Airbus komt met een nieuw vliegtuig. De moe derconcerns EADS en BAE ga ven gisteren het groene licht voor de ontwikkeling van de zo geheten A350. Het middelgrote toestel moet een directe con current worden van de 7E7 van de grote rivaal van Airbus, het Amerikaanse Boeing. Het nieuwe vliegtuig zal naar verwachting in de eerste helft van 2010 het luchtruim kiezen. Airbus wil twee versies ontwik kelen van het toestel, met 245 tot 285 stoelen. De A350 moet een soort nieuwe variant wor den van de tweemotorige A330. De investeringen bedragen 3,5 tot 4 miljard euro. Airbus verwacht veel belang stelling voor het nieuwe toestel in de komende twintig jaar. Op de wereldmarkt zal plaats zijn voor ongeveer 3100 van dit soort vliegtuigen. De Europese vliegtuigbouwer verwacht min stens de helft van de orders in de wacht te slepen. Het besluit betekent dat de 7E7 van Boeing een directe concur rent naast zich krijgt. De 7E7, ook wel bekend als de Dreamli- ner, bevindt zich ook nog in de ontwikkelingsfase. Dit toestel moet in 2008 gaan vliegen. De Dreamliner verbruikt 20 pro cent minder brandstof dan ver gelijkbare toestellen en heeft een bereik van 15.700 kilome ter. De kleine versie van de A350 zal nog iets verder kun nen, de grote heeft een bereik van een kleine 14.000 kilome ter. Het bestuur van EADS boog zich gisteren over de kwestie in Amsterdam. Het was voor de tweede maal in twee weken tijd dat het bestuur van EADS hier over sprak. Eind november hadden de elf bestuursleden een besluit nog uitgesteld. Het Europese lucht- en ruimte vaartconcern EADS is voor 80 procent eigenaar van Airbus, dat vorig jaar voor het eerst meer toestellen afleverde dan Boeing. In 2003 bedroeg de om zet 30,1 miljard euro. Het Britse BAE heeft de overige 20 procent van de aandelen van Airbus. Olieprijs daalt fors ondanks schrappen overproductie new york/anp-rtr-afp - Op de olietermijn- markt in New York is in het laatste officiële handelsuur de olieprijs gisteravond verras send fors gezakt. Voor een vat (159 liter) in januari te leveren Texaanse ruwe olie daal de de prijs 2,23 dollar tot 40,30 dollar. Eerder op de dag was er nog sprake van flinke prijsstijgingen op de olietermijn- markten nadat de OPEC, de organisatie van Olie-Exporterende Landen had besloten de overproductie van 1 miljoen vaten per dag te schrappen. Onder oliehandelaren groeide in het slot van de handel echter de twijfel of de OPEC wel zijn afgesproken productiebeperking zal kunnen nakomen. De OPEC-landen kwamen overeen niet meer boven het afge sproken plafond van 27 miljoen vaten olie per dag te produceren. Vorige maand kwam het kartel nog op een dagproductie van 28,2 miljoen vaten. Zeven van de tien lidstaten waarvoor quota gelden, leveren meer dan afgesproken. Omdat de prijs sinds het record van 55,67 dollar in oktober de laatste weken gestaag daalde, drongen enkele kartelleden, waar onder de grootste OPEC-producent Saudi- Arabië, aan op een productiebeperking. De verrassend lagere olieprijs in New York zou ook het gevolg kunnen zijn van winst nemingen en van een gevoel van opluch ting onder oliehandelaren dat de OPEC-bij- eenkomst achter de rug is. Bovendien menen handelaren dat de ge volgen pas over lange tijd merkbaar zijn. ,,Het besluit gaat over zes weken in, als de voor januari te leveren ruwe olie al onder weg is", aldus Adam Sieminski, analist bij Deutsche Bank. amsterdam/gpd - Cor Boonstra is in hoger beroep opnieuw vrij gesproken van handel in aande len met voorkennis. Er is onvol doende bewijs om de oud-top man van Philips te veroordelen, zo oordeelt het Hof in Amster dam. Net als eerder de recht bank acht het Hof Boonstra wel schuldig aan het niet tijdig mel den van een aandelentransactie bij Ahold. Hiervoor krijgt Boon stra 135.000 euro boete. Het Hof geeft geen nadere mo tivatie. Boonstra, die ook giste ren niet voor het Hof ver scheen, is volgens zijn raads man 'ingenomen' met de vrij spraak. „Er is geen bewijs en wij hopen dat iedereen dat nu wil aannemen." Boonstra heeft zich al eerder teruggetrokken uit het Nederlandse (zakenle ven, nadat hij zijn commissari aten moest neerleggen. Hij vindt dat hem niets te verwijten valt en dat Justitie hem ten on rechte in opspraak heeft ge bracht. Boonstra zegt te hebben gegokt op een overname van Endemol door World Online. In de Ahold-zaak heeft hij wel be kend, maar hier was volgens hem geen opzet in het spel. Het openbaar ministerie is te leurgesteld dat het ook in hoger beroep niet tot een veroorde ling is gekomen. Volgens het OM bewijst de vrijspraak eens te meer dat de bewijslast in voorkenniszaken 'zeer zwaar' is. „Je kunt niet zien wat zich in iemands hoofd afspeelt dus je moet het hebben van het Cor Boonstra. Foto: CPD steunbewijs," aldus een woord voerster. Het OM beraadt zich nog op cassatie bij de Hoge Raad, raadsman J. Italianer zegt dat Boonstra dat niet over weegt. Met de uitspraak gisteren komt dus mogelijk een einde aan de strafzaak tegen Cor Boonstra, die in april 2001 begon met de aangifte die de Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) deed bij Justitie. Het was de AFM opge vallen dat vlak voor de overna me van Endemol door het Spaanse Telefonica veel aande len Endemol waren verhandeld. Het bleek dat Boonstra een van de deelnemers aan dat spel was. Hij boekte een winst van 225.000 euro. Omdat hij in die tijd een relatie had met Sylvia Tóth, commissaris bij Endemol, merkte Justitie hem aan als ver dachte. Het OM begon een op sporingsonderzoek dat twee jaar zou duren. Vorig voorjaar sprak de rechtbank Boonstra vrij. Werkgevers in de bouw zijn bereid het CAO-overleg te hervatten. Dat lieten zij gisteren actievoerende bouwvakkers in Gouda weten. Circa 50 bouwvakkers blokkeerden de hoofdingangen van het Bouwhuis, waar de bouwwerkgevers zetelen, om druk te zetten op de CAO-onder- handelingen die stilliggen sinds de werkgevers het overleg in april staakten. Foto: WFA/Eduard Engel luxemburg/anp-afp - Luxemburg heeft vier per sonen in voorlopige hechtenis genomen wegens mogelijke betrokkenheid bij de Air Holland-affai re. De vier zouden deel uitmaken van een inter nationaal netwerk dat drugsgeld witwaste voor onder meer de Nederlandse luchtvaartmaat schappij. Dat is gisteren van juridische bronnen in het groothertogdom vernomen. Tegen een tiental andere financiële tussenperso nen nam justitie ook stappen, meldde het Luxemburgse weekblad Lëtzebuerger Land giste ren. De vier verdachten zijn in Luxemburg gear resteerd tussen oktober en eind november. Een van de vier is een voormalige topmedewerker van IBL, een Italiaanse bank in Luxemburg, met de Franse nationaliteit. Een andere verdachte is een zakenman die zowel een Belgisch als een Ca nadees paspoort heeft. Hij zou volgens het blad eerder betrokken zijn geweest bij de ondergang van een Oostenrijkse bank. den haag/gpd - Het Rijk en provinciale en gemeentelijke overheden besparen honder den miljoenen euro's op aller lei bouwprojecten. Dat komt door een moordende concur rentie onder aannemers. Er is een bouwoorlog ontstaan waarin onder kostprijs wordt gewerkt. De provincie Zuid- Holland bijvoorbeeld consta teert aanzienlijke prijsdalingen bij de aanleg van wegen, roton des en viaducten, en ook bij baggerwerken en bodemsane ringen. „Gemiddeld komen we dertig tot veertig procent goed koper uit dan wat we hadden begroot," aldus programmadi recteur H. Kleij van de provin cie Zuid-Holland. Volgens Kleij v komt het zelfs voor dat aannemers nu zestig procent onder de prijs duiken die ambtenaren hadden ge raamd. Hij vermoedt dat dit voor een deel te maken heeft met het 'bouwfraude-effect', het wegvallen van geheime af spraken tussen bedrijven. De voornaamste reden lijkt hem echter de felle concurrentie die op de bouwmarkt is ontstaan door het uitblijven van over heidsopdrachten. Het AVBB (Algemeen Verbond Bouwbedrijven) in Gouda be vestigt dat er sprake is van een ware prijzenslag bij de aanleg van infrastructuur. Woordvoer der P. Wouters: „Concurrentie is goed, maar dit is een onge zonde situatie. Dit kan zo niét lang duren. Ook wij horen pp zien dat dit bedrijven de kop gaat kosten. In de afgelopen twee jaar zijn al 34.000 banen in de bouw verdwenen. york - De telecomcon- Sprint en Nextel praten ^"een fusie, zo meldden di- Amerikaanse media giste- v a (Is de twee samengaan, opiaat de op twee na grootste ieder van mobiele telefo- de VS. De beurswaarde I [tprint, nu derde op de lijst, is ongeveer 30 mil- lollar. Nextel is vrijwel j veelwaard. Het gezamen- s aantal abonnees bedraagt Jgn niljoen. Cingular is de 529 tste met 47 miljoen abon- Tweede is Verizon Wire- 5 dfoet 42 miljoen abonnees. ir.nl 1.000 Auto's 22rtug naar VW e kfurt - De Duitse autofa- 5TE nt Volkswagen heeft beslo- p hi 90.000 auto's terug te roe- en Behalve om de Volkswa- q7j elf gaat het om de merken Seat en Skoda. Er zijn len geconstateerd bij igens met een drie- of idermotor die tussen en augustus van de band irold. Bij de betrokken au- door een productiefout ■tof gaan lekken. De te- •pactie gebeurt wereld- ligenaren krijgen bericht. door Chris van Alem melo - „Hier leggen we zelf een nieuwe weg aan van een paar ki lometer. Als we de grensweg met Brazilië gebruiken moeten we steeds een flink stuk omrij den." Kalmpjes tuft de Landrover Discovery voort over de zandwe gen. Vrachtwagens voeren zand aan, shovels maken er een be rijdbare weg van. Links en rechts uitgestrekte weiden, zachtglooi- end onder de zwaar bewolkte hemel. De man aan het stuur is Ernesto Correa da Silva (64). Een gesoigneerde heer, met verzorg de grijze baard en lange golven de haren. Overblijfsel van het hippie tijdperk, zoals hij zelf zegt. Correa da Silva is megaboer in Uruguay, pal aan de grens met Brazilië. Hij heeft twee Landro vers. Een met Braziliaans kente ken, een andere met een Uru- guese nummerplaat. „Het is anders zo'n gedoe hier met die grens," verzucht hij. Correa da Silva is hobbyboer. Met 100.000 hectare en 70.000 stuks vee van het Schotse Angus ras.. De geboren Braziliaan wiens voorouders uit het Duitse Pir- masens stammen heeft zich te ruggetrokken uit zijn schoenfa brieken in Brazilië, China en In dia. Zoon en beide dochters zijn daar nu verantwoordelijk voor. „We maken vijfenvijftig miljoen paar schoenen per jaar voor grote ketens als Nine West in Amerika en Esprit in Euro pa." Tien jaar geleden wist hij nog niets van veeteelt. Inmiddels heeft hij zich omringd met lie den die er meer verstand van hebben. Wat hij niet heeft of weet, koopt hij. Geld speelt geen rol. „Hoeveel ik heb geïn vesteerd in dit bedrijl? Ik denk zo'n tachtig tot honderd mil joen dollar," zegt hij. Behalve van land en vee, is hij eigenaar van de nabijgelegen runder slachterij van PUL, een modem bedrijf dat ook gekoeld en diep gevroren vlees naar Nederland Ernesto Correa da Silva, puissant rijk en hobbyboer op 100.000 hectare geasland in Uruguay. Foto: GPD/Chris van Alem exporteert. Van Messel uit Rot terdam koopt jaarlijks zo'n 400.000 kilo Uruguyaans rund vlees van PUL. „Het is de Mer cedes onder het vlees," zegt Van Messel. Het boerenbezit van Correa da Silva is zo omvangrijk dat hij lang niet alles gezien heeft. Gis teren nog was hij voor het eerst op een boerderij die drie jaar geleden werd aangekocht. In totaal tellen zijn landerijen ne gen boerderijen. Hij wil een draadloos netwerk tussen de boerderijen aanleggen om on derling gegevens over de vee stapel te kunnen uitwisselen. Zou er een Quote 500 bestaan in Uruguay dan stond Ernesto Correa da Silva in de top vijfen twintig. Tot zijn vriendenkring behoort de Uruguese president Jorge Batila Ibaöez. „Hij heeft pas nog bij me gelogeerd in mijn appartement in Punta del Est. Nee, we praten niet over politiek. Wel over koeien." Da Silva verkocht een paar jaar ge leden al zijn boerenbezit in Bra zilië en week uit naar Uruguay. „Het politieke systeem beviel me niet. En bovendien hebben ze geprobeerd mijn dochter te kidnappen. Nee, we hebben geen aardige buren," zegt hij vanuit zijn nieuwe vaderland. Wellicht heeft het feit dat Uru guay (nog) geen inkomstenbe lasting heft, een rol gespeeld bij de verhuizing. Bovendien be schikt hij nog steeds over een Braziliaans paspoort. Twee Uruguayaanse politieagenten bewaken hem dag en nacht. „Ik betaal hun motoren en salaris, maar ze zijn in dienst van de politie," zegt hij. Tijdens de toemee over de uitgestrekte landerijen trekken ze als een schaduw achter hem aan. Vredig begrazen de koeien de groene heuvels. Gaucho's te paard houden de kuddes bij el kaar. Af en toe snelt er een groepje wilde emu's doorheen en spoedt een druk kwetteren de wolk parkieten zich richting horizon. Het lijkt wel boeren in het aards paradijs. De Landro ver verlaat de heuvel waar het splinternieuwe inseminatiesta tion staat en hobbelt zachtjes langs drinkvijvers voor het vee over bruggetjes richting beton nen landingsbaan voor het pri vé vliegtuig. Dat is nu op de te rugweg van Porte Allegre in Brazilië, een paar honderd kilo meter verderop. Mevrouw Cor rea da Silva heeft er bood schappen gedaan. In de grote villa bereiden twee bedienden de lunch. De eetka mer biedt uitzicht over de vijver in aanleg. „Zevenentwintig hec tare. Een professor van de uni versiteit in Montevideo zorgt ervoor dat het goede milieu voor de vissen ontstaat. Het wa ter haal ik uit de bergen, zes ki lometer verderop. Daar leggen we een speciale pijp voor aan. Tijdens het eten wordt letterlijk het figuurlijk over koetjes en kalfjes gesproken. En een beetje over politiek. Of hij uit de voe ten kan met de linkse regering van Uruguay? ,Ach," zegt Er nesto met een glimlach, „het is net als met een viool. Je houdt 'em met links vast bespeelt hem met rechts." Duitse vakbond beschuldigt Lidl van uitbuiting stuttgart/dpa-anp - De Duitse vakbond Ver.di heeft supermarktketen Lidl beschuldigd van 'het uit buiten van zijn werknemers en het aantasten van hun menselijke waardigheid'. Deze aantijgingen deed Ver.di gisteren bij de pre sentatie van een zwartboek over Lidl. Het concern schendt vol gens de auteurs de rechten van zijn werknemers door hen te onderwerpen aan vi deobewaking en loon voor gewerkte overuren te ont houden. Het Lidl-concern ziet in het zwartboek het resultaat van een al maan den durende lastercampag ne. „Lidl heeft de laatste drie jaar 45.000 nieuwe ar beidsplaatsen geschapen, waarvan 20.000 in Duits land. De geconstateerde fouten zijn incidenten die voortkomen uit de snelle groei. Ze zijn direct na het bekend worden ervan aan gepakt." Overheid subsidieert milieuplan westland/gpd - De uitstoot van C02 kan in Nederland vanaf augustus 2005 met 170.000 ton per jaar afnemen en het gasver bruik van tuinders met 94,5 miljoen m3 verminderen. Dit is althans de verwachting van OCAP, het bedrijf dat kooldioxi de gaat leveren aan tuinders. De stof komt uit de raffinaderij van Shell Pernis. Nu hebben 400 bedrijven belangstelling. OCAP hoopt dat 500 telers voor Botlek-C02 tekenen. C02 is een onmisbare stof voor planten en bomen. Zonder groeit het groen simpelweg riiet. In kassen wordt extra kooldioxide toegepast om de productie te versnellen. Gebrui kelijk is dat tuinders dit zelf aanmaken door te stoken, het in vloeibare vorm te kopen of met een prijzige waterkracht- koppelingsinstallatie de C02- bemesting regelen. Komende augustus kunnen te lers er ook voor kiezen C02 aangeleverd, te krijgen van Shell, dat op de petrochemi sche raffinaderij in Pernis toch al grote hoeveelheden kooldi oxide de atmosfeer in stoot. Daarvoor wordt een oude olie pijpleiding gebruikt die van de Rotterdamse naar de Amster damse haven loopt. Die leiding grenst aan drie grote tuinbouw gebieden; Wesdand, de B-drie hoek en Aalsmeer. Om de C02- bemesting in de kassen te krij gen, moeten vanaf de olielei ding nog wel buizen worden aangelegd naar de tuinbouwbë- drijven die zaken gaan doen met OCAP. Deze aanleg valt onder de ver antwoording van bouwbedrijf VolkerWessels, dat samen met Hoek Loos OCAP heeft opge richt. Hoek Loos is een bedrijf gespecialiseerd in transport van gas. De oprichting van het be drijf en uitwerking van het plan hebben ruim tien jaar geduurd. Met de aanvoer van Botlek-CÖ2 is een investering van 100 mil joen euro gemoeid. Daarvan is 16 miljoen afkomstig uit subsi dies van de overheid. Hoeveel Shell ontvangt per kubieke me ter kooldioxide willen zowel het petrochemische bedrijf als OCAP niet bekend maken. culemborg/gpd - Het Culem- borgse muziekwarenhuis Pop- peliers zit aan de rand van een faillissement. De onderneming in piano's en elektronische in strumenten, bekend van spec taculaire verkoopacties, is sinds gisteren gesloten nadat de Fis cale Opsporings- en Inlichtin gendienst (FIOD) er een inval deed. Eerder deze week had 'Europa's grootste musicstore', met een grote afdeling akoestische pia no's en een verdieping met elektronica die als 'Waveworld' wordt aangeduid, al surseance van betaling gekregen. Woens dag werd beslag gelegd op de lease-auto's van het bedrijf en werden de circa 15 personeels leden op non-actief gesteld. Zij horen maandag wat hen te wachten staat. De problemen bij Poppeliers komen voor insiders niet uit de lucht vallen. Vooral om de top van het bedrijf, geleid door Frans Poppeliers, hing al langer een geur van 'koste wat het kost snel geld maken', zo vertellen ingewijden. Verder gaan talloze verhalen de ronde van klanten die een piano of vleugel koch ten waar van alles aan man keerde. Ondanks alle kritieken bleef de zaak zich breeduit pro fileren. Pianisten van naam en faam -Jan Vayne wordt zelfs als 'huispianist' gekwalificeerd- ga ven demonstraties in de grote showroom en met alle mogelij ke middelen werden muziek liefhebbers naar Culemborg ge trokken. Lang ging het goed tot Poppe liers in 2003 in aanvaring met de fiscus kwam omdat er vier ton aan BTW niet zou zijn afge dragen. Niet lang daarna ver brak het toonaangevende Duit se pianomerk Bechstein, met in zijn kielzog de Koreaanse pro ducent Samick, alle banden met de Culemborgse zaak. Be chstein begon een eigen vesti ging in Woerden. Poppeliers is in 1928 begonnen in Rotterdam en vestigde zich een kwart eeuw geleden in Cu lemborg. De manier van verko pen werd vaak 'agressief ge noemd. Een tijd lang had het bedrijf een vestiging in Rijswijk, maar die is al enige tijd fors uit gedund. "Verhuisd' noemt Pop peliers op zijn website de slui ting van Waveworld in Rijswijk. De problemen die er nu in Cu lemborg zijn, worden afgedaan met 'vanaf 9 december is Pop peliers tijdelijk gesloten'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7