EU krijgt groen licht voor Galileo BUITENLAND Berlusconi ontspringt de dans weer eens Braziliaanse regering schiet mis met ontwapeningsplannen Europees GPS-systeem Ghana's 'vriendelijke reus' wint zijn tweede termijn Nog altijd hoop op overlevenden Nobelprijswinnares: Vrede en milieuzorg gaan samen Kerst in VS is knap link Soldaten in Gaza schieten kleuter dood Frans dorp worstelt met scheiding sint en staat Joesjtsjenko weer naar artsen liger vliegen »r beter Engels jEL - Misverstanden tussen verkeersleiders en piloten rommelig Engels gaan ver- ien. Europese verkeersmi- rs hebben een minimumni- afgesproken voor de talen is van luchtverkeersleiders, inisters besloten tegelijk iloten voortaan hooguit •n uur per dag mogen vlie- )e maatregelen moeten het >n veiliger maken, verklaar- nister Peijs. inken soldaat lit paniek en - De Britse politie is eer- eze week massaal uitgerukt 2 melding dat bij de leger- een Arabische terrorist was ïaleerd, compleet met tul en valse baard. In zijn zak kaarsen, verpakt in oranje r, en elektriciteitsdraden, het leek alsof hij explosie- ij zich droeg. Bij zijn aan- ing bleek dat de man een ir te zijn die op weg was ïuis, na een gekostumeerd e op zijn legerbasis. Hij boete wegens openbare enschap. tuin voor listeen kat n - Een kalkstenen plaat tiende eeuw, die jaren op het graf van een kat, is iden geveild voor bijna 10 euro. De steen, met de ►nis van Petrus, werd ooit i afvalplaats gevonden ■en Britse man uit Somer- ie plaatste de steen op de raar zijn kat Winkle was ven. Een lokale historicus nde uiteindelijk de ge- Ikundige waarde. eringscrisis oostenrijk i - De Oostenrijkse minis- binnenlandse zaken Strasser is gisteren onver- afgetreden. Volgens de ine en hulpverlenende or- të^ties heeft Strasser de loek in de ring gegooid ►ge zijn falend asielbeleid, taalregelen zijn 'menson- ig' genoemd en het feit en gisteren - op de dag van nsenrechten - aftrad, symbolische betekenis, ireekt Strasser van een inlijk en niet politiek ge- ierd besluit. De 48-jarige r wil na dertien jaar in de k, waaronder vijf als mi- terugkeren naar het be- r jaar voor Islag op Chirac Een 27-jarige Franse moet tien jaar de cel in hij de Franse president wilde vermoorden. Er :ht jaar geëist. De man in 2002 op nationale feest- e juli, tijdens een militaire op Chirac schieten, maar loor omstanders over- x erd. De schutter is een be- irechts-extremist. Hij ver- it evoor de rechtbank dat i „historisch en schande- vilde doen. Iste fluit wereld iïn - Archeologen hebben 'Duitsland een 35.000 tde fluit van ivoor gevon- ij bestempelen de vondst van de oudste muziekin- enten ter wereld. De fluit ammoettand is uit 31 ukken gereconstrueerd, tenschappers van de uni- itvan Tubingen troffen de een grot bij Blaubeuren abische Alb) aan. In het teerder een stokoude een vogelbot gevonden. :je Bush cperduur Ington - De festiviteiten ïe inauguratie van presi- jush volgende maand zijn Ivoor de steenrijken. Vol- (he New York Times kost rtje voor alle evenemen- tsief diner met Bush, dige 100.000 dollar. Voor J) dollar mag je ook „ex- llunchen" met het staats lui de vice-president, en isen tijdens het inaugu- Stman brengt jihuana eiro - Enkele Brazili- oolkinderen hebben ge marihuana van de an gekregen. De drugs 'erstopt in kerstpoppen, )r tieners bij de ingang school in Rio de Janeiro verkocht. De poppen wa- l als een chocoladefiguur Ier gevuld met snoep je twee verkopers vlucht en de politie hen wilde ar- n. De twee lieten 24 pop- hter. Drugsbendes mis- i vaak jonge kinderen om ende middelen te vervoe- >21 te verkopen. ag 11 december 2004 Beter laat dan nooit, zei de steenrijke Berlusconi gisteravond in een eerste reactie. „Ik wist dat ik niks verkeerds heb gedaan." Foto: EPA brussel/anp - De Europese mi nisters van verkeer hebben gis teren ingestemd met het EU- plan om een Europees netwerk van satellieten in de ruimte op te zetten. Het project 'Galileo' moet een verfijnder tegenhan ger worden van het Amerikaan se GPS-netwerk. Met dit netwerk kan overal op aarde tot op de meter nauw keurig bepaald worden waar ie mand zich bevindt. Eind volgend jaar kan de eerste van in totaal dertig satellieten worden gelanceerd. Het Gali- leo-project (genoemd naar de beroemde Italiaanse sterren kundige Galileo Galilei) biedt burgers met ingang van 2008 gratis informatie voor bijvoor beeld routeplanners. Bedrijven kunnen informatie kopen en overheden gaan Galileo gebrui ken voor communicatie-uitwis seling. De eerste Galileo-satelliet wordt komende zomer in Noordwijk door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Ghana's zittende president John Kufuor heeft de dinsdag gehouden presidents verkiezingen in gewonnen. Ku fuor, bijgenaamd de Vriendelij ke Reus', kreeg 52,75 procent van de stemmen, terwijl zijn voornaamste concurrent, John Atta Mills, bleef steken op 44,32 procent. De opkomst was met 83,2 procent, zeer hoog. Het is de twee keer dat Kufuor Atta Mills verslaat. Vier jaar ge leden was de in Oxford ge schoolde jurist ook te sterk voor de man die door de toen na 20 jaar vertrekkende president Jer ry Rawlings was aangewezen als diens opvolger. Net als toen stellen analisten dat de fanatie ke steun van de flamboyante Rawlings de verkiezingscam pagne van Atta Mills meer kwaad dan goed heeft gedaan. Kufuor heeft met zijn rustige en vaderlijke optreden het vertrou wen gewonnen van de Ghane- zen, die na het turbulente Raw- lings-tijdperk duidelijk aan iets anders toe waren. Kufuor heeft milaan/anp - Een rechtbank in Milaan heeft gisteren vrijspraak bevolen in de corruptiezaak tegen Italiaanse premier Berlusconi. Er was acht jaar cel tegen hem geëist. Maar de rechters bepaalden dat de zaak verjaard is. Met dank aan Berlusconi zelf. De miljardair en mediatycoon Berlusco ni was beschuldigd van het omkopen van rechters in de jaren tachtig en ne gentig. Hij zou op deze wijze gunsten hebben verworven voor zijn zakenim- perium Fininvest. Drie van zijn mede- beklaagden in deze geruchtmakende zaak werden eerder veroordeeld tot ge vangenisstraffen tussen de vier en acht jaar. Maar Berlusconi heeft zijn enorme macht aangewend om de dans weer eens te ontspringen. Hij heeft de afgelo pen jaren alles in het werk gesteld om het proces zo lang mogelijk te vertragen. Zo wist Berlusconi bijvoorbeeld in juni 2003 een omstreden wet door het parle ment te loodsen die hem voor de duur van zijn premierschap immuniteit voor rechtsvervolging verleende. Het hoogge rechtshof stak daar echter een stokje voor omdat dat in strijd was met de grondwet. Het proces begon in maart 2000, meer dan een jaar voordat Berlusconi de ver kiezingen won en minister-president werd. Hij werd daardoor de eerste pre mier in de Italiaanse geschiedenis die tijdens zijn ambtstermijn terecht moest staan in een strafproces. Berlusconi heeft, ook in zijn eerdere ge tuigenissen voor de rechtbank, vrijwel niet geprobeerd de beschuldigingen te weerleggen. Liever dan zich aan een ver weer te wijden, heeft Berlusconi de afge lopen jaren zijn energie gestoken in ma nieren om het proces te traineren. Zo heeft hij gezegd dat hij van zijn recht gebruik wil maken om alle zittingen bij te wonen, waardoor wegens zijn volle agenda veel uitstel kon ontstaan. Zijn advocaten hadden liefst 1800 extra ge tuigen opgeroepen. Bovendien zijn er in Berlusconi's regeerperiode verscheidene wetten aangenomen die het werk van de magistraten bemoeilijken. Bewijsmateri aal uit Zwitserland is lastig te gebruiken en een verdachte kan eisen dat een an dere rechtbank zich over zijn zaak buigt als er een 'legitieme verdenking' van vooringenomenheid van de magistraten is. Hoe hij over de rechtsdienaars dacht, stak hij niet onder stoelen of banken. Hij schilderde hen af als „gestoorden" en „communisten". Een wet die de verjaringstermijn in cor ruptiezaken inkortte, heeft ervoor ge zorgd dat Berlusconi geen gevangenis straf heeft uitgezeten, hoewel hij wel verscheidene keren is veroordeeld we gens corruptie. Berlusconi werd in 1998 veroordeeld tot twee jaar en negen maanden cel wegens de omkoping van belastingambtenaren. Later werd dat misdrijf verjaard ver klaard. Ook de veroordeling tot twee jaar en vier maanden wegens illegale finan ciering van politieke partijen, verviel op die manier. Valsheid in geschrifte bij de aankoop door Fininvest van de film maatschappij Medusa leverde Berlusco ni een straf van zestien maanden cel op. Een vrijspraak in hoger beroep werd be vestigd door het hof van Cassatie. Berlusconi kreeg eveneens straf wegens een valse getuigenis over zijn lidmaat schap van de geheime loge P2, maar die hoefde hij niet uit te zitten door een am nestieregeling voor allen die tot hoog stens twee jaar gevangenisstraf zijn ver oordeeld. feestelijk gedoopt. Eurocom missaris Barrot (Verkeer) zal dat doen samen met verkeersmi nister Peijs. De satellieten ko men voor testen naar ESA in Noordwijk, voordat ze in Frans Guyana worden gelanceerd. Eurocommissaris Barrot noem de het besluit tot lancering his torisch. „Galileo is zonder twij fel het mooiste technologische project van Europa", zei hij. Hij stelde dat Galileo 150.000 ba nen in Europa creëert. De stationering van Galileo kost 3 miljard euro. De EU-landen gaan daarvan naar verwachting 1 miljard bijdragen: „Die prijs is vergelijkbaar met 150 kilometer snelweg", nuanceerde Barrot. Tweederde van het geld komt van het bedrijfsleven, en de in teresse is volgens minister Peijs groot. De exploitanten verdie nen het geld terug door inkom sten uit het gebruik. Behalve ESA in Noordwijk doen ook Lo- gica/CMG, TNO en Fokker mee aan de bouw van de satellieten. zich vooral geconcentreerd op het saneren van de economie, die voor een belangrijk deel af hankelijk is van goud en cacao. Hij is erin geslaagd de inflatie en schulden te verlagen, de na tionale munt te versterken en het vertrouwen te winnen van zowel het particulier bedrijfsle ven als buitenlandse donoren. De economie is het afgelopen jaar met 5 procent gegroeid en Kufuor zegt de basis gelegd te hebben voor verdere groei en expansie. Maar de armoede blijft omvangrijk. Ruim veertig procent van de 20 miljoen Gha- nezen leeft onder de armoede grens van 1 dollar per dag en wordt hard getroffen door de prijsstijgingen die zich hebben voorgedaan in de afgelopen ja ren. De verkiezingen vormen een overwinning van de democra tie, die door Rawlings in 1992 werd ingevoerd. Met vier vreed zame en eerlijke verkiezingen op rij bevestigt het in 1957 als eerste onafhankelijk geworden Afrikaanse land zijn faam als ei land van rust en vrede in het zo instabiele West-Afrika. manilla - Reddingswerkers laten een lamp zakken door een gat in een verwoest gebouw. De hoop op overlevenden van de zware tropi sche stromen van veertien dagen geleden is opgelaaid, nadat don derdag een vrouw en drie kinderen levend uit een kelder van een in gestort gebouw werden gehaald. Het dodental als gevolg van het noodweer wordt inmiddels geschat op 1800. Foto: Reuters door onze correspondent Windy Kester olso - Vrede, democratie en vrijheid zijn onhaalbaar als de mens niet op een duur zame manier met het milieu omgaat. Dit heeft de Keniaanse milieuminister en acti viste Wangari Maathai in Oslo gezegd bij het in ontvangst nemen van de Nobelprijs voor de vrede. Ze was de eerste Afrikaanse vrouw die deze eer te beurt viel. De door Maathai opgerichte organisatie Green Belt Movement heeft sinds de jaren zeventig zo'n 30 miljoen bomen geplant. „Het is tijd om in te zien dat duurzame ontwikkeling, democratie en vrede onlos makelijk met elkaar verbonden zijn", zei de Keniaanse. Ze roemde het feit dat het No- belcomité de wereld heeft uitgedaagd door het begrip 'vrede' op te rekken. Het comité heeft veel kritiek gehad op de keuze voor de milieuactiviste. Stralend en gekleed in een knaloranje Afri kaanse jurk met boomblaadjes erop, on derstreepte Maathai dat deze Nobelprijs een prijs is voor alle Afrikaanse vrouwen die hun stem willen laten horen. „Lieve Afrikaanse burgers, laten we deze erken ning gebruiken om de verplichtingen aan onze mensen na te komen, om conflicten en armoede te reduceren en hiermee hun levenskwaliteit te verbeteren." De statige overhandiging van de prijs werd opgefleurd door vele Afrikanen van wie en kelen de Keniaanse vlag droegen. Er waren optredens van Jambodansers en Keniaanse zangers van volksliedjes. Maathai maakte van de gelegenheid ge bruik op te roepen voor vrijlating van de vredesprijswinnares in 1991, Aung San Suu Kyi. Deze advocate uit Birma staat al sinds jaar en dag onder huisarrest. Ook liet zij zich kritisch uit over de oorlog tegen het terrorisme. Er zijn betere manieren om conflicten op te lossen dan met wapens, gaf ze te kennen. washington/anp - Per uur be landen twee tot drie Amerika nen in deze kersttijd op de eer ste hulp wegens verwondingen door valpartijen bij het aan brengen van kerst- en andere versieringen. Dat is gisteren ge bleken uit het eerste Ameri kaanse onderzoek naar dit soort verwondingen tijdens de the Holiday Season'. Volgens de onderzoekers gaat in het to taal om bijna 6000 mensen per jaar die zo ongelukkig vallen dat ze naar het ziekenhuis of arts moeten. De meesten vallen van ladders bij het optuigen van de boom en van het dak. gaza/anp-afp - Israëlische mili tairen hebben gisteren in de stad Khan Yunis, in het zuiden van de Gazastrook, een zesjarig Palestijns meisje doodgescho ten. Het meisje werd getroffen door automatisch geweervuur terwijl zij buiten haar ouderlijk huis aan het spelen was. Even daarvoor hadden Palestijnse militanten een mortieraanval uitgevoerd op de joodse neder zetting Gush Katif Daardoor raakten vier Israëliërs gewond. Twee zijn er ernstig aan toe, onder wie een achtjarige kind. Volgens een Israëlische leger- woordvoerder schoten militai ren terug „in de richting van de bron van de mortierbeschie ting". De dood van de Palestijn se kleuter wordt onderzocht, voegde hij eraan toe. Op politiek niveau heeft leider van de Arbeidspartij Shimon Peres positief gereageerd op de uitnodiging van Likud-premier Sharon om te gaan onderhan delen over de vorming van een regering van nationale eenheid. Sharon kreeg donderdag toe stemming van het Centraal Co mité van zijn Likud om onder handelingen te beginnen met de oppositionele Arbeidspartij over toetreding tot de regering. Het kabinet van Sharon kan nu nog maar rekenen op veertig van de 120 zetels in het parle ment, de Knesset. In juli verloor Sharon de meerderheid. Toen stapten twee partijen uit de re gering omdat zij tegen het plan van de premier waren om de Is raëlische nederzettingen in de Gazastrook te ontruimen. Sindsdien overleefde het kabi net dankzij gedoogsteun van de linkse oppositie. Maar vorige week ontsloeg Sharon de minis ters van coalitiepartner Shin ui nadat zij tegen de begroting hadden gestemd. Met de ne gentien zetels van de Arbeids partij en drie van haar alliantie partij heeft Sharon weer een meerderheid. door onze correspondent Frans Lindenkamp sao paulo - De Braziliaanse re gering was nog zo hoopvol. Door een beloning van 25 tot 100 euro zou het volk op grote schaal wapens komen inleveren en zou het land een stuk veili ger worden. Het pakte anders uit. In plaats van de zware cri minelen kwamen talloze oma- tjes het 'klapperpistool' van hun overleden echtgenoot bij de politie inleveren. De premie was immers een welkome aan vulling op hun schamele pensi oentje. Toch spreekt de Braziliaanse regering van een doorslaand succes. Zozeer zelfs, dat presi dent Lula het programma met een half jaar verlengd heeft. Om de premies te kunnen blijven betalen heeft het staatshoofd ruim vijf miljoen euro extra uit getrokken. Met veel tamtam liet de rege ring gisteren in Brasilia een bulldozer over een 'tapijt' van 10.000 opgehaalde geweren en pistolen walsen. „Ons doel was 80.000 vuurwapens tot kerst. Maar nu al zitten we boven de 200.000. In de zes maanden ex tra dat de campagne nog van kracht blijft hopen we mis schien wel 500.000 wapens op te halen", riep minister van jus titie Marcio Thomaz Bastos en thousiast. Wie vrijwillig afstand doet van zijn wapen, heeft niets te vre zen. President Lula heeft bij de creet bepaald, dat niemand ver hoord of vervolgd wordt als hij ineens met een wapen bij de politie opdraaft. Een klein pis tool brengt 25 euro op, een zwaarder wapen 100 euro. Maar het aantal opgehaalde vuurwapens in de laatste cate gorie valt tot dusver zwaar te gen: het bewijs dat de onderwe reld niet te trappelen. Het kabi net verwacht ook niet meer dat crimineel Brazilië alsnog over de brug komt, zo erkende een zegsman. In Brazilië sterven jaarlijks meer dan 40.000 mensen door schot wonden. Dertig procent van de slachtoffers is minderjarig. Hoeveel vuurwapens er onder de bevolking in omloop zijn, is onbekend. Viktor Joesjtsjenko, links op 4 juli dit jaar, rechts zoals hij er nu uit ziet. Foto's: Reuters wenen/kiev/anp-afp De Oe kraïense oppositieleider Joesjt sjenko laat zich in een Weens ziekenhuis opnieuw onderzoe ken. Door een geheimzinnige ziekte is de huid van zijn ge zicht misvormd. Joesjtsjenko beweert dat politieke tegen standers hem hebben vergif tigd. De oppositieleider ver wacht zelf zeker twee dagen in Wenen te blijven. Op 26 de cember wacht joesjtsjenko een nieuwe ronde in de presidents verkiezing. De vorige stembus gang op 21 november is door het hooggerechtshof ongeldig verklaard wegens fraude ten gunste van premier en presi dentskandidaat Janoekovitsj. coudekeroue/anp - De Franse staat heeft dit jaar nog eens be klemtoond dat de republiek kerk en staat onverbiddelijk scheidt. De regering liet uitdrukkelijk weten religieuze uiterlijkheden op scholen te verbieden. Een onderwijzeres in een Noord- Franse school heeft afgelopen week de wetgeving ook laten toepassen op chocolade sinter klazen, zo berichtte gisteren het Franse dagblad Le Figaro. Elk jaar jaar regelt de gemeente Coudekerque-Branche kleine chocolade sinterklaasfiguren voor de kinderen op lagere scholen. De kartonnen dozen met dit snoepgoed worden op het gemeentehuis verzameld. Vervolgens gaan ze op de naam dag van Sint-Nicolaas, 6 decem ber, naar de scholen. Alle kinde ren krijgen er een, want ieder jaar blijken er weer geen stoute kinderen in Coudekerque te huizen. Toch stuitte het oude gebruik dit jaar op een groot probleem. Een onderwijzeres van een school in de gemeente opende de dozen en ontwaarde tot haar grote schrik kruisjes op de cho colade mijtertjes. Ze spoedde zich naar het gemeentehuis om aan te geven dat met het snoep goed verboden religieuze sym bolen de school binnenkwa men. Hier was het seculiere ka rakter van de Franse staat dui delijk in het geding. De burge meester had eerder ingestemd met de Sinterklaasjes zonder de chocoladeaanslag op de begin selen van de republiek te on derkennen. Hij gaf toe aan de klagende lerares. De Sinter klaasjes werden snel omgewis seld voor neutraal gevormde chocolaatjes.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5