geld uit voor extra politie rust en kracht Grasduinen BINNENLAND Topman Exel vast wegens afpersing Dieven pikten post in flat premier 3And you, Miss? Want to join the army?' Kabinet trekt Spioneren leer je niet, het zit in je 'Natuur geeft je van tilVliWJiMII. l *bben- Incidenten waren niet extremistisch OM richt zich nu op tweede verdachte in zaak-Nienke Duizend agenten meer in 2010 Boeing 747 vaart door Amsterdamse grachten Vredesengel inspireert bij Van Til slier bedreigd I revolver Een 16-jarige scholier eda is donderdag aange- en omdat hij een mede- jer had bedreigd met een ver. Toen de politie hem hooi aanhield, had hij het n nog in zijn schooltas bij De politie zegt dat de be- Sli ing een dag eerder had jP [gevonden en dat de twee e ;ele weken ruzie met el- >te haalt 30 'e op voor WNF rS(!RDAM - Binnen vier dagen it de teller op 30.000 euro. akenblad Quote heeft na roep van de op 1 decem- verleden prins Bemhard e natuur te redden, inmid- [0.00 euro uit de zakken lijk Nederland' geklopt, zo uit een tussenstand op enet.nl. Het geld uit de in- lingsactie wordt gestort op ;ening van het Wereld Na- :onds (WNF). zaterdag 11 december 2004 ts irft in naar lar - In het Medisch Cen- naar (MCA) is donder- fehurft uitgebroken. Het T>m delen van de afdelin- ïrologie en interne ge ïnde. Twee personeelsle- |jn besmet. Zestien heb- p besmetting 'vrijwel ze- ij hebben een voorlopig [erbod. De 150 betrokken rerkers en hun gezinsle- ilsmede tachtig patiënten, !£n preventief behandeld. ken zien od in mest Larden - Boeren zien fi- jële voordelen in het op- nvan een mestvergistings- latie. Met zo'n installatie I groene elektriciteit ge- Iceerd. Door de over- subsidie op deze energie KjSiat een nieuwe winstge- £5 tak. Inmiddels zijn ruim jpa boeren in Friesland hier ^|meebezig. kstraf voor hneptelers arden - De politierechter iuwarden heeft gisteren inwoners van de Leeu- erwijk De Wielenpolle rdeeld voor onder meer veken van hennep in ge- (kwekerijen. De straffen mtie en van 40 tot 100 uur n erijtraffen. Ook werd in een geval een geldboete opge- 1 vai Eén zaak werd aangehou- mi n maart doorzocht de po- kee|e Leeuwarder volksbuurt, rug Ji ijk h ïitei ame - Europa moet voor- l en 1 de grenzen sluiten voor in d ild gevangen vogels. In Bzamelijke verklaring heb- 22 dierenorganisaties de lese Unie opgeroepen een tverbod in te stellen. Pa- ien, parkieten en tal van e exotische vogels worden wild gevangen om verder isdier door het leven te De dierenorganisaties tit gein deze praktijk onzinnig de vogels goed in gevan- hap te kweken zijn. t grenzen voor 1 Izame vogels ie 0 elijk t 330, lelm ginl rerd; Miljoen euro i-fraude erbij si den haag/anp - Het merendeel van de incidenten na de moord op Theo van Gogh op 2 novem ber, had geen extremistische achtergrond. Dit zei de voorzit ter van de Raad van Hoofdcom missarissen B. Visser gisteren. Volgens hem is het overgrote deel voortgekomen uit balda digheid. Visser sprak van een paar duizend voorvallen die enig verband met de moord hadden. Sinds half november zijn deze voorvallen weer aan zienlijk afgenomen, aldus Vis- rotterdam/gpd - „We willen maximale zekerheid. Daarom wordt het nieuwe onderzoek zo breed mogelijk uitgevoerd." Het waren enkele maanden ge leden de woorden van de Rot terdamse hoofdofficier van jus titie Henk van Brum men. Ook nu het openbaar ministerie (OM) hard bewijs heeft tegen de 25-jarige Wik H., blijft het getuigen die vier jaar geleden in het Schiedamse Beatrixpark zijn geweest, oproepen zich te melden bij de politie. Hoe meer de verklaringen van H. door technisch bewijs kunnen wor den ondersteund, hoe sterker het OM straks staat in de rechtszaak. Sterker dan toen Kees B. uit Vlaardingen zich moest verantwoorden voor de moord op Nienke Kleiss. De raadsman van Wik H., mr. R. Baumgardt, heeft het rapport van het bewuste DNA-onder- zoek inmiddels in zijn bezit, maar zegt er nog niet al te veel waarde aan te hechten. „Men is van mening dat er een hele be langrijke aanwijzing zou zijn voor de betrokkenheid van mijn cliënt bij de zaak. Op basis van het rapport is het echter niet mijn visie dat sluitend bewijs is geleverd dat hij het ook heeft gedaan. Mijn cliënt heeft welis waar bekend, maar dat had Kees B. óók." Ondanks de voor Wik H. belas tende uitkomst van het laatste DNA-onderzoek gaat het OM door met het benaderen van mogelijke getuigen. Op initiatief van TPG Post werd vorige week in Schiedam huis-aan-huis een getuigenoproep bezorgd. Naar nu bekend is gemaakt, worden de deelnemers aan de fietsvier daagse van vier jaar geleden door het OM per brief bena derd met de vraag zich te mel den bij de politie. Het parcours van de bewuste donderdag avond liep via het fietspad langs de plek waar Nienke en haar destijds 11-jarige vriendje Mai- kel door de dader mee naar toe waren genomen. Het onder zoeksteam wordt als gevolg van de getuigenoproepen over spoeld met tips. VS-minister Colin Powell ontmoet Nederlandse studenten den haag/gpd - Wel twintig vragen heeft hij opgeschreven, Jeroen Toet. Niet in slordige hanepoten op een van zenuwen verfrommeld stukje papier, zoals de meeste studenten om hem heen, maar keurig uitgetypt op een kreukvrij A4-tje. Wat de 22-jarige student Amerikanistiek wil weten van Colin Powell? Tja... de ver houding tussen de VS en Europa, Powells visie op de nucleaire dreiging in Noord- Korea en Iran, en het Midden-Oosten na Yasser Arafat.... Wat niet eigenlijk? Vijftig studenten afkomstig uit het hele land en twintig scholieren uit Den Haag mochten de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken vragen stellen. En dus verschenen de jongens keurig in pak en de meisjes in mantelpakje gisteren in een klein en warm zaaltje in de Haagse Ko ninklijke Schouwburg. Fotocamera in de aanslag, nerveus heen en weer schuivend op de stoel voor de ontmoeting met de machtige man uit Amerika. Powell, in Nederland vanwege een Euro pese top, belegt wel vaker ontmoetingen met jongeren. De in Den Haag aanwezige studenten danken hun uitverkiezing vrij wel allemaal aan hun voorzitterschap van een studentenvereniging, waarmee de Amerikaanse ambassade contacten on derhoudt. Op Toet na dan. „Ik ben ge woon het lievelingetje van de professor", geeft hij eerlijk toe. „Hij heeft me uitgeko zen." De Amerikaanse 'secretary of state' toont zich de ontspannenheid zelve. Noncha lant zittend op een kruk pikt hij als een ware showmaster zelf de vragenstellers uit zijn publiek en maakt grapjes, waarvan je merkt dat hij ze al vaker heeft gemaakt. Bij bijna iedere vragensteller informeert hij naar zijn of haar toekomstplannen. ,And you miss? Want to join the army?" ('En u mevrouw, wilt u bij het leger?') Als een echte Amerikaan looft hij overdre ven vriendelijk de gastheer ("I am pleased to call the people in the Netherlands my friends"), roept zijn toehoorders op niet alleen aan eigen succes te denken maar zich ook in te spannen voor hun land en predikt over het gevaar van het internatio nale terrorisme. Jeroen Toet mag zijn vraag stellen over de diplomatieke verhoudingen tussen de VS en Europa. Tevreden met het antwoord - 'Europa is een belangrijke bondgenoot van de VS'- is hij niet: te diplomatiek. Toch boft de student nog. Uiteindelijk komt Powell maar aan een tiental vragen toe. den haag/gpd - Over driejaar moeten er in Nederland ruim 300 agenten extra zijn. Hiervoor trekt het kabinet ruim 10 miljoen euro per jaar extra uit. Met dit geld wordt de beoogde uitbrei ding van de politie versneld. Uit eindelijk moeten er in 2010 54.500 agenten zijn, ruim 1000 meer dan nu. Op de zelfde dag dat het kabi net over de brug kwam met het geld, klaagde de Raad van Hoofdcommissarissen dat de politie te weinig mankracht heeft om de criminaliteit goed te bestrijden. Het reguliere poli tiewerk komt in de knel door de extra bewakingstaken vanwege de terrorismedreiging. Minister Remkes van binnen landse zaken wil de extra agen ten onder meer werven onder overtollig defensiepersoneel. Ook moeten agenten in oplei ding de politieschool eerder kunnen afronden wanneer zij een goede vooropleiding heb ben gehad. En agenten moeten worden aangemoedigd langere werkweken te draaien. Het geld dat het kabinet nu uit trekt, komt bovenop de 10 mil joen die al was beloofd tijdens de Algemene beschouwingen in de Tweede Kamer na Prinsjes dag. Regeringspartij CDA wil dat dit bedrag vooral wordt in gezet om meer blauw op het platteland te laten surveilleren. Volgens CDA-kamerlid Algra duurt het nu vaak te lang voor dat de politie op het platteland ter plaatse is. „In veel landelijke gebieden is 's avonds nauwe lijks politie op de been", zegt hij. „De politie moet officieel binnen een kwartier ter plaatse zijn, en dat wordt vaak met moeite gehaald. Maar als er versterking moet komen kan die soms wel een uur op zich laten wachten." Het CDA wil ook iets doen aan het 'uitlenen' van politiemen sen aan andere korpsen. „Bij grote evenementen zoals bij de bijzetting van prins Bemhard moeten regionale politiekorp sen agenten ter beschikking stellen. Zo blijft er te weinig po litiecapaciteit in het eigen korps over." Algra wil dit oplossen door defensiepersoneel in te zetten bij evenementen en bij de beveiliging van Schiphol. „Volgens mij kan veel beveili- gingswerk ook prima gedaan worden door de marechaussee of door omgeschoold defensie personeel. Dan kunnen de agenten in de eigen regio blij ven werken," aldus Algra. Colin Powell en zijn entourage in Den Haag op weg naar de Koninklijke Schouwburg. Foto: GPD/Evert-Jan Daniels door Richard Mooyman Amsterdam - De directeur van de Exel Aviation Group is gear resteerd. Justitie verdenkt de 33-jarige Harm P. van afper sing, witwaspraktijken en vals heid in geschrifte. Hij werd woensdag aangehouden in zijn woonplaats Rotterdam. Tegelij kertijd werd in Almere een ver meende handlanger opgepakt. De Exel Aviation Group is vol gens justitie geen verdachte. De luchtvaartmaatschappij, onder deel van de Imca Groep van za kenman Erik de Vlieger, heeft de directeur direct op non-ac tief gesteld. De zaak heeft vol gens het Amsterdamse OM niets te maken met de affaire rond Air Holland. Vorige week werd bekend dat die charter maatschappij jarenlang is gefi nancierd met drugsgeld. Exel nam begin dit jaar delen van Air Holland over. De vakbonden maken zich steeds meer zorgen over berichten rondom crimi nele activiteiten binnen de luchtvaartbranche. 'Hogelijk verbaasd' is bestuurder M. Rog van De Unie over de arrestatie van de Exel-topman, nadat eer der twee voormalige directiele den van Air Holland werden aangehouden. „Vorige week hadden we nog een gesprek met hem en Erik de Vlieger, waarbij werd benadrukt dat Exel een nette club is." De Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV) maakt zich grote zorgen. „Dit is be paald niet bevordelijk voor de uitstraling van de sector", al dus vice-voorzitter E. van Zwol. „Het is ook niet leuk voor de mensen die daar werken. Het bedrijf komt toch in een kwaad daglicht te staan." De VNV overweegt de CAO-besprekin- gen met Exel stop te zetten tot dat er meer duidelijkheid is Unie-bestuurder Rog wil snel van Exel weten of er meer slecht nieuws te verwachten is. Wrang is de zaak volgens hem ook voor het personeel van vliegmaatschappij DutchBird, dat recentelijk door Exel is overgenomen nadat eerder Air Holland werd ingelijfd. „DutchBird heb ik nooit kun nen betrappen op enige on zorgvuldigheid. Ik maak me zorgen over de integratie van DutchBird in Exel." Op zijn weblog meldde Erik de Vlieger gisteren dat het mana gement 'redelijk aangeslagen' is door het nieuws, maar ge woon doorgaat met de werk zaamheden. De Vlieger heeft samen met G. Corver voorlopig zelf de dagelijkse leiding geno men over de luchtvaartmaat schappij. „Het was niet be paald mijn droom om een airli ne te runnen." amsterdam/anp - Een Boeing 747 die in het verle den werd gebruikt door de KLM, is binnenkort te zien tijdens een vaartocht door de Amsterdamse grachten. Het nationaal luchtvaartthema park Aviodrome begint woensdag met het transport van de in maart verworven jumbo van Schiphol over de weg en het water naar lucht haven Lelystad. Daarbij gaat het grootste passagiersvlieg tuig ter wereld dwars door de Amsterdamse grachten naar het IJ. Het transport neemt vier da gen in beslag en zal vooral 's nachts plaatsvinden, liet het Aviodrome gisteren weten. Voor de 'jumboklus' zijn al leen de vleugels gedemon teerd. De romp van het toe stel is 70 meter lang en weegt 180 ton. „Tijdens het trans port zal menig drie verdie pingen tellend grachtenpand in Amsterdam op een Madu- rodamse woning lijken", al dus het luchtvaartmuseum. Op Schiphol komt het toestel op vrachtwagens te staan. Voor het eerste stuk op de weg zijn enkele stoplichten tijdelijk verwijderd die in de weg stonden. Vlakbij de luchthaven wordt de jumbo jet op pontons op het water gehesen. Bij Harderwijk zul len de transporteurs de Boeing weer met enorme hijskranen op vrachtwagens hijsen voor het laatste traject. Aviodrome nam het passa giersvliegtuig in maart over van de KLM voor het symbo lische bedrag van 1 euro. Tot december vorig jaar was het de laatste jumbo van de eer ste generatie die bij de KLM vloog. Voor het luchtvaart museum vult de jumbo een hiaat in de museale collectie. Vanaf 18 december zullen museummedewerkers de vleugels er weer aanzetten. In het voorjaar moet de Boeing voor museumbezoekers toe gankelijk zijn. moclHT - Staatssecretaris Rutte lang irwijs) moet nog eens 3,7 ng di en euro terugvorderen van ging logescholen, bovenop de Het der vastgestelde 58,4 mil- be Dat adviseert de commis- noesl hutte, die onderzoek deed d, eede zogeheten hbo-fraude, trk kc )ij vooral hogescholen ns ee regen van de overheid i was itudenten die niet volgens zeker ;els bij hen stonden inge- r zijn ven. beh uda na veertig air'vrij' t- Gouda beheert na ruim g jaar weer helemaal zelf lortemonnee. Gouda het afgelopen jaar nog preventief toezicht van avincie Zuid-Holland, die tijd stond de gemeente liefst veertig jaar onder fi- ele curatele doordat het altijd veel uitgaven heeft band piet de zompige bo en het broodnodige on- )ud als gevolg daarvan. ssen vuurwerk er de loep 'ede - Heeft blussen met op de brandende vuur- nagazijnen van SE Fire- tot een verergering e vuurwerkramp vier jaar en? En moeten die blusin- ies dus worden aange- pt? Op die vragen wil de enteraad van Enschede aorden hebben. Sommig "erk mag namelijk nooit vater worden geblust om- 'ater en magnesium elkaar 'erdragen. Amsterdam - In het kader van de Internationale Dag van de Mensenrechten stond gisteren een vrouwe lijke vredesengel in de Jodenbreestraat in Amsterdam op een zuil om stelling te nemen tegen alle vor men van geweld tegen vrouwen. Foto: ANP/Evert Elzinga den haag/anp - In het Haagse appartementencomplex waar premier Balkenende woont, zijn brievenbussen leeggeroofd. De dieven hebben vervolgens onder meer geldverkeer van be woners via een verhuisservice omgeleid. Enkele buren van de premier zijn daar het slachtof fer van geworden. TPG Post zei gisteren op de hoogte te zijn van de diefstal van post. Die werd naar een an der adres omgeleid via de ver huisservice van de postorgani- satie. „Een zeer uitzonderlijke situatie", stelde de woordvoer der. Een veiligheidsman van Fortis heeft onlangs een verdachte van de fraude overgeleverd aan de politie. Een klant van Fortis- dochter Mees Pierson, woon achtig in hetzelfde pand als de premier, was driemaal gecon fronteerd met de afschrijving van grote bedragen van zijn re kening. Daarop kwam de veilig heidsdienst van de bank/verze keraar in actie die de man 'zag hengelen' in een van de brie venbussen van het complex. De woordvoerder van Fortis is er van overtuigd dat deze man niet alleen geopereerd kan heb ben maar deel uitmaakt van een grotere organisatie. TPG Post telt jaarlijks 600.000 verhuizingen die gebruikmaken van de verhuisservice. „Bij nog geen honderd daarvan komt dit soort fraude voor. Dit ging om meerdere gevallen tegelijk in een appartement." Volgens de woordvoerder is de premier hierdoor niet zelf getroffen. TPG bekijkt hoe deze service beter is te beveiligen. Vooral de aanvragen per internet voor het omleiden van post naar een nieuw adres, gaat het bedrijf scherper beoordelen. In een kwart van de gevallen wordt de verhuisservice via internet aan gevraagd. (advertentie) (advertenties) den haag/gpd - Telefoongesprekken afluisteren, infiltreren in staatsgevaarlijke groeperingen en verdachten schaduwen. De opkomst van het in ternationale terrorisme is goed nieuws voor mensen met jongensdromen. De inlichtingen dienst AIVD heeft dringend behoefte aan men sen, maar niet aan iedereen. De internationale strijd tegen het terrorisme, die met de moord op Theo van Gogh ook Nederland heeft bereikt, dwingt de dienst tot uitbreiding. Met enkele honderden mensen, zo verwacht een woord voerder. De dienst rekruteert bij aanverwante diensten, zoals de politie, de marechaussee en het leger en adverteert in kranten, tijdschriften en op de eigen website. Nuchtere, doch energieke personen hebben meer kans, denkt Frits Hoekstra, oud-medewer ker van de Binnenlandse Veiligheidsdienst- BVD- de voorganger van de AIVD. Hoekstra noemt betrouwbaarheid, integriteit en geestelij ke stabiliteit als voorname eigenschappen. Aan de 'veldwerkers' worden volgens de oud-BVD'er speciale eisen gesteld. „Wie wil doordringen tot vrij gesloten groeperingen moet makkelijk con tact kunnen leggen. Dat is niet aan te leren. Het moet in je zitten." De AIVD zelf zegt geen problemen te ondervin den bij het werven van mosliminformanten. „Informanten vinden we in allerlei geledingen van de samenleving", zegt een woordvoerder, „ook in de Islamitische wereld." Echte medewerkers van de AIVD worden ge screend. Een psychologische- en medische test maken standaard deel uit van het onderzoek. Het onderzoek varieert van het nakijken van po litie- en justitieregisters tot het volledig door lichten van iemands familie en vriendenkring. Jan des Bouvrie, Henk Vos. Stefan Steenkist en vele andere ontwerpers vormen de artistieke meesters achter de Dutch Gelderland Group. Hierin hebben de vier spraak makende merken arX®. Gelderland. Luna en Young zich verenigd.faet resultaat is creatief topniveau. Bij Van Til vindt u van deze collecties een uitgebreide presentatie. Gelderland Met deze maand ook: Bijzondere winterwandelingen Haaien, gevreesd en bewonderd Mystiek Lapland NU IN DE WINKEL! Noorderkade 103S Openlngsti|den: Ma-Oi-Wo 9 30-17.30 ui Do-Vr. 9 30-21 00 uur Telefoon (072) 5112760 Ze: 9.30-17 n&9®n parkeerterrein Zondags gesloten DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3