Eredivisie laat zenders wéér bieden MEDIA 'Je hebt het of je hebt het niet' Voetbalrechten in buitenland: wel decoders, geen eisen Van de prins geen kwaad Opstelling AD irriteert kranten ters zijn na Idols tl te moe i»r Popstars oë: „se CNN' in 15 van start -Een Franse internatio- ieuwszender naar het eeld van CNN en BBC 'gend jaar van ildus de Franse premier 1. Het plan voor nieuws- CII komt uit de koker esident Chirac. Het is be- om tegenwicht te bieden dominantie van Angel- che verslaggeving in de De meeste uitzendin- jn in het Frans, maar er 1 ook Engelstalige en Ara edities. Voor 80 miljoen En is Frans de eerste taal. [kie.tv gaat er op zwart sum - Tokkie.tv is na an- |ve week al weer stopge- et project, een samenwer- ïssen tv-producent s Factory en internetbe- se media is gisteren van ternet gehaald. Ondanks bezoekersaantallen [adverteerders niet be- m geld te steken in de on- jcusoap over de asociale e. De kosten van het pro- na lagen rond de 25 dui- iuro per week. „De in- en vielen tegen, terwijl er jks veel mensen de web- 1 van Tokkie.tv bezoch- elaas was het geen zake- cces", zegt producent Storms. gramma's voor ihard bij RTL ium- Carlo Boszhard ree nieuwe programma's teren bij RTL4. Vanaf 3 is hij te zien in het spel- ia Win 't in 't. Ook hij vanaf eind januari het re televisieprogramma |ie maandelijkse trekking Staatsloterij voor zijn re- meldt een RTL-woord- >r. Dat is een voortzetting Staatsloterijshow die ;n door Mare Klein Es- rd gepresenteerd. Klein verruilde onlangs RTL4 Ie TROS. in-kok helpt ie restaurants sum - Yorin brengt ko- voorjaar een Nederland- ie op de buis van het Kitchen nightmares. In Dgramma gaat de meedo- e kok Gordon Ramsay op bij noodlijdende restau- im die uit het slop te ha rm zond die reeks in iber uit. Er keek een half n mensen naar. De zen it daarom een eigen ver ken met chef Herman ijker. Volgens Yorin heeft imposant figuur en een iroken karakter, maar is Ier allerminst te vergelij- :t zijn Britse collega. Zijn a gaat 'Herrie in de heten. (um/anp - Zijn we wed- 10e, spreken de deelne- liet aan, is het format uit- 1 wd? Waarom haken kij- lassaal af bij het tv-prö- 1a Popstars The Rivals? eft met alledrie de vragen en, zeggen deskundigen, dols 1 en 2 hoefde ik de naam van een deel- te noemen en iedereen raar we het over hadden, üshan zeg, weet niemand het over een deelnemer ipstars heb." Dat zegt As- Jong, producer van een programma van ra ider 3FM - en een trouwe van het programma, meer dan drie mailtjes n we binnengehad over irs. Terwijl we bij Idols iel meer reacties kregen ze lezers", meldt Rhijja redacteur van het jon- ijijdschrift Break Out! hoogleraar popmuziek gjpulaire cultuur Tom ter ran onder meer de Uni- 1 it van Amsterdam is de iticiteit weg bij het pro- ia. „Idols is twee keer een geweest, maar mensen P2 u misschien eerder een _i mmaformule dan een programma." Aan mu it het niet, volgens Ter liPopmuziek gaat niet ver voor de derde keer min er hetzelfde format mis- wel." ng: In Wout! krijg ik 30 secondes per week er Popstars te praten." rs the Rivals moest de er worden van het zeer folie Idols. In plaats van ooi wordt een jongens- kn meidenband gefor- Deze moeten met elkaar trijden om de nummer 1- de hitlijsten met De kijkcijfers vallen ech- l tegen. Naar Idols 1 en 2 gemiddeld meer dan 2 0 mensen per avond, rs moet het doen met ■er 800.000 kijkers per af- zaterdag 11 december 2004 Finale Nederland - België in BNN's Komt dat schot! door Dolf Rogmans Hilversum - De voetbalclubs hebben een tweede ronde inge last in de bieding op de tv-rech- ten van de eredivisie-wedstrij den. Voor woensdagavond moe ten de geïnteresseerde tv-zen- ders hun nieuwe bod inleveren. Op 22 december wordt bekend wie welke rechten krijgt. De tweede biedingstermijn dient drie doelen. Allereerst hoopt de Eredivisie CV dat de partijen meer geld op tafel leg gen. Daarnaast moeten twee praktische problemen worden opgelost: de Eredivisie lijkt in de huidige bieding niet alle rechten verkocht te krijgen, en daarbij stuit het bod van John de Mol op bezwaren bij dë me dedingingsautoriteit NMa. Met name voor de live-wedstrij den op de vrijdagavond is wei nig belangstelling. RTL Neder land heeft interesse, maar al leen in combinatie met het recht om op maandagavond korte herhalingen uit te zenden van de in het weekeinde ge speelde wedstrijden. Die herha lingen staan ook op het ver langlijstje van John de Mol, die ze wil combineren met alle an dere rechten voor het open net. Dat bod moet De Mol herzien vanwege de NMa. Die liet giste ren weten dat niet één partij al le rechten op het open net mag kopen. „Dan is er geen sprake van concurrentie en daar streeft de NMa juist naar", aldus een woordvoerster. Zij kondigt een onderzoek naar de rechtenver koop aan als één partij domi nant wordt. In de brief aan de tv-zenders over de tweede biedingsronde heeft de Eredivisie CV daarom gevraagd of zij wellicht ook nog in andere pakketten geïnteres seerd zijn, dan waar ze tot nu toe op geboden hebben. Dat geeft De Mol de gelegenheid twee van de vier pakketten te laten vallen waarop hij eerder bood om zo tegemoet te komen aan de wensen van de NMa. Het meest waarschijnlijk is, dat De Mol de live-wedstrijden op vrijdagavond voor gezien houdt. De NOS zal naar verwachting weinig veranderen aan haar eerste bod van 32 miljoen euro per jaar voor de radiorechten en de tv-rechten op de belang rijkste samenvattingen. De Mol heeft eerder rond de veertig miljoen per jaar gebo den voor het hele pakket. Hilversum - De finale van de tv- talentenjacht Komt dat schot! van BNN is uitgedraaid op een confrontatie Nederland-België. Juryleden Theo Reitsma, Barba ra Barend en Hugo Borst beslis sen vanavond wie de titel Beste nieuwe voetbalcommentator verdient. De Utrechtse praatjes maker Joris Coppes (19) neemt het op tegen de bedaarde Vla ming Floris Geerts (17). De hoofdprijs: een samenvatting in Studio Sport van commentaar voorzien. Wie is dé kanshebber op de titel? Joris: „Eigenlijk zijn we allebei al winnaar. Floris heeft van alle Belgen gewonnen en ik van alle Nederlanders." Floris: „Er deden maar twee Belgen mee!" Joris: „Dat moet je niet zeggen! Serieus: „Ik wil heel graag winnen. Dit is een finale, dus tweede plaatsen tellen niet. Ik vind het gewoon leuk om de beste te zijn van de drieduizend mensen die zich hebben opge geven voor het programma." Floris: „Ik wil graag winnen om de beloning. Ik was in de eerste ronde wel bang dat ik als Belg in het nadeel zou zijn. Maar ik heb steeds 'de grote drie' mo gen becommentariëren, en die volg ik toch wel. Roda - Gronin gen wordt een ander verhaal. Waarom wil een gezonde jonge man voetbalcommentator wor den? Floris: „Sinds deze zomer is er een nieuwe sportzender op de Vlaamse televisie: Sporza. Het commentaar van Studio Sport is niet om aan te horen, maar hun analyses zijn veel beter dan op de Belg. Een Bob Peeters bij ons is toch niet te vergelijken met kenners als Johan Cruijff, Ruud Gullit of Co Adriaanse. Ik droom er al heel lang van om voetbalcommentator te worden en toen ik hoorde van Komt dat schot!, dacht ik: ik schrijf me in en zie wel wat er van komt. Joris: „Mijn huisgenoten heb ben me opgegeven omdat ze het heel irritant vinden dat ik er altijd doorheen tetter als er voetbal op tv is. Voetbalcom mentator wórd je niet: je hebt het in je, of niet." Wat zijn je sterke punten? Floris: „Ik bezig een rijke taal en mensen zeggen dat ik een aan gename stem heb. Qua voetbal inzicht is Joris denk ik beter." Joris: „Inzicht. Ik voel bepaalde situaties goed aankomen. Voor een deel is dat geluk, maar dat heb je nu eenmaal nodig." Favoriete commentator? Floris: „De Vlaming Frank Raes, omdat hij zo creatief omspringt met taal. Hij is bovendien erg origineel in zijn uitdrukkingen. 'Bim Bam Bayem' bijvoorbeeld bij een goede actie van Bayem München." Joris: „Ik moet bekennen dat ik voor dit programma geen enke le commentator bij naam ken de. Toen ik hoorde dat Theo Reitsma in de jury zat zei ik nog: 'wie is Theo Reitsma?' Mooie binnenkomer, inder daad. Maar ik loop in ieder ge val niet het gevaar dat ik ie mand ga imiteren." Hebben jullie een handelsmerk a la Hugo Walker, de man ach ter de titel van het programma? Joris: „Ik ben door de jury be hoorlijk afgerekend op het te pas en te onpas gebruiken van het woordje 'oef!' Ik heb het af geleerd, maar een of twee keer per wedstrijd moet kunnen. Het is goed om iets eigens te heb ben." Floris: „Ik heb niet echt een stopwoord, maar wel eigen ac centen. Zo roep ik 'binnen!' in plaats van 'goal!'." Wat is een absolute doodzonde vooreen voetbalcommentator? Floris: „Stilvallen. Ofte veel spreekwoorden gebruiken." Joris: „Als je te veel praat, wordt het radiocommentaar. Je moet de juiste balans zien te vinden tussen niet te veel zeggen en niet te weinig zeggen." Heb je al een blunder van for maat begaan? Floris: „Bij Utrecht - Feyenoord had ik het over de Egyptenaar Saidi, terwijl hij een Tunesiër is. Commentaar van de jury. je moet niet alle moslims over de zelfde kam scheren." Joris: „In de eerste uitzending had ik kauwgom in m'n mond. Dat vond de jury echt niet kun- Berrit de Lange Komt dat schot!, vanavond bij BNN op Nederland 2,19.25 uur De finalisten van Komt dat schot! poseren naast presentatort Kürt Rogiers (links). Rechts staat 'grote mond' Joris Coppes uit Utrecht, en midden de wat kalmere Vlaming Floris Geerts. Foto: GPD/BNN De discussie over de tv-rechten voor het betaalde voetbal, over de immense geldbedragen die de publieke omroep biedt, over de bereikbaarheid van het voetbal voor de gewone kijker, loopt hoog op. In heel Europa regeert het geld, steeds meer voetbal verdwijnt achter de decoders van extra betalen de kijkers. Maar inzage in de manier waaróp wordt uitgezonden, is typisch Nederlands en komt in Engeland, Italië en Spanje niet voor. door onze correspondenten den haag - Een 'tenderdocument' heet het, pagina's vol eisen aan de uitzendgerechtigde die voor vele tien tallen miljoenen een 'pakket' voetbal rechten koopt. De uitvinder, Chris Woerts namens de Eredivisie CV, wees naar het buitenland waar het al lemaal al heel gewoon zou zijn. Zó veel camera's, die en die positie voor een interviewtje bij dat en dat spon sorbord, die reclame vlak vóór de wedstrijd, die erna... Ga zo maar door. In Europa worden echter wél de immense bedragen betaald waar (verhoudingsgewijs) in Nederland ook sprake van is, maar er worden verder geen al te hoge eisen gesteld. Daar bepaalt degene die betaalt: de klant is koning. Rondkijken in Italië, Engeland en Spanje levert geen bewijs voor Woerts' bewering dat de 'verkoper' van het voetbal in het buitenland ook kan bepalen hoe het wordt uitgezon den. In Italië bijvoorbeeld bestaan helemaal geen Johan Derksens en Hugo Borsten. Daar worden door journalisten keurige onkritische vra gen gesteld in een decor met schaars geklede vrouwen, die daar - voor wat betreft het voetballen althans - eigen- John de Mol wordt belaagd door de pers, afgelopen maandag bij Hotel Lapershoek. Foto: ANP/Robert van Willigenburg lijk niets te zoeken hebben. De jour nalistiek is er volgzaam, door de tv- stations zelf al de nek omgedraaid. Een tenderdocument is niet eens no- dig. Onderzoeker John Williams van The Centre for the Sociology of Sport aan de universiteit van Leicester weet dat de Britse clubs uit de Premiership, vertegenwoordigd door de Football Association Premier League, maar één ding willen: békken met geld. „Zou de voetbalbond eisen gaan stel len aan de uitzendingen of er invloed op willen hebben, dan lopen ze de kans aan het kortste eind te trekken. De tv-zenders zijn door de hoge be dragen duidelijk de dominante factor in de Britse deals", aldus Williams. Zou hij zich een Britse equivalent van John de Mol kunnen voorstellen? Die met bergen geld in de zakken als een kleine jongen naar een hotelletje moet komen om daar zijn 'bod' te be pleiten? Waarschijnlijk niet. Dat een grote baas van de Nederlandse Om roep Stichting naar datzelfde hotelle tje komt, veel minder geld heeft en daarom maar refereert aan een ge voel dat 'Studio Sport' heet, om ver volgens over eten ('met het bord op schoot') te beginnen, dat kent Wil liams wél. De BBC probeerde hetzelf de met het 'Match of the day-gevoel', maar kon naar de live-wedstrijden fluiten: Sky is in Engeland de baas. In Spanje is Audiovisual Sport, optre dend namens de grote tv-stations, de sterkste. Niet de Spaanse bond of club, maar Audiovisual Sport bepaalt de begintijden van de wedstrijden, bepaalt hoe veel camera's er komen en waar ze staan opgesteld, en waar en wanneer de interviews worden ge geven. Plus de rest. „De clubs kun nen verzoeken indienen, waar zo mo gelijk rekening mee wordt gehou den", aldus Rafael Herrera van Au diovisual Sport. Maar een tenderdo cument? Nooit van gehoord. „Wij zijn het die een heleboel geld betalen voor de rechten, dus zijn wij het ook die de voorwaarden bepalen." Het CDA-kamerlid Joop Atsma plaatst al weken vraagtekens bij de inmenging van de Eredivisie CV in journalistieke keuzes middels het tenderdocument. „Het is een slechte zaak als je niet op je eigen manier kunt produceren, regisseren. De ge luiden van de coaches langs de kant mogen niet worden uitgezonden, er kunnen dingen op de tribune gebeu ren die niet mogen worden getoond. Terwijl dat maatschappelijk wel van belang is." Atsma springt vaker in de bres voor het verschijnsel dat zo sta tig en ouderwets 'een pluriforme en vrije pers' heet, maar dat in oorlogen nu eenmaal node wordt gemist. Hij vindt het allemaal maar niks. In de grote Europese voetballanden schuiven de commerciële stations bedragen van vele honderden miljoe nen euro's voor het voetbal over tafel. In Nederland gaat het om enkele tot vele tientallen miljoenen. Zo wordt duidelijk dat Engeland, Spanje en Ita lië qua tv-belangen zó veel grotere landen zijn. Precies zoals altijd klinkt tijdens de rekensommetjes op Cham pions League-avonden: clubs die la ger eindigen krijgen toch meer geld 'omdat ze uit een groot tv-land ko men' waar veel voor de uitzendrech ten wordt betaald. De poenerigheid straalt van het voet bal af in Europa. Maar de tv-stations vóórzeggen wat ze wel en niet mogen uitzenden? En hoe laat? Daarvan blijkt alleen sprake in Nederland. De herkomst van Woerts' tenderdocu ment kon dan ook wel eens een stuk je buiten Europa liggen. In de VS, het land waar een wedstrijd voor reclame wordt onderbroken, waar de com mercie als een vettige walm over de sport hangt. Maar waar een geweldi ge knokpartij van basketballers op de tribune recent gewoon te zien was. En niet werd tegengehouden door een tenderdocument dat tribune- beelden verbiedt en geen microfoons toestaat bij spelersbanken. Juist niet, vanwege de gewéldige kijkcijfers. Van Raaij: Voetbal in Nederland is goedkoop Allerlei speculaties doen de ronde over het totaalbedrag voor de uit zendrechten van de eredivisie. Maar hoe hoog de geldsom ook wordt, het is en blijft 'peanuts', vindt oud-PSV-voorzitter Harry van Raaij. „Stel het pakket levert 65 miljoen euro op. Dat stelt niet veel voor als je weet dat de clubs in Engeland zon 860 miljoen krij gen", zei Van Raaij tijdens een gastcollege op de Technische Uni versiteit Eindhoven. De Eredivisie CV, die zich momenteel beraadt op de biedingen van onder meer de NOS en het mediabedrijf van John de Mol, zou rekening houden met 70 miljoen voor het totaalpak ket: de samenvattingen én hele wedstrijden. Het heeft allemaal weinig te betekenen, verzuchtte Van Raaij, en dat ligt aan de waar de van onze competitie. „De wed strijden uit de Engelse Premier League zijn verkocht aan 159 bui tenlandse stations. In onze duels is misschien tweeëneenhalve zender geïnteresseerd." BIJ DE KAPPER door Erik van der Struijs den haag - Regionale dagbla den in de Randstad zijn zeer ge- irriteerd over de opstelling van hun beoogde fusiepartner Alge meen Dagblad. De redacties vinden dat het AD ten onrechte de leidende rol op zich heeft genomen. De uitgeverijen Wegener en PCM maakten afgelopen woensdag hun fusieplan be kend. De officiële lezing was dat alle kranten in gelijkwaar digheid zouden opgaan in een nieuw, Randstedelijk georiën teerd dagblad, dat met een op lage van ruim 600.000 exempla ren na De Telegraaf de grootste van Nederland wordt. De naam van die krant is nog niet be kend. Volgens het Rotterdams Dag blad, Utrechts Nieuwsblad en de Haagsche Courant doet het Algemeen Dagblad evenwel voorkomen alsof de regionale kranten 'aanschuiven'. Zo eist AD-hoofdredacteur Jan Bonjer dat het AD in de titel van de nieuwe krant terugkeert. Ook feliciteerde hij de lezers van het AD met het feit dat het landelij ke voortbestaan 'van deze krant' was gegarandeerd. Met een oplage van ruim 280.000 exemplaren is het AD veruit de grootste partner iri het fusieproces. Samen tellen de re gionale kranten in Rotterdam, Utrecht, Amersfoort, Den Haag en Gouda evenwel meer abon nees. De journalistenvakbond NVJ wil zich niet uitspreken over de perikelen. „De redacties nemen hun posities in. Dat is niet on- Kabinet bepaalt grenzen krantenfusies Het kabinet is gisteren ak koord gegaan met een voor stel van staatssecretaris Van der Laan (Media) om vast te leggen dat dagbladuitgevers niet meer dan 35 procent van de markt in handen mo gen hebben. Momenteel ligt dit percentage per uitgever rond de 30. Van der Laan wil de pluriformiteit van de pers beschermen. Zo zou concur- rentiewaakhond NMa in de toekomst bij een fusie niet alleen naar economische as pecten moeten kijken, maar ook naar behoud van de plu riformiteit. Maandag licht Van der Laan het kabinetsbesluit toe in een brief aan de Tweede Ka mer. gebruikelijk in dit soort proces sen", zegt secretaris Bianca Rootsaert. Het Rotterdams Dagblad heeft inmiddels meer dan tweedui zend steunbetuigingen binnen in zijn streven onafhankelijk te blijven. ,,Als ik zie hoeveel men sen hun abonnement opzeggen als wij gaan fuseren, vraag ik me ernstig af of de uitgevers er wel goed aan doen", zegt Louis du Moulin van de redactieraad. „De toon die het AD gebruikt strookt niet met de gezamenlij ke verklaring van de hoofdre dacties van de kranten", zegt Christl Visser namens de redac tieraad van de Haagsche Cou rant. „Dat wekt ergernis. Het zorgt ook voor verwarring: wel ke kant gaat het nu precies op?" De redactie van het Utrechts Nieuwsblad/Amersfoortse Cou rant heeft gisteren besloten een boze brief te sturen aan Wege- ner-topman Jan Houwert. Hij moet bestuursvoorzitter Theo Bouwman van PCM vragen het AD terug te fluiten. PCM is uit gever van het AD. „Wat het AD doet, is in strijd met de afspraken", zegt Kees Tanis, secretaris van het redac tieraad van het Utrechts Nieuwsblad. „Elke dag dat dit beeld voor de buitenwacht blijft bestaan, wordt de positie van onze krant zwakker." Geen gebrek aan nieuws deze week voor de roddelbladen. Als een van de bekendste Nederlanders overlijdt op 93-jarige leeftijd, is er al gauw een paar kuub aan foto's en anekdotes beschikbaar. Deze Week houdt echter niet van al te veel ophef rond het overlijden van een BN-er, ook al is hij van koninklijken bloede. Zes foto's en twee kolommetjes tekst besteedt het blad aan PRINS BERNHARD. Slechts één goede bekende van de prins komt aan het woord, 'sterfotograaf JOOP VAN TELLINGEN. JOOP heeft goede herin neringen aan de prins. Op een van de vele koninklijke wintersportvakanties te Lech, was ook JOOP aanwezig. „Ik zat in een duur hotel en op een gegeven moment bleek dat ik de rekening niet kon betalen. Ik had het nummer van de prins en belde hem toen op. Hij heeft me toen erg gehol pen door het bedrag voor te schieten. Over voorschieten gesproken, ook op de re dactie van Deze Week moet het armoe troef zijn. Heel slim, dat ze daar op de 'houd- map' van leesportefeuille zijn geabon neerd: kunnen ze mooi de foto's uit Week end, Story, Privé of Party knippen voor ei gen gebruik. Het is echter niet zo verstan dig om ook nog stokoude verhaaltjes uit de houdmap op te warmen. „Naar nu bekend is geworden was PRINS BERNHARD een zeer grote fan van het tv-spelletje Lingo." Wat volgt is het elders overal uitgekauwde verhaaltje over NANCE, die na een operatie een bos bloemen van de prins ontving. Connie en Hans Breukhoven. Foto: ANP/Kippa/Marcel Hemelrijk Neem dan Privé, dat op de cover beweert de laatste woorden van de prins te weten: „Ik ga heen, maar heb er vrede mee...". Al op pagina drie ontkracht hoofdredacteur EVERT SANTEGOEDS die stelling, door te verklappen dat deze zin aan een oude strijdmakker was gericht. Dat gebeurde in een telefoongesprek om 9.15 uur 's och tends. De prins zal daarna heus nog wel wat hebben gezegd. Dat vermoedde SAN TEGOEDS ook, maar het bekt zo lekker op de cover: laatste woorden. Dus staat ergens verstopt de nuancering: „Het zijn de laat ste, bekende woorden van de prins." Privé heeft nog een 'hot' koninklijk nieuw tje: WILLEM ALEXANDER EN MAXIMA be trekken Soestdijk als woonpaleis als 'ALEX' is gekroond tot WILLEM IV. „Eén van die dingen die ik in Soestdijk wil gaan doen, is het défilé in ere herstellen, Met MAXIMA op het bordes", zo zou de kroonprins heb ben gezegd. Ja hoor, haal DICK PASSCHIER ook maar meteen uit de mottenballen, en ga vast loten welke scoutingvereniging het eerst de bloemen mag sorterem Weekend komt met foto's op dPproppen die het blad al eerder toonde: PRINS BERNHARD, samen met twee jongere da mes op een bankstel. De een zou zijn Fran se minnares zijn (geweest), HELENE GRIN- DA, bijgenaamd POESSIE. De ander is hun dochter ALEXIA. De in 1967 geboren half zus van BEATRIX zou op Soestdijk 'in het diepste geheim' een laatste bezoek aan haar stervende vader hebben gebracht. Nog wat niet-koninklijk nieuws? Nauwe lijks. Wijlen WILLEM DUIJN krijgt aan dacht, de echtheid van GEORGINA VER- BAANs borsten wordt in Party nog steeds betwijfeld en in Story vertelt CONNIE BREUKHOVEN hoe ze bekende Nederland se vrouwen er jaren jonger kan laten uit zien met een crèmepje links en een spuitje rechts. Actrice JETTE VAN DER MEIJ (50) bijvoorbeeld, zou met een paar handgre pen zo tien jaar jonger ogen. Mooi toch, dat mevrouw BREUKHOVEN dit een ander allemaal gunt. Aan haar eigen fotootje kun je zien dat ze er verstand van heeft. Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 31