'Lazovic is kapot gemaakt' Michel Turk jaagt op de honderdste SPORT Evers weet hei goed wat hij Meerburg - Voorschoten '97 zondag 14.00 uur Eerste nederlaag voor De Zijl-LGB Joop Lamers blijft bij SVOW DIOK doet clinic in Leidse Hout Michel Turk: „Voor mij betekent een kampioenschap voor Meerburg in de derde klasse meer dan een kampioenschap van UVS in de eerste." Foto: Hielco Kuipers Meerburger ziet successen gloren door Robbert Minkhorst leiden - Bij Meerburg bloeit weer iets moois op. Zijn gevoel zegt hem dat. Voor voetballer Michel Turk (29) is zijn gevoel zijn kompas. Ook als dat de richting kwijt lijkt. Na twee jaar UVS keerde Turk terug op het vertrouwde nest in Zoeterwou- de. In het seizoen dat erop volgde, werd de Leidse club prompt kampioen van de eerste klasse. En Meerburg? Meerburg promoveerde als kampioen van de vierde klasse. Turk vindt zichzelf een Meer burger. „Voor mij betekent een kampioenschap voor Meerburg in de derde klasse meer dan een kampioenschap van UVS in de eerste." De titel is ook wat Turk - en met hem de rest van het elftal - najaagt. Morgen winnen van Voorschoten '97 zou logischerwijs bijzonder welkom zijn. De koploper houdt zo de runner-up van het lijf. „Het gat wordt dan zeven pun ten", rekent Turk uit. „Voor schoten heeft weliswaar een wedstrijd minder gespeeld, maar dat inhaalduel moet die ploeg ook maar zien te win nen." Het is een wedstrijd te gen een andere concurrent voor de topplaatsen: Woerden. „Ik hoop dat ik tegen Voorscho ten twee keer scoor. Dan heb ik er honderd voor Meerburg ge maakt." Hij denkt er nog over na om daar iets mee te doen', bijvoorbeeld een T-shirt laten drukken, maar ja - dat is vast ook al honderd keer gedaan. „En als je dan je shirt uittrekt krijg je gelijk geel." De bewe ging die de Zoeterwoudse stu dent die in Leiden woont, erbij maakt, is de volmaakte imitatie van een man die de kaart zou trekken. Daarbij: „Winnen is belangrij ker. Als iemand er beter voor staat dan ik, leg ik de bal net zo makkelijk af." Een tweede detail voor Turk is dat hij zondag bij de tegenstan der een bekende tegenkomt. Trainer Hein van Heek. Samen zagen ze Meerburg groot wor den, tot de twee ruzie kregen. De ploeg was net via de nacom- petitie naar de tweede klasse gepromoveerd. „We verschil den van mening. Ik heb het toen niet goed aangepakt. Het was mijn eigen schuld. Ik heb te emotioneel gereageerd." Waarover de twee ruzie had den, wil Turk niet zeggen. „Ik heb het achter me gelaten. Ik ben er wel beter van geworden. Nu zou me zoiets nooit meer overkomen. Overigens ben ik ben er niet slechter van gewor den. Ik was anders misschien nooit weggegaan." Van Heek noemt hij 'een goeie'. „Ik kon ook altijd goed met hem opschieten. Hij is een aar dige, grappige man." Turk maakte zoals gezegd deel uit van de gouden lichting die vanuit de vijfde klasse drie keer op rij promoveerde. Het succes van toen verklaart hij door de ideale mix van eigen jeugd, ge renommeerde nieuwkomers en jongens uit de opleiding die in die jaren doorbraken. Het werd een vriendenploeg en rondom het elftal hing een heerlijke sfeer. Wel relativeert Turk het succes enigszins: „De prestatie is opvallend. Maar als je naar de spelers van toen kijkt, is dat succes begrijpelijker. Alles viel samen en het begon gelijk te draaien." Turk heeft daarna twee jaar met plezier bij UVS gevoetbald. De club benaderde hem en hij ver wierf een basisplaats, terwijl de concurrentie behoorlijk was met spelers als Walter de Kievit, en Michel Jungschlager. Het voetbal was anders. „Bij Meer burg was het opportunistischer. Ik moest acties maken, mijn man uitspelen en doelpunten scoren. UVS speelt op balbezit. Ik stond ineens veel vaker met de rug naar de goal. Zo had ik nog nooit gespeeld." Welk type spel hem het liefste is, of hem het beste ligt, weet de spits niet. „Ik probeer het ene met het andere nu te combine ren. Ik ben nu meer een all round voetballer geworden. Niet alleen maar rennen, een actie maken en scoren. Ik vind die afwisseling ook wel lekker. Ik ben redelijk snel, maar als mijn tegenstander dat ook is, kan ik wat anders proberen." Na twee jaar UVS concludeerde Turk dat hij liever terugging naar Meerburg. Zijn oude trai ner, Paul van der Zwaan, was hem al voorgegaan. Dat speelde mee, legt de voetballer uit. „Ook lag er inmiddels een am bitieus plan bij Meerburg. Bij UVS waren we dat jaar net niet uit de eerste klasse gedegra deerd." De student bewegingsweten schappen - komende zomer verwacht hij af te studeren - denkt dat het huidige Meerburg het beste elftal is waarvan hij deel uitmaakte. De combinatie van oudgediende Meerburgers met goede voetballers van bui ten (Alex Barendse, Michel Plomp en Patrick Kamperveen) is een voorbode van een nieu we periode met successen. Turk: „Er ontstaat een steeds betere teamspirit." Toch was in zijn ogen de teamgeest bij Meerburg in het verleden nog beter. „Misschien hebben we nu de beste groep spelers ooit, maar de vorige lichting was meer een ploeg. Als ploeg kun nen we nu nog een heel eind vooruit. Dat betekent: harder voor elkaar werken en we moe ten elkaar nog beter aanvoe len." ede - Na zeven overwiningen moest De Zijl-LGB/Vivax gister avond in Ede zijn meerdere er kennen in Polar Bears. De Be ren waren met 7-4 te sterk voor de ploeg van Jacob Spijker. Doelpunten maken was het probleem aan Leidse zijde. Na de 3-2 achterstand na één pe riode waren de Leidenaars twee perioden lang niet in staat een gat in de Edense defensie te vinden. Polar Bears was zeker niet de betere ploeg, maar wist met twee treffers van de schot loosheid van de opponent te profiteren en liep weg naar 5-2. Teammanager Tom Joor oor deelde dan ook dat in die mid denfase van de wedstrijd de be slissing viel. We kregen wel kansen maar konden ze niet benutten. Dat was jammer. Maar ook in de vierde periode kwamen we nog dichtbij. Bij 5- 3 kregen we een man meer. Als we daarvan hadden geprofi teerd, hadden we met 5-4 nog alle kans gehad." De Leide naars konden de numerieke meerderheid echter niet verzil veren. Terwijl Polar Bears even later bij een gelijke kans geen probleem had om het net ach ter doelman Robert van Berkel te vinden. Met 6-3 zat de wedstrijd op slot. De Zijl spartelde nog wel tegen maar meer dan 7-4 zat er niet in. Bij de leidse ploeg heerste zeker geen grafstemming na het eer ste puntverlies. Joor: „We heb ben goed gespeeld. Polar Bears is natuurlijk een van de betere ploegen. We moeten rustig blij ven en doorgaan op de ingesla gen weg." Vanavond al krijgt De Zijl-LGB kans op revanche. In het thuisbad wacht het ster ke HZ/Zian. Periodestanden: 3-2, 4-2, 5-2 en 7-4. Doelpunten De Zijl-LGB/Vivax: Niels Joor (2), Joachim de Ruysscher (1) en Roelant Spijker (1). oude wetering - Voetbalvereni ging SVOW heeft het contract met trainer Joop Lamers ver lengd. De Leidenaar tekende twee jaar bij bij de zaterdag club. Wim Schaap, de voorma lig trainer van Lugdunum, Rijnsburgse Boys en FC Lisse, blijft langer bij hoofdklasser Westlandia. Hij tekende één jaar bij. leiden - De Leidse rugbyclub DIOK houdt zondag een rugby- demonstratie voor de jeugd. Doel is om jongeren in de leef tijd van 6 tot 18 te laten kennis maken met deze buitensport. De demonstratie heeft plaats tussen 12.00 en 15.00 in sport park De Leidse Hout, Anthonie Duycklaan (ingang atletiek baan). Het trieste verhaal achter de duurste speler van Feyenoord door Marcel van der Kraan Rotterdam - Danko Lazovic is de duurste speler die Feyenoord ooit heeft aangetrokken. De to tale investering komt dicht in de buurt van de zeven miljoen euro. Daarmee is hij duurder dan de Argentijn Julio Cruz (4,5 miljoen euro), die na een paar seizoenen werd doorverkocht naar Italië. Of Lazovic ooit zijn geld nog zal opbrengen durft niemand in de Kuip te zeggen. Het verhaal La zovic is na 18 maanden een droe vig avontuur. In de kou langs het trainings veld van Feyenoord staat sup porter Henny Smaling. De 57- jarige Rotterdammer volgt zijn idool Danko Lazovic zeven da gen per week. Henny is de grootste fan van de in verval ge raakte Feyenoord-spits. Zelf heeft hij geen kinderen, maar Lazovic beschouwt hij als zijn zoon. Van alle Feyenoorders heeft hij ook het eerst contact gehad met de voetballer, die hij jaren gele den ontdekte bij Partizan Bel grado. Henny heeft een Joego slavische vrouw en daardoor is Belgrado zijn tweede stad ge worden. „Hij was nog jeugd speler bij Partizan en droeg nummer 36 op zijn shirt, toen iemand me attent maakte op de jongen met die elegante loop," herinnert Henny zich. Toen Feyenoord zich in de zo mer van 2003 voor de topscorer van het Servisch elftal onder 21 jaar meldde, ging voor de Rot terdammer een droom in ver vulling. De man die door zijn landgenoten als de nieuwe Ma- [is teja Kezman werd gezien zou in de Kuip historie gaan schrijven. Maar anderhalf jaar later weten alle partijen dat daarvan niet veel terecht is gekomen. Als we de grootste steun en toe verlaat van Lazovic ('Hij eet bij me, ik zorg voor hem als een vader') vragen of hij lijdt onder het kleine, menselijke drama dat zich rond de grote aankoop van Feyenoord afspeelt, schiet Henny vol. Hij wordt zo emo tioneel dat hij niet meer kan praten. Later zegt hij: ,,'s Nachts ga ik mijn bed uit. Dan zit ik in m'n eentje op de bank te janken en denk ik, hoe moet dit goed komen?" Dood spoor Die vraag houdt ook de leiding van Feyenoord bezig. De club kan het zich niet veroorloven miljoenenbedragen zomaar af te schrijven. De laatste termijn van 1,5 mijloen euro moet nog aan Partizan worden betaald. Technisch directeur Mark Wot- te zal voor de winterstop een beslissing nemen over een ver- hum van de spits. Voor Lazovic is het beter dat hij een tijdje er gens anders gaat spelen, want bij Feyenoord zit hij op een dood spoor. De speler is voorbijgestreefd door Salomon Kalou en de con currentie met Oranje-intema- tional Dirk Kuijt kan hij al hele maal niet aan, waardoor Ruud Gullit er geen problemen mee heeft als Lazovic na de kerst geen deel meer uitmaakt van zijn selectie. Gullit vertelde afgelopen week waarom Lazovic niet hoog in de pikorde stond en waarom het beter is dat hij in het tweede elftal of bij een andere club speelt. „Hij trainde slecht en als hij inviel zag ik niks. Maar als je op de bank zit moet je juist la ten zien dat je verschrikkelijk graag wil. Dan geef je een trai ner een reden om je vaker te gebruiken." Onder Mario Been is Lazovic juist de afgelopen veertien da gen een beetje opgeleefd. Op eigen verzoek blijft hij tot zijn verhuizing naar een nieuwe club in Jong Feyenoord spelen. Tegen NAC scoorde hij twee keer en gaf hij drie assists. Afge lopen maandag maakte Lazovic de enige goal tegen FC Twente. Dat de kwaliteiten van de een paar jaar geleden door veel clubs begeerde aanvaller zijn verdwenen, wil er bij Feye- noords technisch directeur Mark Wotte niet in. „Ik kende Lazovic al toen hij in Joegosla vië onder 19 jaar speelde. Hij was een fantastische spits en, naar ik destijds begreep, niet te koop. Ik was nog trainer van Willem II toen ik op een dag hoorde dat Feyenoord hem had gekocht. In mijn ogen was dat een fantastisch aankoop, omdat er echt veel clubs dezelfde inte resse hadden", zegt Wotte. Afgelopen zomer zag hij zijn werknemer op het EK onder 21 jaar opnieuw aan het werk in eigen omgeving. Bij de nationa le ploeg dus. „En wéér deed hij het uitstekend. In een vrije rol in een 4-4-2 systeem kwam hij prima voor de dag tegen Portu gal, Italië en Zweden. Daarom heb ik nog steeds vertrouwen in zijn kwaliteiten. Alleen kan hij hier geen twee jaar op de bank zitten. Dat is funest voor zijn ontwikkeling." Cultuur Wotte wil Lazovic onderbren gen bij een club die qua cultuur bij de voetballer past. Het liefst geen al te grote club. „Ricky Hoogendorp ging een paar jaar terug naar Celta de Vigo in Spanje. Leuk, maar na drie wedstrijden zat hij daar ook op de bank. Dat heeft dus geen zin. Lazovic moet spelen. Er is belangstelling genoeg voor hem." In Gullits assistent Zeljko Petro- vic heeft Danko Lazovic een landgenoot, die zijn taal spreekt en die als geen ander zou moe ten aanvoelen waar de proble men van de spits liggen. Maar van een warme relatie tussen de twee is geen sprake meer. Petrovic heeft Lazovic niet de steun kunnen bieden die de speler bij hem zocht, omdat hij de andere spelers in de selectie recht in de ogen wilde blijven kijken. „Ik kan me ten opzichte van de club en de spelers toch niet ver oorloven om iemand in mijn hart te plaatsen", reageert Pe trovic op de moeilijke situatie. „Ik vind hem nog steeds een fij ne jongen en er zou voor mij niks mooiers in de wereld zijn dan het moment waarop ie mand uit mijn land bij Feyen oord uitgroeit tot de absolute ster. Daar zou heel Servië trots op zijn. Maar ik ben trainer van Feyenoord en Kalou zie ik ook als mijn eigen kind. Ik kan La zovic niet boven hem stellen." Petrovic weet dat de mislukking van het Feyenoord-avontuur pijn doet bij Lazovic. Vooral omdat het thuisfront dag en nacht aan de speler vraagt wat er aan de hand is en waarom het is misgegaan. „Als ik 20 jaar terug voor Feyenoord zou heb ben getekend en ik was op een zijspoor geraakt, zou ik ook boos zijn geweest. Dan had ik toen ook gezegd: „Ik heb voor Feyenoord getekend en ik wil spelen'. Maar als trainer weet ik nu dat het geen nederlaag is als je nog niet in Feyenoord 1 staat. Zo voelt Danko het wel, maar het is het niet." 'Kapot gemaakt' Supporter Henny vindt dat La zovic al onder Bert van Marwijk 'kapot is gemaakt'. In zijn ogen had Van Marwijk hem juist in de beginperiode meer vertrou wen moeten geven. „Bert sloeg hem op de schouders als hij te rugkwam van een interland omdat hij zulke goeie berichten had gehoord. Speelde Feyen oord op zondag tegen Vitesse, liet hij hem de hele wedstrijd warm lopen en mocht hij één minuut voor tijd invallen! Kijk, dan weet je dus niet wat je aan richt bij zón jongen. Lazovic laat naar buiten weinig van zijn verdriet en frustratie merken. Henny: „Men denkt dat hij arrogant is, maar dat is hij niet. Dat komt alleen door zijn statige houding en zijn loop. Die loop hebben zijn opa van 85 en zijn moeder ook. Heel elegant, prachtig om te zien." Volgens Henny lijdt de Floris Evers: „Als je net in Oranje komt, gaat alles vanzelf. Maa vervolgens een vaste waarde te worden, dat is lastig." Foto: E' door Martijn Krullaars lahore - Een beetje opgelucht was hij wel. Floris Evers was gisteren in het Pakistaanse Lahore genomineerd voor hoc- keytalent van het jaar, maar ei genlijk heeft hij dat woord wel genoeg gehoord. „Voor je het weet ben je een eeuwig talent. En daar heb ik geen zin in." Mooi ventje, die Evers. Blonde lokken, eendagsbaardje en een continue grijns op het gebruin de gezicht. Pas 21 jaar, maar nu al gepokt en gemazeld als hoc keyer. En zeker niet op zijn mondje gevallen. Arrogant? Nee. Zelfverzekerd? Zeker we ten. „Dat kan je negatief opvat ten. Sommige mensen zullen denken dat ik een grote bek heb. Maar ik zie dat anders. Ik heb gewoon een doel voor ogen. Simpel." Welk doel? De beste hockeyer van de wereld worden. Evers legt de lat bepaald niet laag voor zichzelf. Nooit. Waar an dere jongens dromen van een toekomst als agent of brand weerman, wilde Floris liever de nieuwe Joop van den Ende worden. „Ik heb veel dromen hoor", bekent de student Euro pese Studies. „TV-programma's maken lijkt me schitterend, maar ik richt me nu meer op het bedrijfsleven. Of ik word di plomaat. Ambassadeur worden in Madrid, dat lijkt me wel wat als ik straks gestopt ben met hockey. Eigenlijk wil ik veel te veel. Maar goed, ik heb nog een paar jaar om daar over na te denken." Wat heet. De Amsterdammer heeft al 58 interlands op zijn naam staan, maar nog een lan ge toekomst als tophockeyer vóór zich liggen. En een flinke last op zijn schouders, want de middenvelder van SCHC wordt niet zelden de 'nieuwe Teun de Nooijer' genoemd. En De Nooijer op zijn beurt is de Cruijff van het hockey, dus ga er maar aan staan. Hij grijnst weer. „Leuk dat mensen dat zeggen, maar dat duurt even. Teun is de beste wereld. En dat blijft hij jk pig ook wel." Evers staat daarna te om het vaandel over te Maar dan moet het dan het voorbije jaar, was de grote belofte vanj niet al te content mee. Olympische Spelen hadl nadrukkelijker aanwezig[| zijn, meer acties willen Gelukkig begint de vorml weer te komen. Weet ji net in Oranje komt, ga vanzelf. Maar om venfof een vaste waarde te dat is lastig. Ik moet nu gende stap maken, coi worden." Evers kan wel tegen een Zo werd hij ruim een jai den door de toenmalige I coach Joost Bellaart uit verbannen omdat hij gespeeld bij een potje Bellaart beschuldigde he |j een gokverslaving, iets w gemiddelde 20-jarige zo f aan kan onderdoor gaan niet. Hij maakte zijn e aan zijn teamgenoten, eiste op zijn beurt de e oc van Bellaart. Niet lang 'e moest de bondscoach 1 v veld ruimen. „Jammer f elke keer wordt opgeni want zo lijkt het of ik ste 0^ natrappen. Maar ik het maal geen problemen met Joost." Het sop is de kool niet ie Evers wil prijzen winni,lJ veel. Tot nu toe is de tel» ven steken bij twee Chai n Trophy's, zondag kan da derde op rij bijkomen. M genlijk kijkt hij al verdei ting EK (2005), WK (2006 Olympische Spelen var En misschien volgen j nog wel twee Spelen. „Pf ga ik niet vanuit hoor. me ook voorstellen dat 1 ic keer genoeg is geweest, I nu maar tot Peking. I e zien we wel weer verder.' Dank Lazovic werd door zijn landgenoten als de nieuwe Mateja Kezman gezien. Foto: GPD speler van binnen wel degelijk. „Hij leeft een beetje op als zijn vriendin Jovana uit Servië over is en af en toe krijgt hij bezoek van Delibas, met wie hij in de spits bij Servië speelt." Elke vorm van kritiek snijdt de speler door de ziel. Petrovic vindt dat de speler zich op dat vlak moet sterken. „Er is nie mand die iets persoonlijks te gen hem heeft. Tegen kritiek moet je kunnen. Anders hoor je niet bij een topclub te spelen. Toch heb ik het gevoel dat bij Danko de knop in zijn hoofd is omgezet. Het belangrijkste is dat hij nu door heeft dat talent alleen niet genoeg is om de top te halen. Hij zal moeten vech ten voor zijn toekomst hier. Als hij dat opbrengt, weet ik zeker dat hij hier in de Kuip nog kan slagen." Wotte: „Iedereen zag intf°I nieuwe Kezman. Als ht 111 zijn eerste seizoen 20 h 'e maakt, was hij ook zo di 6°' kocht. Nu is het even m) gelopen. Maar verkoper want we weten niet wal Ze mende zomer met Kuijt lou gebeurt. Als een \r"- twee zou vertrekken, 2 veel te blij dat we Lazoi||j achter de hand hebben. 'u

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24