Johnny Heitinga komt er sterker uit Convenant ZATERDAG 11 DECEMBER 2004 SPORT 'Ik heb wel ergere dingen overwonnen' door Anton Diedrich Het ging als een komeet. Johnny Heitinga was nog maar net hesteld van een zware knieblessure, maar kwam ijzersterk terug. Binnen de kortste keren had de tegenwoordig in Hoofddorp wonende Alphenaar een basisplaats verworven in het hart van de Ajax- defensie. Hij maakte daar zo veel indruk dat bonds coach Dick Advocaat de 20-jarige speler opriep voor het Nederlands Elftal. Heitinga maakte vervolgens het Europees Kampioenschap in Portugal mee. Zijn carrière leek onstuitbaar. Maar nu, een paar weken na zijn 21ste verjaardag, heeft de centrale verdedi ger met de fluwelen pass in beide benen een terug slag. Heitinga blijft er koel onder. „Ik maak me geen zorgen. Dit hoort er ook bij." Johnny Heitinga debuteerde op 26 augustus 2001 in het eerste elftal van Ajax. Heitinga was nog maar 17 jaar en mocht uitgerekend tegen aartsri vaal Feyenoord voor het eerst zijn opwachting maken. Vlak na Rafael van der Vaart, maar nog voor Maarten Stekelenburg, Nigel de Jong en Wes ley Sneijder kwam hij in de ploeg. Het talent door liep tijdens zijn jeugdopleiding zo'n beetje alle vertegenwoordigende nationale elftallen. Hij werd al de 'nieuwe Frank de Boer' genoemd, vanwege zijn verdedigende kwaliteiten én vanwege zijn zui vere pass. De eerste tegenslagen Toenmalig trainer Co Adriaanse presenteerde Hei tinga als een van de grootste talenten in zijn selec tie. Maar in februari 2002 sloeg het noodlot toe. Heitinga raakte geblesseerd aan zijn knie. De eer ste meniscusoperatie mislukte bij de Ajacied, die mede daardoor niet zes weken, maar acht maan den aan de kant stond. En bij zijn rentree, tegen NAC, kreeg Heitinga een nog hardere klap. Hij scheurde de voorste kruisband in zijn andere knie, de linker. Pas voor het seizoen 2003/2004 kon hij weer aanhaken bij de selectie van de club die in middels landskampioen was. Bijna anderhalfjaar revalideren, eerst aan de ene knie, vervolgens aan de andere knie, hadden de voormalig inwoner van Ter Aar en Alp hen aan den Rijn veranderd. „Ik ben volwassener geworden", zei hij over die periode van zeven dagen per week, maandenlang oefeningen doen. Het eerste herstel Na het fysieke herstel volgde de rest. Weer voet ballen, weer de bal voelen, en ook mentaal er weer aan wennen. Sneller dan hij zelf had verwacht kwam Heitinga terug. Sterker dan ooit, zo leek het. In februari van dit jaar werd hij voor het eerst op geroepen voor het Nederlands elftal. Hij had pas weer zeventien wedstrijden in de basis van Ajax gestaan. Hij speelde zich in de Oranjeselectie voor het Europees Kampioenschap, speelde een rede lijk toernooi - ondanks een rode kaart in de wed strijd tegen Tsjechië en leek niet meer weg te den ken uit het elftal. Nederland werd in de halve fina les uitgeschakeld, maar voor de jonge generatie met Heitinga, Rafael van der Vaart en Nigel de Jong leek dit het begin van een mooie interland- loopbaan. Na een door het EK korte zomervakantie ging de ploeg onder Ronald Koeman vol goede moed het nieuwe seizoen in. Ajax was de gedoodverfde titel kandidaat. Al die jonge talenten, al die internatio nals, met nog een paar gerichte aankopen en de soms magische voeten van Zlatan Ibrahimovic, dat kon haast niet misgaan. Toch? De tweede tegenslag Het liep anders dan iedereen had verwacht. Ajax draaide stroef, de jonge talenten leken zich niet verder te ontwikkelen. Sterker nog, in sommige gevallen was er zelfs sprake van een terugval. Overal in de Nederlandse media braken analysten en deskundigen het hoofd over hoe dat kwam. Van der Vaart was lui. Sneijder verwend. Maar Heitinga? Ook Johnny Heitinga speelde niet de beste wed strijden uit zijn loopbaan. Normaal gesproken een positioneel sterke verdediger, maar nu zat hij net op cruciale momenten er even naast. En hij leek het zelfvertrouwen te ontberen om zijn andere sterke punt in te schekelen: de lange pass van ach teruit, op maat, op gevoel. Heitinga ontbrak de laatste weken in de opstelling van Ajax. Voor de wedstrijd tegen Willem II kreeg hij 'rust' van trainer Koeman. De voormalig vaste waarde moest plaatsnemen op de tribune, tegen Feyenoord was hem een week later nog wel een invalbeurt gegeund. Maar toen Ajax naar Turijn afreisde voor het Champions League-treffen met Juventus, zat Heitinga niet in het vliegtuig. „Een kleine terugslag", zegt de Ajacied. „Ik had wat vocht in mijn knie, ik heb een week niet kun nen trainen." De kritiek Johnny Heitinga in duel met Feyenoorder Salomon Kalou: „Als het minder gaat dan mogen ze ook schrijven dat het minder gaat." Foto: Cees van Hoogdalem „Dit is een kleine terugslag, dat is niet meer dan normaal", zegt Heitinga. „Nadat ik terugkwam van die lange blessure heb ik bijna geen wedstrijd meer gemist, kwam ik in het Nederlands elftal en heb ik een EK meegemaakt. Er was nauwelijks een moment van rust. Dat gaat je lichaam merken." Al vanaf het begin van dit voetbalseizoen voelt hij kleine pijntjes, vertelt de verdediger na een trai ning van zijn club. Een training waar hij, vanwege het vocht in de knie, niet aan meedeed. „Het was of in mijn lies, of in mijn knie^ De rechter, die van de meniscus. De knie van de gescheurde band is prima in orde." Na de wedstrijd tegen Feyenoord had hij in over leg met de trainer en de medische staf besloten rust te nemen. „Ik zat inderdaad niet helemaal goed in mijn vel. Dat gebeurt, als je je fysiek niet honderd procent voelt. Dan gaan die kleine dinge tjes zeuren." Heitinga kreeg het in de media zwaar te verduren. Niet zo erg als zijn trainer, maar plot seling was hij van de grote hoop in het hart van de nationale ploeg veranderd in iemand die werd ge wogen en te licht bevonden. „Tsja, als het minder gaat dan mogen ze ook schrijven dat het minder gaat", vindt de Ajacied. Maar dat er van die Hei tinga, die sterke verdediger met die goede pass, niets meer over was, vindt hij onzin. „Ik speelde niet constant genoeg. Ik heb echt ook goede wed strijden gehad, maar wisselde die af met mindere. De ene week was het een acht, de andere week een vier. Dat is niet goed, ik moet altijd een vol doende halen. Vorig seizoen was het steeds mini maal een zeven." „Met zelfvertrouwen heeft het in elk geval niets te maken", zegt Heitinga. „Het is normaal in de ont wikkeling van een jonge speler dat er af en toe een mindere periode komt. Ik ben pas 21. De trainer zegt ook: ik was op die leeftijd nog lang niet zo ver als jij nu." Het tweede herstel Heitinga is er van overtuigd dat het goed komt. Hij weet van zichzelf dat hij kan voetballen, zegt de Ajacied. „En ik heb wel ergere dingen overwonnen in mijn carrière. Vijftien maanden niet voetballen, dat was de grootste tegenslag die je kunt hebben. Daarbij vergeleken stelt deze terugslag niet zo veel voor." Dat neemt niet weg dat hij een tikje heeft gekre gen, beaamt Heitinga. „Als je eerst je basisplaats bij Ajax verliest en dan je plek in het Nederlands elftal, dan doet dat wel iets met je", zegt hij. „Maar je moet je niet gek laten maken. Ik zie het als een tijdelijke setback. En ik kom ook hier sterker uit." Maar goed dat Ernst Hap- pel, in staat tot twee pak jes per wedstrijd als hij in vorm was, dit niet hoeft mee te ma ken. Roken is voortaan taboe op de reservebank. De voetbalbond en de voetbal trainers hebben een convenant ondertekend, lees ik in Alge meen Dagblad, waarin staat dat er tijdens wedstrijden voortaan geen sigaret meer op gestoken mag worden in dug out of trainersvak. Het wachten is op de eerste gele kaart, we gens overtreding van het rook verbod - je hoopt op de Spaan se arbitro José Ramirez Cabal- lero en zou wensen dat Edwin Vurens nog voetballer was. Of Ernie Brandts. Ondertekend, staat er. Visioenen van 18 in lease-au to's van de club één voor één de Zeister bossen binnenrijdende eredivisietrainers overmeeste ren mij. Ronjanszie ik, hele maal uit Groningen gekomen en Wiljan Vloet, uren in de file gestaan vanuit Kerkrade, maar dat heeft hij graag voor het an- ti-rookconvenant over. In een ander visioen dringt Aad de Mos zich aan mij op. Aad de Mos was trainer van Ajax toen, als ik mij niet vergis. Het regende, pijpenstelen. Aad had in de eerste minuut een si garet opgestoken, die verdron ken was eer Aad ertoe kon ko men de brand erin te steken, zo zwaar hadden Ajax en Aad het te verduren. Het beeld dat ik bedoel moet rond de dertigste minuut door een camera zijn gevangen. Aad was zijn Marlborootje al glad vergeten, maar als een klodder mayonaise na het ledigeti van een zak frites hing dat ding nog verkleefd aan zijn mondhoek. Geknakt, maar niet gebroken. Weten Erwin en Ronald wel wat zij hebben aangericht met het instemmen met het rook verbod op de reservebank? Jammer dat Ernst Happel niet Het wachten is op de eerste gele kaart wegens overtreding van het rookverbod meer leeft en in zijn nadagen niet aan, laten we zeggen Hee renveen of NEC, verbonden is. Die zou al die niet-rokende col legaatjes hebben uitgerookt, uit Zeist. „Roken en sport gaan niet sa men vindt de directeur be taald voetbal Henk Kesler. Er gaan wel meer dingen niet samen, lijkt mij. De linkse di recte van Michael Mols onlangs strookt niet met ons beeld van strijdlust, maar verbrijzelt dit juist. Vijf weken schorsing zijn dan een koopje en dis hij zijn geest voor zijn (wan)daad al verruimd had, dan vast niet met een trekje van een verse fil tersigaret. Ook Edward Sturing gedroeg zich laatstelijk vast niet als een dorpsgek omdat een mentholsigaret verkeerd gevallen was en van roken kun je dan misschien een dodelijke ziekte krijgen, je wenst dit een ander hiervan nog niet toe. Wat maakt de KNVB zich druk, vraag ik mij af. Er zijn wel prangender zaken om je over op te winden, dan het roken van een sigaret. Johan Cruijff verslond in zijn laatste periode als trainer van Barcelona de Sint Maarten- oogst van een vijfjarige, aan lolly's, per helft van een wed strijd. Niet goed voor je tanden, lijkt mij, maar om Johan deze afleiding bij convenant te ont zeggen? Ik juich het overigens toe hoor, dat trainers tijdens wedstrijden en interviews hun verslavingen beteugelen. Maar om nou voor elke uitspatting een convenant te ondertekenen? Voordat hij de lolly ontdekte, rookte Johan trouwens. Ik denk dat Cruijff weinig on derdeed voor Happel, als coach én als roker. Happel heb ik niet van dichtbij meegemaakt, Cruijff wel. Hij rookte nog toen, het was in zijn Ajax-dagen. Het was vlak voor een wed strijd en Cruijff was niet erg spraakzaam. Toch wilde ik één antwoord van hem. Dat kreeg ik niet en uit ergernis stak ik,weglopend, de brand in een sigaret. Cruijff zag dit en liep mij na. Of ik per ongeluk één sigaret missen kon, vroeg hij. „Ruilen?", stelde ik voor. Ik zijn antwoord, hij mijn sigaret. We staken gelijk over. Cruijff legde mij onomwonden uit waarom Van Basten niet mee deed. Ik bood hem beschaamd een tweede sigaret aan. Zijn antwoord was mij wel een pak je waard, desnoods. Maar Cruijff wees mijn geste beleefd van de hand. Een man een man. een woord een u>oord. (Bovendien rookte ik niet zijn merk, liet Johan mij spijtig weten). Frank Snoeks VOOR MEKAAR is nog een paar jaar ouder dan ik en is ook al heel lang vrijwilliger. We kunnen goed met elkaar opschieten. En er lopen hier nog veel meer mensen rond die de han den uit de mouwen willen steken." Hoeveel tijd per week bent u kwijt aan de vereniging? „Ongeveer tien uur per week aan het wedstrijdsecreta riaat, en daarnaast nog af en toe wat andere dingetjes. Tijdens het seizoen zit ik hier bijna zeven dagen per week. Dat vindt mijn vrouw ook best, dan heeft zij thuis het rijk even alleen. En ik zit in de VUT, op deze manier heb ik mijn dagelijkse wandelingetje." U tafeltennist zelf ook? „Tot twee jaar geleden nog wel. Maar ik ben diabeet en in mijn rechteroog zijn de bloedvaten dichtgeslibd. In wezen heb ik nog maar één oog over, dan kun je de bal niet meer goed zien aankomen. Ik begon met tafelten nis vanuit mijn diensttijd. Daar pakte ik voor het eerst een batje op en ik ben het blijven doen. Ik voetbalde ook tot mijn veertigste, bij UVS. Nooit hoog, hoor." Wat voor club is Pecos? „Een leuke, gezonde vereniging. We hebben ongeveer 120 leden, dat is best groot. Je merkt wel dat we in Oegstgeest concurrentie hebben van de hockeyclub. Er zijn jeugdleden die bij ons spelen, maar dan komt er een plekje op de hockey voor ze en moeten ze van hun ouders gaan hockeyen. Status, hè. Toch doen we het goed, we hebben een jeugdteam dat nu gaat spelen voor het nationaal kampioenschap, in een poule van de acht beste teams van Nederland. On ze jongens zijn veertien, ze spelen tegen gasten van achttien." aam: Wim van der Zijden. Leeftijd: 62 jaar. tafeltennisvereniging Pecos in Oegstgeest. y e lang bent u al lid van Pecos? ClhHc oprichting, zo'n 32 jaar dus. Pecos is een fu- een vereniging uit Oegstgeest en De Burcht Bij De Burcht zat ik al in het bestuur als "smjasecretaris, dat ben ik bij Pecos ook gaan doen. dat doe ik nu nog, zowel voor de junioren als de se- ren. In Oegstgeest hadden ze alleen jeugd, bij De cht hadden we alleen senioren. Het was eigenlijk ideale combinatie." pt doet u verder nog voor de club? Fat onderhoudswerkzaamheden. Dat doen we met P tweeën, ik doe het samen met Piet van Noort. Hij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23