Zou Zoestdyk dan blijven staan? GESPREK VAN DE DAG Baarn en Soest strijden al jaren om Soestdijk Paleis heeft het allemaal al eens meegemaakt: van koninklijke residentie tot militaire legerplaats Het mandement ZATERDAG 11 december 20 DAGELIJKS LEVEN Soestdijk, is het Baarn of is het Soest? Baarn natuurlijk, zeggen de Baamaars. En ze hebben gelijk, paleis Soestdijk ligt im mers in de gemeente Baarn. Maar dat is maai- officieel, zeggen de Soesters dan, want eigenlijk hoort het bij Soest. Kijk maar naar de naam, die zegt genoeg. Bovendien ligt het paleis veel dichter bij Soest dan bij Baarn. En ook dat is waar. Zo wordt er al ja ren getwist, meestal op een vriendelijke, plagerige toon. Er is echter een periode ge weest dat de kinnesinne op hoog niveau werd uitgevochten. De Baarnse burge meester jonkheer Van Reenen riep zijn Soester collega in 1937 bijvoorbeeld op om de naam van NS-station Soestdijk te veran deren. Soestdijk was immers Baarn, en een gelijknamige station in Soest zou maar voor verwarring zorgen. Van Reenens actie werkte averechts: Soest liet de naam van het station nog eens extra overschilderen zodat het nog duidelijker leesbaar was, en het station heet nog steeds zo. Van Reenen was echter niet voor één gat te vangen. Hij riep de ANWB op om de bebouwde kom- borden met de tekst 'Soestdijk, gemeente Soest' weg te halen op de Biltseweg en de Vredehofstraat. De argumentatie was nog steeds hetzelfde: Soestdijk is Baarn. De ANWB luisterde braaf naar Baarn en haalde de borden weg, uiteraard tot grote woede van Soest. Toen de landelijke pers lucht kreeg van de affaire keerde de ANWB schrijlings op zijn schreden en plaatstf i borden terug. Van Reenen beet dus op nieuw in het stof. Uiteindelijk heeft de natieke Baarnse burgemeester echter i zijn zin gekregen. Tegenwoordig staan! borden met alleen maar 'Soest', en op plaatsnaambordjes aan weerszijden v< het paleis staat keurig 'Soestdijk, gemc Baarn'. Bron: Paleis Soestdijk en zijn bewonen door J.W. van Steendelaar. Hooli. Jfc DAT kUI F M E Z-Ë-Nj MENSELIJK Het is goed voor de persoonlijkheidsontwikkeling van KINDEREN als ouders met hen over de KERSTMAN praten. Dit blijkt uit Brits wetenschappelijk onder zoek waarover is gepubliceerd in het Psychiatrie Bulletin. Volgens onderzoek van kinderpsychiaters stimuleert het praten over de kerstman bij kinderen de ontwikkeling van de notie van goed en kwaad. Het idee voor het onderzoek kwam van dr. Lynda Breen van het Alder Hey kinderziekenhuis in Liverpool, toen zij merkte dat zij betreurde dat haar eigen kinderen niet meer in de kerst man geloven. Gelet op de Britse tradities is het onderzoek in het Verenigd Ko ninkrijk gedaan naar de kerstman. Aangenomen mag worden dat praten over Sinterklaas bij Nederlandse kinderen hetzelfde effect heeft. Foto: Reuters Chirurgen in de Centraal-Chinese provincie Hunan hebben een 12 cen timeter lange WORM verwijderd uit de HERSENEN van een 24-jarige man. Volgens de krant China Daily had de man een sparganum. Die pa rasiet heeft hij waarschijnlijk binnen gekregen door het eten van wilde slangen of kikkers. Mensen met zo'n worm in het hoofd lijden meestal aan hoofdpijn en stuiptrekkingen voordat ze in coma raken. Hoe deze patiënt het nu maakt, meldt de krant niet. Luisteraars van het Radio Veronica ochtendprogramma 'RinkeldeKin- kel' hebben het woord 'LIEFDE' ver kozen tot het MOOISTE WOORD van Nederland. Dit maakte Radio Vero nica DJ Jeroen van Inkel samen met de Nederlandse schrijver en dichter Bart Chabot gisterochtend in zijn programma bekend. Twee weken lang kon worden gestemd op tien genomineerde woorden. Het was een nek aan nek race, waarin als tweede het woord 'desalniettemin' eindigde en 'saamhorigheid' op de derde plek. Reactie van Van Inkel: „Prachtig toch? Zo'n fluweel zacht woord gekozen door de luisteraars van de macho ochtendshow 'Rinkel- deKinkel'. Hoezo ruwe bolsters, blanke pit!" Bart Chabot: „Liefde? 3 x daags innemen!" In NIEUW-ZEELAND is het sinds gisteren VERBODEN TE ROKEN in bars en restaurants. Eerder waren Noorwegen en Ierland al overgegaan tot de drastische maatregel. Terwijl sommige horeca-ondernemers zich hebben neergelegd bij het verbod, doen anderen er van alles aan om het aan nicotine verslaafde klanten toch naar de zin te maken. Een kroegbaas op het platteland heeft een veewagen voor de deur gezet waarin zijn stamgasten kunnen ro ken. Enkele hotels in de steden heb ben inderhaast gaten in muren en daken geslagen om zo een 'binnen plaats' te creëren, waar roken wel is toegestaan. Livingstone Een mens is onsterflijk totdat zijn taak is volbracht De Litouwse douane heeft een drie kilometer lange PIJPLEIDING ont dekt die bedoeld was voor de illega le invoer van WODKA uit Wit-Rus- land. Dat hebben lokale media gis teren gemeld. Wodka is in Wit-Rus- land aanmerkelijk goedkoper dan in Litouwen, dat sinds afgelopen mei lid is van de Europese Unie. Volgens de autoriteiten betreft het dan ook zeker niet de eerste poging om de sterke drank op deze manier de grens over te smokkelen. Het DUURSTE MEUBELSTUK ter we reld is GEVEILD voor 27,4 miljoen eu ro. Het zogenoemde Badminton-kabi- net is verkocht aan het Liechtenstein Museum in Wenen, aldus veilinghuis Christie's gisteren. Het stuk, een Itali aanse kast uit de 18de eeuw, bracht op een eerdere veiling in 1990 al meer dan 12 miljoen euro op. Het geldt als het duurste kunstwerk ter wereld, met uitzondering van sommige schilderij en. De derde hertog van Beaufort, Henry Somerset, was 19 toen hij in 1726 een werkplaats in Florence op dracht gaf een kabinet te vervaardigen. Na vijf jaar was het meubelstuk klaar. Het vier meter hoge kabinet is uitge voerd in ebbenhout, verguldsel, brons en pietra dura (panelen ingelegd met marmer en halfedelstenen). De koop werd gedaan in opdracht van prins Hans-Adam II van Liechtenstein. Van af het voorjaar van 2005 kan het meu bel worden bewonderd. Foto: EPA Wat gebeurt er met het paleis? Het is de vraag die het hele land lijkt bezig te houden sinds het overlij den van prins Bernhard. Een ant woord is voorlopig niet te geven. Het is eigendom van de staat, en daar moet het antwoord vandaan komen. Een blik in het verleden leert echter dat het paleis in de grofweg drieëneenhalve eeuw dat het bestaat al van alles is geweest: jachtslot van stadhouder Willem III bijvoorbeeld, en woning van men sen als Hendrik de Zeevaarder en Lodewijk Napoleon. Maar het be leefde ook minder glansrijke perio des. Duitse soldaten gebruikten het als vakantieoord, en twee eeuwen geleden werden er Franse troepen gelegerd. Het was in die tijd dat dichter Pieter Pypers verzuchtte: 'Troje! gij vergingt in vonken; Sion is in bloed verdronken: Zou Zoest dyk dan blijven staan?' De geschiedenis van paleis Soest dijk begint ergens halverwege de 17de eeuw. De Amsterdamse pa triciër Comelis de Graeff koopt een lap grond bij Baarn en sticht rond 1650 de buitenplaats Soest dijk. Hoe het buitenhuis eruit zag is niet helemaal zeker, maar er wordt van uitgegaan dat het om het middelste deel gaat van het hoofdgebouw van het huidige pa leis: de voordeur met aan weers zijden twee ramen en een verdie ping erboven. Geen bijzonder ge bouw eigenlijk, zo zag het gros van de buitenhuizen eruit in die tijd. Lang heeft de Amsterdammer niet van zijn bezit kunnen genie ten: hij overleed in 1664, en zijn zoon Jacob verkocht het in 1674 aan stadhouder Willem III, die onmiddellijk architect Maurits Post aan het werk zette voor een 1 grondige verbouwing. Soestdijk werd een jachtslot passend bij de status van een stadhouder. Aan de achterkant is een grote zaal toege voegd en aan weerszijden is een stukje aangebouwd. Muren en plafonds worden beschilderd met vooral jachttaferelen. Willem ver loor zijn belangstelling toen zijn nieuwe optrekje Het Loo werd op geleverd. Toen hij het ook nog tot koning van Engeland schopte, verdween Soestdijk helemaal naar de achtergrond. Soestdijk werd na Willems dood het onderwerp van een ordinaire erfeniskwestie tussen de Friese stadhouder Johan Willem Friso en Frederik I, de koning van Pruisen. De kwestie werd pas na het over lijden van Friso in 1711 geregeld: zijn weduwe Maria Louise betrok het paleis samen met hun zoon Willem IV. Ook zij begonnen met verbouwen: ze lieten de stallen vertimmeren tot woningen voor de hofhouding. Na Willem IV kwam logischerwijs Willem V. Zo wel vader als zoon waren vaak op Soestdijk, en huis en park werden gestaag verfraaid en uitgebreid. Willem V had echter meer ver stand van kunst dan van politiek: de binnenlandse onlusten namen hand over hand toe;, iets dat uit eindelijk zijn climax vond in de Franse inval van 1795. Soestdijk werd in deze Franse Tijd geconfisqueerd door de staat en de inboedel werd verkocht of ge roofd. In het paleis werden Franse soldaten gelegerd, totdat koning Vijftig jaar geleden stuurden de Nederlandse bis schoppen hun beruchte mandement de wereld in. Een mandement is een herderlijk schrijnen. Voor de jongeren onder u: in de brief van 1954, hij werd op iedere preekstoel voorgelezen, werd het katho lieken verboden lid te zijn van hetNW. Ook het lezen van socialistische pers en het luisteren naar de Vara werd zondig verklaard. Verstokte overtre ders van deze regels kon de sacramenten onthou den worden. Het mandement zorgde voor enorme beroering in de maatschappij. Vergeet niet dat er namens de KVP katholieken in het kabinet zaten onder lei ding van de socialist Willem Drees. De regering viel nog net niet maar het NW verbrak de banden met de christelijke vakbonden. Ook binnen fami lies en oude vriendschappen zorgde de brief voor een scheiding der geesten. Een onnozel voorbeeld: als kind mocht ik van mijn moeder op zaterdag avond naar de Vara Showboot luisteren. Ook na het mandement. Maar toen ik een paar weken la ter bij een oom logeerde, verbood hij dit amuse ment: „Ik heb het niet op die socialen jongen, en bovendien het mag niet van de bisschoppen". Kin derverdriet. Er gebeurden ook intrieste dingen. Een katholieke vriend van mijn ouders was in Nijme gen gemeenteraadslid namens de PvdA Toen de brief in de kerk werd voorgelezen gingen de blik ken zijn richting uit. De man stond op, aarzelde even en begon richting uitgang te lopen. Zijn vrouw, vroom katholiek, kon weinig anders doen dan haar man volgen. En zo liep een gezin van va der, moeder en vier kinderen, nooit een zondags mis overgeslagen, onder doodse stilte de kerk uit. Gelukkig zou de brief al vrij snel als een blunder van formaat gezien worden. Al duurde het tot 1965 voor de Kerk die blunder herriep. Toen pas ver klaarden de bisschoppen in een nieuw schrijven dat je weer met goed fatsoen naar de Vara mocht luisteren. Gisteren las ik een bundel met fragmenten uit het werk van Karei van het Reve. In '65 vroeg hij zich afin een badinerend stukje wat er moest gebeuren met de katholieken die trouw naar de Vara waren blijven luisteren en die tussen '54 en '65 gestorven waren. Moesten zij worden herbegraven in gewijde de Tweede Wereldoorlog ge bruikten als rust- en vakantis e oord voor Duitse soldaten er ;t als onderkomen voor parach tisten. Ook deed een deel vai e het paleis even dienst als mu r um. Juliana en Bernhard kee e den na de oorlog weer terug na de troonsbestijging van Ji j, ana in 1948 werd Soestdijk h paleis van Nederland. Buiten j landse staatshoofden kwame er over de vloer, kabinetten werden er gepresenteerd en jd jaar op 30 april vormde het d y filé in de paleistuin het hoog punt van de koninginnedag. Eric Lorier Toegankelijk Paleis Soestdijk was ooit ge n woon publiek toegankelijk t was in de jaren rond 1930, h het door koningin Wilhelm en haar moeder koningin I f ma als zomerverblijf werd j bruikt. Op dagen dat de koi gin zelf niet aanwezig was i haar zomerresidentie, moe h iedereen die dat wilde lang bi men voor een wandeling d ei het park of de bezichtiging een aantal vertrekken. Hetid was niet gratis. Voor een b< D zoekje aan het paleis moes! li kwartje worden betaald, eejdi wandeling door het park kc >i zelfs vijftig cent. Volgens ee r beschrijving uit die tijd was t bezoek aan het paleis zeker \t moeite waard, 'want er zijn vi menigte kunstwerken, behi de prachtige meubelen en schoone planten in de serri Bron: Paleis Soestdijk en zij f bewoners, door J.W. van Steendelaar. grond? Werd de excommunicatie postuum opge heven? Daar kwam natuurlijk geen antwoord op vanuit Rome. Ik heb gelukkig ook een vrolijke herinnering aan de dagen van het mandement. Een kennis van me werkte zijn hele leven voor het ANP. Op die bewus te zondag in 1954 had hij samen met een collega weekenddienst. In de vroege ochtend, er was niets te doen, ging die collega even naar de kerk om de vroegmis mee te pikken. „Als de pastoor iets nieuws te melden heeft in zijn preek dan onthou je het wel hè", zei mijn kennis. Nog geen vijfentwintig minuten later kwam zijn collega de redactie op gestormd. „Over nieuws gesproken", riep hij. Even later ratelde op de hele wereld de telex dank zij een wakkere kerkganger van de persdienst. Ik vind het vreemd te bedenken dat ik al die bizarre ellende zelf heb mee gemaakt. Ik ben pas tweeënzestig. De achterkant van het paleis met op de voorgrond de enorme vijver. Archieffoto: Ton Kastermans Lodewijk Napoleon de troepen er in 1806 hoogst persoonlijk weer uit knikkerde. Hij werkte aan een landelijk netwerk van paleizen, en Soestdijk paste mooi in dat plaat je. Net als veel voorgangers begon ook Lodewijk Napoleon met het bestellen van architecten en bouwvakkers. Het paleis werd grondig verbouwd, maar de Ko ning van Holland kreeg niet de kans om van het resultaat te ge nieten. Hij verdween in 1810 van het toneel na een conflict met zijn baas, Napoleon Bonaparte, die een paar jaar later de Slag bij Wa terloo om zijn oren kreeg en zelf het veld moest ruimen. Omdat kroonprins Willem II een heldenrol had gespeeld bij het verslaan van Napoleon, kreeg hij in 1815 het leegstaande paleis ca deau van de staat. Naar inmiddels goed gebruik werd het paleis eerst nog wel even drastisch verbouwd. Bij deze gelegenheid kreeg Soest dijk zijn huidige karakteristieke uiterlijk, dus met de grote, gebo gen vleugels en de witte pleister laag. Na de oplevering in 1821 -de klus had een miljoen gulden ge- kost- betrokken prins Willem II en prinses Anna Paulowna de ver trekken op de eerste verdieping, de hofhouding werd in de vleu gels gehuisvest. Na Willem en Anna Paulowna kwam Hendrik de Zeevaarder, die veel grond van het paleisterrein verkocht ten behoeve van de aan leg van de spoorlijn en de bouw van de Baarnse villawijk met de voorspelbare naam Prins Hen drikpark. Na de dood van Hendrik in 1879 kwam Soestdijk in handen van achtereenvolgens koning Wil lem III, koningin Emma en konin gin Wilhelmina, die geregeld in het paleis verbleven. Koningin Juliana en prins Bern hard betrokken het paleis in 1937, na een flinke verbouwing. Er wer den onder meer een bibliotheek en een eetkamer achter een van beide vleugels gebouwd. Het paar moest een paar jaar later wijken voor de Duitsers, die het paleis in De koninklijke familie stond afgelopen zondag voor het laatst op het bordes van Soestdijk. Toen werd het li chaam van de laatste bewoner prins Bernhard overgebracht naar Den Haag. Foto: GPD/Marc van der Kort

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2