'We zijn geen wonderdokters' REGIO Uit het Nieuws 'Reizen, dat is pas echt leven1 Feest ntidepressiva nauwelijks risico op zeif- geslikt door jongeren g^HetT"" „Nederland is rijk, maar wij zijn schatrijk met onze leefwijze." Foto: Hielco Kuipers Uit: Leidsch Dagblad 23 oktober 1993 Warmond krijgt zijn zeilende huisarts niet meer terug Ze koersen op de muziek af. Door de bomen zien ze mannen met penisko kers dansen. Fons (58) en Louise de Gijzel (54) stappen van hun zeilboot om te kijken. Het eiland en de bevol king fascineert ze. Een week later neemt het echtpaar midden op de Stille Zuidzee voor de tweede keer een beslissing die bepalend is voor hun leven. In maart 2005 keren ze te rug naar het eiland Ambrym. Niet zo maar, ze willen hun medische kennis gebruiken om in dit bijzondere gebied de gezondheidszorg op een hoger plan te brengen. „Wij doen dit, omdat wij onszelf zondagskinderen vinden. We willen een jaar van ons leven ge ven in plaats van steeds maar te ne men." De eerste beslissing, die hun leven veranderde, werd twaalf jaar geleden reeds genomen. Fons de Gijzel stop te na 22 jaar met zijn huisartsen praktijk in Warmond. Zijn vrouw Louise, verpleegkundige, nam ont slag als hoofd van de verzorging bij Huize St. Liduina. Ze gingen varen, een wereldreis maken en mensen in andere culturen ontmoeten. „Met een zeilboot is dat volgens ons de beste manier. Maar tegelijkertijd ze ker niet de makkelijkste. Het onder houd vraagt veel meer dan we had den verwacht." Gelukkig heeft de huisarts zich ontwikkeld tot een ech te boottechneut. Niet als hobby, maar uit noodzaak. „Het moeilijke aan zeilen is, dat je je boot moet be houden. Als een kind dat je niet wil kwijtraken." Het besluit van de veertigers toen, maakte een einde aan hun kabbe lende welvaartsbestaan in Neder land. „Je belandt vanuit een luxe in een uiterst primitieve situatie. Was sen met de hand, moeite doen om aan water en eten te komen, het zoute water dat overal in gaat zitten. Toch willen we niets anders meer." Ze hebben inmiddels alle wereldzee- en bevaren en nog geen minuut spijt gehad. „We zagen regelmatig dat mensen om gezondheidsredenen hun droom niet konden verwezenlij ken. Dat wilden wij niet meema ken." De enige afspraak die ze maakten, was dat als een van de twee het niet meer leuk vindt, ze rond de tafel gaan zitten. De twaalf jaren dat ze nu samen zijn op de boot bevallen echter heel goed. Louise: „Je moet elkaar voor 100 procent vertrouwen en op elkaar kunnen rekenen. Zo niet, dan is de grootste boot nog te klein. Bij ons is een vaste regel dat de haven er is om dingen uit te praten. Voor mij is het een voorwaarde dat ik de boot alleen naar de haven kan brengen als er iets met Fons gebeurt. We zijn een team met ie der zijn eigen ta ken waar we ons prettig bij voe len." Van stoppen met zeilen is dus geen sprake. De De Gijzeis lassen alleen een an dersoortig jaar in: medische hulp bieden op het eiland Am brym. Om daarvoor het een en an der te regelen - zoals geld, spullen en een goede organisatievorm - zijn ze een paar maanden bij vrienden in Leiden neergestreken om hun nieu we plan te verwezenlijken. Hun zeil boot de Aju - voor kenners een Rival 41 - ligt tijdelijk in een dok in Au stralië. Fons en Louise hebben wel vaker tij dens het zeilen medische hulp gebo den. Toen ze op een van de eilanden voor de kust van Honduras voor an ker gingen, bleken ze voor een kli niek te liggen. Automatisch hielden ze een dagelijks spreekuur voor de bewoners van de omliggende eilan den. Een hele ervaring. Als het or kaanseizoen aanbreekt, verhuizen ze naar de Rio Dulce in Guatemala, waar ze ook weer een aantal maan den in een kliniek werken. „Dat deed ons goed." Bij toeval komen ze zo afgelopen ju ni ook in het plaatsje Olal op Am brym terecht. De muziek die ze ho ren op hun boot blijkt voor een feest voor de chiefs van het eiland te zijn. Als ze voet aan wal zetten, zien ze bij de katholieke missiepost een verval len kliniek. Die kliniek blijft knagen in hun hoofd, vooral omdat ze na een paar dagen constateren dat veel mensen aan tbc en malaria lijden. Het eiland telt 8000 inwoners en er is geen arts. De regering heeft slechts 500 vatu (ongeveer 3 euro) per jaar per inwoner beschikbaar om medi cijnen te kopen. Fons: „Takita betekent dokter in de taal van Vanuatu. Een woord dat veel mensen van Olal nog nooit heb ben kunnen uit spreken, omdat er nog nooit een dokter is ge weest in het dorp. Olal ligt in het noorden van Ambrym. En Ambrym is een van de 80 eilanden die tot Vanuatu behoren. Vanuatu is een prachtig ei landenrijk vlakbij Australië en Papua Nieuw Guinea. Vanuatu is pas sinds kort een onafhankelijk land. Voor 1980 heette het De Nieuwe Hebri- den." „De mensen leven er nog heel tradi tioneel, familiebanden zijn belang rijk. Geld speelt geen grote rol. Ba nen zijn er nauwelijks. Ruilhandel is heel gewoon. Bijna iedereen heeft een eigen tuin om voedsel te ver bouwen. Koeien, varkens en kippen scharrelen volop tussen de kokosbo men. Er is voldoende voedsel en de mensen wonen in zelfgemaakte hut ten. Ze verstaan nog de kunst om voor zichzelf te zorgen." Zo op het oog leek het bestaan op dit eiland idyllisch. Dat werd anders toen de De Gijzeis twee mannen van net in de dertig ontmoetten, die met een stel kinderen rondliepen. Hun vrouwen waren overleden na de be valling. „Dat gebeurt. Veel vrouwen overlijden tijdens de kraamtijd door gebrek aan medische hulp. Ook de zuigelingensterfte is hoog. Driekwart van de kinderen is niet of nauwelijks gevaccineerd. Polio, malaria en tbc zijn grote problemen. Ook lijden erg veel mensen aan artrose. Omdat er geen vervoer is, moet iedereen elke last zelf dragen. Kleine kinderen bij voorbeeld lopen kilometers met een enorme bos brandhout." Als de bewoners een arts willen be zoeken, moeten zij met een boot naar de hoofdstad Port Vila, of naar een noordelijk gelegen eiland. Dat is een volle dag varen. Dat gebeurt ei genlijk nooit, want een boot is voor deze mensen onbetaalbaar." Als ze dit allemaal horen en zien gaan Louise en Fons in overleg en komen tot een besluit. De traditio nele bevolking is open en vriende lijk. Ze praten met de chiefs en met de priester van de missiepost. Dit onnodige gezondheidsleed moeten zij gezamenlijk kunnen verzachten. De huisarts en de verpleegkundige komen met het plan om de ooit ge bouwde, inmiddels vervallen kliniek, weer in gebruik te nemen. Iedereen in Olal is enthousiast, alleen de rege ring in Port Vila moet toestemming geven." De De Gijzeis hijsen de zeilen en va ren tegen de wind in, in drie dagen naar de hoofdstad. Een helse tocht. „Normaal varen we altijd met de wind mee, anders kom je nergens", zegt Louise. Ze praten daar met de regering en met vertegenwoordigers van Unicef, die ook hun steun ge ven. Zelfs de bisschop van Vanuatu denkt met ze mee. Het licht gaat op groen, maar ze beseffen dat er geen geld is. Op de terugweg vullen ze op de Stille Zuidzee hun ideeën in. De kliniek moet een beetje worden verbouwd. Met een matras en een tafel moet het lukken om daar ook te kunnen wonen. Verder zijn medicijnen en een koelkast voor de vaccinatievloei stof onontbeerlijk. Ze denken aan een dagelijks spreekuur, een vacci natieprogramma, controle van zwangere vrouwen en baby's, opne men van ernstige zieken, infusen bij uitdroging door malaria. Ook willen ze zieken en ouderen bezoeken in afgelegen dorpen. Ze zien zichzelf absoluut niet als wonderdokters. „Nee", zegt Fons, „het gaat om het opzetten van een infrastructuur, waar andere gezond heidswerkers in de toekomst verder mee kunnen. We willen daarom ook veel aandacht geven aan de medi sche training van lokale mensen. Va nuatu heeft geen artsenopleiding. Studenten krijgen hun opleiding in omringende landen zoals Australië. Er is dus een tekort aan artsen, maar er is wel een opleiding voor lokale 'health care workers'." Wij willen dit werk een jaar doen. In die tijd hopen we de kliniek zo te hebben ingericht, dat anderen ons werk kunnen over nemen." Louise en Fons de Gijzel hebben twaalf jaar geleden hun leven zo in gericht dat ze het met een klein bud get tot hun pensioen kunnen uitzin gen. Zelf hebben ze dan ook niets nodig." Ze vragen geld voor de kli niek en voor medicijnen. Ze denken 30.000 euro nodig te hebben. Dat wordt ondergebracht in de stichting Takita. Louise: „Op het eiland kun je nog geen spijker kopen. Dus we moeten alles invoeren. De tijd van het aan boren van fondsen is aangebroken. We hebben de laatste tien jaar veel geleerd van hoe het niet moet, daar om zorgen we er persoonlijk voor dat alles bij de kliniek aankomt." De bisschop is ingeschakeld voor de opslag en de belastingvrije invoer. Hun eigen schip is tijdelijk van alle franje ontdaan, omdat deze spullen hard nodig zijn in de kliniek. De twee mountainbikes, die ze altijd aan boord hebben, zorgen straks voor het vervoer op het eiland. „On ze Nederlandse diploma's zijn om gezet in Vanuatu diploma's. Bureau cratie doet ons niets meer. We kijken niet op een dag wachten. Het is de bedoeling dat volgend jaar maart een transportschip ons met alle spullen op het strand van Ambrym afeet en dan zien we wel." Louise zegt eerlijk dat ze af en toe wakker ligt van het idee om daar te wonen. Tegelijkertijd voelt ze de zeer primitieve omstandigheden ook als een deel van de uitdaging. Medisch zal het allemaal wel gaan lukken, denkt ze. „Maar organisatorisch krij gen we nog een hoop voor onze kie zen. Toch heb ik geen hoofdpijn en stress. Dat stopte twaalf jaar gele den. Nederland is rijk, maar wij zijn schatrijk met onze leefwijze." Saskia Stoelinga Stichting TAKITA bank: ING Leiden nr. 674071093 tnv stichting TAKITA email:ajuholland@hotmail.com/ www.takita.nl tel: Louise en Fons de Gijzel: 06-38501179 LEIDEN, 00.45 UUR TT et wordt tijd dat we weer eens iemand X X van de tv op het podium halen. Zullen we haar roepen? Maja! Maaajaaa!' Ongeveer drieduizend kelen in de Groenoordhallen brullen met dj Wipneus mee. „Maja! Ma aajaaa!" En dan zet dj Pim het plaatje op. 'Er was een land hier ver vandaan. Daar leefde eens een kleine bij. En zij beleefde, echt 't is waar. Een avontuur voor jou en mij. Dat kleine bijtje had een naam en heette Maja. M-A-J-A kleine bijtje Maja.' De zaal explo deert. Als vervolgens de assistent van het dj-koppel het podium opstapt met in zijn hand Maja zelf, niet groter dan 20 centimeter, is de beer helemaal los. „Maja, Maja!", roept de me nigte. „Willen jullie Willie er ook nog bij?", vraagt Wipneus. „Willie, Willie!" Daar komt zowaar ook Maja's giechelende vriendje het podium op. „Willie, Willie", joelt de zaal. Pim laat het decibellen giechelen via de me- gaboxen aan weerszijden van het podium. Voor de duizendste keer verkopen Wipneus en Pim dergelijke onzin aan een zaal vol feestgangers en dat jubileum wordt in Lei den gevierd. Toch een beetje de stad waar het allemaal begon. Inmiddels zijn Wipneus en Pim er rijk van geworden, maar hun for mule is nog steeds niet uitgewerkt. Sterker nog: hun publiek verjongt zelfs. En dat ter wijl bij dj Wipneus de eerste grijze haren zich bij de slapen aandienen en er ondanks zijn gespring en gedraaf op het podium het begin van een buikje zich onder zijn knalge le hemd aftekent. Zijn neus wipt trouwens helemaal niet, eer der is het een beetje een haakexemplaar, maar dat dondert niet. Hij is leuk, vindt de volle Groenoordhal als hij met een smile van oor tot oor zijn wedstrijdjes luchtgitaar spelen, of uit de maat dansen aankondigt. „En de winnaar, dames en heren, krijgt dit originele Fabeltjeskrant-prikblok, mét prik- pen. Hoera!" George Baker, Anita Meyer, Boney M; arties ten op hun retour of allang passé staan op uit het graf op het Wipneus en Pim-podium. En de zaal maar brullen. Vol mensen die ei genlijk helemaal niet van George Baker, Ani ta Meyer of Boney M houden. Of in elk geval hun neus ervoor ophaalden toen de arties ten hun echte hoogtijdagen beleefden. Wipneus lacht zich een breuk op het podi um. Schudt een meisje dat wat al te nadruk kelijk tegen hem staat aan te rijden van zich af en gooit nog maar eens hand lolly's de zaal in. Mensen, wat een feest! Paul de Vlieger ZATERDAG 11 DECEMBER 2004 NAVRAAG COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essen berg I-mail: directie hdcuz@hdc.nl oofdredactie: Jan Geert Majoor, Adriaan Brandenburg E-mail: redactie.ld@hdc.nl INTOOR (straat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden fox 071-5 356415 2e fox 071-5 356 325 richten fax 023-5 '50 5<>7 KTIEVERKOOP bes m b.t.. P-6813661 nlgoed: 023-5150 543 075-6813677 etailhandel: 071-5 356 300 ureaus kunnen contact opnemen 6813636 "VICE (gratis) P-5196800 (ENTEN betaling (acceptgiro) W (alleen aut. Inc.) 70 p/j €216,90 die ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het entsgeld ontvangen €0,50 korting V8 VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte Informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar ropese registratieautoriteit EMEA waarschuwt voor het gebruik itidepressiva door kinderen en jongeren. Zij lopen onder meer i een verhoogd een terechte ichuwing meent KARIN BEUNING apotheker in Noordwijk en (voerder voor alle apothekers in deze regio. Maar in Nederland en antidepressiva nauwelijks aan jongeren verstrekt. ielke antidepressiva gaat het, en wat doen die medicijnen Ujk? - »aat om selectieve serotonine heropname remmers als pro- »roxat, efexor en zo zijn er nog een aantal. De gedachte is j^nteel dat het gebrek aan het hormoon serotonine depressies rzaakt. Deze geneesmiddelen zorgen ervoor dat dit hormoon jersenen blijft zitten zodat de depressie sneller overgaat en bij jongeren kan dit dus juist averechts werken en zelf- ineigingen veroorzaken? at risico is aanwezig. Hoe dat komt weten we niet. Bij genees- ilenonderzoek wordt een groep gebruikers vergeleken met oep niet-gebruikers. Waardoor de verschillen precies ont- wordt niet onderzocht. Het kan zijn dat jongeren anders op edicijn reageren omdat hun hersenen nog niet zijn vol- I. Maar een verhoogde kans op zelfmoordneigingen kan ook - sychische oorzaak hebben. We zien dit verhoogde risico na- rki ook bij volwassenen. Voordat mensen aan antidepressiva s er vaak al heel wat gebeurd. Als het dan nog vier tot zes we- 7( ïurt voordat de antidepressiva aanslaan..., dat redden som- nensen niet." ■•Marijn Kramp foto: ANP UIT DE ARCHIEVEN wak worden deze antidepressiva aan kinderen verstrekt? ïebben het voor Noordwijk wcht en daar bleken acht- ingeren een van de antide- va te slikken waarvoor gewaarschuwd. Dit is op itale bevolking van 24.000 en niet veel. We hebben de nsten van het onderzoek veer een half jaar geleden ;oken in het reguliere over eet de huisartsen - dat ge in bijna alle gemeenten - hebben de medische dos- van de betreffende achttien ens doorgenomen. Zij hebben allemaal een serieuze aandoe- ■n slechts één van de achttien probeert het nu een tijdje zon- ij de rest wegen de baten tegen de risico's op." \ppen dus niet. id En - laat dat duidelijk zijn - dat moet niemand doen naar iding van dit krantenbericht. Stoppen met antidepressiva of dicatie afbouwen moet altijd in overleg met de psychiater ge- ,t n. Want huisartsen schrijven dit soort middelen niet voor inderen of jongeren." Oud-Warmonders Fons en Louise de Gijzel gaan een jaar op Vanuatu wonen om een kliniek op te zetten 1979, dinsdag 11 december N-In het kader van de actie 'Leiden tegen apartheid' is er in de een tentoonstelling met als thema Zuid-Afrika en de apart er opening namen kunstenaar Albert van der Weide en de rikaanse dichter Mazisi Kunene plaats in een kooi voor een meting tussen twee vuisten. Die eindigde onbeslist en de te- inders schudden elkaar de hand. Foto: archief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na Ing 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer t.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2, 1800 AA Alkmaar, onder vermelding van i Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan «lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. 1954, Zaterdag 11 December N - Gefluit, getsjilp, gekwinkeleer, dat is hetgeen U hoort als U ,St. Leonardus" aan de Haagweg 14 betreedt. Daar wordt deze door de club van vogelliefhebbers „Avibus" een vogel- Deze vereniging bestaat pas anderhalf jaar, maar het van haar leden is groot. Het resultaat daarvan kan men zien. Een buitengewoon fraaie collectie vogels in de teenlopende soorten is tentoongesteld. De prachtigste kleuren najen bewonderen. eu end zijn eveneens de mooie vitrines waar de kanaries, de parkie- blauwfazantjes, de zebravink, de Japanse nachtegaal, en ga zo zich in bevinden. Ook zijn er vele tropische vogels waarvan de leden zijn gekweekt. Leiden bezit pioniers op dit ge-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17