LEIDE Energiq neemt personeelsleden De Nie over 'We moeten harder worden' REGIO Polders profiteren van fusie Rijnland L Gevolgen bouwstop Leidse binnenstad nu pas voorbij R1 Thom de Graaf bezoekt Leiden Fakkels voor mensenrechten WINTERSE CURSUS IN SKI VALLEY fl> 7T (advBefó!ngiïjk nieuws voor hondenbezitters zaterdag 11 december 2oo4 Fons en Louise e Gijzel: 'geen h onderdokters' )e Overlast door etser op stoep an Stationsweg ituurder rijdt i\ te hard Een Leidse automobi- gisteravond aangehouden tt hij veel te hard reed op Uem de Zwijgerlaan. Bij iastest die de politie af- bleek de 33-jarige man j vijf keer zoveel alcohol in loed te hebben als is toe- De politie kwam hem ertt spoor tijdens een snel- :ontrole op de Willem de ;rlaan omdat hij 100 kilo- per uur reed. De bestuur- d door na het stopteken politie en werd pas op ïlmeerlaan tegengehou den rijbewijs is ingeno- (advertentie) door Paul de Tombe leiden - Energiq Installatietechniek heeft acht personeels leden overgenomen van het failliete De Nie Klimaat-Com- fort. De twee projectleiders en zes monteurs van het oud ste verwarmingsbedrijf van Leiden gaan aan het werk in het nieuwe onderkomen van het nieuwste fusieproduct van de stad. Energiq is ontstaan uit de samensmelting van de Leidse installatiebedrijven Elfa en JJ. de Jong Klimaattechniek en gaat per 1 januari officieel onder die naam werken. Dat gebeurt vanuit een nieuw onderkomen aan de Zaal bergweg op industrieterrein Roomburg, dat Energiq eind vorige maand heeft betrokken met 110 man personeel. Erik Fasseur en Arjen Veis, de twee directeuren van Ener giq, brengen volgende week bij de curator ook een bod uit op het klantenbestand en de naam De Nie. „Die zou den we graag aan Energiq toevoegen omdat De Nie heel lang een begrip is geweest in Leiden. We vinden het ook bijzonder vervelend dat die zaak kapot is gegaan. We be schouwen Wim de Nie niet als een concurrent, maar als een zeer goede collega. De Nie moest onlangs het faillissement aanvragen. Een paar honderd klanten van het 110 jaar oude bedrijf zijn nadien betrokken geraakt bij een ingewikkelde jurische strijd over de schulden van De Nie. Beleggingsmaat schappij Bovast uit Veenendaal eist dat de klanten hun openstaande rekeningen rechtstreeks aan Bovast betalen omdat De Nie daarvan geld had geleend. Eigenaar Boot van Bovast was op dat moment echter ook interimdirec teur bij De Nie. Volgens advocaat Versteegh van de Leidse firma moet Bovast wachten op de afhandeling van de schulden door de curator. Voor hun reparaties kunnen de klanten van De Nie intus sen terecht bij Energiq dat vorig jaar al onderhandelde over een overname van het verwarmingsbedrijf, „voordat de interimmanager verscheen." „We waren heel ver", al dus Fasseur en Veis, „en we vonden het ook jammer dat de gesprekken werden afgebroken. Maar inmiddels heb ben we een De Nie (een neef) in huis gehaald en met de personeelsleden die we hebben overgenomen kunnen we de reparaties voor oude klanten uitvoeren in de filosofie van De Nie." n van Lieftink komt u overal Terecht, betere deuren zijn s te vinden. Vervaardigd uit Jeréldbekende Schüco profielen lurzaam aluminium of kunststof. topkwaliteit met KDMO-keur. m binnen en overtuig uzelf, ir van onze showroom staat open voor u. leiden - Alle inwoners van de waterschappen Groot-Haar lemmermeer. de Oude Rijnstro men en Wilck en Wiericke pro fiteren van de fusie met het hoogheemraadschap Rijnland. Hun belastingaanslag valt vol gend jaar lager uit dan in 2004. Boeren in het gebied van De Oude Rijnstromen hebben zelfs een enorm voordeel: hun tarief daalt meer dan 60 procent. Gezinnen met een eigen huis hoeven 38 euro minder te beta len, eenpersoonshuishoudens 13 euro en gezinnen in een huurwoning acht euro minder. Boeren met veertig hectare land ontvangen in 2005 een aanslag die 3.500 euro lager uitvalt. Inwoners langs de kuststrook gaan er allemaal op achteruit. Gezinnen met een huurwoning in Haarlem, Leiden en Katwijk betalen volgend jaar 51 euro ex tra, gezinnen met een huurwo ning betalen 31 euro meer. Eenpersoonshuishoudens gaan er 26 euro op achteruit. Stedelingen gaan er op achter uit omdat zij nu gaan meebeta len aan de polderbemaling in de oostelijke gebieden van Rijn land. De kosten van polderbe maling werden voorheen opge bracht door bedrijven en inwo ners in de landelijke gebieden. Het hoogheemraadschap haalt volgend jaar in totaal 110 mil joen euro aan belasting op, dat is zes miljoen meer dan de vier oude waterschappen binnen haalden. Het exploitatiebudget omvat 135 miljoen euro. Het in vesteringsprogramma beslaat 300 miljoen euro. De nieuwe organisatie heeft werk voor 650 fulltimers en gaat binnenkort op zoek naar extra personeel. „We hebben twee jaar lang gwerkt aan de voorbe reiding van deze fusie", zei in terim-dijkgraaf E. Togtema gis teren. „Dat is een hele opgave geweest, maar dat is nu achter de rug. Gedurende die voorbe reidingsperiode gold een vaca turestop, waardoor we alle overgebleven 620 medewerkers een plaats in de nieuwe organi satie konden geven. We hebben zo'n 100 130 vacatures die we binnenkort gaan vervullen. Rijnland heeft een hoofdkan toor in Leiden en drie regiokan toren: in Hoofddorp, Leider dorp en Waddinxveen. IDE STELLING Paleis Soestdijk moet een museum worden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl leiden - Minister Thom de Graaf, van Bestuurlijke Vernieu wing en Koninkrijksrelaties, brengt maandagmiddag een bezoek aan Leiden, toevallig zijn woonplaats. Hij wil vooral weten wat de voortgang is van het Grotestedenbeleid in de stad. 'Integratie' is het hoofd onderwerp van zijn bezoek. De minister overlegt eerst met het college van B en W, waarna hij tijdens werkbezoeken onder andere de Ithada moskee aan de Bonairestraat bezoekt. Ook gaat hij langs bij projecten die met het Grotestedenbeleid zijn betaald. Zijn bezoek eindigt met een discussiebijeenkomst in buurthuis 't Spoortje. leiden - Dik ingepakt trokken ze door de stad om met een fakkel aandacht te vragen voor de mensenrechten. Amnesty International organiseert deze fakkeloptocht elk jaar op de internationale dag voor de rechten van de mens. De groep trok van de Beestenmarkt via de Breestraat, de Koornbrug en de Burcht naar de Oude Rijn alwaar in de Bakkerij een opwarmertje wachtte. Foto: Mark Lamers I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad r I gemeen Maatschappelijk Werk in Leiden heeft een diën- afgekondigd. Het spreekuur is gesloten. Mensen met chappelijke problemen kunnen zich alleen telefonisch lelden voor hulp vanaf januari. De Stichting Maatschappe- Mienstverlening Midden Holland kwam met de gemeente overeen om 1500 'dossiers' in 2004 af te handelen, maar ÉÏpvraag bleek het aanbod te overtreffen. Volgens directeur flam (55) heeft zijn stichting 'het onderste uit de kan ge en kan er niet meer van de maatschappelijk werkers wor- ;vraagd. „We moeten harder worden." het mogelijk dat u m met problemen moet iren? naken elk jaar in juni ctieafspraken met de emeenten in ons werk- 1 over het aantal dos- rn lat wij gaan doen. Dat iwe neer in een pro- iboek en we zeggen wat kket kost. De gemeen- nnen daarmee ak- gaan, meer vragen of linder. Met Leiden en we 1500 dossiers af, aantallen gaat het eer mensen. 'Een dps- in bijvoorbeeld ook zin zijn. Wij zagen eind Ier aankomen dat wij I ie 1500 dossiers heen ■en gaan. Vroeger letten llar niet zo op. Onder chappelijk werkers e nog wel roepen: 'hop kan nog meer boven lat gaat echt niet meer. erken zo efficiënt, we n het onderste uit de ïhaald. Als we meer 'n doen, raken onze chappelijk werkers Jannen." kvfcoer u pijn doen. Men- tro e in echtscheiding zit- maken hebben met ijk geweld, mensen die vn zijn, daar gooit u de >oor in het slot. dat lijkt zo. We stellen le vraag: is de situatie !ze cliënt levensbedrei- ets Kan het wachten of n ds iemand uit zijn huis j I gezet, is dat niet le- edreigend. We willen el de deurwaarder bei er iets te regelen is, indien niet, dan kun- 'e niets doen. Maar ja, nzen tussen niet en wel c 'bedreigend, zijn vaag. praktijk slibt er dus wel g >or, oftewel: de voor op slot, maar de ach- Tstaat open." Dus in de praktijk bent u niet zo bikkelhard? „Zo is het. We kunnen op zijn minst doorverwijzen. Wij zijn gelukkig niet de enige eerstelijnsvoorziening in de stad. We hebben de Stads bank voor schuldhulpverle ning en tweedelijnsgezond heidszorg, zoals de Rijngeest Groep en Bureau Jeugdzorg. Mensen kunnen ons ook bel len. Als het probleem met een telefoontje op te lossen is, kan dat wel. De gemeente weet ook dat we alles op alles zetten om mensen te helpen. Dat kun je misbruik noemen, ja. We hebben ons nooit hard opgesteld. We moeten harder worden." Hoeveel nieuwe dossiers had u in december normaalge sproken geopend „We krijgen gemiddeld vijf tien nieuwe gevallen per week, dus zeg zestig a 65." Maar december is voor veel mensen toch een moeilijke maand? Eenzaamheid drukt zwaarder rondom de feestda gen. „In december houden de mensen zich juist groot. Ze willen het 'gezellig houden'. Wel bellen ze naar de telefo nische hulplijn SOS, vooral 's avonds. Dan willen ze de eenzaamheid wat van zich afpraten. In januari krijgen we doorgaans de piek. Je ziet het ook in de zomermaan den. Mensen met relatiepro blemen gaan dan op vakan tie, dat zien zij als een kans om relatieproblemen uit te praten. Soms verwekken ze 'relatiekinderen', dat is een laatste strohalm om een rela tie goed te houden of te krij gen. Maar ja, vaak gaat het juist fout tijdens de vakantie. Na hun terugkeer zoeken ze dan hulp bij ons." In uw persbericht stelt u dat u door Janet van Dijk leiden - De gevolgen van de bouwstop in de Leidse binnen stad zijn nu pas voorbij. Hoe wel PvdA-wethouder Hille- brand in mei meedeelde dat de bouwstop was opgeheven, kwam pas begin deze maand een verklaring van geen be zwaar binnen van de provincie. Dat betekent dat nu pas weer de gebruikelijke termijnen voor een bouwaanvraag gelden. Het afgelopen jaar duurde de procedure veel langer, omdat elke bouwaanvraag moest wor den beoordeeld door de Rijks dienst voor de Monumenten zorg. Bovendien moest er een verklaring van geen bezwaar worden afgegeven door de pro vincie. Dat laatste hoeft niet meer nu Gedeputeerde Staten een verklaring hebben afgege ven voor het hele gebied. Daar door hoeft Monumentenzorg de afzonderlijke bouwaanvra- gen ook niet meer goed te keu ren. De bouwstop werd ingesteld toen de rechter in augustus vo rig jaar vaststelde dat de ge meente Leiden had verzuimd een aantal bestemmingsplan nen aan te passen, vooral voor de binnenstad. De gemeente besloot ze versneld te vernieu wen, en stelde bovendien een noodprocedure in, waardoor er voorlopige vergunningen kon den worden gegeven voor pro jecten, om de ergste problemen te voorkomen. Hoewel de verklaring van geen bezwaar van GS inmiddels bin nen is, zijn de nieuwe bestem mingsplannen nog niet vastge steld door gemeenteraad. Het eerste aangepaste bestem mingsplan, waaronder veertig procent van het centrum valt, wordt waarschijnlijk medio vol gend jaar vastgesteld. Daarna wordt begonnen met het nieu we bestemmingsplan voor de rest van de binnenstad. Bouwplannen voor rijksmonu menten moeten overigens nog wel door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg worden be oordeeld. Voor gebouwen met de status van gemeentelijk mo nument is goedkeuring van de gemeentelijke afdeling monu mentenzorg nodig. Hillebrand verzekerde half mei dat de bouwstop in de gehele binnenstad voorbij was. 'We gaan nu weer bouwvergunnin gen afgeven', deelde hij mee. De wethouder concludeerde destijds dat de affaire 'niet tot echte schade' had geleid. (advertenties) Ski Valley op Duinrell biedt gezellige cursussen voor jong en oud. In de frisse buitenlucht leert u op de borstel banen de techniek van het skièn, snowboarden of langlaufen tot in de puntjes. En bij max. 5 °C zorgen machines voor echte sneeuw I Schrijf u nu in voor een vierweekse WINTERCURSUS. De ideale voorbereiding op uw wintersport o.l.v. professionele leraren. Wintercursus 2 start al op zaterdag 8 januari Bel snel voor reservering/informatie! meer hulpvragen krijgt door de 'onveilige situatie' in Ne derland. Wat bedoelt u daar precies mee? „De moord op Theo van Gogh bijvoorbeeld. Dat geeft mensen een onrustig gevoel. Die gebeurtenis heeft veel al lochtonen diep geraakt. Ze voelen zich erdoor in een hoek gezet, maar hoe komen ze er weer uit? Ze hebben be hoefte om erover te praten. Die komen dan naar het Al gemeen Maatschappelijk Werk. Ook televisieprogram ma's waarin maatschappelij ke problemen aan de orde komen, zetten mensen aan tot het zoeken van hulp. Dat gaat vaak onder de vlag van Stichting Correlatie, maar dat zijn wij ook." Hoe moet het nu verder? „We gaan opnieuw met de gemeente Leiden praten over betere productieafspraken. Maandag heb ik al een af spraak met onze contact ambtenaar. We hebben brie ven gestuurd naar de ge meenteraad. Ik heb contact gehad met Greetje van Gru ting, de voorzitter van de raadscommissie Sociale In frastructuur. Er is inmiddels een overbrugging van een halve baan voor januari. Dan kunnen we de wachtlijst wegwerken die we in decem ber hebben opgebouwd. Ver der zou ik graag niet meer met tien gemeenten apart willen onderhandelen over productieafspraken, maar dat één gemeente daarin het voortouw neemt. Verder wil len we graag werken met meerjarenbegrotingen. Dat zou ons ontzettend veel werk schelen." Hoeveel geld hebt u precies nodig om alle nieuwe geval len te kunnen helpen? .Anderhalf a twee voltijdsba- nen. Eén voltijdsbaan kost ons ongeveer 78.000 euro." Dat lijkt een redelijke eis. „De gemeente vindt het duur, ha ha." tekst: Wilfred Simons foto: Hielco Kuipers ledereen heeft er een hekel aan in een drol te stappen. Maar hondenpoep is méér dan alleen vervelend. Mensen kunnen er ook ziek van worden, door besmetting met de eitjes van de spoelworm. In Leiden bent u daarom als hondenbezitter overal in de stad verplicht de poep van uw hond op te ruimen. De enige uitzondering op deze regel zijn de hondenuitlaat stroken Kinderspeelplaatsen zijn voor honden verboden terrein. Verder moet u uw hond overal aangelijnd houden, behalve op de uitrenvelden. Maar ook daar geldt de opruimplicht! Houdt u zich niet aan deze regels, dan kunt u per overtreding een boete krijgen van 30. Zorg, als u de hond uitlaat, dat u zakjes meeneemt om de poep mee op te ruimen. Dat kun nen gewone boterhamzakjes, kleine pedaalemmerzakjes of speciale papieren zakjes uit de dierenwinkel zijn. Het zakje met inhoud kunt u vervolgens gewoon in de dichtstbijzijnde afvalbak of hondenpoepbak gooien. Hjimposlcrs roals hiernaast afgebeeld. kunt u afhalen bi| hel Swv«punl Woonont|evm| (Admiraal Banrkeftmg ISI. het Stadhuis, hel Stadsbomtiuis tl jngejiathl 7?) en bi| Stadstouicht (Zonnevrlrhtraat 101

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13