Kantoren nauwelijks te verhuren ECONOMIE 'Het draait bij Arriva alleen nog om geld' V&D krabbelt op 'Sociaal akkoord blijkt nu al een zeperd' Neelie wil in Brussel geen 'pussycat' zijn Nederlandse ingenieurs ontwerpen motor JSF CPB: In 2005 minder werklozen Sanering bij Opel kost Duitsland 9500 banen Dubai krijgt hoogste gebouw Rapport projectontwikkelaars innencrèche or kerstinkopen De Britse warenhuis- Marks Spencer heeft in lialen een mannencrèche icht. Daar kunnen verveel- rels terecht als ze geen zin hebben in kerstinkopen iun vrouw of vriendin. De ien kunnen zich in de op- vermaken met computer tjes, op afstand bestuur- autootjes of met videoban- ran historische voetbal- trijden. De kerstopvang is steden Londen, Aberdeen, jurgh, Gateshead, Cardiff leffield. ikweek in È:s visvangst' c - De kweek van vis- ïlpdieren en zeeplan- ïet land' moet op ter- Haadwerkelijk een goed al- ief zijn voor de vangst van :n op zee. Dierenwel- ;ezondheid en de kwali- de vis zelf krijgen bij het ;elen en verbeteren van eek een centrale plek, het Innovatieplatform [tuur gisteren laten we- I idense metro ikt op eBay 23 n - Tube Lines, exploitant rie metrolijnen onder :n, zoekt geregeld op in- naar onderdelen voor 1° erouderde sein- en signa- ssystemen. Het intemet- »huis eBay wordt geregeld ht, aldus Jim Haynes, di- ir van Tube Lines, tegen tse krant The Guardian. e jaren geleden zocht Lines al in een museum mderdelen. De onderne- maakt veel winst en krijgt eld kritiek op de verouder- at van de metrolijnen. .60 J 40 (kalis aan het min Oatar ^40 idrecht - Baggeraar Bos- •90 gaat meebouwen aan een lie start- en landingsbaan ,30 pe internationale luchtha- Doha (Qatar). De Pa- :chtse onderneming iet drie andere bagger den voor de benodigde iwinning. Met de order f.18 [bedrag van 337 miljoen 90 gemoeid. Het aandeel lio pis hierin is 30 procent. Ie aanleg van de start- en ;sbaan moet het interna- consortium 60 miljoen ce meter zand winnen. vrijdag lO DECEMBER 2004 1» Unie schrapt iderden banen Zelfs anti-stakingsbolwerk Zwartsluis doet mee aan actie bij busmaatschappij door Jeile Boonstra zwartsluis - Veel koffie. Gevul de koeken. Petjes van de bond. Sjaals met de tekst: 'Arriva laat je niet in de kou staan, maar chauffeurs wel!' Actie dus, en niet zo'n beetje ook in het werkgebied van busmaatschap pij Arriva. Zelfs in Zwartsluis, het zuidelijkste filiaal van de vervoersgigant, staakten alle chauffeurs gisteren mee. Opval lend voor het stadje dat niet erg van actie houdt. 'Maar dit keer gaat alles plat'. Zesentwintig chauffeurs had den in alle vroegte moeten op stappen voor hun ritjes naar Zwolle, Emmeloord, Dedems- vaart of Steenwijk. Maar halver wege de dag stonden de bussen nog steeds in grim gelid in de remise. Op de bushokjes wap perde een A4-tje met een ver ontschuldiging: er wordt niet gereden! De chauffeurs hebben zich ver zameld in de wachtruimte. On wennig, zitten ze daar. Maar de boosheid en vastbeslotenheid zijn er niet minder om: de 62 ontslagen die Arriva recentelijk aangekondigde, moeten van ta fel - zo zeker als wat. Niet dat het henzelf treft, de bezuinigin gen van 7,5 miljoen richten zich vooral op Assen en Groningen. „We doen dit uit solidariteit, het is tot hiér en niet verder." door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Neelie Kroes, Euro pees commissaris voor mede dinging, heeft haar visitekaartje afgegeven. Ze heeft drie bedrij ven bestraft met boetes van te zamen ruim 66 miljoen euro. Daarnaast heeft ze een fusie van Portugese energiebedrijven verboden. „Privé vind ik het leuk als ik 'pussycat' genoemd word. Vandaag heb ik bewezen dat ik dat in mijn werk niet ben en ik zal het de komende vijf jaar ook niet zijn", zei ze. Kroes legde tijdens haar eerste persconferentie een verband tussen de kritiek dat ze te goed bekend zou zijn met het be drijfsleven om een goede 'scheidsrechter' te zijn, en haar eerste besluiten. „Deze beslis singen zijn het bewijs dat ik in staat ben om harde maatrege len te nemen en het niet alleen bij woorden laat", aldus Kroes. i.46 !:?i ic i:S| - i,82 r 1,20 ht - De Arbo Unie schrapt j,47 lid jaar 265 banen en in j hog eens 320. Gedwongen \',22 Igen zijn daarbij niet uit- '.95 (en. Dit heeft de grootste 5j [ienst van Nederland, die BI arbeidsplaatsen telt, '■2° pn aangekondigd. Mede le daling van het ziekte- in is de groei van de ar- rkt dit jaar omgeslagen in eergang. De Arbo Unie snijden in de kosten om oncurrentiepositie te ver en. Personeelskosten vor- neer dan 80 procent van ale kosten van het bedrijf. ten 1,3 cent omhoog iurg - De prijzen zijn in iber met 1,3 procent ge- vergeleken met dezelfde d vorig jaar. Dit betekent inflatie licht is afgeno- Dat heeft het Centraal Bu- oor de Statistiek (CBS) a gezegd. In oktober was op jaar stijging 1,4 pro- Ie daling van de inflatie vooral veroorzaakt door sontwikkeling van auto- stoffen. in prepensioen ir kappers RDam - De Algemene Ne- idse Kappersorganisatie hoeft niet mee te wer- in het invoeren van een nsioenregeling per 1 ja- 2005. Dit heeft de recht - in Amsterdam gisteren lid. De CNVBedrijven- en de Kappersbond FNV in in kort geding geëist ANKO de afspraken na- die twee jaar geleden zijn ikt. Volgens die afspraken ir 1 januari 2005 de VUT n omgezet in een pre- lenregeling. Werknemers 'kgevers zouden elk de de premie betalen. ihonderd islagen NedCar f Bij autofabriek NedCar b moeten 135 medewer- le laan uit. Voor honderd fen geldt een gedwongen tg, de rest kan gebruik pvan een 58+ regeling, eeft directeur G. Butschek ledCar gisteren bekendge- t Het gaat om administra- psoneel. Twee weken ge maakte Nedcar al bekend [honderd tijdelijke banen pappen. uithoorn/anp - Het Neder lands ingenieursbureau Ned- tech gaat belangrijke onderde len van de motor van het nieu we gevechtsvliegtuig Joint Stri ke Fighter (JSF) ontwerpen. De opdrachtgever is het Britse Rolls-Royce. Een aantal ingenieurs van Ned- tech verhuist tijdelijk naar het hoofdkantoor van Rolls-Royce in Bristol, Groot-Brittannië. Naarmate het werk vordert, den haag/anp - Het aantal werklozen zal volgend jaar 525.000 bedragen. Dat voor spelt het Centraal Planbureau (CPB) in een gisteren gepresen teerde raming. In september ging het CPB nog uit vqn 550.000 werklozen in 2005, te gen 495.000 dit jaar. Over de economische groei is het planbureau wat somberder. Door de hoge olieprijzen treedt er een vertraging op, waardoor rüsselsheim/anp-dpa - De sa nering die het Amerikaanse au toconcern General Motors (GM) bij zijn vestigingen in Eu ropa wil doorvoeren, kost bij de Duitse Opel-fabrieken 9500 ba nen. Gedwongen ontslagen blij ven achterwege, zo heeft Opel gisteren laten weten. GM maakt eind oktober bekend in Europa 12.000 banen kwijt te willen om de activiteiten weer winstgevend te maken. Toen zou Opel 10.000 arbeidsplaat sen moeten inleveren. Het plan leidde tot grote onrust onder het personeel. Met het voorko men van gedwongen ontslagen is de grootste onzekerheid weg genomen. De meeste banen verdwijnen bij Opeis hoofdvestiging in Rüs- selsheim. Verder gaan er bij de vestiging in Bochum ongeveer 3600 banen verloren en in Kai- serslautem ongeveer 400. Klaus Franz, voorzitter van de centrale ondernemingsraad van Opel, liet op een drukbezochte personeelsvergadering weten dat GM ongeveer 750 miljoen euro beschikbaar stelt om de sociale gevolgen van de maatre gelen op te vangen. De meesten van de getroffen werknemers komen bij een her plaatsingsbureau terecht of krijgen een afvloeiingsregeling. Een geheel nieuw deuntje voor Zwartsluis, waar in 2000 en in 2003 (bij de landelijke actiesta king) nog redelijk wat werkwil ligheid was. Noch de lokale vakbondsman nen noch de chauffeurs willen met naam in de krant: staken blijft 'n beetje taboe, dat doe je niet. Sommigen werken net als hun vader op de streekbus, en gestaakt is er eigenlijk nooit. 'Je mag de reiziger nooit duperen', is het arbeidscredo dat er in de cennia van dienstbaarheid is ingeramd. Dat het hele dienst rooster nu wel plat wordt ge legd, zonder discussie zelfs, is een veeg teken. „De bonden zeggen dat er nul ontslagen no dig zijn, en kunnen dat becijfe ren, maar de directie houdt zich doof. Ze zullen moeten le ren luisteren." Maar onderhuids speelt meer. Het is vooral allemaal minder leuk geworden. „Het knusse busbedrijf noordwesthoek is in 1992 opgeslokt door grote broer Arriva. Lijnen zijn opgedoekt, de bussen versoberd, die ko men uit nu uit Engeland met oncomfortabele bankjes en zonder dubbel glas. Koud en kaal. Playmobiel, noemde een reiziger de nieuwe bus laatst. We hadden hier vroeger een prachtig bedrijf: je mocht de di recteur bij z'n voornaam noe men, hij noemde jou ook bij de voornaam, wist precies wie er ziek was. Een zeer sociaal voe lende man ook." Ze hebben ze het gevoel dat ze een nummer geworden zijn, een fte waarop bezuinigd kan worden. „Oudere chauffeurs willen ze het liefst lozen voor een uitzendkracht, die goedko per is vanwege de uitgeklede CAO voor nieuwkomers." Arriva doet de post Zwartsluis binnenkort over aan Connex- xion, alsof 't een spelletje Mo nopoly is. De chauffeurs moe ten dan misschien naar Zwolle, Apeldoorn of Harderwijk om 's morgens hun bus op te pikken. „Vroeger hadden we de laagste kosten per kilometer in heel Drie bedrijven - Akzo Nobel, BASF en UCB - moeten samen 66,3 miljoen euro betalen om dat ze verboden prijsafspraken hebben gemaakt over chemica liën. „Ik ga een beleid van nul tolerantie voeren ten opzichte van kartels die de klanten bena delen", verklaarde Kroes. Een tweede beslissing verbiedt een Italiaanse en een Portugese energiemaatschappij om sa men een derde, Portugese gas leverancier over te nemen. „Slecht voor de Portugese klan ten en slecht voor de concur rentie binnen de Portugese in dustrie", luidde het oordeel van de commissaris. Volgens Kroes heeft de Portuge se Commissievoorzitter Barro- so, die als premier de deal zag ontstaan, een 'voorbeeldige rol' gespeeld. „Er is bij hem geen spoor van belangenverstrenge ling te zien geweest. Hij heeft over deze zaak met mij geen contact opgenomen." krijgt de thuisbasis van Nedtech in Uithoorn meer te doen. De Amerikaanse JSF moet vanaf 2012 de F-16's vervangen. Ne derland heeft 800 miljoen dollar betaald aan de Amerikanen om mee te mogen doen met de ontwikkelingsfase van het vlieg tuig. Daarmee bedong het kabi net korting op de uiteindelijke prijs van het toestel en kan de Nederlandse industrie meedin gen naar lucratieve contracten. de groei volgend jaar op 1 pro cent uitkomt. In september raamde het CPB voor volgend jaar nog een groei van 1,5 pro cent in 2005. Het verwachte fi nancieringstekort valt gunstiger uit. Niet 2,6 procent maar 2,25. Minister Zalm (financiën) was 'niet somber' over de nieuwste ramingen. Volgens hem gaat het om 'kleine verschillen die passen bij de huidige onzeker heid'. Ook zijn er plannen voor deel tijdpensioen en samenwerking met toeleveranciers voor de op vang van het personeel. Volgens personeelsdirecteur Norbert Küpper zal Opel ook volgend jaar en het jaar daarna verlies lijden, ondanks de be zuinigingsmaatregelen. GM denkt met de banenverminde ring in Europa jaarlijks 500 mil joen euro te kunnen besparen. seoul - Dubai krijgt het hoogste gebouw ter wereld. Het Zuid-Koreaanse concern Samsung liet gisteren weten dat het een internationaal consortium gaat leiden dat in het emiraat een gebouw neerzet van 800 meter hoog. De order voor het pand, dat 160 verdiepingen krijgt, is 850 miljoen dollar groot. De nieuwe kolos, Burj Dubai genaamd, krijgt een vloeroppervlak van 500.000 vierkante meter. In het ge bouw komen een hotel, een winkelcentrum, kantoren en luxe appartementen. De toren in Dubai gaat het nieuwe World Trade Center in New York overtreffen, dat 541 meter hoog moet worden. Artist impression: EPA Gestrande reizigers krijgen op het busstation van Heerenveen infor matie over de staking. Foto: GPD/Siep van Lingen Nederland, nu zeggen de nieu we bazen dat onze lijnen 'te duur' zijn geworden. Alle geld wordt eruit geknepen om de aandeelhouders elk jaar weer wat winst te garanderen. Dat is het verhaal geworden: het gaat niet meer om de bus of om de passagier, het draait alleen nog om geld." voorburg/anp - Een miljoen vierkante meter kantoorruimte is nauwelijks meer te verhuren. Ook als de economie aantrekt, zal voor deze meters amper een huurder te vinden zijn omdat er te weinig parkeerplaatsen bij zijn of omdat ze op niet goed be reikbare plaatsen liggen. Dat staat in het overzicht van alle gerealiseerde, in aanbouw zijnde en geplande kantoren en winkels in Nederland vanaf 2003, dat de Vereniging van Ne derlandse Projectontwikkeling Maatschappijen (Neprom) gis teren heeft gepubliceerd. Nederland heeft in totaal 43 miljoen vierkante meter kan toorruimte, aldus DTZ Zadel- hoff, een toonaangevende be- drijvenmakelaar. Het aantal be schikbare vierkante meters be draagt 5,8 miljoen. „Voor het eerst in de geschiede nis kunnen we geconfronteerd worden met grootschalige en langdurige leegstand van ver ouderde kantoorpanden", schrijft voorzitter Ruigrok van de Neprom in zijn voorwoord. Dat is vooral een probleem voor de eigenaren die hun ver lies zullen moeten nemen, maar het is ook een maatschap pelijk opgave, aldus de Ne- prom-voorman. In zijn ogen is de inzet van de overheid nodig. Dat zou kun nen via fiscale maatregelen waaronder het belastingvrien- delijke stimulansen voor herin vesteerders of door het versneld afschrijven fiscaal aantrekkelijk te maken. De verouderde kan toren moeten worden heront- wikkeld. Kantoren geschikt maken voor woningen lijkt niet de beste op lossing, zo liet Neprom-direc- teur Fokkema weten. „Kanto ren langs de snelwegen komen niet in aanmerking. Panden in steden zouden eer der in aanmerking kunnen ko men, maar dan nog zijn ze al leen tegen zeer hoge kosten ge schikt te maken voor bewo ning." Sluiting twaalf winkels afgeblazen amsterdam/gpd - De waren huisketen V&D herstelt zich sneller dan verwacht. Het be drijf heeft definitief plannen af geblazen om twaalf kleinere warenhuizen te sluiten. De twaalf maken, na een sanering, weer winst. V&D kwam vorig jaar in troebel water terecht. Door hoge kos ten en teruglopende klandizie leed de keten verlies. Moeder Vendex KBB greep daarop fors in. De twaalf kleinste vestigin gen werden, in februari en juli van dit jaar, gesloten. Nog eens twaalf vestigingen stonden op de nominatie het zelfde lot te ondergaan. Vendex KBB, inmiddels van de beurs gehaald door investeerders KKR, Change Capital Partners en Alpinvest, wilde daarover in februari volgend jaar een defi nitief besluit nemen. Onlangs is echter besloten de twaalf, waaronder vestigingen in Purmerend, Beverwijk en Al phen aan den Rijn, open te houden. „Ze dragen inmiddels weer positief bij aan het be drijfsresultaat", zegt woord voerder Peter van Bakkum van V&D. „Dat is het gevolg van stringente kostenbesparingen. En in deze vestigingen is ook heel hard aan herstel gewerkt." De warenhuisketen werkt ook aan nieuwe activiteiten. Zo wordt vandaag in de Amster damse Kalverstraat 'traiteur' La Place Mangerie geopend. De klant stelt er zijn eigen warme of koude maaltijd samen, die. ter plekke wordt bereid en inge pakt. La Place verkocht al broodjes, pizza's en quiches; in de Mangerie worden daar on der meer pastagerechten en zelfs kreeft aan toegevoegd. V&D wil, als de eerste in de Kal verstraat een succes word. de horecaformule ook in andere vestigingen in het land introdu ceren. In Almere en Arnhem is alvast ruimte gereserveerd. Hoeveel vestigingen er komen, hangt af van de manier waarop de take-away in Amsterdam het doet. „La Place Mangerie zal je in deze vorm en omvang niet snel ergens anders zien", aldus Van Bakkum. „Maar als dit een succes wordt, zul je de Mange rie vooral in de grote steden te genkomen. Want onderdelen van het concept kunnen zeker elders worden gebruikt." Medewerkers van Opel kregen gisteren te horen dat in Duits land 9500 banen verdwijnen. Fo to: EPA/Roland Weihrauch door James McGonigal culemborg - De meest gematigde vak centrale, de MHP, is gisteren met frisse tegenzin akkoord gegaan met het sociaal akkoord tussen kabinet, bonden en werkgevers. De grootste bond van de MHP (160.000 leden) is De Unie. Voor zitter Jacques Teeuwen ziet dat het ver zet binnen de MHP dit keer niet alleen van zijn club komt. Waarom is de MHP dan toch niet dwars gaan liggen? „Iets is beter dan niets, heeft een van mijn leden de afgelopen dagen gezegd. Maar veel scheelt het niet. De inkt van het akkoord was nog niet droog, of bijna alle partijen lieten weten zich er niet aan te zullen houden. Het is eens te meer bewijs van mijn stelling dat je de econo mie niet op centraal niveau moet willen sturen. De heroprichting van het polder model is nu voor de tweede keer mis lukt, dat komt nooit meer goed." Legt 11 dat eens uit? „Wat heeft een akkoord voor zin waar aan niemand zich houdt? De bonden stellen gewoon een looneis. De werkge vers zeggen zich niet te zullen houden aan toegezegde bijdragen in de kinder opvang en de levensloopregeling. Beide partijen vertellen en ontkennen verha len over 'gewoon' eerder stoppen met werken op je 60ste. De prijzen stijgen gewoon door. De drie vakcentrales heb ben het slecht gedaan. Voor de 300.000 demonstranten op het Museumplein op 2 oktober is dit akkoord nu al een ze perd. En in januari kijkt iedereen hele maal op zijn neus, als het eerste nieuwe loonstrookje binnen komt. Het succes van de acties en demonstraties is niet verzilverd, het is verkwanseld." Maar de strijd gaat toch gewoon door, zij het aan de CAO-tafel? „Of daar te repareren valt wat er alle maal aan schade is aangericht. Daar is het te laat voor en daar is ook geen geld voor. Bovendien betekent repareren te rugkijken naar het verleden. Dat bete kent dat wéér niet gesproken wordt over de toekomst: innovatie, productiviteits- stijging en slimmer werken. Dat is heel slecht voor de Nederlandse economie." Wat gaat er nu gebeuren? „Ik zie het somber in. Werkgevers blij ven banen uitplaatsen naar het buiten land, de mensen leveren koopkracht in, de overheid wil via belastingverlaging niet bijspringen. Het is de vraag wat daar nog in CAO's van te maken valt. We zullen het zeker proberen, maar op langere termijn is het een heilloze weg. We zullen in Nederland naar andere op lossingen moeten gaan zoeken Welke kant moet het dan op? „Ik noem dat sociale innovatie. Niet meer dingen op centraal niveau regelen, maar lager, per sector of desnoods per bedrijf. Maatwerk. Waarom zou iemand bij voorbeeld geen atv- of vakantiedagen mogen verkopen aan zijn baas, als hij het geld dringend nodig heeft om zijn inkomen op peil te houden? Dan kan hij toch zeker zelf wel uitmaken? Nu mag dat simpelweg niet. Ik bepleit oplossingen die de mensen zelf willen, op het niveau waarop ze dat zelf kunnen bepalen. Ik denk dat werkgevers dat ook aantrek kelijk vinden. Daar ligt een nieuwe uit daging voor de vakbeweging."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9