Congo ergste conflict in de moderne tijd BUITENLAND cadeau Soldaten Rode Khmer schuilden 25 jaar in jungle Mooie Julia Timosjenko is niet zo onschuldig Nog 17 dagen om iedereen "jouw mooiste kerstvideo te sturen IRC: Duizend doden, per dag Mooier, hoger en sneller Olie in ruil voor hygiëne Sharon mag praten over Duizenden Amerikanen deserteren vanwege Irak coalitie met Arbeidspartij Politici wereldwijd als als meest corrupt gezien NEC N410i KLM-vliegtickets trlamd door maak-Botox - Vier mensen in de «rikaanse staat Florida zijn Rind geraakt nadat ze waren - jecteerd met een imitatie Botox, het middel om rim- te verwijderen. De vier I, itoffers hebben botulisme ■lopen en verkeren in kri- toestand. Botox bevat de Jerie die botulisme veroor- t. Die verlamd alleen de rwaarin het is ingespoten, - t bij de slachtoffers heeft de - ene veel meer schade aan- ■ht. Ze kochten de namaak te via internet. Onder de itoffers is de arts die de in- k mogelijk heeft toege- id. Wat er precies is ge- d, is moeilijk te achterha- omdat geen van de slacht- s kan praten. eer arrestaties or 'Madrid' no - De Spaanse politie woensdagavond in het d-Spaanse Irün een Syriër en Algerijn gearresteerd in and met de aanslagen in rid in maart. De twee heb- contacten gehad met ple- van de aanslag. Ze worden 'X nog niet verdacht van di- betrokkenheid. De Syriër lal langere tijd gevolgd de politie die in de Baski- provincie Guipüzcoa naar ixtremistisch netwerk L gen jaar cel or babymoord Een 36-jarige vrouw die pasgeboren baby heeft oord, moet negen jaar de i. De jury en rechters van erechtshof van Gent heb- lie straf opgelegd. De whad de zwangerschap en lling geheim gehouden, voor haar man en hun drie re kinderen. Enkele uren bevalling deed ze haar tje een prop in het mond. :t het kind stikken en gooi- ;t lijkje in een rioolputje, loeder handelde volgens irechtspsychiater in een illing: ze vond zichzelf te raor een vierde kind. vrijdag 10 DECEMBER 2004 k in Canada lohuwelijk lout,cambodja/reuters - Toen Vietna mese soldaten in 1979 zijn dorp binnen vielen, vluchtte Romam Chhung Loeung, een Rode Khmer soldaat, met zijn familie de ondoordringbare jungle in. Vijfentwintig jaar later kwamen zij er uit tevoorschijn, gehuld in kleding ge maakt van boombast en bladeren. Ze wisten niet dat de oorlog voorbij was en Pol Pot overleden. De vluchtelingen overleefden al die ja ren door te eten wat de jungle hen bood. Angstig vermeden zij ieder contact met mensen, ze verdachten iedereen ervan een vijand te zijn.Als we geweerscho ten hoorden of mensen die bomen om kapten, vertrokken we naar een andere plek", vertelt Romam Chhung Loeung. Lek Mun, 15 toen hij vluchtte en thans 39, denkt met verschrikking terug aan de dag dat Vietnamezen zijn dorp bestorm den. De invasie was bedoeld om Pol Pot en zijn ultra-maoïstische Rode Khmer te verdrijven. Toen de vier families van in totaal twaalf mensen op de vlucht sloe gen, namen ze zoveel mogelijk wapens, kleding, eten en kookgerei mee. Maar na jaren in de jungle, met hun bezit kapot of versleten, werden ze gedwongen als beesten te leven. Toen het eerste kind - van in totaal 22 - geboren werd, begon men kleding uit boombast en bladeren te maken om het te beschermen tegen de kou en malariamuggen. Naast tijgers, beren en slangen moesten ze ook oppassen voor de uit de Vietnam oorlog achtergebleven landmijnen. De enige menselijke wezens die de kinde ren zagen, waren de mensen uit de groep. Trouwen met een familielid was geen uitzondering. Toen de groep de dertig personen oversteeg en de gezond heid van de mensen steeds verder ach teruit ging, begon men te verlangen naar de gewone wereld. Vorige maand wer den ze door de politie van Laos tot ver rassing van de familie teruggebracht naar Cambodja. new york/kinshasa-anp - Anar chie, geweld en de tekorten die daardoor ontstaan eisen in de Democratische Republiek Congo nog iedere dag duizend mensen levens. Dat meldt de in New York gevestigde onafhankelijke organisatie IRC (International Rescue Committee). De IRC schat het aantal mensen dat in het kolossale land is om gekomen als gevolg van ge welddaden op 3,8 miljoen sinds 1998. Het is daarmee een van de dodelijkste conflicten uit de moderne geschiedenis en ver reweg het bloedigste van van daag de dag. De helft van de slachtoffers waren kinderen on der de vijf jaar oud. In grote de len van Congo hield de destijds al passieve staat in 1998 vrijwel op te bestaan na de val van pre sident Mobutu en de aanvallen van Afrikaanse landen en rebel len vanuit het oosten. De eco nomie is door de onveiligheid geruïneerd. Gezondheidszorg ontbreekt vrijwel in grote delen van het land. Ondervoeding en ziekten zijn de voornaamste doodsoorzaken. De IRC beklemtoont dat de on veiligheid in vooral oostelijk Congo de voornaamste factor is die de sterftecijfers opdrijft. Volgens de organisatie is het re latief eenvoudig daar iets aan te doen. In de stad Kisangani werden bijvoorbeeld VN-blauwhelmen gestationeerd om plaatselijke gevechten te stoppen. Na hun komst hielpen hulpverleners de drinkwatervoorziening herstel len en een basis-gezondheids zorg op poten zetten. Het sterf tecijfer in de stad keerde daar op snel naar normale percenta ges terug. Hulp van buitenaf is echter uitzonderlijk. De massale sterfte in Congo in teresseert de internationale ge meenschap onvoldoende. In 2003 bijvoorbeeld kreeg olierijk Irak naar schatting 2,7 miljard euro hulp, zo n 105 euro per persoon. De Congolezen kre gen dit jaar met circa 144 mil joen euro slechts 2,5 euro per persoon. ,,Het internationale antwoord op de humanitaire crisis in Congo is schandalig ontoerei kend in verhouding tot de be hoeften", aldus IRC-directeur Richard Brennan. me jwA - Het Canadese Hoog- htshof heeft het groene ;egeven voor het huwelijk 'n gelijke seksen. Het be- ivordt gezien als een over- ing voor de regering. Met spraak kan het kabinet wetsvoorstel over het ho- ïwelijk aan het parlement eggen. De rechtbank wei- echter een mening te ge ver het homohuwelijk stelde slechts dat de voor- Ide definitie van het huwe- s „een wettelijke verbin- van twee personen" niet ijd is met de grondwet. nilie Habsburg gt niets terug De voormalige keizer- amilie Habsburg krijgt een oed en andere bezittingen msr de nazi's in 1939 zijn ^ïfisqueerd in Oostenrijk erug. Dat heeft een be- le Oostenrijkse instantie erdag beslist. Het gaat on- ïeer om een landgoed ter de van 200 miljoen euro en asteel. Na de aansluiting Jostenrijk met nazi-Duits- 'orderden de nazi's de Jburgse eigendommen. Het I na afloop van de Tweede P Idoorlog in handen van de leid. Volgens de uitspraak Ie familie zowel op grond Oostenrijkse constitutie basis van internationaal geen aanspraak meer ma- |p het voormalige bezit. »i: Oorlog ^en drugs k - De Afghaanse president d Karzai heeft opgeroepen n heilige oorlog tegen de Iproductie in zijn land. s Karzai moet het land lugs bestrijden met dezelf- Zieling waarmee het Sov- feer werd bestreden. Karzai «Afghanistan het risico leen pariastaat te worden, ind is goed voor bijna 90 Jnt van de wereldwijde pctie van heroïne. millau - Hij is klaar: de hoogste en (volgens velen) de mooiste brug ter wereld. Hij overspant de vallei van de Tarn in Zuid-Frankrijk en maakt een directe verbinding tussen Pa rijs en de Middellandse Zee mogelijk. Het wegdek ligt op 343 meter hoogte en steunt op zeven machtige pilaren. President Chirac zal de brug volgende week officieel in gebruik nemen. Foto: Reuters canberra/anp - De Australische regering heeft een deal gesloten met de aboriginal-gemeenschap in het westen van het land, die de oppositie met afschuw heeft vervuld: De aboriginals krijgen voor 100.000 euro brandstof geleverd, wanneer ze onder meer beloven hun kinderen elke dag te wassen en tweemaal per week hun vuil nisbakken te legen. De regering vindt dat circa 400.000 aboriginals die volledig steunen op (financiële) hulp van de Staat, daarvoor ook een bijdrage gaan leveren ten behoeve van hun gemeenschap. Een woordvoerder van de betrokken Mulan-aboriginals zei giste ren voor de Australische tv dat de gemeenschap zelf het omstre den voorstel heeft gedaan. tel aviv/gpd - De Israëlische Li- koed heeft gisteravond het licht op groen gezet voor coalitie-on derhandelingen met de Ar beidspartij. Een ruime meer derheid van de bijna driedui zend leden tellende partijraad steunde een voorstel van pre mier Sharon om onmiddellijk overleg te openen over een bre de regering. Daarvan moeten niet alleen de Arbeidspartij en de Likoed deel uitmaken, maar ook twee religieuze partijen. Zo n coalitie, die zou kunnen rekenen op de steun van 77 van de 120 leden in de Knesset, het Israëlische parlement, maakt de weg vrij voor de uitvoering van Sharons zogeheten Tosma- kingsplan'. Dat plan behelst de ontmanteling van alle Israëli sche nederzettingen in de Ga- zastrook, plus vier op de Weste lijke Jordaanoever, en een te rugtrekking van het leger uit het ontruimde gebied. In augustus stemde de Likoed- partijraad nog tegen regeren met de Arbeidspartij, maar toen leek een ander soort coalitie nog mogelijk. Sindsdien heb ben eerst de Nationaal Religieu ze Partij (NRP) en later de cen trumpartij Shinui Sharon de rug toegekeerd. washington/anp - Meer dan 5500 Amerikaanse militairen zijn tot dus ver gedeserteerd, omdat ze niet naar Irak willen om daar oorlog te voeren. Volgens de Amerikaanse zender CBS is een deel uitgeweken naar Canada, het land dat ook tijdens de Vietnam- oorlog fungeerde als uitwijkplaats voor destijds tienduizenden Ameri kanen. In een interview met CBS zeiden en kele Amerikaanse deserteurs in Ca nada dat ze geen lafaards zijn. Ze vinden dat president Bush een „ver keerde oorlog" voert, die niet strookt met hun geweten. De 24-jarige Dan Felushko vindt dat het zijn „recht is om te kiezen wat goed en fout is". Hij verklaarde dat hij ondanks wat de re gering suggereerde geen verband zag tussen de aanslagen van 11 septem ber 2001 en het regime van de Iraak- se president Saddam Hussein. Brandon Hughey, ook gedeserteerd en ook in Canada, zei dat hij na zijn basistraining voor uitzending naar Irak geen reden meer zag te vertrek ken. „Het was toen duidelijk dat er geen massavernietigingswapens wa ren in Irak en dat ze waarschijnlijk ook niet meer gevonden zouden worden. En beweringen over banden tussen Irak en al-Qaeda bleken zon der grond, op zijn zachtst gezegd. Ik was boos, omdat ik vond dat onze le vens als soldaat te grabbel werden gegooid." In tegenstelling tot in de jaren van de Vietnamoorlog staan de poorten van Canada nu niet wijd open voor Ame rikaanse deserteurs. Om voorlopig in het land te mogen blijven, moeten ze een vluchtelingenstatus aanvragen en ook voor een speciale rechtbank kunnen aantonen dat ze vluchteling zijn. De eerste zittingen van deze recht bank zijn deze week begonnen, maar onduidelijk is nog of de rechter een tijdelijke verblijfsvergunning zal toe staan aan de Amerikaanse deser teurs. Formeel kunnen militairen in oor logstijd in de VS de doodstraf krijgen. Volgens CBS is in het verleden even wel gebleken dat de betrokkenen cel straffen krijgen tot circa vijf jaar. De Verenigde Staten hebben momenteel ongeveer 150.000 manschappen in Irak. Japan blijft in Irak Het Japanse kabinet heeft gisteren beslist dat Japanse militairen een jaar langer in Irak blij ven. Japan heeft ongeveer zeshonderd mili tairen in As-Samawah in de provincie al- Muthanna in het zuiden van frak. Het huidi ge mandaat loopt op 14 december dit jaar af en wordt met een jaar verlengd, opnieuw tot zeshonderd militairen. De Japanse grondwet is pacifistisch en staat niet toe dat Japanse militairen naar een oorlogsgebied gaan. Ze vervullen in Irak humanitaire taken. De 1400 Nederlandse militairen in Zuid-frak worden in maart teruggetrokken. 'Prinses van Oekraïne' belazerde met haar bedrijf Russen voor 80 miljoen den haag/gpd - Eretitels heeft Julia Timosjenko genoeg. 'Jean ne d'Arc', 'Prinses' en 'Miss Oe kraïne' .vanwege haar traditio nele haardracht. De politica (44) is er trots op. Aan de zijde van Viktor Joesjt- sjenko strijdt ze fanatiek tegen de machthebbers. Tegen man nen als president Koetsjma en premier Janoekovitsj die met hun corrupte kliek democratie tegenhouden en de wil van het volk negeren. Haar zorgvuldig opgebouwde imago heeft echter een behoor lijke deuk opgelopen. Het verleden heeft Julia Timos jenko ingehaald. Deze week kwam Interpol op verzoek van Rusland met een internationaal opsporingsbevel tegen de Oe- kraïnse. Ze zou als directrice van het be drijf Verenigde Energiesyste men van Oekraïne (YESU), een vijftal ambtenaren van het Rus sische ministerie van defensie hebben omgekocht, in ruil voor Russische contracten voor haar bedrijf. De schade aan Russische zijde wordt geschat op 80 miljoen dollar. De actie van de Russen kan voor Timosjenko nauwelijks als een verrassing zijn gekomen. In februari 2001 werd ze in Oekra- ine zélf al eens opgepakt van wege haar YESU-activiteiten. YESU kreeg na 1995 een domi nante positie op de gasmarkt in Oekraïne. In de top van de on derneming zaten Alexander Ti mosjenko, Julia's man, en haar schoonvader Gennady. Zelf was Julia Timosjenko. Foto: EPA ze tot 1997 directrice. Begin 2001 werd de hele ex-top van YESU opgepakt. De aanklachten: verduistering van valuta, diefstal van staatsei gendom, smokkel van gas, ver valsing van documenten, belas tingontduiking en omkoping over de periode 1996-1999. De totale schade werd becijferd op ongeveer 2,4 miljard dollar. Julia Timosjenko werd concreet beschuldigd van vervalsing van documenten, grootschalige be lastingontduiking en omko ping. Op 13 februari 2001 ver dween ze, hangende het nadere onderzoek, voor anderhalve maand achter de tralies. Eind 2001 werden twee van de vier aanklachten tegen haar ge schrapt. De andere twee bleven staan. Tot vandaag de dag. Sinds begin 2002 proberen de Russen haar voor een recht bank te krijgen. Tot nu toe zon der gevolg. Vandaar de stap naar Interpol. In eigen land ontsprong Julie Timosjenko tot nu toe de dans vanwege haar politieke carrière. Ze was vice-premier en minis ter van energie tussen 1999 en 2001 en richtte twee politie ke partijen op. Door haar positie als Kamerlid geniet ze immuniteit. Naar ver luidt wil oppositieleider en pre sidentskandidaat Joesjtsjenko Julia als premier. In die functie zal ze echter het land niet uit kunnen omdat ze dan, door de Russische actie bij Interpol, wordt opgepakt. Bovendien is het lastig voor een land dat zegt de weg naar de mocratie in te willen slaan, een als crimineel te boek staande eerste minister te hebben. parijs/anp - In de meeste lan den in de wereld zien de inwo ners politieke partijen als de meest corrupte instantie. Ne derland is een van de uitzonde ringen. De meeste Nederlan ders veronderstellen dat vooral het bedrijfsleven en de media zich aan omkoping schuldig maken. Dat blijkt uit een onderzoek dat anticorruptiewaakhond Trans parency International (TI) gis teren heeft gepubliceerd. Voor de studie heeft het instituut ruim 50.000 mensen in 62 lan den ondervraagd. De onderzoekers hanteerden een schaal van 0 (hoogste mate van integriteit) tot 5 (hoogste mate van corruptie). In 36 van de 62 landen noem den de ondervraagden politieke partijen als de meest corrupte instituten. Politieke bewegin gen scoorden het slechtst in Ecuador (4.9), op de voet ge volgd door Argentinië en India (beide 4,6). Nederlanders den ken aanmerkelijk positiever over politici (2.8). De private sector/bedrijfsleven en media komen er duidelijk slechter van af, met voor beide een score van 3,0. Wereldwijd komen na de poli tieke partijen de parlementen en politie er het slechtst van af voor zover het de integriteit be treft. In vijf onderzochte lan den, Kameroen, Kenia, Molda vië, Nigeria en EU-lid Litouwen, zei zeker een op de drie men sen dat ze in de laatste twaalf maanden steekpenningen heb ben betaald. (advertentie) www.kpn.com 10800-0105 (gratis) KPN MobielPlus bellen in binnen- en buitenland, SMS'en, foto's versturen en e-mailen uit één bundeltegoed met 1.3 megapixel camera! videocamera vanaf €0,-' vraag naar de voorwaarden binnen Europa altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7