Plan Rutte is studenten veel te duur BINNENLAND 2 l De overheid is een cententeller zonder moraal 3 Onderzoek Bijlmerramp moest wel mislukken Nibud: Minder geld maakt niet ongelukkig RK-Kerk wil mensen losrukken uit 'ik-gerichtheid' Landmachtgeneraal: Leger inzetten bij terreurdreiging Brits gokbedrijf niet welkom p Vondelpark virtueel geveild ISO vreest 'zesjescultuur' den haag/anp - Het Britse online wedkantoor Betfair krijgt geen toegang tot de Nederlandse gokmarkt. Het gokbedrijf probeerde deze week met een kort geding te gen de Staat te voorkomen dat De Lotto een nieuwe, ex clusieve vergunning van vijf jaar krijgt voor sportprijsvra- gen. De rechtbank wees gis teren alle verzoeken van de Britten af. Betfair aasde op de vergun ning van De Lotto, die op 12 december afloopt en die het ministerie van justitie voor een nieuwe periode van vijf jaar exclusief wil verlenen. Betfair is een online wedkan toor dat ook bemiddelt in sportweddenschappen. Het bedrijf wil ook Nederlanders laten meespelen, maar in Nederland is De Lotto de enige met een vergunning voor sportprijsvragen. Het gerechtshof in Arnhem ver bood Betfair daarom al om in Nederland te opereren. eist boete or Eye4Care (Warden - Voor de recht- in Leeuwarden is gisteren leuro geldboete en voor- iidelijke gevangenisstraffen twee maanden geëist tegen athuis en J.R. Bos voor het loeren van omstreden kan ehandelingen. Directeur iuis en medisch hoofd Bos andelden in de Harlinger ekEye4Care terminale kan- atienten via een frequen- chniek. Omdat beide ver- iten geen medische oplei- hebben, zouden zij geen indelingen mogen uitvoe- Ook zouden de behande- ;n schadelijk zijn voor de mdheid van de patiënten. jttweilers chten schapen noen Twee rottweilers heb- woensdag een slachting 'ericht onder een kudde ipen in een weiland bij Sel- en. Dertig schapen hebben anval van de honden niet leefd. Acht schapen uit de Ie van 85 dieren werden di- gedood. Ruim twintig die- ijn door een veearts afge- Ict. De honden bleken ei- lom van een 34-jarige man iet Duitse Sustrummer- De man heeft toegezegd :hade te vergoeden. Hij laat tonden inslapen. bntrole McCain tioot tekort' haag - De controle bij frite- ;ant McCain is tekortge- ten. Hierdoor konden ippelschillen met te veel ne in veevoer terechtko- BDat bleek gisteren in de de Kamer, waar het Pro- wchap Veevoeder tekst en gkwam geven. Onlangs en met dioxine vervuilde lappelschillen aan koeien arkens te zijn gevoerd. De- laand vonden controleurs loden botdeeltjes in Duitse enpulp die in veevoer ver- Izo worden. enkwaal vaak >t herkend i wijk - In Nederland hebben g 'schatting tienduizenden fisen veel last van 'rusteloze :n'. Kriebelende, jeukerige randerige irritaties roepen onweerstaanbare drang op r te bewegen. Artsen herken de kwaal vaak niet en wei- n weten hoe die kan wor- behandeld. Daardoor rt het soms wel tien jaar rdat iemand hulp krijgt.Dit uit onderzoek van dr. R. te iycot druiven per De Boer rERDAM - Super De Boer oopt volgens Milieudefen- log steeds druiven met te 3landbouwgif. De organisa- oept daarom klanten op de- ruchten daar voorlopig niet br te kopen. In september jf ikdat druiven bij Albert jn, C1000 en Super De Boer ir gif bevatten dan toege- n. Ze kregen toen een 'gele rt' van Milieudefensie. Bij er De Boer is bij tachtig :ent van de druiven nog ds niet in orde. De meeste mensen zijn niet gerustgesteld chtauto nt gevel iMPitov - Een vrachtwagen gisteren de gevel geramd een huis in Stramproy. De 'afroners, een echtpaar en b zoons, raakten niet ge- *3 ld maar waren wel erg ge- <S| tokken. De vrachtwagen is ens de politie waarschijnlijk olen. De chauffeur ging er le aanrijding vandoor. De de vermoedt dat hij de htauto met opzet tegen de ilheeft 'geparkeerd'. Amsterdam - Het Vondelpark in Amsterdam gaat virtueel in de verkoop. Bankjes, bruggen, stand beelden en toegangspoorten maar ook een stukje grasveld of een boom kunnen worden gekocht. Vanavond gaat de site www.koopvondelpark.nl de lucht in. De opbrengst van de digitale veiling, die tot 2005 duurt, gaat naar een grootscheepse reno vatie van het park, waar jaarlijks bijna tien miljoen bezoekers komen. Het monumentale, 140 jaar ou de park is in de loop van de jaren een meter ver zakt en staat na wat regenbuien snel blank. De stichting Hart voor het Vondelpark hoopt met de virtuele verkoop vijf miljoen euro binnen te halen. Het stukje virtuele park geeft nergens recht op, be nadrukt Theo van Oeffeit van de dit jaar opgerich te stichting. „Je kunt niet zeggen: 'Moven van dat bankje want mijn naam staat erop." Na betaling ontvangt de koper een certificaat van 'zijn' stukje Vondelpark, met daarbij een kleurenkaart van het park en een uitvergroting van de gekochte grond. Er zijn 32.000 stukjes grond, ter grootte van zes tien vierkante meter beschikbaar. Het goedkoopst is een stukje grond of water van zestien vierkante meter voor tien euro. Archieffoto: ANP door Addie Schulte den haag/gpd - Het onderzoek naar de gezondheidsklachten als gevolg van de Bijlmerramp is mislukt. En dat is niet verwon derlijk, want die mislukking was voorspeld. Jaren van onderzoek hebben geen concrete oorzaken van klachten opgeleverd. Die wor den niet veroorzaakt door ver armd uranium, mycoplasma- infecties of een tekort aan car nitine. Deze stoffen werden in het verleden in verband ge bracht met de klachten, die ontstonden na het neerstorten van de El Al Boeing in oktober 1992. Ook is er niet een bepaald Bijlmersyndroom ontdekt, waar betrokkenen bij de ramp aan lijden. Maar dat kan niet als een mis lukking worden gezien. Ook eerdere onderzoeken hebben geen verband tussen ramp en gezondheidsklachten kunnen aantonen, hoewel betrokkenen meer klachten hebben dan an deren. Onder hulpverleners en mensen die in de hangar heb ben gewerkt waar brokstukken van de Boeing lagen opgesla gen, is het aantal klachten twee keer zo hoog. Maar het staat bijvoorbeeld niet vast dat mensen die langdurig en intensief aan de ramp waren blootgesteld, meer klachten hebben dan mensen die korter op de plek van de ramp waren. De onderzoekers verklaren de aanhoudende klachten uit 'be trokkenheid bij de ramp en de jarenlange nasleép'. Dat zegt heel weinig. Maar het ontbreken van een steekhoudende verklaring voor de gezondheidsklachten kan ei genlijk geen mislukking worden genoemd. De belangrijkste re den dat het onderzoek is mis lukt, zijn de hoge verwachtin gen waarmee het begonnen is. Het onderzoek zou alle onze kerheid en twijfels wegnemen. Een van de voornaamste doe len van het onderzoek 'was het geruststellen van de betrokke nen', zo wordt in het gisteren verschenen Medisch Onder zoek Vliegramp Bijlmermeer van het ministerie van volksge zondheid nog eens gesteld. En dat is niet gelukt. Integendeel, de meesten zijn niet gerustge steld. Er zijn zelfs mensen die meer klachten hebben na het »r Rudi Wieiers Ierland is de afgelopen jaren veel rij- geworden. We werken hard, hebben irte verteren en toch worden we gelukkiger. De overheid moet gaan en op geluk voor de burger in plaats meer economische groei. ik invalide word en hulp inhuur |t het Bruto Nationaal Product N) maar neemt het geluk niet toe. overheid heeft afgelopen decennia k gestuurd op het vergroten van BNP door marktwerking te stimu li. Openbaar vervoer, arbeidsbe- 1 ijddeling, energie, steeds meer wordt J 'de markt overgelaten. Ook de irheid zelf stelt zich steeds meer op marktpartij. Dat legt ons geen J 'deieren: het BNP steeg. Maar we 'den er niet gelukkiger van. dertussen daalt het vertrouwen, fgers hebben zelfs meer vertrouwen informatie van bedrijven dan in die ld 'de overheid. Alleen politieke par- pdoen het slechter! ze overheid is een cententeller ge worden zonder moraal. Waar financië le belangen in het geding zijn is de overheid krachtig aanwezig. Bijvoor beeld in EU-verband: Nederland wil minder betalen en meer profiteren. De overheid is de werkgever die conflicten met de vakbonden op de spits drijft. Een calculerende overheid is een slecht voorbeeld. In het verleden had de overheid een sterk moreel gezag, maar dat is verdwe nen. Zeker, onze mi- q nisters wijzen op goed en kwaad, maar vooral met negatieve signa len. Wie zich niet aan de regels houdt kan een 'rotschop' te krijgen. Voor goed gedrag is minder aandacht. De overheid heeft geen opvatting over het welzijn van de gewone burger. Wel zijnsbeleid is er alleen voor de Tokkies. Vroeger dachten wetenschappers dat geluk niet kon worden gemeten. Geluk was een onderwerp voor de borreltafel of een filosofische beschouwing. Maar mensen kunnen prima aangeven hoe gelukkig ze zijn. Nederlanders scoren op een schaal van O tot 10 hoger dan 8. Vergeleken met de Russen (rapportcij IN IE fer: 4) hebben Nederlanders niets te klagen. Toch is voorzichtigheid gebo den. We worden misschien niet onge lukkiger, maar we gaan er in geluk evenmin op vooruit. We werken hard, ons huis stijgt ieder jaar in waarde en we kopen duurdere auto's. Maar ge lukkiger worden we niet. De gelukservaring stagneert door het verlies van sociaal kapitaal. We zitten meer voor de tv of computer dan vroe ger. Ons sociale le- ven staat in het te ken van functiona liteit, vriendschappen - 'netwerken' - zijn alleen nog waardevol als ze iets opleveren. Kennissen zijn veelal za kenrelaties. We halen uit die relaties niet wat ons gelukkig maakt. Ook tussen overheid en burger ont staan problemen, vooral voor wie niet gezegend is met een uitdagende baan of goede gezondheid. Mensen met problemen worden keer op keer gewe zen op hun persoonlijk falen. Daar door raken ze verder in de problemen. Volgens het Sociaal en Cultureel Plan bureau is tien procent van de bevol king sociaal uitgesloten, vooral men sen met fysieke of psychische klach ten. Armoede speelt daarin minder een rol dan werd aangenomen. De overheid moet het geluk van de be volking tot hoogste prioriteit verhef fen. Ze moet meer inspelen op de be trokken burger en het sociaal kapitaal in de samenleving. Voorbeelden zijn er legio. Veel mannen willen best meer tijd aan hun gezin besteden, maar de regering vraagt ons juist meer te wer ken. De wijze van verstrekking van bij standsuitkeringen nodigt mensen uit alleen te gaan wonen, waardoor ze on gelukkiger en eenzaam worden en zelfs ongeschikt om te werken. Een ander voorbeeld: de overheid voert de ene na de andere schaalver grotingsoperatie uit om efficiënter te opereren. Het resultaat is dat mensen steeds anoniemer worden. Sociale steun en controle verdwijnen en ge drag verruwt, terwijl het beoogde ef fect - meer efficiëntie - nooit is aange toond. Meer directe democratie maakt wel gelukkiger. In Zwitserland zijn de in woners van districten met de meeste onderzoek dan daarvoor. De zorgen en de onzekerheid na men toe. Er is wel onderscheid tussen verschillende groepen. Vooral bij mensen met veel klachten, een lage opleiding en een niet- westerse achtergrond gebeurde dat. En ondanks de uitkomsten van het onderzoek geloven nog steeds veel mensen dat ze ziek zijn door schadelijke stoffen uit het vliegtuig of de lading. Eigenlijk is het niet verwonder lijk dat het onderzoek niet de helende werking heeft gehad die de toenmalige minister van volksgezondheid Els Borst, ge volgd door voormalig burge meester Schelto Parijn van Am sterdam, ervan verwachtten. Het Academisch Medisch Cen trum in Amsterdam heeft eind jaren negentig al gezegd dat een onderzoek geen geruststel ling zal brengen. In het rapport dat gisteren ver scheen zijn hier en daar wel aanwijzingen te vinden voor het falen. Zo stelt een van de voorzitters, Roel Huijsman, zichzelf de vraag of geruststel ling wel mogelijk is. In feite is er sprake van een massieve ver trouwensbreuk tussen de ge troffenen en de overheid. „Het leek wel of iedereen de over heid de schuld wilde geven." En sommige deelnemers had den 'met behulp van bronnen buiten' het officiële onderzoek bedacht hoe zo'n onderzoek er uit zou moeten zien. De daaruit volgende 'mix van feiten, on waarheden en alternatieve vi sies' heeft veel mensen onzeker gemaakt. Geruststelling vraagt, zegt Huijsman, vertrouwen in de ander. Dat mag allemaal waar zijn, ook al staat het er wat cru. Maar daarom was het naïef om in het begin te denken dat een door de overheid opgezet onderzoek wél de vertrouwensbreuk kon lijmen. En het is toch wel bij zonder wrang dat een groot deel van de betrokkenen zich nu nog meer zorgen maakt. Eigenlijk biedt het onderzoek hiermee meer brandstof voor diegenen die de overheid al wantrouwden. In 1999 was het aankondigen van een onder zoek voor Borst onontkoom baar. Eerder had ze zich daarte gen verzet, maar de politieke druk werd te groot. En vijf jaar later blijken de bewoners en hulpverleners er heel weinig, zeg maar niets, aan gehad te hebben. politieke rechten het gelukkigst. Direc te invloed op de politiek geeft dezelfde stijging in geluk als verdubbeling van het maandsalaris! Dat is niet gering en toont dat sturing op basis van geluk werkelijk gelukkiger maakt. Uiteraard, ik hoor het de politici en andere cen tentellers al zeggen, de kost gaat voor de baat. Op de achterkant van een si- garendoosje rekenen ze voor dat de kosten heel wat hoger zijn dan de ba ten. Toch is het de vraag of dat op termijn ook geldt. Gelukkige mensen zijn ge zonder dan ongelukkige. De beste re medie tegen de stijgende kosten van de gezondheidszorg is vergroting van het geluk. Gelukkige mensen functio neren beter, werken intelligenter en stimuleren de dynamiek in de econo mie. Het kan best zijn dat het BNP sneller groeit door toename van geluk dan door het huidige, moeizame, groeibeleid. Welke politicus durft het aan het geluk van de burger bovenaan de prioriteitenlijst te zetten? Dr. Rudi J. J. Wieiers is universitair hoofddocent sociologie aan de Rijksuniversiteit Groningen. utrecht/anp - De hoogte van het inkomen heeft nauwelijks invloed op iemands gevoel van geluk. Veel belangrijker is dat mensen het idee hebben dat zij greep hebben op hun eigen fi nanciële situatie. Dat blijkt uit onderzoek door het Nibud, het Platform inte grale schuldhulpverlening en de Wageningen Universiteit, dat gisteren naar buiten is ge bracht. Het onderzoek is gedaan onder mensen die de afgelopen twee jaar te maken hebben gehad met een terugval in inkomen doordat zij bijvoorbeeld werk loos of arbeidsongeschikt zijn geworden of zijn gescheiden. Ruim de helft van de onder vraagden (58 procent) vindt het lagere inkomen niet of nauwe lijks genoeg om van rond te ko men. Daarover zijn zij ontevre den, maar het feit dat zij min der geld te besteden hebben verandert nauwelijks iets aan hun gevoel van geluk. Mensen worden vorens het ^Ji- bud vooral blij van een goede gezondheid en van hun gezin. 5 „Zo zijn paren gelukkiger dan alleenstaanden, die weer geluk kiger zijn dan alleenstaande ou ders", noteren de onderzoekers van het nationaal instituut voor budgetvoorlichting. In het onderzoek is ook ge vraagd hoe mensen omgaan met de terugval van hun inko men. Ongeveer de helft van die mensen gebruikt geld van zijn of haar spaarrekening. Dertig procent gaat minder geld spa ren en 23 procent leent geld. Dat laatste noemt de organisa tie 'een vrij drastische maatre- gel'. Mensen kunnen volgens het Nibud beter de broekriem aanhalen dan zichzelf in de schulden te steken. Kleurige magazines over scharniermomenten in het leven utrecht/anp - Een op de vijf studenten zal om financiële re denen stoppen met zijn studie als de plannen van staatssecre taris Rutte (onderwijs) door gaan. Niet meer dan 1 procent van de studenten zegt het te ac cepteren dat ze een veel hoger collegegeld (tot 4500 euro per jaar) moeten betalen als zij te langzaam studeren. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Interstedelijk Studen ten Overleg (ISO) onder 511 studenten heeft laten uitvoe ren. Rutte wil dat studenten die langer van 5,5 jaar studeren het grootste deel van de werke lijke kosten van hun studie gaan betalen. De Tweede Ka mer vond dat gisteren in het overleg over de financiering van het hoger onderwijs wat al te gortig. Een meerderheid van de Kamer wil dat het college geld (1476 euro) pas na zes jaar fors mag stijgen. Uit het ISO-onderzoek blijkt dat een op de tien studenten een verhoging van 1000 euro nog wel acceptabel vindt, maar voor het door Rutte gestelde maxi mum bestaat bij de studenten absoluut geen draagvlak. 18 Procent van de studenten zegt in het nieuwe stelsel geen master-opleiding te zullen vol gen, terwijl ze dat in de huidige stelsel wel van plan zijn. De helft van de studenten denkt erover een studie te gaan vol gen in een land waar geen of weinig collegegeld wordt be taald. Een grote meerderheid van de studenten (80 procent) is wel van plan sneller te te gaan stu deren. Veel studenten (56 pro cent) denken echter dat dat ge paard zal gaan met lagere cij fers. Het ISO vreest dan ook dat er een 'zesjescultuur' zal ont staan. hilversum/anp - De landmacht kan worden ingezet bij de beveiliging van openbare gebouwen en terreinen als er sprake is van een acute terreurdreiging. Dat zei de bevelhebber van de Koninklij ke Landmacht, luitenant-generaal M. Urlings, gisteravond in het tv-program- ma TweeVandaag. „Als er sprake is van een serieuze ter reurdreiging en de overheid doet een beroep op de krijgsmacht, dan hebben we uitstekende mensen om aanvullend op de politie taken uit te voeren", aldus Urlings. Tot nu toe zijn alleen speciale eenheden van de krijgsmacht ingezet tijdens ter reurdreiging. Maar de inzet van het le ger is volgens Urlings niet langer een ta boe. „Sinds 11 september, de aanslag in Madrid en de moord op Van Gogh is de samenleving zich ervan bewust dat ook in Nederland een aanslag plaats kan vinden. Als er een serieuze dreiging is, dan kunnen militairen prima beveili- gingstaken overnemen. Ik weet zeker dat de bevolking dat ook van ons ver- wacht." Urlings benadrukt dat het leger niet de taken van de politie overneemt, maar vooral een ondersteunende rol kan ver vullen. „Je zou kunnen spreken van blauw met een groen randje." zeist/anp - Om de hedendaagse mens te bereiken, moet de Rooms-Katholieke Kerk aan sluiten bij het individualisme van vandaag de dag, maar daar in niet volledig meegaan door er een 'christelijk sausje' over te leggen. Dat zei hulpbisschop De Jong van Roermond gisteren in Zeist bij de presentatie van een bis schoppelijke brief over geloofs onderricht (catechese). „Je moet mensen soms losruk ken uit hun zelfgenoegzaam heid en ik-gerichtheid", zei De Jong, in de bisschoppenconfe rentie verantwoordelijk voor catechese. In de brief 'De glans van Gods woord' zoeken de bis schoppen naar nieuwe wegen om de inhoud van het geloof in deze tijd duidelijk te maken. Een 'veelvormig, uitnodigend en creatief aanbod van geloofs onderricht moet inspelen op de religieuze beleving van de he dendaagse mens. Die geeft zelf zijn overtuiging vorm en heeft minder behoefte aan een om vattende leer of moraal, schrij ven de bisschoppen. De boodschap van het rooms- katholieke geloof komt in deze tijd nog slechts verbrokkeld, 'in vage flitsen' over, zei kardinaal Simonis. De hedendaagse mens weer laten zien dat het geloof met het leven van alledag te maken heeft, is volgens hem 'werk van lange adem'. Het is vooral zaak de mensen op be langrijke momenten in hun le ven als huwelijk en dood te at tenderen op het aanbod van de kerk, zei De Jong. „We moeten naar de mensen van deze tijd toe, en dat is nog niet zo gemakkelijk", erkende Monseigneur De Jong begroet kardinaal Simonis tijdens de katholieke jongerendag, eerder deze maand. Foto: WFA de hulpbisschop. De kerk denkt aan het uitgeven van kleurige magazines over 'scharniermo menten' in het leven en wat de kerk daarin kan betekenen, zei directeur J. van der Vloet van het catechesebureau van de RK-Kerk. Leden van parochies kunnen die verspreiden onder mensen van wie zij denken dat die er belangstelling voor heb ben. Doop, ziekte en rouw zijn mogelijke onderwerpen. De bisschoppen vinden het ook belangrijk dat betrokken gelovi gen in de parochies zelf leren om hun geloofsleven ter sprake te brengen. Ook zij komen vaak niet verder dan de dooddoener 'er moet toch iets zijn', zei De Jong. Kleine groepen van gelovigen die geregeld bij elkaar komen om aan geloofsverdieping te doen en vriendschapsbanden ontwikkelen, zijn volgens De Jong en Simonis een goed mid del voor catechese. „In de ano nimiteit van deze tijd willen mensen toch ergens bijhoren en diepere relaties opbouwen" zei de kardinaal.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5