Aangifte misdrijven in 2005 via internet BINNENLAND 1 Justitie streeft naar vrijlating veroordeelde in zaak-Nienke PCM lonkt naar HDC Media Straaljager vliegt als gierzwaluw Kinderziekten volgens politie uit de wereld 'Wereldsituatie zeer nadelig voor islam' Volle beurs Gratis kerstbomen op de Dam Wilders wil Balkenende spreken over zijn veiligheid Oud-activist doet aangifte tegen BVD'er Duizenden tienermeisjes zoeken seks via internet en 'cammen met jongens imnim ijkt I ir itverfrissers wel veilig lag - Consumenten kun- inder zorgen een luchtver- in huis hangen. Uit on- >k van de Voedsel en Wa- Itoriteit (VWA) is gebleken een zeer beperkt aantal erfrissers kankerverwek- stoffen voorkomen. Het e is zo laag dat gebruik producten geen gevaar e gezondheid oplevert, al- VWA gisteren. iers: Geen iwe termijn puM VN-Hoge Commis- oor de Vluchtelingen oibbers ambieert geen e termijn. Eind volgend lij vijf jaar Hoge Commis- "dan is het verstandig :n ander komt", zei Lub- teren voor Radio 538. (65) kreeg zijn huidige in oktober 2000. Tussen- >rd zijn termijn al een lengd. 1 voor politie terdam pet regionale politiekorps jdam-Amstelland heeft de ■Innovatie Prijs 2004 ge in. Het korps dankt de 2.500 euro en een bron- [eldje van de kunstenaar cker, aan het project 'cri- Bn politie en zorg'. Daarin pieuwe vorm van opvang jchiatrische patiënten ge- ÏDe prijs is gisteren in Ede t tijdens een conferen- [r de politie. dode bij eval op A2 el veert-kelpen - Op de A2 2 it - Eindhoven) richting soulpven ter hoogte van Kel- Nederweert is gisteren r. Vfeks 12.30 uur een per- het leven gekomen en anderen gewondgeraakt n ongeval. Twee vracht- n vcfc en een nog onbekend d personenauto's botsten or d iar. De A2 was tot vroeg in nd afgesloten. timatieplicht r dementen ag - De identificatieplicht 1 januari van kracht ;eldt ook voor hoogbe- en dementerenden, s mensen nauwelijks un huis uit komen, moe- Deschikken over een gel- ntificatiebewijs. Sinds ïldt al een beperkte iden- jplicht, maar veel oude- ichikken niet meer over spoort, omdat ze niet op ie naar het buitenland fee 1 hoogbejaarden ko- 'lden op straat. dboek voor isenrechten ag - Europese diploma- vertegenwoordigers van in mensenrechtenorgani- iroberen vrijdag op de n de rechten van de de basis te leggen voor iropees handboek men- hten voor alle ambassa- et doel is in Europees ver- ffectiever op te treden als een land ernstige schen- van de mensenrechten s wil zorgplicht leenten ag - Staatssecretaris an Dorp (Volksgezond- vil gemeenten een zorg- opleggen. Deze concessie ij gisteren gedaan tijdens preking van de nieuwe ïswet WMO die ze in 2006 oeren. De bedoeling is neenten in een verorde- ïstleggen dat inwoners bij innen aankloppen voor rbeeld een rolstoel, scoot - I of huishoudelijke zorg. enman Van aat zit vast ag - De Nederlandse za- ui F. van Anraat, die w is aangehouden op iking van betrokkenheid logsmisdrijven en genoci- n hechtenis genomen. *4 vermoedt dat de Neder- duizenden tonnen itoffen voor chemische ïs tussen 1984 en 1988 aan )rmalige regime van Sad- loessein in Bagdad heeft rd, n treinverkeer am-Utrecht •t - Het treinverkeer op Utrecht-Amsterdam iaf vanavond 20.00 uur andagochtend 05.00 uur Ie richtingen stil. Ook rij en treinen tussen Breuke- Woerden, liet spoorbe- ProRail weten. De inter en naar Amsterdam ial rijden via Hilversum. Ie tussenliggende stations NS bussen in. vrijdag 10 december 2oo4 k# iect inafv den haag/gpd - ledereen kan vanaf midden volgend jaar via internet aangifte doen van klei ne misdrijven. Dat is nu al in achttien politieregio's mogelijk, maar moet in 2005 voor het hele land gelden. Dat zei hoofdcommissaris Meij- boom van het korps Rotter dam-Rijnmond gisteren tijdens een gesprek met hoofdcommis sarissen, burgemeesters en ka merleden. In de toekomst moet ook van meer misdrijven via in ternet aangifte gedaan kunnen worden. In bijna alle gevallen gaat het nu alleen om (winkel) diefstal, inbraak en vernieling. Veel politiekorpsen kampen bij de elektronische aangifte nog met problemen. Door een computerstoring lag het sys teem soms een weekeind plat. Volgens Meijboom zijn die kin derziekten inmiddels opgelost. Hij wees er op dat het invoeren van aangifte doen via internet niet alleen een kwestie is van het maken van een goede in ternetpagina. Het politiekorps moet een complete organisatie opzetten om de aangiften te verwerken. Tijdens het gesprek klaagden korpsbeheerders en politie chefs over de bureaucratie die nog altijd veel tijd van politie mensen in beslag neemt. Zo moet de politie voor het afne men van een beetje wangslijm voor de DNA-databank eerst zeventien formulieren invul len. Ook werd gewezen op de vergrijzing van het politie korps. Over tien jaar is 35 pro cent van de politiemensen ou der dan 50 jaar. DNA-onderzoek wijst naar nieuwe verdachte rotterdam/anp - Justitie in Rotterdam gaat pro beren de man die door het hof is veroordeeld voor de moord op het Schiedamse meisje Nienke Kleiss, vrij te krijgen. Nieuw DNA-onderzoek wijst uit dat niet de veroordeelde C.B., maar een 25-jarige man uit Hoek van Holland verantwoor delijk zou zijn voor de moord op het 10-jarig meisje en de mishandeling van haar vriendje Maikel op 22 juni 2000. Volgens justitie wijst het resultaat van het DNA- onderzoek met een „vrij grote mate van zeker heid" in de richting van W.H. Hij werd in juli aangehouden in verband met twee andere ze denzaken en bekende ook de moord op Nienke en de mishandeling van Maikel. Volgens justitie is het DNA ook vergeleken met dat van B., maar daar werd geen overeenkomst gevonden. Met eerder DNA-onderzoek in de zaak-Nienke kon betrokkenheid van beide mannen niet wor den aangetoond, maar ook niet worden uitgeslo ten. De toen onderzochte sporen kwamen van het lichaam van Nienke. Volgens justitie is nu een DNA-spoor onderzocht dat eerder al is gevonden op een voorwerp op de plaats van het misdrijf. Dankzij nieuwe technie ken kon duidelijk worden bij wie dat DNA hoort. Justitie heropende naar aanleiding van de beken tenis van H. het onderzoek naar de moord. Vol gens J. Taekema, een van de advocaten van C.B., heeft het nieuwe DNA-onderzoek, „zeker in combinatie met het eerdere onderzoek" een „volledige match" met het genetisch profiel van W.H. opgeleverd. Daarmee wordt B. definitief vrijgepleit. De raadsman vindt dat het openbaar ministerie met de uitslag van het nieuwe DNA-onderzoek in de hand kleur moet bekennen en „niet langer zo voorzichtig moet zijn". Volgens Taekema kan het OM zijn cliënt B. met steun van de minister van justitie op zeer korte termijn op vrije voeten stellen. De raadsman wacht nog op uitsluitsel daarover. Het OM kan besluiten de beslissing aan de Hoge Raad te laten. In dat geval overweegt Taekema een kort geding aan te spannen om de vrijlating van B. te bespoedigen. De Schiedamse moordzaak waarin een verkeer de dader in de cel is beland, is typisch een zaak die het openbaar ministerie (OM) achteraf zou moeten evalueren. Dat stelde het CDA-Tweede- Kamerlid Haersma Buma gisteren in een reactie op nieuw bewijs, waaruit blijkt dat een andere man het Schiedamse meisje Nienke heeft ver moord. den haag/anp - De internatio nale situatie, met de oorlog in Irak, het conflict in het Mid den-Oosten en de terreurdrei ging, is zeer nadelig voor de ontwikkeling van een liberale islam. Dat zei de Amerikaanse islamdeskundige en voormali ge CIA-medewerker Graham Fuller gisteren in een lezing voor de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Door het moslimterrorisme staan veel mensen in het Wes ten niet open voor het idee dat de islam ook een ander gezicht heeft, zei Fuller. De desastreu ze oorlog in Irak, heeft de radi cale islam alleen maar ver sterkt, zei Fuller, auteur van het Engelstalige boek De toe komst van de politieke islam. De meer gematigde bewegin gen in de politieke islam er kennen volgens Fuller in-toe nemende mate het belang van democratisering, mensenrech ten en zelfs de scheiding van kerk en staat. Het is van groot belang dat zulke bewegingen in islamitische landen een kans krijgen, benadrukte hij. M. Kurpershoek, de Neder landse ambassadeur in Pakis tan, schetste de schade die „het ideologische virus van de politieke islam" in het land heeft aangericht. „Als we de ra dicale en intolerante islam wil len bestrijden, is het hoog tijd dat we de liberale krachten in de islamitische wereld serieus gaan steunen", zei Kurpers hoek. Amsterdam - Ajax-coach Ronald Koeman en zijn vrouw kwamen gisteravond aan op de Miljo- nairsbeurs in de Rai in Amster dam. De 'Miljonair Fair' werd ge opend met het nodige vuurwerk door Leontien van Moorsel. De beurs, die duurt tot en met zon dag, biedt een keur aan luxe. Dat varieert van een kek koffie zetapparaat tot een onbewoond eiland. Voor ieder wat wils kort om. Vorig jaar zette de Miljonair Fair 250 miljoen euro om. De or ganisatie verwacht dit jaar 30.000 mensen, 5000 meer dan vorig jaar en dus ook 5000 meer mensen om geld uit te geven. Foto: ANP-Kippa Marcel Hemelrijk Amsterdam - Op de Dam in Amsterdam werden gisteren gratis kerstbomen uitgedeeld. Het ging om een actie van radiozender Noordzee FM. De zender had woensdag ook een grote kerstboom op de Dam geplaatst, die echter door zijn lelijkheid zoveel weerstand wekte dat Noordzee heeft besloten vandaag een nieuwe, mooie boom neer te zetten. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Onafhankelijk Kamerlid Geert Wilders eist met spoed een persoon lijk onderhoud met premier Jan Peter Bal kenende. Wilders wil met name praten over de gevaren die mensen lopen als ze zich bij zijn prille politieke beweging aansluiten. Belangstellenden voor de beweging zouden zich laten afschrikken door mogelijke be dreigingen. Ook wenst hij meer duidelijk heid te krijgen over zijn eigen veiligheidssi tuatie. De ex-WD'er heeft zich gisteren in officiële schriftelijke vragen gewend tot de premier. Daarin uit hij ook de uitdrukkelijke wens dat de ministers Piet Hein Donner (Justitie) en Johan Remkes (Binnenlandse Zaken) zich bij het gesprek voegen. Niet lang nadat Wilders zijn schriftelijke vragen had inge diend, kreeg hij een andere zitplaats toege wezen in de grote (plenaire) vergaderzaal van de Tweede Kamer. Voortaan zit hij in het midden van de zaal en niet langer recht onder de publieke tribune. Aanvankelijk wilde Kamervoorzitter Frans Weisglas hem geen andere plek toebedelen. De veiligheid in de Kamer is zijns inziens optimaal. Weis glas ging gisteren alsnog door de knieën, naar aanleiding van een advies van een ge heime dienst. De rechts-liberaal Wilders zei vorige week dat hij grote problemen heeft bij het opzet ten van een nieuwe politieke beweging. Ge- interesseerden zouden zich in groten getale laten afschrikken door verhalen over moge lijke bedreigingen en andere gevaren. Die verhalen over veiligheidsrisico's voor me dewerkers, sympathisanten en kandidaat- Kamerleden zouden zijn ingestoken door „bronnen binnen de veiligheidsdiensten", zegt Wilders. Hij wil opheldering van de ka binetsleden. Ook verlangt Wilders dat mi nister Donner vermeende uitspraken over persoonsbeveiliging terugneemt. Donner zou hebben gezegd dat „we moeten oppas sen dat we bewaking en beveiliging gaan zien als een statussymbool". Dat citaat is in elk geval volkomen verkeerd gevallen bij Wilders. In zijn brief aan Balkenende schrijft hij: „Heeft de minister van justitie wel eens meegemaakt hoe het is om lange tijd persoonsbeveiliging te hebben, niet thuis maar in verschillende geheime loca ties te moeten slapen, constant omgeven te zijn door vele beveiligers en afspraken - voor zover al mogelijk - te moeten hebben in het geniep in hotelkamers ergens in het land?" amsterdam/anp - De vroegere linkse activist H. Wubben heeft aangifte gedaan tegen F. Hoek stra, voormalig agent van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD, tegenwoordig de AIVD). Wubben beschuldigt Hoekstra van poging tot moord en brandstichting. Hoekstra publiceerde in sep tember een boek over zijn er varingen bij de BVD, waar hij van 1971 tot 1987 werkte. Het pand waarin de etagewo ning van Wubben zich bevond, aan de Amsterdamse Quellijn- straat, werd in juni 1980 door brand en explosies verwoest. Justitie vervolgde Wubben voor het bezit van explosieven en het veroorzaken van brand en ontploffing. Hij ging vrijuit. Korvinus heeft de hoofdofficier van justitie in Amsterdam en de ministers van justitie en binnenlandse zaken gevraagd het onderzoek naar de onop gelost gebleven zaak te her openen. Omdat Hoekstra kennelijk be schikt over gedetailleerde in formatie over de plaats van de explosieven in het pand aan de Quellijnstraat en omdat hij be trokken is geweest bij diverse speciale operaties, moet hij in de ogen van de raadsman na der gehoord worden. „Om als nog klaarheid te brengen in een zaak die door tegenwer king van justitie en politiek nooit is opgehelderd", aldus Korvinus. Interesse in meer na fusiegesprekken met Wegener bij aan. „Als beursgenoteerde onderneming had- dden we zulke gesprekken formeel bekend moe ten maken. Volgens mij hebben PCM en Wege ner nu eerst een hele andere weg te gaan. Laten ze die studie eerst maar eens doen", aldus de zegsman van de Telegraaf holding. Directeur Peter van der Chijs van HDC Media zegt dat de uitgeverijen PCM en Wegener nooit hebben aangeklopt om hun belangstelling te to nen voor de HDC-kranten die nauw aansluiten bij het toekomstige verspreidinsgebied van de nieuwe krant in Utrecht en Zuid-Holland. Hij be schouwt de optie dan ook als speculatief. Van der Chijs: „Ik kan het me vanuit de optiek van Bouw man best voorstellen dat hij belangstelling heeft. Als collega kan ik zijn gedachtengang wel volgen. Ik zou er pas van schrikken als het actueel wordt." Van der Chijs wil nog niet inhoudelijk reageren op de komst van het nieuwe dagblad. „We zijn ons nog aan het beraden wat dit nieuws voor HDC Media betekent aldus de HDC-direc- teur. haarlem - Het Leidsch Dagblad, Haarlems Dag blad en De Gooi-en Eemlander vormen in de ogen van PCM Uitgevers aantrekkelijke kranten om aan te laten sluiten bij de fusiegesprekken tussen het Algemeen Dablad en zeven andere re gionale dagbladen in de Randstad. PCM-topman Theo Bouwman vindt deze gedachtengang inte ressant, maar de optie is nu niet aan de orde. Woensdag op de persconferentie van PCM en Wegener toonde Bouwman belangstelling in de kranten van HDC Media, eigendom van de Tele graaf Media Groep, maar hij zei tevens dat het al ingewikkeld genoeg is voor PCM en Wegener om gezamenlijk een nieuwe krant te lanceren in de Randstad. Het betrekken van HDC-kranten bij de krantenfusie is volgens Bouwman wellicht iets voor de toekomst. Een PCM-woordvoerder ontkent dan ook dat er met de Telegraaf Media Groep over de mogelijk heid gesproken is. Wegener laat weten dat het nu 'absoluut niet aan de orde' is en een woordvoer der van de Telegraaf Media Groep sluit zich hier- wageningen/anp - Wat ieder een al vermoedde is nu weten schappelijk bewezen. De vlieg techniek van een straaljager lijkt heel erg op die van een gierzwa luw. Terwijl de vogel in glij vlucht zijn vleugels naar achte ren houdt en zo een hoge snel heid ontwikkelt, beweegt hij die naar voren voor hij een scherpe bocht inzet. Dat doen de beweegbare vleu gels van straaljagers ook. Onder zoekers U. Müller en D. Lentink van Wageningen Universiteit beschrijven deze overeenkomst naar aanleiding van een artikel van J. Videier en collega's van de Rijksuniversiteit Groningen. Bei de artikelen zijn deze week ver schenen in het wetenschappelij ke tijdschrift Science. De vliegende zwaluw wordt in de lucht gehouden door vleugels met een uitgekiende vorm die onder een optimale hoek met de aanstromende lucht staan. Bo ven de gebogen vleugels ont staat op de lange handvleugel een tornado-vormige lucht stroom, waarin de luchtdruk la ger is. Tijdens de jacht op insecten ma ken gierzwaluwen vanuit een glijvlucht spectaculaire vliegbe wegingen. Vanuit hoge snelheid kunnen ze snel afremmen om vervolgens een scherpe bocht te draaien om.een insect te pak ken. Daartoe bewegen zij hun vleugels naar voren. Diezelfde beweging komt terug in ge vechtsvliegtuigen met beweeg bare vleugels die in een luchtge vecht zijn verwikkeld, waarbij optimale prestaties worden ver eist bij zowel hoge als lage snel heden. door Rudi Buis den haag - Duizenden tienermeisjes wisse len, zonder dat hun ouders iets vermoeden, op internet erotische foto's van zichzelf uit, of bevredigen zichzelf voor een webcam. De ge legde contacten worden afgerond tijdens puur op seks gerichte afspraakjes met onbe kende jongens. Ellen is een slank meisje met blond haar. Op haar internetpagina heeft ze een vakantiefoto gezet, waarop ze in bikini een verleidelijke blik in de camera werpt. Daar houden jon gens van, weet de 16-jarige. Onder de foto staat een oproep: Ellen wil graag foto's van jongens, met daarop het liefst ook hun ge slachtsdeel. Als jongens via de e mail een 'lekkere foto' zenden, stuurt Ellen soms een berichtje terug. Meestal voor de lol. Maar als het een héél leu ke jongen is, volgt er contact via de webcam, vertelt de scholiere uit de omgeving van Drachten. „Ik zie hem dan op mijn compu terscherm, en hij ziet mij. Als het intiem wordt, ga ik wel eens uit de kleren. Hij ook. Nou, en dan gaan we onszelf bevredigen. Soms gebruik ik voorwerpen." Ellen is geen uitzondering. Duizenden Neder landse tienermeisjes prikkelen hun seksuele fantasieën op internet. Via het web voeren ze opwindende gesprekken met jongens door te chatten, het on-line berichten uitwisselen op internet. Soms blijft het tijdens het chatten niet bij prikkelen, maar worden fantasieën omgezet in daden. Er worden foto's opge stuurd, ze bekijken elkaar via de webcam ('cammen') of maken afspraakjes die uit monden in seks. Veel ouders weten van niets. Dat pubers nieuwsgierig zijn naar seks is niet vreemd, vertelt seksuoloog en arts Peter Leu- sink. Vroeger had je videobanden en porno boekjes, nu is er internet. Maar onschuldig is dat medium niet. „Je leert niet om te gaan met gevoelens van anderen. Of die van jezelf. Seks op internet is vaak erg expliciet: sommi ge meiden vinden het doodnormaal om met een bij het eerste afspraakje met een jongen naar bed te gaan. Om vervolgens van alles tussen de lakens te doen. Een ander gevaar is dat pubermeisjes in een valstrik lopen van oudere mannen, die zich voordoen als leeftijdgenoten. Meiden geven vrij snel allerlei privé-informatie zoals adres sen en telefoonnummers af, zoals ook deze krant ondervond. Regelmatig duiken verhalen op van jonge meisjes die door hun internet - date zijn verkracht. Toch lijkt de seksuele honger van tieners on stilbaar. Op sites als cu2day.nl en happy- girls.nl, maar ook in chatboxen als die van muziekzender TMF, zijn jonge meiden (en jongens) op zoek naar seks. Een ruwe schat ting leert dat zeker drieduizend verschillende tienermeisjes eigen internetpagina's hebben aangemaakt, zogeheten profielen, die ronduit erotisch ogen. Dót speuren naar seks op internet niet zonder gevaar is, weet Miranda uit Den Haag. die ook een erotisch profiel heeft. Veel vriendinnen van haar hadden allemaal al seks, waardoor de 16-jarige zich als maagd 'nogal buitenge sloten' voelde. Op internet staat nu een foto van haar met ontblote borsten, voorzien van tepelpiercings. „Ik heb ook mijn behoeftes. Ik kreeg enorm veel reacties." In nog geen jaar tijd is ze met negen 'su- perknappe' jongens en mannen naar bed ge weest, nadat ze met hen eerst uitgebreide contacten op het internet heeft onderhouden. Nu wil Miranda ermee stoppen. Ze is een tijd je gestalkt door een 'man van in de dertig'. „Hij belde mij en zocht mij thuis op. Ik werd er helemaal gek van. Eigen schuld? Misschien klink het raar voor jou, maar ik heb gewoon seks nodig." Om privacyredenen zijn Ellen en Miranda gefingeerde namen. De echte namen zijn bij de redactie bekend.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3