Nederland loopt niet warm voor zelfdovep.de sigaret GESPREK VAN DE DAG Begraafplaatsen bomvol in Suriname Nieuw onderzoek naar dood lijfwacht Diana 'We begraven zelfs al op de voetpaden, het wordt hier een zooitje' Heidi in de grote stad vrijdag ÏO DECEMBER 20C DAGELIJKS LEVEN ZUL'MlA' fc'Zk/UV-C V^ljL/WL-M MENSELIJK PETRA BAKKER SCHUT gaat op 1 maart aan de slag als hoofdredacteur van het weekblad STORY. Ze is op dit moment hoofdredacteur van het maandblad van de Vereniging Eigen Huis en is daarvoor drie jaar hoofdredacteur geweest van het blad Vriendin. Ook werkte ze zeven jaar lang bij Marie Claire. Dat meldde Story-uitgever Sanoma gisteren. BEAU VAN ERVEN DORENS stopt komend voorjaar met de presentatie van RTL Boulevard. De presentator wil wat meer tijd aan zijn GEZIN be steden. Jk wil voorlopig 's avonds mijn kinderen in bed kunnen stop pen", aldus Van Erven Dorens, die overigens al heel lang wist dat hij ko mend voorjaar zou stoppen. „Volgens mijn laatste contract zou ik nog 120 afleveringen maken." Vanaf 1 maart zal Albert Verlinde een andere co-host naast zich hebben. Wie dat wordt, is nog niet bekend. Wilfred Genee, Jort Kelder of Jeroen Kijk in de Vegte wor den genoemd als mogelijke opvolgers. De mensenrechtenactiviste BIANCA JAGGER is gisteravond onderschei den met de Alternatieve Nobelprijs. De ex-vrouw van Rolling Stones-zan- ger MICK Jagger kreeg de prijs in het Zweedse Stockholm. De Alter natieve Nobelprijzen worden sinds 1980 uitgereikt aan personen of in stellingen die zich hebben ingezet voor het milieu, vrede, armoedebe strijding en sociale rechtvaardig heid. Pale Male, een ROODSTAARTBUI ZERD die tien jaar heeft gewoond op een rand van een flatgebouw in New York, is VERJAAGD. Pale Male was niet alleen geliefd bij de lokale bevol king, maar ook wereldberoemd. Aan de roofvogel zijn diverse documentai res gewijd en er is een boek over hem geschreven, 'Redtails in Love'. Drom men mensen zijn afgekomen op het gebouw aan Fifth Avenue op Manhat tan, waar hij op een rand van de twaalfde etage zijn nest had ge bouwd met uitzicht op Central Park. Werklieden hebben nu het nest ver wijderd en de stalen pennen die het steunden. De actie, vermoedelijk in opdracht van de beheerder van het gebouw, leidde tot hevige veront waardiging van vogelliefhebbers. Zij maken zich zorgen over Pale Male, die zijn naam dankt aan zijn wittige veren, en zijn vrouwtje Lola. De twee waren niet in zicht toen hun nest werd weggehaald. RAPPER ALI B krijgt een wassen beeld in Madame TUSSAUDS in Amsterdam. Dat bevestigde zijn pla tenmaatschappij Spec gisteren. Ali B is de eerste rapper ter wereld die in het wassenbeeldenmuseum komt te staan. Het is nog niet bekend wanneer het beeld wordt onthuld. Ali B scoorde hits met 'Ik ben je zat' en 'Wat zou je doen'. Hij kreeg daar naast landelijke bekendheid door zijn vele gastoptredens op televisie. Foto: ANP Over tien jaar zal bijna de helft van de wereldbevolking ENGELS kun nen SPREKEN. Dat blijkt uit een Britse studie die gisteren in Edin burgh is gepubliceerd. Tegen 2015 zullen drie miljard mensen zich in het Engels kunnen uitdrukken. Twee miljard van hen zullen de taal dan actief hebben geleerd, staat in het een rapport van de Britse Raad, die zich bezighoudt met de promo tie van de Engelse taal en de Britse cultuur in de wereld. Uitlatingen van prinses Diana leiden waarschijnlijk tot nieuw onderzoek naar de dood van haar voormalige lijfwacht Barry Mannakee. Die kwam in 1987 om het leven bij een moto rongeluk. Volgens Diana was daarbij sprake van vuil spéï. Ze zei dat op vi deo-opnamen uit 1992, die deze week zijn vertoond op de Ameri kaanse televisie. Bernard Seulsten Als een vrouw een aureool om het hoofd van haar echtgenoot plaatst, dient dit meestal om zijn horens te verbergen Mannakee was volgens Diana 'de beste vriend' die ze ooit heeft gehad, en ze was 'heel erg verliefd' op hem, zo vertrouwde ze haar spraakcoach Peter Settelen in 1992 toe. Hij hielp haar zelfvertrouwen te krijgen voor het geven van toespraken. Daarbij maakte Settelen opnamen van ge sprekken met de prinses. Die waren alleen bestemd voor hun werksessies, maar nu heeft Settelen ze verkocht aan de televisiemaatschappij NBC. Mannakee werd overgeplaatst toen duidelijk was dat hij te nauw betrok ken was bij Diana, die was uitgeke ken op echtgenoot prins Charles. Die had immers zijn eigen minnares, Ca milla Parker-Bowles. De Britse auto riteiten hebben altijd gezegd dat de dood van Mannakee een ongeluk was. De opmerking van Diana dat hij uit de weg is geruimd ('bumped off) is reden om de omstandigheden van dat ongeval nog eens te bekijken, gpd De begraafplaatsen in Suriname zijn overvol. Als de Suri naamse overheid niet snel grond toewijst aan de 23 kerkho ven in Paramaribo, dan is er binnen afzienbare tijd helemaal geen plek meer om overledenen te begraven. Een van de grootste obstakels is het verbod op het ruimen van graven dat in Suriname geldt. Daardoor kan na een be paalde tijd geen ruimte worden gecreëerd, zoals in Neder land waar het ruimen van graven na tien jaar gebruikelijk is. Om in de toekomst verzekerd te zijn van een plekje reser veren steeds meer Surinamers nu al een graf, of kiezen er voor zich te laten begraven op de hindoestaanse begraaf plaats waar nog wel ruimte is. De meeste hindoestanen la ten zich volgens hun traditie cremeren op de Weg naar Zee, een speciale plaats hiervoor aan de rand van Parama ribo. Pater van Kempen, van oorsprong een Nederlander maar al sinds 1963 actief als priester bij het bisdom van Su riname, vindt het geen probleem dat katholieken op een hindoestaans kerkhof terecht komen.Als wij de mensen geen waardige plek kunnen bieden op een RK-begraaf- plaats, heb je weinig keus. Alles is vol bij ons. Graven wor den dicht op elkaar gemaakt, ieder stukje gras is wel bezet. Bij de hindoestanen en ook Chinezen is nog genoeg plek. Ook daar wordt de grond ingewijd en het graf gezegend. En uiteindelijk lig je op Surinaamse grond, en dat is toch het belangrijkste." Veel katholieke Surinamers vinden het in tegenstelling tot pater Van Kempen wel belangrijk om uiteindelijk terecht te komen op een katholieke begraafplaats, vooral die aan de Tourtonnelaan is populair. Dit oudste en bekendste kerk hofvan Suriname stamt uit 1917 en telt bijna 30.000 gra ven. Om te voorkomen dat er straks geen plek meer is heeft Dina Grootfaam al een graf laten maken voor haar moeder. Het is net een huisje. „Het ziet er qua vorm precies zo uit als het ouderlijk huis van mijn moeder", lacht Grootfaam. „De twee pilaren voor de deur wil ik roze verven. Ook wil ik de oude tuinbank waar mijn moeder altijd op zit hier neerzetten. Ze moet zich een beetje thuis voelen." Deze middag heeft Grootfaam haar broer begraven in een van de laatste graven waar hier nog plaats voor is. Grafdel ver Stefanus die al twintig jaar werkt voor het Heilig Ver bond, de begrafenisvereniging die aan het katholieke kerk hof is verbonden, heeft de begraafplaats zien dichtslibben. „We begraven nu zelfs al op de voetpaden. Het wordt hier een zooitje, alle graven liggen kriskras door elkaar. En in de regentijd staat alles onderwater!" Protesten van begrafenisverenigingen, het bisdom en de religieuze leiders van de katholieke en protestante kerken hebben tot nu toe niets opgeleverd. Pater van Kempen: „Het beste is als ze ons extra grond geven. Er is genoeg plek in Suriname. Anders moet de wet versoepeld worden, zodat graven na tien of twintig jaar geruimd kunnen wor den". Voor veel Surinamers is de ruiming echter geen optie. Dina Het oudste en bekendste kerkhof van Suriname zal naar verwachting nog voor de kerst vol zijn. Foto: GPD Grootfaam: „Ik weet dat ze al stiekem mensen bij elkaar begraven vanwege ruimtegebrek, maar binnen onze Cre oolse cultuur doe je zoiets niet. Het is respectloos naar je overleden voorouders toe. Die worden bij ons zeer hoog gehouden. Doe je het toch, dan roep je het kwaad over je af'. Cremeren is wel toegestaan. „Gewoon de oven in, dan hoeven ze niet al die moeite te doen om een graf voor me te vinden", zegt Grootfaam. Vanuit de verte klinken de opzwepende tonen van trom petten en drums. Het is de brassband van de Sherman Brothers, een van de populairste groepen van afleggers en kistendragers van dit moment. Bij veel creoolse begrafenis sen is het begraven een feestelijke gebeurtenis. Er wordt gezongen en rondom de kist gedanst. De kistendragers zijn meestal oudere mannen, prachtig uitgedost in driedel zwart-witte pakken met hoge hoeden. Met hun grote te zonnebrillen doen ze denken aan Amerikaanse sou tiesten uit de jaren zestig. Als de stoet dichterbij komt wordt het ritme sterker. V wen in het wit gekleed -de officiële rouwkleur in Suriii dansen voor het orkest uit. Pater van Kempen bekijkt! van een afstandje en mompelt dat hij zich uit de voete moet maken omdat zijn collega klaar staat voor een vi gende begrafenis. Gemiddeld drie begrafenissen per d zijn er op het RK-kerkhof dat naar verwachting voor d kerst vol is. In New York zijn de gewone siga retten niet meer te krijgen. En Ca nada wil dat vanaf volgend jaar ok tober alleen nog speciale, zelfdo vende sigaretten worden opgesto ken. Die verkleinen de kans op brand, en sparen zo natuur en mensenlevens. Maar Nederland zit er niet op te wachten. Zelfs de meest oplettende roker laat weieens een brandende siga ret vallen. Vaak is 'slechts' een brandplek op de bank of broek het gevolg. Maar het kan ook ein digen met een brandend huis. Dat hoeft niet meer, want er zijn zelfdovende sigaretten. Ze lijken sprekend op de gewone sigaret. „Zowel het filter als de tabak is te rug te vinden in de normale vari ant", zegt Jules Wilhelmus, woordvoerder van Philip Morris. Het verschil zit in de bandjes die in het vloeipapier zijn verwerkt. Die zijn gemaakt van een speciale papiersoort en zorgen ervoor dat de sigaret niet meer kan doorsmeulen. Om de sigaret brandend te houden, moet regel matig een trekje worden geno men. Dat verkleint de kans dat een smeulende sigaret brand ver oorzaakt. Voor Canada is dit reden de zelf dovende sigaretten verplicht te stellen. In dat land zijn er tussen 1995 en 1999 bij na 400 mensen bij branden omge komen die veroor zaakt waren door een vergeten, brandende sigaret. Ook in New York, dat Canada voorging in het verbod op gewone sigaretten, vielen er regelmatig doden door een 'sigarettenbrand'. In Nederland komen eveneens re gelmatig branden voor, veroor zaakt door een smeulende sigaret. Vorig jaar waren dat er 514, aldus het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, cijfers over slachtoffers ontbreken. Aanleiding genoeg om de zelfdovende sigaret naar Ne derland te halen. Maar komen ze? „Nee", zegt Bas Kuijk van het mi nisterie van volksgezondheid, „al thans niet dit jaar. We hebben er namelijk nog nooit over gespro ken en ook in Europees verband is er niets gezegd over het invoe ren van de zelfdovende sigaret". Maar dat kan veranderen. Want Jules Maaten, voorzitter van de VVD in het Europees Parlement, wil van de Europese Commissie weten of die het nodig vindt de zelfdovende sigaret ook in Europa verplicht te stellen. Hij gaat daar schriftelijke vragen over stellen, liet hij gisteren weten. Zolang de gewone sigaretten niet worden verboden, gaat Philip Morris de zelfdovende variant hier niet op de markt brengen. Wilhelmus: „In Nederland is er geen behoefte aan. De sigaretten zijn hier ook nergens te krijgen. We kunnen.het wel doen, maar momenteel is het voor ons niet interessant". Jane Winsemius, be stuurslid van Stichting Rokers Be langen, is er niet rouwig om. „Zo'n sigaret gaat steeds uit, je blijft bezig om haar aan te steken. Dan kun je net zo goed stoppen. En trouwens, het is echt niet lek ker om een peuk voor een tweede of een derde keer op steken. Bij het eerste trekje proefje alleen maar as." Philip Morris bestrijdt dat. „De smaak blijft hetzelfde, die veran dert niet. Het vloeipapier is an ders dan normaal, de overige in grediënten van de sigaret blijven ongewijzigd. De zelfdovende vari ant is dan ook niet schadelijker dan de normale sigaret." Hoe lang de sigaret kan blijven liggen zonder uit te gaan, is on duidelijk. Philip Morris weet het ook niet. „De sigaret blijft volgens mij niet erg lang branden. Het zullen waarschijnlijk een paar se conden zijn." Lex Schruijer van Nibra, het ken nisinstituut voor brandweer en rampenbestrijding, zit ook niet op de zelfdovende sigaret te wach ten. „Er zullen misschien iets minder brandjes ontstaan. Maar het verstandigst is helemaal niet te roken." Joris Thomassen Mijn driewieler had ruim terrein, maar sinds ik op eigen benen sta, ben ik een gecultiveerd stadsmeisje geworden. Nog steeds zijn mijn jïets en ik onafschei delijk, niet langer voor ontdekkingsreizen en speelge rei in een kindvriendelijke omgeving, maar als mid del om in een drukke stad zo snel mogelijk van A naar B te komen. Snelheid en efficiëntie zijn kern woorden. De stad is een web waar je al snel zit vastgeplakt, ze spint zich om me heen en zuigt me langzaam leeg. Mijn energie is junkfood voor een hongerige alleseter, die zich voedt met al wat zich beweegt om zeifin be weging te blijven. De metropool is een parasiet, een immer groeiend mechanisme. De energie en het voed sel van de werkbijen, die zich in dienst van haar vei lig wanen, laat deze veeleisende bijenkoningin zich welgevallen. Als een doorgedraaide juffrouw mier tuut-te-re-tuut ik van hot naar her. Soms inderdaad met drie maal zoveel geestelijke ballast als mijn lichamelijk ge wicht. Het hoofd geheven in de lucht, een blik op on eindig en zo in de loopdraf kom ik mijn metgezellen tegen. Gisteren op een verjaardag. Een rondje 'Hallo, hoe gaat het?' geeft twintig keer de reactie: 'Druk, druk, druk...Ik druk mee. Kan ook geen origineel ant woord meer bedenken, terwijl ik weet dat het voor zich spreekt, voor iedereen. Bovendien is het qua in formatie weinig interessant en voor niet-gedane za ken hardly an excuse. Drie dagen was ik op familiebezoek in Bretagne, op een Bretonse boerderij veilig weggestopt in groen heuvellandschap. Net genoeg om de longen te verver sen, de vrijheid van het platteland te ruiken en te er varen hoe vrije tijd ook alweer voelt. Heidi komt thuis, ver van huis. Het groen van het landschap is zacht voor de ogen. De bomen omarmen en geven gevoel van ruimte, in plaats van de huizen aan de grachtengordel die als een muur het centrum omsluiten. Maar het grootste gevoel van rust krijg ik binnen voor de haard, omringt door mensen die de drukte en het gedoe in Nederland ver achter zich heb ben gelaten en verwonderlijk vragen wie de Tokkies zijn. Zij horen het belangrijkste nieuws, van al het andere blijven ze gespaard. Ik zou willen blijven. In deze oase van rust omgeven door natuur, maar het is niet mijn tijd. Dit oord bestaat bij de gratie van pen sioen, na een leven hard werken het eindelijk niet meer hoeven. Zover ben ik nog lang niet en wil ik ook nog niet zijn, maar voor nu en voor even is het een verademing. Mijn studieboeken blijven in de tas, mijn mailbox ongeopend. Even schrik ik op van ge weerschoten vlakbij, inmiddels gewend aan een stad waar geregeld wordt afgerekend, kan ik de angst nu niet plaatsen. Het is jachtseizoen, zo'n beetje het enige moment waarbij het leven zich hier als gejaagd laat omschrijven, maar de vijf grijze mannen die een vergunning hebben op dit stuk land te jagen, komen verre van bedrei gend over. Terug in mijn eigen huis, in het hartje van de stad, pak ik vanzelf het ritme weer op. 1 Doe ik weer druk-druk-druk, net als ieder een. Het verlangen naar rust laat zich in een hoekje schoppen na één blik op de planning. Er is echter een lichtpuntje. Er staat tijdelijk een boom in mijn huis. Een flinke jongen dit jaar. De geur van dennen geeft een rustgevend welkom thuis. Een ge cultiveerd stukje natuur, maar goed genoeg voor Heidi, want zelfs menselijke wortels kunnen verstedelijken... Reageren? Reacties_op_column@hotmail.com 1

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2