Badderen in Hongaars wonderwater TOERISME Kroatië kooit zijn onderwaterschatten OAD trekt ten strijde in USA Vanaf volgend jaar werpt OAD zich op Amerika, inclusief Ha waii en Canada. En de Overijs selse toeroperator pakt direct fors uit. Er komt een lijvige gids met een compleet aanbod. Van geheel verzorgd tot fly drive, luxehotels of campers, cruises of autorondreizen, stedentrips en natuurlijk de Disney-parken. OAD wil binnen een jaar markt leider op deze bestemming worden. Ambities genoeg bij dit familie bedrijf dat aankondigde dat de succesvolle en avontuurlijke Afrika Jumbo Camper ook na volging krijgt in landen als In dia en Australië. Afgelopen jaar trok OAD voor het eerst met een luxe dagbus, inclusief overnachting, naar Ita lië. Ook dit bleek een succes, waarop volgend jaar Kroatië aan het pakket wordt toege voegd. Al eerder had het bedrijf laten weten volgend jaar met de buspendel naar Spanje te stop pen. Blijft de consument voor het boeken van OAD-reizen aangewezen op de reisbureaus, trips met dochterbedrijven BEX Reizen en SRC Cultuurvakan ties kunnen wel vanachter de computer volledig worden afge wikkeld. Verwarring over fietsbeurzen Verwarring in fietsvakantieland. Zijn er eind januari twee fiets vakantiebeurzen? Eentje in sporthal Merwestein in Nieu- wegein en eentje in de Amster damse RAI? En op hetzelfde weekeinde: zaterdag 29 en zon dag 30 januari? Volgens internet wel, al blijkt bij navraag dat de firma Jacobse Partners, die de beurs in Nieuwegein zou orga niseren, geen duidelijke uit spraak wü doen of de beurs daar nu wel of niet doorgaat. Maar de hal is wel gereserveerd, zegt de beheerder van de hal. De organisatoren van de beurs in Amsterdam daarentegen zijn heel stellig: ons evenement gaat zeker door. Ontevredenheid over de gang van zaken in Nieuwegein leidde er toe dat de oprichters van de beurs, en 'ei genaren' van de merknaam 'Fietsvakantiebeurs', geen za ken meer willen doen met Ja cobse Partners en voor de RAI hebben gekozen. „Maar het logo is van ons", zegt een woordvoerster van Jacobse Partners die er bovendien op wijst dat met haar geen overleg is gevoerd. „Erg vervelend alle maal", reageert Frits Deben, di recteur van Cycletours en bijna 25 geleden een van de initiatief nemers van de beurs. „Al in mei hebben we laten weten met Nieuwegein te willen stoppen. Er is nooit een reactie geweest. En nu dit". De zaak ligt inmid dels bij juristen, maar onder tussen blijft er onduidelijkheid. Plussen en minnen bij wintersport Zaait daar de ANWB onrust door te roepen dat het slecht gaat met de wintersportboekin gen. Iedereen boos. De baas van OAD, Louis Frankenhuis, sneerde zelfs 'waar die com merciële club zich mee be moeit'. OAD scoort nu al plus 12 procent, zegt hij. Ook Euro Relais, aanbieder van meer dan 4.000 vakantiehuizen in veer tien Europese landen, zegt dat de vraag sterk stijgt. In vergelij king met 2003 staat Euro Relais deze winter, naar eigen zeggen, al op een plus van ruim 50%. Het aantal internetboekingen is toegenomen tot ca. 15.000, of tewel 70% van het totaal. Oos tenrijk tenslotte doet ook een duit in het zakje. 'De boekingen van de reisorganisaties tonen dat bij het belangrijkste ver voermiddel naar de winter sport, de auto, Oostenrijk weer geheel op koers ligt', meldt het verkeersbureau. De afgelopen zes winters heeft het land iede re winter weer een plus kunnen noteren bij de overnachtingen vanuit Nederland. Met NS Travel snel naar Londen NS Travel brengt voor het eer ste een aparte Londen-gids op de markt, die gebaseerd is op vervoer met de Eurostar. En de Eurostar is een échte sneltrein, die de afstand tussen Brussel en de Engelse hoofdstad, via de Kanaaltunnel, in slechts 82 mi nuten overbrugt. Ideaal dus als je even een paar dagen lekker wilt gaan shoppen,,musea wilt bekijken of een musical bezoe ken. Maar hoe kom je in Brus sel, waar de Eurostar vertrekt? Geen probleem: bij NS Travel kan vanaf elk station in Neder land een 2e klas-treinretour naar Brussel worden gereser veerd voor slechts 8 euro per persoon. Het goedkoopste drie daagse Eurostar-arrangement zelf, naar Londen, kost 143 eu ro. De nieuwe KortwegLonden- brochure is te verkrijgen bij de ANVR- reisbureaus. Ook kan men terecht op website www.n- stravel.nl of op telefoonnum mer 030 2977 291. VRIJDAG lO DECEMBER 2OO4 De Hongaren vinden het de ge woonste zaak van de wereld. Zij dompelen zich al generaties lang onder in kuurbaden met ther maal water uit eigen bodem. Van historische baden tot hyper moderne spa's. Hongarije is er van vergeven. door Machteld Leistra Het is even slikken. In de ijs koude donkere nacht in een bi kini de circa vijftig meter naar het buitenbad te moeten over bruggen. Het diepbruine water dat nu pikzwart lijkt, ziet er al les behalve aanlokkelijk uit. De stoomwolkjes en de zwavelach tige geur die eruit opstijgen ma ken het er niet beter op. Maar als we het water inlopen, klinkt er simultaan een zucht van ge not op uit de groep. Het water dat zo'n 38 graden is, omringt ons als een warme zachte de ken. Muisstil dobberen we on der de sterren. Langzaam, maar zeker drijft alle stress en ver moeidheid uit ons weg. De locatie is Gyula, een stadje in het zuiden van Hongarije, in de zuidelijk Laagvlakte om pre cies te zijn, ook wel bekend als de Poesta-regio. Grootste pu bliekstrekker is een middel eeuws kasteel dat zich tegen over publiekstrekker nummer twee bevindt: Gyulai Vérfürdo, het Kasteelbad, de grootste spa in deze regio. Het binnengedeelte, een gigan tische verbouwde oude paar denstal met een prachtige hou ten puntdak, bestaat uit drie opeenvolgende thermale baden met steeds warmer water. Bui ten op het landgoed een veel heid aan thermale baden. En dan is er ook nog een wellness- gedeelte. Het ronde bad met al lerlei speeltjes zoals bruisende bubbelbaden, een stroomver snelling, knalharde waterstralen en een apart sauna- en stoom- baddeel doet niet onder voor het gemiddelde zwemparadijs in de bekende Hollandse bun galowparken. Onder Gyula, op zo'n 2000 me ter diepte, bevinden zich zoveel thermale heetwaterbronnen dat er op een litertje meer of min der niet gekeken hoeft worden. Niet alleen worden de baden ie- Het majestueuze atrium van het Gellért Bad. Terug in de tijd: het binnenbad in het Gellért Hotel. Foto's: GPD dere dag ververst, het genees krachtige bruine water met een natuurlijke temperatuur van rond de 70 graden Celsius, stroomt ook door de buizen van de stadsverwarming. Uren zouden we wel in dit wa ter kunnen blijven, maar het advies luidt: niet langer dan een half uur achter elkaar. Vervol gens eventjes rust en dan weer erin en dat dan maximaal drie keer. De teleurstelling is dan ook groot als we na 30 minuten precies ons warme bad weer uitgebonjourd worden. Het me- Het middeleeuwse kasteel van Gyula. dicinale water is zo rijk aan mineralen en ijzer dat langer erin blijven teveel van het goeie zou zijn. Het Hongaarse bronwater schijnt te helpen tegen allerlei kwaaltjes zoals reuma en artri tis, maar doet ook wonderen voor de geest. Om je herboren te voelen, moet je hier naartoe komen, zeggen ze. En dat is waar, zelfs na een half uurtje drijven in het donkerbruine wa ter voelen we ons al helemaal opgekikkerd. In plaats van pijn stillers of andere medicijnen schrijft een Hongaarse dokter vaak een kuurbad voor. De Hongaren mogen op dokters advies vijftien keer per jaar kos teloos badderen. Dit armère gedeelte van Honga rije is als spa-plek nog niet echt ontdekt door toeristen uit West-Europa. Het zijn voorna melijk de Hongaren uit de buurt die van de baden gebruik maken. Maar ook veel Roeme nen hoppen graag even de grens over om zich te laven aan het wonderwater in deze streek. Schaken in het Széchenyi Bad in het Stadspark van Boedapest. Het Széchenyi Bad op de binnenplaats van een Jugendstilgebouw. Gyula ligt namelijk vlak bij de Roemeense grens en dat heeft voor ons Westerse toeristen weer als voordeel dat deze streek vele malen goedkoper is dan de bekendere èn drukkere kuuroorden in het noorden van Hongarije aan de grens met Oostenrijk. Voor ongeveer zes euro zitje hier de hele dag met je kont in een thermaal bubbel bad en voor een kleine tien eu ro extra heb je een massage van een dik uur, een pedicure of een andere 'wellness'-behande- ling. Een nadeel is dat de voorzie ningen hier in het zuiden vaak een beetje te wensen overlaten. Geen kwaad woord over het badcomplex in Gyula, dit vol doet, ondanks dat het al vijftig jaar bestaat, geheel aan de wen sen van de verwende Westerse toerist. Maar het zit wel vast aan een nogal ouderwets aan doend hotel: het Hunguest Ho tel Erkel, een mooi staaltje van vergane glorie uit de oostblok- tijd. Versleten rode lopers en ouderwetse lambrisering, lom pe meubels in de lobby, een krakkemikkige lift die een ge heel eigen leven lijkt te leiden en een gigantische eetzaal wdar hét hier en daar lekt. Alleen voor de toerist die dit juist wel charmant vindt, een aanrader. De kamers zijn op zich oké en het is even zoeken in je badjas- je, maar via een labyrint aan gangenstelsels is het Kasteelbad binnendoor te bereiken. Het bad dat we eerder die dag bezochten in Oroshaza-Gyopa- rosfürdo, dat tussen de hoofd stad Boedapest en Gyula in ligt, valt een beetje tegen. De vloe ren van het kleed-, bad-, en saunaruimten zijn niet bijster schoon en het thermale water schijnt hier bij navraag - in te genstelling tot in Gyula - 'zelf reinigend' te zijn. Ook het personeel blinkt niet bepaald uit in behulpzaamheid en spreekt geen woord Engels of Duits. Handen- en voeten- taal lijken ze niet te begrijpen, wat de communicatie een beet je moeilijk maakt. Bij de ingang krijgen we, bij wijze van hand doek, een stuk laken uitgereikt dat we later weer bijna kwijtra ken als we de sauna willen ver laten. Een chagrijnig kijkende vrouw in een witte jas die op wacht staat bij de in- en uitgang van de sauna, dwingt ons het laken in een daarvoor bestemde bak te gooien. Als we dit perti nent weigeren, het is immers onze enige lichaamsbedekking, begint ze er boos aan te trek ken. Na enig heen en weer ge duw en getrek, haalt ze gelaten haar schouders op. Voor haar bestaan we niet meer. En geluk kig hebben wij ons klamme la ken nog! Het spa-toerisme is inmiddels de grootste attractie van het land en vijfenzeventig procent van de toeristen komt voor de thermale baden. Van de inter nationale toeristen zijn het vooral de Duitsers, op de voet gevolgd door Oostenrijkers en Zwitsers. Amerikanen, Britten, Scandinaviërs en Nederlanders beginnen meer en meer doei krijgen dat het goed toeven i de baden van Hongarije. Er zijn liefst 82 verschillend* soorten behandelingen. Van lerlei vormen van massagesi modderpakkingen, tot 'han gend baden' - een Hongaar* uitvinding waarbij je in een soort harnas in het water vvo gehangen om zo je ruggengj te rechten - tot onderwater- gymnastiek. Van de 1300 thermale bronn in Hongarije, liggen er ongei tachtig in Boedapest. Vandai ook dat er op zeventig verscl lende plaatsen in de stad ba; met thermaal water zijn. He; Széchenyi bad, midden in hj mooie stadspark, is daarvan meest gelief bij de Boedapes naren. De dampende open luchtbaden, die zomer èn wi ter geopend zijn, bevinden a op de binnenplaats van een enorm geel Jugendstilgebou waarin zich ook vele thermal baden bevinden. Beelden, u zaïeken, koepels en rijkelijki sierde gevels en hekwerkjesi ven het badhuis een sprookj achtig karakter. In weer en wind geven de baders zich hier over aan hu favoriete hobby: schaken inl water. Een kaartje voor de hi dag badderen kost ongeveer tien euro. We bezoeken uiteraard hetl kende Gellért Hotel: nog zo'i prachtig staaltje Belle Epoqu uit 1918 aan de voet van de( lértheuvel. Het straalt de sfer uit van rokkostuums en baljl ken. Echt modem is het niet, maar toch willen de groten i| aarde hier logeren als ze in d stad zijn. Het hotel heeft dan ook een lange lijst van beror de gasten. Prachtige zuileng rijen, balkons, beelden, fonl tjes en mozaïeken. Het is all maal aan een opknapbeurt i maar hett draagt wel bij nostalgische sfeer. Hoogtepunt is het thermale binnenzwembad waarin jel gevoel hebt dat je een reis n het begin van de negentien; eeuw hebt gemaakt. Iedere; mag hier voor ongeveer twa euro naar binnen en daar w dan ook grif gebruik van ge maakt. Zwemmend tussen de maje euze pilaren moet je wel op| sen dat je niet per ongeluk s ten thermaal water binnenk tijdens het gapen naar al dal moois. Maar ach, wie weeti; dat juist ook wel reuze gezoi FEITEN CIJFERS Het Hongaars Verkeersbureau heeft een speciale spa en wellne brochure waarin de belangrijkste baden van Hongarije staan w meld. tel. 070 3209 092. •Het Gellért Hotel, Szent Gellért tér. 1,1111 Boedapest, tel. 0036 1889 5500. •Széchenyi Bad in Vérosliget (Stadspark), Allatkerti boulevard 1 1146 Boedapest, tel. 0036 1363 3210. •Thermaal bad Oroshéza-Gyopérosfürdo, Fasor u. 3, 5904 Oros za, tel. 0036 8641 1962. •Hunguest Hotel Erkel. tel. 0036 6646 3555, www.hunguesthoti .hu. •Gyulai Varfürdo (Kasteelbaden), Vdrkert u. 2, 5700 Gyula, tel. 0036 6656 1350, www.gyulavarfurdo en www.gyula.hu. door Cees van Zweeden Voor de kust van Kroatië liggen oude scheepswrakken, antieke kruiken en complete bommen werpers. Niet zelden ontvreem den duikers waardevolle voor werpen uit die wrakken, zoals amfora's (kruiken). Om deze diefstal te voorkomen is het land begonnen kooien te plaat sen over zijn schatten. Als Boris Obranovic vanuit zijn duikcentrum naar buiten blikt, ontrolt zich voor zijn ogen een vredig tafereel. Palmen steken onbeweeglijk af tegen een blau we lucht, de zee is vlak, en zelfs de vogels doen er het zwijgen toe. In de verte glinsteren de kale rotsen van een eilandje in de late herfstzon. „Maar je hoeft maar enkele tientallen meters diep te duiken om te be grijpen dat het hier ook kan spoken", zegt hij. „Het stikt in deze zee van de scheepswrak ken." Bij het eilandje verging in de vierde eeuw na Christus een dertig meter lang handelsschip dat amfora's vervoerde, buikige kruiken van het type dat de ou de Grieken en Romeinen ge bruikten. Van het oude zeil schip is niet veel over, maar zijn vracht ligt nog op de bodem: meer dan duizend amfora's Voor Obranovic was de vondst ervan vijf jaar geleden een godsgeschenk. Evenals de twee andere duikcentra in Cavtat, een middeleeuws stadje op een schiereiland in Zuid-Dalmatië, zag hij zijn klandizie explode ren. Maar hij was niet de enige die eraan verdiende. „Een am fora doet op de zwarte markt bijna drieduizend euro", zegt hij. „Een hoop kruiken werden De Baron Gautsch, die aan het begin van de eerste wereldoorlog op een mijn liep voor de kust van Istrië. Een Boeing B-17, die aan het einde van de tweede wereldoorlog bij Vis neerstortte. Foto's: GPD gestolen." In Cavtat doen verhalen de ron de over leegstaande huizen die veranderden in werkplaatsjes waar kruiken werden gereinigd. Van het zwarte geld verrezen appartementen, die nu aan toe risten worden verhuurd, niet zelden duikers. Vorig jaar meldden zich 50.000 duikers in Kroatië, de meesten in Zuid-Dalmatië. Obranovic schat dat zijn school alleen al goed was voor duizend onder watertoeristen. „De Adriatische Zee is hier het diepst en er is vrijwel geen vervuiling. De transparantie van het water is hier veel groter dan in Istrië of in Frankrijk." Obranovic troont zijn klanten mee naar spectacu laire modderwaterrotsformaties en naar drie plekken van arche ologische waarde. Behalve de kruiken zijn dat een Romeins schip uit de 1ste eeuw en een Italiaanse vrachtboot. Maar als zij afdalen, stuiten Obranovic' duikers tegenwoor dig bij de amfora's op een kooi. Om meer averij te voorkomen is Kroatië begonnen zijn be langrijkste schatten te beveili gen. Als een wrak nog goed deels intact is of als het aantal amfora's te groot is voor een museum, dan plaatsen wij er een kooi overheen", zegt Jasen Mesic van het ministerie van cultuur. De wateren van Kroatië herber gen volgens Mesic ruim drie honderd archeologische plek ken en zeventig scheepswrak ken, waarmee het land, na Ita lië, Spanje en Frankrijk, qua on derwater-erfgoed in Europa op de vierde plaats komt. Maar Kroatië is met zijn immense kustlijn van vijfduizend kilome ter veel minder grondig geëx ploreerd dan voornoemde lan den, en volgens sommige ex perts moeten in de Adria nog minstens tweeduizend niet- ontdekte wrakken liggen. De zee was een belangrijke scheep vaartroute van de dagen van het Romeinse Rijk tot de onder gang van Venetië en de Repu bliek Dubrovnik. Hachelijk In de winter kan de noordelijke borawind navigatie hachelijk maken, maar behalve slecht weer eiste ook de oorlog zijn tol. Tal van schepen liepen er op mijnen, zoals het Habsburg- se passagiersschip Baron Gautsch dat in 1914 ten onder ging met 177 van zijn opvaren den. In de buurt van het eiland Vis belandde in de Tweede Wereld oorlog een onbekend aantal vliegtuigen op de zeebodem. Veelal waren zo zwaar bescha digd door luchtafweergeschut dat landing op de vluchtstrook van Vis onmogelijk was gewor den. De bemanningen spron gen eruit, en lieten hun toestel in zee storten. Vijf jaar geleden werd vlak voor de kust van Vis een zware Amerikaanse bom menwerper van het type B-17 gevonden, vrijwel intact. Tot nu toe zijn zeven kooien ge plaatst, en voor de gehele zee is een duikvergunning verplicht. Maar zelfs de kooien zijn niet altijd afdoende. „Bij het eiland Lastovo werden dertig amfora's gestolen door een bende dui kers", zegt Mesic. „Ze haddi de constructie vernield onil nen te komen. Gelukkig kon ze worden gearresteerd." Hoewel de kooien de onder tersport minder interessant maken, trekt de Adriatische steeds meer duikers aan. „E jaar heb ik hier vermogende Hongaren, die ook naar del de Zee gaan om te duiken", zegt Obranovic. „Ze vertelle mij dat Cavtat interessanter Enkele jaren geleden zijn N van hen hier zelfs onder wal getrouwd. Op dertig meter diepte schoven ze elkaar de gen om, en openden ze een champagne."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24