WEG WIEL 2 Simpele vinding maakt einde aan spatwater auto's Automonteur moet ook handig zijn met computer Porsche accelereert dankzij Cayenne Harley Lady Een nationaal album dat knettert TPG Post schaft twee schone Priussen aan Lekker sleutelen komt steeds minder voor an bouwt ndmolens iphol-RIJK - Nissan wil zeven jmolens bouwen bij haar iek in het Engelse Sunder- De uitstoot van kooldkra- ;02) zou dan met 10.000 per jaar afnemen. Elke (jmolen maakt genoeg ener- ■oor 400 huishoudens. 1 ute Mobiel >eit gestaag q haag - De nieuwe onder- ij ing Route Mobiel, die de b pracht van de ANWB be te urreert, heeft inmiddels al ei OOleden. De dienst verleent dj i per kenteken, niet per lid. |q |er moest de ANWB al toe- !ti hoe haar monopolie voor 9< everèn van bewegwijzering Ie ween. Werknemers van de :j; irB hebben trouwens van de pi ng opdracht gekregen de d stijf dicht te houden als B ijgevraagd wordt naar het :n psvan Route Mobiel. De ,i iwe firma is opgericht door c Schroder, zoon van Mar- ichröder van Martinair. oj r Schroder was ook oprich- rd an een keten onbemande inepompen (Tango), dat - iddels aan Q8 verkocht is. pjt is tijd voor empelbezinning ji bosch - Wegbeheerders iten zich gaan bezinnen op ;ebruik van verkeersdrem- Q Want veel weggebruikers en dat de overheid is 'door- hoten' bij het aanleggen die dingen. De waardering verkeersdrempels is vol de ANWB een stuk minder - enige jaren geleden: 28 Di' :ent staat er nu positief te- Q over, in 1999 was dat nog 33 :ent. De ANWB ondervroeg 2600 personen. De resul- ivan het onderzoek wor- 10 voorgelegd aan een panel deskundigen. yota leidt op vestiging China msdonksveer - Toyota is va art met twee nieuwe vesti- en in het Chinese Sjanghai uangzhou, waar o.a. tech- onderzoek wordt verricht, rijn meteen de grootste op- ngscentra van Toyota ter ee' eld en ze bieden jaarlijks tsaan 2500 cursisten voor opleidingen. Met de nieuwe 'Ha is een investering ge- ;r*[ id van circa 14,7 miljoen Toyota opende in 1980 al Nl ervicepunt in China. De )r|e ontwikkeling van de Chi- automarkt noopt de fabri- nu zijn aanwezigheid uit te den. ksystemen voor nault Modus °P iay - Inalfa Roof Systems fenray heeft twee verschil - e daksystemen ontwikkeld de nieuwe Renault Modus. 5t een vast én een groot be- end dakpaneel is er ook een '7" lere pop-up. Het transpa- ca> e daksysteem, dat een groot esl ïelte van de bovenkant van uto inneemt, bestaat uit ren panelen. De ont- Jing naar steeds grotere m dakpanelen lijkt zich x" te zetten. Het alternatief is -up daksysteem met e afzonderlijke panelen. e8' ie kunnen handmatig onaf- kelijk van elkaar in een ven- P°' iestand gezet worden. De n panelen kunnen er ook pleet uit. Inalfa maakte eer- e complexe dakconstruc- an de Citroën Pluriel. [ALENDER IBER 2004 12 Motorshow Bologna. iotorshow.it i2 Vehikel oldtimerbeurs, allen, Utrecht. 262. !.vehikel.com 12 Miljonair Fair, isterdam. '.niiljonair.nl leltrein- en miniatuur- Ibeurs, Reeweghal, :ht. www.namac.nl p^utomaxx Indoor Gala/ Underground Xperience, edome, Arnhem. Juwdergroundxperience.nl I v.automaxx.nl 3SZ" dodelspoorbeurs, Euretco, ten. www.namac.nl MC, Hotel Mercure, boo del terdam www.namac.nl lodelautobeurs, amehal, Haarlem. eurospoor.nl lacebaan- en treinenbeurs, ion voetbalclub Excelsior, 010 4526 621. odelautobeurs, Sporthal eent, Alkmaar. eurospoor.nl |ar- redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, ■zdi e"mai': hdwegenwiel@hdc.nl iZ~ ondiging onder verantwoording {F* ^betreffende organisatie. De uit- ®,l$ niet verantwoordelijk voor af lagen of gewijzigde data. ■te laatste informatie: bel het ver- Ie telefoonnummer of ga naar het fonde internetadres. Familieportret in Den Hoorn rond een Eland-brommer. Dollen met de nieuwe Puch van Jan in 1965. door Joop van der Pol Het tijdschrift Bromfiets deed vorig jaar een oproep aan lezers om hun kiekjes met brommers uit de oude doos op te sturen. De redactie werd overspoeld met inzendingen, en selecteer de er 1300 voor Het Grote Nationale Fotoalbum. Het'boek is een prachtig tijdsdocument geworden van de vaderlandse bromfietsvloot in de jaren vijf tig, zestig en zeventig met zijn berijders. Aandoenlijke plaatjes van trotse wijkverpleegsters op hun Sparta's, Zündapps met hele gezinnen op weg naar Val kenburg en natuurlijk bromno- zems met hun knetterende Whippets, Puchs en NSU's. Een mooi resultaat, want het gros van deze familieprentjes had anders nooit meer het daglicht gezien. De prominentste foto in het Nationale Bromfiets Fotoalbum is zonder twijfel die van een 16- jarige prins Willem-Alexander in Adidas-jack op zijn Puch Maxi. Fotograaf Leo Vogelzang trof de brommende prins op 27 april 1983 toen die juist uit school kwam in Den Haag. Toen Leo de prins vroeg of hij brommer rijden leuk vond, keek die lachend op en zei: „Natuurlijk!" Vogelzang kon nog net knippen toen er al een 'BVD-mannetje' op hem af kwam. Het album kost 65 euro. Daar voor krijg je 320 pagina's in een zware fluwelen omslag, met daarop heel subtiel een echt fotootje geplakt. Het Grote Nationale Bromfiets Fotoal bum, uitgever Target Press; prijs €65 excl. 5,50 verzendkosten; bestellen: www.bromfiets.nl of tel. 018 2356 050. door Jurre Jochemsen nijmegen/gpd - Vernuftige strips en een gootje voor de wa terafvoer, Met deze middelen denken twee onderzoekers de oplossing gevonden te hebben tegen het opspatten van regen water op de weg bij rijdende vrachtwagens. Automobilisten die bij regen achtig weer een vrachtwagen inhalen, moeten vaak door een gordijn van water. Soms leidt dat tot ernstige ongelukken. De vinding van Maurits van den Noort, onderzoeker op het ge bied van neurologie, biologie en natuurkunde, en diens oom Guust van den Noort, onder zoeker in de stromingsleer, moet het probleem verhelpen. De strips worden in de wielkas ten van vrachtauto's en perso nenauto's geplaatst zodat het regenwater 'naar binnen' (on der de auto) wordt afgevoerd. Een geleidingsgootje aan het eind van de carrosserie zorgt dat het water achter de auto niet alsnog omhoog stuift. Een ander bandenprofiel, waarbij de hoofdgroeven van de band in een andere richting worden geplaatst, kan het effect van de vinding vergroten. Binnenkort wil onder meer autofabrikant DaimlerChrysler (producent van de merken Chrysler en Mercedes-Benz) de vinding uit testen. „Het zal nog wel een paar jaar duren voordat het wordt inge voerd," zegt Maurits van den Noort, die als onderzoeker werkzaam is op de Universiteit van Bergen in Noorwegen. „Eerst moet het door de autofa brikanten worden goedgekeurd en daarna zal er Europese wet geving voor moeten komen." oen haag - TPG Post heeft ge kozen voor de Toyota Prius in het kader van doelstellingen die TPG nastreeft om de voertuigen op termijn te laten voldoen aan een zeer lage emissie. De eerste twee hybride-Toyota's (met benzine- en elektroaandrijving) werden onlangs overhandigd aan TPG Post. Ze worden inge zet als poolauto. De Prius, die zojuist is uitgeroe pen tot 'Auto van het Jaar 2005', is op het gebied van emissie de schoonste personenauto die op dit moment op de markt te koop is. Leverancier van de in novatieve auto's is Toyota dis tributeur Louwman Parqui. Het bedrijf, dat circa 700 chauf feurs in dienst heeft, distribu eert vanuit zes distributiepun ten een fijnmazig netwerk. TPG heeft circa 3500 kleine bestel wagens en 500 vrachtwagens in beheer. Een lagere emissie speelt hierbij een toenemende rol van betekenis. B. Telling, di recteur TPG Post Transport: „Wij richten ons op het effect van motoren met betrekking tot het milieu. Zo beschikken we over het milieucertificaat ISO 14001 en bieden wij ons perso neel rijvaardigheidstrainingen aan, zodat men bewuster gaat rijden en meer rekening houdt met de gevolgen van de rijstijl voor het milieu. Het rijgedrag wordt ook geëvalueerd naar aanleiding van tachograafsyste- men, schades en weggedrag." door Roelof Hoekman De auto van nu is niet meer te vergelijken met die van pakweg 20 jaar geleden. Hetzelfde geldt voor het beroep van automon teur. Gert Boels (39) uit Stadska naal -23 jaar in het vak- weet er alles van. Ooit sleutelde hij let terlijk aan auto's, nu speurt hij via de computer naar storingen. „Ik ben groot geworden met het repareren van de Kever", begint Gert Boels. „Bougietjes vervangen, contactpuntjes en kleppen stellen. Maar je kreeg elektronische ontstekingen en hydraulische stoters. En er kwam andere olie, waardoor de intervallen tussen de onder houdsbeurten groter werden." Stapsgewijs veranderde de aard van het monteurswerk, maar het moment dat de computer een plek in de werkplaats kreeg, springt er bovenuit. Gert Boels is er als storingzoeker al lang mee vertrouwd. „Met testpro gramma's kunnen we de sto ring uitlezen en dan krijgen we de oplossing aangereikt." Dan hebben we het wel over de ideale situatie, want Boels geeft onmiddellijk aan dat het lang niet altijd zo simpel gaat. „De computer is geen wondermid del. Mensen die een technisch mankement aan hun auto heb ben denken soms dat we hem even aan de computer leggen en dat ze tien minuten later weer kunnen rijden. Maar zo eenvoudig ligt dat niet. Als de apparatuur geen diagnose stelt, moeten we de verschillende elektronische systemen hand matig doormeten. Je kunt niet gokken, dat kost geld. Meten is weten. We moeten vaak heel wat demonteren om de rand apparatuur te kunnen doorme ten. Daarom duurt het wel even voordat je kunt constateren waar de fout zit. En soms kom je dan tot de conclusie dat het aan de computer zelf ligt." Gert Boels volgde zijn opleiding autotechniek aan de lts. De tijd dat hij de VW Kever van boven tot onder leerde kennen. „Ik weet hoe een blok in elkaar zit en bovendien heb je ook in de ze tijd natuurlijk nog te maken met mechanische slijtage." Boels: „Toen ik begon kon je dit vak nog instappen met een lts- opleiding. Met wat begeleiding redde je het dan wel. Dat lukt nu niet meer. Je moet minstens een middelbare beroepsoplei ding hebben gevolgd en zelf over voldoende kennis beschik ken, want veel tijd voor begelei ding is er niet meer". En ondertussen bedenken de autofabrikanten steeds weer nieuwe elektronische snufjes. Boels noemt de alarmvolgsyste men en heeft het ook over ca meraatjes in de auto die de zit- houding van de inzittenden re gistreert. „Bij een aanrijding wordt de airbag geactiveerd op een manier die aansluit bij hoe je in de auto zit." De monteur vraagt zich af of we langzamerhand niet doorslaan met de elektronica, maar vindt wel dat zijn werk er leuker op is geworden. „Als je echt van sleutelen houdt, ligt het mis schien anders, maar ik heb wel wat met computers. Thuis zit ik er ook graag achter, maar reken maar niet dat ik dan met auto's bezig ben." Het stoere mannen motormerk Harley-Davidson komt met een speciale uitvoering van de Sportster. Zelf spreken ze van een 'machine voor mensen met een kleine gestalte'. Er is echter weinig fantasie voor nodig om er een 'Harley voor ladies' in te herkennen. Een stoere motor fiets voor de inderdaad vaak iets kleiner uitgevallen vrouwe lijke bikers. De Sportster 883 Low is ingrijpend aangepast. Voor- en achtervering zijn ver laagd om de voeten solide op de grond te kunnen zetten en het stuur en de buddy werden dichter naar elkaar geschoven voor een ontspannen zithou- ding. Een ander doordacht de tail: de verlengde zijstandaard maakt het parkeren en weer overeind te zetten van de zware machine een stuk makkelijker. De Sportster 883 Low kost 9560 euro en is vanaf december le verbaar. door Mathijs Rotteveel stuttgart - Een teruglopende vraag naar auto's, een dalende dollar en een agressieve prijzen slag. De Europese autoindustrie ligt zwaar onder vuur. In Stutt gart, thuisbasis van Porsche, is niets te merken van deze ellen de. Porsche heeft het meest suc cesvolle jaar ooit achter de rug. Tussen 31 juli 2004 en 31 juli 2005 verkocht de Duitse autofa brikant ruim 76.000 nieuwe au to's, waarmee het een verkoop stijging van 15 procent reali seerde. De goedkoopste Por sche is momenteel de Boxster, die voor ruim 60.000 euro over de toonbank gaat. Voor het top model Carrera GT, met een top snelheid van 330 kilometer per uur, moet u rekenen op zo'n 650.000 euro. Exclusief de even tuele extra's. Van deze buiten proportionele auto werden er het afgelopen jaar 222 verkocht. Het grote succes van Porsche was echter niet aan een sport wagen te danken, maar aan een in Nederland zo bekritiseerde terreinwagen, ofwel sport utility vehicle (suv). Het afgelopen jaar verkocht Porsche er bijna 40.000 van. De Cayenne, de suv van Porsche, kwam pas twee jaar geleden op de markt. Toen Porsche bekendmaakte een suv te gaan produceren, vielen de kenners van de automarkt een voor een over de sportwagenfa brikant heen. Porsche zou moe ten doen waar het al sinds 1948 goed in is: het maken van ele gante, betrouwbare en techno logisch vooruitstrevende sport wagens. De Porsche 911 was al sinds 1963 een succes, de iets goedkopere Boxster liftte daar sinds de introductie in 1996 succesvol op mee. Een suv was heel iets anders, daar zouden autoliefhebbers nooit op afko men, zo was de mening van de experts. Het concern heeft in middels bewezen dat deze zo genaamde kenners het mis hadden. Nu is meer dan de helft van de verkochte Porsches een Cayenne. Voor Porsche betekent een goed imago alles. Volgens be stuursvoorzitter Wendelin Wie- deking leveren Porsche's pro ducten „sportieve prestaties en dynamische kracht, emotie en design, naast stijl en de hoogste standaard in technologie en kwaliteit". Deze hele mond vol laat zich volgens hem ook een voudiger beschrijven: „Made in Jong geluk in de Dorpsstraat te Zuid-Beijerland. Japie Leeuwenburgh in Zuid-Beijerland mag op de Sparta van zijn grote zwager Gerrit. Die zit achter de brommer om hem vast te houden. Foto's: Bromfiets Wendelin Wiedeking, hier in een Porsche Boxster, is zijn werknemers zeer dankbaar. Foto: Reuters Porsche in cijfers Porsche heeft de afgelopen tien jaar winstgroei gerealiseerd. Met een nettowinst van ruim 1 miljard euro, vestigde de Duitse autofabrikant het afgelopen jaar een nieuw record. Tussen 31 juli 2003 en 2004 verkocht Porsche 76.827 nieuwe auto's, vooral door de groeiende verkopen van de Cayenne, die 39.913 keer over de toonbank ging. De andere twee Porsche-modellen de den het minder. Het aantal verkochte 91 I's daalde van 27.789 naar 23.704 en de Boxster werd 12.988 keer verkocht, tegen 18.411 in 2002/2003. In Noord-Amerika, Porsche's grootste af zetmarkt, steeg het aantal verkochte Porsches met 8 procent naar 31.356. Porsche heeft het dollarrisico tot 2008 afgedekt. Ook de eerste vier maanden van het nieuwe boekjaar (aug-nov) zijn veelbelovend. De verkopen stegen met 7 procent en de om zet met vier procent Germany". Volgens Wiedeking dankt de Cayenne het succes voor een groot deel aan het 'Made in Germany'-stempel. „Onze concurrenten zoals Mer cedes en BMW produceren hun suv's in de Verenigde Staten," zegt hij. „Daar beginnen wij niet aan. Wij zijn een Duits be drijf met Duitse fabrieken en betalen graag belasting in Duitsland. Wat levert het op als we onze productie naar het buitenland verplaatsen? Een kostenbesparing van een paar honderd euro per auto, plus een enorme vertrouwensbreuk met onze klanten, werknemers en aandeelhouders." Wiedeking kan niet genoeg be nadrukken dat het succes van zijn bedrijf een gedeeld succes is. „In 1992 en 1993, toen het concern verliezen leed en de rand van de afgrond naderde, hebben de arbeiders van onze fabrieken in Zuffenhausen ons er doorheen geholpen," zegt hij. „Ze dachten met het bedrijf mee en hebben zich flexibel op gesteld. Dat doen ze nog steeds en daarvoor ben ik ze dank baar. We hebben dit jaar dan ook elke werknemer van het be drijf een extra bonus gegeven van 3000 euro." Ook het komende jaar verwacht Porsche winststijging te boe ken. De groei moet grotendeels komen uit de markten waar het concern sinds kort actief is: het Midden-Oosten, Rusland, Ja pan en La'tijns-Amerika. Het af gelopen jaar groeiden de verko pen daar al met minimaal 30 procent. Ook Nederland -hoe wel niet genoemd door Wiede king- behoort nog steeds tot de groeimarkten. Het afgelopen jaar werden er in Nederland 835 Porsches verkocht en het komende jaar moet de duizend gepasseerd worden4| Een eventueel vierde model Porsche -naast de 911, de Box ster en de Cayenne- zou een bijdrage kunnen gaan leveren aan verdere groei. Hoewel de autowereld al lang uitkijkt naar de modelintroductie, legt Wie deking zich nog niet vast. „Vol gend jaar nemen we de beslis sing," laat hij slechts los. Wie- delang lijkt nog niet veel te ver wachten van hybride-motoren, een combinatie tussen een elektromotor en benzinemotor, waarop vooral de Japanse auto fabrikanten hoog hebben inge zet. „In onze sportmodellen past zo'n motor niet, tenzij je daarvoor de bijrijdersstoel ge bruikt," zegt hij. „Hij zou wel passen in de Cayenne, maar voorlopig beginnen we er nog niet aan." Prins Willem-Alexander op zijn Puch Maxi in 1983. Een Harley voor kleine rijders (lees: vrouwen). Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23