VW's dsg-bak: snelle versnellingen MG Rover kan weer nieuwe conceptauto's gaan ontwikkelen Peugeot 407 SW mooi en gerieflijk Opel wee j bovenaai in verkoc Octavia Combi vanaf €20.530 Mazda test RX-8 met brandstofcel BLIK IN HET VERLEDEN t leiden: lammenschansweg 128. 2321 hx. tel.: 071-531 08 11 roelofarendsveen: alkemadelaan 1. 2371 ex. tel.: 071-331 28 66 WEC&WIEL2 Weg Wiel redactie: Peter Lod, ji Merk Porsche accelereert dankzij Cayenne leusden - De nieuwe Skoda Oc tavia Combi maakt medio fe bruari 2005 zijn opwachting in de Nederlandse showrooms en zal verkrijgbaar zijn vanaf 20.530 euro. Dat betreft dan de uitvoering Classic met 1.6 liter motor. De meerprijs van een Octavia Combi Classic ten op zichte van de hatchback Classic bedraagt 950 euro, bij de Ambi- ente en de Elegance is dit prijs verschil 1.270 euro. den haag - De Japanse over heid heeft Mazda toestemming gegeven de RX-8 Hydrogen op de openbare weg te testen. De ze auto heeft een rotatiemotor met een dubbel brandstofsys teem, dat onder meer bestaat uit een hogedruk waterstoftank en een aparte benzinetank. De berijder kan met een eenvoudi ge schakelaar naar wens op wa terstof of op benzine rijden. Mazda wil de auto op korte ter mijn beschikbaar stellen aan overheidsdiensten. Volgens de fabrikant is een rotatie- of draaizuigermotor beter geschikt voor waterstof dan een conven tionele verbrandingsmotor, omdat het inlaatkanaal veel koeler blijft. Mazda werkt al sinds 1991 aan een rotatiemo tor op waterstof. door Rien van der Steen Een automatische transmissie is in sommige delén van de wereld meer in trek dan in andere. De keuze in automaten wordt steeds groter. Met als voorlopig hoogtepunt de dsg-bak van het VW-concern. Vroeger had je in versnellings- bakkenland een handbak en een automaat. De automaat had een koppelomvormer en verzorgde het op- en terugscha kelen zelf. Vandaag hebben de meeste automaten al een stand, waarbij de bestuurder zelf de voorkeurversnelling kan kiezen. Dat heet 'tiptronic' of 'geartro- nic' en kan omschreven wor den als sequentiële handbedie ning. Maar -buiten de continu variabele transmissie die nog altijd een tamelijk succesvol le- •ven leidt en de nog nooit door gebroken Antonov-variant met een koppelingetje per tandwiel zijn er tegenwoordig ook veel handbakken met geautomati seerde of robot-bediening. Die hebben een gewone platen- koppeling, die in plaats van via een pedaal door een stappen motor, automatisch dus, be diend wordt. Veelal werkt die traag. Zoals de 'selespeed' van Alfa Romeo. Terwijl BMW daar weer een supersnelle variant van heeft. De mooiste oplossing van allemaal is voorlopig de 'di rect shift gearbox' van VW. Volgens Volkswagen is de dsg- transmissie het beste van twee werelden. Daar kwamen ze een paar jaar geleden met een geau tomatiseerde handbak die on derdak biedt aan twee koppe lingen. Die dsg kent het scha- kelcomfort van een automaat en het rendement van een handbak. Want die mechani sche transmissie heeft vanouds het hoogste rendement. Dsg staat voor 'direkt schalt ge- triebe' (direct shift gearbox kan ook) en het draait allemaal om die dubbele koppeling. Er wor den ook telkens twee versnel lingen tegelijk ingeschakeld, maar slechts eentje is effectief, omdat de koppeling daarvan dicht staat (aangrijpt). De ander staat open tot hij nodig is. Ter wijl de auto in de ene versnel ling rijdt, wordt de volgende dus al geactiveerd. Bij het over schakelen wordt de koppeling van de actieve versnelling ge opend en de andere gesloten. Zo wordt het 'koppelgat' tussen versnellingen gedicht: de trek kracht blijft permanent be schikbaar. Net als bij de conti nu variabele transmissie (cvt) dus. De 'schakelsnelheid' van die cvt is minstens net zo groot, alleen heb je daar weer het enigszins storende hoge toeren geloei van de motor. De oneven versnellingen zitten achter de ene koppeling, de even achter de andere. Bij het schakelen opent de ene koppe ling, terwijl de andere sluit, pre cies gestuurd door elektronica. Het schakelen verloopt onge looflijk soepel. De vinding is al vele jaren oud, maar als zo vaak pas dankzij moderne elektroni ca goed bruikbaar geworden. Dsg oogt als een automaat, maar berust in feite op een tot 6-bak verspijkerde combinatie van twee handgeschakelde 3- versnellingsbakken, die via flip pers op het stuur ook met de hand kan worden bediend. Volkswagen blaast Golf op tot Plus In Bologna wordt momen teel een internationale auto- en motorshow gehouden. Een van de vele nieuwe mo dellen daar is een variant op het thema VW Golf. Het wordt geen stationwagon en ook geen ruimtewagen (mpv), maar hij zit er een beetje tussenin: crossover noemen ze dat tegenwoor dig. De Golf Plus heeft een (10 centimeter) hoger dak en een in de lengte verschuifba re achterbank. De kunst was de Golf zoveel mogelijk in tact te houden maar daarbij de ruimtelijke mogelijkhe den zoveel mogelijk te be nutten. Zo ontstond een soort opgeblazen Golf, de Plus dus. Hij komt in januari en wordt met bijna 20 mille ongeveer 1200 euro duurder dan de Golf 3-deurs. VW heeft overigens ook een nieuwe versie klaar van de Bora, de Golf sedan eigenlijk. Het systeem mist de energie- vretende koppelomvormer van een traditionele automaat. En de efficiency van het systeem is verbazingwekkend. De bak zit wel heel complex in elkaar en vergt veel koeling omdat de warmteontwikkeling tamelijk hoog is. We reden een paar da gen met een VW Tour an met de dsg-automaat en stelden vast dat tegen de snelheid van dsg geen andere automaat opkan: een tikje tegen de pook en je zit een trap hoger. Terwijl Fiats systeem selespeed of de robot automaat van PSA irritant lang zaam werkt bij vooral opscha- kelen, is het dsg-systeem (kos ten: 2000 tot 2500 euro extra) verbluffend snel, eenvoudig omdat de volgende versnelling altijd klaar ligt. Ook bij terug schakelen trouwens. C Corvette-tulp klaar na 17 jt houten/gpd -Op het mom dat de nieuwe Corvette na Europa komt, maakt eend i rode tulp met die naam zij Li tree op de internationale h e menveilingen. De Corvette i is de creatie van een Nedei 1) landse bloemveredelaar, dj i zich liet zich inspireren do popsong Little Red Corvett I van het Prince album '199< le dit moment ondergaan dei ste bloembollen een speci? I warmtebehandeling. De pi n meur is voor het Corvette-i it seum in het Amerikaanse 1 ling Green, waar de tulpen het eerst worden geplant. 1 door kruising veredelen va c een bloemvariant vergt em ic veel tijd. Het Corvette-proj heeft liefst 17 jaar geduurd In Bologna toont Volkswagen de Golf Plus. Foto: EPA door Peter Lodewijks Met Chinees geld uit een nieuw samenwerkingsverband kan MG Rover nieuwe modellen gaan ontwikkelen. Een voor schotje neemt de fabrikant met een coupé-versie van de 75 als conceptauto. Dit stijlvolle ont werp met veel hout en leder ('Britishness') in het interieur moet Rovers eeuwfeest opluis teren. De 2-deurs 75 Coupé is afgeleid van de bekende 75 Sa loon, waarvan MG Rover net een V8-versie met 260 pk in productie heeft genomen. Die dikke 8-cilinder is in Nederland leverbaar voor 61.500 euro. Voor een Tourer (stationwagon) moet er 1750 euro worden bij betaald. Het nieuwe topmodel van Rover combineert indruk wekkende prestaties met een bijzonder uitgebreide uitrus ting. Eerder dit jaar werd al de MG ZT 260 met V8 krachtbron uitgebracht. Een ander studiemodel is afge leid van de roadster MG TF. De conceptauto heeft veel weg van een hedendaagse versie van de De hedendaagse MG TF heeft een vast coupédak. Stijlvolle conceptauto: 2-deurs 75 Coupé. Foto's: MG Rover zeer populaire MGB GT uit de zestiger jaren. Die kon naar keuze worden uitgerust met een uiterst krachtige motor in de vorm van een 3.5 liter V8. Voor de moderne versie heeft MG Rover een 2.5 liter 6-cilin- der op het oog met 200 pk. De studie is geen roadster, maar voorzien van een vast coupé dak. Gebleken is namelijk dat veel sportwagenliefhebbers in landen met een warm klimaat de voorkeur geven aan een cou péachtige sportwagen met een vaste kap en voorzien van air conditioning voor hoge zomer- temperaturen. Ook wordt de vormgeving van zo'n auto over het algemeen meer op prijs ge steld. De huidige MG TF doet het on dertussen zeer goed. Het is de meest verkochte sportwagen in Engeland en de afgelopen drie jaar zijn de verkopen alleen maar toegenomen. Ook in Ne derland is de MG TF de best verkopende roadster in zijn klasse én de best verkopende In november zijn in totaal 34.638 nieuwe personenau verkocht en dat zijn er 8 pi cent meer dan in novembi het vorige jaar (32.035). Dr e blijkt uit de gegevens vani ,v Vereniging en de Bovag. e Met nog één maand te gaa de top-5 van best verkopei merken over 2004 er als vo uit: Opel (46.717), Renault (46.282), Peugeot (43.993), Volkswagen (42.151) enFo (40.340). Best verkopende ken in november waren: 0 (4479), Ford (4302), Renau (3314), Peugeot (3098) en Volkswagen (2641). Een va grote winnaars dit jaar is B ei dat stijgt van de 17de naar u 12de plaats. Mercedes-Bei daarentegen verdwijnt uit j top-10 en staat nu 13de. D maand boekte Daewoo ee vallend resultaat op de lOi B plaats. Het Koreaanse mei 0. gaat vanaf 1 januari Chevr Ia heten en houdt nu uitverki j( In november werd de Ford cus het best verkocht in Ne se land (1821), gevolgd doori |e Opel Astra (1288) en Peuge 307 (1284). Nummer vierii modellen top-5 is de Opel sa (1143) en vijfde werd de nault Scenic (1141). De Pet 307 blijft de ranglijst overl gehele jaar ruimschoots ai voeren. De voorsprong var Franse succesnummer op ,K achtervolgers is bijzonder jei groot: het verschil met de |ei Volkswagen Golf op numn t(j twee bedraagt meer dan 515t auto's. In elf maanden zijn Bn zo'n 10.000 Peugeots 3071 le, verkocht dan Opels Astra, B jarenlang de absolute best ,e] in Nederland. ut De hoogste nieuwe in de t( e g blijft de Fiat Panda, overig! gj het enige model van de Ital en nen onder de best verkoch rt, auto's. Snel groeiend in pc pC riteit is ook de nieuwe Vob Ba S40/V50, die hard op wegi |e naar de top-10. Ook nieuw de eerste dertig zijn de F01 jes cus C-Max en de Citroën pa pi MG. Met een aantal vernieu wingen en verbeteringen in de TF-reeks probeert de fabrikant ook in 2005 de aantrekkings kracht van de MG TF op peil te houden. door Rien van der Steen De Peugeot 407 SW is een opval lende auto. Mooi van buiten en in veel opzichten ook fijn in ge bruik. Kleinigheden zitten tegen. Hij heeft automatisch aanfloe pende verlichting en een re gensensor. Zoals heel het PSA- concem de laatste tijd nogal op de elektronische toer is. Met zo'n 'lane departure' systeem voor de Citroën C5 bijvoor beeld: zodra de auto over een witte wegstreep rijdt zonder dat een knipperlicht werkt, begint de bestuurdersstoel te trillen aan die kant waar de auto ver ondersteld wordt van het rechte pad te raken. Leuk idee, maar ook heel erg storend. Gelukkig kun je het afzetten. Een regensensor is leuk, als hij tenminste goed werkt. Maar je kunt makkelijk zonder. De Peu geot 407 heeft een heel goede vondst: de richtingaanwijzer tikt harder naarmate hij langer aan staat. Dus als hij vergeten is, gaat hij luider klik-klakken. Prima. Zo'n opspelende cligno- teur is simpel maar doeltref fend. En hij kost niks extra. Het alarm in deze auto wel: 450 eu ro. Lichtmetalen wielen 690 eu ro, gelaagde zijruiten 300 euro extra, parkeersensoren 400 euro en navigatie, radio, cd-wisse- laar en geïntegreerde telefoon 2150 euro. Het licht werkt auto matisch en blijft even aan nadat de bestuurder is uitgestapt. Telkens als de auto op slot gaat, zoemen de spiegels automa tisch plat tegen de portieren. Het past bij het elegante karak ter van deze Franse automo biel. Met die extreem platlig gende voorruit, die grote bek voor en die bijzonder gevormde achterkant, die veel aantrekke lijker is dan de wat anonieme kont van de 407 sedan. Hij stuurt werkelijk fantastisch. Het onderstel met voor dubbele draagarmen en achter multilink ophanging is van grote klasse. Voordat hij zich brutaal gaat ge dragen in bochten heeft u zich zelf wellicht misdragen. Want hij ligt zo goed als neutraal. Geen over- of onderstuur te merken. Je kunt er scherp mee sturen, terwijl hij toch voldoen de ruim comfort biedt. Knap gedaan van Peugeot. De 1.8 benzinemotor is braaf, maar maakt weinig indruk. Mits men geen hekel heeft aan op tijd schakelen gaat het allemaal wel. Maar hij laat zich op snelheid nogal horen, net zoals de car rosserie bepaald niet vrij is van windgeruis. Voorin biedt de auto heel veel ruimte met flinke stoelen. Het dashboard komt nogal fors over. En een beetje jammer van dat bolle stuurwiel en kleine knopjes op het dashboard. De ze Peugeot 407 heeft geen knopjes op het stuur om aller hande te bedienen. En dat mis je absoluut niet. Nergens voor nodig, die stuurbediening. Het instrumentarium is duidelijk, al Een beetje vreemd om zo'n nieuwe stationwagon buiten groter, binnen kleiner, maar toch duurder dan zijn voorganger te maken. Van de andere kant: deze mooie Peugeot is weer een echte reismobiel met een fantastisch rijgedrag. Foto: GPD is de boordcomputer wat rom melig ingedeeld. En van die ro de letters moet je houden. De stoelen en achterbank zitten erg goed en achterin denk je aanvankelijk last te hebben van het knikje in het dak, omdat daar de afdekking van dat (dichte) grote glazen standaard dak (van 1,6 m2) in schuift. Mooi om te zien hoor, zo'n enorm glazen dak. En als men niet naar boven wil kijken kan elektrisch de afdekking worden gesloten. De 407 is wat groter dan de voorganger en deze stationwa gon is nog eens negen centime ter langer. Maar de beenruimte achterin houdt niet erg over. Ook achterin is de ruimte min der dan in de 406, die 75 liter meer kon verstouwen. De se dan is niet eens veel ongemak kelijker. In de SW kan de bank ongelijk gedeeld plat en er zit een skiluik. Peugeot verwacht veel van de 407: dit jaar hadden er in Ne derland nog 6000 de show rooms uit gemoeten, maar dat worden er maar 3800. Want te gen het einde van het jaar is in dit segment geen auto meer te slijten. Bij een leasemaatschap pij moet je wel van heel goeden huize komen wil je die in no vember of december nog een auto aansmeren. Voor volgend jaar was de prognose minstens 11.000 en Peugeot denkt nu, dat dat er 10.800 worden, waarvan 55 procent een SW zal zijn. Prij zen vanaf 26.100 euro. Het fameuze merk Bentley is te genwoordig eigendom van Volkswagen. Ook het ooit zo Britse merk Rolls-Royce is in Duitse handen en wel die van BMW. Beide merken hebben nu dus niets meer met elkaar te ma ken. Dat is wel eens anders ge weest want toen Bentley in 1931 door financiële problemen ten onder dreigde te gaan, was het Rolls-Royce dat de helpende hand toestak. Hoewel... Bentley moest afstand doen van het sportieve imago dat het merk in de jaren ervoor had opgebouwd. Het was een grote naam in de racerij met liefst vijf Le Mans overwinningen in de prijzenkast. Het was dan ook een vrij drama tische omwenteling toen Bentley voortaan alleen nog klonen van Rolls-Royce mocht uitbrengen. Lange tijd liep de evolutie van beide merken evenwijdig. Kwam er een nieuwe RR op de markt, dan volgde er een nagenoeg identieke Bentley. De Bentley- modellen haalden echter bij lan ge na niet de productie-aantal len van Rolls-Royce. De verkoop successen van Bentley begonnen pas in belangrijke mate te verbe teren toen begin jaren tachtig de sportieve Mulsanne Turbo0 Vl] markt kwam. Daarmee keer u de sportiviteit weer enigszli ,;0l rug bij Bentley. U(ei Op de foto een licht sportiei coupé uit het begin van dej zestig: de S2 Continental. Foto: Archief (advertentie) AUTO HEEMSKERK 33 JAAR NISSAN DEALER

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22