Cadeautjes van tachtig kunstenaars m KUNST CULTUUR 'Kinderen lusten meer dan ouders denken' r En de winnaar is. Singer veilt beroemd [S meubilair Première 'Phantom of the Opera' Toneelstuk over koningin Juliana Messiah van Nederlandse Handelvereniging té gewild Karpp minimalistis met emotj Brad Pitt Foto: Reuters/Fred Prouser 'Ocean's Twelve' in Hollywood tos ANGELES - De deels in Ne derland opgenomen film 'Oce an's Twelve' is woensdag in première gegaan in Hollywood. Hoofdrolspelers George Clooney, Brad Pitt, Matt Damon, Catherine Zeta Jones en veel andere beroemdheden waren aanwezig in het Grau- man's Chinese Theater. Gister avond beleefde 'Ocean's Twel ve' zijn Europese première in Londen. Diezelfde dag zijn er premières in Azië (Tokio) en Zuid-Amerika (Buenos Aires). In Nederland draait de film vanaf 16 december in de bio scoop. Er komt vooraf geen ga lapremière en de hoofdrolspe lers brengen, ondanks hun con nectie met Nederland wegens de draaidagen hier, ook geen bezoek. NRC stopt met toneelprijs Rotterdam - NRC Handelsblad trekt zich terug als hoofdspon sor van de Toneelpublieksprijs. De kosten wegen volgens de krant niet op tegen de baten. „Onderzoek heeft uitgewezen dat we met de prijs vooral pu bliek bereiken dat we toch al 'hebben'. We moeten juist iets doen dat nieuwe en jonge le zers aanspreekt", aldus Gert Jan Oelderik van de marketing-af- deling van de krant. Nancy Sinatra naar Rotterdam Rotterdam - Nancy Sinatra komt naar Rotterdam. De doch ter van Frank Sinatra staat op het festival Motel Mozaïque dat op 15,16 en 17 april plaats vindt. De 63-jarige zangeres kwam kort geleden met een nieuw album: 'Nancy Sinatra'. Onder meer Morrissey en Bono schreven daarvoor nummers. De voorverkoop voor het con cert van Nancy Sinatra op za terdag 16 april 2005 (in de Rot terdamse Schouwburg) begint vandaag. Mazzeltov niet uitverkocht alphen aan den rijn - De VOOr- stelling van de klezmerband Mazzeltov in het Parktheater in Alphen aan den Rijn is in tegen stelling tot wat gisteren in de bijlage Uit stond vermeld niet uitverkocht. Er zijn nog kaarten te koop voor het concert van komende zondag. laren - De stoel waarop konin gin Beatrix heeft gezeten of prins Bemhard, de stoel waar op Mick Jagger plaatsnam of Roy Orbison. De tafel waaraan de filmploeg van Bert Haanstra een pilsje dronk. Koninklijke gasten, theaterberoemdheden, kunstenaars, musici, schrijvers en vele anderen hebben op de klassieke oud-Hollandse knop- stoelen gezeten die een halve eeuw dienst deden in de foyer van het Singer in Laren. Je ziet de glamour er niet vanaf maar de verbeelding spreekt voor zich. Zondagmiddag worden de 99 stoelen met rieten zitting in het Singer geveild. De op brengst van het oude foyer- meubilair dat van 1956 tot dit najaar dienst deed komt geheel ten goede aan het Singer. Wie zo'n stukje meubilair wü kopen moet rekenen op prijzen vanaf honderd euro per stoel. NOODZAKELIJK KW A A münchen - Hoofdrolspeelster Emmy Rossum woonde woensdagavond in München de première bij van 'The Phantom of the Opera', de film versie van de beroemde musical van Andrew Lloyd Webber. Rossum speelt in de film de rol van Christine. Regisseur Joel Schumacher (maker van 'Phonebooth' en 'A Time to Kill') is verantwoordelijk voor de verfilming van de musical die wereldwijd al meer dan 8o miljoen mensen naar de theaters trok. 'The Phantom of the Opera' is vanaf 6 januari te zien in de Nederlandse bioscopen. Foto: Reuters/Michaela Rehle Kunstcentrum Haagweg voor wie op zoek is naar een bijzonder kerstgeschenk AD VAN KAAM beeldende kunst recensie Bemadette van der Goes Expositie: 'Foto Grafiek, Leiden', werk van tachtig kunstenaars uit Leiden en omgeving. Prijzen: 40 t/m 2.500 euro. Te zien: t/m 2/1, vrij t/m zo 13-17 uur, Galerie Kunstcentrum Haagweg, Haagweg 4, Leiden. De Galerie van Kunstcentrum Haagweg ziet er deze dagen uit als een gezellige winkel. Aan de wanden hangen foto's en grafiek van maar liefst tachtig verschil lende Leidse kunstenaars. Ook zijn er mappen met oningelijst werk, waarin je lekker kunt bladeren. Voor wie op zoek is naar een bijzonder kerstcadeau is een bezoek meer dan de moeite waard. Al was het maar omdat de meeste werken redelijk betaalbaar zijn. En dan heb je toch voor een zacht prijsje een echt kunstwerk aan de muur. Het leuke van de expositie is dat er zo veel kunstenaars meedoen. Bijna ieder een die een rol speelt in het Leidse kunstleven is present. Van Piet Franzen zijn twee serene prenten te zien van sta ketsels. We zien een leeg vlak met daar op een compositie van enkele ijle ge kleurde lijnen. Ans Zuyderhoudt expo seert een paar robuuste vulkaanland schappen. Van Aijenne Fakkel zijn er twee prachtige houtdrukken in zwart wit met onbegrijpelijke, maar deson danks fascinerende voorstellingen. Christiaan van Tol laat twee monoprints van boslandschappen zien. Daarop heeft hij telkens een rij zwarte bomen afgebeeld die dreigen te worden over woekerd door, als een kronkelende mas sa brede witte strepen weergegeven, bo dembedekkers. 'Grafiek is een omweg', zo luidt een uitspraak van hem, die op 'Kop' van Andre Jungerius, te zien in Kunstcentrum Haagweg 4. Publiciteitsfoto de muur is geplakt. Een begrijpelijke constatering voor deze schilder pur sang, die ook van zijn grafische werk kleine schilderijtjes maakt. Overal tegen de wanden hangen dergelijke meningen van de deelnemende kunstenaars. Ook staan ze afgedrukt in de folder die bij de tentoonstelling is uitgegeven, met daar in bovendien werk afgebeeld van bijna elke deelnemende kunstenaar. "Voor reproductie is grafiek veel te om slachtig', is nog zo'n uitspraak die je aan het denken zet, ditmaal van Michel Sie- bes. Misschien is er daarom voor geko zen ook fotografie in de expositie op te nemen. Dat is lekker snel en direct. 'Fo tograferen is denken dat je wat doet', vindt Pim de Vroomen. Van hem is een foto van met landbouwplastic omhulde hooibalen te zien. De afwisselend zwarte en witte banen van het plastic geven de foto een mooi abstract ritme. Andere kunstenaars, zoals Evert Rode- wijk en Ludy Feyen beperkten zich tot het fotograferen van hun eigen werk. Pure reproductie dus. Maar de uitspraak van Siebes suggereert ook een andere betekenis. Namelijk dat grafiek juist veel meer moet zijn dan reproductie. Het is een medium dat je kunt gebruiken om je werk meerwaarde te geven. Niet alle deelnemers zijn zich daar evenveel van bewust, maar er zijn een paar mooie voorbeelden van kunstenaars die een duidelijk grafische manier van denken hebben ontwikkeld. Dat is bijvoorbeeld te zien aan de wijze waarop Marie Oosterbaan in haar grote houtsnede van acht boomstammen de structuur van boomschors als een grillig lijnenpatroon heeft weergegeven. Wan neer je dit werk van enige afstand be kijkt, gaan de ruimten tussen de bomen vanzelf meedoen in die verticale golfbe weging. Ook Saskia Masselink werkt in deze oudste grafische techniek. Haar houtsnede van een Wolf maakt indruk door de eenvoud van de compositie, de trefzekere typering van het dier en haar uitstekende techniek. Van zo'n kunste naar zou je best meer willen zien. Wat er in de culturele sector al- lemaal tot stand is gebracht - of juist niet van de grond is geko men. Traditiegetrouw verbinden we daaraan weer prijzen voor mensen of instellingen die zich in het afgelopen jaar al dan niet verdienstelijk hebben gemaakt op het gebied van Kunst Cul tuur in deze regio. GRAND PRIX DU RHIN Voor de Leidse wethouder Alex Geertsema. Ruim op tijd begonnen met de voorberei dingen voor het Rembrandtjaar in 2006, bleek hij in zijn enthousiasme al direct een paar flinke inschat tingsfouten te heb ben gemaakt. Het logo werd afge keurd, de fondsen werving liep voor geen meter, de be groting moest meteen terugge draaid worden van 6 naar 1 mil joen euro. Rem brandt zelf gaf toen hij 400jaar geleden zijn geboorteplaats Lei den verruilde voor het veel gun stiger economische en culturele klimaat van Amsterdam, bij na der inzien toch méér dan alleen maar een vroeg signaal af. Maar gelukkig: op de valreep van het jaar kon een zichtbaar opge luchte Geertsema een nieuw lo go en een nog redelijk opgekrikt financieel plaatje presenteren. Het kdn dus allemaal noggoed- komen. Laat hij vooral die grote reclameborden langs de A4, de A44 en in en om het station niet vergeten. Om de passanten nog eens te wijzen op de stad waar Rembrandt van Rijn zijn vak leerde. TROFEO DRAMATICO Voor de kunstenaar Koen de Vries van Haagweg 4. Hij opper de het plan om straks ter gele genheid van het 300-jarig be staan van de Schouwburg in 2005 een installatie in het water van de Oude Vest te construe ren. Het hoofd van een soort drijvende muze die eerst onder de waterspiegel zinkt en die ver volgens met veel toeters en bel len telkens weer naar de opper vlakte stijgt. Dat idee valt straks Rijswijk - Theatergroep de Kern komt in het nieuwe seizoen met het toneelstuk 'Juliana's Derde Weg', over onder meer haar contacten met mensen als Mar tin Buber, Krishnamurti en Frits Philips over defensie, milieu, rijkdom en armoede. Jan-Jaap Jansen zorgt voor de tekst en regisseert. muziek recensie Lidy van der Spek Concert- Messiah door Nederlandse Handelvereniging oJ.v. Thijs Kramer en het Randstedelijk Begeleidingsorkest. Gehoord: 8/i2, St. Agathakerk, Lisse. Geen adventstijd zonder Weihnachtsoratorium of Mes siah. De Messiah van de Neder landse Handelvereniging is al tijd weer een belevenis omdat dirigent Thijs Kramer er elk jaar iets zeer persoonlijks van maakt. Dat kan verrassend fraai uitpakken, zoals vorig jaar. Toen Kramer op het scherp van de snede bleef, net niet over de schreef duvelde, net niet te veel lonkte van kunst naar kitsch. Jammer dat hij dit wankele evenwicht niet goed kan bewa ren. Dit jaar zijn de tempover schillen net iets té gewild, zijn rusten af en toe te lang, zijn dy namiek te gevoelsmatig. Boven dien is het Randstedelijk aan vankelijk niet helemaal in vorm, met name de eerste violen, die bij tijd en wijle griezelig onzui ver zijn, zoalsan 'O thou that tellest good tidings to Zion' voor alt en koor. Valt er dan niet te genieten? Ge noeg, het orkest dat dwingend, heilig z'n akkoorden levert, in het koor dat er bovenop zit wanneer Jezus zich overgeeft aan 'the smiters'. Wanneer het koor in adembenemende har monieën, die als leistenen langs elkaar heen schuren, het 'Since by man came death' opbouwt en laat uitmonden in een hoop vol veerkrachtig tegendeel 'By man came also resurrection (wederopstanding)'. Of die twee woorden 'Let us' (break their bonds) die bij de sopra nen fel en puntgaaf exact aan wezig zijn op het juiste mo ment. Aanvankelijk komt het grote Hallelujah koor net iets te traag op gang, maar eenmaal warm gelopen, wordt het samenspel van koor en orkest bedwel mend mooi in bruisend golven de zeeën van klank en kleur, ge dragen door het machtige orgel en schallende trompetten. De bariton Pieter Hendriks maakt in alle aria's grote indruk met zijn sonore donkere stem, fraai articulerend, soepel en or ganisch in het uitzetten van lange zinnen, diep menselijk in het vertolken van de uiteinde lijk blijde boodschap, wanneer de trompetten zullen klinken op de jongste dag. Ook de ijle, glanzende tot stralende klank van Heieen Koele brengt je in hogere, hoopvolle sferen. Vol maakt betrouwbaar is de heer lijk wollige en warm resoneren de alt van Helena Rasker, die hoe teder de inhoud van de tekst ook is altijd een gorgelen de lach verbergt. In z'n uitbeel ding van de tekst gaat de tenor Frank Fritschy zich regelmatig te buiten. Zo crasht de potten bakkersvaas (hij wórdt in stuk ken gegooid) als een Formule-1 raceauto. En een van de meest hartverscheurende teksten uit de Messiah wordt geweld aan gedaan, als Fritschy in 'But the re was no man, neither found he any to comfort him' van dat onrustbarende woordje any een schreeuwerige mededeling maakt. Zo schiet het zijn doel voorbij. Leidse moeders maken sprookjesboek om van te smullen door Theo de With leiden - Een sprookjesboek, een prentenboek en een kookboek. Het boek 'Lust ik lekker toch niet' is alle drie in één. De gedachte van de Leidse schrijfster Suzanne Verbeek is dat kinderen kunnen worden verleid tot het eten van groenten en ander gezonds door de gerechten in te bedden in sprookjes. Stadgenote Saskia Masselink zorgde voor de illu straties. Naar friet met appelmoes en pizzasmoeltjes zal tevergeefs worden gezocht in het boek, de eerste uitgave van de nieuwe Leidse uitgeverij Suture. „Ach nee, dat eten kinderen toch wel", zegt Suzanne Verbeek. „Net als toetjes. Daar staat er maar één van in. Als afsluiter van het boek." Zij kwam op het idee om een kinderkookboek te maken toen zij in haar omgeving kinderen vaak zag spitten en wroeten in hun avondeten. „Dat moet toch anders kunnen, dacht ik. Het is natuurlijk ook een kwestie van hoe je het voedsel aanbiedt. Kinderen lusten meer dan ou ders denken. Als je vooraf al denkt dat je kind geen paprika lust, zal hij deze groente ook niet eten. Maar als je de tafel gezellig dekt en met het eten iets creatiefs doet, kom je meestal een heel eind." Omdat de Leidse - zelf moeder van een peuter en een kleuter - naast koken ook schrijven tot haar liefhebberijen rekent, ont stond het idee om een kook boek te maken voor gezinnen met kleine kinderen. „Ik heb psychologie gestudeerd en een tijdje in de hulpverlening ge werkt, maar dat sloot niet aan bij wie ik ben. In mijn studen tenhuis stond ik altijd al te ko ken voor mijn medebewoners. Koken is voor mij creatief bezig zijn. Als ik in de supermarkt loop, ben ik in mijn hoofd al aan het combineren met wat in de schappen ligt. Ik probeer kleine sprookjes op tafel te zet ten." Daarom besloot ze zo'n 25 re cepten te mengen met een vijf tal klassieke sprookjes. In het boek vertelt ze de verhalen van Sneeuwwitje, Assepoester, Hans en Grietje, het tinnen sol daatje en Roodkapje opnieuw, maar met extra nadruk op het aspect eten. Sneeuwwitje staat bijvoorbeeld dagelijks voor de dwergen in de keuken en is dol op witlof. Suzanne Verbeek be dacht daar onder meer recep ten voor flensjes met bospad destoelen en lofjes met noten honingkorstje bij. In het sprookje van Assepoester wordt een pompoen omgeto verd in een koets. Het lag voor de hand om daarbij een pom poensoep te bedenken. Het is de gouden soep met toverstaf jes geworden. Deze gouden soep serveert Suzanne Verbeek komende zondag ook in boek handel De Kier aan de Bree- straat in Leiden. Zij is daar van af 14.00 uur te gast om haar boek te presenteren. Toen zij haar verhalen en re cepten op papier had, is de schrijfster op zoek gegaan naar iemand die er passende illu straties bij zou kunnen maken. Ze kwam bij de Leidse kunste nares Saskia Masselink - ook moeder van twee kinderen - uit. „Het was even omschakelen", vertelt Masselink die momen teel een expositie heeft in gale rie Le Petit Port aan de Heren straat. „Sprookjes zijn al zo vaak geïllustreerd. Maar dit concept sprak me aan en ik kreeg de vrijheid om te experi menteren. Ik heb vaker illustra ties voor boeken gemaakt, maar meestal krijg je door de uitgever zoveel beperkingen opgelegd dat het niet leuk meer is. 'Lust ik lekker toch niet' is ook een prentenboek en daarin kon ik mijn ei wel kwijt." Masselink heeft geprobeerd ge baande paden te mijden. Het snoephuisje in het sprookje van Hans en Grietje heeft ze bij voorbeeld afgebeeld met klim- muren. Met behulp van zuur stokken, lolly's en schuimpjes klimmen broer en zus omhoog naar het van koek gemaakte dak. Opvallend aan haar illu straties is dat de lezer de men selijke figuren zelden recht in het gezicht kijkt. Ze zijn als sil houet of op hun rug gezien af gebeeld. „Iedereen kent ze toch wel, die bekende sprookjesfigu ren. Ik vind het leuker om juist de dieren een gezicht te geven." De twee moeders denken al na over een vervolg op 'Lust ik lek ker toch niet'. Ze willen daarbij Illustratrice Saskia Masselink (links) en schrijfster Suzanne Verbeek zetten klei ne sprook jes op tafel. Foto: Hiel- co Kuipers gebruikmaken van minder uit gekauwde sprookjes en minder voor de hand liggende ingredi ënten. Verbeek noemt pasti- naak, zoete aardappelen en kik kererwten als voorbeeld. Mas selink is op culinair gebied minder experimenteel inge steld. „Ik houd van bepaalde eenvoud in het eten. De risico's neem ik wel op het gebied van illustreren door lekker veel technieken door elkaar te ge bruiken." 'Lust ik lekker toch niet', Su zanne Verbeek en Saskia Mas selink, uitgeverij Suture, 17,95 euro. De schrijfster is zondag 12 december vanaf 14.00 uur bij De Kier in Leiden. natuurlijk vanwege geld{ in de gracht, daar kan je vergif op innemen. Maar gaat het hier niet om. He woon geestig bedacht. Dc op de voorhand een prijs de ondernemer die daar 1 werk van maakt en zorgt ludieke kunstwerk er wél EREMEDAILLE VAN HE TERWEZEN Deze eremec al eens eerdt het vooruitz steld voor di tieke partij t ontdempen Mare op zijt\ kiezingsprog ma zou zettt duurde weei lang dat een nu met dept de haal gaal wel het Hoo[ raadschap R land. Mocht meente inde van zins zijn het water te terugvloeien Mare - en da de historisch nenstad een, aantrekkelijl maken voor bewoner en 1 dan deelt het waterschap kosten, zo heeft het kortgi beloofd. Hulde\ ZWART GEBLAKERDE N UMPENNING Eerlijk te delen tussen Rij seum van Oudheden en l museum voor Volkenkun Een anonieme brief over 1 dersteld wanbeleid van dt teur (Oudheden) en een rt zaak tussen directeur en I hoofd wetenschap (Volke 1 de) zorgden voor veel ben in de doorgaans rimpello ver van museumland. De van de Raad van Toezicht afhankelijk orgaan dat zi beide gevallen zonder vee haal pal achter de directe stelde - moet nog onder d gelegd worden. Het zal fli poetsen zijn in 2005 om u wat kleur op de gezichten het personeel te krijgen. LOT UIT DE LOTERIJ Voor theatermaker Paul Hij trekt met zijn gezelscli naar het Scheltemacompt Welkom in de stad van h Leidsch 1 theater recensie Roos van Put I Voorstelling: Karpp XL (premièr^ (reprise) door Scapino Ballet Rol Choreografie: Nanine Linnin Wubbe. Gezien: 6/12, Rotterd Schouwburg. Nog te zien: 14/1 Danstheater, Den Haag Een versie van 'Karpp...? tijdens Springdance 2001 zien, nu heeft choreograf nine Linning 'Karpp XL' maakt, een uitgebreide vj bewerkt voor zes dansers groot toneel. Het resultaa esthetische choreografie als'kwikzilver, levendig al zwerm vogels, maar op n menten uiterst verstild dl vertraagde bewegingen. Nanine Linning toont 'Ka XL' in individuele fragme van elkaar gescheiden do doven van het licht, het b kent een korte tussenstoj j( in de zes danseressen eei dere positie innemen. M< het geheel is de kleding: leen springt het eenvoui je met rok in het oog m; valt de keuze voor de klei verschillende schakering rood en purper. Dit versl het effect van een groep gelijkertijd onderscheidt 1 dividu zich. Het blijkt eei merkende factor voor 'Ka XL' waar de groep in vei lende formaties op elka; geert, zich dan weer als in simultane beweging petitieve dans manifest* De choreografie is minii tisch in compositie, strakjl I voering en soms is de sft mechanisch door heftig draaiende armen, onderl zijn diverse emoties aam baar. Een en ander won' veroorzaakt door de sfr de muziek. Opmerkelijk de intensiteit en taal vani en muziek gelijk is; bew* volgen de kleur van het muziek en dans zijn in c< te harmonie en smelten tot een geheel. Met deze we choreografie laat Ni Linning wederom zien dl een veelzijdig talent is, dl schien niet altijd een tienl scoort, maar dat wel risic durft te nemen. Xxyrn-.-hifi

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 20