erken onder het inimumloon mag IKEA Delft Waarschuwing: verstrek aan fngeren geen anti-depressiva oed Wonen Vuurwerk en leeuwendans krijgen staartje Geus wil sociale dienstplicht schoolverlaters Justitie eist tbs en vijf jaar cel tegen Murat D. Prins 'sleutelde' tot laatst aan uitvaart Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag lO DECEMBER 2OO4 @0 SPEURDERS Plaats een speurderadvertentie in uw dagblad, mail naar: speurder@hdc.nl Tel.: (072) 519 6868 Fa* (072) 519 6869 Nederland loopt niet Zorg om aanpak varm voor sigaret brandveiligheid die vanzelf uitgaat Leidsé scholen iag/gpd-anp - Minister De sociale zaken) steunt het n werkgevers de gelegen- |e geven langdurig werklo- fcee jaar in dienst te nemen Ï90 procent van het mini- >on. De maatregel is be am bijstandsgerechtigden Ir diploma aan het werk te Werkgevers moeten hun ng bieden en vervolgens fens twee jaar in dienst ne- itegen een regulier CAO- ,lDe scholingsperiode mag al twee jaar duren. zal het voorstel voor- li aan de Raad voor Werk «omen (RWI), waarin de le partners en de gemeen- jtting hebben. Volgens de ter moet de RWI niet be llen óf het wordt uitge- i, maar hoe. Eerder wees ïnister het plan van CDA, WD en D66 nog af. Werken on der het minimumloon is niet de oplossing om langdurig werklo zen aan een baan te helpen, vond hij toen. Inmiddels denkt hij daar anders over. „Het plan heeft kolossale verbeteringen ondergaan. Het biedt werklo zen recht op scholing en recht op minstens twee jaar betaald werk." De Geus vindt het plan zelfs zo 'sociaal', dat hij betwij felt of veel werkgevers er aan willen meewerken. De opposi tiepartijen PvdA, GroenLinks en SP in de Tweede Kamer voor spelden twee maanden geleden al dat De Geus het plan uitein delijk zou steunen en dienden daarom bij voorbaat een motie van wantrouwen tegen hem in. De regeringspartijen vinden de weerzin van de oppositie tegen het plan echter kortzichtig. „Iemand op kosten van een werkgever laten scholen tegen 90 procent van het minimum loon is veel socialer dan de werkloze tegen 70 procent van het minimumloon (de hoogte van de bijstandsuitkering, red.) thuis te laten zitten tot zijn 65ste", aldus CDA-kamerlid Verburg. Het kabinet staat ook welwillend tegenover het CDA- plan om schoolverlaters tot 23 jaar zonder werkervaring niet meer automatisch een bij standsuitkering te geven. Ze krijgen pas een uitkering als ze zich op een andere manier nut tig maken voor de maatschap pij. Deze vorm van sociale dienstplicht is in sommige ge meenten al praktijk. Het kabi net wil dit nu landelijk invoe ren. De Raad voor Werk en In komen (RWI), waarin gemeen ten, werkgevers en vakbonden zijn vertegenwoordigd, wordt gevraagd het plan verder uit te werken. iag/anp - Vanuit Europa I waarschuwing uitgegaan Jhet verstrekken van anti- aan kinderen en Icenten. Volgens de Euro- registratieautoriteit EMEA [jongeren die deze midde lde zogenoemde SSRI's en - voorgeschreven krij- fen verhoogd risico op zelf- lneigingen, of gedrag dat laan gerelateerd is, zoals Jigheid. Het Nederlandse *e ter Beoordeling van Ge- piddelen stelt in navolging e EMEA dat deze midde- lUeen in uitzonderingsge- t aan jongeren worden ge- I Dan moeten echter zo wel de ouders als de artsen de kinderen nauwkeurig in de ga ten houden. Als de behandeling gestopt wordt, moet dat gebeu ren in nauw overleg met de arts en het moet zeer geleidelijk ge beuren, in een periode van we ken of maanden. Eerder ging al een vergelijkbare waarschu wing uit voor een medicijn te gen depressies waar de stof pa roxetine in zit. SSRI's zijn relatief nieuwe me dicijnen, die de afgelopen jaren steeds vaker ook aan kinderen werden voorgeschreven. Vol gens de stichting Farmaceuti sche Kengetallen worden deze middelen door duizenden kin- (advertentie) '11 'I Hli—UK GOED Wonei BIJ UW DAGBLAD! :idsch sÜ^Dagblad COMMENTAAR BIJLMERRAMP [een ramp is zoveel onzin en geschreven als over de amp van oktober 1992. stortte een volgetankte 747-vrachtvliegtuig van lëlische luchtvaartmaat- iij El Al op twee flats in de :r. Terwijl de oorzaak een ictiefout van vliegtuig- tr Boeing bleek te zijn - en ik vrijwel onmiddellijk toegegeven - n de complot- ieën een dus- e vorm aange- n, dat geen meer de waar- vilde horen. lildste verhalen bleven de doen. Van geheimzinnige letjes in witte pakken tot lersenspinsel dat de lucht- lutoriteiten radarplots van liegroute van de Boeing en gemanipuleerd. Oogge- n als de toenmalige politie- rtvoerder en bekende Ne- nder Klaas Wilting kregen media alle ruimte om zon nige gêne hun waarneming f enige juiste te ventileren, ahes culmineerde in het 'Going Down, Going Down' "rouw-journalist V. Dekker, •oek waarin de ene sugges- i de andere halve waarheid gestapeld. Terwijl de jour- 1 in de Bijlmer een held werd voor zijn niet aflatende po gingen 'de waarheid' boven wa ter te krijgen, ondermijnde hij tegelijkertijd bij slachtoffers en nabestaanden elk vertrouwen in zelfs de meest onpartijdige des kundigen. Uiteindelijk hebben alle india nenverhalen tot gevolg gehad dat tal van betrokkenen van daag de dag nog ziek zeggen te zijn. Last hebben van uiteenlopende ge zondheidsklachten zonder dat daar een aanwijsbare - aan de Bijlmerramp gerela teerde - oorzaak voor is. Alweer een nieuw gezonds- heidsonderzoek heeft dat deze week - ruim twaalf jaar na de ramp - uitgewezen. Sinds dit laatste onderzoek is het aantal klachten zelfs toege nomen. Van geruststelling, het beoogde doel van dit zoveelste onderzoek, is geen sprake. De medici wijten dit aan de ver trouwensbreuk tussen getroffe nen en overheid. Een breuk die in dit geval niet door de over heid maar door speculanten in menselijk leed is veroorzaakt. De enige troost voor bewoners en hulpverleners is dat er nog nazorg beschikbaar is. Bill Meyer )A;vH Sprookjesboek van Leidse moeders om van te smullen Peter Kromhout wil elke week wel een kraker Kans op mist Burgemeester eregast bij illegaal vuurwerk Asian Palace door Paul de Tombe leiden - Het vuurwerk en de navolgende traditionele leeuwendans, waarmee het verbouwde Leidse restaurant Asian Palace gisteravond werd heropend, krijgen een ju ridisch staartje. De tweehonderdduizend klappers die op de Beestenmarkt voor het etablissement ontploften, werden namelijk illegaal ontstoken. Curieus was dat dit gebeurde in het bijzijn van de Leidse burgemeester Henri Lenfe- rink, die met onder anderen eerste secreta ris Chen van de ambassade van de Volkre publiek China was uitgenodigd voor de heropening van het etablissement aan de Leidse Steenstraat. Voor het vuurwerk was geen vergunning aangevraagd bij de pro vincie. Drie agenten die op het lawaai af kwamen, maakten proces-verbaal op. „We hadden er inderdaad geen vergunning voor", aldus John Verhoeven, supervisor bij de verbouwing en namens de eigenaarsfa milie Hu organisator van het openingsdi ner, waarvoor 180 klanten en bekende Lei- denaars waren geïnviteerd. „Maar we heb ben het toch afgestoken, omdat dit voor Chinezen onverbrekelijk bij zo'n gebeurte nis als deze hoort. Met de donderslagen worden de leeuwen gewekt, die vervolgens een dans uitvoeren die geluk moet bren gen. Zo is het ritueel en zo hebben we het gedaan. Zo veilig mogelijk overigens." De drie agenten hadden er geen bood schap aan en maakten proces verbaal op in het oorspronkelijke Chinese restaurant, waarin na de verbouwing ook Thais en Ja pans kan worden gegeten. Gezeten aan een van de Teppan Yaki-tafels in het nieuwe gedeelte kon burgemeester Henri Lenferink het de agenten niet kwalijk nemen. „Zij hebben hun werk gedaan en als ze een bekeuring uitschrijven zou het onjuist zijn die te verscheuren. Jammer dat het zo moet gaan, want als we dit eerder hadden geweten, hadden we er misschien iets aan kunnen doen om dit te voorko men." deren geslikt. De EMEA heeft op verzoek van de Europese Commissie de werking van 13 middelen onderzocht, waaron der atomoxetine (bekend onder de merknaam Strattera) en fluoxetine (merknaam Prozac), citalopram (Cipramil), duloxeti- ne (Ariclaim), escitalopram, flu- voxamine (Luvox), mianserine (Tolvon), milnacipram, mirt- azapimne (Remeron), paroxeti ne (Seroxat), reboxetine, sertali- ne (Zoloft) en venlafaxine (Ef- exor). De EMEA signaleert dat SSRI's en SNRI's niet in de hele Euro pese Unie zijn toegestaan voor behandeling van jongeren. den haag/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren voor het gerechtshof in Den Haag vijf jaar gevangenisstraf en tbs geëist tegen Murat D. De jongen schoot op 13 januari onderdirecteur H. van Wieren van het Haagse Terra College dood. Aanklager B. Edelhauser vindt dat de 17-jarige Hagenaar volgens het strafrecht voor vol wassenen moet worden veroor deeld. Murat schoot de leidinggeven de in een volle schoolkantine in het hoofd omdat hij boos op hem was. De leerling was op dat moment onder invloed van alcohol, en mogelijk ook van andere drugs. Eind april veroordeelde de rechtbank Murat tot vijf jaar ge vangenisstraf en tbs. Dat was zeer opmerkelijk, want Murat was een 16-jarige leerling ten tijde van het misdrijf, en ge dragsdeskundigen hadden een vonnis op basis van volwasse- nenrecht ernstig afgeraden. In hoger beroep is er niets ver anderd aan de visie van de des kundigen. Zij vinden dat Murat intensief moet worden behandeld voor zijn gedragsproblemen. De jon gen is agressief en hij verdraagt kritiek slecht. Hij is minder be gaafd, functioneert op het ni veau van een 12- tot 14-jarige en is deels ontoerekeningsvat baar. Murats advocaat A Moszko- wicz stelt dat zijn cliënt Van Wieren heeft willen verwonden en niet vermoorden. Hij wil dat de jongen, die 'intrinsiek geen slecht mens zou zijn', wordt veroordeeld volgens het jeugd strafrecht. De jongen pleitte daar zelf ook voor. Als ik met grote mensen omga, ben ik bang dat ik later een gro te crimineel word." Uitspraak 23 december. In de Nieuwe Kerk in Delft werden gisteren bij de ingang van de graftombe van de Oranjes bloemen aan gebracht voor de bijzetting van prins Bernhard, morgen. Foto: ANP/Robin Utrecht delft/gpd - Prins Bernhard heeft zich tot het laatst bemoeid met de details van zijn uitvaart. Zijn ervaringen in maart bij de begrafenis van echtgenote Juliana waren aanleiding om het draaiboek aan te passen. Ook na de uitvaart van schoonzoon Claus had de prins al om verande ringen gevraagd. Het resultaat is een heel per soonlijke dienst, met groot militair ceremonieel. Evenals bij de uitvaart van hun grootmoeder Juli ana hebben de kleinkinderen een belangrijke rol. Vier kleinzoons die naar de prins zijn vernoemd, begeleiden het stoffelijk overschot bij de laatste tocht. Alle kleinkinderen lopen in de Nieuwe Kerk achter de kist en ontsteken rond de katafalk kaarsen. Koningin Beatrix en haar zussen Irene, Margriet en Christina en Pieter van Vollenhoven 'brengen' prins Bernhard naar de koninklijke grafkelder. Prinses Christina zal ook nu weer zin gen. De royaal versierde Nieuwe Kerk is morgen tot de nok toe gevuld. Vooral vrienden van de prins en de organisaties waarmee hij een leven lang nauw was verbonden, krijgen een ruime afvaardiging. Ook de veteranen en het personeel van Soestdijk, alsmede vorige adjudanten van Bernhard kun nen de dienst van dichtbij meemaken. Tal van vorstenhuizen, zowel de regerende als reeds lang afgedankte, zijn in Delft vertegenwoordigd - de uniformdragers onder de koningen en prinsen in vol ornaat. Ook Pieter van Vollenhoven en de prinsen Willem-Alexander, Maurits en Pieter- Christiaan trekken hun uniform aan. Tot in de kleinste details wordt de bijzondere Overtreders van A16 niet bekeurd den haag/anp - Het grootste deel van de bestuurders die za terdag, zondag en maandag op het gladde wegdek van de Al6 bij Hendrik-Ido-Ambacht wer den betrapt op een snelheids overtreding, wordt niet be keurd. Ter plaatse geldt tijdelijk een maximumsnelheid van 70 kilo meter per uur. Volgens een ver klaring die het OM gisteren uit bracht, was deze snelheid daar slecht aangeduid. Op de Al 6 werden in drie da gen 5874 bestuurders geflitst. Dat aantal staat bijna gelijk aan driekwart van de gecontroleer de passanten. Uit onderzoek is gebleken dat op de A16 borden met de maximumsnelheid bijna zes kilometer uit elkaar ston den. De radarauto stond op vijf kilo meter na het eerste bord met de maximumsnelheid en de waar schuwing voor de controle. Hoewel er geen eisen bestaan voor de afstand tussen het eer ste en een herhalingsbord, is op advies van de Raad van Hoofd commissarissen besloten niet te bekeuren. Automobilisten die harder reden dan 100 kilo meter per uur, kunnen wel een boete verwachten. Rijkswaterstaat was in januari al op de hoogte dat delen van het wegdek van de snelweg Al2 tussen Zoetermeer en Den Haag gladder waren dan inter ne richtlijnen toestaan. Pas nadat eind oktober op een dag drie ongelukken gebeur den, nam de dienst maatrege len. Filipijns gezin levend onder puin real - In de Filipijnse stad Real zijn gisteren een vrouw en drie kinderen levend teruggevonden onder het puin van een gebouw dat tien dagen geleden instort te. De Filipijnen werden begin vorige week getroffen door stor men en landverschuivingen. Reddingstroepen vonden de overlevenden in de kelder van het gebouw. Die was in gebruik als kapel van een groep weder geboren christenen. De vier hielden zich in leven met water dat van het plafond sijpelde. Nieuw medicijn tegen tuberculose brussel - Vlaamse onderzoe kers hebben een nieuw medi cijn tegen tuberculose ontdekt dat de behandeltijd halveert en resistente bacteriën doodt, al dus een woordvoerder van Johnson Johnson gisteren. Het zou voor het eerst in veertig jaar zijn dat er een nieuw ge neesmiddel komt tegen tbc. Docenten door jongens bedreigd oud-beijerland/sneek - De po litie heeft een 16-jarige jongen uit Dordrecht gearresteerd om dat hij een docent van een scholengemeenschap aan de Koninginneweg in Oud-Beijer- land zwaar mishandeld en be dreigd zou hebben. De jongen zou de docent onder meer met een schroevendraaier hebben gestoken. In Sneek hield de po litie een 15-jarige scholier aan omdat hij een docent bedreigd had met een kogelbrief. 'Al-Oaeda wil schepen treffen' londen - De terreurorganisatie al-Qaeda is van plan belangrij ke maritieme doelwitten aan te vallen. De aanval zou gepland staan binnen een jaar en kan verwoestende effecten op de economie hebben, aldus een rapport van een Brits beveili gingsbureau dat gisteren uit kwam. Het jaarlijkse rapport door Aegis Defence Services stelt dat vooral de scheepvaart een gemakkelijk doelwit vormt voor een terroristische aanslag. „Wij verwachtten dan ook in 2005 een grote aanslag op een belangrijk maritiem doelwit." (advertentie) Op zaterdag 11 december is IKEA Delft geopend van 13-20 uur. Alle overige vestigingen zijn open van 9-20 uur Ma l/m vr 10 - 21 uur Za 9- 20 uur. www.IKEA.nl Hj M 0900-235 45 32 (0.10/min.) H lm BB M band van Bernhard met de krijgsmacht onder streept. Op de kist liggen de veertien onderschei dingen waaraan hij het meeste hechtte, bijna al lemaal verkregen voor zijn werk in de Tweede Wereldoorlog. Vlak voordat de kist door huzaren wordt wegge dragen, wordt het signaal 'Taptoe infanterie' ge blazen. Dat signaal klinkt ook elk jaar op 4 mei bij de Nationale Dodenherdenking op de Dam in Amsterdam. Voor de 'Huzaren van Boreel' is ge kozen, omdat Bernhard bij hen zijn militaire loopbaan in Nederland begon. Ook zijn vader was een huzaar. Bij de vorige begrafenissen droe gen Grenadiers de koninklijke kist. Ook bij de rouwstoet en bij de afzetting is ge dacht aan Bernhards militaire achtergrond. Bij het vertrek van Paleis Noordeinde vormt het Re giment Stoottroepen Prins Bernhard de ere wacht. Op de Markt in Delft staan de comman do's, die gisteren in Den Haag nog een massaal huldeblijk brachten aan hun 'erecommando' Bernhard. De affuit waarop de kist wordt ver voerd, wordt begeleid door de artillerie, de 'Gele Rijders'. Of de 'fly past' van de luchtmacht doorgaat is niet zeker. Drie F-16's en een Spitfire moeten op het moment dat de kist de kerk wordt binnenge dragen een laatste groet brengen. Laaghangende wolleen kunnen dat in de weg staan. Een alterna tief is het gebruik van vier straaljagers van het door de prins opgerichte 322ste squadron uit Leeuwarden. Die kunnen in de wolken 'blind' hun weg vinden. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor €9.75 sf\ Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iederemchtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam DM Adres: Postcode/Plaats Telefoon: ll vm bezorgcontrole Geboortedatum: emailadres; Stuur de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Antw.nr 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 E-mail lezersservice@>hdc nl of surf naar www leidschdagblad nl Deze aanbieding is geldig tot 31 maart 2005 Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1