'Je staat er tenminste niet alleen voor' REGIO 11 'Ik ben mijn sleutelbos kwijt' NAVRAAG iglicaanse Kerk in Engeland heeft woedend gereageerd op de tal die in het wassenbeeldenmuseum Madame Tussaud in Lon den is opgesteld. Voet- Vat heeft Beckham baller David Beckham J y en zijn vrouw Victoria i' it vrede te maken? zijn afgebeeld als Jozef en Maria. Popster Kylie jue heeft de gedaante van een engel aangenomen. Als wijzen toosten figureren Tony Blair, George Bush en prins Philip. Het urn heeft zijn excuses a£ngeboden aan iedereen die zich bele- (oelt, maar laat de stal staan. Navraag bij pastoor in ruste JAN IUIJSE, die jarenlang de Bonifaciusparochie in Alphen aan den nderzijn hoede had en nu nog geregeld diensten leidt in Wou- v* een Hoogmade. :m u ook beledigd? i nee, ik ben niet zo snel op mijn tenen getrapt. Maar ik snap 1 at het bij sommige mensen in het verkeerde keelgat is ge el en. Wat hebben deze mensen nu met vrede te maken? De i een rijke stin- en de andere 'exaanse vecht- le keuze voor figuren snap ik let is allemaal ene ggezocht.' elangrijk is ■ststal in de s-Katholieke s beeldtaal en faal is belang- egi eelden zeggen meer dan uc len. Mensen bar ontvanke- uc or. Ik heb ook altijd een kerststal in de Bonifaciuskerk gehad. De naar deze stal zou ik niet gaan kijken." een kerststal kunnen bedenken met bekende Nederlan- s een interessante gedachte. Als eerste denk ik aan koningin x. Zij heeft onlangs een daad gesteld door uit haar paleis te n en met Marokkanen in gesprek te gaan. Dat tegemoetko- rind ik wel bij Kerstmis passen. Maar nog liever zou ik een tal maken zonder bekende Nederlanders. Als herders zou ik An oepje daklozen neerzetten." s ei oet u met Kerstmis? S 3 janks mijn leeftijd (76 jaar, red.) sta ik nog gewoon op de kan- 171 j kerstavond leid ik een dienst in Woubrugge. Op eerste uch ag heb ik om tien uur 's ochtends een Latijnse mis in Hoog- vie En daarbij probeer ik dan beeldend te preken." Theo de With Fotc UIT DE ARCHIEVEN 1954, Vrijdag 10 December Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrondverhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tussen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. Ik lig in coma en hoor een bel. Niet één keer, maar wel tien keer. Daar na stemmen. Olivier staat naast ons bed. „Horen jullie niets?" De bel gaat weer. Ik slaapwandel. Het is midden in de nacht. Het lijkt op Fleur die mijn naam roept. Ik steek de kop buiten het raam. „Ik ben mijn sleu telbos kwijt. Ik heb uren gezocht, maar niet ge vonden. Dit is de fiets van een vriend. Mijn fiets staat nu tegen de bloem bak bij de Nexus in Lei den." Ik roep terug: „Ik dacht dat je een filmpje ging kijken bij Tessa. Het is een belachelijke situatie: twee schreeuwende vrouwen in het holst van de nacht. Zeker als Theo ook pogingen doet wak ker te worden. Hij laat ons schrikken met enkele krachttermen. Dit gaat heftig worden, realiseer ik me. Het is gedaan met de rust. Olivier laat Fleur binnen. Theo is al sancties aan het bedenken en waar schuwt mij dat we één lijn trekken. Ik slik, laten we eerst eens even het verhaal aanhoren. Fleur doet een poging om ern stig over te komen. Ze heeft een gezellige avond gehad, dat is duidelijk. „Nou ik was bij Tessa en na het filmpje dachten we laten we nog even ge zellig naar de Nexus gaan." Theo in de kus sens: „Dat was de af spraak niet." Fleur gaat verder met het verhaal. „En toen zijn de sleutels blijkbaar uit mijn jaszak gevallen. We hebben uren gezocht, maar niets gevonden." „Wat een mutsen zijn jullie toch?" Het komt uit zijn tenen, die jubelend boven het dekbed uitsteken. Als Theo kwaad is, hoor ik steevast bij vrouwelijke kinderen. „Ik kan hier toch niets aan doen?", zegt muts Fleur niet tactisch. „Nu moet je ophouden. Dat zinnetje kan ik hier in huis niet meer horen". Een donderpreek volgt „Morgen bekijken we de zaak opnieuw, laten we nog maar even gaan sla pen", zegt muts Saskia sussend. Tienminuten later volgt een nieuwe bedscène. „Staat die fiets op een extra slot? Is die buurt van die danstent betrouwbaar?" „Hoe moet ik dat weten, schat? „Jullie denken niet. Weet je hoe lang ze die fiets heeft?" „Ja, twee we ken en een dag. Op jouw vrije vrijdag heb je toen voor de kinderen allerlei klussen gedaan. En dat was een vreselijke opga ve. ik weet het nog. Kleu renkopie voor Olivier maken, colbertjasje ko pen voor Sam. En die fiets, dieüets is tweede hands, 130 euro bij Hef station gekocht." Ik heb mijn feitenkennis onmiddellijk paraat. Theo ligt nog even te woelen. Op het moment dat ik als grap naar zijn rang- en registratienum mer wil vragen, beent hij naar Fleur die net in bed ligt. Lampen gaan weer aan. Het verhoor gaat verder. „Geen kettingslot natuurlijk?" „Nee." „Hoe veilig staat-ie fiets daar?" „Weet ik niet." „Ga je dan maar aankleden." Ik kruip nog wat dieper onder mijn dekbed. Hier zijn we nog niet klaar mee. „Waar zijn jouw au tosleutels? Ik heb de fietsdrager nodig." Ik durf niet te zeggen op de gebruikelijke plaats, want niets is meer zeker in dit huis. Het bed uit, naar beneden. Yes, ze liggen er. Wij mutsen knipogen nog even. Het is alsof een leger feestgangers het pand verlaat. In bed kan ik alle handelingen vol gen. Gemorrel in de ach terbak, deuren die dicht klappen. Muts Fleur, die de riem niet heeft gepakt. Als eindelijk de diesel wordt gestart, lig ik te staren naar het plafond. Hebben andere gezinnen dit nu ook? Het duurt enige tijd voor dat ik buiten weer geluid hoor. Ik kijk uit het raam. De fiets van Fleur staat erop. Wat een geluk, want een nieuwe scène had ik niet aangekund. Theo weet het zeker, als hij koud in bed terug komt. Die fiets zou gesto len zijn bij die danstent. Morgenavond kan Fleur om acht uur bellen of ze de sleutels hebben ge vonden. Goh, denk ik, dat is midden onder sin terklaas. We vallen in slaap. The day after verloopt niet slecht. Fleur doet pogingen om een engel te zijn. Sam loopt op een humoristische manier te jennen, misschien kan hij zijn gedicht nog aan passen. Olivier vindt het nog steeds dom dat wij de bel niet hoorden en Theo oogt vermoeid, maar doet zijn best om de erwtensoep voor pak jesavond zo lekker moge lijk te maken. „De sleutel is gevonden, pap." Fleur voegt bij het voorlezen deze laatste zin aan haar gedicht toe. „Wat ben jij een mazzelpik", roept Sam, „gaat er weer niets van je zakgeld af." „Wat een aardige zaak", zegt oma, „je komt toch wei nig tegen, dat ze nog iets vinden." Een uur later stapt Theo gezellig met Fleur in de auto om het Bfcje op te halen. De sfeer is weer goed. De kinderen heb ben zich uitgesloofd met gedichten en leuke ca deaus om het feest opti maal te laten slagen. Als de heer des huizes na middernacht het bed in stapt, grapt hij dat het weekeinde voor hem iets te kort heeft geduurd. Zijn mutsje heeft geluk kig nergens last van. Dat zij alle stress in goede ba nen heeft geleid, merkt niemand. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl Buddy helpt ex-verslaafden er weer bovenop bij Project Reïntegratie Twee jaar geleden zaten Peter en Klaas nog gevangen in hun verslaving. De een aan alcohol, de ander aan drugs. Geld voor heroïne en cocaïne stal Klaas van anderen, waarvoor hij uit eindelijk een halfjaar in de cel belandde. Nu zijn ze 'clean' en werken met hulp van het Pro ject Reïntegratie van het Plat form Verslavingszorg Katwijk aan hun nieuwe leven. Het platform is positief over het project dat ex-verslaafden en ex-gedetineerden helpt bij hun terugkeer in de samenleving. De persoonlijke begeleiding door een mentor kan in veel gevallen een terugval voorko men. Maar voor de cliënten is het gevecht nog niet voorbij. „Vechten tegen je verslaving blijft bijna elke dag een strijd. Afgelopen zondag werd ik weer vroeg wakker, met een lange, lege dag voor de boeg en dan verlang ik naar een biertje. Dan moet ik tegen mezelf zeggen: kom op Peet, doe het niet." Peter (51) en Klaas (31) zijn twee van de twaalf cliënten uit de Duin- en Bollenstreek die via het project worden be geleid. Een belangrijk onder deel van de begeleiding is de steun van een persoonlijke mentor - een buddy - met wie ze regelmatig contact hebben. De mentor is een praatpaal voor als het even moeilijk is en helpt bij praktische proble men. Zo heeft de vrijwilligster Peter geleerd om gezond te koken, zijn geld goed te behe ren en zijn huis schoon te houden. „Af en toe zegt ze: Peet, er moet weer eens wat gebeuren." Zijn leven ziet er inmiddels anders uit dan de voorgaande twintig jaar. Op zijn zeven tiende begon hij met drinken en dat werd veel toen zijn eer ste vrouw overleed. „Vijf krat ten bier per week. Ik had ge woon werk, dus hoe ik het voor elkaar kreeg, weet ik niet meer. Maar ik dronk 's a- vonds, om het verdriet en de pijn weg te drinken." Soms dronk hij meer, soms minder en af en toe een tijdje niet. Maar het lukte hem niet, ook niet met hulp van het Ria- gg, om blijvend te stoppen. Dat veranderde twee jaar ge leden, toen Peter aanklopte bij het centrum voor versla vingszorg De Hoop in Dor drecht. Hij woonde elf maan den in een woongroep binnen de kliniek. „De Hoop heeft me erg gehol pen en het gaat nu al een tijd je prima. Ik heb mijn werk bij mijn oude baas weer terug. Maar het blijft nog steeds moeilijk om van het bier af te blijven. Daarom slik ik medi cijnen, want als je dan drinkt, word je verschrikkelijk ziek. Dan laat je het wel." De wekelijkse gesprekken met zijn mentor zijn een tweede hulpmiddel. Toen hij net uit de woongroep kwam, belde hij zelfs elke dag. Het contact verdrijft de eenzaamheid die ook een reden is om naar de fles te grijpen. „Ik vind dit project heel goed. Je staat er Projectleider Diana Bancken koppelt deelnemers aan het Project Reïntegratie aan een mentor die persoonlijke hulp biedt na het afkicken of de detentie. Foto: Henk Bouwman tenminste niet alleen voor." Klaas gebruikte al drugs toen hij op de lts zat. Het begon in de klas met een blowtje, later gebruikte hij alles wat voor handen was. „Heroïne, cocaï ne, later methadon. Niet om dat ik problemen had, maar omdat ik laks was, ik leefde bij de dag van vandaag en hield van gezelligheid." Het drugs gebruik werd erger toen hij na de mts ging werken en meer geld kon besteden. „Ik werkte in Katwijk, maar reed gerust tussen de middag even naar Den Haag om dope te halen." Zijn werk leed onder de ver slaving, maar zijn ontslag bracht hem niet bij zinnen. Integendeel. „Toen ik heel de dag thuis zat werd mijn drugsgebruik nog erger. Zon der salaris word je er vernuftig in om aan geld te komen. Ik ging uit roven en stelen en was 's nachts op pad om overdag te kunnen gebruiken. Schrijf maar niet op wat ik precies deed, mijn moeder leest dit ook." Hij werd roeke lozer en werd uiteindelijk op gepakt. Maar in de gevangenis blijf hij gebruiken. Hoe slecht hij zich ook voel de, Klaas kon het niet opbren gen om te stoppen. De me thadon die hem gratis werk verstrekt, maakte het nog moeilijker om af te kicken. Maar toen hij via bemiddeling van de Katwijkse stichting voor verslavingszorg De Brug terecht kon bij De Hoop in Dordrecht, greep hij die kans met twee handen aan. „Ik was het spuugzat, ik raakte men sen kwijt. Mijn familie wilde niets meer met me te maken hebben, terwijl familie voor mij heel belangrijk is. Mijn broertje was ook al opgeno men in een afkickcentrum. Toen vond ik dat ik er ook aan moest geloven." Het groepsleven in Dordrecht viel Maas zwaar, dus hij keek ernaar uit om weer zelfstan dig te wonen. Dat lukt hem inmiddels goed, met de hulp van zijn mentor, die hem praktische tips gaf bij het zoe ken naar een eigen woning. Hij heeft inmiddels ook weer werk en het contact met vrienden en familie is her steld. Met regelmaat spreekt hij zijn mentor, wandelend langs het strand. „Vaak over koetjes en kalfjes, maar on dertussen spui je toch dinge tjes. Vroeger kropte ik alles op als er iets tegenzat. Uiteinde lijk werd het teveel en ging ik drugs gebruiken." Aandachts punten voor zijn mentor zijn financiën op orde houden en zorgen voor leuke vrijetijdsbe steding. Klaas overweegt nu ergens vrijwilliger te worden. Soms verlangt hij nog wel naar drugs, maar kan die ge dachte makkelijker van zich afeetten. „Ik heb een duidelij ke keus gemaakt: ik wil die te ringzooi niet meer. Het leven is nu een stuk leuker." Op verzoek van de tivee cliën ten staat in dit artikel niet hun ware naam. Saskia Buitelaar 'ledereen verdient een tweede Het Project Reïntegratie van het Plat form Verslavingszorg Katwijk begeleidt twaalf cliënten uit de Duin- en Bollen streek, die na hun verblijf in de gevan genis of een afkickcentrum terugkeren in hun woonplaats. Het project helpt voorkomen dat ze terugvallen in de cri minaliteit of htm verslaving. Diverse or ganisaties, zoals de politie, de Katwijkse stichting voor verslavingszorg De Brug, Pamassia en incidenteel de Katwijkse werkgeversorganisatie KVIH werken sa men om de cliënten op het juiste pad te houden. Kenmerkend voor dit project is de in tensieve persoonlijke begeleiding door een mentor: een vrijwilliger, een praat paal, een intermediair bij het oplossen van problemen. Na twee jaar proef draaien hoopt het Platform Verslavings- kans' zorg binnenkort structureel subsidie te krijgen voor het project. Twee cliënten hebben het project met succes afge rond. Een enkeling is halverwege afge haakt en terugverwezen naar een af kickcentrum. Projectleider Diana Bancken is onder tussen bezig het project uit te breiden: ook jongeren die wegens crimineel ge drag nog een veroordeling te wachten staat, kunnen meedoen. Dat kan van invloed zijn op de straf die de rechter oplegt en op de manier waarop zo'n jongere na zijn straf terugkeert in de maatschappij, zegt Bancken. Dat het met die terugkeer niet altijd meevalt, weet ook Jan van Leeuwen uit ervaring. De Katwijkse ondernemer heeft meer dan eens een ex-verslaafde met crimineel verleden in dienst gehad bij zijn bestratingsbedrijf. „Ik vind dat iedereen een tweede kans moet krijgen. Want 'eens een dief, altijd een dief. geldt natuurlijk niet voor iedereen." Re cent heeft hij 2,5 jaar een man in dienst gehad met een verleden van drugs en criminaliteit. Van Leeuwen moest bik kelhard zijn en er veel werk in steken om zijn werknemer te begeleiden en in de gaten te houden, zegt hij. „Maar op die manier gaat het wel goed en hij had van mij mogen blijven. Hij is uiteinde lijk zelf vertrokken omdat hij een ande re baan vond waar hij meer vrijheid kreeg. Daar is het vervolgens weer mis gegaan." Van Leeuwen zou het gesprek met een nieuwe cliënt wel weer aan gaan. „Het ligt helemaal aan hun eigen instelling. Ze beloven van alles, maar ze moeten het wel willen. K -mail: dv lanne Haak de azvR nsjaar I.C.J. Siei imme 1 Jort I.M.W r Lans e pai bc Kapi Gli zv lergen. eboi >.M iurice n B.A. de pai I. Meiji Buijs Tami Duhe rd G. Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg directie.hdcuz@hdc.nl wfdredactie: Jan Geert Majoor. Adriaan 8randenburg E-mail: redactie.ld@hdc nl fkNTOOR (straat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postbus 54,2300 AB Leiden. >*071-5356415 fax 071-5 356 325 richten fax 023-5150 567 NT1 EVERKOOP •b.t.: E* igoed: 023-5150 543 075-6813677 ttailhandel: 071-5 356 300 kunnen contact opnemen 3636 vajRVICE "(gratis) 5196800 iJtóNHN i (betaling (acceptgiro) w 0 (alleen aut. ine.) p/j €216,90 ra* die ons een machtiging verstrekken tomatisch afschrijven van het wtsgeld ontvangen €0.50 korting VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur (als op zaterdag voor 12.00 uur wordt gebeld, wordt de krant dezelfde dag nabezorgd. Wie tussen 12.00 en 13.00 uur belt, ontvangt de krant op maandag.) AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar 1979, maandag 10 december I- Alleen al de aanwezigheid van Neerlands enige echte popi erman Brood bracht de Leidse Stadsgehoorzaal gisteravond in ng. Opvallend was toch dat die zaal bij lange na niet was uit- ht, wellicht in verband met de hoog uitgevallen toegangsprijs. rchief Leidsch Dagblad in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na ng 2,50 (afdruk van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer l.n.v. HDC Media b.v., Postbus 2,1800 AA Alkmaar, onder vermelding van Dagblad, ANNO d.d(datum van plaatsing) of door contante betaling aan >lie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto jbinnen drie weken thuisgestuurd. zv R.. rootel 1 E.M _eona COLOFON 10 i IIDEN - Gistermiddag waren wij in de gelegenheid de prachtige rstafel opgesteld in de grote zaal van Sneeboerte Leimuiden in IPB houw te nemen en de bijzonderheden daarover uit de mond van instructeurs de agent der Rijkspolitie de heer Versluijs aldaar emen. Het bleek in de eerste plaats wel duidelijk, dat de Ver voor Veilig Verkeer daar in Leimuiden goed weet waarvoor zij in in geroepen. In de brein van een tweetal leden, de heren Oggel lgen jer, was het idee opgekomen voor het verkeersonderwijs een ta- laken die men in de wijde omtrek niet heeft, irstafel heeft een oppervlakte van 5 meter bij 2.50 meter. Er t minder dan 150 auto's op aangebracht en zelfs is de scooter jeten, evenmin als de fietsers, militaire colonne's, onbewaakte aakte overwegen, met werkende knipperlichten en belsignalen. oolgaande kinderen van Leimuiden en Rijnsaterwoude krijgen ;S( inenkort een zeer doelmatige voorbereiding voor het door hen af verkeersexamen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17