Kunstenaars boos om verkoopplan Afghaans gezin in LEIDEN REGIO Onrust rond honden Havikshorst duurt voort Noordwijk in noq n Uitkeringen stopgezet 'Dit is achterbakse achterkamertjespolitiek' 'Kerstbomen'-roof bij Kamerlingh Onnes Lab \i vrijdag IQ DECEMBER 20Q Dominee wil voedsel uitdelen leiden - Dominee Abraham wil op grote schaal voedselpakket ten uitdelen aan Leidenaars met een minimuminkomen. Hij deelt al ruim een jaar 60 pak ketten per week uit en wil dit graag ophogen tot 250. Abra ham is dominee bij de protes tantse migrantenkerk 'Global Harvest Hour Church', die in Leiden aan de Burgsteeg zit. Bij deze kerk zijn vooral Afrikanen en Antillianen aangesloten. Abraham werkt nu nog vanuit Den Haag. Voor de voedseluit- deling in Leiden is hij nog op zoek naar een geschikte distri butieruimte. Abraham, van Ghanese afkomst, heeft nu zijn kantoor bij zijn opvanghuis in Den Haag, waar hij ook wil gaan uitbreiden. Naast de voed selpakketten deelt hij met vrij willigers ook soep uit aan dak lozen. Dit deed de dominee vroeger ook op Leiden Centraal. Eredoctoraat voor Leidse hoogleraar leiden - De Leidse hoogleraar farmaceutica Rob Verpoorte krijgt een eredoctoraat van de Université de Picardie Jules Vemes in Amiens. Hij krijgt de onderscheiding voor zijn 'grote reputatie op het gebied van de farmaceutische wetenschappen in het algemeen en voor zijn bijdragen aan de plantencelbio- technologie in het bijzonder'. Verpoorte heeft onder meer ge neeskrachtige stoffen in plan ten geïdentificeerd. De verle ning van het eredoctoraat is een onderdeel van de viering van het tweehonderdjarige be staan van de Ecole de Santé d'Amiens, de geneeskundefa- culteit van de Université de Pi cardie. Schilder Stoffer Winter overleden katwijk - De bekende kunste naar Stoffer Winter is gisteren op 66-jarige leeftijd in zijn wo ning aan de Katwijkse Prins Bemardlaan overleden aan de gevolgen van een hartstilstand. Winter had samen met enkele andere Katwijkse kunstenaars een atelier in het oude pand van de Katwijkse Post, aan de Lijdweg. Zijn schilderijen waren te zien op exposities in de hele regio. De geboren Groninger studeerde aan de Vrije Acade mie in Den Haag; vanaf de ja ren zeventig van de vorige eeuw betrok hij verschillende ateliers in Katwijk. Hij verwierf bekend heid met zijn schilderijen over Ierland. Subsidie Valken '68 valkenburg - Voetbalvereni ging Valken '68 uit Valkenburg krijgt een subsidie van 272.000 euro voor de bouw van een tri bune en kleedkamers. Dat heeft de openbare commissie beslo ten. Na de jaarwisseling wil de club met de werkzaamheden beginnen. Met ingang van het seizoen 2005-2006 moeten tri bune en kleedkamers klaar zijn voor gebruik. door Rody van der Pols leiden - De kunstenaars van Haagweg 4 zijn boos op de ge meente, omdat zij niet op de hoogte zijn gesteld van de ver koopplannen voor het atelier complex. „Dit is achterbakse achterkamertjespolitiek", vindt voorzitter Leen Vroegindeweij. „Ik moest uit de krant vernemen dat de wethouder in onderhan deling is met een koper, terwijl wij voortdurend contact met hem zoeken." Het gemeentebestuur liet deze week weten dat het van het complex aan de Haagweg af wil, omdat het het ontwikkelen van een ateliercomplex niet langer als een 'kerntaak' be schouwd. Wethouder Hessing (D66) is momenteel in gesprek met een organisatie die erva ring heeft met het beheer van een ateliercomplex. Naar ver wachting tekenen beide partij en nog deze maand een inten tieverklaring over de verkoop, aldus de gemeente. Het is niet bekend wie de potentiële koper is. Het zet bij Vroegindeweij kwaad bloed dat de gemeente deze plannen in het geheim smeedt. Hij wil dat de Haagweg als volwaardige gesprekspart ner wordt beschouwd. .Alles gebeurt achter onze rug om. Dat kan toch niet? De wethou der doet alsof we een stel losge slagen krakers zijn, terwijl we ons voortdurend heel construc tief opstellen." Als voorbeeld verwijst hij naar de vele maatre gelen die de kunstenaars heb ben genomen om de brandvei ligheid te bevorderen. Dit was nodig nadat de kunste naars vorige maand een brief van de brandweer ontvingen waarin werd gesproken van 'le vensbedreigende omstandighe den'. Bij het uitblijven van maatrege len, zou het kunstcentrum per 1 februari zijn deuren moeten sluiten. Dat gevaar is inmiddels echter geweken, zegt bestuurs lid Joost Koster. „Door alle aan passingen die we op eigen initi atief hebben uitgevoerd, is de benedenverdieping weer veilig verklaard. Ook 's avonds mag het pand weer gebruikt wor den." De ongeveer tien kunstenaars die in hun atelier wonen, moe ten voor 1 februari verhuisd zijn. Zij komen in aanmerking voor vervangende woonruimte van woningcorporatie Portaal. Maar desondanks leeft er bij deze groep onzekerheid. Kos ten „Zij kunnen verhuizen naar de afbraakflats aan de Dia mantlaan. Maar het is nog on duidelijk of ze daarna opnieuw voor woonruimte in aanmer king komen." Koster denkt dat er een verband bestaat tussen het geconsta teerde brandgevaar en het plot selinge besluit om het complex van de hand te doen. Als eige naar van het pand is de ge meente verantwoordelijk voor een aantal dure ingrepen, zoals het aanbrengen van twee nood- trappen. „Dat kost veel geld, de gemeente lijkt nu van ons af te willen." Vroegindeweij verzet zich niet bij voorbaat tegen verkoop van het Haagweg-complex, zegt hij. Zolang er maar rekening wordt gehouden met de krappe beurs van de kunstenaars. „De ate liers moeten dus betaalbaar blijven. En daar maken we ons zorgen over: een koper van ons pand zal ook iets willen verdie nen. Straks moeten we toren hoge huren betalen en staan er honderd kunstenaars op straat." Volgens gemeentewoordvoer der Hette Quispel hoeven de kunstenaars zich geen zorgen te maken. „Uitgangspunt blijft nog steeds de uitvoering van de ateliernota. De belangen van de kunstenaars staan nog steeds voorop, ook als het pand ver kocht wordt. Dat laatste is trou wens nog helemaal niet zeker; het gaat nog maar om onder handelingen." leiden - Nee, er worden geen kerstboompjes verkocht bij het Kamerlingh Onnes Labo ratorium in Leiden. Hoewel die indruk best zou kunnen ontstaan bij de toevallige pas sant, zo strak als de conifeertjes in het gelid staan rondom de fietsenstalling. Dat ze een grote aantrekkingskracht uitoefenen op voorbijgangers blijkt wel uit het feit dat er al zo'n zes zijn verdwenen, de afgelopen week. En er zullen er meer volgen, voorspelt een portier. „'Gratis' kerstboompjes. Dat gaat natuurlijk als een lopend vuurtje onder studenten", verzucht hij. De beplantingsactie is dan ook niet bijster goed getimed, vindt hij. „Had dat na nieuwjaar gedaan, denk ik dan. Je zult zien dat er de komende weken nog een heleboel uitgetrokken worden. Straks houden ze hier nog een grote kerstboomverbranding." Hoe feestelijk de aanblik ook zou zijn, de boompjes zullen in geen geval met kerstverlichting worden getooid. „Dan wordt die straks ook nog mee genomen." Foto: Hielco Kuipers Ans Brokke, bewoonster van de Havikshorst in de Merenwijk, voert wél een hetze tegen een hondenbezitter die eveneens aan de Havikshorst woont. Dat zegt André Tegelaar, bewoner van de Havikshorst en de schoonvader van die honden bezitter. Jimmy, de Staffordshi re bullterriër, de hond van de schoonzoon van Tegelaar die regelmatig aan de Havikshorst logeert, beet enige tijd geleden Pimmetje, de dwergteckel van Brokke. Volgens Brokke omdat de Staffordshire agressief is, volgens Tegelaar een logisch gevolg van het feit dat de teckel los liep en al eerder de terriër meerdere malen zelfheeft aan gevallen. „Jimmy is door Pimmetje na melijk al twee keer gebeten. Mijn schoonzoon heeft Brokke al eens gewaarschuwd. Dat gaat nog een keer fout. Daar naast heeft die teckel ook mijn vrouw al eens aangevallen en vliegt dat beest ook fietsers aan. Dit is gebeurd ondanks het feit dat hier een aanlijnge- bod geldt, maar daar stoort Brokke zich niet aan." Een tijdje terug, toen Tegelaar De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Jimmy uitliet, ging het fout. „Jimmy was aangelijnd en Pimmetje liep los", aldus Tege laar. „Toen ik met de hond buiten de portiek stond, had die teckel al gehapt naar Jimmy die daarop terugbeet. Mevrouw Brokke stond een paar deuren verder en deed niets. Pas nadat ik ingreep, hield het op." Tegelaar heeft ook over wat er daarna is gebeurd geen goed woord over. „Mevrouw Brokke zegt dat ze geen hetze wil, maar ze doet het wel. Zo geeft ze de Staffordshire een slechte naam. Ze loopt andere mensen op te stoken en probeert mij te intimideren. Ik heb een brief van een deurwaarder gekregen waarin ik word gesommeerd de rekening van Brokke van de dierenarts van 1191,95 euro te betalen. Nou, ik betaal geen cent, want ook de politie heeft gezegd dat ik niet aansprakelijk ben omdat ik goed heb gehan deld." Tegelaar geeft toe dat de Staf fordshire in september een kat heeft doodgebeten, „Dat klopt, de hond werd aan een lange lijn uitgelaten, dook ineens de bosjes in en kwam er met de kat uit Mijn schoonzoon heeft toen bij de eigenaresse van de kat aangebeld en alles netjes afgehandeld. Pas daarna is er door de eigenaresse van de kat aangifte bij de politie gedaan. Volgens mij nadat zij door Brokke was opgestookt." Volgens Tegelaar is er niets aan Drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat is de modernste drukkerij van Nederland. Dat zegt directeur Johan Schoonderwoerd van het bedrijf. Aanleiding voor deze uitspraak is de ingebruikname van drie nieuwe, hypermoderne drukpersen door De Bink. Het betreft de Heidelberg CD 102 vier kleuren, CD 74 vier kleuren en de Speedmaster 74 twee kleuren. De persen zijn in de afgelopen weken bij De Bink ge ïnstalleerd. Volgens Schoonderwoerd zijn de persen voor de medewerkers gemakkelijk in het gebruik, doordat ze alledrie hetzelfde besturingssysteem hebben. De drie machines markeren het einde van een reeks in vesteringen van ruim 2 miljoen euro. In totaal heeft De Bink nu zes offsetpersen en acht boekdrukper sen. Publiciteitsfoto de hand als iedere hondenbe zitter in en rond de Ha vikshorst zijn of haar viervoeter uitlaat aan een lijn. „Want nog maals, er is hier een aanlijnge- bod. Hou je daar dan ook aan, zou ik willen zeggen.' Eric-Jan Berendsen door Jan Preenen noordwijk - Een Afghaans ge zin in Noordwijk dreigt op straat te worden gezet. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft plotseling de verblijfsver gunning ingetrokken en de af deling sociale zaken in Noord wijk heeft vervolgens de bij standsuitkering stopgezet. Bo vendien ontvangt de familie geen huursubsidie meer. Wethouder Van Rijnberk laat weten dat de Afghanen 'voorlo pig' in de woning aan de Mor genster kunnen blijven. Dat is overeengekomen met de Noordwijkse Woningstichting. Op 21 december beslist de ge meenteraad of de vluchtelingen in aanmerking komen voor het zogeheten brood-bedbeleid. Dat houdt in dat de gemeente de kosten voor haar rekening neemt voor huisvesting, verze kering en levensonderhoud. Coördinator M. Lakeman van Vluchtelingenwerk Noordwijk kaartte de 'noodsituatie' deze week aan in een commissiever gadering. „Het gaat om een zeer schrijnend geval. De men sen zijn ten einde raad en leven in grote angst. Financieel staan ze er slecht voor. Daar komt nog bij dat de advocaat heeft verzuimd in beroep te gaan te gen de beslissing van het minis terie." De Afghaanse familie (vader, moeder en twee dochters) vluchtte vijf jaar geleden naar Nederland, waar een jaar later nog een zoon werd geboren. Zij werden al snel onderge in Noordwijk. De tijdeüjl blijfsvergunning zijn zer november echter kwijtg omdat Afghanistan doon_ tenlandse Zaken veilig klaard. Lakeman: „Dat wrang voor deze mens10 Kabul, waar het gezin v;s komt, is de situatie wé stabiel, maar ook daar 1 wel degelijk het nodige hand. Mensen durven 's de straat niet op, het risi aanslagen is groot en de naliteit is nog altijd on!n derd hoog. Dat is beves10 het laatste ambtsbericl het ministerie in mei, 1 minister Verdonk haar baseert." De Afghanen hoeven nie 'e naar hun land, maar c tussen wal en schip te omdat alle uitkeringen dels zijn gestopt. Lal e: „Het ministerie laat dezi1 sen daardoor bungelie Noordwijk stelt gewoon: 1 uitgeprocedeerd, dus ver uitkering." Lakeman deed daarom f roep op alle politieke pe' om de Afghaanse familie31 cieel te steunen, zoals er met 28 andere uitgeproi nl de asielzoekers is gebeur deze groep hebben er dels tien te horen gekref zij in Nederland mogen 1 De Afghanen behoorde! tot de groep van 28, om ri tot 1 november een verbl1 gunning hadden en het kosten voor zijn rekening AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@h Stichting FETA houdt vanmid dag van 16.30 tot 17.30 uur een openbare les van haar kinder cursus Werelddans. Ouders, kinderen en belangstellenden kunnen langskomen in het Wachtgebouw aan de Mor- spoort in Leiden, ingang mo lenzijde. Informatie bij Jeannet- te Snier, tel. 0172-424645 Volwassenen kunnen zaterdag 11 december meedoen aan een bingoavond in buurthuis Op Ei gen Wieken aan het Valkenpad in Leiden. De zaal gaat om 19.00 uur open en de rondes starten om 20.00 uur. Meedoen aan zeven rondes kost zes en de superronde anderhalve euro. Informatie op tel. 071-5212893 Tuin verenigingen Roomburg en OTV houden zaterdag 11 de cember om 10.30 uur de diale zing 'zaadjes maatjes mailtjes'. De lezing is in het clubhuis van OTV aan de Vlietweg 68 A in Leiden en gaat over de achter uitgang en verbetering met be hulp van internet van het soor tenrijkdom in de natuur. Toe gang is gratis, informatie bij Herman Vroklage, tel. 020- 6900088. Schrijver Marinus van den Berg spreekt zaterdagmiddag 11 december over leven na de dood. Zelfhulporganisatie 'Ou ders van een overleden kind' houdt vanaf 14.00 uur een mid dag voor lotgenoten. De aula van het Bonaventuracollege aan de Boerhaavelaan in Leiden is hiervoor opengesteld vanaf 13.30 uur. Informatie bij Gon de Heer, tel. 070-3239576. De vereniging voor vrouwen met een hogere opleiding (WAO), afdeling Leiden, viert zaterdag 11 december haar 65- jarig bestaan met een themadag in Kasteel Endegeest aan de Endegeesterstraatweg in Oegst- geest. De themadag "Vrouw en ICT' is ook toegankelijk voor niet-leden. Informatie bij Inge Aksoycan, tel. 071-5171803. Voor de kleine beurs houdt buurthuis 't Spoortje zaterdag avond een kerstmarkt. De toe gang is gratis en de markt gaat is open van 17.30 tot 22.00 uur. Er zijn nog kramen beschikbaar a zeven euro per stuk. Informa tie bij het buurthuis aan de Bemhardkade, tel. 071- 5241933. Reversal Trainingen houdt in Studio Le Petit Port aan de He renstraat een driedaagse trai ning 'De Vagina Dialoog'. De training is voor vrouwen die hart en seks met elkaar willen verbinden. Deelnemen kost tussen 160 en 200 euro, de cur sus is van 10.00 tot 17.30 op za terdag 11, zondag 12 en maan dag 13 december. Informatie bij trainer Wilma de Jong op tel. 071-5722344. Wandelaars kunnen zaterdag 11 december terecht bij de Soefi-tempel aan de Zuidduin- seweg in Katwijk. IVN houdt een wandeling door de duinen en over het strand. Ook is er za al terdag weer een Doe-dag I IVN in het Ommedijkse b Wassenaar met slootkant heer, hakken en zagen. Ii matie bij Sjaak van Rijn, I 071-5132601 Muziekgroep de Sleutel treedt zondag 12 decemb met een kerstprogramma - zorgcentrum Rijn en Vlie de Aaltje Noordewierlaan w Leiden houdt de Ouderei viteiten Commissie Leide Zuid-West een ontspann middag voor 55-plussers middag duurt van 14.301 16.30 uur, de zaal gaat op 14.15 uur. Toegang inclu! koffie of thee is anderhah ro. Informatie op tel. 071 5310916. Van buurtvereniging Bi dijks is er zondag 12 dec< Bingo in buurthuis de Pa aan de Middelstegracht ii den. De bingo begint om uur en de zaal gaat open 12.00 uur. Informatie op 071-5126243. 7 Sportieve 55-plussers kt dinsdag 14 december we recht in de gymzaal aan rantijnstraat in Leiden. Si ting Dienstverlening Leid houdt hier van 13.30 tot 1 uur Sport-Fit 55+ met co sport en spel. Informatie 071-5123744. Het nieuwe bestuur vai Democraten, afdeling L houdt dinsdag 14 decem een politiek café. Themal avond is vrijheid van mei uiting. Het politiek café v gehouden in 't Keizertje Kaiserstraat in Leiden. In tie op www.jongedemoci .nl. Aanstaande moeders ei ners met vragen over boi ding kunnen dinsdagavo december terecht bij dei ging Borstvoeding Natui afdeling Leiden. De infoi avond begint om 20.00ui 3,50. Aanmelden op tel 5223906. CDJA Leiden, de jonger tij van het CDA, houdt di avond 14 december eenj d debat met na afloop bon der andere kamerlid Mirj I Sterk komt debatteren in café 'De Stadhouder' op Nieuwe Rijn in Leiden. Ir matie bij Sam van Bocho tel. 071-5219990. CORRECT Bij het artikel van 1 deo u over de omstreden ligpla ze gunning voor een woonb 1 van de heer Van Tol aan ijel Leidse Morskade, stond to uit 1999. De huidige ei laat weten dat de boot opha to al een paar jaar niet m sc het bezit is van de heer V it; De foto kan die suggestie hebben gewekt. m

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14