LEIDE Problemen bij aanpak brandveiligheid scholen Zes vragen over het stratenmakers-'schandaal' REGIO Miscommunicatie en te strikte naleving leiden tot dure maatregelen Chinese leeuwendans In Siberië of Leiden: 'Journalisten zijn overal hetzelfde' Renovatie huizenblokken Pancras-Oost vertraagd Verleiding tijdens de kerstdagen KIDSWEEK, DÉ TIENERKRANT I VOOR JONGE MENSEN VAN 10-15 JAAR! REGIO vrijdag 10 DECEMBER 2004 R1 Suddy helpt 'Verslaafden weer bovenop (unstenaars agweg 4 boos verkoopplan erzoek naar ail leerkracht Een leerkracht van de school in Leiden heeft in met het schoolbestuur rk tijdelijk neergelegd, hij betrokken is bij een inderzoek. Er is aangifte e man gedaan vanwege nografisch getinte e- hij verstuurd zou heb- ouders van leerlingen Zijlwijkschool zijn gis- id tijdens een informa- nkomst ingelicht over jstie. Van de kant van de is benadrukt dat de aan- ets te maken heeft met ictioneren als groeps- ;ht. In afwachting van Dmst van het onderzoek andere leerkrachten zijn |ie vindt kilo's sal vuurwerk De politie vond na een e tip 90 kilo illegaal [rk in een schuur en een de Leidse Langestraat. lenaars, een 56-jarige twee vrouwen van 38 ijn hiervoor aangehou- 38-jarige Leidse is na weer vrijgelaten. De [dere verdachten moe- justitie verschijnen, iet illegale vuurwerk be- zich lawinepijlen, dappers, strijkers, rotjes werkvlinders. [eersgevaar enshofdreef Vrachtverkeer dat de in winkelcentrum De bloem komt bevoorra- gt voor gevaarlijke situ- de Ina Boudier Bak- it. Wethouder Hessing denkt na over de mo lden om vrachtwagens andere route naar het entrum te laten rijden, lere mogelijkheid is het ïm gewicht van de ;ens terug te brengen. toten de Camp ■1 parkeerplek (- Buurtbewoners uit de (de buurt rond museum lave) klagen over gebrek rkeerruimte. Sinds de ge- de wachtlijst voor par igunningen heeft wegge- Is er geen parkeerplaats t vinden, zeggen ze. „De of het college niet al te g is geweest in dit deel centrum", zegt PvdA- fi Liesbeth Hesselink. k wethouder Hessing }r) is nauwkeurig geke- pr wel voldoende ruimte wijk, voordat de wacht- ugeschaft. door Rody van der Pols leiden - Scholen in Leiden ervaren veel proble men bij de aanpak van de brandveiligheid. Door miscommunicatie en te strikte naleving van de regels door inspecteurs worden er vaak te dure maatregelen genomen en duurt het traject soms onnodig lang. In een brief aan de brandweer dringen de scholen aan op een be ter overleg tussen de betrokken partijen. Als gevolg van de strengere regelgeving op het gebied van de brandveiligheid zijn er voor bij na alle schoolgebouwen extra voorzieningen nodig. Aangezien de brandweer niet over vol doende inspecteurs beschikt om alle gebou wen te controleren, heeft de gemeente een adviesbureau in de arm genomen. Maar door miscommunicatie tussen beide partijen gaan er regelmatig dingen mis, zegt H. Bulthuis, stafmedewerker van de afdeling huisvesting van het Bonaventuracollege. In een brief aan de brandweer trekt hij namens alle scholen aan de bel. Tussen de verschillende inspecteurs bestaat regelmatig verschil van inzicht over de te ne men maatregelen, zegt hij. „Dan heb je net met de ene inspecteur afspraken gemaakt over bepaalde aanpassingen of de volgende komt langs die het weer anders wil", zegt Bulthuis. Dit leidt vervolgens tot problemen met de gemeente die zich hierdoor met nieu we financieringsverzoeken ziet geconfron teerd. Sowieso weigert de gemeente soms met geld over de brug te komen voor aanpas singen die ze zelf eisen, zegt Bulthuis. Bij voorbeeld bij het vervangen van zachtboard- plafonds. Ook worden er in de ogen van de scholen soms onnodige kosten gemaakt door te strik te naleving van de regels. Als voorbeeld ver wijst Bulthuis naar een kwestie die onlangs speelde bij de vestiging van het Da Vinei Col lege aan het Lammenschanspark. In dit ge bouw was een goed functionerende alarmin stallatie aanwezig. Toch voldeed deze niet strikt aan de eisen, waardoor hij alsnog ver vangen moest worden. Ook moest er in ieder lokaal een 'signaalgever' aangebracht wor den, terwijl het alarm overal hoorbaar was. 'Pure geldverspilling', volgens Bulthuis. Een ander geval deed zich voor bij het Agnes- gebouw aan de Eijmerspoelstraat, waar het Bonaventuracollege een deel van haar leerlin gen tijdelijk heeft ondergebracht wegens een verbouwing van een ander pand. Ondanks dat de leerlingen hier maar anderhalf jaar les krijgen, eiste de brandweer toch dat er voor 170.000 euro in aanpassingen werd geïnves teerd. „Terwijl we hele nette oplossingen hadden gevonden voor een aantal proble men. Het gebouw was absoluut niet onveilig; het voldeed alleen niet aan de letter van de wet", aldus Bulthuis. Ook leveren sommige aanpassingen zeer on praktische situaties op. „Door alle vluchtdeu- ren die verplicht open moeten staan, raakt je school 'zo lek als een mandje'. Allerlei kinde ren die er niet horen, kunnen naar binnen wandelen." Daarnaast wordt er soms geld over de balk gesmeten doordat dure aanpas singen binnen de kortste keren achterhaald zijn. Bulthuis: „Zo moesten wij op het Bona alle prullenbakken vervangen door dure, vlamdovende exemplaren. Toen ze er een maal stonden, werd gezegd dat het eigenlijk niet meer hoefde, omdat roken toch verbo den is binnen de scholen." De scholen hopen dat de brief leidt tot een beter overleg tussen de betrokken instanties, zoals de brandweer, het adviesbureau en de verschillende afdelingen van de gemeente. Bulthuis: „Nu verschuilen alle partijen zich achter elkaar. Onze hoop is dat iedereen straks op één lijn zit." leiden - Bij de heropening van Asian Palace werd gisteren een traditionele Chinese leeuwendans uitgevoerd. Aan de overkant van het vernieuwde restaurant in de Steen straat staken de Chinezen ook vuurwerk af. Burgemeester Lenferink opende hierna het verbouwde etablissement. Foto: Taco van der Eb In de Leidse politiek ontstond eind no vember ophef over straatstenen in de Leidse binnenstad. Er zou sprake zijn van een miniatuur-bouwfraude. Wat is er nou eigenlijk aan de hand? Kort gezegd: de Leidse stratenmaker Van der Velde beschuldigt de gemeente er al jaren van opdrachten aan 'bevriende' aannemers te geven. Als dat verhaal klopt, is het een misstand: iedereen moet een gelijke kans krijgen om een of ferte te doen. Het mag geen zaak zijn van 'ons kent ons'. Het ging toch ook over het rommelige werk dat is afgeleverd? Klopt. Net gelegd wegdek zit hier en daar vol kuilen en hobbels. Putten ste ken boven het wegdek uit waardoor het regenwater niet weg k'an. Vooral rond de Pieterskerk hebben de stratenmakers matig werk afgeleverd, dat heeft Hille- brand zelf ook al vastgesteld. Volgens de gemeente is dat te wijten aan kabels en leidingen in de grond. Bovendien zou het lastig terrein zijn om te bestraten. De gemeenteraad neemt daar geen genoe gen mee. Het klinkt nogal onbenullig. Is het dat ook? Het gaat om meer dan een paar loszit tende stoeptegels. Het gaat om de vraag of de gemeente wel goed en eerlijk om gaat met gemeenschapsgeld: dat ligt sinds de landelijke bouwfraudeaffaires nog extra gevoelig. En het gaat om de vraag of de wethouders wel de waarheid hebben gesproken. Maar kloppen de beschuldigingen? Dat is nog niet duidelijk, maar het lijkt erop dat Van der Velde's verhaal op zijn minst een kem van waarheid bevat. Het overgrote deel van het straatwerk in Lei den, zeventig procent zo blijkt uit het rapport, wordt 'enkelvoudig onderhands aanbesteed'. Dat betekent dat één aan nemer de opdracht krijgt, zonder dat anderen een concurrerende offerte kun nen indienen. Slechts drie aannemers kregen de klussen. De gemeente sprak zelfvan 'huisleveranciers'. Maar één persoon hield zich bij de gemeente zelf standig bezig met de aanbestedingen. Als er maar één persoon is die de op drachten verstrekt, is niet uitgesloten dat vriendjespolitiek een rol speelt, con cludeerde het eigen onderzoek van de gemeente. Het rapport wees op het risi co van 'het kiezen voor de gemakkelijk ste oplossingen'. Even een belletje naar een bevriende aannemer en de Idus is geklaard, dus. Risico's 'inzake afhanke lijkheden en relationele banden', zo staat het te lezen. De wethouder zei eerder: er is niets aan de hand. Nu blijkt de zaak toch an ders te liggen. Heeft hij gelogen? Dat is nogal een beschuldiging. In elk geval is het zo dat Van der Velde's ver wijten eerder niet serieus zijn genomen. De ochtendkrant die weet of jouw ziekenhuis wel gezond is. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste n gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en ivoor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! aal automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70) M V i (i v m bezorgcontrole) Kgirorekeningnummer* ïkening: bitend bij automatische incasso. «de bon in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Wdnummer 127. 1800 VB Alkmaar Gratis tel 0800 -1711 1 lezersservice@hdc nl of surf naar www.leldschdagblad.nl panbieding is geldig tot 31 maart 2005. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Pub leiden - De tijd dat de lagere overheden.hun burgers per de creet konden regeren, is ook in Rusland voorbij. Zelfs in het verre Siberië doet 'overheids communicatie' zijn intrede. Tien communicatieadviseurs (negen vrouwen, één man) van steden uit West- en Oost-Sibe- rië bezochten gisteren de ge meente Leiden. Op uitnodiging van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) doen zij kennis op over de manier waar op overheidsvoorlichters in Ne derland te werk gaan. Perscom municatie is daarvan natuurlijk een belangrijk onderdeel en dus was hun eerste gang gister morgen naar het kantoor van het Leidsch Dagblad. Daar lie ten zij zich voorlichten over de manier waarop de stadsredactie en het Leidse gemeentebestuur met elkaar omgaan. Zo kregen zij uitleg over de rol die de krant recent heeft gespeeld bij het terugschroeven van de hoge precario op terrassen in Leiden en het aan het licht brengen van al te innige banden tussen Leidse stratenmakerbedrijven en de gemeentelijke dienst Bouwen en Wonen. „Joumalis- leiden - De renovatiewerk zaamheden in Pancras-Oost zijn ruim een half jaar vertraagd door de herziening van het be stemmingsplan. Woningcorpo ratie Portaal verwacht in de zo mer van 2005 met de uitvoering van het werk rond de Oranje gracht te beginnen. Portaal kan pas een bouwver gunning krijgen als het nieuwe bestemmingsplan is goedge keurd door de gemeenteraad. De gemeente moet ook nog in stemmen met de wijkvisie die Portaal heeft ingediend. De vertraging levert voor Por taal geen problemen. Woord voerder J. Maas: „We hadden in het najaar willen beginnen en dat wordt nu iets later. Voor ons maakt het niet zoveel uit, maar misschien dat het voor sommige bewoners wel verve lend is." Portaal is al wel bezig met de voorbereidingen voor de reno vatie, ook al heeft de bewoners commissie in november het overleg met de woningcorpora- (adverteritie) In mei nog verklaarde de directeur van de dienst milieu en beheer dat alle klachten ongegrond waren. Nu blijkt uit onderzoek van de gemeente zelf dat er toch wel iets loos is. De wethouders Hil- lebrand en Van der Sande zeiden eerder over Van der Velde dat het 'de kift' was. Ook zeiden ze dat er geen aanwijzingen waren voor misstanden. Die uitspraken zullen ze nu waarschijnlijk moeten te rugnemen. Gaan er koppen rollen over de keien? Dat is mogelijk, maar niet waarschijnlijk. Het komt niet vaak voor dat de gemeen teraad zestig vragen tegelijk afvuurt over een kwestie, maar het lijkt er niet op dat wethouders grote fouten hebben ge maakt. Als inderdaad blijkt dat de wet houders de raadsleden verkeerd hebben voorgelicht, zullen die dat niet leuk vin den. WD'er Leendert de Lange zei dat hij eerst antwoord wil, en dan pas kijkt of de zaak 'politieke consequenties' heeft. ten zijn overal hetzelfde", ver zuchtte een woordvoerster van de 1,3 miljoen inwoners tellen de stad Novosibirsk. Vol be langstelling keken zij naar de manier waarop de eindredactie van het Leidsch Dagblad de pa gina's van het regionale katern opmaakt. Zulke geavanceerde digitale technieken zijn in Om sk, Tomsk en Krasnojarsk nog niet voorhanden. tekst: Wilfred Simons foto: Mark Lamers tie opgeschort. De commissie verzet zich al jaren tegen de plannen, die voorzien in het opknappen van 233 huizen en het slopen van 23 huizen. Met bewoners van diverse wijkblok- ken wordt wel overleg gevoerd over de uitwerking van renova- tievoorstellen. IDE STELLING I Paleis Soestdijk moet een museum worden. Geef uw mening www.leidschdagblad.nl Servies- spaaractie Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad (advertentie) NIEUWE AXE geschenkverpakkingen Speciaal voor de feestdagen heeft Axe dit jaar geschenkverpakkingen samen gesteld voor een onweerstaanbaar Axe effect! Venwen jezelf of een ander tijdens de feestdagen met één van deze verleidelijke cadeaus. De geschenk verpakking bevat Axe Showergel en Deo- spray en is er in drie onweerstaanbare geuren: Touch, Pulse en Africa. Deze en andere Axe cadeaus zijn in december volop verkrijgbaar bij de drogisterij. In de weekkrant KidsWeek worden veel interessante en leuke onderwer- c pen behandeld. Het nieuws in mijn land, Mijn wereld, weetjes, moppen en puzzels, sport en film, boeken en muziek, tv tips en de beste tips en 5 cheats voor games. Ook zijn er weke- e lijks leuke quizzen en prijsvragen met mooie prijzen. En KidsWeek heeft een echte nieuwssite www.kidsweek.nl Surf voor een voordelig abonnement naar www.kidsweek.nl Weekkrant voor jonge mensen Deze rubriek verschijnt in alle titel', van NRp Dagbladen (oplage ruim 2 min ex Voor informatie ovei adverteren in deze rubriek e-in.nl naar intoo rvrp nl o v v NGVU'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13