Campina en Aria grootste zuivelcoöperatie ter wereld ECONOMIE Detailhandel ziet omzet flink dalen Chemie bezorgd over concurrentiepositie Antwerpse diamantslijpers zien hun werk verdwijnen Ahold heeft weer problemen bij verkoop van 'dochter' Disco IBM verkoopt pc-divisie aan Chinezen Campina stabiele middenmoter Philips stelt klankbord eenvoudin voorburg/anp - De detailhan del heeft in oktober flink wat omzet ingeleverd in vergelijking met een jaar eerder. De omzet in de winkels daalde met 5,6 procent. Zowel in de voedings sector als daarbuiten liepen de inkomsten terug. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren publiceerde. Voorlopige cijfers van het bu reau laten zien dat de industrie juist meer heeft omgezet. Daar werd in oktober een groei van 2 procent behaald. De industrie profiteerde van betere verko pen in het buitenland, waar de omzet met 4 procent steeg. In het binnenland daalde de om zet, vergeleken met oktober 2003, met 1 procent. De omzetstijging in de industrie kwam volledig op het conto van de aardolie-, chemische en rub berindustrie. Alle andere bran ches kampten met lagere om zetten. In de detailhandel heeft het omzetverlies een einde ge maakt aan de lichte verbetering die zich in de loop van de eer ste negen maanden van dit jaar voordeed. De winkels in de voe dingsbranche leden omzetver lies door de lagere prijzen. De rest van de detailhandel heeft minder verkocht. Het CBS heeft berekend dat de prijzen in de detailhandel in ok tober 1,6 procent lager waren dan in dezelfde maand van 2003. In de voedingssector la gen ze als gevolg van de prij zenslag 3 procent lager. De grootste omzetdalingen de den zich voor in branches bui ten de voedingssector. De win kels in consumentenelektronica behaalden bijna 14 procent minder omzet en de bouw markten moesten een omzet verlies van ongeveer 10 procent incasseren. In de supermarkten zagen de caissières in oktober ruim 4 procent minder geld door hun handen glijden. Bij de speciaal zaken in voedingsmiddelen, zo als slagerijen en groentewin kels, liep de omzet met ruim 6 procent terug. Het CBS meldde ook dat de in dustrie in september en okto ber 0,3 procent meer heeft ge produceerd dan in de twee voorgaande maanden. De groei is voor een deel toe te schrijven aan de metaal, die bijna 1,5 procent meer produceerde. leidschendam/gpd - De econo mische malaise lijkt nu ook vat te krijgen op de chemische in dustrie in Nederland. De sector heeft zich lange tijd aan de neergang kunnen onttrekken, maar de dure euro en de hoge olieprijs zorgen er nu voor dat de concurrentiepositie geleide lijk verslechtert. „Om dit tij te keren zou de overheid een sti mulerende rol moeten spelen", vindt voorzitter Willems van branchevereniging VNCI. In vergelijking met andere sec toren heeft de chemische indu strie nog weinig reden tot kla gen. In Nederland groeit dit jaar de totale omzet met negen pro cent naar 37 miljard euro, zo blijkt uit voorlopige cijfers van de VNCI. In 2003 was nog spra ke van een toename van vijf procent. De omzetgroei wordt dit jaar veroorzaakt door een productietoename van één pro cent en door een stijging van de afzetprijzen met acht procent. Maar bij de VNCI is ook reden tot bezorgdheid. De productie groei in volume blijft namelijk achter bij die in de ons omrin gende landen. Een van de oor zaken is dat de economische groei in Nederland minder hard gaat, aldus Willems. „De che mische industrie in Nederland produceert vooral voor de ex port. Door de sterke euro zijn onze producten minder inte ressant voor buitenlandse afne mers." De hoge olieprijs ziet Willems minder als een remmende fac tor. „De olieprijs heeft wel im pact, maar niet zo veel als in de jaren tachtig. De prijs van een product is niet meer allesbepa lend", meent de voorzitter, die graag een meer stimulerende rol van de overheid ziet om de concurrentiepositie van de che mie te verbeteren. In andere Europese landen, zoals Ierland, is de sector daardoor de afgelo pen jaren sterker gegroeid. „Nederland is flink gezakt in het rijtje landen waar het inte ressant is om te investeren. De vennootschapsbelasting gaat nu wel omlaag naar dertig pro cent, maar dat is niet genoeg. Zo is het nog steeds erg lastig om zogeheten kenniswerkers van buiten de EU naar Neder land te krijgen. Als een che misch bedrijf een ingenieur uit India hier wil laten werken, krijgt het te maken met behoor lijk wat bureaucratie." Omdat de ontwikkelingen op de olie- en valutamarkten moeilijk te voorspellen zijn, durft Willems nog geen harde voorspelling voor 2005 te doen. De Europese branchevereni ging Cefic verwacht volgend jaar weer een verbetering in de chemische industrie, maar gaat daarbij uit van een gemiddelde eurokoers van 1,25 dollar en een olieprijs van dertig dollar. De euro staat momenteel op ruim 1,32 dollar en een vat Noordzee brent noteert rond de 35 dollar. De Campina-fabriek in Zaltbommel. Foto: ANP zaltbommel/anp - De zuivelco öperatie Campina gaat fuseren met de Deens-Zweedse branche genoot Aria Foods. De nieuwe combinatie wordt veruit de grootste zuivelcoöperatie ter wereld met een jaaromzet van ongeveer io miljard euro. De naam van het nieuwe con cern wordt Campina Aria. Het hoofdkantoor komt in de Deen se hoofdstad Kopenhagen, maar Campina blijft aanwezig in Zaltbommel. De huidige top man van de Nederlandse co- operatie, de Nederlander T. Sanders, komt aan het hoofd te staan van de op te richten com binatie. Aria Foods, dat naast melk van het merk Aria en Lurpak-boter ook 'blauwe' kaas (Danish Blue) maakt, is met een jaarom zet van 6,5 miljard euro veel groter dan zijn Nederlandse concurrent (jaaromzet 3,7 mil jard euro). Samen hebben de bedrijven 28.000 medewerkers. Aria en Campina zijn eigendom van in totaal 21.000 melkvee houders. Zij moeten in het voorjaar van 2005 hun oordeel vellen over de plannen van de twee coöperaties. „De ondernemingen vullen el kaar uitstekend aan, waardoor een perfecte synergie ontstaat", aldus de bedrijven. Aria richt zich met melk, yoghurt en des serts vooral op Scandinavië en het Verenigd Koninkrijk. Cam pina is met dezelfde producten voornamelijk actief in de Bene lux, Duitsland, Griekenland en Rusland. Ook kaas en boter brengen de coöperaties in ver schillende landen aan de man. Door de spreiding zal het nieu we bedrijf geen dominante marktpositie krijgen in deze landen, zegt Sanders. Hij ver wacht daarom dat de Europese Commissie niet zal dwarslig gen. De Campina-topman hoopt op een fiat van de kartel- autoriteiten vóór 1 juli. Campina Aria voorziet forse kostenbesparingen door schaalvoordelen en een effec tievere productie. Sanders ver wacht dat de fusie een jaarlijkse besparing van 150 miljoen euro zal opleveren. De besparingen zijn noodzake lijk om boeren, die samen eige naar zijn van de coöperatie, een goede prijs te kunnen garande ren voor hun melk. In Neder land hebben melkveehouders moeite het hoofd boven water te houden door de lage melk prijs. Kostenbesparingen zijn bovendien essentieel wegens de toenemende concurrentie als gevolg van de liberalisering van de wereldmarkt voor zuivelpro ducten. De kostenvoordelen moeten binnen vier jaar gerealiseerd zijn, onder meer door een ster kere positie in onderhandelin gen met supermarkten en toe leveranciers, het bundelen van onderzoek en het sluiten van een klein aantal fabrieken. Op dit moment hebben Campi na en Aria samen 86 fabrieken. Nederlandse werknemers hoe ven volgens Sanders nauwelijks te vrezen voor hun baan. „In Nederland zal het banenverlies buitengewoon gering zijn." De geruchten over een fusie tussen Campina en Aria deden al langer de ronde. Campina was al sinds 22 april in onder handelingen met Aria. De Scan- dinaviërs zeiden vorige week nog in gesprek te zijn met vijf Europese zuivelcoöperaties over een mogelijk samengaan. Campina had echter de voor keur van Aria. zaltbommel/anp - Campina is het grootste zuivelmerk in de Nederlandse supermarkt. Dat is zo sinds 2002 toen de coöperatie de noordelijk concurrent Friesche Vlag (te genwoordig Friesland Foods) van de eerste plaats verdrong. In Nederland haalt Campina met merken als Campina, Vi-fit en Mona, minder dan eenderde van de omzet. Dat kwam vorig jaar neer op ruim 1 miljard euro. Europees gezien is de coöpe ratie een middenmoter. „Een fusie is voor Campina een goede mogelijkheid om te groeien. In de Europese zuivelindustrie zullen de ko mende tijd fusies plaatsvin den", voorspelde Campina- topman Tiny Sanders enige maanden geleden. Het zui velconcern kondigde bij de presentatie van de jaarcijfers al aan zijn langzaam dalende omzetcijfers te compenseren door concurrenten op te ko pen. Tegelijk groeiden de ge ruchten dat de coöperatie uit Zaltbommel zelf een gewilde prooi was. Sinds enkele jaren zit er geen groei meer in Campina, de omzet daalt zelfs licht. Dit jaar zette het bedrijf 3,66 miljard euro om, in 2003 was dat 3,71 tegen 3,9 miljard in de twee jaren ervoor. Financieel is het bedrijf ge zond en klaar voor verdere groei. Onlangs verschalkte het in Azië al voor een schijntje de Thaise dochter van het noodlijdende Itali aanse Parmalat. Ook in Viet nam gaat Campina aan de weg timmeren met melk on der eigen naam in de schap pen van de supermarkt. Duitsland is de belangrijkste pijler onder Campina. Ver der is de coöperatie aanwe zig in België en in een aantal andere Europese landen. De omzet buiten Europa kwam vorig jaar uit op ruim 360 miljoen euro. Melk, zuiveld ranken en yoghurts zorgen voor ongeveer tweederde van de inkomsten, kaas en boter voor iets minder dan eenderde. De coöperatie telde eind vo rig jaar bijna 7000 werkne mers. Van de coöperatie zijn ruim 9000 boeren lid, van wie 6500 in Nederland en de rest vooral uit Duitsland. antwerpen/anp - De diamant slijperij in Antwerpen draait slecht. Van de 2000 gediplo meerde bewerkers zijn er nog hooguit achthonderd aan het werk. De Antwerpse bedrijven krijgen nog maar weinig ruwe diaman ten van diamantleverancier De Beers. Deze wereldmarktleider in diamanten heeft de Antwer penaren vervangen door enkele bevoorrechte slijpers, vooral buiten Antwerpen. Bovendien trekken de resterende bedrijven wegnaar het Verre Oosten en Afrika. De vakbond Transcom is te leurgesteld in de houding van de werkgevers. „De diamantslij pers hebben de laatste jaren nieuwe technieken geleerd en zijn veel flexibeler geworden. Maar het is de werkgevers ken nelijk om andere dingen te doen", zei bestuurster Myriam Dillen gisteren tegen de Gazet van Antiverpen. Afgestudeerden van de drie Antwerpse scholen voor dia mantslijpers vinden zelden een baan. De Belgische havenstad, al eeu wenlang de 'hoofdstad van de diamanthandel', behoudt wel een bloeiende handel in de ju welen. Acht van de tien ruwe diamanten in de wereld worden daar verhandeld. Van de geslepen diamanten passeert de helft de kopers en verkopers in Antwerpen. De stad is sinds de zestiende eeuw de belangrijkste plaats voor dia manthandel. kvervoer orden plat Het merendeel stads- en streekvervoer doost-Nederland ligt plat. Buschauffeurs zat dat hun werkgever dreigt mensen te ont- Ingeveer vijf a zeshon- lauffeurs staken vanaf de diensten vanochtend ge- de 24 uur. Mocht Arriva a staking nog steeds niet garanderen dat er geen f feurs worden ontslagen, imen de vakbonden met acties. Arriva had via een iding geprobeerd de actie n verbieden. Het bedrijf I l volledige banen schrap- mdat het minder over al teun krijgt voor de ex- p de van het busvervoer. j irtwerkers I gehouden ic - Uitkeringsorganisatie heeft zes mensen aange- A n die valse gegevens over a entiteit hebben geleverd. zoek van identiteitsbe- II heeft verder uitgewezen I im eenderde ervan vals is. keringsorganisatie zei gis- k in Tilburg, Eindhoven, r echt en Rotterdam 242 verbanden te hebben on- i ht van in totaal 128 uit- W strekkers. Zij hadden de '-en twee jaar vaker dan leid aangifte gedaan van iing van hun identiteits- Het is de vierde keer dit UWV een dergelijke ac- lemam. Tijdens die acties ia negenhonderd jrbanden nagetrokken tensen aangehouden, onderzochte identiteits- tnten bleken er honderd te zijn en driehonderd gst kabeljauw |fer beperkt - Volgend jaar mag op- inder kabeljauw opge- irden. Europees commis- irg voor Visserij stelde in voor de totale hoeveel- vangen kabeljauw te ideren. Daar waar de van deze vis erg slecht is, •egt hij gebieden hele- sluiten voor de visserij, itregelen zijn hard nodig de kabeljauw bedreigd Vangstbeperkingen van ilopen jaren hebben niet in herstel van de stand Vissers op haring en wijting mogen volgend il meer vangen, zo blijkt ilannen van Borg. De toeveelheden voor ha- igen wat hem betreft in omhoog. botterdam |iet verklaard •am - De rechtbank in dam heeft vanmorgen de ^lotterdam failliet ver- In de vennootschap za- kerstellingen' die RDM- ar J. van den Nieuwen- aan het Havenbedrijf lam had gegeven in ruil 8 omstreden garanties, dere faillissementen van iebedrijf RDM Technolo- Defense Systems en het Dtel' in Frankfurt had de negatief vermogen van eventig miljoen euro. Het ibedrijf heeft nog wel het teekrecht op het cruise- S Rotterdam en onder- t over verkoop van dit met vier potentiële ko- ech ontvangt tse opdracht Imtech, specialist in ische dienstverlening, een opdracht ter waarde miljoen euro ontvangen >ld et Duitse Infineon. Dat Imtech gisteren laten we et Nederlandse bëdrijf e complete technische in- uctuur aanleggen van een re campus van de Duitse ibrikant in München. Bo- lhe) en gaat Imtech voor een Ie van vijftien jaar de ievoorziening van het lex beheren. De dienst- ir(j, ier zorgt ervoor dat de da| us voorzien is van onder water en stroom. ndpersoneel 2 ihansa levert in 2j *urt - Het grondperso- an de Duitse luchtvaart - 2 chappij Lufthansa heeft emd met loonconcessies. 2 1000 man tellende perso- leemt genoegen met het 3 nvege blijven van salaris- gingen tot eind 2006. 3 irerk wordt minder ver- en voor nieuw personeel gT n minder vakantiedagen, voor flexibeler werktij- ldus een woordvoerder ufthansa gisteren. Eerder week bereikte de maat- iij met haar gezagvoer en nieuwe salarisover- >mst, die een jaarlijkse be- igvan 30 miljoen euro op 'nkosten oplevert. Het sa- 'an de piloten wordt tot naart 2006 bevroren. Luft- aleed in 2003 een record- eindhoven/gpd - Een adviesraad van externe deskundigen op het gebied van simpelheid gaat Philips helpen om de reclameslogan Sense and Simplicity' in de praktijk te brengen. Het wordt een bont gezelschap, dat een jaar lang als denktank en klankbord voor de Philips-top zal fungeren. De voorzitter van de 'Simplicity Advisory Board' is Andrea Ragnetti, directeur marketing van Phi lips en de man die de nieuwe reclamecampagne trekt. Directeur Ragnetti heeft vijf internationaal be kende deskundigen om zich heen verzameld. Sa ra Berman is een jonge talentvolle modeont werpster, die haar collecties vooral verkocht ziet in Engeland, de Verenigde Staten, Scandinavië en Japan. Berman legt in haar kleding de nadruk op eenvoud. Gary Chang is een Chinese architect, die bekend staat om zijn vernieuwende kijk op het gebruik van ruimte. Ook hij laat zich inspireren door een voud en gebruiksgemak. Dr. Peggy Fritzsche is voorzitter van de Radiology Society of North America. Zij houdt zich bezig met het verbeteren van de positie van de patiënt, die ingewikkelde en ingrijpende onderzoeken ondergaat. Philips Medical Systems, dat een be langrijke plaats heeft in de campagne, heeft nau we contacten met de medische wereld in de VS. John Maeda is professor op het gebied van infor matietechnologie in de VS en pleitbezorger voor eenvoud in informatica-oplossingen. Ken Okuya- ma is creatief directeur van Pininfarina Automo tive and Transportation Design en professor aan het Art Centre College of Design in Pasadena in de VS. Hij houdt zich bezig met autodesign waar in de behoefte van de gebruiker op de voorgrond staat. Na een jaar komt deze externe adviescommissie met een rapport over de wijze waarop Philips 'Sense and Simplicity' in de praktijk moet brenn gen. zaandam/anp - Ahold gaat in hoger beroep tegen een uit spraak van een lokale rechter in Argentinië die de overdracht van aandelen in dochterbedrijf Disco aan Cencosud in gevaar brengt. Dat heeft het Neder landse supermarktconcern gis teren bekendgemaakt. Ahold heeft begin november 85 procent van de aandelen in de Argentijnse supermarktketen Disco verkocht aan Cencosud. Daarmee was een bedrag ge moeid van 315 miljoen dollar. De overdracht gebeurde zonder toestemming van de mededin gingsautoriteiten. Een lokale rechter in Argentinië heeft daarom op 3 december beslo ten dat de transactie ongeldig is en in ieder geval tijdelijk moet worden teruggedraaid. De zaak was aangespannen door een nieuwe Argentijnse eiser. Volgens Ahold kan de mede dingingsautoriteit ook achteraf goedkeuring geven. Daar komt bij dat door een eerdere uit spraak van dezelfde rechtbank de autoriteit zich nu nog niet kan buigen over de transactie. Ook stelt de onderneming dat ze zich niet heeft kunnen ver weren in deze nieuwe zaak. Zes jaar geleden ging Ahold een samenwerkingsverband aan met de Argentijnse Velox Retail Holding, waardoor het concern een belang in Disco kreeg. Door financiële problemen bij Velox moest Ahold in 2002 het belang van dat bedrijf in Disco overne men. De Argentijnse super marktketen kampte bovendien met financiële problemen. Het is de bedoeling Disco geheel aan Cencosud te verkopen. peking/anp-afp - Het Ameri kaanse concern IBM verkoopt zijn divisie personal computers voor 1,25 miljard dollar (935 miljoen euro) aan de Chinese pc-fabrikant Lenovo. Daarmee trekt IBM zich terug uit een sec tor waarin het pionier was. Het concern introduceerde in 1981 de eerste pc. De topman van Lenovo, Liu Chuanzhi, maakte de transactie gisteren bekend op een pers conferentie in Peking. De twee bedrijven hebben ruim een jaar onderhandeld. Afgelopen vrij dag werd in de krant New York Times al melding gemaakt van een ophanden zijnde overeen komst. Het is de grootste buitenlandse investering van China in infor matietechnologie tot nu toe. Lenovo betaalt 650 miljoen dol lar in contanten en 600 miljoen in eigen aandelen. IBM krijgt een belang van 18,9 procent in het Chinese bedrijf. Lenovo neemt ook 500 miljoen dollar aan schulden over. IBM gaat zich in de computer branche toeleggen op zaken als software, servers en dienstver lening. Daaraan valt veel meer te verdienen. De pc's maakten vorig jaar 12 procent uit van IBM's omzet van 89 miljard dollar. Lenovo werd in 1988 opgericht onder de naam Legend (Li- anxiang) en heeft sinds 1994 een notering aan de effecten beurs in Hongkong. Het bedrijf had vorig jaar een aandeel van 27 procent op de Chinese pc- markt en 12,6 procent in de re gio Azië/Stille Oceaan exclusief Japan. Lenovo-topman Liu Chuanzhi maakte de transactie met IBM gisteren bekend. Foto: Reuters Op de wereldmarkt heeft Leno vo volgens het onderzoeksbu reau Gartner een aandeel van 2,2 procent, goed voor de acht ste plaats. De pc's van IBM staan op de derde positie met 5,5 procent. Samen komen de twee dus op 7,7 procent, ruim achter de Amerikaanse bedrij ven Dell (16,7 procent) en Hew lett-Packard (15 procent). Het nieuwe Lenovo krijgt een jaaromzet van ongeveer 10 mil jard dollar en 19.000 werkne mers, van wie er 10.000 van IBM komen. Het hoofdkantoor komt te staan in New York en het bedrijf krijgt mogelijk een notering aan de effectenbeurs in die stad of aan de elektroni sche beurs Nasdaq.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9