Impasse in Oekraïne doorbroken BUITENLAND PROVOS SAY NO Geen doorbraak in Noord-Iers vredesoverleg el Laptop is slecht voor sperma Populaire Barghouti zou zich willen terugtrekken Oorlog, armoede en aids verpesten de jeugd van een miljard kinderen Turkse premier sluit erkenning Cyprus niet uit Singing in the rain V oedselr eserves ruimtestation geplunderd Rumsfeld krijgt de wind van voren De kerstman had het te druk ire aanklacht 'Egyptenaar' donderdag 9 december 2004 Rabei Osman Sayed I, ook wel bekend als i med de Egyptenaar, is ïje aangeklaagd wegens udige moord. Ahmed is leende brein achter de {en op 11 maart op een forenzentreinen in Ma- lij werd in juni gearres- n Milaan en is deze week verd aan Spanje. :est tegen naar Sicilië - Duizenden Sicilianen n in Messina geprotes- egen de plannen om een issen hun eiland en het use vasteland te bouwen, ïg over de Straat van ia zou de grootste hang- tr wereld moeten wor- emonstranten vinden - zes miljard euro - lesteed kan worden aan I mische ontwikkeling. ikou: meer voor defensie lu - Het Russische parle- |de Doema, heeft voor de ng van 2005 ingestemd tn 27,6 procent hogere je defensiebegroting. In de ng van 14,2 miljard euro k verhoogde uitgaven Liti-terreurmaatregelen Iten stoten sel COz uit - Het lukt Groot-Brit- niet om de uitstoot van isgassen, zoals koolstof- (C02), voor 2010 met :ent te verminderen. Dit er Tony Blair gisteren |het Britse parlement. De ie van 20 procent was [nbitieuze doelstelling die ring-Blair zichzelf had !gd. Blair benadrukte dat Jn worden voldaan aan de ■ken in het Kyoto-verdrag, pden hun uitstoot van verminderen met 12,5 lit in vergelijking met hun tniveaus in 1990. steunt li Annan uag - Minister Bot van jilandse zaken heeft VN- [ofi Annan namens de lese Unie per een brief jbetuigd. De secretaris-ge il ligt onder vuur vanwege lende fraude bij het olie- 'oedselprogramma in •en klein aantal Republi- leden van het Ameri- Congres heeft aange- ;n op het ontslag van An- u gebleken is dat een VN- inaris steekpenningen tangenomen van het regi- a Saddam Hussein. ttraf voor n Mitterrand i - Een zoon van de overle- ranse president Francois irand, de 57-jarige Jean- ophe, is gisteren wegens 'ngontduiking tot dertig den celstraf veroordeeld, jchtbank achtte bewezen ij in 1998 en 1999 in totaal BO euro aan achterstallige (filing niet heeft betaald. Te- lem loopt sinds december ook een justitieel onder- pegens verdenking van insmokkel naar Angola. |eie over fating pedo fw penh - Politie, mensen- Jengroeperingen en de fa- ivan twee seksueel mis- le jongens zijn woedend de vrijlating van een 50-ja- lederlander die verdacht li van seksueel kindermis- De rechtbank in Siha- tville liet hem gaan wegens ïk aan bewijs. De klagers ten een nieuwe klacht te- ]de 50-jarige man inge- i, waardoor hij nog eens voorkomen, maar dan in fjofdstad Phnom Penh. De ie had gezegd dat de man jeterdaad was betrapt tij- misbruik van een vijftien- ijongen op een plaatselijk tdin Sihanoukville. Hij zou •pp twee gevallen van mis- hebben bekend. De man fert vijftien jaar cel. bundelen bnnendiensten hngton - Het Amerikaan- ingres heeft ingestemd met troomlijning van de ver- lende inlichtingendien- Er komt een nationaal di- ur die baas wordt over de in de veertien andere dien en hun budgetten. Ook ndi ter een antiterreurcen- Uvaar binnenlandse en -j «landse operaties tegen tisme worden voorbereid Bar gegegens worden ver bid. Daarnaast wordt een iaal bureau in het leven ge en dat ervoor moet zorgen Ie maatregelen en het be llet in strijd zijn met het top privacy en de burger ten. belfast/anp - Pogingen van de Britse premier Tony Blair en zijn Ierse collega Bertie Ahem om het vredesproces in Noord- Ierland vlot te trekken, zijn op niets uitgelopen. Naar gisteren bleek, zijn de regeringsleiders er niet in geslaagd de strijdende partijen nader tot elkaar te brengen. Blair praat wel van „opmerkelijke vooruitgang", maar een akkoord is er nog niet. De Britse eerste minister wees er onder meer op dat het katholieke Iers Republikeins Le ger (IRA) zich bereid heeft ge toond nog voor de kerst volle dig te ontwapenen en definitief af te zien van geweld als er een volledig akkoord ligt. Ahem on derstreepte dat er ondanks het uitblijven van een akkoord nu, wel sprake is van een voort gaande dialoog. De protestan ten blijven evenwel voorlopig onverkort bij hun eis dat de IRA 'fotografisch bewijs' moet leve- Voor de protestantse leider Ian Paisley is duidelijk wie de schuld heeft aan het mislukken van een akkoord: de provos, ofwel de mili tante katholieke IRA, die afscheiding van Groot-Brittannië nastreeft. Foto-. Reuters ren van zijn ontwapening, zo liet hun leider dominee Ian Pai sley gisteren weten tijdens een persconferentie. Volgens Sinn Fein, de politieke bondgenoot van de IRA, zou dat een onaan vaardbare vernedering zijn voor de katholieke gewapende ver zetsbeweging. Blair en Ahem maakten gister middag persoonlijk hun op wachting in de Noord-Ierse hoofdstad Belfast. Ondanks het gebrek aan medewerking van de strijdende partijen wilden de beide regeringsleiders toch hun tot dusver vertrouwelijke plan nen wereldkundig maken. In een persconferentie zei Blair nog dat zijn plannen in overleg met de IRA. wel degelijk voor zien in de levering van fotogra fisch bewijs van de ontwape ning, maar pas nadat het ont wapeningsproces volledig is af gerond en het Noord-Ierse zelf bestuur weer functioneert. Pai sley wil evenwel nog steeds eerst bewijzen zien voordat hij weer wil praten over hervatting van deelname aan zelfsbestuur in de Britse provincie. Het vre desproces in Noord-Ierland, dat begon met het sluiten van de Goede Vrijdag-akkoorden in 1998, ontspoorde definitief in oktober 2002. Toen werden de Noord-Ierse regering en het parlement op non-actief gezet en kwam het gebied opnieuw onder direct Brits bestuur. De directe aanleiding voor deze maatregelen waren beschuldi gingen dat de IRA via zijn poli tieke vleugel Sinn Fein in het Britse ministerie voor Noord- Ierse zaken was geïnfiltreerd. In september van dit jaar poogden Blair en Ahem al een akkoord te forceren, maar dit mislukte. Een van de belangrijkste the ma's is nog altijd een aantoon bare ontwapening van de ka tholieke IRA. Een onafhankelij ke commissie van toezicht, on der aanvoering van de Cana dees John de Chastelain, heeft eerder al wel bevestigd dat de IRA driemaal een deel van zijn wapenarsenaal heeft vernietigd. Dat gebeurde niet in het open baar, maar alleen in aanwezig heid van leden van de onafhan kelijke toezichtscommissie. door onze correspondent Fidan Ekiz ankara - Premier Erdogan van Turkije sluit niet uit dat zijn land op termijn Cyprus erkent. „Ik zeg nooit nooit, het is alleen nu niet aan de orde", aldus de Turkse premier tegen deze krant. Op 17 december zullen de Eu ropese regeringsleiders een be slissing nemen over het al dan niet beginnen van onderhande lingen met Turkije over toetre ding tot de EU. Erdogan vindt dat volgende week eerst duide lijk moet worden wanneer de onderhandelingen kunnen star ten over de toetreding. .Afhan kelijk daarvan zullen we ver volgstappen nemen", stelt de Turkse leider. De huidige EU-voorzitter Bal kenende eiste dinsdag dat Tur- Verkiezingen kunnen doorgaan kiev/anp-afp-dpa - Het Oekra ïense parlement is gisteren ak koord gegaan met een aanpas sing van de grondwet en de kies wet, waardoor de crisis in het land - voorlopig - is bezworen. Daarom kan de tweede ronde van de presidentsverkiezingen worden overgedaan op 26 de cember. De verkiezingsronde van 21 no vember werd gewonnen door zittend premier Janoekovitsj, maar is door het hooggerechts hof wegens fraude ongeldig verklaard, na massale protesten van de aanhangers van opposi tie-kandidaat Joesjtsjenko. Met een overweldigende meerder heid van 402 tegen 21 stemmen nam het parlement gisteren een pakket wetswijzingen aan. De grondwet wordt zo gewij zigd, dat de toekomstige presi dent van Oekraïne veel van zijn macht verliest ten gunste van parlement en premier. Scheidend president Koetsjma heeft gehamerd op de nood zaak van de grondwetswijzi ging. Volgens sommige analis ten hoopt hij zo na zijn vertrek een dikke vinger in de pap te houden in de soms schimmige Oekraïense politiek. De oppositie wilde pas over dergelijke aanpassingen spre ken nadat de kieswet is veran derd. Deze nu aangepaste wet, die overigens alleen van toepas sing is voor de stembusgang op 26 december, moet voorkomen dat er opnieuw gefraudeerd kan worden. Veel van de tienduizenden aan hangers van de oppositie, die al weken vooral in Kiev hun „Oranje Revolutie" propageren, besloten na de stemming in het parlement hun acties en blok kades van overheidsgebouwen te beëindigen. Voor premier Janoekovitsj ligt er nu de taak om op 26 decem ber alsnog en zonder fraude te winnen van Joesjtsjenko. Zijn aanvankelijke steun van zowel Moskou als van Koetsjma is hij intussen kwijtgeraakt, maar hij denkt nog voldoende invloed te hebben in het oosten en zuiden, die net als hij gelden als pro-Moskou-gezind. De achterban van de oppositie is meer westers-gezind. buenos aires - Verkleed als de Amerikaanse president George Bush speelt een milieuactivist Fred Astaire na, die zijn Singing in the Rain we reldberoemd maakte. Maar zo happy als Astaire is de demonstrant niet. Hij waarschuwt voor het gevaar van de opwarming van de aarde. Op de achtergrond een foto van mensen die ploeteren door een overstroomde straat. In Buenos Aires wordt de VN-klimaatconferentie gehou den. Vooral de Amerikaanse president kan op weinig sympathie van de milieubeweging rekenen. Foto: Reuters kije binnen een week, dus voor de 17de, bereidheid moet tonen het Griekse deel van Cyprus te erkennen. „We kunnen niet be rusten in de situatie die nu be staat. Er moet beweging ko men", aldus Balkenende. De Turkse weigering tot nu toe om het Griekse deel van Cyprus te erkennen, dat sinds een half jaar volledig lid is van de Unie, vormt een van de grootste ob stakels voor de toetreding van Turkije tot de EU. Sinds 1974, toen het Turkse le ger Cyprus binnenviel, bestaat het eiland uit een Grieks en een Turks deel. Het Turkse deel is buiten de EU gebleven. Voor de Turkse premier Erdogan is het zaak dat ook de Grieks-Cyprio tische regering Turkije tege moet komt en bereid is een vre desregeling voor het eiland te treffen. John Young trekt ruimtepak uit washington/anp-dpa De oudste astronaut in actieve dienst, de 74-jarige Amerikaan John W. Young, beëindigt eind deze maand zijn lange loop baan. Dat maakte de Ameri kaanse ruimtevaartorganisatie NASA bekend. Young heeft zes ruimte vluchten op zijn naam staan. Hij is de enige die aan al le ruimteprogramma's van de NASA meedeed: Gemeni, Apol lo en de Space Shuttle. Sinds 1996 werkt hij op de technische afdeling van de NASA in het Johnson Space Center in Hous ton (Texas). moskou/anp-dpa - De Rus- sisch-Amerikaanse bemanning van het internationale ruimte station ISS heeft geklaagd dat hun voorgangers - de Rus Pad- alka en de Amerikaan Fincke - de voedselvoorraad aan boord hebben leeggeplunderd. De huidige bemanningsleden, die eind oktober aan boord kwa men, moeten zich nu behelpen met onappetijtelijke restanten, deelde de vluchtleiding in Mos kou gisteren mee. Er is gebrek aan houdbaar brood, vlees, vis en melkproducten. Ze kunnen met hun voorraad nog net toe tot januari. Eind december moet er weer een onbemand ruimtevrachtschip met verse voorraad komen. Als er iets misgaat, is nood-evacuatie van het ISS niet uitgesloten. londen/anp-rtr - Mannen moeten uitkijken met een lap top op schoot. Het gebruik van de draagbare computer kan on herstelbare schade aanrichten aan het mannelijk voortplan tingsorgaan, aldus een onder zoek dat vandaag verschijnt in het wetenschappelijke tijd schrift Human Reproduction. De warmte die de laptop gene reert, kan de kwaliteit en hoe veelheid zaad in het scrotum drastisch beïnvloeden. Vooral mannen en jongens die meer dere malen op een dag een lap top op schoot nemen, lopen na een aantal jaren een verhoogd risico. Het onderzoek stond on der leiding van professor Yefim Sheynkin van de universiteit van New York. Zijn team onder zocht het effect van laptopge- bruik bij een groep van 29 ge zonde vrijwilligers tussen 21 en 35 jaar. „Het is moeilijk om te zeggen hoe lang de computer veilig ge bruikt kan worden. Wellicht he lemaal niet, als de temperatuur echt heel snel stijgt", aldus Sheynkin. Volgens de weten schappers is alleen al een lap top op schoot nemen voldoen de om de temperauur van het scrotum met 2,1 graden Celsius te doen stijgen. Dat komt ook omdat de dijen tegen elkaar ge drukt zijn om de laptop op zijn plaats te houden. Als de com puter wordt aangezet, schiet de temperatuur van het scrotum verder omhoog, met bijna 3 graden Celsius. Het meest ernstige geval van zogenoemde laptopbrand werd enkele jaren geleden in een me disch tijdschrift gemeld. Een 50-jarige man verbrandde zijn penis toen hij meer dan uur een laptop op zijn schoot had liggen, ondanks het feit dat hij een broek en ondergoed aan had. In race om presidentschap Palestijnen ramallah/gpd-rtr - Marwan Barghouti is bereid om zijn kandidatuur voor het Pales tijnse presidentschap in te trekken als aan een aantal politieke eisen wordt voldaan door zijn rivaal, oud-premier Mahmoed Abbas. Dat is bekend gemaakt door een woordvoerder van de Fatah-beweging. Als de radicaal Barghouti, die in Israël een le venslange gevangenisstraf uitzit, zich te rugtrekt, kan Abbas het presidentschap nauwelijks meer ontgaan. Barghouti is populair onder vooral de jonge Palestijnen. In opiniepeilingen liggen hij en Abbas tot nog toe nek aan nek. Op 9 januari kiezen de Palestijnen een nieuwe presi dent, als opvolger van de overleden Yasser Arafat. Barghouti eist van Abbas onder meer dat deze in onderhandelingen met Israël vast houdt aan Jeruzalem als hoofdstad van een toekomstige Palestijnse staat. Ook moet Abbas van Israël concessies eisen op het punt van de terugkeer van Palestijnse vluchtelingen, de vrijlating van Palestijnse gevangenen en een stopzetting van het do den van Palestijnse militanten. Voorts moet Israël zich voor de komende verkiezingen van de Westelijke Jordaanoever terugtrek ken en moet de bouw van de veiligheids- barrière worden stopgezet. „Als Abbas met deze eisen instemt, zal Marwan zich terug trekken", zei de Fatah-woordvoerder. Mahmoed Abbas ontkende gisteren dat hij Barghouti onder druk heeft gezet om uit de race te stappen. Maar sinds hij zich vorige week vanuit zijn Israëlische cel kandidaat stelde, hebben Fa- tah-voormannen gedreigd hem uit de be weging te zetten. Barghouti heeft zelf gezegd te aarzelen om dat hij de Fatah-beweging niet in een crisis wil storten. Amerikaanse noodhulp De Amerikaanse regering zal 20 mil joen dollar aan indirecte hulp geven aan de Palestijnse Autoriteit. Het geld is bedoeld om de Palestijnen door een financiële crisis te helpen. De Pa lestijnse regering heeft de wereldge meenschap opgeroepen om 4,5 mil jard dollar (3,4 miljard euro) aan ont wikkelingshulp te geven over een pe riode van drie jaar. Het geld is onder meer nodig om de presidentsverkie zingen op 9 januari te financiëren en om de infrastructuur te verbeteren. Bijna de helft van de Palestijnse be volking leeft van minder dan 2 dollar per dag. Meer dan een half miljoen Palestijnen hebben geen basisvoor zieningen, zoals stromend water en fatsoenlijke huisvesting. koeweit-stad - Het was peptalk voor de troepen in een legerbasis in Koeweit, maar het werd spitsroe den lopen voor de Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld. De militairen - vooral reservisten van de National Guard - worden binnenkort in Irak ingezet, maar zijn daar niet helemaal gerust op, zo bleek. Een soldaat verweet de minister onder luide bijval van zijn 2000 maten dat er alleen schroot voorhanden is om militaire voertuigen mee te be- pantseren. In Irak sneuvelen veel soldaten terwijl ze in legervoertuigen op patrouille zijn. Behalve de vaak slechte bepantsering van deze voertuigen hebben veel militairen niet de beschikking over een kogelwerend vest. In een reactie zei Rumsfeld „datje met de middelen ten strijde trekt die voor handen zijn, niet die je zou wensen". Foto: EPA Ik den haag/gpd - Door armoe de, aids en oorlog kan bijna de helft van de 2,2 miljard kinde ren in de wereld niet van een onbezorgde jeugd genieten. De leefomstandigheden voor kin deren zijn het beroerdst in Sier ra Leone, gevolgd door Niger en Angola. Dat schrijft Unicef in het vandaag verschenen jaarrapport over de toestand van kinderen in de wereld. Volgens Carol Bellamy, secreta ris-generaal van het kinder fonds van de Verenigde Naties, zit daar 'weloverwogen over heidsbeleid' achter. .Armoede komt niet zomaar uit het niets, oorlog overkomt ons niet en aids verspreidt zich niet van zelf; het komt voort uit onze keuzen", aldus Bellamy. Unicef doet daarom een drin gen beroep op regeringen om zich veel actiever in te zetten voor de rechten van kinderen Om de armoede onder kinde ren te meten heeft Unicef geke ken in hoeverre ze toegang hadden tot basisvoorzieningen als gezondheidszorg, onder wijs, voeding, drinkwater, on derdak en hygiëne. Zo'n zeven honderd miljoen kinderen heb ben geen toegang tot twee of meerdere van deze voorzienin gen. Bovendien vormen kinderen bijna de helft van alle burger slachtoffers in gewapende con flicten in 55 landen. Ook na af loop van oorlogen sterven nog veel kinderen als gevolg van de verslechterde economische en sociale omstandigheden. Bo vendien zijn kinderen vaak het doelwit van strijdende partijen. Ze worden als strijders gerekru teerd in rebellen - en regerings legers of als seksslaafjes te werk gesteld. Volgens Unicef worden jaarlijks 1,2 miljoen kinderen misbruikt als werk- of seks slaaf) es. Unicef benadrukte al eerder dat dit ook in Nederland voorkomt. Er wordt onderzoek verricht naar kinderen die in de seksin dustrie terecht komen. Bekend is kinderen gedwongen moeten werken in de horeca, in naai ateliers of in het huishouden. Unicef vindt dat de Nederland se aanpak van kinderhandel niet voldoet. Kinderen die ille gaal in Nederland zijn, worden bijvoorbeeld uitgezet zonder dat is onderzocht of zij eigenlijk niet het slachtoffer van men senhandelaars zijn. Verder wordt een groeiend aan tal kinderen slachtoffer van de aidsepidemie. Wereldwijd zijn al zo'n 2.1 miljoen kinderen be smet met het aidsvirus. Iedere dag komen er 1700 bij. Maar ook kinderen die de ziek te niet zelf oplopen zien hun le ven vaak geruïneerd doordat een van hun of beide ouders er aan bezwijken. Einde 2003 wa ren er wereldwijd 15 miljoen aidswezen. Vier van vijf leven in Afrika. londen/anp-dpa - Een groep Britse kinderen dacht een droomreis te gaan maken, naar Lapland om de kevt- man te ontmoeten. Ze reis den duizenden kilometers, maar de bebaarde kinder vriend kregen ze niet te zien. De kinderen was beloofd dat ze de kerstman in zijn mooi versierde grot zouden bezoe ken en daar cadeautjes zou den krijgen. Maar de rijen voor de kerstgrot waren zo lang, dat velen zich uiteinde lijk moesten haasten om de terugvlucht te halen, zonder een glimp van de man in het rood te hebben opgevangen. De kerstman maakte nog wel even zijn opwachting in het restaurant op de luchthaven. Maar dat was zo'n armoedig tafereel, met vieze borden en flessen ketchup als decor, dat de kinderen niet wilden gelo ven dat dit de échte kerstman

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7