Rijbewijs sneller in beslag genomen BINNENLAND 2 Van Anraat glipte jarenlang door de mazen van de wet Laatste dienst prins Bernhard aan paniekerige natie Nog 16 dagen om het ideale kerstcadeau voor het hele gezin te kopen Direct ADSL I 150 Balkenende verlost China van wapenembargo voordeel Na twee zware overtredingen Directeuren uitzendbureau gewapend Na hersenbloeding wel privé in de auto, maar niet zakelijk tb- triade 2012 ar Regio Venlo haag - Regio Venlo gaat de ildlandbouwtentoonstel- Floriade 2012 organiseren, s de eerste keer dat de ten- 'Slfcstelüng niet in de Randstad dt opgesteld. Met de Regio af. 0 als standplaats krijgt de ade 2012 een plek in 'de scfljtuin van Europa'. „Een re net tientallen miljoenen ipeanen in een straal van h geen 100 kilometer", stelt zitter Frissen van de orga- üe 'Floriade Regio Venlo I'. De Regio Venlo was de overgebleven kandidaat de Floriade. De afgelopen ïiden trokken de drie ande- lotterdam, de Drechtste- en Arnhem - zich terug. rslaafde heeft ak ADHD [cht - Verslaafden hebben vaker ADHD dan niet-ver- den. Bijna een op de vijf s heeft last van deze stoor- erwijl 1 procent van de rest de bevolking aan ADHD Dat blijkt uit onderzoek het Trimbos-instituut. ,de D-patiënten hebben moei- ;z( >t concentratie en zijn hy- ctief en impulsief. Het df bos-Instituut presenteert ian aag een nieuwe manier p(DHD bij verslaafde drugs- tikers op te sporen en te redden. computer waakt afspraak rrdam - De polikliniek kaakchirurgie van het On- eve Vrouwe Gasthuis in le [erdam heeft de afgelopen iden met succes een bel- >uter ingezet in de strijd patiënten die niet op hun aak kwamen opdagen. De juter belde patiënten met aag of zij hun afspraak wil- bevestigen door een druk- van de telefoon in te druk- Op die manier is 85 pro van de patiënten met een aak bereikt, een op de vijf e afspraak af. Volgens het sterie van Volksgezondheid er landelijk 25 miljoen poli- sche bezoeken per jaar en 5 tot 10 procent van de nten niet op de afspraak. oonoeroag 9 DECEMBER 2004 door Paul Vugts amsterdam/cpd - Hij verdiende in de jaren tachtig gouden bergen met zijn handel in grondstoffen voor biochemische wapens en leefde riant in verschillende buitenlanden, maar de Frans van Anraat die sinds een jaar aan de De Wittenkade in Amsterdam-Wester park woonde, was berooid. Hoewel hij altijd is blijven beweren nooit be wust grondstoffen te hebben geleverd voor chemische wapens waarmee het Irakese regi me van Saddam Hoessein genocide pleegde, besefte hij dat de internationale overheden op hem joegen. Niet voor niets had hij in zijn benedenwoning aan De Wittenkade een inge pakte koffer klaarstaan toen hij maandag werd gearresteerd, en had hij net een nieuw paspoort gehaald. Hij moet hebben gevoeld Tussenhandelaar van chemisch oorlogstuig heeft geen cent spijt dat hij niet langer door de mazen van de na tionale en internationale wetten en verdragen kon blijven glippen. Van Anraat vertrekt begin jaren zeventig uit Nederland, eerst naar onder meer Italië, Zwit serland en Singapore waar hij als 'chemisch ingenieur' werkt voor bedrijven die onder meer chemische fabrieken bouwen in Irak. Later begint hij zijn eigen bedrijf: FCA: Frans Comelis Adrianus. Tussen 1984 en 1989 verdient Van Anraat naar schatting tienduizenden dollars per maand als tussenhandelaar in chemische stoffen als thiodiglycol (THG), die hij volgens justitie rechtstreeks verkoopt aan Irak, dat met Van Anraats leveringen mosterdgas en zenuwgas fabriceert. Het probleem daarbij is dat de grondstoffen zowel voor de productie van de strijdgassen als voor onschuldige zaken als cosmetica, be strijdingsmiddelen en leer kunnen dienen. Internationale wetten en verdragen verhin derden de export van het latere wapentuig nauwelijks. In Nederland krijgen exporteurs hooguit een boete als blijkt dat hun produc ten voor oorlogsvoering bestemd zijn. Daar door kunnen figuren als Van Anraat betrekke lijk ongehinderd hun gang gaan. Vanaf 1990 wordt de export naar Irak pas stapsgewijs verboden. Van Anraat heeft dan zijn slag al geslagen door via een Panamese onderneming, vanuit het Zwitserse Lugano, duizenden tonnen grondstoffen voor zenuw gassen naar Irak te voeren. Volgens de Ver enigde Naties werd hij 'een van de grootste tussenhandelaren' van chemisch oorlogstuig. De Amerikanen bestempelen Van Anraat eind jaren tachtig als één van de tien meest ge zochte personen. De Italiaanse autoriteiten pakken hem op 27 januari 1989 op, maar moeten hem al snel weer vrijlaten in afwach ting van zijn hoger beroep. Van Anraat vlucht naar Bagdad. Daar is hij tot de Tweede Golfoorlog in 2003 gebleven. Vol gens oorlogscorrespondent Arnold Karskens, die Van Anraat jaren volgt en over hem schrijft in Nieuwe Revu, woonde hij al die ja ren in een flat aan de Haifastraat in Bagdad, waar hij het 'niet onplezierig' vond. Van zijn handel heeft hij 'geen cent spijt', meldt hij en hij benadrukt dat hij 'persoonlijk nooit het bevel heeft gegeven voor een chemische aan val'. Sommigen vermoeden dat Van Anraat ook, omgeven door luxe, verbleef in paleizen van Saddam. In elk geval kan hij in 2003 nog net vluchten voor de inval van de coalitietroepen. Met een 'laisser passer' -doorlaatpas- van de Nederlandse ambassade, via Syrië en Joego slavië. De Amerikanen hadden Nederland op 22 de cember 1997 opnieuw om de aanhouding van Van Anraat gevraagd, maar dat verzoek werd - terwijl Van Anraat in Irak zat - op 20 novem ber 2000 'zonder toelichting' ingetrokken. Nederland kan hem ook niet meer vervolgen. Tot onder meer de Amerikanen, de Verenigde Naties en ook de Nederlandse justitie nieuwe kansen zien naar aanleiding van informatie die na de val van Saddam Hoessein naar bo ven is gekomen. Marinierszoon Van Anraat, op 9 augustus 1942 geboren in Den Helder, werd maandag middag gearresteerd in de woning aan de Amsterdamse De Wittenkade. Hij zorgde voor zijn demente moeder. Hij woonde daar onge veer een jaar. De buren zeggen hem te ken nen als een 'rustige, behulpzame en vriende lijke man'. Tot ze horen van de verdenkingen. Een groepje Chinezen verwelkomde gisteren op het Binnenhof de Chinese premier Wen Jiabao. Die was in Nederland voor een top van China met de Europese Unie, onder voorzitterschap van premier Balkenende. Foto: GPD/Cees Zorn iurder weg gens racisme irdal - Een vrouw die een ng huurt van Woningstich- lellendoorn in Nijverdal, ekt onder druk uit haar een racistisch incident een Iranese buurman. Vol- een woordvoerder van de ngstichting hebben vrien- van de vrouw het huis van aniër met hakenkruisen id. De woningstichting eis- een kort geding, dat van- zou dienen, het vertrek le huurster. Die besloot op zelf te vertrekken. De w zorgde volgens de wo- Btichting al geruime tijd overlast. Haar huis was mtmoetingsplek voor jongeren. den haag/gpd - De Europese Unie is bereid het wapenem bargo tegen China in de nabije toekomst op te heffen. Dat heeft premier Balkenende, voorzitter van de Europese Unie, gisteren gezegd na afloop van de EU-China top in Den Haag. Het embargo is ingesteld na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede in Pe king in 1989, toen het Chinese leger het vuur opende op de monstranten. Opheffing van het embargo moet wel in over eenstemming gebeuren met de Europese gedragscode voor wa penvoering. Hoewel de Chinese president Hu Jintao onlangs liet weten niet meer geïnteresseerd te zijn in de opheffing van het EU-wa penembargo zei premier Wen Jiabao gisteren in Den Haag blij te zijn met dit 'positieve sig naal'. „Het wapenembargo is niet meer van deze tijd. Het is ingesteld ten tijde van de Kou de Oorlog. Inmiddels is onze relatie in positieve zin veran derd." De opheffing van het embargo is vooral een politiek signaal, onderstreepten beide premiers. Wen: „Wij zijn niet van plan op grote schaal wa pens in te kopen in Europa. De opheffing van het embargo maakt slechts een einde aan de politieke discriminatie van Chi na door de internationale ge meenschap." Over de termijn waarop het embargo wordt op geheven was volgens Balkenen de nog niets te zeggen. Volgens minister Bot van bui tenlandse zaken is de Europese Unie zeker niet door de knieën gegaan op het gebied van de mensenrechten. „We hebben nu een meer genuanceerd Journalisten gearresteerd De politie heeft gisteren in Den Haag vier journalisten aange houden en korte tijd vastgehouden toen zij op het Buitenhof demonstreerden voor onder meer persvrijheid in China. Het gaat om drie Fransen en een Belg. De vier demonstranten vol deden volgens de zegsman niet aan een bevel om weg te gaan. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) noemt de reactie van de politie erg overdreven. .Arrestatie is een erg zwaar middel als je alleen maar opkomt voor de belangen van collega's die moeten werken in een dictatuur", aldus een woordvoerder. Naar aanleiding van de China-EU-top in Ne derland demonstreerden in Den Haag ook Tibetanen uit heel Europa en leden van de in China verboden spirituele bewe ging Falun Gong. den haag/anp - Ruim 40 pro cent van de automobilisten die een zware verkeersovertreding begaat, gaat binnen vijfjaar op nieuw in de fout. Zij lopen dan de kans hun rijbewijs kwijt te ra ken. Willen ze weer de weg op, dan moeten ze opnieuw examen doen. Dat staat in het wetsvoorstel voor een puntenrijbewijs dat de ministers Donner (justitie) en Peijs (verkeer) gisteren voor ad vies aan betrokken instanties hebben gestuurd. Het gaat om automobilisten die veel te hard rijden, een slok op hebben of een zwaar ongeval veroorzaken. De cijfers over autorijders die meerdere keren tegen de lamp lopen, komen van het WODC, het wetenschappelijk bureau van het ministerie van Justitie. Van de automobilisten die met drank op rijden, wordt bijna 30 procent binnen vijf jaar twee maal gepakt. Dit geldt voor een op de vijf autorijders die het gaspedaal te diep indrukken. Een verkeersovertreder krijgt straks altijd een rijontzegging Minister Peijs is nu voor het puntenrijbewijs. Archieffoto: Ton Kastermans als hij voor de tweede keer voor de rechter moet komen. Nu kan een rechter een recidivist ook de rijbevoegdheid ontnemen, maar dat is niet verplicht. Legt de rechter een rijdontzegging van een jaar of meer op, dan raakt de automobilist het rijbe wijs kwijt en moet hij opnieuw examen doen. Minister Peijs schaarde zich na aanvankelijke verzet achter de wens van de Tweede Kamer om een puntenrijbewijs in te voe ren. Deze zomer zette zij de hoofdlijnen al uiteen in een brief aan de Kamer. Peijs was bang dat een puntenrijbewijs te veel administratieve romp slomp zou opleveren. Daarom hoeven automobilisten die er met een boete afkomen als ze de fout ingaan, niet te vrezen voor hun rijbewijs. beeld over de situatie in China. Het is een groot land met zeer veel mensen. Dat wil niet zeg gen dat ik de executies goed vril praten, integendeel, ik ben te gen elke executie. Belangrijk is nu dat de vele mensen die nu in armoede leven een menswaar dig bestaan kunnen opbou wen." den haag/gpd - Arbeidsinspectie en vreemdelin genpolitie hebben in een gezamenlijke actie bij een agrarisch bedrijf in West-Brabant twaalf ille gale werknemers en eenenveertig werkende mensen met een uitkering aangetroffen. Boven dien werden enkele honderden kilo's verboden bestrijdingsmiddelen inbeslaggenomen. De actie was ook gericht tegen een uitzendbu reau in West-Brabant. De Sociale Inlichtingen- en Opsporingsdienst (SIOD) nam bij het agrari sche bedrijf, het uitzendbureau en enkele wonin gen administratie in beslag. Bij de twee eigena ren van het uitzendbureau werd een vuurwapen aangetroffen. rd: Maarten van Rossem ven massale als minutieuze aan- t die de televisie continue en op bfel alle zenders aan leven en dood •rins Bemhard besteedt, heeft als kwaardig gevolg gehad dat de rd op Theo van Gogh en het daar- lgende debat over de gevaren de geradicaliseerde islam van het het andere moment volledig ons televisiescherm zijn verdwe- Het is een mooi voorbeeld van -at olkomen irrationele gedrag van 'ïvisiejoumalistiek, waarin het al les of niets is. Het ene moment Bert Nederland zogenaamd in de dJigste crisis van de afgelopen de- j0 ia en het volgende moment is dat laai vergeten en wordt er op het rm urenlang met omfloerste stem trivia uit het leven van de prinsge- ïfT1 gesproken, merkwaardig en gevaarlijk ook de egeest is die in medialand heerst, geval was het een zegen dat er een eind kwam aan het panieke- lebat dat volgde op de gruwelijke fd op Van Gogh. In die zin kun nen we constateren dat prins Bem hard de natie een laatste dienst heeft bewezen door precies op het juiste moment dood te gaan. In de weken na de moord werd be weerd dat Nederland Nederland niet meer was, dat het vaderland voorgoed en ten kwade was veranderd. Brave burgers verklaarden in straatinterviews dat zij zich in de publie ke ruimte niet langer vei lig voelden en ten be hoeve van de arrestatie van twee adolescenten met terroristische plannen werd een legertje op de been gebracht waarmee we ook België hadden kunnen verove ren. De reden voor al die paniek was het feit dat de moordenaar van Van Gogh geen gestoorde eenling was, maar üd van een soort terroristische cel die zich baseerde op radicale, fun damentalistische islamitische opvat tingen en die ook contacten met het buitenland had. Na de moord werden op verschillende plekken islamitische scholen en moskeeën in brand gesto ken. Was op basis daarvan een om vangrijker confrontatie mogelijk? De situatie was ongetwijfeld zorgelijk, maar voor redeloze paniek was beslist geen aanleiding. Volgens politie en inlichtingendienst zijn er in Nederland ongeveer 150 isla mitische radicalen die een potentieel gevaar vormen. Hoevelen daarvan ge weld zouden kunnen gebruiken is niet bekend. Zeker is dat de moordenaar van Van Gogh OPINIE een meeloper was van een radi- caal groepje dat al enige tijd werd geobserveerd en waarvan diverse le den al eens waren gearresteerd. De plannen van dit groepje maakten op de kritische krantenlezer een verwarde en weinig realistische indruk. Wat de moordenaar van Van Gogh heeft ge daan kan iedereen op elk moment op elke denkbare plek. Daarvoor is geen planning of complexe organisatie noodzakelijk. Anderzijds moeten we ons realiseren dat het aantal mensen dat tot dergelijk geweld bereid is ui terst beperkt is. Het gevaar is hier steeds dat via enkele slordige redeneerstappen alle moslims in Nederland met de moord worden geassocieerd. Evenmin zijn de kwajon gens die de brand in de school in Uden hebben gesticht representatief voor de Nederlandse bevolking. Aan Nederland is minder veranderd dan zo zwaarwichtig werd beweerd. Een hele natie kan en mag niet worden afgere kend op het gedrag van enkelingen. Sommige Europese landen hebben al tientallen jaren te maken met terroris tische organisaties. Te denken valt bij voorbeeld aan de IRA en de ETA. Uit de ervaringen van die landen valt wel wat te leren. Dat is zowel verontrus tend als geruststellend. In de eerste plaats kan ook een klein aantal terro risten jarenlang voor veel narigheid zorgen. In de tweede plaats is er tegen terroristische aanslagen relatief weinig te doen. De complexe infrastructuur van hoogontwikkelde landen is niet af doende te beveiligen. Alleen bestrij ding van de terroristische organisatie zelf heeft enig nut. Daar staat tegen over dat deze terroristische organisa ties op geen enkel moment een we zenlijke bedreiging hebben gevormd voor de maatschappelijke cohesie van de landen waarin en waartegen zij opereerden. Hoe onaangenaam en hinderlijk hun optreden ook was, het bleef historisch gezien een marginaal verschijnsel. Dat geldt mijns inziens ook voor het ge welddadige islamitische terrorisme. Wel kan de bestrijding daarvan in Eu ropa veel effectiever worden georgani seerd door de samenwerking van de nationale politie-organisaties en in lichtingendiensten sterk te verbeteren. Dan is er het gevoel van onveiligheid dat vele burgers zeggen te hebben als gevolg van de mogelijke terroristische dreiging. Hier is het de taak van de overheid helder uit te leggen, dat de kans dat de gemiddelde Nederlandse burger om het leven komt als gevolg van terroristisch geweld verwaarloos baar klein is. Door alle retoriek over het terrorisme en de eindeloos her haalde beelden van spectaculaire aan slagen hebben velen een volkomen ge stoord beeld van de risico's. De moda le burger loopt veel meer risico in zijn dagelijkse leven in het verkeer, bij de barbecue en bij het klussen in huis dan als gevolg van terroristisme. leeuwarden/gpd Vic Be rends uit Harlingen snapt er geen fluit van. Wél privé in je auto mogen rijden, maar za kelijk niet? Een protest bij het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) en een beroep bij de rechtbank heb ben niets uitgericht. Berends, WD-fractievoorzit- ter in de gemeenteraad van Harlingen, kreeg in maart 2001 een hersenbloeding. Hij liet zijn auto staan, herstelde voorspoedig en nam een aan tal rijlessen om zijn routine te rug te krijgen. Bij het CBR leg de hij vrijwillig een rijvaardig- heidstest af om er helemaal zeker van te zijn dat hij weer veilig aan het verkeer kon deelnemen. Dat zat wel snor. Berends kreeg complimenten van zijn examinator. Maar toen pas begon de ellen de. Het CBR, erop geatten deerd dat Berends een me disch probleem had gehad, gaf hem opdracht zijn rijbe wijs in te leveren. Berends wil de weigeren, maar de dreiging van het CBR zijn rijbewijs door de burgemeester ongel dig te laten verklaren, deed hem zwichten. Een telefoontje van de Harlinger burgemees ter Chris Ar lm an vermocht het CBR evenmin te vermurwen. Het probleem leek van korte duur. Een paar dagen later kreeg Berends, op basis van de goed verlopen test bij het CBR, een nieuw rijbewijs. Met één voorbehoud: „Er stond een stempel op: code 100." De consequentie daarvan: wel privé-gebruik van de auto, maar niet zakelijk. De Harlin ger, die een import- en ex portbedrijf in batterijen heeft, zegt zakelijk schade te lijden. Hij voelt zich het slachtoffer van zijn eigen verantwoorde lijkheidsgevoel. „Had ik niets gezegd, dan had ik gewoon rondgereden." (advertentie) Tot en met 31 december u H - met ruim mber 2004 www.kpn.com 0900-0244 (C o,io/min.) direct toegang tot internet zonder internetprovider continu on line met ieders eigen pc via het betrouwbare netwerk van KPN eerste halfjaar Direct ADSL Co voor C16,95 kp-V. 21,95 gratis ethernetmodem t.w.v. 69.95 geen aansluitkosten t.w.v. C 74.95 altijd dichtbij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5