ziet zichzelf als Loverboy slachtoffer GESPREK VAN DE DAG Logo moet geluk alleenstaande zetje gevei Sinterklaas kocht vooral software en spelcomputers Voor wat hoort wat Nederlandse MUSICALSTERREN nemen een KERST-CD op voor Stichting De Opkikker. De stichting verzorgt dagjes uit voor langdurig zieke kinderen en hun familie, de zogeheten Opkikkerdagen. Pia Douwes, Chantal Janzen, Bastiaan Ragas en Vera Mann zijn enkele artiesten die belangeloos aan de cd meewerken. Kathleen Aerts, de BLONDE ZANGE RES van K3, gaat ruim twee maan den SOLO. Ze heeft een hoofdrol in de sprookjesmusical De Kleine Zee meermin. De populaire groep K3 gaat niet uit elkaar, het optreden is mogelijk door de zwangerschap van Kristel Verbeke, de zwartharige zan geres. Het is de eerste keer in zes jaar dat Kathleen optreedt zonder haar twee medezangeressen. De K3- zangeres zal in de musical de zee meermin spelen als hoofdrolspeelster Kim-Lian van der Meij afwezig is. Rapper KANYE WEST lijkt de ster te worden van de uitreiking van de GRAMMY AWARDS op 13 februari. De organisatie achter deze prestigi euze Amerikaanse muziekprijzen maakt op haar website bekend dat de artiest uit Chicago tienmaal genomi neerd is. De jonge R&B-diva Alicia Keys en haar collega Usher zijn ieder goed voor acht nominaties. Opval lend zijn ook de zeven nominaties voor de in juni overleden soullegende Ray Charles. De opmerkelijkste no minatie is echter die van BILL CLIN TON. De Amerikaanse ex-president komt in aanmerking voor een Gram my in de categorie 'beste gesproken woord album' voor de opname van zijn autobiografie 'My Life'. De MERCEDES-RIJDER uit Ede, die auto's van FRANSE makelij van de weg reed, krijgt zijn rijbewijs defini tief niet meer terug. Dat heeft de Raad van State gisteren bepaald. De Raad van State is het geheel met het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen eens dat de man „ernstig gestoord inzicht of gedrag" heeft vertoond. De Edenaar is er heilig van overtuigd dat „socialisten en rooms-katholieken" een complot hebben gesmeed om hem in een Frans automerk te dwingen. Het hoogste bestuursrechtscollege heeft de complottheorie van de 'Merce- des-man' van tafel geveegd. Prins ERNST AUGUST VAN HAN NOVER gaat in beroep tegen zijn veroordeling tot een forse boete we gens mishandeling. Hoewel de ter mijn voor het aantekenen van be roep is verstreken, denkt de advo caat van de echtgenoot van prinses Caroline van Monaco dat er via een speciale procedure nog wel een mouw aan te passen valt. Ernst Au gust werd vorige maand door een Duitse rechter veroordeeld tot een boete van 445.000 euro. Het Land gericht Hannover achtte het in ho ger beroep bewezen dat de prins in januari 2000 een Duitse eigenaar van een discotheek in Kenya het zie kenhuis had ingeslagen. JULIA ROBERTS is volgens het showbizzblad The Hollywood Repor ter de BEST VERDIENENDE actrice van 2004. De kersverse moeder van een vorige maand geboren tweeling krijgt per film ongeveer 20 miljoen dollar. Nummer 2 op de jaarlijkse lijst is Cameron Diaz. Op de derde plaats komt Nicole Kidman met een altijd nog prettige 15 miljoen dollar per film. De overige zeven plekken worden ingenomen door Reese Wit- herspoon, Drew Barrymore, Halle Berry, Sandra Bullock, Angelina Jo- lie, Renee Zellweger en Jennifer Lo pez. De laatste is nog altijd goed voor 12 miljoen. Foto: Reuters donderdag 9 DECEMBER DAGELIJKS LEVEN Je bent single en wil 't liefst spontaan de partner van je dromen tegen het lijf lopen. Bij de groentenafdeling van de supermarkt. Of op perron 5 van het station. Lastig? Hele maal niet, vindt de bedenker van het nieuwe singlelogo. „Je speldt gewoon de boodschap op: ik ben alleen en ik wil contact." Als je eerlijk bent, wil je uiteindelijk toch bij iemand ho ren", vindt Jeroen Simons, het brein achter het nieuwste wapen in strijd tegen de eenzaamheid: het singlelogo. Be gin dit jaar las Simons (35 jaar, single en werkzaam in de ICT) een artikel over een Duitse supermarkt waarin alleen staanden een keer per week kunnen 'single shoppen'. Om zich van de gebonden shoppers te onderscheiden, krij gen ze bij binnenkomst een rode strik om hun winkelwa gen. Een briljant idee, vindt Simons. „Maar ik dacht met een: zou er geen herkenningsteken te bedenken zijn dat 24 uur per dag en op iedere plek herkenbaar is?" En zo werd het singlelogo geboren. Het teken staat voor 'ongebonden heid, maar wel openstaan voor nieuwe contacten'. „Niet: ik heb zin een woeste one night stand." Daarom zijn de lo go's verwerkt in sieraden. „Het moet een elegante uitstra ling hebben, zodat de boodschap niet 'desperate' of plat overkomt." Simons denkt een gat in de alleenstaanden markt gevonden te hebben. „De gêne die singles dertig jaar geleden voelden, is nu helemaal weg. Alleen zijn is niet meer zielig." Maar ook de drempel om uit te komen waar je voor staat, wat je stijl is of je leefwijze, is verdwenen, denkt Simons. „Kijk maar naar al die gekleurde bandjes van tegenwoordig, mensen durven een statement te ma ken: ik ben iemand die tegen geweld is." Kortom: de tijd is er rijp voor, als het aan Simons ligt. „Er zijn 2,4 miljoen singles en daarvan hebben er zo'n 1,3 miljoen hun gege vens op het internet op de een of andere datingsite staan. Er bestaat blijkbaar een grote behoefte in Nederland om met elkaar in contact te komen." Waarom dan geen datingsite gemaakt? „Het internet is niet zo'n veilig systeem. Krijg je een mailtje: Hee, ik ben John, ik vind je leuk, ik ben 30. Zullen we iets afspreken? Maar wie zegt dat die John echt 30 is en geen 65? Je ziet op het inter net niet wat voor vlees je in de kuip hebt. Bovendien willen mensen toch dat een ontmoeting spontaan ontstaat, dat het hun overkomt." Echt spontaan wordt het natuurlijk nooit helemaal met zo'n logo om je vinger of op je jas, moet Simons wel erkennen. „Maar je geeft je eigen geluk wel een zetje in de goede richting." Hij ziet het helemaal voor zich: „Je staat op de roltrap van het station en je ziet ineens een leuke man. Weet jij veelof hij bezet is? Heel veel mensen durven daar niet zomaar op af te stappen. Maar als hij nu ook zo'n logo draagt, is de drempel om elkaar aan te spreken veel lager." Bovendien is het symbool door iedereen te dragen. „We mikken bijvoorbeeld ook op ou deren die hun partner door een sterfgeval zijn verloi Die gaan echt niet meer naar de kroeg om een nieu\ partner te ontmoeten, maar wel naar de stad. Datzei geldt bijvoorbeeld voor moeders van 40 met twee kini ren. Simons streeft uiteindelijk 'een grote gemeenschfj' van singles na. Als het aanslaat wil hij ook singlereizei «j gaan aanbieden aan de dragers van het teken. Of weel jes weg met korting. „Zeg maar een soort ANWB voor singlemarkt." Bang dat dragers van het logo uitblijven e dat het stigmatiserend werkt, is Simons niet.Als je hi draagt, zeg je: ik durf ervoor uit te komen dat ik behot ,j heb aan contact. Daar is veel moed voor nodig. Ik den mensen dat heel erg gaan waarderen." Daphne Broers Ringen^, speldj„ sleute Sl hangae met],, logo -(r van sii en tw« vlammen symbool sti voor spannend nieuwe tijden- zijn alleen te verkrijgen via www.single-codes.nl Foto: HEUP \)E, 13EU' PflflR IS" lEPCREEW Al MENSELIJK Software en spelcomputers zijn voor de Sinterklaasdagen de meest popu laire aankopen geweest. Dat stelt de website Vergelijk.nl, een van de grootste prijs- en productvergelij kingssites van Nederland. „In aan loop naar Sinterklaas werden diverse records gebroken, zowel qua bezoe kers als in aantal zoekopdrachten voor bepaalde producten", zegt Ver- gelijk.nl. Vooral in de maand november is bij Vergelijk.nl veel gezocht naar de zo geheten console games en software. „In vergelijking met dezelfde periode Mare Mijlemans Acteur zijn: worden wat je wilde worden, om zo een ander te kunnen zijn vorig jaar is het aantal zoekopdrach ten in beide categorieën met 60 pro cent gestegen. Ten opzichte van september 2004 is er twee keer zo veel gezocht op de console games. Volgens de statistieken van Verge- lijk.nl zijn de populairste games van dit moment achtereenvolgens Grand Theft Auto San Andreas, FIFA Foot ball 2005 en Pro Evolution Soccer 4. Bij software, waaronder de compu tergames, zijn achtereenvolgens Half Life 2, Norton Antivirus 2005 en The Sims 2 het populairst. Volgens de organisatie is in de maand november opvallend veel ge zocht op de film Submission van Theo van Gogh, terwijl de film niet op dvd is uitgebracht. „Binnen de categorie dvd's was dit de meest ge zochte film, buiten de films die al in het kader met populaire titels staan, de zogenoemde bestsellers. Verder deden ook digitale camera's het erg goed met pakjesavond." Vergelijk.nl had de drukste dag op maandag 29 november met ruim 40.000 unieke bezoekers, anp Een man van vijfenvijftig jaar wordt weer vader. De komst van het kind staat een rustige oude dag in de weg. Hij moet weer van voren af aan beginnen. Redt hij dat nog? Wordt het een ramp of juist een zege ning? Twijfels, herinneringen aan zijn eigen jeugd en goede voornemens strijden om voorrang. In dit feuil leton leest u in dertig afleveringen hoe hij de lange weg naar het vaderschap aflegt. Vandaag aflevering 13. We gaan het kind wel een beetje verwennen, hoor', zegt Judith. Ze ligt op de bank, ze heeft de dekens stijf om zich heen gedraaid. Een mummie waar leven in zit. Daar is een beetje leven van mij bij. In schokgolven heeft het me verlaten. Hortend. Liefde stottert vaak. 'Hoe kom je daar nu weer bij', zeg ik. 'Zomaar', zegt ze. 'Ik heb van mijn vader eens een hele kleine Sony walkman gehad toen hij uit Amerika terug kwam. Toen liepen ze hier nog met van die grote kasten rond. Ben jij eigenlijk verwend?' 'Soms', zeg ik. 'Maar er moest wel altijd iets tegenover staan. 'Blijf maar lekker thuis vandaag", zei moeder. 'Dan ma ken we het samen gezellig. Maar dan moet je wel stof zuigen en me een beetje helpen met koken. Ik keek naar buiten. In de Zoutmanstraat lagen takken met geelbruine bladeren op de middenweg. De storm wind had ze van de bomen van het Prins Hendrikplein gerukt. De fietsers moesten er omheen rijden, ik had al een tramconducteur uit zien stappen om een knots van een tak van de rails te halen. De radio meldde dat er op de Noordzee een Duits schip in nood verkeerde. 'Graag, mam', zei ik. Thuis was het heel wat beter dan op school, waar het weeïg rook naar gekookte melk. Het was wel leuk om vanuit de beschutting van de klas naar buiten te kijken, waar de bomen en struiken rebels tekeer gingen in de wind. Het had iets span nends die wanorde van de natuur te zien; bomen en struiken za ten niet netjes met hun armen over elkaar. Ik hield niet van school. Niemand hield echt van school. Maar we moesten. We zijn gebleven bij paragraaf zeven', zei de meester. 'Bij de moord op Willem van Oranje. Vertel jij eens, Keesje, waar Willem van Oranje was tóen Balthasar Ge- rards hem vermoordde. 'Ik weet het niet, meester. Weet jij dat niet? Schaam je, jongen. Ga je in een hoek diep staan te schamen. Als rechtgeaarde Nederlander hoor je dat te weten. Willem van Oranje is de grondleg ger van ons koninghuis. 'De strontlegger, meester. Dat zegt mijn vader altijd. Hij heeft een hekel cian het koningshuis. Alleen Prins Bern- hard vindt-ie wel aardig. Hij noemt hem een alte Gau- ner. Dat is Duits voor ouwe schurk. 'Ga jij de klas maar uit, Van Hoore. Dit soort taal wordt hier niet gebezigd. Je vader is zeker zo'n nare commu nist. 'Hij gaat nooit ter communie, meneer. 'Nee, dat ook nog eens een keer. Die lui kennen god noch gebod. D'r uit!' En dan ging ik op de gang staan, een beetje tussen de jassen verborgen, zodat de bovenmeester me niet zou opmerken. Ik verveelde me dood. En begon maar weer met mijn woordspelletjes. Communie, dacht ik. Kom- mienu wel ofkommienuniet?Dathad Jezus natuurlijk bedoeld met de communie. Kommienu eindelijk? Moeder zat met haar benen onder haar zitvlak getrok ken op een stoel naast de kachel. Ze leek op het beeld van de zeemeermin in de haven van Kopenhagen, een beeld dat ik kende van een foto in de Katholieke Illu stratie. Ze nam een hap van het saucijzenbroodje, waarvan ik er twee bij bakker Ragetli had gehaald. 'Zei die Ragetli nog wat?', vroeg ze. 'Nee, hoor. Hij deed heel gewoon. 'Dan is het goed', zei moeder. Want je verraders slapen niet, jongen. Fijn was dit, zo met moeder. We deelden samen een ge heim. Mijn moeder was niet zoals de moeders van mijn klasgenootjes, die, ook al hadden ze snottebellen zo groot als mens-erger-je-niet-pionnen aan hun neus hangen, toch naar school moesten. Tenvijl ik mijn saucijzenbroodje zat op te eten, voelde ik ineens dat ze naar me keek. 'Jij wordt later iets heel aparts', zei ze. Wat dan, mam?' 'Misschien word je wel schilder. Of artiest. Dan speel je elke avond piano in de nachtclub. Kom ik een glaasje wijn bij je drinken. En verzoeknummers vragen. En dan zeg ik tegen iedereen: die knappe vent die daar achter de piano zit, dat is mijn zoon. Niet slecht, hè? En jij maar leisen. Wat is dat, mam, leisen?' 'Geld vangen, jongen. Bergen geld. Zodat je later een mooi huis kunt kopen met een mooie vrouw erin. Dat zal jou wel lukken met die slaapkamerogen van je. Ik zie de meisjes nu al naar je kijken. Maar doe maar rus tig aan. Je bent verdronken voor je water hebt gezien. 'Ja, mam.' Nu wist ik dat ik moest gaan stofzuigen. Dat vond ik niet erg. Bij elke haal werd het Smyrnakleed dieper rood en kwam de zwarte tekening daarin beter naar voren. Af en toe hield ik de stofzuigerslang tegen mijn wang, zodat die een beetje naar binnen werd gezogen. Toen ik het tapijt schoon had gezogen, kwam moeder bloot onder de douche vandaan, alleen een handdoek om haar haren heen gedraaid. De handdoek leek op een kinkhoorn, zo'n vreemde schelp die je bij oud-Indiègan- gers op het dressoir zag staan. Nadat ze zich had aangekleed, nam ze het kleine par fumflesje van de toilettafel en deed met haar wijsvinger wat parfum achter haar oorlelletjes. Een bloemenlucht verspreidde zich door de kamer. Het was moeders lieve lingsparfum. Soir de Paris. 'Wat een geld voor zo'n klein kutflesje', zei vader toen ze ermee thuiskwam. 'Soir de Paris. Nou, zo zwaar is het niet. 'Ik ga', zei moeder. 'Ik ben al laat. Maak jij de peentjes vast schoon?' Ik hoorde haar voeten roffelen op de trap. Ze trok de buitendeur hard achter zich dicht. Ze had haast, lijn 3 kon elk mo ment komen. Vanmiddag zou ze weer thuiskomen met allerlei verhalen over vrouwen die ze in de koffiebar van de Hema had ontmoet. 'Zo, zielig, Kees. Ik zat vanochtend te praten met een gescheiden vrouwtje. Ze staat er nu alleen voor met drie kinderen. Toen ik met moeder eens in de stad was, wees ze me het geschei den vrouwtje aan. Vrouwtje? Het was een beer van een vrouw, bijna twee meter. Maar moeder bleef haar vrouwtje noemen. Alsof ze was ge krompen nu ze geen man meer had. 'Die meid heeft een stoel in de hemel verdiend', zei moeder. 'Ja, mam', zei ik, 'een stoel in de He- Eerdere afleveringen van deze serie zijn te vinden op onze intemet-site groep is tot op heden weinig be kend. In totaal spraken de onder zoeksters zeventien loverboys die óf al veroordeeld óf in afwachting van hun veroordeling waren. Ver der interviewden zij politiefunc tionarissen, hulpverleners en slachtoffers. „Wij vermoeden dat dit een topje van de ijsberg is en dat een veelvoud van het aantal dat wij hebben gesproken nog vrij rondloopt," zegt Terpstra. Som migen vertellen dat zij de enigen zijn die zijn opgepakt. Bijvoor beeld: 'Ik ken 25 loverboys bij naam, 25 van gezicht en ik ben de enige die is gepakt'. Of. 'Ik maakte deel uit van een groep van acht en ik ben de enige in de cel'. De jon gens zien zichzelf vaak als 'suk kels' die tegen de lamp zijn gelo- Linda Terpstra, een van de auteurs van het boek over loverboys. Foto: GPD/Siep van Lingen Over slachtoffers van loverboys is veel geschreven, over de daders veel minder. Voor het eerst hebben onderzoekers uitgebreid met deze jongemannen over hun motieven en daden gesproken. „Die meisjes kozen er toch zelf voor?" Als het meisje zo makkelijk met een jongen naar bed gaat, wat maakt het dan nog uit dat ze de prostitutie ingaat? Het zijn al sle tjes, halve hoeren, dus wat doen we verkeerd?" Deze uitspraken zijn typerend voor de denkwijze van veel loverboys: jongens die via versiertrucs meisjes de prosti tutie in lokken. Ze zijn opgete kend door drie onderzoekers die voor het eerst het daderprofiel van loverboys hebben bestu deerd. Eerder onderzoek spitste zich steeds toe op de slachtoffers. Linda Terpstra, Anke van Dijke en Marion van San schreven er een boek over: 'Loverboys, een pu blieke zaak', dat half februari ver schijnt. De belangrijkste resulta ten van hun onderzoek presen teerden zij gistermiddag op een congres. Gemiddeld zijn de loverboys tus sen de 15 en 30 jaar oud; de mees ten zijn Marokkaanse Nederlan ders. Vaak hebben ze meerdere meisjes voor zich werken. Ze ope reren meestal in criminele net werken. Bijna alle jongens hebben een criminele carrière achter de rug, variërend van moord of roof overvallen tot openlijke geweld pleging en inbraken. Spijt hebben zij zelden. „Ze zien zichzelf eerder als slachtoffer, omdat het meisje in hun ogen onterecht aangifte heeft gedaan", zegt sociaal peda goge Terpstra. 'Ze kozen er zelf voor', is vaak het verweer van de jongens. Over de omvang van de dader- pen en 'iets niet goed hebbenL daan'. Loverboys hebben bijna aller een geschiedenis van schooh zuim en afgebroken opleidinj Ze zijn gevoelig voor glamour macht en geld. Vaak leren ze vak van oudere criminele jonj die in hen investeren om hen eindelijk aan zich te binden, Linda Terpstra. „Ze geven de ge jongens bijvoorbeeld eerst teloos een paar nieuwe baske ballschoenen of stoppen hen toe." Zo worden zij loopjong! die ingezet worden voor aller! criminele activiteiten. De lovf boys in spe kunnen dat geld j gebruiken. Voor zij goed en vt een lucratieve business kunni opzetten moeten ze eerst een pitaaltje hebben vergaard. Ee slachtoffer van een loverboy wordt immers ingepalmd me re cadeautjes en geld. Eenma de prostitutie levert een meisj tussen de 600 en 1000 euro pf dag op. De helft van de onderzochte j geren opereerde volgens Terp in groepjes van een man of vi vijf. „Ze wisselen informatie u weten feilloos welke meiden i moeten hebben. Dat zijn de s aal zwakkeren, de meisjes me problemen thuis of met een b tensporige hang naar avontui geld en glamour." Als ze in de prostitutie zitten worden de n den bedreigd. Veel slachtoffenc vinden dat ze zelf ook schuld ben, dus aangifte doen ze nie snel. Overigens dromen niet alle jo gens van een verdere carrière pooier. „Sommigen denken o hun 30ste voldoende geld te 1 ben gespaard om te trouwen een 'net meisje' en een ander ven te gaan léiden." Mayke Calis

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2