Journalistiek vreest verlies van banen MEDIA 'Meer een evolutie dan een \i Lim [k bezit meer dan ik nodig heb' Amerika begrijpt Robbie niet TV-kijkers op eerste rang bij uitvaart Stralend 1 jerland op buis im - SBS 6 en tv-produ- lemol hebben hun ge- ir het kerstprogramma Itralend Nederland' bij- let programma komt id gewoon op de buis 1. In het verleden maak- ioI het programma i, maar dit jaar deed de iet zelf, omdat Endemol jzou zijn. Daarop stapte icent naar de rechter jverbod op de uitzen- te eisen, omdat de rech- let programma voor bij Endemol liggen, (ter gaf de tv-producent gelijk en bepaalde dat stemming van Endemol •eft. Daarop zijn beide gisteravond tot over ig gekomen over iciële afhandeling. d° Hok gaat end jaar door im - Het klusprogram- Blok van Net 5 knjgt ralg. Volgend seizoen een deel twee van het ia, waarin koppels in een appartement (opknappen. Of Het mieuw in Amsterdam le woordvoerster van log niet jfscheid Bernhard Onder de titel Af- jrins Bemhard zendt leel morgen op Neder- .9.215 uur) een ingelast ia uit dat in het teken de uitvaart van de aartje van Weegen et historicus Jan Bank. lamma blikt vooruit zetting in het fami- de Nieuwe Kerk in -1 irder wordt stilgestaan uzikale begeleiding van itoet, de aanwezigheid veteranen en de veilig- latregelen ter bescher- de vele hoogwaardig- deders. donderdag 9 december 20c>4 hilversum/gpd, anp - De komst van een nieuwe fusiekrant voor het westen van Nederland is gis teren met weinig enthousiasme begroet door de journalisten en andere makers van de huidige kranten. De woordvoerders vre zen vooral dat als gevolg van de fusie veel banen verdwijnen bij de uitgeefconcerns PCM en We gener. De twee uitgevers maakten gis teren bekend de komende maanden te onderzoeken of er vanaf augustus 2005 een nieu we krant voor het westen van Nederland kan komen. Daarin moeten dan vier titels van PCM (Algemeen Dagblad, Rotter dams Dagblad, De Dordtenaar en Rijn en Gouwe) en vier titels van Wegener (Utrechts Nieuws blad, Haagse Courant, Goud- sche Courant en Amersfoorste Courant) opgaan. Dit voorjaar volgt het definitieve besluit. Reden voor de fusie is de terug lopende oplage van alle acht kranten. De kranten hadden vorig jaar een omzet van 230 miljoen euro en 1224 voltijd ba nen en ze zouden, indien al één bedrijf, winstgevend zijn ge weest, aldus PCM-topman Theo Bouwman. De uitgevers willen voor de fusiekrant een nieuw bedrijf oprichten waar beide concerns waarschijnlijk een gelijk aandeel in nemen. Alleen de redactie en hoofdre dactie van het Algemeen Dag blad is zeer positief over de plannen. AD-hoofdredacteur Jan Bonjer verwacht dat, als de nieuwe krant ook op zondag gaat verschijnen, het banenver lies kan meevallen, omdat hij stevige regionale edities wenst en omdat een zondagkrant ex tra menskracht vergt. De redactie van het Rotterdams Dagblad is het meest kritisch over de voorgenomen fusie van de acht kranten. De redactie is een actie begonnen via inter net. Lezers wordt opgeroepen hun steun te betuigen 'zodat de redactie haar journalistieke werk kan blijven doen'. Bij de andere redacties over heersen vooral de zorgen. Alle regionale kranten benadrukken dat ze in hun regio actief willen blijven en dat de nieuwe krant dat mogelijk moet maken. Redactie en hoofdredactie van de Haagsche Courant plaatsen stevige vraagtekens bij het fu sieplan. Hoofdredacteur P. ter Horst wil vooral niet dat de nieuwe krant uit een AD bestaat met een regionale bijlage. Hoofdredacteur A. Kalmann van het Utrechts Nieuwsblad en de Amersfoortse Courant ziet kansen in de fusie. Wel be grijpt hij de zorg van het perso neel over de werkgelegenheid. Volgens de uitgevers hebben hun plannen geen gevolgen voor de andere kranten in de concerns, zoals de overige re gionale kranten van Wegener en De Volkskrant, Trouw en NRC Handelsblad bij PCM. Acht kranten op de schop. Een fusie van een landelijke met een trits regionale dagbladen in de Randstad. Meer dan 1200 werknemers onzeker over hun toekomst. Maar om dat nou een aardverschuiving in het medialandschap te noemen? „Wel nee", zegt Harry Lockefeer, hoogleraar journalistiek aan de Rijksuniversiteit Gro ningen. door Erik van der Struijs den haag - „Wat Wegener en PCM nu van plan zijn in de Randstad, is in ande re delen van het land al gebeurd", zegt Lockefeer, zelf oud-hoofdredacteur van de Volkskrant. „In Limburg heeft de Te legraaf de zaken geclusterd en in de noordelijke provincies is het Dagblad van het Noorden gevormd. De Randstad heeft zich tot dusverre aan dit proces onttrokken. Nu niet meer." Ook Louis Hakkenberg, analist bij de za kenbank Kempen en Co, ziet de beoog de samenklontering van de kranten 'meer als een evolutie dan als een revo lutie'. „Het past helemaal in een proces dat al jaren gaande is. Over de hele linie zie je de oplages van kranten dalen, met de laatste jaren een versnelling in de Randstad. Dan is het logisch dat je als uitgevers de koppen bij elkaar steekt. Ik denk dat de Nederlandse dagbladen markt er een heel mooie krant bij kan krijgen." Met elkaar bereiken Algemeen Dagblad, Rijn en Gouwe, de Dordtenaar, Rotter dams Dagblad, Utrechts Nieuwsblad, Amersfoortse Courant en de Haagsche- /Goudsche Courant 650.000 abonnees. Daarmee zouden ze - eenmaal samen- geklonken - na de Telegraaf de tweede krant van Nederland worden. Lockefeer kan zich herinneren dat 'tien tot vijftien jaar geleden' ook pogingen zijn ondernomen om tot één krant in de Randstad te komen. „Zo nieuw zijn de plannen dus niet. Verschil is alleen dat toen het initiatief kwam van de redac ties. Nu nemen de uitgevers het voor touw. Dat geeft aan hoe de tijd is veran derd." Het beursgenoteerde Wegener is al lan- ÖÖV ftlVMrfnAlHtkC |R%rs-- Bestuursvoorzitter Jan Houwer van Wegener. In zijn krantenrek staat volgend jaar misschien nog de helft van het huidige aantal titels. Foto: GPD/Roland de Bruin ger onderworpen aan de tucht van de markt. PCM, tevens uitgever van de Volkskrant, Trouw en NRC Handelsblad, vond mooie kranten maken jarenlang belangrijker dan winst boeken. Sinds de overname van het bedrijf door de Britse investeerder Apax is ook daar echter het tij gekeerd. Lockefeer: „Apax wil PCM over een aan tal jaar weer verkopen, dus moet de boel worden aangeveegd. Het AD doet het al een hele tijd slecht en wordt dan wel landelijk verspreid, maar is in feite een krant die sterk op de regio Rijnmond is gericht. Het is logisch dat PCM daar wat anders mee wil." Journalistiek gezien vindt hij een even tuele fusie van de kranten 'natuurlijk jammer'. „Het gaat ten koste van de di versiteit en er zijn straks minder banen voor journalisten. Ik vind de Haagsche Courant een heel mooie krant met een rijke historie. Van mij hoeft die niet weg. Maar als je de oplage jaar in, jaar uit ziet dalen, heb je als uitgever de plicht om in te grijpen. Tegen de wetten van de eco nomie is weinig bestand." Wegener en PCM willen de fusieplannen de komende maanden nader uitwerken. Begin volgend jaar moet er een busines splan op tafel liggen. Pas dan wordt pre cies duidelijk hoeveel banen er door de samensmelting verloren gaan. De afge lopen dagen deden geruchten de ronde als zouden vele honderden banen wor den geschrapt. Analist Hakkenberg ziet dat niet zo snel gebeuren. „Wegener heeft op pers o- neelsgebied de afgelopen jaren al 'heel wat slagen gemaakt. Houwert (bestuurs voorzitter van Wegener, red.) heeJrt eer der aangegeven dat op dat terreini niet veel meer valt te winnen. Bovendien denk ik dat de NMa scherp zal kij 'ken naar het voortbestaan van de verschil lende redacties. Ik zie vooralsnog; alleen voordelen op het gebied van gezamenlij ke inkoop, bijvoorbeeld bij computers en papier." De stijging die het aandeel Wegener de afgelopen dagen heeft doorgemaakt, op basis van de geruchten over de fusie, noemt Hakkenberg dan ook overdreven. „Op het gebied van kostenbesparingen zijn de voordelen echt minder groot dan velen denken." Eenzelfde geluid klinkt bij de adverteer ders. Op papier mag een Randstedelijk georiënteerde krant met een oplage van 650.000 een prachtig platform zijn, de verwachting dat bedrijven nu massaal de telefoon ter hand nemen om in die nieuwe krant te komen, behoeft nuan cering. „Net zoals de lezers hebben de adverteerders hier niet om g;evraagd. Het komt voort uit de node n van de uit gevers", benadrukt Ingrid S tumpel, bij de Bond van Adverteerders (BVA) belast met de gedrukte media. „Ik denk dat adverteerders: die een lan delijk bereik nastreven we l aan hun trek ken komen, maar hoe zit dat met orga nisaties die regionaal zijn gericht? Beta len zij een meerprijs voor een hogere oplage? Kunnen zij alleen in een regio naal katern adverteren? Dat zijn zaken waar je heel goed over ma moet den ken." Grote vraag blijft bovenal hoe de nieuwe krant het mes van de gesriage oplageda ling kan ontwijken. Als t weede krant van Nederland zal het besta ansrecht de ko mende jaren vrij zeker 2:ijn, maar als de oplage blijft afkalven, zijn nieuwe reor ganisaties op termijn onvermijdelijk. „Journalistieke creativiteit en enthousi asme, daar zal het op a an komen", zegt Harry Lockefeer. „Met als centrale vraag: hoe bedienen wij de lezer het beste." WAAR ZIJN ZE GEBLEVEN? NOS brengt bijzetting prins Bernhard in beeld met 81 camera's ren ze beroemd, nu hoor je weinig meer loe zou het toch met die Bekende Neder- ran weleer zijn? Vandaag: oud-poppen- laker Jozef van den Berg (55). Versteegh Hilversum - Miljoenen kijkers zitten zaterdag voor de buis om de uitvaart van prins Bemhard op de voet te volgen. De plech tigheden zijn al vanaf negen uur 's morgens tot kwart voor twee die middag live te volgen via evenementenzender Neder land 2. Maartje van Weegen spreekt in de mobiele studio in Delft met onder anderen historicus Jan Bank en theologe Jacobine Geel. Er wordt regelmatig over geschakeld om de rouwstoet te volgen die van Paleis Noordein de in Den Haag naar de Nieuwe Kerk in Delft rijdt. Verder zijn er beelden vanaf vliegveld Zes tienhoven, waar koninklijke ge nodigden arriveren, van het pu bliek langs de route en de mili taire escorte. Bij goed weer be schikt de NOS, die de uitvaart in beeld brengt, over een heli kopter om de stoet vanuit de lucht te volgen. Ervaring Volgens Jan de Roode, verant woordelijk voor de live-uitzen ding van de kerkdienst, zal de uitzending in grote lijnen het zelfde zijn als rond de uitvaart van prinses Juliana. „De af stemming tussen de verschil lende plekken is beter omdat we nu toch aardig wat ervaring hebben opgebouwd. De route zal bijvoorbeeld nog beter in beeld worden gebracht." De afgelopen week is voor De Roode en de driehonderd tech nici die de uitzending mogelijk moeten maken, behoorlijk 'hectisch' geweest. „Het is een hele organisatie om al die men sen op de juiste plek te krij gen." In totaal wordt de uitvaart met 81 camera's en negen reporta gewagens gevolgd. In de kerk zullen veertien camera's de dienst in beeld brengen. Die hangen ongeveer op dezelfde posities als tijdens de bijzetting van prinses Juliana. „Bij het vaststellen van die plekken moet je rekening houden met het stoelenplan, de inrichting van de kerk en de muziek." Twee camera's hangen in de nok, die geven een bijzonder beeld van het moment dat de kist naar de grafkelder wordt gebracht. Voor De R00 de staat voorop dat de registrati e feitelijk, duidelijk- en ingetoge n moet zijn. „Geen effectbejag dus. We filmen met respect vooir de familie." Leidraad De regisseur verwacht niet dat hij voor ve tTassingen zal komen te staan. Hij werkt aan de hand van het jairen geleden door de NOS opgestelde 'gele dossier', dat als b elangrijkste leidraad dient. „We hebben allerlei voorzieningen getroffen: zo ge bruiken we meerdere aggrega ten. Het is een bijzondere klus, zo voelt iedereen dat. We doen er alles aam om te zorgen dat de uitzending in kannen en krui ken is." Na thema-avond bij Veronica zit meneer Williams morgen bij Pulse Jozef van den Berg: „Met vroeger ben ik niet meer zo bezig. Het is lang geleden en ik heb het verhaal al zo vele malen verteld." Foto: GPD/Do Visser dijk op gelopen, de koffer achter mij aan. Net als de dwaas in een eerder stuk van mij, Moeke en de Dwaas. Ik liep naar Neerijnen, zoals God aan wees. Eerst woonde ik twee jaar in een fietsenhok van de gemeente, totdat ik daar van de burge meester weg moest. Gelukkig bood een vriende lijke familie even verderop me een plekje in de tuin aan, onder de kweepeer. Daar heb ik mijn hutje gebouwd, bijna zoals op het toneel bij De Pleisterplaats." „Mijn dagen vul ik met bidden, lezen, en denken. Ook werk ik geregeld in de tuin. Tussendoor schrijf ik. Een verslag van de reis, de stilstaande reis, die ik maak. Voor wie? Voor God. En mis schien tegelijk voor degene die het ooit wil lezen. Maar dat alles is in Gods hand. Want ik zelf ben niet meer de regisseur over wat er gebeurt in mijn leven. Mijn kinderen zie ik af en toe wel, ze komen me hier opzoeken. Daar ben ik erg dank baar voor. Mijn oudste dochter is trouwens zelf actief als theaterregisseuse en doet prachtige din gen. Dat vind ik heel bijzonder. Ja, ik voel me ge lukkig, heel gelukkig. Al is dat woord eigenlijk niet toereikend voor het grote wonder dat mij is overkomen." Woonplaats; Neerijnen Was bekend door: Theatervoorstellingen met poppen, onder meer Moeke en de Dwaas, De Pleister plaats, De Ontmoeting. Brak in 1991 plotseling carrière af, bekeerde zich tot God en ging als kluizenaar in een hutje wonen Hoogtepunt: Geen Dieptepunt; Geen Verdient nu de kost met: Leeft 'van de geef Nog herkend op straat: „De mensen zijn heel aardig voor me." Het laatst in 'de bladen': Onbekend Hilversum - Liefhebbers van Robbie Williams doen er ver standig aan om vanavond af te stemmen op Veronica. Van acht tot middernacht is het thema avond met de zanger in de hoofdrol. De avond begint met een kijkje achter de schermen bij de tot standkoming van de videoclip Rock DJ. Vanaf half negen is het tijd voor de registratie van het live optreden The Robbie Wil liams show. Om kwart voor tien volgt de documentaire The show-off must go on. Als laatste is er om vijf voor elf de registra tie van het concert Live at Knebworth. In The Robbie Williams show zien we de entertainer optreden voor een select gezelschap. Met een vette knipoog naar Elvis zet Williams een show neer waarin hij onder meer wordt bijge staan door zestig dansers. Rob bie en band spelen onder meer Angels, Rock DJ, Something Beautiful en Mr. Bojangles. The show-off must go on (met een knipoog naar 'the show must go on' letterlijk: het uitslo ven moet doorgaan) gaat over het leven van Robert Peter Maximillian Williams. Robbie werd op 13 februari 1974 gebo ren in Engeland. Hij is wat je noemt een rasartiest. De ma nier waarop hij de mensenmas sa in Knebworth welkom heet is daar een voorbeeld van: „Good evening Knebworth. My name is Robbie Williams, this is my band and for the next two hours your ass is mine!" Williams sloot in 2002 de groot ste contractdeal uit de Britse geschiedenis. Voor een bedrag van meer dan 120 miljoen euro mag platenlabel EMI Williams binnen zijn gelederen houden. Wie dat negen jaar geleden had gezegd, zou voor gek zijn ver klaard. In 1995 werd Williams Megaster en clown Robbie Williams. Foto: Reuters/Matt Dunham uit de jongensgröep Take That gegooid. Een te grote mond, te grote eigengereidheid en te weinig discipline zijn daar de bet aan. Williams, die zijn dagen slijt met drugs, alcohol en vrouwe lijk schoon, past niet meer bij het imago van de jongensband. Als hij aankondigt dat hij een solocarrière ambieert, neemt niet iedereen dat serieus. De leadzanger van Take That, Gary Barlow, die zou wel eens kun nen doorbreken als artiest. Maar clown en feestbeest Wil liams? Nee, daar werd niet veel van verwacht. Robbie Williams eerste single, Freedom, is een cover van George Michael. De grote door- brafcik voor Williams komt in 1997. Mi 3t de van zijn debuut- cd Life 1 Tiru A Lens afkomstige ballade Angels, die muzikaal sterk dc et denken aan Elton John, b reekt Williams definitief door. V :maf dat moment wordt er rekei ling gehouden met de artiest Robbie Williams. De liedjes zijn bombastisch en ro- mantis ch, en zijn meestal een co-pro ductie van tekstschrijver Williar ns en zijn muzikale part ner Guy Chambers. Jourmidist Chris Heath mocht voor z ijn biografie Feel achttien maan den lang optrekken met WilliamS. Hij deed dit vanaf au gustus 2002. Op dat moment was Williams bezig met zijn laatst e album Escapology, waar onde r meer de hits Feel, Come undone en Hot fudge van af komstig zijn. Zo valt onder an dere te lezen dat Williams drugs voorgoed heeft afgezworen, en dat Iriij van Engeland naar Ame rika is verhuisd. Verd^maakt hij gebruik van een therapeut, antidepressiva, vitaminepillen en i;irie pakjes Silk Cut-sigaret-; ten. per dag. Vo lgens Heath zal Williams in de VS niet doorbreken. Hij is he:t ene moment rocker dan weer clown. De ironie van Wil- lioims wordt door de Amerika- nen niet begrepen, meent zijn h iograaf. Dat Robbie Williams wel is doorgebroken in Europa i« vanavond te zien in de vier uur durende thema-avond van Veronica. Voor wie na deze avond nog steeds honger heeft naar meer Robbie: Morgen: avond is meneer Williams te gast bij Reinout Oerlemans in Pulse op RTL 4. Williams komt niet alleen praten, hij zal ook optreden. Arthur van Colmjon Veronica presenteert: Robbie Williams, Veronica, 20.0thiur ,Het leven dat ik nu leef, heeft z'n had in het theater. Ik heb zonder dat ik voorstellingen gemaakt over mijn eigen et was een kralensnoer van belevenissen, en, van een mens op weg, nog niet thuis, tocht heeft geleid tot een echte ontmoe- wonderlijke wijze kwam God op mijn etl toen begon een andere periode van mijn jr^Ik speelde niet langer mijn voorstelling, aar leven." irl leger ben ik niet meer zo bezig. Het is pal iden en ik heb het verhaal al zo vele ma- E.iC, lid. Niet dat ik dat moe ben, hoor. Maar bek me af of de mensen niet meer hebben het nu is. Hoe ik probeer deze Ontmoe- d iven, wetend dat God zelf er de schrijver ;HOj le leven in een tijd waarin we ons afvnra- dit nog wel goed? Ik wil niet doemden- ik zie wel dat we onze grootste wijsheid iben om het onontkoombare onheil af alleen maar door ons weer op Chris- iten. Hij heeft ons alle vrijheid geschon- ij die misbruiken en ons van hem af kan dat ernstige gevolgen hebben. Soms lar wel somber over. Het kan haast niet verschrikkelijk misgaan, denk ik dan. ipen, epidemieën, kijk naar wat er op mber gebeurde. En de verschrikkelijke snissen pas in Amsterdam en daarna in Misschien zijn het voorboden, waar- gen. Af en toe heb ik een krant. Zo pro- :h bij te houden wat er in de wereld ge- ik praat met mensen, ze komen vaak ;s. Ze zijn goed voor me, daar ben ik voor. Ik leef van de geef en bezit meer idig heb. God heeft het goed met mij it in 1989 in Antwerpen, kon ik het Mijn voorstelling had mijzelf, de en de acteur, in haar greep genomen. Ik ippen en dat heb ik het publiek uitge- daarvoor was mijn broer ernstig ziek Hij was dokter en zei: ik ben de ziek- ït van mijn eigen praktijk en ik ga dood. ik het erg moeilijk mee gehad. Druk als it mijn theater kreeg ik het gevoel dat ik loot. Machteloos." toen een stuk gemaakt over de redding afwordt gewacht en die maar niet komt. Ei- in vervolg op Samuel Becketts Wachten ft. Daarin wachten twee mannen op ie- niet komt. Ik was daar erg mee bezig een gegeven moment: genoeg gewacht! ook het stuk dat ik toen heb geschre- it stuk zit een jongeman, de hoofdper- mijn theater, in café De Strohalm. En it een wonderlijk heer, een schrijver. Hij jongeman de hoofdrol speelt in een iij heeft geschreven. De schrijver wil :n hoe het stuk gaat." ilijk heeft God zelf zich met dit stuk aan inbaard. En hij heeft mij gevraagd: zie je steeds niet dat ik niet komen kan er al ben. Jouw eigen stuk heeft mij la- in'. Mijn laatste publieke optreden was louwburg in Cuijk. Daar was het alle- ;onnen, mijn allereerste voorstelling als tien was daar ook, de cirkel was Cfiben geboren in Beers en woonde lang in lie laatste voorstelling op 21 juni 1991 kon len. Dat heb ik de mensen in de zaal legd." ben ik naar huis gegaan, heb ik een paar mijn speelkoffer gestopt ert ben ik de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21